Zwycięski scenariusz

Transkrypt

Zwycięski scenariusz
III BIEG NIEPODLEGŁOŚCI’ 2009
zorganizowany przez Stowarzyszenie TRÓJKA,
działające w ZSP nr 3 im. Karola Wojtyły w Kobyłce
WYRÓŻNIONY SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ
Nagroda Specjalna Dyrektora Zespołu Szkół Publicznych im. Karola Wojtyły w Kobyłce
KLASA III g B – PUBLICZNE GIMNAZJUM nr 3
w Zespole Szkół Publicznych nr 3 im. Karola Wojtyły w Kobyłce
Wychowawca: mgr Halina Matusik
TEMAT:
PIEŚO UJDZIE CAŁO
MUNDUR - SZARŻA
ZA WOLNOŚD NASZĄ I WASZĄ
CELE:
Pokazanie roli pieśni patriotycznych w dziejach paostwa i narodu polskiego.
Wyjaśnienie znaczenia: bohaterstwo, tyrteizm, szacunek do symboli narodowych dla Polki i Polaka.
Przybliżenie ojczystej historii i ułatwienie jej zrozumienia w sposób trafiający do wyobraźni
i wrażliwości współczesnego Polaka.
Rozwijanie poczucia więzi narodowej.
Zachęcanie do poznawania pieśni patriotycznych i hymnów polskich.
Przykłady autorytetów w bohaterskich postawach naszych przodków.
Wyzwalanie pozytywnych emocji, dumy narodowej i aktywnej, twórczej postawy.
METODY: indywidualna i grupowa praca z tekstem, elementy prezentacji i prezentacja Multimedialna, pieśni odtwarzane i śpiewane grupowo oraz indywidualnie, korzystanie z internetu,
video
POMOCE: teksty pieśni patriotycznych dla każdego ucznia , kopie reprodukcji, teksty utworów
poetyckich, komputer, rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI
WSTĘP
I.
1.
2.
3.
4.
II.
III.
IV.
Zapisanie i wyjaśnienie tematu
,, …pieśo ujdzie cało”- cytat z powieści poetyckiej Adama Mickiewicza ,,Konrad
Wallenrod”:
PŁOMIEO ROZGRYZIE MALOWANE DZIEJE, SKARBY MIECZOWI SPUSTOSZĄ ZŁODZIEJE,
PIEŚO UJDZIE CAŁO.
Walka narodowowyzwoleocza w czasach zaborów – rola poezji w ,,Pieśni wajdeloty” –
poezja ma się stad pomostem między pokoleniami, ma byd narodową skarbnicą, do której
społeczeostwo będzie składad drogocenne opowiadania o losach rodaków, mądre myśli.
Powinna również nawoływad do walki, byd poezją tyrtejską / Tyrteusz – poeta, śpiewak
grecki z VII wieku p. n. e – utalentowany poetycko – wysłany przez Ateoczyków na pomoc
Spartanom aby zagrzad ich do boju swoimi pieśniami – od jego imienia poezja patriotyczna
wzywająca do walki określana jest mianem POEZJI TYRTEJSKIEJ, a postawa pełna gotowości
do oddania życia dla Ojczyzny to POSTAWA TYRTEJSKA/.
Pieśni utrzymywały w nas przekonanie, że jesteśmy Polakami, więc ,,Jeszcze Polska nie zginęła”.
Odśpiewanie pierwszej zwrotki ,,Mazurka Dąbrowskiego”.
– W jakich sytuacjach śpiewamy hymn paostwowy?
- Jakie wyzwala uczucia, emocje?
Zygmunt Gloger w ,,Encyklopedii staropolskiej” stwierdził, że ,,Zamiłowanie do pieśni,
do gędźby i do taoca, stanowiło od wieków wybitną cechę charakteru narodowego Polaków”.
Pieśni były wołaniem wspólnoty, dawały wzruszenie, dumę, dreszcz emocji.
Pieśni hymniczne – religijno narodowe, wojskowe; ,,Gaude Mater Poloniae”- hymn
królewski ostatnich Piastów ,,Bogurodzica”- koronacyjny Jagiellonów, ,,Boże, coś
Polskę”- religijno- narodowy ,,Marsz, marsz Polonia”, ,,Rota”- hymny Polaków w kraju
i na emigracji ,,My, Pierwsza Brygada” ,,Czerwone maki na Monte Cassino”- pieśo, która
w PRL stała się symbolem ludzi nie godzących się na totalitaryzm komunistyczny.
Zaśpiewanie jednej zwrotki ,,Legionów”.
Wysłuchanie pierwszej zwrotki i refrenu ,,Czerwonych maków na Monte Cassino”
Projekt Discovery Historia – częśd projektu ,, Warszawa 1944, bitwa o Polskę” - przybliżenie historii Powstania Warszawskiego w sposób biski współczesnemu pokoleniu:
1. Ciekawe aranżacje tekstów K.K. Baczyoskiego, Mirona Białoszewskiego
2. Video clip
3. Rekonstrukcje zdarzeo historycznych - pieśo jako podkład prezentacji
ROZWINIĘCIE
- Pieśo to element kultury narodu , na początku przekazywana z ust do ust to korzenie, wartości
duchowe, zwyczaje . Naród może stracid ziemię, dobra materialne, lecz jeśli nie utraci swej kultury,
z którą się identyfikuje – powstanie, odzyska Niepodległośd.
–Jeśli nie chcemy byd rozmyci przez ,,rynsztok wolnego świata” , zostad kosmopolitami, musimy
zachowad tożsamośd.
Hitler powiedział: ,,Zabierzcie narodowi jego kulturę, a w następnym pokoleniu przestanie istnied”.
V.
Mundur, szarża, bitwy, bohaterowie, autorytety.
1. Obrazy:
-Stanisław Kaczor- Batowski ,,Wjazd Józefa Piłsudskiego do Kielc”
-Stanisław Bagieoski ,,Wejście Legionów do Warszawy”
2. ,,My, Pierwsza Brygada”
-zaśpiewanie tekstu i analiza
-geneza utworu: pieśo powstała w lipcu i jesienią 1917roku, autorzy to Legioniści: Tadeusz
Biernacki i Andrzej Hałacioski, melodia zapożyczona z rosyjskiego marsza wojskowego
,,Przejście przez Morze Czerwone”- nieznanego autora, historia pieśni od 1914r. – bataliony
związków strzeleckich, na czele z 1 Kampanią Kadrową wkraczały do Kielc, orkiestra strażacka grała marsz ,,Przejście przez Morze Czerwone”, 1914-1917 kilkakrotnie próbowano
do tej melodii pisad teksty: Legiony to zwycięska nuta, żebracza nuta, Legiony to są Termopile.
Gdy w 1914r. przekraczali granicę między zaborem austriackim i rosyjskim, szli z nadzieją,
że oswobodzą kraj, na początku chłód i rezerwa rodaków w Kielcach i Warszawie – gorycz
i zwątpienie żołnierzy; lipiec 1917r. –dramatyczny moment w historii Legionów, tzw. Kryzys
przysięgowy – Niemcy zażądali od oddziałów polskich złożenia przysięgi na dotrzymanie
wierności i braterstwa broni wojskom Niemieckim oraz austro – węgierskim; odmowa
Legionistów, Józef Piłsudski i pułkownik Sosnkowski uwięzieni w twierdzy magdeburskiej –
rodacy, obozy i frakcje polityczne negatywnie ocenili postawę żołnierzy, uznając ją za niepolityczną i niebezpieczną w skutkach.
Pieśo ta jest rozrachunkiem na zarzucanie Legionistom warcholstwa, Hałacioski odpowiedział tekstem: ,,Nie chcemy już od was uznania, ni waszych mów, ni waszych łez. Skooczyły
się dni kołatania do waszych dni j***ł was pies ‘’; w 1924r. na Zjeździe Legionistów w Lublinie, marszałek Józef Piłsudski powiedział: ,,Dziękuję panom za najdumniejszą pieśo, jaką
kiedykolwiek Polska stworzyła”; od lat 20 poprzedniego wieku popularnośd pieśni nigdy
nie malała, bez względu na czas historyczny
3. ,,Niech potomni o nas nie zapomną” – rekonstrukcja bitwy polsko- bolszewickiej 1920 –
,,Cudu nad Wisłą”,
Kobyłka 2009 – fragment prezentacji Koła Fotograficznego, prowadzonego przez Halinę
Matusik: Sanktuarium Narodowe Matki Boskiej Zwycięskiej, zdjęcia, film, pomniki ,muzeum
– podkład muzyczny ,,Szara piechota”
4. Przykłady z projektu ,,Warszawa 1944. Bitwa o Polskę”
5. WWW.forteca.elegia.o.chłopcu.polskim – tekst wiersza K.K. Baczyoskiego- 63 dni chwały,
walka, ruiny, kanały, Mali Powstaocy
6. ,,Pałacyk Michla”- zespół Raz Dwa Trzy – You Tube
VI.
Za wolnośd Naszą i Waszą
1. 1 Dywizja Pancerna – Iron Maiden - Aces high – You Tube - ,,Czarne Diabły” generała Stanisława Maczka (1892-1994); gen. Stanisław Maczek w I wojnie światowej walczył w pułku
tyrolskim, wcielony do armii austriackiej na froncie włoskim
-1920 – wojna z bolszewikami
-1938-dowództwo 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej
-1939- Brygada bierze udział w walkach z przeważającą siłą wroga na południu Polski
-19 września po ataku Sowietów na Polskę, przekracza granicę,
-21października 1939r. melduje się w Paryżu u gen. Sikorskiego – odtwarza 10 Brygadę
Pancerną – broni Paryża
-pomnik generała w Warszawie, ze składek 44 miast na szlaku bojowym od Edynburga
do Wilhelmshaven, napis na cokole:
POLSKI ŻOŁNIERZ WALCZY O WOLNOŚD INNYCH NARODÓW, LECZ UMIERA ZAWSZE Z MYŚLĄ O POLSCE
VII. ZAKOOCZENIE
1.Czy Pieśo ujdzie cało?
2.Czy historia i Wolnośd jest w nas?
3.Czy odrabiamy pracę z ,,Wolności Danej i Zadnej?
(Nawiązanie do tematu lekcji z II Biegu Niepodległości w 2008 roku).
4. Cytaty, sentencje na podsumowanie:
Jan Kasprowicz
Rzadko na moich wargach
Niech dziś warga ma wyzna
Jawi się krwią przepojony,
Najdroższy wyraz :Ojczyzna.
Widziałem , jak się na rynkach
Gromadzą kupczykowie,
Licytujący się wzajem,
Kto Ją najgłośniej wypowie.
A nad tą dolą – niedolą
Poranna nieci się zorza,
Nad pieśnią mą Ojczyzny pełną,
Spływa promiennośd jej boża.
Jan Paweł do młodzieży:
,,Nie zgubcie pamięci, bo człowiek pozbawiony pamięci
jest osobą pozbawioną przyszłości”.
BIBLIOGRAFIA
-,,Najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne”- wybór i opracowanie Krystyna Chlap- No-wakowa,
-,,Hymny polskie” –Wacław Panek, Wydawnictwo Polskie, Wołomin 2007
-You Tube oraz WWW.discoveryhistoria.pl,
- własne materiały foto i video.
Autor scenariusza: mgr Halina Matusik