Scenariusz zajęc „Bezpieczny Przedszkolak”

Transkrypt

Scenariusz zajęc „Bezpieczny Przedszkolak”
Scenariusz zajęc „Bezpieczny
Przedszkolak”
Przedszkole Publiczne nr 33 Opole
1. Temat zajęć: „Bezpieczny Przedszkolak”
Podstawa programowa:
Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
2. Orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach.
2. Cele główne:
 Kształtowanie czynnych postaw wobec zdrowia – sportowego stylu życia i bezpieczeństwa własnego
oraz innych
 Zapoznawanie dzieci z niektórymi znakami drogowymi oraz koniecznością przestrzegania ich w ruchu
drogowym
 Rozwijanie umiejętności efektywnego współdziałania w grupie
 Integracja środowiska przedszkolnego dziecka i instytucji pożytku publicznego tj. Komendy Miejskiej
Policji, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratowniczego, Straży Pożarnej, Rady Dzielnicy itp.
3. Cele operacyjne: dziecko
 Wykaże się wiadomościami dotyczącymi bezpieczeństwa
 Zastosuje w praktyce zdobyte informacje z zakresu znajomości zasad ruchu drogowego
 Przestrzega zasad bezpiecznego zachowania się w czasie pobytu w przedszkolu i po za nim
 Wie jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia
 Wykazuje umiejętność współpracy i współdziałania w grupie
4. Metody pracy:
 Oparte na aktywności dziecka: rozwiązywanie zagadek, oglądanie, wypowiedzi dziecka, działanie,
śpiew, drama
 Oparte na aktywności nauczyciela: opowiadanie, pokaz, instrukcja, objaśnienie, pochwała, śpiew,
demonstracja
5. Formy pracy:
 Indywidualna
 Grupowa
 Zbiorowa
6. Pomoce dydaktyczne:
 chorągiewki, piłki, woreczki, kręgle, lina, bramki, blaszane talerze, szarfy, płyta cd z piosenką
„Przepisowy ruch drogowy”, zagadki, emblematy buzi w kolorze czerwonym i zielonym, puzzle, rower,
kask, znaki drogowe, pytania do quizu, pomoce plastyczne, kostka do gry, piosnki, Indeks
Bezpiecznego Przedszkolaka
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie wszystkich uczestników piosenką „Przepisowy ruch drogowy”.
Od obuwia aż do głowy
Cały jestem odblaskowy
Więc na luzie jeżdżę, chodzę
Wszyscy widzą mnie na drodze
I taksówki i tramwaje
Gdy ulicy idę skrajem
I pośpieszne autobusy
Gdy przez jezdnię daję susy
Teraz jesteśmy bardzo na topie
Pierwsi na świecie
Pierwsi w Europie
Przepisowy ruch drogowy i pieszy
Własne zdrowie zawsze w głowie mam
Każdy przepis taki mały a cieszy
I ratuje czasem życie nam
Mam swój fotel w samochodzie
Co jest bardzo teraz w modzie
Sam zapinam niczym szelki
Pasy na wypadek wszelki
Na rowerze prócz odblasku
Nawyk mam jeżdżenia w kasku
Deska wrotki hulajnoga
Już bezpieczna każda droga
2. Uczestnicy spotkania (dzieci, nauczyciele, rodzice, przedstawiciele władz i instytucji: Miejska
Straż Pożarna, Straż Miejska, Komenda Miejska Policji, Pogotowie Ratownicze dzielą się na 4
zespoły. Zadaniem uczestników spotkania jest uzyskanie „Indeksu Bezpiecznego
Przedszkolaka”.
3. Zadanie I: „Odpowiedz na pytanie”.
Przedstawiciele drużyn losują po 2 zestawy pytań.
 Ktoś obcy zaprasza cię na przejażdżkę samochodem – co robisz?
 Co zrobisz gdy obca osoba namawia cię abyś poczęstował się cukierkami?
 Obca osoba pyta gdzie mieszkasz?
 Jesteś sam w domu. Co robisz gdy ktoś zapuka?
 Idąc do koleżanki widzisz leżącego pieska. Co robisz?
 Widzisz dym i ogień wydobywający się z pobliskiego domu. Co robisz?
4. Zadanie II: „Tak - prawda, nie – fałsz”.
Przedstawiciele drużyn udzielają odpowiedzi poprzez podniesienie odpowiedniego lizaka z
buzią czerwoną – odpowiedź na nie, z buzią zieloną – odpowiedź na tak.
 Czy można przejść na drugą stronę kiedy światło jest czerwone?
 Wyskoczyła piłka na ulicę, czy można za nią pobiec?
 Czy chłopiec na rowerze dobrze się sprawuje, kiedy czepia się traktora i za nim
pedałuje?
 Przez jezdnię sobie przebiegnę, bo mnie się bardzo śpieszy, niech inni sobie szukają
przejścia dla pieszych
 Czy policjant jest naszym przyjacielem?
 Od obcej osoby mogę przyjąć wszystko?
 Zawsze kiedy chcę mogę rozmawiać z nieznajomymi?
 Zawsze muszę mówić rodzicom gdzie idę się bawić i z kim?
 Czy dzieciom wolno bawić się zapałkami?
 Czy bezpiecznie jest zjeżdżać na sankach z górki na ulicę?
 Czy wóz strażacki jest koloru czerwonego?
 Czy na rowerze możemy jeździć po ulicy?
 Czy dotykamy włączonego żelazka?
 Czy znak stop jest koloru czerwonego?
5. Zadanie III: „Rozwiąż zagadkę”.
Zadaniem uczestników spotkania jest podanie poprawnego rozwiązania zagadki.
 Strzeże przejazdu kolejowego.
Gdy pociąg jedzie, on idzie w dół.
Odpowiedz, proszę, co to takiego.









Czy wiesz, jak wiele zawdzięczasz mu?
Plastikowy lub stalowy, służy do ochrony głowy.
Zabawny zwierzak w paski, czasem mieszka w Afryce,
czasem nas przeprowadza bezpiecznie przez ulicę.
Jest przy każdej jezdni po to, by chodzić po nim piechotą.
Gdy błyśnie zielonym okiem, to iść możesz pewnym krokiem.
Gdy żółte, albo czerwone, nie przechodź na drugą stronę!
Stoją przy drodze na jednej nodze, wszystkim kierowcom ku przestrodze.
Obrazki na nich rozmaite czyta kierowca zamiast liter
W białej czapce na ulicy ważną jest osobą.
Wszyscy słuchać go muszą, gdy kieruje ruchem.
Składam się z kierownicy, ramy i kół z oponami.
Może na mnie jechać człowiek ruszając nogami.
Są tam czarno – białe pasy, przejście pieszym wyznaczają.
Samochody, motocykle po niej się poruszają.
Jest przy każdej jezdni po to. By chodzić po nim piechotą.
6. Zadanie IV: „Na drodze”.
Uczestnicy spotkania na specjalnie przygotowanej „drodze” (placu przedszkolnym) ze
znakami drogowymi muszą poruszać się zgodnie z przepisami ruchu drogowego i
umieszczonymi znakami. Zawodnicy poruszają się na rowerach.
7. Zadanie V: „Numery alarmowe”.
Każdy zespół musi odegrać scenkę dramową przedstawiającą różne sytuacje.
 Zawodnik wybiera na telefonie poprawnie numer alarmowy (mówi gdzie trzeba
zadzwonić)
 Opisuje dyspozytorowi sytuacje
 Udziela pomocy poszkodowanym
8. Zadanie VI: „Puzzle”.
Grupa losuje kopertę z rozsypanymi puzzlami. Zadaniem uczestników grupy jest ułożenie
puzzli przedstawiających znaki drogowe, określenie do jakiej grupy należą i co przedstawiają.
9. Zadanie VII: „Quiz dla bystrzaków”.
Uczestnicy otrzymują lizaki z cyframi 1 – 3, za pomocą których wskazują poprawną
odpowiedź. Policjant/ strażnik miejski itp. czyta pytanie dla wszystkich grup.
 W jakiego koloru ubranku widać cię najlepiej na drodze:
- pomarańczowym
- brązowym
- czarnym
 W których miejscach piesi mogą przechodzić przez ulicę:
- na skrzyżowaniu, gdy pali się czerwone światło
- wszystko jedno w którym miejscu
- po pasach
 Gdzie siedzisz jadąc samochodem:
- z przodu obok kierowcy
- z tyłu za kierowcą
- na tylnym siedzeniu w foteliku, zapięty pasami
 W jaki sposób piesi przechodzą przez ulicę, gdy nie ma sygnalizacji świetlnej:
- patrzymy w lewo i przechodzimy
- patrzymy tylko w prawo i przechodzimy
- patrzymy w lewo, potem w prawo i znowu w lewo, jeśli nic nie jedzie
przechodzimy
10. Zadanie VIII: „,Bieg z piłką do chorągiewki”. Na linii startu ustawiają się wszystkie drużyny.
W wyznaczonych miejscach stoją chorągiewki. Na hasło: ,,Start’’ dzieci z piłką biegną do
chorągiewek, obiegają je i wracają, przekazując piłkę koledze.
11. Zadanie IX: ,,Bieg z przejściem przez szarfę’’. Drużyny na linii startu. Na hasło: ,,Start’’
dzieci biegną w stronę chorągiewek, w połowie drogi ich zadaniem jest wejść do szarfy ,
przeciągnąć ją nad głowę i odłożyć, obiec chorągiewkę i wrócić na linię startu.
12. Zadanie X: ,,Bieg z woreczkami’’. drużyny stoją na linii startu. Dzieci otrzymują woreczki,
kładą je na głowie i biegną wyznaczoną trasę, wracając przekazują woreczek kolejnej osobie z
drużyny.
13. Zadanie XI: „ Przeciąganie liny”. Dwie rywalizujące ze sobą drużyny stają naprzeciw siebie.
Do liny leżącej w wyznaczonym miejscu podchodzi pięciu zawodników, którzy chwytając za
końce liny przystępują do przeciągania jej na swoją stronę.
14. Zadanie XII: „Stworzenie gry planszowej nt. bezpieczeństwa”.
Przy użyciu różnorodnych pomocy plastycznych drużyny konstruują gry planszowe na
formacie A2 umieszczając pola premie, stratę kolejki, zadania itp. Gry powinny przedstawiać
różne sytuacje:
I – bezpieczne zabawy zimą
II – bezpieczne zabawy latem
III – bezpiecznie w drodze do przedszkola
IV – bezpieczne zabawy w domu i przedszkolu
15. Otrzymanie Indeksu Bezpiecznego Przedszkolaka.
Codziennie rano wyruszasz w drogę do przedszkola i codziennie wracasz do domu.
Niezależnie od tego, w jaki sposób pokonujesz tę trasę - ważne, byś poznał zasady ruchu drogowego,
aby być bezpiecznym każdego dnia.








zatrzymuję się przed wejściem na jezdnię
przechodzę przez jezdnię na przejściach dla pieszych
przechodzę przez tory kolejowe i tramwajowe w miejscach wyznaczonych
chodzę poboczem po lewej stronie drogi
noszę znaczki odblaskowe
nie bawię się na drodze
nie przebiegam przez jezdnię
zachowuję się właściwie na przystankach, w autobusach i tramwajach
Autor: Marta Malinowska, Nauczyciel Przedszkola Publicznego nr 33 „Karolinka” Przedszkole
Publiczne nr 33 „Karolinka”, ul. Strzelecka 32, 45-517 Opole, Tel. 77 454 05 68,
www.pp33.opole.pl, [email protected]