TEMAT: „PTAKI NASZEGO MORZA” CELE OGÓLNE: CELE

Transkrypt

TEMAT: „PTAKI NASZEGO MORZA” CELE OGÓLNE: CELE
Autorki scenariusza: mgr Anna Smolarz-Dąbkowska, mgr Katarzyna Dukat
TEMAT: „PTAKI NASZEGO MORZA”
Zajęcia w grupie 6-letniej
CELE OGÓLNE:

zapoznanie z nazwami i zwyczajami niektórych ptaków Morza Bałtyckiego

wyjaśnienie, dlaczego ptaki latają i pływają

kształtowanie opiekuńczej postawy wobec zwierząt
CELE OPERACYJNE:

dziecko zna nazwy i zwyczaje wybranych ptaków zamieszkujących wody Morza Bałtyckiego

dziecko rozumie, dlaczego ptaki latają i pływają

dziecko wie, jak właściwie opiekować się ptakami w czasie zimy
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.
„Co to za ptaki?” – praca w zespołach. Układanie pociętych na kawałki obrazków przedstawiających
ptaki: łabędzia, kaczki krzyżówki (samiec i samica), mewę.
Rozmowa z dziećmi na temat ptaków na obrazkach (nauczyciel takie same obrazki wywiesza na
tablicy):
- czy znacie te ptaki?
- gdzie je widzieliście?
- czy wiecie, jak się nazywają?
Zapoznanie dzieci z nazwami i ciekawostkami na temat ptaków.
2.
„Kaczki do gniazd” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. W czasie gdy gra muzyka dzieci
naśladują w dowolny sposób kaczki (chodzenie, latanie, pływanie), gdy muzyka milknie dzieci siadają w
siadzie skrzyżnym.
1
3.
„Dlaczego ptaki latają?” – burza mózgów. Dotykanie z zamkniętymi oczami niespodzianki, którą
nauczyciel przygotował (pióra).
Zabawy badawcze z piórami – oglądanie, określanie ciężkości (porównywanie z różnymi przedmiotami,
rozcinanie pióra – sprawdzanie, co jest w środku. Wyciąganie wniosków.
4.
„Dlaczego niektóre ptaki potrafią pływać?” – porównywanie budowy nóg różnych ptaków na
podstawie ilustracji. Wyciąganie wniosków.
5.
„O którym ptaku mówię?” – zabawa utrwalająca wiadomości na temat poznanych ptaków. Nauczyciel
rozkłada w sali obrazki przedstawiające poznane ptaki. Wypowiada różne zdania na temat poznanych
ptaków. Dzieci ustawiają przy tym obrazku, którego zdanie dotyczy, wypowiadają nazwę ptaka dzieląc
ją na sylaby.
6.
„Dokarmiamy ptaki?” – pogadanka na temat. Wyjaśnienie dzieciom, kiedy i czym dokarmiamy ptaki,
aby nie zrobić im krzywdy.
7.
„Łabędź” – praca plastyczna. Wypełnianie sylwety łabędzia paskami krepiny (piórami).
8.
Spacer na pobliską plażę, obserwowanie ptaków, nazywanie ich, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami.
Wykorzystanie wiadomości zdobytych podczas zajęć.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
1.
kolorowe obrazki ptaków – mewa, łabędź, kaczka krzyżówka (samiec i samica)
2.
pióra ptaków
3.
plansza przedstawiająca nogi różnych ptaków
4.
odtwarzacz CD + płyta z dziecięcymi nagraniami
5.
sylweta łabędzia, biała krepina, nożyczki, klej, kredki
2

Podobne dokumenty