Konspekt1 - sp2myslowice.pl

Transkrypt

Konspekt1 - sp2myslowice.pl
1
KONSPEKT 1
1. Temat lekcji: „Kolorowe pisanki – ozdabianie wydmuszek”
2. Czas przeprowadzenia: 1,5 godz.
3. Cele:
- poznawanie zasad estetyki i dokładności w pracy
- poznawanie różnych technik ozdabiania wydmuszek
- kształcenie postawy współdziałania w grupie
4. Cele szczegółowe:
Uczeń: - potrafi zwijać bibułę w drobny sznureczek
- potrafi delikatnie obracać pisankę podczas jej ozdabiania
- potrafi dobierać różnorodne kolory bibuły w taki sposób, żeby do siebie pasowały
- rozumie, że podczas pracy nie wolno opuszczać swojego stanowiska
- dba o to, żeby przyklejać bibułę na jajku delikatnie i starannie
- zna i stosuje zasady związane z porządkiem podczas pracy
5. Zastosowane metody:
-
pogadanka
-
pokaz
-
instruktaż
6. Formy:
- indywidualna jednolita
7. Zastosowane środki dydaktyczne:
-
wydmuszki
-
bibuła, papier kolorowy
-
nożyczki, klej
-
brokat, tusz
-
podkładki do jajek
8. Przebieg lekcji:
A.
Poznanie tematu zajęć, przypomnienie zasad higieny i bezpieczeństwa pracy.
B.
Rozmowa na temat tradycji Świąt Wielkanocnych na podstawie fragmentów tekstu
„O poście, jajku i święconym”
C.
Ozdabianie wydmuszek bibułą.
D.
Podsumowanie zajęć i wybranie najładniejszych pisanek do udekorowania stołu.
9. Przebieg lekcji (rozwinięcie szczegółowe)
2
Ad A. Wprowadzenie do tematu:
Już niedługo będziemy przeżywać Święta Wielkanocne, dlatego wcześniej musimy się
do nich przygotować i wykonać ozdoby świąteczne. Dzisiaj będziemy ozdabiać wydmuszki,
które potem jako gotowe pisanki możecie ułożyć na swoim świątecznym stole lub włożyć do
koszyka z święconką. Pamiętajcie, że wydmuszki są bardzo delikatne, więc korzystajcie
raczej z podkładek do jajek, żeby za mocno ich w rękach nie ściskać. Ważna przy tej pracy
jest również staranność wykonania, gdyż wydmuszka cała wysmarowana klejem nie wygląda
potem ładnie. Nie opuszczajcie również swoich stanowisk pracy, bo to może spowodować
zbicie własnej wydmuszki lub zniszczenie wydmuszki sąsiada.
Ad B.
Święta Wielkanocne mają długą tradycję i wiążą się z różnymi obyczajami. Dzisiaj
poznamy jeden z nich – malowanie pisanek. Posłuchajcie teraz kilka legend związanych z
pisankami. (czytanie fragmentów tekstu „O poście, jajku i święconym”
Pytania do dzieci:
-
Co powinno się wkładać do koszyka, który święcimy w kościele w Wielką Sobotę?
-
Co to jest wydmuszka?
-
Opowiedzcie o tym jakie znacie sposoby ozdabiania wydmuszek?
-
Jak u was w domu ozdabia się wydmuszki?
Ad C.
Ponieważ wiecie już trochę o tradycjach związanych ze zbliżającymi się świętami i
pisankami, to teraz nie pozostało nam nic więcej jak zabrać się do ozdabiania naszych
wydmuszek.
Kolejne czynności uczniów:
-
najpierw musicie pociąć bibułę i tak ją poskręcać, żeby zrobił się z niej cienki
sznureczek. Do tego wykorzystujecie różnorodne kolory bibuły – takie, jakimi chcecie
ozdobić potem wydmuszkę
-
gdy sznureczki są już gotowe, wystarczy dokładnie poprzyklejać je dookoła
wydmuszki, pozostawiając dwa czubki jajka puste
-
gdy jajko jest już obklejone bibułą, to jego czubki ozdabiamy brokatem i tuszem
Ad D.
Tak gotową pisankę możemy już położyć na stole wielkanocnym, ale najpierw zrobimy sobie
na świetlicy wystawkę. Potem, przed świętami zabierzecie sobie swoje pisanki do domów.