scenariusz cyklu zajęć z młodzieżą ponadgimnazjalną
Transkrypt
scenariusz cyklu zajęć z młodzieżą ponadgimnazjalną
1 JAK KSZTAŁTOWAĆ PEWNOŚĆ SIEBIE: scenariusz cyklu zajęć z młodzieżą ponadgimnazjalną Iwona Bukowska, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Pile Opublikowano 21.06.2003 Cele lekcji: 1. Nauczenie młodzieży silnego i świadomego zachowania. 2. Nabycie umiejętności odkrywania i nazywania własnych sił i słabości. Spodziewane efekty • prawidłowe radzenie sobie we współżyciu z innymi (poszanowanie siebie i innych), • nabycie umiejętności odkrywania w sobie pozytywnych stron, • stopniowe podnoszenie pewności siebie. Przebieg zajęć: Zajęcia 1. 1. Powitanie grupy. 2. Wyjaśnienie celu oraz warunków spotkań. 3. Co to znaczy być pewnym siebie? - krótka dyskusja. 4. Określenie zasad pracy na warsztatach. Temat: Znaczenie silny w odniesieniu do prawidłowego współżycia z innymi. Gry i ćwiczenia uświadamiające znaczenie i odpowiedzialność własnej siły: • Rundka powitalna z kamieniem. • ABC siły. • Moje mocne strony. • Mocny język ciała. • Moje zalety, moje wady. • Rundka na zakończenie zajęć - wszyscy, po kolei kończą zdanie: Jestem z siebie dumna, gdy... Zajęcia 2. 1. Przypomnienie podstawowych informacji z poprzednich zajęć. 2. Wpływ braku pewności siebie i strachu na wyzwalania społecznych agresji w kontaktach międzyludzkich. 3. Propozycje rozwiązań prowadzących do budowania wzajemnego zaufania i poczucia bezpieczeństwa w grupie. 4. Rola obserwacji i autorefleksji jako warunku niezbędnego dla ukształtowania poczucia własnej wartości i wynikającej stąd pewności siebie Temat: Jak poznać własną siłę. Gry i ćwiczenia nawiązujące do uświadomienia różnych uzdolnień jednostek i pozwalających poznać własne możliwości: • Potrafię - nie potrafię. • Lubię u siebie. 2 • Co w Tobie lubię. • Ocena siebie samego. • Gorące krzesło. • Rundka na zakończenie - wszyscy po kolei kończą zdanie: Gdy inni mówią mi coś miłego... Zajęcia 3. 1. Krótka dyskusja na temat wrażeń i odczuć wyniesionych z poprzednich zajęć. 2. Wpływ pozytywnego poczucia własnej wartości na redukcję lęku i niepewności. 3. Umiejętność przekazywania własnych życzeń i potrzeb innym. 4. Przyjmowanie informacji negatywnych bez poczucia bezradności, lęku lub winy. Temat: Zdobywanie i okazywanie siły. Poniższe gry i ćwiczenia dotyczą określenia własnych wymagań, odważnego ich wyrażania i posiadania odpowiedniej siły przebicia: • Odrzucanie słabości. • Usuwanie słabości. • Samowzmacnianie się. • Mocna dłoń. • Komplementy i krytyka. • Wytrzymanie presji grupy. • Trzy razy dziennie: Wierzę w siebie. • Rundka na zakończenie - wszyscy, po kolei kończą zdanie: Gdy inni mówią mi coś miłego... Propozycje gier, ćwiczeń i zabaw zostały zaczerpnięte z następujących pozycji książkowych: 1. Bőhner Thorsten: Zabawy ułatwiające nawiązywanie kontaktów: dla kreatywnych grup i kółek teatralnych. Kielce: Wydaw. "Jedność", 2002 2. "Jak żyć z ludźmi" (umiejętności interpersonalne): program profilaktyczny dla młodzieży: ćwiczenia grupowe. Warszawa: MgN, 1wew 3. Portmann Rosemarie: Gry i zabawy kształtujące pewność siebie. Kielce: Wydaw. "Jedność", 2001 4. Portmann Rosemarie: Gry i zabawy przeciwko agresji. Kielce: Wydaw. "Jedność", 2002 5. Socjoterapia. Praca zbiorowa pod red. Katarzyny Sawickiej. Warszawa: Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej MgN, 1www