Scenariusze lekcji - Kulczyk Foundation

Transkrypt

Scenariusze lekcji - Kulczyk Foundation
Edukacja
globalna
Scenariusz lekcji
Gimnazjum
Rumunia
W Rumunii w wyniku
bezlitosnej polityki Nicolae
Ceaușescu co roku rodziły
się tysiące niechcianych
dzieci. Problem pozostaje
nierozwiązany do dziś.
Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation, dociera do najdalszych zakątków świata,
by nieść pomoc ludziom, którzy żyją w tragicznych warunkach.
Partner Strategiczny:
Edukacja_globalna_broszuraGIM_strI_6.indd 2
Partner Logistyczny:
Partnerzy Technologiczni:
2015-10-28 12:45:51
Współczesny świat jest na wyciągnięcie ręki. Dziś ani odległość, ani odmienność
kulturowa nie stanowią bariery nie do pokonania. Dlatego łatwiej dostrzec
problemy różnych społeczności. nie powinniśmy być na nie obojętni.
Kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy wrażliwości na krzywdę
drugiego człowieka to ważne zadanie, które mają do spełnienia dorośli.
to oni dzięki dyskusjom, rozmowom i przykładowi
uczą młode pokolenie otwartości na innych.
nasze dzieci mają ogromne
szczęście, że mogą spokojnie
się uczyć w przyjaznych szkołach
wykorzystujących nowoczesne
źródła edukacji. Zestawienie
problemów człowieka
żyjącego w dostatnim świecie
z problemami człowieka
walczącego o przetrwanie
pokazuje, jak bardzo
wyolbrzymiamy własne lęki.
mam nadzieję, że wspólnie,
dzięki merytorycznej wartości
materiałów, które kieruję
do Państwa, uda się nam
rozbudzić i zaszczepić wśród
uczniów ideę pomagania
słabszym i odpowiedzialności
za nich. młodzież na pewno
wiele wyniesie z tej cennej
lekcji empatii. Zachęcam
serdecznie do udziału
w konkursie z nagrodami
dla szkół i uczniów. nagranie
filmu konkursowego da
młodym ludziom sposobność
pokazania, co naprawdę
oznacza dla nich pomaganie
potrzebującym.
Partnerzy:
Patronat Honorowy:
Patronat merytoryczny:
Partnerzy Edukacyjni:
Wydział Studiów Edukacyjnych
Edukacja_globalna_broszuraGIM_calosc.indb 1
2015-10-22 18:19:55
Temat lekcji:
Sytuacja dzieci w Rumunii
– ich potrzeby i warunki życia
2 jednostki lekcyjne
Scenariusz lekcji wychowawczej lub lekcji wiedzy o społeczeństwie
dla klas 1–3 gimnazjum
Autorzy: Kamila Słupska, Kinga Kuszak
zagadnienia
potrzeby dzieci • specyfika okresu dzieciństwa w życiu człowieka • prawa dziecka • warunki życia i problemy
dzieci przebywających w domach dziecka • organizacje wspierające porzucone dzieci
CELE LEKCJI
Po lekcji uczeń potrafi:
• opisać warunki życia rumuńskich dzieci mieszkających w domach dziecka;
• przeanalizować potrzeby dzieci i wskazać sposoby zaspokojenia tych potrzeb;
• scharakteryzować sytuację i problemy dzieci mieszkających w rumuńskich domach dziecka;
• wymienić organizacje pozarządowe działające na rzecz pomocy dzieciom;
• określić zależności przyczynowo-skutkowe w kontekście: sytuacja w kraju a sytuacja dziecka.
CELE KSZTAŁCENIA I TREŚCI NAUCZANIA WedłuG PODSTaWY PROGRAMOWEJ
• Wiedza o społeczeństwie. Cele kształcenia: I.; II.; III. Treści nauczania: 2. 1), 2), 5)
METODY I FORMY PRACY
analiza źródeł (reportażu filmowego, prezentacji, materiałów pozyskanych z internetu) • rozmowa • praca w grupach •
metoda sześciu myślowych kapeluszy Edwarda de Bono
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
reportaż filmowy: Efekt Domina, sezon II, odcinek Rumunia. Dzieci Nicolae • zdjęcia pozyskane ze strony Kulczyk
Foundation (www.edukacjaglobalna.com) • informacje odnoszące się do tematyki lekcji samodzielnie
wyszukane przez uczniów • kartki z cytatami z Janusza Korczaka • schemat hierarchii potrzeb Abrahama Maslowa
14
Edukacja_globalna_broszuraGIM_calosc.indb 14
Edukacja Globalna Efektu Domina
2015-10-22 18:20:57
rumunia
PRZEBIEG LEKCJI 1.
WPROWADZENIE
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z zapisanymi cytatami z Janusza Korczaka. Prosi młodzież o ich przeczytanie
i interpretację.
•Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia.
•Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.
•Nie ma dzieci – są ludzie.
•Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał,
nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.
•Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest.
•
Dzieci – to przyszli ludzie. Więc dopiero będą, więc jakby ich jeszcze nie było. A przecież jesteśmy: żyjemy, czujemy, cierpimy.
•
Umysł dziecka – las, którego wierzchołki lekko się poruszają, gałęzie splatają, liście, drżąc, dotykają.
•
Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku niemu.
•
Zapnij guzik, dlaczego masz buty zabłocone, czy odrobiłeś lekcje, pokaż uszy, obetnij paznokcie. I to nas uczy po trochu
unikać, kryć się – nawet jeśli nic złego nie zrobiliśmy. A kiedy przypadkiem spojrzą, czekamy zaraz na jakąś uwagę.
•
Bo dorosłemu nikt nie powie: „Wynoś się”, a dziecku często się tak mówi. Zawsze jak dorosły się krząta, to dziecko się plącze,
dorosły żartuje, a dziecko błaznuje, dorosły płacze, a dziecko się maże i beczy, dorosły jest ruchliwy, dziecko wiercipięta, dorosły
smutny, a dziecko skrzywione, dorosły roztargniony, dziecko gawron, fujara. Dorosły się zamyślił, dziecko zagapiło. Dorosły
robi coś powoli, a dziecko się guzdrze. Niby żartobliwy język, a przecież niedelikatny. Pędrak, brzdąc, malec, rak – nawet
kiedy się nie gniewają, kiedy chcą być dobrzy. Trudno, przyzwyczailiśmy się, ale czasem przykro i gniewa takie lekceważenie.
Szacunku dla bieżącej godziny, dla dnia dzisiejszego. Jak będzie umiało jutro, gdy nie dajemy żyć dziś świadomym,
•
odpowiedzialnym życiem? Nie deptać, nie poniewierać, nie oddawać w niewolę jutra, nie gasić, nie śpieszyć, nie pędzić.
Młodzi mają różne własne sprawy, własne zmartwienia, własne łzy i uśmiechy, własne młode poglądy i młodą poezję.
•
Często ukrywają przed dorosłymi, bo się wstydzą, nie ufają, bo boją się, żeby się z nich nie śmieli.
Nie to ważne, w co się bawić, a jak i co się przy tym myśli i czuje. Można rozumnie bawić się lalką, a głupio i dziecinnie
•
grać w szachy. Można ciekawie i z fantazją bawić się w straż, pociąg, polowanie, w Indian, a bezmyślnie czytać książki.
Nie odmawiaj, jeśli dziecko prosi o powtórzenie bajki jeszcze, jeszcze i jeszcze raz tej samej.
•
Do zabawy potrzebny miły towarzysz i natchnienie, więc swoboda.
•
Nauczyciel prosi uczniów, by podzielili się refleksjami na temat wizji dzieciństwa wyłaniającej się z tekstów
Janusza Korczaka. Przykładowe pytania ukierunkowujące pracę uczniów:
• Jakie cechy dzieciństwa zostały wyeksponowane w cytatach?
• Jakie prawa dziecka Korczak uznawał za istotne dla rozwoju młodego człowieka?
• Jakie potrzeby dziecka zostały wyeksponowane w cytatach?
ROZWINIĘCIE
Nauczyciel prezentuje uczniom schemat potrzeb człowieka według Abrahama Maslowa i zachęca do analizy
poszczególnych typów potrzeb – od potrzeb fizjologicznych (potrzeb pierwszego rzędu) do potrzeb samorealizacji.
Uczniowie w wyniku dyskusji powinni dojść do przekonania, że:
• potrzeby człowieka, zdaniem Abrahama Maslowa, mają strukturę hierarchiczną;
• fundamentem są potrzeby podstawowe (fizjologiczne);
•następna w kolejności znajduje się potrzeba bezpieczeństwa, której zaspokojenie pozwala na rozwinięcie potrzeb
miłości i przynależności;
•realizacja potrzeb wyższego rzędu jest możliwa wówczas, gdy zaspokojone zostały potrzeby niższego rzędu;
•niemożność zaspokojenia potrzeb blokuje rozwój człowieka, rodzi frustrację;
•najwyżej w hierarchii znajduje się potrzeba samorealizacji, czyli zaspokajania własnych ambicji, wykorzystywania
własnego potencjału, wykonywania działań, które przynoszą osobistą satysfakcję;
•warunkiem pojawienia się potrzeby samorealizacji jest zaspokojenie potrzeb przynależności, szacunku i uznania.
Kulczyk Foundation
Edukacja_globalna_broszuraGIM_calosc.indb 15
15
2015-10-22 18:20:57
Nauczyciel prezentuje uczniom reportaż filmowy: Rumunia. Dzieci Nicolae. Reportaż trwa około 16 min.
Jeżeli nauczycielowi brakuje czasu, by na lekcji zaprezentować cały film, może posłużyć się jego fragmentami.
Podział materiału filmowego na kolejne części (wraz z czasem ich trwania) został podany w sekcji Wskazówki
w dalszej części scenariusza.
Nauczyciel prosi uczniów, by w czasie projekcji zanotowali uwagi odnoszące się do następujących kwestii:
•Z jakimi problemami borykają się dzieci w rumuńskich domach dziecka?
•Jakie potrzeby dzieci nie są tam zaspokajane?
•Dlaczego tak wiele dzieci trafia do domów dziecka?
•Jakie są dalsze losy młodzieży opuszczającej domy dziecka?
•W jaki sposób można pomóc dzieciom pozbawionym rodziny?
•Jakie emocje wywołują u już dorosłych ludzi wspomnienia z ich dzieciństwa? Dlaczego tak się dzieje?
Uczniowie zapisują swoje spostrzeżenia. W ten sposób charakteryzują sytuację rumuńskich dzieci przebywających
w placówkach opiekuńczych. Po projekcji filmu następuje dyskusja podsumowująca.
ZADANIE DOMOWE
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy i prosi o wykonanie pracy domowej. Zadaniem każdego zespołu jest
przygotowanie informacji na inny temat.
•
Grupa 1. Specyfika życia w Rumunii (położenie geograficzne, polityka Nicolae Ceaușescu, współczesny ustrój
polityczny, przemiany społeczno-polityczne po 1989 r., kultura) i w Polsce (położenie, przemiany ustrojowe
po 1989 r., kultura).
•
Grupa 2. Edukacja w Rumunii i Polsce (analiza porównawcza).
•
Grupa 3. Sytuacja dzieci wychowujących się poza rodziną w Polsce i Rumunii (analiza porównawcza).
•
Grupa 4. Zastępcze formy opieki nad dzieckiem w Polsce i Rumunii (analiza porównawcza).
•
Grupa 5. Rola i zadania Rzecznika Praw Dziecka w Polsce.
•
Grupa 6. Instytucje pozarządowe pomagające dzieciom porzuconym i osieroconym w Polsce i Rumunii.
Uczniowie w zespołach przygotowują krótkie prezentacje w dowolnej formie, np. plakatu, referatu, prezentacji
multimedialnej.
PRZEBIEG LEKCJI 2.
WPROWADZENIE
Nauczyciel korzysta z prezentacji zdjęć pobranych ze strony www.edukacjaglobalna.com,
aby przypomnieć uczniom najważniejsze kwestie omawiane na poprzedniej lekcji.
ROZWINIĘCIE
Uczniowie przedstawiają przygotowane w ramach pracy domowej prezentacje. W czasie, gdy kolejne grupy
omawiają wyniki swojej pracy, pozostali uczniowie tworzą tabele, w których wynotowują podobieństwa i różnice
dotyczące sytuacji dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej w Rumunii i Polsce.
Nauczyciel dzieli klasę na sześcioosobowe grupy. Zadaniem każdej z nich będzie zaproponowanie działań mających
na celu udzielenie pomocy dzieciom przebywającym w instytucjach opiekuńczych w Rumunii (i / lub w Polsce).
Nauczyciel proponuje rozwiązanie problemu z wykorzystaniem metody sześciu myślowych kapeluszy Edwarda
de Bono. Grupa wspólnie formułuje pomysł (pomysły) działań pomocowych. Każdy uczeń pracuje nad rozwiązaniem,
a każda propozycja powinna ujmować problem z innej perspektywy.
16
Edukacja_globalna_broszuraGIM_calosc.indb 16
Edukacja Globalna Efektu Domina
2015-10-22 18:20:57
rumunia
Visinel Balan dzięki swojej determinacji
wyrwał się z patologicznego systemu.
Teraz pomaga wychowankom domów
dziecka w Bukareszcie.
W Casa Pinocchio z pomocą wolontariuszy
wyremontowano sypialnie, a każdy
podopieczny otrzymał nową pościel i szafkę.
•„Kapelusz biały” – osoba analizująca sytuację z tej perspektywy koncentruje się na faktach, informacjach i liczbach
pozyskanych podczas wcześniejszych działań.
•„Kapelusz czerwony” – osoba analizująca sytuację z tej perspektywy koncentruje się na emocjach,
odczuciach, intuicji.
•„Kapelusz czarny” – osoba ta odgrywa rolę adwokata diabła, czyli szuka negatywnych stron pomysłów.
•„Kapelusz żółty” – osoba analizująca sytuację z tej perspektywy koncentruje się na pozytywnych aspektach,
szansach i możliwościach.
•„Kapelusz zielony” – osoba analizująca sytuację z tej perspektywy poszukuje rozwiązań kreatywnych,
prowokacyjnych, niestereotypowych.
•„Kapelusz niebieski” – osoba ta kieruje pracami grupy, monitoruje, pilnuje przestrzegania reguł.
Uczniowie w czasie pracy zespołów tworzą mapy myśli (z różnych perspektyw). Następnie wybierają pomysł
najlepszy zdaniem grupy i prezentują go na forum klasy.
URUCHOMIENIE EFEKTU DOMINA – POPCHNIJMY KOSTKĘ W RUMUNII
Uczniowie wybierają spośród przedstawionych pomysłów te, które ich zdaniem są możliwe do realizacji.
Organizują akcję promocyjną działań pomocowych w szkole i środowisku lokalnym. Wynikiem pracy zespołów
może być np. projekt nawiązania współpracy z domem dziecka, rodzinnym domem dziecka czy rodziną zastępczą.
WSKAZÓWKI
1.Jeżeli nauczyciel nie ma czasu, aby na lekcji zaprezentować cały materiał filmowy, może posłużyć się jego
fragmentami. Poniżej podział reportażu na części wraz ze wskazaniem czasu trwania każdej z nich (w minutach):
1) Sytuacja dzieci porzuconych i osieroconych (0:00–1:30)
2) Polityka nastawiona na zwiększenie populacji (1:30–2:18)
3) Dom dziecka Casa Pinocchio (2:18–5:22)
4) Pomoc Kulczyk Foundation dla Casa Pinocchio (5:22–6:53)
5) Historie uciekinierów z domów dziecka (6:53–9:52)
6) Organizacja Drawing Your Future działająca na rzecz wychowanków domów dziecka (9:52–11:16)
7) Obecna sytuacja sierot w Rumunii (11:16–12:38)
8) Efekty pomocy Kulczyk Foundation dla Casa Pinocchio (12:38–14:40)
9) Rumunia – dorośli wychowankowie domów dziecka (14:40–16:32).
2. Na stronie internetowej www.edukacjaglobalna.com można znaleźć ponadto:
• reportaż filmowy: Efekt Domina, sezon II, odcinek Rumunia. Dzieci Nicolae;
• prezentację zdjęciową do lekcji.
Kulczyk Foundation
Edukacja_globalna_broszuraGIM_calosc.indb 17
17
2015-10-22 18:21:02
INSPIRACJE DO DALSZEJ PRACY WYCHOWAWCZEJ
sytuacja dzieci w rumunii
Pytania i zadania dla ucznia do samodzielnego
opracowania
Autorzy: Kamila Słupska, Kinga Kuszak
1. Poszukaj informacji i odpowiedz na pytania:
• ile rumuńskich dzieci wychowuje się poza rodziną?
• jak wygląda struktura opieki nad dziećmi w rumunii?
• jak na przestrzeni lat zmieniła się sytuacja dzieci
w rumunii?
• z jakimi problemami borykają się rumuńskie rodziny?
2. Poszukaj informacji na temat fundacji Drawing Your Future
i projektów przez nią realizowanych (materiał do samodzielnego
pozyskania: http://en.desenamviitorul.ro).
3. Wyjaśnij, czym jest eurosieroctwo.
4. Zastanów się:
• co może zrobić młode pokolenie w Polsce, by pomóc swym
rumuńskim rówieśnikom przebywającym w domach dziecka;
• w jaki sposób namówiłbyś / namówiłabyś kolegów lub koleżanki
oraz swoją rodzinę do wspierania rumuńskich dzieci;
• kto powinien się włączyć (osoby, instytucje państwowe, organizacje
pozarządowe) w akcje pomocy rumuńskim dzieciom;
• jakie są najczęstsze przyczyny kierowania dzieci do opieki
zastępczej w Polsce. Spróbuj wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje.
PRZYDatnE linKi
Efekt Domina. Remontujemy Dom Dziecka Casa Pinocchio w Rumunii,
Kulczyk Foundation: http://goo.gl/g8CV6r
Słynne cytaty z janusza Korczaka, Polskie Stowarzyszenie im. janusza Korczaka: http://goo.gl/uqTHkq
informacje na temat hierarchii potrzeb, Wikipedia: http://goo.gl/Pv9FX6
Piramida potrzeb wg Maslowa, uniwersytet im. adama mickiewicza w Poznaniu, międzywydziałowa
„Pracownia Pytań granicznych”: http://goo.gl/h2TO4i
Warunki życia i pracy w Rumunii, Departament Rynku Pracy mPiPS, EuRES Polska: http://goo.gl/wDtSfj
Zastępcze formy opieki nad dzieckiem, www.szkolnictwo.pl: http://goo.gl/9gC4qz
Sytuacja dzieci osieroconych i opuszczonych, którymi opiekują się SOS WIOSKI DZIECIĘCE:
www.wioskisos.org
Domy dziecka w Rumunii Nicolae Ceaușescu – wnioski, wyborcza.pl: http://goo.gl/LecvTE
Sytuacja niemowląt pozbawionych opieki rodzicielskiej, Fundacja Rodzin adopcyjnych:
http://goo.gl/uSK1bx
informacje na temat Rumunii, europa.eu: http://goo.gl/r69skw
Epoka Nicolae Ceaușescu w Rumunii, lovetotravel.pl. Przewodnik turystyczny: http://goo.gl/1mzz8l
18
Edukacja_globalna_broszuraGIM_calosc.indb 18
Edukacja globalna Efektu Domina
2015-10-22 18:21:10
Edukacja
w najlepszej formie
• Bogata oferta publikacji dla wszystkich
segmentów edukacyjnych, również
szkolnictwa zawodowego.
• Podręczniki – ponad 1,5 tys. tytułów w ofercie,
co roku kilka milionów użytkowników.
• Zeszyty ćwiczeń i inne pomoce dydaktyczne
dla uczniów.
• Obudowa metodyczna dla nauczyciela
na uczę.pl – pełna pomoc w przygotowaniu lekcji.
• E-booki – stale rozwijana, największa w Polsce
oferta podręczników elektronicznych.
• Repetytoria i arkusze egzaminacyjne
– kompletne materiały dla uczniów
przygotowujące do egzaminów szkolnych
wszystkich typów.
• E-ćwiczenia – najobszerniejszy zbiór ćwiczeń
na platformie WSiPnet.pl. Ponad 500 tys.
użytkowników!
• Zdasz.to – profesjonalne zasoby i pomoce
dla zdających egzaminy gimnazjalne i maturalne.
Nowotyśtćo!riów
Seria repeuszy
i ark
ZDASZ.TO
Edukacja_globalna_broszuraGIM_calosc.indb 31
2015-10-22 18:22:28
Edukacja_globalna_broszuraGIM_str31_IV.indd 32
2015-10-28 15:40:04
Edukacja_globalna_broszuraGIM_str31_IV.indd 33
2015-10-28 15:40:08
Edukacja_globalna_broszuraGIM_calosc.indb 34
2015-10-22 18:22:42
Edukacja_globalna_broszuraGIM_str31_IV.indd 35
2015-10-28 12:35:22
Kulczyk Foundation niezwykle gorąco
dziękuje wszystkim instytucjom
i organizacjom pozarządowym
za wsparcie merytoryczne,
którego nam udzieliły
w tym projekcie.
Patronat Honorowy:
Patronat merytoryczny:
Partnerzy Edukacyjni:
Wydział Studiów Edukacyjnych
Autorzy scenariuszy:
Opracowanie graficzne:
Zespół Kulczyk Foundation:
agnieszka bojarczuk,
Piotr Zalewski
Dominika Kulczyk
marta Schmude-olczak
marta Kałużna, Kinga
Kuszak, Katarzyna Sadowska,
Koordynacja produkcji:
beata Kopyt
tomasz Sadowski, Kamila Słupska
tomasz jagodziński
Karolina mikołajczak
Konsultacja merytoryczna:
Produkcja: gm Records
małgorzata Płocka
prof. uam dr hab. Kinga Kuszak
Drogowiec-Pl sp. z o.o.
mateusz Kamil Roszak
nc Koperty sp. z o.o.
marzena Zowczak
Paweł orzeszko
Wsparcie metodyczne:
becolour sp. z o.o.
Kulczyk Foundation
dr barbara ostrowska
Redakcja: Łukasz marks, anna Wiese
Projekt graficzny: marta jedlińska
36
Edukacja_globalna_broszuraGIM_calosc.indb 36
Fotografie:
ul. Krucza 24/26
tatiana jachyra
00-526 Warszawa
tomasz borkowski
www.kulczykfoundation.org.pl
Dariusz Szymura
offi[email protected]
Edukacja globalna Efektu Domina
2015-10-22 18:22:45
WYGRAJ IPADY
DLA CAŁEJ
KLASY
DRUKARKI DLA
NAUCZYCIELI
I SZKÓŁ
WEŹ UDZIAŁ
W KONKURSIE
C
M
Y
CM
EDUKACJAGLOBALNA.COM
MY
CY
CMY
K
Obojętność to choroba, której musimy się wystrzegać. Konkurs filmowy
Edukacji Globalnej Efektu Domina ma za zadanie uwrażliwić dzieci
i młodzież na codzienne problemy obecne w otaczającej ich
rzeczywistości. Młodzi ludzie mają okazję nauczyć się pomagać
i angażować w pomoc innym.
MillionYou to najstarsza i największa w Polsce
firma wykorzystująca ideę crowdsourcingu.
Na swoim koncie mamy liczne innowacyjne
akcje edukacyjne, w których społeczności
współpracowały ze znanymi osobowościami
i markami.
W ramach konkursu młodzież ma za zadanie stworzyć i przeprowadzić
akcję, dzięki której zmieni świat na lepsze. Następnie uczestnicy muszą
nakręcić film, w którym przedstawią swoją inicjatwę.
MillionYou to również ponad 70 wyjątkowych
konkursów filmowych zrealizowanych dla
największych marek.
Na młodzież, nauczycieli i szkoły, które reprezentują czekają atrakcyjne
nagrody!
MillionYou w swoich działaniach łączy
społeczny potencjał i talenty współtworząc
nową jakość komunikacji i treści. Dzięki nam
kreatywne społeczności łączą się z wiodącymi
markami, aby generować innowacyjne
pomysły, współtworzyć content i realizować
kampanie angażujące konsumentów.
WEJDŹ NA STRONĘ
EDUKACJAGLOBALNA.COM
ZAPOZNAJ SIĘ
Z ZASADAMI KONKUSU
Edukacja_globalna_broszuraGIM_str31_IV.indd 4
POMÓŻ ZMIENIĆ
ŚWIAT NA LEPSZE
WYGRAJ ATRAKCYJNE
NAGRODY
dowiedz się więcej
millionyou.pl
2015-10-27 13:11:58

Podobne dokumenty