scenariusz zajęć grupa 3, 4

Transkrypt

scenariusz zajęć grupa 3, 4
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
GRUPA 3, 4 - LATKI
Temat zajęć: „Piękne zwyczaje” rozmowa na podstawie wiersza Cz. Janczarskiego.
Wdrażanie dzieci do stosowania form grzecznościowych.
Cele główne:
 zapoznanie dzieci z treścią wiersza
 poszerzanie wiedzy na temat sytuacji, w których należy stosować formy grzecznościowe
 ocenianie wartości logicznej zdań
 zaspokajanie naturalnej potrzeby ruchu
 rozwijanie umiejętności wypowiadania się na temat wiersza
Cele operacyjne:
Dziecko:
 słucha wiersza recytowanego przez nauczyciela
 wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu
 zna i stosuje podstawowe zwroty grzecznościowe
 chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych
 ocenia wartość logiczną usłyszanego zdania
Metody:
 słowna: rozmowa, objaśnienie, wiersz
 czynna: zadań stawianych do wykonania
 oglądowa: pokaz sylwet bohaterów występujących w wierszu
Formy:
 zajęcia z całą grupą
Środki dydaktyczne:
 wiersz pt. „Piękne zwyczaje”
 sylwety postaci z wiersza: słońca, chmury, deszcz, trawa, drzewa
 piosenka pt. „Dobre zwyczaje”
 słońce, promienie dla każdego dziecka
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci zabawą „Dzień dobry”:
N:Dzień dobry dzieci
D: Dzień dobry Pani
N: Chwyćcie się za (nos, czoło, kolana, uszy, czoło …) to się przywitamy!
2. Zaproszenie do wysłuchania wiersza Cz. Janczarskiego pt. „Piękne zwyczaje”
ilustrowanego sylwetami.
Słonko ma bardzo piękne zwyczaje:
mówi „dzień dobry, gdy rano wstaje.
A drzewa, w parku szumiące nad ranem,
szumią „dzień dobry, słonko kochane”.
Gdy słonko chmura zasłoni siwa,
mówi „przepraszam”, potem odpływa.
Gdy deszczem jesiennym kropi dokoła,
„dziękuję”- szumią trawy i zioła.
Słonko dzień cały po niebie chodzi.
„Dobranoc” mówi, kiedy zachodzi.
Mrok szary wkoło, trawy i drzewa
„dobranoc” szumią z prawa i z lewa
3. Pytania do wiersza:
 Kto występował w wierszu? /słońce, chmura, drzewa, trawy/
 Czy oni dobrze się zachowywali? /tak/
 Jakie magiczne słowa zna słońce, chmura i drzewa? /dzień dobry, przepraszam, dziękuję,
dobranoc/
 Jakie inne magiczne słówka znacie? /proszę, do widzenia, dobry wieczór/
4. Zabawa ruchowa „Słoneczko”:
Dzieci otrzymują żółte paski – promyczki (przy rozdawaniu zwracamy uwagę na stosowanie
zwrotów grzecznościowych), nauczyciel jest słońcem – kołem. Do piosenki „Dobre zwyczaje”
dzieci swobodnie biegają po dywanie, na przerwę w muzyce promyczki zbliżają się do słońca
(koła) i wołają dzień dobry. Zabawę powtarzamy 2 razy – cały utwór.
5. Takie zadanie – trudne pytanie: Co powiedzieć w tej sytuacji?
Chętne dzieci odsłaniają obrazek przedstawiający sytuację, którą musi opisać oraz, do której musi
dobrać konkretny zwrot grzecznościowy np. dobranoc, przepraszam, proszę, dzień dobry.
6. Zabawa „PRAWDA/ NIEPRAWDA”:
Dzieci nadal posiadają promyczki po skończeniu zabawy ruchowej. Jeśli dzieci uważają, że
zdanie wypowiedziane przez nauczyciela jest prawdziwe podnoszą promyki do góry, jeśli
nieprawdziwe pozostawiają je na dole.
 Gdy wchodzimy do sali mówimy dobry wieczór.
 Gdy idziemy spać mówimy rodzicom dobranoc.
 Idąc do domu mówimy do widzenia

Podobne dokumenty