Konspekt lekcji przysposobienia obronnego Klasa II Zasadnicza

Transkrypt

Konspekt lekcji przysposobienia obronnego Klasa II Zasadnicza
Konspekt lekcji przysposobienia obronnego
Klasa II Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna
Prowadzą cy lekcję: Teresa Czubska
Data: 24. 04. 05 r.
Dział: Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach.
Temat: Resuscytacja krą żeniowo - oddechowa – schemat postę powania.
Cel główny:
Zapoznanie uczniów ze schematem postę powania resuscytacyjnego,
z jednoczesnym zapewnieniem bezpieczeń stwa sobie i poszkodowanemu.
Cele szczegółowe:
Uczniowie :
- znają schemat resuscytacji dorosłego
- potrafią udrażniać drogi oddechowe
- umieją wykonać sztuczne oddychanie metodą „usta – usta” i zewnę trzny
masaż serca
- pamię tają o samoochronie i ocenie bezpieczeń stwa na miejscu wypadku .
Metody pracy:
- słowno – oglą dowa ( pokaz czynności resuscytacyjnych z instruktażem )
- praktyczna (wykonywanie resuscytacji krą żeniowo – oddechowej)
Forma pracy:
- indywidualna.
Ś rodki dydaktyczne:
film wideo: „Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach”, fantom, rysunek ksero,
środki ochrony osobistej ( rę kawiczki, gaza )
Czas trwania: 45 min.
Ś cieżki edukacyjne: Prozdrowotna , Medialna
Tok zajęć :
1. Powitanie i sprawdzenie obecności .
2. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji.
PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com
3. Podanie tematu lekcji : Resuscytacja krą żeniowo – oddechowa - schemat
postę powania.
4. Projekcja filmu wideo ( 8 min.) – zwrócenie uwagi na wykonywane
czynności oraz miejsce ucisku, ułożenie dłoni, ilość wdechów i ucisków.
5. Zapis notatki na tablicy i w zeszytach:
Zasady wykonywania zabiegów resuscytacyjnych:
1. Zapewnienie bezpieczeń stwa ratownikowi i poszkodowanemu.
2. Sprawdzenie stanu przytomności ( co się stało, czy mnie słyszysz?)
3. Sprawdzenie zawartości jamy ustnej.
4. Udrożnienie dróg oddechowych (odchylenie głowy do tyłu).
5. Sprawdzenie czy poszkodowany oddycha.
6. Wezwanie służb ratowniczych.
7. Wykonanie 2 wdechów (usta-usta) i sprawdzenie oddechu.
8. Wykonanie – 2 wdechów i 15 ucisków.
9. Po czterech seriach sprawdzenie oddechu.
Uwaga!!! Czynności te wykonujemy do przyjazdu pogotowia ratunkowego,
przywrócenia czynności życiowych lub wyczerpania sił.
Uciskamy trzecią dolną czę ść mostka, głę bokość ucisku 3 do 5 cm.
czę stotliwość wykonywania - 100 ucisków /min.
6. Odczytanie notatki z zeszytu.
7. Wklejenie ilustracji ksero do zeszytu ( resuscytacja – schemat)
8. Pokaz nauczyciela z instruktażem na fantomie.
9. Podsumowanie wiadomości
- ć wiczenia praktyczne wykonywane przez uczniów na fantomie
( zwrócenie uwagi na bezpieczeń stwo własne - rę kawiczki, gaza).
10. Ocena pracy uczniów na lekcji.
11. Zadanie domowe – nauczyć się kolejności wykonywania czynności
resuscytacyjnych według punktów z lekcji.
12. Podanie tematu i formy nastę pnej lekcji (4 godziny ć wiczeń na fantomie ).
PDF created with FinePrint pdfFactory trial version http://www.fineprint.com