Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla 6

Transkrypt

Scenariusz zajęć z języka angielskiego dla 6
Scenariusz zajęć z języka angielskiego
dla 6-latków
Temat zajęć: „School Objects”
UCZESTNICY: 6-latki
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 min.
CELE OGÓLNE:
-
osłuchanie z brzmieniem języka angielskiego;
-
rozwijanie sprawności rozumienia ze słuchu;
-
wdrażanie nowych słów w wypowiedź ustną;
CELE OPERACYJNE
Dziecko:
•
• rozpoznaje przybory szkolne znajdujące się w piórniku,
•
• wypowiada nazwy przyborów szkolnych i wskazuje odpowiadające im obrazki,
•
• śpiewa piosenkę z użyciem poznanych słów,
•
• wykonuje karty do gry.
METODY:
-
bezpośrednia (prezentacja materiału);
-
TPR (total physical response) – metoda reagowania całym ciałem;
-
metoda audiolingwalna (wielokrotne powtarzanie, zapamiętywanie i utrwalanie materiału
językowego);
-
komunikacyjna (śpiewanie piosenki, jej inscenizacja);
FORMY:
•
praca z całą grupą;
•
praca w zespołach i parach;
•
praca indywidualna.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
-
karty pracy,
-
flashcards z przyborami: ołówek, pióro, gumka, linijka, kredki, nożyczki, klej;
-
płyta CD z nagraniem piosenki;
-
magnesy;
-
magnetofon,
-
wesoła muzyka,
-
piórnik z przyborami,
-
woreczek.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Przywitanie – śpiewanie piosenki „It’s a Hello Rap”
2. Sprawdzenie obecności: present / absent.
II. CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Wprowadzenie nowego materiału.
Nauczyciel pokazuje uczniom piórnik. Z zaciekawieniem zagląda do niego i pyta: What’s in
my pencil case? Let’s see … Następnie wyjmuje kolejne przedmioty, nazywa je i zachęca
uczniów, by powtarzali słówka. Wszystkie przedmioty układa przed sobą na dywanie. „a
pencil, a pen, an eraser, a ruler, crayons, scissors, glue” Nauczyciel podnosi do góry kolejne
przybory, nazywa je, dzieci powtarzają. Nauczyciel wkłada wszystkie przybory do woreczka,
jeszcze raz nazywając każdy z nich.
2. Utrwalenie słownictwa.
Nauczyciel włącza skoczną muzykę, podczas której worek wędruje z rąk do rąk. Na przerwę
w muzyce, uczeń trzymający woreczek losuje przedmiot, pokazuje pozostałym i nazywa go
(jeśli nie pamięta, N. szeptem podpowiada). Wylosowany i nazwany przedmiot dziecko
układa na środku dywanu. Po zakończonej zabawie uczniowie wracają na swoje miejsca.
podaje wybrany obrazek w kole. Każde dziecko trzyma przez chwilę obrazek w rękach i
wymawia głośno wyraz, przedstawiony na obrazku. Na koniec nauczyciel pokazuje obrazki
jeszcze raz, a dzieci głośno, chórem, mówią, co na nich jest.
3. Uzupełnianie kart pracy „School Objects”.
Nauczyciel rozdaje karty pracy – „gra Piotruś”. Uczniowie wycinają karty i kolorują je. N. w
tym czasie zawiesza na tablicy flashcards i wordcards (obrazek plus podpis). U. układają na
ławce swoje karty w ten sam sposób. N. jeszcze raz powtarza i pokazuje odpowiednie karty.
U. powtarzają, wskazując odpowiedni obrazek w zbiorze samodzielnie wykonanych kartek.
N. prosi uczniów, by wstali i podnieśli do góry obrazek oraz podpis przyboru: Take a pencil –
Let’s sing Na melodię „Panie Janie” U. śpiewają: Pencil, pencil, pencil, pencil ..... N. prosi o
zmianę obrazka: Take a pen. Let’s sing. U. śpiewają: Pen, pen, pen pen ...... itd powtarza
słowa piosenki, pokazując odpowiedni fragment na ilustracji do piosenki. Następnie
prezentuje gesty do poszczególnych fraz. Dzieci powtarzają tekst piosenki i gesty za
nauczycielem. Ochotnicy mogą spróbować samodzielnie powiedzieć tekst, i ustalone gesty, z
dyskretną pomocą nauczyciela. Następnie dzieci słuchają nagrania, patrząc na ilustracje
piosenki. Przy drugim słuchaniu starają się pokazywać z nauczycielem ustalone wcześniej
gesty.
4. Zabawa „Sing your object”:
N. dzieli klasę na trzy grupy (każdy rząd ławek to grupa). Każda z grup ma inny obrazek w
ręku. N. przydziela grupie obrazek mówiąc: Take a pair of scissors. Take a ruler. Take an
eraser. N. wyjaśnia uczniom, że zaśpiewają wspólnie na melodię „Panie Janie” piosenkę o
przyborach szkolnych. Każda z grup będzie śpiewała o swoim obrazku. Nauczyciel decyduje,
która z grup włącza się do śpiewu. Wskazuje na grupę, która zaczyna: scissors, scissors,
scissors, scissors, (zmiana grupy) ruler, ruler, ruler, ruler, (zmiana - 3 - Projekt
współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu
Społecznego grupy) eraser, eraser, eraser, eraser, eraser, eraser, eraser, eraser. N. prosi
uczniów, by zmienili obrazki. U. ponownie śpiewają piosenkę.
5. Gra „Piotruś”
Praca w parach N. wyjaśnia uczniom zasady gry w karty „Piotruś”. Zaprasza chętnego ucznia
na środek klasy, rozdaje karty z jednego zestawu (karty wycięte i pokolorowane przez U. z
kart pracy 1, 2 cz. 3), odkłada jedna kartę, tak by kart było nie do pary i gra z uczniem,
komentując kolejne etapy gry. Pary kart pokazuje dzieciom, głośno mówi nazwę przyboru,
odkłada na bok. U. grają w parach dwa razy.
III. CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Utrwalenie poznanego słownictwa
U. ponownie śpiewają piosenkę o przyborach szkolnych na melodię Panie Janie w grupach.
2. Pożegnanie słowami - „Goodbye”.
Opracowała
Aneta Komar
Przedszkole nr 13

Podobne dokumenty