Ewa Karpiuk Doradztwo zawodowe Konspekt lekcji Temat: PRAWA

Transkrypt

Ewa Karpiuk Doradztwo zawodowe Konspekt lekcji Temat: PRAWA
Ewa Karpiuk
Doradztwo zawodowe
Konspekt lekcji
Temat: PRAWA CZŁOWIEKA DLA WSZYSTKICH LUDZI ŻYJĄCYCH NA ZIEMI.
Grupa docelowa: Gimnazjum - klasa licząca 30 osób
Cele:
Po zakończeniu lekcji uczniowie powinni:

znać pojęcie praw człowieka,

rozumieć, że prawa człowieka przysługują wszystkim ludziom na świecie

dostrzegać wkład ludzi w krajach Południa w pracę na rzecz praw człowieka
dla wszystkich.
Czas trwania: 45 minut
Materiały:

kopia kart pracy
Metody pracy:

Praca w grupach

Burza mózgów

Dyskusja
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca
1.
Nauczyciel prosi uczniów żeby powiedzieli z czym kojarzy im się pojęcie praw
człowieka. Zachęca ich do wykorzystania wiedzy z innych zajęć szkolnych (np. języka
polskiego, geografii, wiedzy o społeczeństwie, historii), a także z mediów. Zapisuje
pomysły na tablicy. Zachęca uczniów do podawania przykładów, które z praw im
przysługują.
Faza realizacyjna:
1. Nauczyciel informuje uczniów, że istnieją tzw. trzy generacje praw człowieka,
zapisuje podział na tablicy:
pierwsza generacja: prawa fundamentalne, obywatelskie i polityczne,
druga generacja: prawa socjalne, ekonomiczne i kulturalne,
trzecia generacja: prawa odzwierciedlające solidarność.
2. Nauczyciel dzieli uczniów na 3 grupy i rozdaje im karty pracy z listą wybranych
praw człowieka.
3. Prosi uczniów, aby zastanowili się, co poszczególne prawa oznaczają. Prosi, aby
do każdego prawa przygotowali po jednym przykładzie praktycznej sytuacji,
w której ludzie korzystają z danego prawa (prawo jest przestrzegane), oraz
sytuacji, gdy to prawo jest łamane. Przykłady powinny dotyczyć zarówno sytuacji
w Polsce jak i w innych krajach. Na przykład:
prawo: prawo do zabezpieczenia społecznego;
sytuacja, gdy to prawo jest przestrzegane: ludzie, którzy nie mają wystarczających
środków do życia, korzystają z pomocy społecznej (w Polsce)
sytuacja, w której to prawo jest łamane: ludzie, którzy nie mają co jeść, nie są
otoczeni żadną opieką ze strony państwa i muszą liczyć tylko na siebie (w wielu
najuboższych krajach Południa).
4. Omawia z uczniami poszczególne prawa, nawiązując zarówno do praw ludzi
w Polsce jak i ludzi w innych krajach.
Faza podsumowująca:
1.
Nauczyciel omawia działalność poszczególnych laureatów Nagrody Nobla,
zwraca uwagę na fakt, że ich praca daje inspirację do działania milionom ludzi
na całym świecie. Dokonania tych osobistości zdobyły uznanie na całym świecie
i przyczyniły się do tego, aby więcej ludzi mogło korzystać ze swoich praw. Zachęca
uczniów, aby zgłosili pomysły na to, co uczniowie w Polsce mogą zrobić, aby ludzie
w krajach gdzie ich prawa nie są przestrzegane mogli korzystać ze swoich praw, przez
co świat będzie lepszy.
KARTA PRACY NR 1
1 GENARACJA PRAW CZŁOWIEKA
PRAWO DO ŻYCIA
PRAWO DO WOLNOŚCI I BEZPIECZEŃSTWA OSOBISTEGO
PRAWO DO RZETELNEGO PROCESU SĄDOWEGO
WOLNOŚĆ WYRAŻANIA OPINII
WOLNOŚĆ MYŚLI, SUMIENIA I WYZNANIA
WOLNOŚĆ OD TORTUR
WOLNOŚĆ OD NIEWOLNICTWA I PRACY PRZYMUSOWEJ
WOLNOŚĆ OD DYSKRYMINACJI
WOLNOŚĆ OD DYSKRYMINACJI ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ
KARTA PRACY NR 2
2 GENERACJA PRAW CZŁOWIEKA
PRAWO DO ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
PRAWO DO KORZYSTANIA ZE SPRAWIEDLIWYCH I KORZYSTNYCH
WARUNKÓW
PRAWO DO NAUKI
PRAWO DO UDZIAŁU W ŻYCIU KULTURALNYM
PRAWO DO ZABEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO PRACY
PRAWO DO KORZYSTANIA Z OSIĄGNIĘĆ POSTĘPU NAUKOWEGO I JEGO
ZASTOSOWAŃ
PRAWO DO TWORZENIA I PRZYSTĘPOWANIA DO ZWIĄZKÓW
ZAWODOWYCH
PRAWO DO KORZYSTANIA Z NAJWYŻSZEGO OSIĄGALNEGO POZIOMU
OCHRONY ZDROWIA FIZYCZNEGO I PSYCHICZNEGO
PRAWO KAŻDEGO DO ODPOWIEDNIEGO POZIOMU ŻYCIA DLA NIEGO SAMEGO
I JEGO RODZINY ORAZ STAŁEGO POLEPSZANIA WARUNKÓW BYTOWYCH
PRAWO DO OCHRONY INTERESÓW WYNIKAJĄCYCH Z TWÓRCZOŚCI
NAUKOWEJ, LITERACKIEJ LUB ARTYSTYCZNEJ, KTÓREJ JEST SIĘ AUTOREM
KARTA PRACY NR 3
3 GENERACJA PRAW CZŁOWIEKA
PRAWO DO OGÓLNIE ZADOWALAJĄCEGO ŚRODOWISKA NATURALNEGO
PRAWO LUDÓW DO ROZWOJU GOSPODARCZEGO, SPOŁECZNEGO
I KULTURALNEGO
PRAWO LUDÓW DO KORZYSTANIA W RÓWNYM STOPNIU ZE WSPÓLNEGO
DZIEDZICTWA LUDZKOŚCI
PRAWO LUDÓW DO NARODOWEGO I MIĘDZYNARODOWEGO POKOJU
I BEZPIECZEŃSTWA

Podobne dokumenty