Prowadzimy obserwacje mikroskopowe.

Transkrypt

Prowadzimy obserwacje mikroskopowe.
mgr Jolanta Ignaczak
nauczycielka przyrody
w Szkole Podstawowej nr 8
w Zgierzu
Scenariusz na zajęcia Koła Miłośników Przyrody
TEMAT : Prowadzimy obserwacje mikroskopowe.
CELE:
Wiadomości:
UCZEŃ:
- potrafi rozpoznać na rysunku i obserwując pod mikroskopem obiekty : komórki z
łuski cebuli, krwinki czerwone człowieka i żaby, komórki liścia moczarki
kanadyjskiej. aparaty szparkowa liścia
Umiejętności:
UCZEŃ:
- organizuje pracę własną i współpracuje w grupie
- posługuję się mikroskopem wykonując kolejno i poprawnie wszystkie czynności
- oblicza powiększenie mikroskopu
- wykonuje preparaty mikroskopowe mokre
- obserwuje pod mikroskopem: gotowe preparaty i własnoręcznie wykonane
- wykonuje rysunek widzianego obrazu
- porównuje obraz włosa spod mikroskopu i obraz chorego włosa na obrazku, wyciąga
wnioski
Postawy:
UCZEŃ:
- czuje się odpowiedzialny za zdobywanie wiedzy
METODY: praca z tekstem – instrukcja, materiał źródłowym, obserwacja za pomocą
mikroskopu, samoocena własnej pracy i uiejętności
FORMA PRACY: praca indywidualna i praca w grupach
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 2 godziny lekcyjne
MATERIAŁY: mikroskopy – 5 sztuk, szkiełka podstawowe i nakrywkowe, podręcznik
Przyroda do klasy 5 WSiP, przyrządy do mikroskopowania, gotowe preparaty ( czerwone
krwinki człowieka i żaby, aparaty szparkowe w skórce liścia pelargonii), materiał na
preparaty mokre ( moczarka kanadyjska, cebula), karty pracy na poszczególnych stanowiska (
5), karty indywidualne dla każdego ucznia, karta – zasady pracy
PRZEBIEG LEKCJI:
Faza wstępna:
Powitanie, sprawdzenie obecności, przedstawienie tematu zajęć
Przypomnienie wiadomości dotyczących budowy i obsługi mikroskopu
Faza zasadnicza:
Podział na grupy – losowo
Przydzielenie stanowisk poszczególnym grupom
Przypomnienie zasad pracy w grupie i zasad bezpieczeństwa
Omówienie zasad pracy na zajęciach:
1. każda grupa będzie pracowała przy każdym z pięciu stanowisk
2. grupy przemieszczają się od stanowiska do stanowiska zgodnie z kierunkiem
wskazówek zegara na ustalony sygnał
3. praca przy danym stanowisku trwa 15 minut – później następuje zmiana
4. grupa zostawia stanowisko pracy w takim stanie w jakim je zastała
5. zadania przy poszczególnych stanowiskach wykonujemy według karty pracy
dołączonej do danego stanowiska
6. wyniki pracy zapisujemy na indywidualnych kartach pracy
Rozdanie indywidualnych kart pracy
Rozpoczęcie pracy – grupy pracują według instrukcji w kartach pracy
Zmiana stanowisk, co 15 minut.
Podsumowanie zajęć:
Omówienie indywidualnych kart pracy – próba samooceny umiejętności:
czytania instrukcji
obsługi mikroskopu
wykonywania preparatów mikroskopowych
prowadzenia obserwacji
wykonywania rysunków przyrodniczych
Pytania dotyczące wrażeń z zajęć.
Propozycja dla uczniów na następne spotkanie: Przynieście obiekty, które chcielibyście
obejrzeć pod mikroskopem.
Uporządkowanie sali lekcyjnej.
Podziękowanie za udział w zajęciach.
ZASAD PRACY NA ZAJĘCIACH:
1. Każda grupa będzie pracowała przy każdym
z pięciu stanowisk.
2. Grupy przemieszczają się od stanowiska do
stanowiska zgodnie z kierunkiem
wskazówek zegara na ustalony sygnał.
3. Praca przy danym stanowisku trwa 15
minut – później następuje zmiana.
4. Grupa zostawia stanowisko pracy w takim
stanie, w jakim je zastała.
5. Zadania przy poszczególnych stanowiskach
wykonujemy według karty pracy dołączonej
do danego stanowiska.
6. Wyniki pracy zapisujemy na
indywidualnych kartach pracy.
OBSERWACJE MIKROSKOPOWE
KARTA PRACY nr 1
ZADANIA:
1.Wykonaj preparat mikroskopowy z wewnętrznej skórki łuski cebuli.
o
o
o
o
Pobranie materiału
przekrój cebulę na pół
wyjmij środkowe łuski
na wewnętrznej stronie łuski cebuli znajduje się cieniutka błona
natnij za pomocą ostrego narzędzia wewnętrzną stronę łuski
cebuli w kratkę
rysunek
o zdejmij za pomocą pęsety lub igły preparacyjnej fragment
błonki
Na końcu igły preparacyjnej trzymasz gotową próbkę.
Wykonaj teraz preparat mikroskopowy. Zwróć uwagę na to, aby
błonka była dokładnie rozłożona w kropli wody.
2. Obejrzyj preparat pod mikroskopem.
3. Wykonaj rysunek oglądanego preparatu w karcie indywidualnej.
Pamiętaj, że rysunek przyrodniczy wykonuje się ołówkiem
4. Po zakończeniu pracy przygotujcie stanowisko dla następnej grupy.
Powinno ono wyglądać tak jak je zastaliście.
OBSERWACJE MIKROSKOPOWE
KARTA PRACY nr 3
ZADANIA:
1.
Wykonaj preparat mikroskopowy z liścia moczarki
kanadyjskiej.
Pobranie materiału – oderwij jeden listek z rośliny.
Z pobranego materiału wykonaj preparat mikroskopowy.
2. Gotowy preparat należy pokazać nauczycielowi.
W tym celu lider grupy zaprasza nauczyciela do stolika, gdy co
najmniej 2 osoby w grupie mają gotowe preparaty.
3. Obejrzyj preparat pod mikroskopem – zwróć uwagę na kształt i
ułożenie komórek budujących liść moczarki kanadyjskiej.
4. Oblicz największe powiększenie, pod jakim możesz oglądać
preparat.
Zapisz obliczenia w indywidualnej karcie pracy.
5. Po zakończeniu pracy przygotujcie stanowisko dla następnej
grupy. Powinno ono wyglądać tak jak je zastaliście.
OBSERWACJE MIKROSKOPOWE
KARTA PRACY nr 2
ZADANIA:
1.
2.
Obejrzyj pod mikroskopem gotowe preparaty.
Wykonaj rysunki oglądanych próbek zachowując proporcje.
Zwróć uwagę na kształty i wielkości oglądanych próbek.
Pamiętaj, że rysunek przyrodniczy wykonuje się ołówkiem.
3.
4.
Podpisz wykonane rysunki
Po zakończeniu pracy przygotujcie stanowisko dla następnej
grupy. Powinno ono wyglądać tak jak je zastaliście.
OBSERWACJE MIKROSKOPOWE
KARTA PRACY nr 4
ZADANIA:
1. Odszukaj w podręczniku Przyroda do klasy 5, wydawnictwa WSiP
fragment tekstu dotyczący aparatów szparkowych – struktur
występujących w skórce liścia
2. Obejrzyj przygotowany preparat z dolnej skórki liścia pelargonii.
3. Poszukaj w oglądanej próbce aparatów szparkowych
4. Napisz, w indywidualnej karcie pracy, gdzie znajdują się aparaty
szparkowe i jaka jest ich funkcja.
5. Po zakończeniu pracy przygotujcie stanowisko dla następnej grupy.
Powinno ono wyglądać tak jak je zastaliście.
OBSERWACJE MIKROSKOPOWE
KARTA PRACY nr 5
ZADANIA:
1. Wykonaj preparat mikroskopowy z ludzkiego włosa.
W tym celu umieść włos między szkiełkami. Nie ma potrzeby
nakraplania wody, gdyż włosowi nie grozi wyschnięcie.
Materiał do obserwacji znajdź na ubraniu swoim lub kolegi.
2. Obejrzyj włos pod mikroskopem.
3. Porównaj obraz spod mikroskopu z załączoną ilustracją.
4. Wyciągnij wnioski. Wykonaj zadanie w indywidualnej karcie
pracy.
6. Po zakończeniu pracy przygotujcie stanowisko dla następnej grupy.
Powinno ono wyglądać tak jak je zastaliście.

Podobne dokumenty