Scenariusz zajęć plastycznych dla dzieci w wieku 6

Transkrypt

Scenariusz zajęć plastycznych dla dzieci w wieku 6
Scenariusz zajęć plastycznych dla dzieci w wieku 6-8 lat
Temat: Mikołaju Święty przynieś nam prezenty - malowanie na podkładzie z kaszy
Cele ogólne:
• rozbudzanie wrażliwości estetycznej dziecka;
• zapoznanie z techniką „malowania na podkładzie z kaszy”;
• rozwijanie wyobraźni i indywidualnych zdolności twórczych;
• wdrażanie do estetycznego wykonania pracy plastycznej.
Cele szczegółowe:
Dziecko :
• wykonuje pracę plastyczną wskazaną metodą;
• wykazuje inwencję twórczą przy wykonywaniu pracy;
• zna zasady pracy techniką „malowania na podkładzie z kaszy”;
• chętnie pracuje wykorzystując dostępne środki dydaktyczne;
• doprowadza pracę do końca.
Metody: pokaz, rozmowa kierowana, praktycznego działania
Formy organizacyjne: indywidualna i zbiorowa
Środki i pomoce dydaktyczne: kartka z bloku rysunkowego formatu A4 z odrysowaną
postacią Mikołaja (załącznik nr 1), farby plakatowe - różne kolory, pędzle, pojemniki z wodą,
klej, kasza manna w plastikowych miseczkach, stroje ochronne, ceraty na stoliki.
Czas trwania: 60 min.
Uczestnicy: 6 - 8-latki
Przebieg zajęć:
I. Faza wprowadzająca:
1. Zabawa na powitanie. Nauczyciel śpiewa piosenkę. Dzieci stoją w kole i wykonują ruch
zgodny ze słowami piosenki.
„Stańmy wszyscy razem w kole, złączmy swoje ręce .
Zatańczymy, zaśpiewamy, jak w naszej piosence.
1
Do przodu krok, do tyłu krok i kilka małych kroczków w bok
i młynek w przód i młynek w tył, żebyś dziś wesołym był.”
II. Faza realizacyjna:
1. Nauczyciel nawiązuje do tematu zajęć wierszem:
Święty Mikołaj
W mroźną noc grudniową, wśród śnieżnej zamieci
Para reniferów z nieba do nas leci
Ciągną piękne sanie w złocistym zaprzęgu
A w saniach Mikołaj i worek prezentów
Święty Mikołaju na Ciebie czekamy
Przez okno zmarznięte ciągle wyglądamy
Przyjdź do nas w gościnę, szczerze zapraszamy
Wierszyk Ci powiemy, piosenkę zaśpiewamy
A Ty daj prezenty, rózgi odrzuć w kąt
I życz wszystkim dzieciom kolorowych Świąt.
2. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza: O kim jest wiersz? Kto jest jego bohaterem? Jak
wygląda? itp.
3. Nauczycielka zawiesza na tablicy portret św. Mikołaja i krótko opowiada dzieciom
prawdziwą historię życia biskupa św. Mikołaja oraz związanego z nim zwyczaju
przygotowywania prezentów mikołajkowych. Zapowiada, że ta postać będzie tematem
dzisiejszej pracy plastycznej.
4. Dzieci siadają do przygotowanych wcześniej stanowisk pracy. Uczestnicy zajęć mają na
stolikach materiały i narzędzia potrzebne do wykonania pracy plastycznej, tj.: kartka z bloku
rysunkowego z odrysowaną postacią Mikołaja, farby plakatowe, pędzle, pojemniki z wodą,
klej, kasza manna w miseczkach plastikowych.
5. Nauczyciel objaśnia dzieciom na czym polega technika „malowania na podkładzie z kaszy”
i jaka jest kolejność wykonywania czynności.
- na papierze rysunkowym malujemy klejem zarysowaną powierzchnię kompozycji i
posypujemy kaszą,
- zostawiamy do wyschnięcia (w tym czasie dzieci opowiadają o swoich wymarzonych
prezentach mikołajkowych),
2
- po wyschnięciu malujemy postać Mikołaja farbami plakatowymi.
III. Zakończenie zajęć:
1. Porządkowanie miejsca pracy.
2. Prezentacja i omówienie wykonanych prac.
3. Umieszczenie wytworów dzieci na wystawie.
4. Piosenka na pożegnanie - śpiewa nauczyciel razem z dziećmi :
„Zajęcia skończone i chce nam się jeść.
Żegnajcie do jutra, do jutra, baj, baj, cześć!”
5. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach i zaproszenie na następne.
Załącznik nr 1
Opracowanie: Marzanna Dmitruk, Monika Gromek, Marta Walewska
3

Podobne dokumenty