Scenariusz zajęcia prowadzonego w grupie dzieci 5 letnich z

Transkrypt

Scenariusz zajęcia prowadzonego w grupie dzieci 5 letnich z
Scenariusz zajęcia prowadzonego w grupie dzieci 5 letnich z wykorzystaniem narzędzie
TOC – chmurka
Data: 23.06.2016 r.
Nauczyciel prowadzący: Jolanta Filipiak – Bogaczyńska
Temat zajęć: „Podrzucony kotek” – Umiejętność rozwiązywania konfliktu wewnętrznego z
zastosowaniem techniki TOC.
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności posługiwania się techniką TOC – chmurka
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi posługiwać się techniką TOC – chmurką
- uczy się rozpoznawania i nazywania potrzeb własnych oraz innych
- pokaże konstruktywne sposoby zaspakajania tych potrzeb
- uczy się poszukiwania logicznych i skutecznych rozwiązań
- wie, jak wygląda kot
- wie, w jaki sposób należy dbać o zwierzątko
- prezentuje aktywną postawę podczas zajęć
Metody:
- techniki aktywizujące myślenie TOC – chmurka
- słowna
- oglądowa
- czynna
1
Formy:
- grupowa i indywidualna
Środki dydaktyczne:
- chmurki: 2 granatowe, 2 błękitne i 1 biała
- strzałki przy chmurkach obrazujące relacje
- emblematy z kotkami z buźkami smutnymi i wesołymi
- magnetofon, płyta CD
- piłeczki
- maskotka kota
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa rytmiczna
„Na dzień dobry”. Dzieci reagują na pauzę w muzyce i rytmicznie klaszczą.
2. Opowiadanie nauczycielki „Podrzucony kotek”
Wiecie, co mi się dzisiaj przydarzyło? Rano ktoś zadzwonił do moich drzwi. Kiedy
otworzyłam już nikogo nie było. Już zamykałam drzwi, kiedy zauważyłam tekturowe
pudełko. Zajrzałam do środka i nie zgadniecie co tam było. Maleńki, prześliczny kotek, cały
trząsł się z zimna albo ze strachu. Gdy, go wzięłam na ręce wtulił się we mnie i zaczął
mruczeć. Nie mogłam go zostawić, więc zabrałam kotka do domu. Mam problem, bo nie
wiem, czy powinnam oddać kotka, czy go zostawić. Nie mogę przestać o tym myśleć.
Pomóżcie mi podjąć decyzję.
3. Rozmowa na temat opowiadania:
- Jak wygląda kot?
- Dlaczego powinnam zatrzymać kotka?
- Jakie korzyści będę z tego miała?
- Co dobrego wyniknie, gdy będę miała kotka w domu?
2
- można się bawić
- łowi myszy
- jest milutki
- zdobędziesz przyjaciela
- można się przytulać
- Co złego?
- może podrapać
- może być chory
- zrobi bałagan
- trzeba sprzątać kuwetę
- roznosi choroby
Wspólne szukanie rozwiązania problemu – myślenie twórcze.
4. Zabawa ruchowa przy muzyce „Kotki z piłeczkami”
5. Zastosowanie techniki TOC – chmurki:
Nauczyciel: Pokaże wam teraz nowy sposób, który nazywa się chmurką. Za pomocą
chmurki spróbujemy zastanowić się, co zrobić z kotkiem
Żądanie 1: Chcę zostawić kotka w domu.
Żądanie 2: Muszę go oddać.
Potrzeba 1: Bo będę miała przyjaciela, będę mogła przytulać się do niego.
Potrzeba 2: Bo będę musiała opiekować się nim i sprzątać po nim.
Wspólny cel: szczęśliwe rozwiązanie konfliktu
3
6.
Bobędęmiała
przyjaciela,będę
mogłaprzytulaćsię
doniego
Chcęzostawićkotka
wdomu
Muszegooddać
Bobędęmusiała
opiekowaćsięnim
isprzątaćponim
Poprzemyśleniu
postanowiłamzostawić
kotkawdomuipoprosić
resztęczłonkówrodzinyo
pomocwopiecenadnim
7. Ewaluacja zajęć.
Rysowanie buziek smutnych lub wesołych postaci kotka na kartce – podobały się zajęcia
(uśmiech), nie podobały się (smutna).
4