TEMAT ZAJĘĆ: JAK POMÓC PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ? CELE

Transkrypt

TEMAT ZAJĘĆ: JAK POMÓC PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ? CELE
Autorka scenariusza: Iwona Zinka
TEMAT ZAJĘĆ: JAK POMÓC PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ?
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH Z DZIEĆMI Z KLAS II-III
CELE OGÓLNE:
- utrwalenie przez dzieci nazw i wyglądu oraz głosów ptaków zimujących w Polsce;
- rozumienie potrzeby opiekowania się ptakami ze względu na trudne warunki bytowania;
- wdrażanie do systematycznego dokarmiania ptaków w czasie zimy;
- kształcenie odpowiedzialności i dokładności w podejmowanych czynnościach;
- rozwijanie umiejętności plastycznych.
CELE OPERACYJNE:

Dziecko po zakończeniu zajęć:
potrafi wymienić ptaki zimujące w Polsce;

potrafi rozpoznać kilka gatunków ptaków po głosie i wyglądzie;
obserwuje ptaki zimujące w Polsce, rozpoznaje je po głosie i wyglądzie, nazywa je;

zdaje sobie sprawę ze znaczenia pomocy ludzi w dokarmianiu ptaków zimą;

wie jaki pokarm należy podawać poszczególnym rodzajom ptaków;

dba o estetykę przy wykonywaniu pracy plastycznej.
METODY PRACY:

czynna :
- samodzielnych doświadczeń
- zadań stawianych dzieciom
- praktyczna działalność dzieci
1

słowna :
- rozmowa kierowana
- metoda żywego słowa
- czytanie

percepcyjna :
- oparta na przeżywaniu i bezpośrednim spostrzeganiu

poglądowa
- multimedialna
FORMY PRACY:
- praca z całą grupą;
- praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Plansze z ptakami odlatującymi na zimę i pozostającymi na zimę, dźwięki ptaków, sprzęt multimedialny, książka
z opowiadaniem, gotowe karmy dla ptaków, karmnik, kartki, kredki, brokat, klej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.
Przywitanie uczniów.
2.
Wprowadzenie do tematu zajęć - przeczytanie opowiadania
„Jaskółka i traszka” z książki „Cztery pory baśni” - „Jesień”
Włodzimierza Dulemby.
3.
Prezentacja plansz z ptakami odlatującymi na zimę i zimującymi w Polsce. Odczytywanie nazw ptaków
przez dzieci.
4.
Prezentacja multimedialna i zabawa zgaduj zgadula: Czy rozpoznasz głos ptaka? Podpowiedzią były
slajdy z ptakami.
2
5.
Czytanie opowiadania przez wybrane dziecko pt.: „Prezent dla sikorek” .
6.
Burza mózgów – dzieci odpowiadają kiedy i dlaczego dokarmiamy
ptaki, co ptakom szkodzi.
7.
Nauczyciel podsumowuje informacje na ten temat.
8.
Omówienie prostych sposobów na przygotowanie karmy dla ptaków.
9.
Pokazanie dzieciom różnych rodzajów karm dla ptaków i przykładowych karmników (również slajdy).
10. Słuchanie ostatniego opowiadania „Ptasi bufet” i w trakcie wykonywanie pracy plastycznej przez
dzieci: „Mój skrzydlaty przyjaciel”.
11. Porządkowanie miejsc pracy.
12. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
13. Wystawa prac.
3

Podobne dokumenty