Konspekt zajęć logopedycznych

Transkrypt

Konspekt zajęć logopedycznych
Konspekt zajęć logopedycznych
Autor: dr Katarzyna Kaczorowska-Bray
Temat zajęć: Wiosna w ogrodzie
Rodzaj terapii: logopedyczna
Czas trwania zajęć: 45 min.
Etap kształcenia: szkoła podstawowa
Forma pracy: indywidualna
Diagnoza logopedyczna:
Dziecko z opóźnieniem rozwoju mowy.
Konspekt może być użyteczny w terapii logopedycznej dzieci z ORM o różnej etiologii, u których problemem
jest:
ograniczony zasób słownictwa biernego i czynnego;
ograniczony zasób form gramatycznych;
problemy w budowie zdania.
Cele dydaktyczne:
Rozwijanie zasobu słownikowego i mowy spontanicznej dziecka.
Cele szczegółowe:
-
utrwalanie nawyku oddychania torem nosowym;
-
usprawnianie pracę narządów mownych: warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy;
-
rozpoznawanie i utrwalanie nazw kolorów;
-
usprawnianie pamięci;
-
doskonalenie umiejętności pragmatycznych;
-
bogacenie słownictwa w zakresie omawianego tematu;
-
rozwijanie umiejętności budowania zdań poprawnych gramatycznie;
-
bogacenie zasobu rozumianych i stosowanych konstrukcji przyimkowych, używanych do określenia
położenia w przestrzeni i następstwa czasu;
-
kształcenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej.
Metody pracy:
- logopedyczne
- pedagogiczne
- lingwistyczne
Pomoce dydaktyczne:
- plansza z narysowaną stonogą i wycięte kolorowe buciki, słomki;
- ilustracja przedstawiająca słońce, wycięte z kolorowego papieru chmurki;
- ilustracja przedstawiająca ogród wiosną i krótki tekst dotyczący tego obrazka; zestaw prostych pytań dla
dziecka;
- kolorowe kartoniki z nalepionymi obrazkami przedstawiającymi wiadro, konewkę, sekator, grabie, łopatę,
wiklinowy kosz; teksty zagadek i kolorowa kostka;
- plątaninka – sześcioro dzieci i przedmioty, będące rozwiązaniami zagadek;
- puzzle „Co nie pasuje” (przykład w załączniku o nazwie „Co nie pasuje ogród”);
- ilustracja przedstawiająca ogród i wycięte elementy (kwiaty, warzywa), które dziecko przykleić ma we
wskazanym miejscu;
- sześcioelementowa historyjka obrazkowa „Wiosenne prace w ogrodzie”;
- ilustracje przedstawiające przedmioty wykorzystywane w pracach ogrodowych z brakującymi elementami.
Przebieg zajęć:
Rodzaje ćwiczeń
Ćwiczenia oddechowe
Opis ćwiczenia
„stonoga” - przenoszenie za pomocą słomki
wyciętych „bucików” w kolorach czerwonym,
zielonym, żółtym i niebieskim (w stałej
sekwencji kolorów) i układanie ich na stopach
stonogi;
„brzydka pogoda” – ilustracja przedstawiająca
słoneczko zakryte przez wycięte z kolorowego
papieru chmurki. Zadaniem dziecka jest
zdmuchnięcie chmurek i odsłonięcie słońca.
„gra w minki – przed graczami leży karton
podzielony dwiema pionowymi i dwiema
Ćwiczenia usprawniające
poziomymi liniami. Utworzono dzięki temu
pracę artykulatorów
szachownicę z dziewięcioma polami. Na
każdym polu ułożono obrazek (rysunkiem do
dołu), na którym przedstawiono określone
ćwiczenie artykulatorów („minkę”) – gracze
ustalają reguły gry (poruszamy się w danym
kierunku, gra trwa tak długo, dopóki nie
zbierzemy wszystkich obrazków, wygrywa
ten, który zbierze ich więcej, każdą zdobytą
minkę wykonujemy trzykrotnie);
Cel
- usprawnianie czynności
oddychania;
- utrwalania nazw kolorów;
- ćwiczenie pamięci;
- usprawnianie artykulatorów
(języka, warg, żuchwy);
- kształcenie umiejętności
przestrzegania reguł gry;
„W ogrodzie wiosną” – przed
dzieckiem
leży
ilustracja
praca z tekstem
przedstawiająca ogród wiosną.
Logopeda
czyta
krótkie
opowiadanie
dotyczące obrazka. Zadaniem dziecka jest
podanie odpowiedzi na proste pytania
dotyczące ilustracji.
- bogacenie zasobu słownikowego
dziecka;
- kształcenie umiejętności
stosowania właściwych form
gramatycznych;
Zagadki
- ćwiczenia koncentracji uwagi;
- rozwijanie percepcji mowy;
- bogacenie słownika dziecka;
- utrwalanie nazw kolorów;
przed dzieckiem leży sześć kolorowych
kartoników (obrazkami do dołu). Dziecko
rzuca kolorową kostką – logopeda odczytuje
zagadkę, której rozwiązanie ukryło się na
kartoniku określonego koloru. Rozwiązaniami
są narzędzia i przedmioty użyteczne w
ogrodzie (wiadro, konewka, grabie, łopata,
kosz, sekator). Dziecko próbuje określić
użyteczność tych przedmiotów.
„Co robimy w ogrodzie?” plątaninka
–
dziecko
łączy obrazki
– nazwy czynności
przedstawiające dzieci i narzędzia ogrodnicze.
Buduje proste zdania z wykorzystaniem
poznanego słownictwa, np. „Kasia podlewa
kwiaty konewką”, „Jaś niesie wodę w
wiadrze”,
- ćwiczenie sprawności manualnej i
percepcji wzrokowej;
- kształcenie umiejętności
budowania prawidłowych
gramatycznie zdań;
- bogacenie zasobu słownictwa
dzieci;
dziecko
układa
puzzle
–
obrazek
przedstawiający ogród, w którym wiele roślin
i przedmiotów usytuowanych jest w
niewłaściwych miejscach. Dziecko ma
wskazać, co na obrazku jest nieprawidłowe i
spróbować wyjaśnić, na czym pomyłka
rysownika polegała;
- ćwiczenia spostrzegawczości;
- bogacenie zasobu słownikowego;
- ćwiczenie rozumienia i
ewentualnie stosowania konstrukcji
przyimkowych, służących
określeniu położenia w przestrzeni;
„Ułóż we właściwym
miejscu”
ilustracja, przedstawiająca ogród, na której
dziecko nalepia we wskazanym przez
logopedę miejscu określone rośliny (nazwane
przed rozpoczęciem zabawy) – np. „sałata
rośnie pod płotem”; „fiołki kwitną za
drzewem”;
- ćwiczenie sprawności manualnej i
percepcji wzrokowej;
- rozwijanie rozumienia konstrukcji
przyimkowych;
- bogacenie zasobu słownikowego
dziecka;
„Wiosenne prace w
ogrodzie” – historyjka
obrazkowa
dziecko ma za zadanie ułożyć we właściwej
kolejności sześcioelementową historyjkę
obrazkową, przedstawiającą prace w ogrodzie
(kopanie grządki, grabienie, sianie,
podlewanie, obserwowanie kiełkowania roślin,
kwitnące rośliny na grządce) i opowiedzieć o
niej;
- ułożenie obrazków zgodnie ze
związkiem przyczynowoskutkowym i następstwem czasu;
- rozwijanie umiejętności
budowania zdań;
- rozwijanie umiejętności
stosowanie określeń czasu (np.
następnie, później, potem);
„Co nie pasuje?”
„Dorysuj brakujące
części”
zadanie domowe – dziecko ma dorysować
brakujące części przedmiotów
wykorzystywanych w ogrodzie, np.
brakujące zęby grabi, brakujący uchwyt
konewki.
- ćwiczenia sprawności manualnej;
- ćwiczenia spostrzegawczości;
- utrwalenie nazw przedmiotów
codziennego użytku.

Podobne dokumenty