Scenariusz zajęć profilaktycznych dla uczniów klasy III liceum

Transkrypt

Scenariusz zajęć profilaktycznych dla uczniów klasy III liceum
Scenariusz zajęć profilaktycznych dla uczniów klasy III liceum.
AUTOR : Joanna Młynik
RODZAJ ZAJĘĆ : Godzina wychowawcza
TEMAT: Bez sensu się spalasz, jeśli dopalasz.
KLASA: III liceum
LICZBA GODZIN: 2 godziny lekcyjne
CEL GŁÓWNY: Wzbogacanie i szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat szkodliwego
działania dopalaczy oraz wzmocnienie zachowań asertywnych.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
a. wie:
- wie czym są dopalacze,
- co wchodzi w skład dopalaczy,
- jakie są główne niebezpieczeństwa i skutki zażywania dopalaczy,
b. zna:
- podział i rodzaje dopalaczy,
c. potrafi:
- powiedzieć : „nie”, gdy ktoś zachęca go do brania dopalaczy,
- wymienić negatywne skutki zażywania tych substancji,
- wymienić możliwe przyczyny zażywania przez młodych ludzi dopalaczy,
- wykorzystać wiedzę zdobytą na lekcji do zrobienia krzyżówki o dopalaczach,
- odegrać scenkę sytuacyjną,
- współpracować z innymi.
METODY:
- podająca: pogadanka przedstawiająca nowe wiadomości, wykład konwencjonalny,
- problemowa:
● aktywizujące: „burza mózgów”, studium przypadku, metoda symulacyjna,
- oparta na prezentacji: prezentacja multimedialna.
FORMY: Indywidualna, grupowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE: zdjęcia, prezentacja multimedialna (Power Point), projektor,
tablica, kartony białego papieru, kredki, flamastry, plansza z propozycjami odmowy, białe
kartki A4.
1
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zapoznanie uczniów z tematem i celem zajęć.
2. Wykorzystanie metody aktywizującej : „burza mózgów” . Nauczyciel zachęca uczniów
do luźnych wypowiedzi, skojarzeń ze słowem: dopalacze. Prowadzący zapisuje je na
tablicy i próbuje razem z uczniami stworzyć jedną definicję.
3. Prezentacja slajdów z informacjami dotyczącymi omawianych substancji: definicja
dopalaczy, ich skład i forma, wpływ na zdrowie i życie człowieka, rodzaje dopalaczy.
Nauczyciel pokazuje uczniom slajdy i omawia po kolei wybrane zagadnienie.
(prezentacja multimedialna slajdy od 1 do 34)
4. Stosunek prawa do dopalaczy. Objaśnienie przez nauczyciela istoty problemu jakim
jest zażywanie dopalaczy oraz przybliżenie konsekwencji prawnych związanych ze
sprzedażą, a także zażywaniem dopalaczy. (prezentacja multimedialna – slajd 35,36)
5. Praca w grupach. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki A4 i prosi aby wypisali
niebezpieczeństwa jakie wiążą się z zażywaniem dopalaczy. Następnie uczniowie
odczytują swoje pomysły, powtarzające się odrzucają oraz wybierają dziesięć
najważniejszych, które zapisują na tablicy. Opiekun podsumowuje zebrane od
uczniów propozycje i sprawdza czy te wymienione przez uczniów pokrywają się z tymi
przygotowanymi przez niego. (prezentacja multimedialna – slajd 37,38,39)
6. Odgrywanie scenek zaproponowanych przez nauczyciela. Opiekun dzieli uczniów na
pięć grup. Każda grupa otrzymuje opis pewnej sytuacji. Zadaniem młodych ludzi jest
zaprezentowanie jej przed resztą klasy i wymyślenie do niej zakończenia. Przykłady
scenek przygotowanych przez nauczyciela:
1) Dyskoteka.
Piotrek jest załamany. Oprócz tego, że dziś stracił pracę to jeszcze zerwała z nim
dziewczyna. Dzwoni do swojego starego kumpla Grześka, z którym kiedyś uczęszczał
na piłkę nożną i umawia się z nim na piwo do pobliskiego pubu. Tam Grzesiek
zapewnia go, że zna świetny sposób na to by choć na chwilę się oderwał od tych
przykrych wydarzeń i proponuje mu zażycie dopalacza. Piotrek się waha i nie wie co
zrobić, bo co nie co słyszał o tych środkach i wie, że nie są bezpieczne. Nie chce też
wyjść na mięczaka przed swoim kumplem. Co powinien zrobić Piotrek?
2) Sklep.
Początek roku szkolnego. Bartek jest w II klasie gimnazjum. Nikogo nie zna, bo
dopiero się przeprowadził do tego miasta z rodzicami. Po zakończonych
uroczystościach do Bartka podchodzi kilku chłopaków z jego klasy i zachęca go by
poszedł z nimi do sklepu z dopalaczami. Bartek się waha. Z jednej strony wie, że
pójście z kolegami to szansa by mógł włączyć się w grupę. Z drugiej strony boi tego się
co powiedzą rodzice gdy się dowiedzą, że brał dopalacze. Co powinien zrobić Bartek?
3) Wycieczka.
Ania wraz ze swoimi znajomymi jedzie na wycieczkę do Zakopanego. Wśród młodych
ludzi dostrzega chłopaka Wojtka, który bardzo się jej podoba. Razem ze swoją
przyjaciółką Kaśką zastanawia się co zrobić, żeby zwrócił na nią uwagę. W pewnym
momencie Kaśka wyjmuje tabletkę – dopalacz i zachęca Ankę żeby zażyła, a na pewno
2
stanie się bardziej otwarta i odważniejsza, przekonuje ją, że Wojtek lubi takie
dziewczyny. Co powinna zrobić Anka?
4) Tajemnica.
Sylwia jest uczennicą klasy pierwszej liceum. Tego dnia dowiaduje się, że jej
przyjaciółka wyjawiła koleżankom z klasy bardzo ważną dla niej tajemnicę.
Dziewczyna nie potrafi sobie poradzić z tym problemem. Chce porozmawiać o tym z
matką, ale ta nie ma dla niej czasu. Załamana i zdenerwowana nastolatka wybiega z
domu i udaje się na dyskotekę, gdzie spotyka swoją kuzynkę Blankę. Sylwia opowiada
kuzynce co ją spotkało. Blanka wyciąga z kieszeni woreczek z białym proszkiem i
zapewnia Sylwię, że po tym zapomni o wszystkich problemach. Całej sytuacji
przysłuchuje się jej przyjaciel Michał, który zdaje sobie sprawę, że ten wybór może się
skończyć dla Sylwii tragicznie. Co powinien zrobić Michał?
5) Impreza.
Julka poznaje na imprezie Maćka. Chłopak robi wszystko żeby zaimponować
dziewczynie, prawi jej komplementy, zaprasza do tańca. Mimo to Julka nie do końca
mu ufa. W pewnym momencie Maciek wręcza Julce tabletkę zapewniając, że zna ten
środek i nie jest groźny, a pozwala się naprawdę odprężyć i zrelaksować. Co powinna
zrobić Julka? Jak powinna zareagować na propozycję Maćka?
7. Nauczyciel przedstawia uczniom wypowiedzi kilku osób, które zetknęły się z
dopalaczami pośrednio bądź bezpośrednio. (prezentacja multimedialna – slajdy od
41,42,43).
Zadaje pytania: Czy ktoś chciałby się podzielić swoimi spostrzeżeniami po wysłuchaniu
tych przykładów? Jak myślicie, dlaczego ludzie sięgają po dopalacze?
8. Podsumowanie zajęć.
Nauczyciel prosi by uczniowie dokończyli zdanie: Bez sensu się spalasz, jeśli dopalasz,
bo..
EWALUACJA. Nauczyciel na koniec zajęć rozdaje uczniom kartki, na których zamieszczone są
trzy pytania:
1. Co cię najbardziej dotknęło z poruszanych treści?
2. Czy zajęcia Ci się podobały/ czy były ciekawe?
3. Co najbardziej Ci się podobało/ nie podobało w zajęciach?
Materiały źródłowe:
http://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/nalogi/dopalacze-objawy-zatrucia-i-skutkiuboczne-zazywania-dopalaczy_37554.html
3
http://www.wiecjestem.us.edu.pl/dopalacze-wypalacze-umyslu
http://nalogi.wieszjak.polki.pl/narkotyki/290385,2,Dopalacze-sklad-i-dzialanie.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dopalacze
https://portal.abczdrowie.pl/co-to-sa-dopalacze
https://www.youtube.com/watch?v=DURBAJjPg80
http://www.nil.gov.pl/index.php/badania/designer-drugs
http://www.ore.edu.pl/strona-ore/index.php?
option=com_phocadownload&view=category&id=54:profilaktyka-uzalenie&Itemid=1148
http://www.bryk.pl/wypracowania/pozosta%C5%82e/pedagogika/23903charakterystyka_metody_problemowej.html
http://sciaga.pl/tekst/47605-48-metody_waloryzacyjne_wg_w_okonia
http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100929/KRAJ/466839255
http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/317515,rozmowa-o-dopalaczach-zanim-dopali-siezycie,1,id,t,sa.html
http://www.edukacja.edux.pl/p-13570-dopalacze-wypalacze.php
4