JAKI JEST PRAWDZIWY PRZYJACIEL

Transkrypt

JAKI JEST PRAWDZIWY PRZYJACIEL
mgr Barbara Pytlowany
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II
Temat dnia:
„JAKI JEST PRAWDZIWY PRZYJACIEL”
Czas trwania : 180 minut
Edukacja : polonistyczna, matematyczna, muzyczna, plastyczna, ruchowa.
Cele operacyjne
Uczeń:
-
umie współpracować z rówieśnikami
-
potrafi zamykać myśli zdaniem
-
wypowiada się w rozwiniętej, uporządkowanej formie,
-
rozwiązuje sytuacje problemowe dotyczące przyjaźni
-
potrafi wyodrębnić cechy prawdziwego przyjaciela
-
sprawnie mnoży i dzieli liczby w zakresie 30
-
potrafi zaśpiewać piosenkę „Wyciągnij dłoń”
-
umie namalować autoportret
Metody pracy: pogadanka, problemowa, działań praktycznych
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:: teksty wierszy „ Ona i ja” Hanny Ochockiej, „ Koledzy”
Mieczysławy Buczkównej, karty pracy, nagranie piosenki „ Wyciągnij dłoń”, kartony z
wyrazami, kolorowe serduszka , kartoniki z cechami dobrego przyjaciela, kartoniki z
cechami, których nie powinien posiadać prawdziwy przyjaciel, wycięta sylwetka dziecka,
kartony do tworzenia” żywych zdań”
Przebieg zajęć:
I. Wprowadzenie:
· Taniec na dzień dobry / uczniowie dobierają się parami i w rytm muzyki wykonują
ruchy wskazane przez nauczyciela/
-
klaśnięcie w dłonie,
-
klaśnięcie rąk prawych,
-
klaśnięcie w dłonie,
-
klaśnięcie rąk lewych,
-
wskazują na siebie
-
wskazują na kolegę
-
trzy razy uderzają w obie dłonie kolegi.
/ zabawę powtarzamy trzy razy/.
W nagrodę za piękny taniec otrzymują od nauczyciela serduszka w 4 kolorach.
· Przysiad na dywanie – rozmowa kierowana przez nauczyciela
-
Czy lubicie się wspólnie bawić w klasie?
-
Czy lubicie wspólne zabawy podczas przerw?
-
Czy powinniście się bawić wspólnie, dlaczego?
-
Czy jest ktoś taki w klasie, w szkole, poza szkołą , z kim lubicie bawić się
szczególnie - jeśli tak pomachajcie do mnie rączką.
.
· Wysłuchanie wierszy czytanych przez nauczyciela.
Ona ma czarne
Brwi i warkoczyk
Ja ruda grzywkę,
Niebieskie oczy.
.
Ona rozsądnie
Zawsze cos powie,
A o mnie mówią,
Że mam pstro w głowie.
Ona chce śpiewać,
Rozmawiać, czytać,
A ja bym w piłkę
Grała i kwita.
Więc cóż wspólnego
Jest między nami?
Chyba to, żeśmy
PRZYJACIÓŁKAMI
Hanna Ochocka „ Ona i ja”
W jednej parze stoimy,
Siedzimy w jednej ławce.
Ja mam Janek na imię,
A mój kolega Jacek.
Raz wylałem atrament
Na ławkę i podłogę.
Pomógł mi wytrzeć plamę.
(Ja mu też kiedyś pomogę.)
Zrobiliśmy wyścigi:
Kto szybciej z nas biega.
Upadłem, stłukłem kolano.
Gdy inni biegli, on stanął.
Pomógł mi wstać, kolega,
Dobry kolega.
Raz Jacka ząb rozbolał,
Bał się pójść do dentysty.
Wiec poszedłem z nim razem
I zaraz przestał bać się.
Czekałem w poczekalni,
A kiedy wyszedł Jacek,
Pan doktor go zapytał:
- To pewno twój PRZYJACIEL?
Mieczysława Buczkówna „
Koledzy
· Uczniowie odpowiadają na pytanie:
–
O kim jest mowa w obydwu wierszach?
Dzisiaj na zajęciach spróbujemy sobie porozmawiać o przyjaźni Czy ktoś z was chciałby mi
opowiedzieć o swoim przyjacielu?
/Od kiedy się przyjaźnicie, co jest w tej przyjaźni najfajniejszego, jakie miłe
rzeczy was spotkały..../
II. Praca w grupach /grupy tworzone są wg otrzymanych na początku zajęć kolorowych
serduszek
-
uczniowie otrzymują kartkę formatu A4, na której ,zapisane jest pionowo słowo
przyjaciel , ich zadaniem jest ułożenie diagramu składającego się z wyrazów
określających cechy prawdziwego przyjaciela / karta pracy nr 1 /
-
/litera Y zostaje zamalowana – uczniowie wyjaśniają dlaczego/
-
liderzy
grup
odczytują
zapisane
cechy
/uczniowie
w
trakcie
prezentacji
poszczególnych grup podkreślają te cechy, które się powtórzyły.
III. Nauczyciel kładzie na środku klasy sylwetkę postaci, a na ławce pod tablicą pudełko
kartonowe, w którym umieszczone są kartoniki z zapisanymi różnymi cechami.
Uczniowie kolejno wyjmują z pudełka kartoniki. Jeśli zapisana cecha jest
charakterystyczna dla przyjaciela kładą ją obok sylwetki, jeśli nie - wrzucają do
ustawionego obok kosza.
W ten sposób powstaje sylwetka prawdziwego przyjaciela.
-
Nauczyciel zwraca się do uczniów: Każdy z was z pewnością ma przyjaciela. A
jeśli nie, wystarczy rozejrzeć się dookoła i dobrze go poszukać. Przekonajcie
się o tym wsłuchując się w słowa piosenki.
IV. Uczniowie wysłuchują piosenki „ Wyciągnij dłoń”/
· Nauka pierwszej zwrotki i refrenu piosenki.
· Uczniowie stają w kręgu, śpiewają piosenkę, podczas refrenu chwytają się za ręce i
unoszą je do góry.
V. Praca w grupach. Uczniowie otrzymują karty pracy z działaniami matematycznymi.
Ich zadaniem jest rozwiązanie działań, a następnie uszeregowanie wyników wg podanego
przez nauczyciela szyfru, i odczytanie przysłów z sylab znajdujących się obok wyników
działań / karta pracy nr 2 - wkładka/.
Liderzy grup prezentują poszczególne przysłowia:
„ Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”
„ Kto znalazł przyjaciela, skarb znalazł”
„ Umiej być przyjacielem, a znajdziesz przyjaciela”
„ Dla przyjaciela nowego nie opuszczaj starego”
· Uczniowie wyjaśniają znaczenie przysłów, a następnie zapisują je w zeszytach.
VI. Uczniowie malują autoportret oraz odrysowują swoje dłonie, które następnie
wycinają.
· Nauczyciel zawiesza na gazetce klasowej autoportrety, a wewnątrz umieszcza
połączone dłonie dzieci wraz z wypisanymi fragmentami piosenki „ Wyciągnij dłoń”
VI. Nauczyciel zaprasza na środek klasy 12 dzieci. Każde z nich otrzymuje napisany na
dużym kartonie wyraz. Nauczyciel zwraca się do uczniów:
-
A teraz dowiecie się jak zjednywać sobie przyjaciół. Wasi koledzy tak dobiorą się w
pary, aby otrzymane przez nich wyrazy utworzyły zdania.
· Uczniowie czytają wyrazy i dobierają się w pary, każda z par prezentuje utworzone
zdanie, a wszyscy uczniowie głośno je powtarzają
-
Uśmiechajcie się do siebie.
-
Rozmawiajcie ze sobą.
-
Pomagajcie sobie wzajemnie.
-
Dzielcie się ze sobą
-
Troszczcie się o siebie.
-
Szanujcie się wzajemnie.
VII. Nauka dalszych zwrotek piosenki i wspólna zabawa przy muzyce, podczas której
uczniowie demonstrują różne gesty przyjaźni.
VIII. Podsumowanie zajęć:
Nauczyciel zwraca się do uczniów siedzących na wykładzinie w kole:
-
Czy waszym zdaniem takie zajęcia jak dzisiejsze były nam potrzebne ?
-
Co nam one dały?
-
Co podobało się wam w nich najbardziej?
-
Pożegnajmy się wiec po przyjacielsku, podejdźcie każdy do każdego i podajcie sobie
dłonie.
• Nauczyciel wsypuje do papierowego rożka czarodziejskie cukierki przyjaźni i prosi
o poczęstowanie się nimi wszystkie dzieci.
KARTA PRACY nr 1.
P
R
Z
Y
J
A
C
I
E
L
KARTA PRACY nr 2 - grupa pierwsza
18 : 2 = ....
3 * 6 = ....
24 : 8 = ....
9 * 3 = ....
21 : 3 = ....
16 : 4 = ....
2 * 7 = ... .
18 : 3 = ....
6 * 4 = ....
4 * 4 = ....
7 * 3 = ....
3 * 4 = ....
24 : 3 = ....
ciół
się
Pra
Dzie.
przy
wdzi
zna
wych
bie
je
w
po
ja
Uporządkuj wyniki rosnąco i wpisz odpowiadające im sylaby.
Liczba
sylaba
KARTA PRACY nr 2 - grupa druga
18 : 2 = ....
3 * 6 = ....
24 : 8 = ....
21 : 3 = ....
16 : 4 = ....
2 * 7 = ....
18 : 3 = ... .
4 * 4 = ....
3 * 4 = ....
24 :3 = ....
cie
lazł.
Kto
przy
zna
skarb
lazł
zna
la
ja
Uporządkuj wyniki rosnąco i wpisz odpowiadające im sylaby.
Liczby
sylaby
KARTA PRACY nr 2 - grupa trzecia
18 : 2 = ....
3 * 6 = ....
24 : 8 = ....
9 * 3 = ....
21 : 3 = ....
16 : 4 = ....
2 * 7 = ... .
18 : 3 = ....
6 * 4 = ....
4 * 4 = ....
7 * 3 = ....
3*4=
24 : 3 =
5*6=
cie
dziesz
U
cie
przy
miej
a
być
ja
znaj
przy
Lem,
ja
la.
Uporządkuj wyniki rosnąco i wpisz odpowiadające im sylaby.
Liczba
Sylaba
KARTA PRACY nr 2 – grupa czwarta
18 : 2 = ....
3 * 6 = ....
24 : 8 = ....
9 * 3 = ....
21 : 3 = ....
16 : 4 = ....
2 * 7 = ... .
18 : 3 = ....
6 * 4 = ....
4 * 4 = ....
7 * 3 = ....
3 * 4 =....
24 : 3 =....
5 * 6 =....
3 * 5 = ....
no
pusz
Dla
re
cie
przy
go
ja
sta
o
czaj
we
la
go.
nie
Uporządkuj wyniki rosnąco i wpisz odpowiadające im sylaby.
Liczby
sylaby
Kartoniki z cechami dobrego przyjaciela
BLISKI
MIŁY
ROZSĄDNY
OPIEKUŃCZY SERDECZNY
FAJNY
ODDANY BEZINTERESOWNY SZCZERY
UPRZEJMY
KOLEŻEŃSKI DOBRY
GRZECZNY
TROSKLIWY UCZCIWY
Kartoniki z cechami, których nie powinien posiadać prawdziwy przyjaciel
AGRESYWNY
SAMOLUBNY
DOKUCZLIWY
UPARTY
KŁÓTLIWY
LENIWY
ZŁOŚLIWY
ZAZDROSNY
Kartony z wyrazami do tworzenia „ żywych zdań”
UŚMIECHAJCIE SIĘ
ROZMAWIAJCIE
POMAGAJCIE
DZIELCIE SIĘ
TROSZCZCIE SIĘ
SZANUJCIE SIĘ
DO SIEBIE.
ZE SOBĄ.
SOBIE WZAJEMNIE.
ZE SOBĄ.
O SIEBIE .
WZAJEMNIE.

Podobne dokumenty