Scenariusz lekcji bibliotecznej dla szkół

Transkrypt

Scenariusz lekcji bibliotecznej dla szkół
Scenariusz lekcji bibliotecznej dla szkół
Opracowanie: Jadwiga Kamara, Katarzyna Figurska – PBW Łódź
Adresaci: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
Temat: Dopalacze – nowe trendy, nowe zagrożenia
Cele ogólne:
1. Zdefiniowanie i podział substancji psychoaktywnych.
2. Informacja o przyczynach sięgania po dopalacze.
3. Zapoznanie uczniów z zagrożeniami wynikającymi z zażywania tzw.
wzmacniaczy czynności mózgu.
4. Prezentacja najpopularniejszych substancji stymulujących.
5. Zapoznanie z wybranymi stronami internetowymi dotyczącymi dopalaczy.
Cele szczegółowe:
Uczeń po zajęciach:
- wie co to są substancje psychoaktywne;
- wie jaki jest podział dopalaczy ze względu na zawarte w nich związki
- jest świadomy konsekwencji wynikających z zażywania substancji uzależniających
- zna przyczyny sięgania po dopalacze
- rozumie mechanizm uzależnienia
- potrafi dokonać właściwego wyboru „brać czy nie brać”
Metody:
- „burza mózgów”
- kula śniegowa
- pogawędka
- elementy wykładu
Formy pracy:
- grupowa
- zbiorowa
Czas: 45 min.
Środki dydaktyczne:
- kolorowe karteczki dzielące uczniów na poszczególne grupy
- maskotka do wykorzystania w metodzie „kula śniegowa”
- kartki A4 do pracy w grupach
- prezentacja multimedialna
- zakładka do książki związana tematycznie z zajęciami oraz promująca naszą
Bibliotekę
Przebieg zajęć:
1. Rozdanie kolorowych karteczek dzielących klasę na grupy i powitanie
uczniów.
2. Przedstawienie tematu i celów zajęć.
3. Nauczyciel zadaje pytanie: „Co to są dopalacze? – „burza mózgów”.
4. Pokaz slajdów prezentujący definicje i podział substancji psychoaktywnych.
5. „Kula śniegowa” – przyczyny sięgania po dopalacze.
6. Weryfikacja wniosków uczniów.
7. Praca w grupach: uczniowie na rozdanych wcześniej kartkach wypisują swoje
przemyślenia na temat konsekwencji wynikających z zażywania w/w środków.
8. Przedstawienie przez prowadzących zagrożeń i ich omówienie.
9. Prezentacja multimedialna pokazująca stany po zażyciu substancji
psychoaktywnych: krótki film, obrazy na slajdach.
10. Pogawędka podsumowująca zajęcia odnosząca się jednocześnie do hasła
„brać czy nie brać”.
11. Rozdanie wcześniej przygotowanych zakładek do książek związanych
tematycznie z zajęciami oraz promujących Pedagogiczną Bibliotekę
Wojewódzką w Łodzi.
12. Podziękowanie za uwagę i pożegnanie.
13. Ewaluacja zajęć – do dwóch pudełek, zatytułowanych TAK i NIE, uczniowie
wrzucają kolorowe karteczki rozdane przed zajęciami.
Zapisy i kontakt pod numerem telefonu 42 636 12 50