Scenariusz 1

Transkrypt

Scenariusz 1
Anna Arlt- Stelmachowska
Patrycja Bosa
Dawid Dopieralski
Karolina Gruchalska-Matuszak
Aleksandra Lewandowska
Szymon Małecki
Renata Talarczyk
Temat: Dlaczego powinniśmy szanować jedzenie? (Czas: 90 min)
Cele:
Po zajęciach uczeń:
podaje przykłady dobrego traktowania ( wyrażania szacunku) jedzenia,
ocenia zachowania bohaterów bajki,
wie, co to znaczy marnotrawić jedzenie i ilustruje sposoby rozwiązania problemu związanego
z brakiem szacunku dla jedzenia.
Formy i metody pracy:
praca indywidualna,
praca w grupie,
praca z klasą,
praca z tekstem,
dyskusja,
burza mózgów,
praca plastyczna.
Materiały:
Michel Piquemal, Dlaczego niebo jest daleko?, [w:] Bajki filozoficzne. Jak żyć razem?,
Muchomor 2012, s. 8.
Kosz przyniesiony z przerwy szkolnej z niedojedzonymi owocami lub kanapkami; lub
fotografie niedojedzonych śniadań, owoców znajdujących się w koszu na śmieci.
Arkusze papieru( na plakaty)
Pisaki, kredki, pastele olejne
Kolorowe kartki formatu A4
Tok zajęć:
1. Nauczyciel zaprasza uczniów na dywan i wita się z nimi iskierką przyjaźni.
2. Opiekun proponuje dzieciom zabawę integrującą: Kto tak, jak ja…
Kto, tak jak ja ma niebieskie
oczy...
( ub: Kto tak jak ja lubi spacery..etc. )
Prowadzący decyduje o zakończeniu zabawy.
3. Uczniowie siadają w kręgu, na dywanie. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
Czy byłeś kiedyś głodny? Jak się wtedy czułeś? O czym myślałeś?
Następnie zaprasza uczniów do odpowiedzi na pytania w formie burzy mózgów:
Dlaczego jedzenie jest dla ludzi dobre? Co daje ludziom?
W jaki sposób my możemy być dobrzy dla jedzenia, które mamy?
Podajcie przykłady dobrego traktowania jedzenia?
4. Nauczyciel stawia na środku kręgu kosz przyniesiony z przerwy. W koszu znajdują się
nadgryzione owoce, wyrzucone kanapki i mówi: Zobaczcie, co znalazłem w czasie przerwy…
Co tam się znajduje?
Prowadzący wspólnie z dziećmi ustala, że jest to kosz z wyrzuconym przez uczniów
jedzeniem. Daje dzieciom problem do rozwiązania:
Dlaczego kanapki i owoce, które stanowią drugie śniadanie, znalazły się w koszu?
Jak myślicie?
Uczniowie podają możliwe rozwiązania. Dyskutują w grupie.
5. Nauczyciel czyta bajkę: M. Piquemala „Dlaczego niebo jest daleko?”, a następnie zaprasza
dzieci do rozmowy:
Co ludzie jedli w tej bajce?
Czy niebo było dobre dla ludzi? W jaki sposób?
Co się stało, że niebo pogniewało się na ludzi?
W jaki sposób zachowywali się ludzie w bajce?
Co to znaczy marnotrawić jedzenie?
Dlaczego niektórzy ludzie wyrzucają jedzenie do kosza na śmieci?
Czy jest jakiś sposób, aby to naprawić?-szukanie rozwiązań przez uczniów.
6. Nauczyciel stawia dzieciom problem do rozwiązania: Co można zrobić, z jedzeniem, które
nam zostaje, a którego nie chcemy wyrzucać? Dzieli uczniów na pary lub trójki, w których
dzieci zastanawiają się nad różnymi rozwiązaniami i ilustrują je w formie plakatu.
7. Zadaniem starszych dzieci ( np. w klasie 3) jest napisanie listu do ludzi, którzy wyrzucają
jedzenie.
8. Po skończonej pracy nauczyciel z uczniami organizują wystawę plakatów/ listów w klasie lub
szkole.
9. Na podsumowanie zajęć opiekun prosi o dokończenie zdania: Dziś dowiedziałem się, że….

Podobne dokumenty