Temat zajęć: Jak możemy uratować ś
Transkrypt
Temat zajęć: Jak możemy uratować ś
Scenariusz zajęć z zakresu edukacji ekologicznej do programu „Młodzi dla Świata” Temat zajęć: Jak możemy uratować świat przed śmieciami? Cele ogólne: - zapoznanie z zagrożeniami płynącymi z zanieczyszczeń środowiska - rozwijanie umiejętności współpracy w grupie - wyrabianie odpowiednich nawyków postępowania aby chronić środowisko naturalne - poznanie znaczenia słowa recykling - poznanie znaczenia pojęcia segregacja śmieci Cele szczegółowe (dziecko): - wie czym są i skąd się biorą śmieci - wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne - ma poczucie odpowiedzialności za środowisko, w którym żyje - wie gdzie należy wyrzucać śmieci - potrafi dostrzec dodatnie i ujemne zjawiska w otaczającym nas środowisku i wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski - wie jak mogą być przetwarzane niektóre surowce - wie jak segreguje się śmieci i czemu to służy - wykonuje pracę plastyczną Materiały dydaktyczne: - ilustracje przedstawiające drogę jaką odbywa gazeta - ilustracja przedstawiająca wpływ śmieci na środowisko - ilustracja przedstawiająca proces recyklingu - ilustracje przedstawiające jak przetwarza się różne surowce - karta pracy - ilustracja wyjaśniająca jak segregować śmieci - kartony: żółty, zielony, niebieski, szary - plastikowa butelka, szklany słoik, gazeta, puszka - surowce do pracy plastycznej (butelki, puszki, gazety, nakrętki, itp.) Metody pracy: - słowna - oglądowa - aktywizująca Przebieg zajęć: 1. Przywitanie z dziećmi. 2. Przypomnienie informacji zdobytych na zajęciach o śmieciach i o ich wpływie na środowisko (skąd biorą się śmieci, co może być śmieciem, gdzie trafiają śmieci, jak wpływają na środowisko, co zanieczyszczają i niszczą). Prezentacja ilustracji przedstawiającej wpływ śmieci na środowisko. 3. Omówienie historyjki obrazkowej przedstawiającej drogę jaką odbywa gazeta, od momentu ścięcia drzewa, z którego powstaje papier, aż do momentu kiedy staje się śmieciem. Rozmowa o tym co jest marnowane i niszczone w produkcji papieru (drzewa). 4. Burza mózgów – Jak zmniejszyć wycinkę drzew do produkcji papieru? (recykling) 5. „Recykling – co to takiego?” – wyjaśnienie pojęcia z pomocą obrazka. 6. Prezentacja obrazków o recyklingu – „Co i jak można ponownie wykorzystać?”. Rozmowa na temat obejrzanych ilustracji. 7. „Aby przetwarzać trzeba segregować” – wyjaśnienie problemu z pomocą plakatu prezentującego specjalne kosze do segregacji odpadów. 8. „Gdzie z tym śmieciem?” – karta pracy; łączenie śmieci z odpowiednimi koszami. 9. Zabawa orientacyjno - porządkowa „Segregujemy śmieci”- w czterech miejscach nauczyciel kładzie na podłodze kolorowe kartony (zielony, żółty, niebieski i szary) dzieci poruszają się w rytm muzyki, a gdy ta przestaje grać patrzą jaki przedmiot trzyma nauczyciel i stają na odpowiednim kolorze w zależności od tego czy to papier, plastik, szkło, czy metal. 10. Praca plastyczna wykonanie recyklingowej zabawki. Z zebranych materiałów dzieci tworzą wymyślone przez siebie zabawki. Wcześniej nauczyciel prezentuje propozycje takich zabawek (zdjęcia lub gotowe prace). http://www.recykling.edu.pl/index.php?strona=materialy http://www.recykling.edu.pl/pliki/ukladanka_cykl_zycia_produktu.pdf