Europa da się lubić

Transkrypt

Europa da się lubić
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH
W ŚWIETLICY
Prowadzący: Dagmara Oleksy
Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 114 z Oddziałami Integracyjnymi
im. J. Cierniaka w Warszawie
Data: 17 maja 2011
Grupa wiekowa: uczniowie klas 1 – 3
Czas trwania zajęć: ok. 60 minut
TEMAT ZAJĘĆ:
Europa da się lubić – poznajemy najciekawsze kraje europejskie.
CELE POZNAWCZE:
Uczeń
– identyfikuje "Odę do radości" jako hymn Unii Europejskiej,
– zna wywodzącą się z mitologii legendę o księżniczce Europie, od której imienia
wziął nazwę kontynent,
– identyfikuje wybrane kraje europejskie na podstawie charakterystycznych dla nich
elementów
CELE PRAKTYCZNE:
Uczeń
– potrafi zatańczyć we współpracy z grupą prosty taniec integracyjny,
– potrafi powtórzyć, a później samodzielnie odtworzyć formy powitania i pożegnania
w językach wybranych krajów europejskich,
– potrafi we współpracy z grupą wykonać zadanie wymagające sprawności manualnej
oraz refleksu
CELE WYCHOWAWCZE:
Uczeń
– potrafi bawić się i rywalizować w grupie,
– uświadamia sobie kształcące walory wszelkich podróży
FORMA ORGANIZACYJNA: zbiorowa, praca w grupach
METODY: podająca (w oparciu o tekst literacki i pokaz slajdów), aktywizujące (taniec
integracyjny, zabawa z elementami rywalizacji)
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1) Faza wprowadzająca
1. Ustalenie zasad, które będą obowiązywały na zajęciach:
•
Słuchamy uważnie
•
Chcąc zabrać głos, podnosimy rękę i czekamy, aż nauczyciel udzieli nam
głosu.
•
Pamiętamy o bezpieczeństwie swoim i innych, szczególnie podczas zabaw
ruchowych.
2. Zagadka muzyczna – nauczyciel puszcza fragment „Ody do radości”
Ludwiga van Beethovena, będącej hymnem Unii Europejskiej;
po wysłuchaniu fragmentu pyta dzieci, co to za utwór, ewentualnie, z czym się
im kojarzy. Jeśli dzieci zgadną, nauczyciel prosi, aby spróbowały powiedzieć,
jaki wobec tego może być temat zajęć, skoro na początku pojawił się hymn
Unii Europejskiej. W przypadku nierozpoznania przez uczniów hymnu
nauczyciel sam objaśnia, czym jest wysłuchany fragment i wprowadza w
tematykę zajęć.
2) Faza realizacyjna
1. Krótkie wprowadzenie nauczyciela – przypomnienie, że właśnie w maju 7 lat temu
w 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Wyjaśnienie,
skąd wzięła się nazwa Europa – odczytanie krótkiego tekstu poświęconego legendzie
o porwaniu Europy przez Zeusa.
"Według legendy na azjatyckim wybrzeżu Morza Śródziemnego, tam gdzie
dzisiaj znajduje się Liban, żyła księżniczka o imieniu Europa. Jej ojcem był król
Agenor. Pewnej nocy Europie przyśniło się, że kłócą się o nią dwa kraje o postaciach
kobiet. Jedna, Azja, chciała, aby Europa pozostała tu, gdzie jest. Druga, kraj leżący
po przeciwnej stronie, otrzymała od króla bogów Zeusa rozkaz wyprowadzenia jej
nad morze.
Następnego ranka księżniczka zbierała nad brzegiem morza kwiaty. W pewnej
chwili z wody wyszedł potężny, lecz łagodny byk. Przekonał on Europę, by usiadła na
jego grzbiecie i popędził przed siebie. Po drodze byk wyznał Europie, że jest Zeusem,
który przybrał postać zwierzęcia. Uprowadził księżniczkę na grecką wyspę Kretę
i tam pojął ją za żonę."
2. GRECJA
Naszą wędrówkę po krajach Europy zaczniemy od jej kolebki, czyli od Grecji (pokaz
na slajdzie mapy Europy ze wskazaniem Grecji).
- Nauka powitania w języku greckim: "Kalimera";
- Pokaz na slajdach elementów najbardziej charakterystycznych dla Grecji
(wspaniałe zabytki starożytności, oliwki, ser feta);
- Nauka greckiego tańca "Mikonos" (taniec byka)
Ustawienie: w kole
- idziemy po kole 2 kroki zaczynając od prawej nogi,
- w 3 kroku ustawiamy się przodem do środka koła, dołączamy lewą nogę
z przytupnięciem,
- 2 kroki do środka koła zaczynając od prawej nogi,
- naskok na prawą nogę z jednoczesnym uniesieniem rąk imitując rogi byka,
- 3 szybkimi krokami wycofanie się na zewnątrz koła, od razu ustawiając prawą nogę
w kierunku tańca,
- wszystko powtarzamy, dopóki trwa muzyka
- Nauka pożegnania w języku greckim: "Adio"
3. WŁOCHY
Z Grecji udajemy się do słonecznej Italii (pokaz na slajdzie mapy Europy
odwiedzanego kraju).
- Nauka powitania w języku włoskim: "Buon giorno";
- Pokaz na slajdach elementów najbardziej charakterystycznych dla Włoch
(wspaniałe zabytki, pizza, makaron, spaghetti);
- Zabawa "Makaroniarze", czyli kto zrobi dłuższe spaghetti?
Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. Każda grupa dostaje taką samą "porcję"
wstążeczek, tasiemek, sznurków itp. Zadaniem grupy będzie powiązać te wszystkie
pojedyncze elementy w jeden długi "makaron". Wiązanie potrwa tak długo jak
puszczony przez nauczyciela fragment piosenki w języku włoskim. Wygra ten zespół,
który utworzy dłuższy "makaron";
- Nauka pożegnania w języku włoskim: "Arrivederci"
4. HISZPANIA
Z Włoch wyruszamy do równie słonecznej Hiszpanii (pokaz na slajdzie mapy
Europy kierunku podróży).
- Nauka powitania w języku hiszpańskim: "Buenos dias";
- Pokaz na slajdach elementów charakterystycznych dla Hiszpanii (niezwykłe
zabytki, jak np. Sagrada Familia w Barcelonie, corrida, flamenco, hiszpańska
kuchnia, hiszpańskie fiesty);
- Katalońska zabawa "Zik, zak, zuk"
Wszyscy uczestnicy stoją w kole i ustawiają prawą stopę tak, aby czubki butów
dotykały do siebie. Wszyscy mówią jednocześnie: "Uno, dos, tres, zik, zak, zuk, uno,
dos, tres". Wraz z ostatnim słowem każdy z uczestników decyduje, czy zostawi prawą
stopę w kole, czy chce ją wycofać. W dalszej zabawie biorą udział ci, których było
mniej. Pozostali odpadają. Ostatnia osoba, która zostanie, wygrywa.
- Nauka pożegnania w języku hiszpańskim: "Hasta la vista" (do zobaczenia)
5. FRANCJA
Z Hiszpanii udajemy się do Francji (prezentacja na mapie – slajd).
- Nauka powitania w języku francuskim: "Bonjour";
- Pokaz na slajdach elementów charakterystycznych dla Francji (wieża Eiffla, katedra
Notre Dame, Luwr, Prowansja z polami lawendy, francuska kuchnia ze ślimakami i
żabimi udkami);
- Zabawa z Francji "Uciekające rybki"
Przygotowujemy dwie rybki z kartonu, głowę i ogon każdej z nich lekko odginamy do
góry, aby rybka nie leżała płasko na blacie. Dzieci dzielimy na dwa zespoły, których
poszczególni członkowie kolejno parami będą ze sobą rywalizować o to, kto pierwszy
za pomocą dmuchania przeprowadzi rybkę od startu do mety (rybki będą
przemieszczane po stoliku). Drużyna, która zdobędzie więcej punktów, wygrywa.
- Nauka pożegnania po francusku: "Au revoir"
3) Faza podsumowująca
Nauczyciel dziękuje dzieciom za wspólną podróż po Europie. W ramach
podsumowania prosi dzieci, aby wymieniły kraje, które dziś odwiedziły oraz podały
przynajmniej jedną charakterystyczną rzecz dla każdego z tych państw.
Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymują karty pracy do wypełnienia – na kartach
należy pokolorować mapę danego kraju zgodnie ze wskazówkami oraz napisać
poprawnie nazwę stolicy tegoż państwa.

Podobne dokumenty