Pies - przybłęda

Transkrypt

Pies - przybłęda
Pies przybłęda - Iwona Sikorska, Miejskie Przedszkole nr 9 w Legnicy
Pies - przybłęda
Scenariusz zajęć dla 6-latków
Cela ogólne:
o
nabywanie umiejętności rozróŜniania i nazywania stanów emocjonalnych odczuwanych w
róŜnych sytuacjach
o
kształtowanie odpowiedzialności w okazywaniu uczuć
o
rozwijanie umiejętności empatii
Cele operacyjne:
Dziecko:
o
nazywa pozytywne uczucia okazywane zwierzętom
o
zna prawa i obowiązki właściciela zwierząt
o
określa cechy przyjaciela zwierząt
Pomoce dydaktyczne:
- obrazki, tablica magnetyczna, literki magnetyczne, krzyŜówka, kapelusz, kartonowe pudło, gazetowe
piłeczki w koszu, klej, pędzel.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie.
Dzieci witają się róŜnymi częściami ciała przy słowach (śpiewanych na dowolną melodię):
„Witamy, witamy i juŜ zaczynamy:
witaj rączko, witaj nóŜko,
teraz łapię Cię za uszko.
I kolanko, i bioderko, a na koniec
bęc „siodełko”. (na ostatnie słowa dzieci siadają na dywanie)
2.”Obrazek zgadywanka”
Na tablicy wisi zasłonięty obrazek:
Centrum Edukacyjne BLIśEJ PRZEDSZKOLA
www.blizejprzedszkola.pl www.blizejedukacji.pl
www.akademiaedukacji.eu
Pies przybłęda - Iwona Sikorska, Miejskie Przedszkole nr 9 w Legnicy
Jeśli dzieci rozwiąŜą krzyŜówkę to dowiedzą się, co ten obrazek przedstawia.
Nauczyciel odsłania kolejne fragmenty zgodnie z numerami odgadywanych haseł:
1.Jest okrągła, bardzo skoczna (piłka)
2.Są drewniane i mają płozy.(sanki)
3.Ulubiony przysmak myszki. (ser)
4.Bije we mnie, bije w tobie, bije w kaŜdym z nas. (serce).
(Hasło z zaznaczonych pól to – PIES).
Jeśli dzieci domyślą się wcześniej, co jest na obrazku nauczyciel odsłania cały obrazek.
3. Opowiadanie A.Maxwell Psotnik, czyli opowiadanie o szczeniaku.
Dzieci słuchają opowiadania o piesku, który jest przedstawiony na odsłoniętym obrazku.
– Tatusiu! Chodź, zobacz, co znaleźliśmy w ogrodzie. Trevor i Nicola dosłownie ściągnęli tatę z kanapy
i zaprowadzili do kuchni, gdzie cudaczny i bardzo sympatyczny mały szczeniak baraszkował na
podłodze.
- Czy moŜemy go zatrzymać? – zapytał Trevor - to taki biedny mały przybłęda, który chce mieć dom.
- Mamy juŜ dwa szczeniaki – powiedział tata, patrząc na Trevora i Nicolę – i nie stać nas, by trzymać
więcej.
- Ale my bardzo chcemy zatrzymać tego pieska – błagała Nicola – jestem pewna ,Ŝe na jego
utrzymanie nie będzie potrzeba wiele pieniędzy.
- MoŜe on juŜ do kogoś naleŜy – powiedział tata, który nie chciał więcej szczeniaków.
- Pytaliśmy wszystkich dookoła i naprawdę nikt nie wie, skąd on się wziął.
- MoŜecie zatrzymać go przez tydzień – zgodził się tata, mając nadzieje, ze dzieci zmęczą się nim
przez ten czas.
Wspaniale, mogli go zatrzymać! Od razu uznali go za swoją własność. Chwilę potem szczeniak uderzył
się w dzbanek z mlekiem, który Nicola zostawiła na podłodze obok spodka i biały strumyczek popłynął
w poprzek podłogi, a szczeniak zlizywał go tak szybko, jak tylko jego mały języczek mógł nadąŜyć.
- Ty psotniku! – zawołał Trevor. – Nie rób tego więcej!
- To fajne imię dla niego – powiedziała Nicola – nazwijmy go Psotnik.
Centrum Edukacyjne BLIśEJ PRZEDSZKOLA
www.blizejprzedszkola.pl www.blizejedukacji.pl
www.akademiaedukacji.eu
Pies przybłęda - Iwona Sikorska, Miejskie Przedszkole nr 9 w Legnicy
I tak juŜ zostało. Mijały tygodnie, dzieci coraz bardziej przywiązywały się do swojego ulubieńca.
Psotnik rósł szybko i wkrótce był prawie członkiem rodziny, tak jak dzieci. ChociaŜ tata jakoś nigdy nie
wyglądał na zadowolonego z psa przybłędy.
Pewnej nocy, kiedy juŜ wszyscy byli w łóŜkach, Psotnik, który tymczasowo zamieszkał w schowku przy
łazience, wyczuł, ze coś jest nie w porządku. To był dziwny duszący zapach, dochodzący z kuchni,
którego nigdy wcześniej nie czuł. Wydawało mu się, Ŝe byłoby dobrze zawołać swojego pana.
- Hau, hau, hau, – ale nikt nie nadchodził.
Dym stawał się coraz gęściejszy i Psotnik pomyślał, Ŝe jeśli teraz kogoś nie zawoła, jego gardło
wkrótce nie wyda Ŝadnego głosu, wiec znowu zaczął szczekać.
- Hau, hau, hau.
Pan Harris obudził się.
- Zdaje się, ze pies szczeka, dlaczego on budzi nas w środku nocy?- przemknęła mu myśl. - Nie moŜna
mu na to pozwalać.
- Hau, hau, hau – dochodziło ponowne szczekanie.
Pan Harris wstał z łóŜka.
- A to co? czuć zapach palącego się drewna!
Zbiegł po schodach i ujrzał kuchnię w ogniu, pełną dymu. Szybko nabrał do wiadra wody z kranu,
potem biegiem zaniósł ją do kuchni i wylał na rozszerzające się po podłodze płomienie, a potem
pobiegł jeszcze raz i jeszcze raz. Płomienie z sykiem zgasły. Ugaszono je w samą porę.
Rano Psotnik dostał obfite śniadanie, o jakim nigdy nawet nie marzył w swoich szczenięcych snach.
Trevor i Nicola nie mogli go kochać bardziej niŜ dotychczas, ale tata teraz zaczął go bardziej lubić.
Powiedział nawet, ze gdyby nie Psotnik, to mogliby stracić dom, a nawet Ŝycie.
Od tego dnia zawsze mówił, ze Psotnik jest najwspanialszym psem, jakiego kiedykolwiek znał, a
mama przypominała, Ŝe warto być dobrym dla zwierząt.
4. Rozmowa na temat treści opowiadania.
- Co oznacza słowo „przybłęda”?
- Dlaczego dzieci nazwały go Psotnik?
- Co zrobił szczególnego ten piesek?
- Jak moŜna byłoby go nazwać inaczej po tym wydarzeniu?
- Jak moŜna byłoby Psotnika nagrodzić?
5. Zabawa ruchowo-taneczna do piosenki A ja mam psa (wykonanie Zespołu Harcerskiego
Gawęda):
Centrum Edukacyjne BLIśEJ PRZEDSZKOLA
www.blizejprzedszkola.pl www.blizejedukacji.pl
www.akademiaedukacji.eu
Pies przybłęda - Iwona Sikorska, Miejskie Przedszkole nr 9 w Legnicy
I. Gdzie ta mała się podziała – woła Dzieci
tata.
podskakują
dookoła
w duŜym kole.
Co ta mała zmalowała – mówi brat.
Ciągle tylko taka mała, taka mała.
Krasnoludek,
okruszyna,
pchełka,
skrzat.
Obroty dookoła w parach.
Ref. A ja mam psa, a ja mam psa.
Przyniosłam go z podwórza.
A ja mam psa, małego psa.
Dla niego jestem duŜa.
W parach klaszczą w ręce.
II. Przy tej duŜej to nie zginę – myśli
piesek.
Obrót wokół własnej osi.
DuŜa wzięła mnie do domu, dała
jeść.
Podskoki z nogi na nogę po całej
I nakarmi mnie ta duŜa i uczesze.
sali.
Z taką duŜą to na świecie dobrze
jest.
Stają na palcach i podnoszą obie
A ja mam psa, a ja mam psa.
ręce w górę.
Przyniosłam go z podwórza.
A ja mam psa, małego psa.
Dla niego jestem duŜa.
6. Zabawa „Kapelusz niedokończonych zdań”.
Dzieci losują z kapelusza niedokończone zdania, które nauczyciel odczytuje.
N: pomyśl, co odpowiedziałby na to szczeniak, gdyby umiał mówić:
- Najbardziej lubię…
- Bardzo lubię, gdy…
- Jestem nieszczęśliwy, kiedy...
- Chciałbym, Ŝeby…
- Kiedy jestem zły to...
- Kiedy jest mi smutno to...
Centrum Edukacyjne BLIśEJ PRZEDSZKOLA
www.blizejprzedszkola.pl www.blizejedukacji.pl
www.akademiaedukacji.eu
Pies przybłęda - Iwona Sikorska, Miejskie Przedszkole nr 9 w Legnicy
- Mój ulubiony przysmak to...
7. Ćwiczenia ortofoniczne.
Dzieci naśladują głos psa ( hau-hau ) wypowiadając w róŜny sposób:
- grubym głosem – gdy pies jest zły
- cieniutkim głosem – gdy pies jest malutki
- w szybkim tempie – gdy pies jest zadowolony
- w wolnym tempie – gdy pies jest smutny lub chory
Dzieci mogą równieŜ „zaśpiewać” fragment piosenki A ja mam psa uŜywając tylko sylab „hau-hau”.
8. Rozsypanka sylabowa.
Dzieci w zespołach układają wyrazy nazywające cechy przyjaciela zwierząt, określają ich znaczenie.
ŁY
NY
RA
KLI
WY
CIER
PLI
TROS
Centrum Edukacyjne BLIśEJ PRZEDSZKOLA
www.blizejprzedszkola.pl www.blizejedukacji.pl
www.akademiaedukacji.eu
Pies przybłęda - Iwona Sikorska, Miejskie Przedszkole nr 9 w Legnicy
WY
DOS
MI
Wypowiadają się na temat, jakie są obowiązki właścicieli psów.
9. „Tajemnicze pudło”.
W pudle kartonowym są schowane róŜne przedmioty, które mogą symbolizować sposób spędzania
czasu wolnego z psem. Dzieci siedzą w kole. Kolejno podchodzą i wyciągają jeden przedmiot.
Zadaniem dziecka jest określenie, co symbolizuje ten przedmiot:
- mała piłka – granie w piłkę, aportowanie
- koszyczek – wyjazd na grzyby; wyjście na zakupy
- kwiatek - spacer w parku, na łąkę, do ogrodu
- ksiąŜka – czytanie ksiąŜki
w obecności pieska
- but sportowy – wspólne biegi.
10. Ewaluacja.
Na koniec zajęć dzieci wyklejają z gazetowych kulek sylwetę psa na szarym arkuszu pomalowanym
klejem (zrobionym z wody i mąki). Wypowiadają się na temat, co im się podobało w czasie zajęć, a co
było mniej ciekawe, co zmieniliby.
Literatura:
1. A. Maxwell, Opowiadania na dobranoc.
2. J.Bąk, E. Wiewióra-Pyka, Bajkowe spotkania.
Autor: Iwona Sikorska
Miejskie Przedszkole Nr 9 w Legnicy
Scenariusz nagrodzony w konkursie na najlepszy scenariusz z zakresu edukacji humanitarnej, który
moŜe być wykorzystany w ramach Ogólnopolskiej Edukacyjnej Kampanii Społecznej Podpisz Pieska.
Centrum Edukacyjne BLIśEJ PRZEDSZKOLA
www.blizejprzedszkola.pl www.blizejedukacji.pl
www.akademiaedukacji.eu

Podobne dokumenty