Scenariusz zajęcia

Transkrypt

Scenariusz zajęcia
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO
MIEJSKIE PRZEDSZKOLE NR 29 W PŁOCKU
Grupa dzieci: 3,4 - latki
Data: 13. 03. 2014r
Prowadząca: Małgorzata Piotrowska
Temat: Ruch to zdrowie.
Cele operacyjne:
- wie, że ruch i przebywanie na świeżym powietrzu sprzyja zdrowiu (Ob5p1)
- nazywa części ciała odpowiedzialne za poruszanie się
- uczestniczy w zabawach ruchowych organizowanych przez nauczyciela (Ob5p3p4)
- dostrzega zmiany zachodzące we własnym organizmie pod wpływem aktywności ruchowej
- wypowiada się poprawnie pod względem gramatycznym (Ob3p1)
Metody:
- słowna: piosenka, rozmowa
- oglądowa: pokaz
- czynna: zadań do wykonania
Forma pracy: z całą grupą
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające: sportowca, różne dyscypliny sportowe
uprawiane latem i zimą, części ciała odpowiedzialne za ruch, zabawy dzieci na świeżym
powietrzu; nagrania CD piosenek „Dzieci lubią gimnastykę” „Gdy jestem w przedszkolu”.
Przebieg zajęcia
1. Zabawa z piosenką „Dzieci lubią gimnastykę” – wykonywanie ruchów zgodnych z treścią
piosenki (krok w przód-tył, podskoki, przysiady, cwał)
2. Ukryty obrazek:
- odsłonięcie I części obrazka, próby ustalenia co przedstawia
- odsłonięcie II części obrazka, próby ustalenia co przedstawia
- odsłonięcie całości
- ustalenie kto jest przedstawiony na obrazku
- ustalenie jak jest ubrany
- ustalenie co robi
- ustalenie jakie sporty może uprawiać sportowiec (ilustracje)
3. Nazwanie części ciała odpowiedzialnych za ruch (kości, stawy, mięśnie-ilustracje)
4. Zabawy ruchowe (dzieci naśladują zakładanie dresu i adidasów)
- marsz „drwala” w dowolnym kierunku
- „Przeganiamy muchę” - klaskanie nad głową
- „Drzewa na wietrze” – rozkrok, wymachy ramion
- „Ścinanie drzew” – rozkrok, splecione dłonie, skłony
- „Wizyta misia” – czworakowanie misia wokół ściętego drzewa
- „Miś jest zły” – klęk podparty, wyginanie kręgosłupa w dół i w górę
- „Radość drwala” – podskoki obunóż (wyczucie bicia serca)
- „Rozgrzewka przed jazdą” – krążenia i skręty stóp
- „Rower” – leżenie na plecach, nogi uniesione w górze-pedałowanie
- „Podziękowanie” – klęk, podnoszenie ramion-wdech, opuszczanie-wydech
Zachęcenie dzieci do stosowania tych ćwiczeń w domu.
5.Wypowiedzi dzieci na temat reakcji ich organizmu na aktywność ruchową (szybszy oddech,
szybsze bicie serca, zmęczenie, robi się cieplej)
6.Ustalenie, że przedszkolaki powinny utrzymywać swoje ciało w dobrej formie
wykorzystując do tego zwykłe zabawy zwłaszcza na świeżym powietrzu:
- dzieci wymieniają sposoby dbania o własną sprawność
- łączenie wypowiedzi z ilustracjami
7. Podsumowanie:
- dzieci wymieniają to, co zapamiętały z zajęcia
- wyciągnięcie wniosku, że RUCH TO ZDROWIE
8. Marsz z piosenką „Gdy jestem w przedszkolu” – wyjście do szatni, przygotowanie się do
wyjścia na teren przedszkola-zabawy na świeżym powietrzu.
Scenariusz opracowała: Małgorzata Piotrowska
Do scenariusza dołączona jest dokumentacja fotograficzna z przebiegu zajęcia.

Podobne dokumenty