Zanieczyszczenia powietrza. scenariusz lekcji biologii w klasie 3

Transkrypt

Zanieczyszczenia powietrza. scenariusz lekcji biologii w klasie 3
Scenariusz lekcji biologii w klasie 3 gimnazjum zawierający elementy Oceniania Kształtującego
Autorki scenariusza:
mgr Bożena Jurkowska
mgr Agnieszka Kinal- Szymańska
Temat: Zanieczyszczenia powietrza.
1. Powiązanie lekcji z wcześniejszą wiedzą ucznia:
- uczeń zna skład chemiczny powietrza,
- wyróżnia składniki powietrza niezbędne do życia.
2. Cele nauczyciela (lekcji):
- uczeń potrafi wymienić źródła zanieczyszczeń powietrza,
- wymienić rodzaje zanieczyszczeń,
- wymienić skutki zanieczyszczeń powietrza,
- poznaje sposoby zapobiegania zanieczyszczeniom (zmniejszania skutków zanieczyszczeń).
3. Cele dla ucznia i sposób ich przekazania.
Na lekcji poznacie:
- źródła i rodzaje zanieczyszczeń,
- jaki jest wpływ zanieczyszczeń na twoje zdrowie oraz otaczające środowisko,
- jak możesz postępować aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza,
Przed lekcją przygotowujemy plakat z powyższymi celami i wieszamy go na tablicy.
4. Nacobezu (kryteria sukcesu- oceniania).
Po lekcji będziesz umiał:
- wymienić źródła zanieczyszczeń powietrza, a. naturalne,
b. wynikające z działalności człowieka,
- podać przykłady chorób wynikających z zanieczyszczenia powietrza,
- będziesz wiedział jak powstaje dziura ozonowa, efekt cieplarniany, kwaśne deszcze,
- będziesz umiał zaplanować działania w twojej rodzinie, zmniejszające stopień zanieczyszczenia
powietrza,
Przebieg lekcji
Sprawy organizacyjno- porządkowe.
-rozpoczęcie lekcji krzyżówką sprawdzającą wiadomości z poprzedniej lekcji (zakończone
samooceną),
- zadanie pytania kluczowego:
„ Jak działalność człowieka wpływa na skład powietrza?”
- „burza mózgów” – zapisywanie pomysłów, propozycji uczniów na tablicy,
- wprowadzenie nowych treści:
prezentacja filmu nt. zanieczyszczeń powietrza i podział na grupy zadaniowe:
I gr. Źródła zanieczyszczeń powietrza.
II gr. Rodzaje zanieczyszczeń.
III gr. Skutki zanieczyszczeń.
IV gr. Jak wpływać na zmniejszenie zanieczyszczeń.
- praca w grupach zakończona przedstawieniem wyników (z oceną koleżeńską),
- zdania podsumowujące:
Dziś dowiedziałem się, że …
Poznałam dwa źródła zanieczyszczeń powietrza: a. …………………….…, b. ……….….………… .
Wiem, że substancjami zanieczyszczającymi powietrze są: ………………………….……..……….. .
Wiem, że zanieczyszczone powietrze jest źródłem chorób : …………………………………………
i niekorzystnych zjawisk w środowisku: …………………………… .
- zadanie domowe: „ Zaplanuj, na najbliższy tydzień, konkretne działania, które wpłyną na
zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i degradacji środowiska. ”

Podobne dokumenty