Scenariusz Dnia Bezpiecznego Przedszkola

Transkrypt

Scenariusz Dnia Bezpiecznego Przedszkola
Scenariusz Dnia Bezpiecznego
Przedszkola
Przedszkole nr 235 w Łodzi
Cel ogólny:
- Wykształcenie u dzieci umiejętnego zachowania się na drodze
- Propagowanie bezpiecznych zasad zachowania się w różnych sytuacjach drogowych
Cel szczegółowy:
- wie jak poruszać się w drodze do domu i do przedszkola
- wie jak zachować się na ulicy
- wie, jak należy bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy
- czym może skończyć się nieostrożność na drodze
- wie, żeby być bezpiecznym należy nosić światełka odblaskowe
- wie, że przy przechodzeniu na druga stronę ulicy należy prosić o pomoc dorosłego
Ilość uczestników: wszystkie grupy przedszkolne
Miejsce:
- uliczki osiedlowe prowadzące do przedszkola, najbliższe skrzyżowanie ulic, plac- ogród przedszkolny
Realizacja: cały dzień (8-14)
Metody:
- opowiadanie
- rozmowa kierowana
- pokaz i obserwacja
- zabawy ruchowe, klanza, pedagogika zabawy, zabawy ze śpiewem
Środki dydaktyczne: treść opowiadania, światełka odblaskowe lub kamizelki, obrazki do kolorowania,
transparenty z hasłami dotyczącymi bezpiecznej drogi , w ogrodzie przygotowane stanowiska dla
współpracujących z placówka instytucji: bibliotek, straży miejskiej, straży pożarnej, gimnazjum, Teatr
Interaktywny Rodziców, przygotowane z dziećmi piosenki o tematyce bezpieczeństwa, hasła do marszu.
Przebieg:
1.Zajęcia przed śniadaniem mają za zadanie wprowadzić dzieci w tematykę dotyczącą całego dnia.
Pogadanka nauczyciela przypominająca pojęcia:
chodnik - część drogi przeznaczona do ruchu pieszych
jezdnia - część drogi przeznaczona do ruchu pojazdów; określenie to nie dotyczy torowisk
wydzielonych z jezdni
przejście dla pieszych - powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do
przechodzenia przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi.
Zabawa ruchowa w kole wg. inwencji nauczyciela przypominające w/w. określenia np.: „Jak
bezpiecznie przejść ulicę?” krótka inscenizacja pięciu zasad przechodzenia przez ulicę.
2. Przeczytanie opowiadana dzieciom „Idzie Ola do przedszkola”
3. Przygotowanie dzieci do wymarszu (wszystkich grup przedszkolnych). Omówienie znaczenia
noszenia przez dzieci elementów odblaskowych:
- dzieci 3 i 4 letnie
- dzieci 5i 6 letnie
Wszystkie grupy wyruszają z pod przedszkola z przyszykowanymi transparentami (przejście dla
pieszych, droga dla rowerów, uwaga dzieci, sygnalizator świetlny.), Piosenką i hasłami.
Grupy dzieci młodszych mają wymalowane światła sygnalizatora, a dzieci starsze emblematy znaków
drogowych. Dzieci idą ubrane w kamizelki lub opaski odblaskowe śpiewają piosenkę dotycząca
tematyki bezpieczeństwa, wykrzykują w marszu przygotowane hasła:
- by bezpiecznym być, by bezpiecznym być- śpiewa nauczyciel
- trzeba po chodniku iść, trzeba po chodniku iść – odpowiadają dzieci
- by bezpiecznym być, by bezpiecznym być – śpiewa nauczyciel
- kamizelkę ubierz dziś, kamizelkę ubierz dziś- odpowiadają dzieci
Dojście z dziećmi do skrzyżowania ze światłami- przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się
po drodze, oraz w sytuacji, gdy nie ma żadnej sygnalizacji świetlnej - dzieci wskazują, gdzie
przechodzą przez jezdnię i po czym można poznać przejście dla pieszych.
4.Przejście do przedszkola na obiad
5. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym z zaproszonymi gośćmi: dzieci nowo przyjęte do przedszkola
(adaptacja), gimnazjaliści z pobliskiej szkoły, rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola, straż
pożarna, bibliotekarze z współpracujących z przedszkolem bibliotek i inne instytucje mogące
urozmaicić tematykę bezpieczeństwa. Każda instytucja otrzymuje stanowisko, przy którym prezentuje
materiały dotyczące tematyki bezpieczeństwa.
6.W trakcie zabaw tanecznych nauczyciele wraz z dziećmi przypominają jak należy dbać o
bezpieczeństwo w czasie zabaw z ogrodzie przedszkolnym. Zapraszają również starsze przedszkolaki
do udziału w konkursie wiedzy-mini quiz
7. Zwieńczeniem zabaw dzieci przedszkolnych z maluchami zapisanymi jest występ przygotowany
przez rodziców pt: „Bądź bezpieczny w drodze do przedszkola”-.
8. Po obejrzeniu bajki nauczyciele rozdają wszystkim dzieciom malowanki o tematyce
bezpieczeństwa.
Opowiadanie:
Pewnego ranka mama weszła do pokoju Oli, by obudzić ja do przedszkola. Podeszła do niej i
powiedziała ze pora już wstawać. Ola szybko się umyła, ubrała. Ale okazało się, że Ola sama będzie
musiała wyjść, bo mamę rozbolała głowa. I po raz pierwszy sama będzie musiała iść. Mama
ostrzegała Olę: „ tylko uważaj na samochody, nie przebiegaj przez jezdnię!” „Dobrze mamusiu”
powiedziała Ola i wyszła przed dom. Szła chodnikiem, kiedy nagle po drugiej stronie ulicy zobaczyła
Jacka, przebiegającego przez jezdnię „Jacek”- krzyknęła Ola- „Tak nie wolno!” Jacek przebiegając
przez jezdnię nie zauważył nadjeżdżającego samochodu. Na szczęście auto nie jechało zbyt szybko i
kierowca zdążył zahamować. Ola przestraszyła się nie na żarty i podeszła do Jacka. Całą sytuacje
obserwował też pan policjant, podszedł do dzieci, i z odprowadził je do przedszkola, a po drodze
powiedział jak należy zachować się na ulicy.
Opracowanie: Adrianna Mycka-Sobieraj

Podobne dokumenty