Sesja4 : Zima KONSPEKT Olejek zapachowy( mięta), tkanina w

Transkrypt

Sesja4 : Zima KONSPEKT Olejek zapachowy( mięta), tkanina w
Sesja4 : Zima
KONSPEKT
ZAJĘĆ STYMULACJI POLISENSORYCZNEJ
TEMAT: „Zima”- Poranny krąg.
MIEJSCE: Sala Doświadczania Świata.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 min.
DATA: 22.01.2015r.
LICZBA UCZNIÓW: uczniowie z klasy IV Szkoły Podstawowej i uczniowie Szkoły
Gimnazjum, z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym i znacznym.
PROWADZĄCY: Beata Solarska
CELE GŁÓWNE:

Wyzwalanie
aktywności
poznawczej
uczniów
poprzez
stymulację
wielozmysłową( ukierunkowane działanie dziecka)

Stworzenie poczucia bezpieczeństwa, poprzez budowanie interakcji między
dzieckiem a dorosłym.
CELE OPERACYJNE (UCZEŃ):

Współdziała w zabawie

Dodaje, odejmuje

Wskazuje części ciała,

Rozpoznaje smaki, zapachy, nazywa

Nazywa elementy przyrody
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Olejek zapachowy( mięta), tkanina w białym kolorze, lampka zapachowa,
kostki lodu, płyta Cd – Zima Vivaldiego, płatki śniegu z białego kartonu,
wiórki styropianowe, poduszki „Cztery pory roku”- Zima, Biały domek,
światło UV, białe rękawiczki, latarka, korki plastikowe, worek z
1
instrumentami, ślady – szablony stóp, karton białego papieru, cukierki
miętowe, flamastry, biały sznurek, projektor przestrzenny, bańki mydlane
fluorescencyjne, słoiki z wodą, kolumna bulgocząca.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
METODY: słowna, praktycznego działania.
FORMY: indywidualna, grupowa
ZAJĘCIA WSTĘPNE:
1. Przywitanie uczniów, zapalenie lampki zapachowej ( mięta).
2. Śpiewanie piosenki powitalnej – „ Ja wśród innych”, uczniowie stoją w kole
i wymieniają swoje imiona, wskazują kolegów, witają się podając sobie ręce.
3. Zabawy paluszkowe- masaż olejkiem zapachowym, nawilżacz powietrza o
zapachu miętowym.
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE:
4.Wprowadzenie w tematykę zajęć. Nauczyciel włącza płytę z muzyką „Cztery
pory roku”, zwraca się do dzieci z pytaniem, – Jaką mamy porę roku? ( Imiennie do
każdego ucznia). Prosi uczniów o podanie poduszki z porą roku- „ Zima”. Uczniowie
wspólnie z prowadzącą wymieniają cechy charakterystyczna dla tej pory roku ( kolor
biały, śnieg, zjawiska przyrody). (Nauczyciel wzmacnia wypowiedzi poprzez
pochwały).
5. Zabawa ruchowa:
Dzieci musza pokonać trasę – stacyjki.
I- stacyjka rzut śnieżkami do celu (koło wykonane ze sznurka), śnieżki z papieru
II- stacyjka, policzyć białe korki.
III- stacyjka płyniemy łódką- dzieci siadają jeden po drugim po turecku i wiosłują
zgodnie z ruchami sternika, raz w prawo, raz w lewo.
IV- stacyjka spotkanie z żywiołem, woda, kostki lodu- rzucanie kostek do wody.
Dotykanie kostkami policzków, rąk, określanie temperatury.
2
V- stacyjka Zabawa ruchowa-, „ Kto się schował?” – Dzieci siedzą w kręgu,
nauczyciel prosi o schowanie się jednego dziecka w „Białym domku”. Zadaniem
pozostałych dzieci jest odgadnięcie, kto się schował w domku ( dzieci zamykają
oczy).
VI –stacyjka – czarodziejski worek, dzieci odgadują rzeczy schowane w worku.
ZAJĘCIA KOŃCOWE:
6. Relaksacja w przy odgłosach muzyki – Vivaldiego, projektor przestrzenny,
puszczanie baniek mydlanych.
7.Stymulacja smakowa – podanie pastylek miętowych.
8. Pożegnanie –Uczniowie stoją w kole, śpiewają piosenkę pożegnalną i wspólnie
z nauczycielem gaszą lampkę zapachową.
3