katalog aukcji - Portolan Paweł Podniesiński
okl_336x235s5g12_168str.qxd 11/12/12 12:58 AM Page 1 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl DOM AUKCYJNY OKNA SZTUKI AUKCJA 25 (175) 1 grudnia 2012 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI 05-822 Milanówek ul. Grodeckiego 17 WARSZAWA, 1 XII 2012 okl_336x235s5g12_168str.qxd 11/12/12 12:58 AM Page 2 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Aukcja 25 (175) w sobot´, 1 grudnia 2012 w sali Pompejaƒskiej Hotelu Europejskiego w Warszawie Krakowskie PrzedmieÊcie 13 Rozpocz´cie aukcji o godz. 11 Wystawa przedaukcyjna w holu głównym Hotelu Europejskiego w dniu aukcji od godz. 8.00 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl fotografia cyfrowa – Agata i Erazm Ciołkowie (tel. 22 822 73 74) opracowanie graficzne – ALFA T¸UMACZENIA i DTP D. Stukach i V. Stukach Spó∏ka Jawna – 0 601 156 866 katalog dost´pny w internecie: www.artinfo.pl, www.ochalscy.eu bliższe informacje, zamówienia pocztowe,telefoniczne i mailowe w Domu Aukcyjnym, 05-822 Milanówek, ul. Grodeckiego 17 tel. 0 503 122 535 tel. (22) 755 83 11 [email protected] [email protected] katalog płatny 20 PLN przelewem na konto lub bezpośrednio w dniu aukcji konto: Dzieła Sztuki, Maria Ochalska 66 1020 1097 0000 7902 0003 2409 Wydawca: Maria Ochalska, Dzieła Sztuki, Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Literatura Poezja Dramat Książki dla dzieci i młodzieży Historia Judaika Regionalia str. 5 20 35 39 str. 46 73 76 Ikonografia str. 84 Stare druki str. 114 Sztuka str. 128 Varia str. 140 Indeks str. 158 Książka ilustrowana Portrety Widoki Grafika Rysunek 85 92 98 107 111 3 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 4 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Literatura 1 ADAMCZEWSKI Stanisław – Serce nienasycone. Książka o Żeromskim z 8 ilustracjami. Okładkę rysował T. ROŻANKOWSKI. Poznań [1930] Wydawnictwo Polskie (R. Wegner). 23,5 cm, s. [8], 437, [1], 8 tablic ilustr. – portret Żeromskiego, reprodukcje i fot. Opr. wydawnicza: pł. niebieskie ze złoceniami na grzbiecie i licu, szyldzik. Wydanie 1. Otarcia narożników oprawy i grzbietu. Poza tym stan dobry. 90 2 ALMANACH młodych 1960 /1961. Okładkę projektował Jerzy JAWOROWSKI. Warszawa 1962 Iskry. 20,5 cm, s. 539, [1]. Utwory 23 autorów, poprzedzone wstępem Stanisława Zielińskiego. Proza m.in. Wiesława Dymnego, Janusza Głowackiego, Tomasza Łubieńskiego, Mariana Pilota, Edwarda Stachury. Wiersze (ze wstępem Artura Międzyrzeckiego) m.in. Jerzego Górzańskiego, Urszuli Kozioł, Witolda Maja, Jarosława Markiewicza, Michała Sprusińskiego. Nakład 3000 egz. 100 5 3 [antologia] Literatura na emigracji. Antologia „Nowej Polski” pod redakcją Antoniego Słonimskiego. Łódź 1946 Wydawnictwo „Poligrafika”. 25,5 cm, s. 380, [3]. Wybór artykułów, prozy i poezji z miesięcznika „Nowa Polska” założonego w 1940 r. w Londynie. M.in. wiersze W. Broniewskiego, M. Pawlikowskiej, A. Słonimskiego, S. Themersona, J. Tuwima; proza K. Pruszyńskiego, A. Fiedlera, K. Estreichera, F. Topolskiego; artykuły O. Langego, O. Górki i A. Słonimskiego. Drobny ubytek grzbietu broszury oryg. 80 4 [antologia] PROZA polska 19391945. T. 3. Pokolenie podziemia. Nowele i opowiadania. Zebrał Stanisław Lam. Okładka wg rysunku J. Rzewuskiej. Paryż [ok. 1945] Księgarnia Polska. 17 cm, s. 153, [2], brosz. wydawnicza. Wśród autorów: Jerzy Andrzejewski, Kazimierz Brandys, Paweł Hertz, Irena Krzywicka, Stanisława Kuszelewska, Stanisław Piętak, Artur Sandauer, Wanda Żółkiewska. Egz. częściowo nierozcięty, stan dobry. 60 2 5 AWERCZENKO Arkadiusz – Humor dla głupców. Przełożył Eugenjusz Cękalski. Okładkę projektował Stefan NORBLIN. Warszawa 1928 Tow. Wydawnicze „Rój”. 17 cm, s. 124. Okł. broszury oryg. naklejona na lico oprawy. 6 ANDREJEW Leonidas – Opowieść o siedmiu powieszonych. Przełożył Władysław Broniewski. Okładkę projektował Stefan NORBLIN. Warszawa b.r. Wydawnictwo 5 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl trzył Dr. Edward Boyé. Warszawa MCMXXIII (1923) Hulewicz i Paszkowski. 19 cm, s. [6], XII, [6], 63, [2]. Opr. wtórna: pł. Grzbiet zabrudzony; brak oryg. okładki broszurowej. 60 11 BOROWSKI Tadeusz – Pożegnanie z Marią. Opowiadania. Okładkę projektowała M[aria] HISZPAŃSKA. Warszawa 1948 Spółdzielnia Wydawnicza „Wiedza”. 21 cm, s. 178, [2]. Wyd. 1. Ekslibris St. MarczakaOborskiego. Grzbiet broszury oryg. reperowany, z drobnymi ubytkami. Zawiera, poza opowiadaniem tytułowym, Dzień na Harmenzach, Proszę państwa do gazu, Śmierć powstańca i Bitwę pod Grunwaldem. 90 7 „Bibljoteki Groszowej”. S. 139, [5]. Okładka broszury oryg. naklejona na oprawę. 60 7 BATES H. E. – Słońce nad Francją. Powieść. Z angielskiego tłumaczył Adam Stolfa. Okładkę projektował Janusz Maria BRZESKI. Katowice 1947 Wydawnictwo Awir. 21 cm, s. 287, [1]. Nieaktualne pieczątki własn.: Biblioteka – Warszawskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego. 50 8 BERENT Wacław – Ozimina. Powieść. Wydanie 1. Warszawa MCMXI (1911) Nakład Jakóba Mortkowicza. 20,5 cm, s. [4], 339, [2]. Opr. wtórna: ppł. bez napisów. 60 9 BERENT Wacław – Żywe kamienie (Opowieść rybałta). Inicjały wykonał Jerzy HULEWICZ. T. I-II. Poznań 1918 Nakładem Spółki Wydawniczej „Ostoja”. 17,5 cm, s. 253; [2], 188. Opr. wtórna w jednym woluminie: psk współczesny, ze złoceniami grzbietu. Wydanie 1. 120 10 BOCCACIO Giovanni – Labirynt miłości albo Skrzeczący kruk. Tłumaczył z włoskiego, wstępem i objaśnieniami opa- 6 12 BRATNY Roman – Ślad. Nowele. (Pisarze Polski Podziemnej). Warszawa 1946 Wydawnictwo Eugeniusza Kuthana. 21 cm, s. 196, [3], opr. wydawnicza: karton. Pisane podczas pobytu autora w obozach jenieckich w Lamsdorfie i Sadbostel (październik 1944 – marzec 1945). Pierwsza książka z cyklu: Pisarze Polski Podziemnej. Stan bardzo dobry. 60 13 BRODZIŃSKI Kazimierz – Dzieła… Wydanie zupełne i pomnożone pismami dotąd drukiem nie ogłoszonemi. Tomy III-IV [tylko dwa tomy z dziesięciu]. Wilno 1843 Nakład i druk Teofila Glücksberga Księgarza i Typografa Szkół Białoruskiego Nauk. Okr. 17 cm, s. [4], 236; [4], 242, [1]. Opr. wtórna w jednym wolumenie: psk z epoki, na grzbiecie tłoczenia i złocone napisy. Napis własn: „S [?] Rojewski”. E. 1, 151. W tomie III m.in. Piesni serbskie; słowackie; litewskie; ruskie; greckie; Myśli wschodnie; Epigramata oryginalne. W tomie IV: Wiadomość o templaryuszach; Templaryusze, trajedya w 5ciu aktach; Abufar, tragedja w 4ch aktach, przełożona z P. Ducis. 100 14 CARY Lucjan – Hrabia wraca na ring. Powieść. Autoryzowany przekład A. Kawczyńskiego. Okładkę projektował Al. KRAKOWSKI. Poznań 1948 Wyd. Zachodnie. 18 cm, s.189, [2]. 60 15 CHODŹKO Ignacy – Obrazy litewskie przez… Serya druga. Tom pierwszy. Wydanie Adama Zawadzkiego. Wilno 1843 Nakładem i drukiem Józefa Zawadzkiego. Plik pobrany ze strony www.portolan.pl na Litwie”. Wyklejki zabrudzone, uszkodzone. Lico oprawy z drobnymi ubytkami tektury. Na nielicznych kartkach ślady zalania. 100 17 CZAJKOWSKI Michał – Owruczanin, powieść historyczna z 1812 roku przez… Wydanie nowe. Lipsk 1898 F. A. Brockhaus. 18 cm, s. XVI, [2], 289, [1]. Opr. wydawnicza: pł. czerwone, tłocz. i złocone na grzbiecie. Pieczątki własn. „Biblioteka Gimnazjum Polsk. w Łodzi Towarzystwa Uczelnia”; „Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki Buenos Aires”. Pisma Michała Czajkowskiego tom czwarty. Biblioteka Pisarzy Polskich tom XVI. 90 18 CZUCHNOWSKI Marian – Pieniądz. Powieść. Okładkę rysował Stefan Żechowski. Kraków-Warszawa-Lwów 1938 Wydaw. „Sirinks”. 20 cm, s. 267. Broszura wydawn. reperowana. Okładka oryg. naklejona. 150 16 16,5 cm, s. 132. Opr. wtórna: psk z epoki, złoc. napisy na grzbiecie; zachowana papierowa okładka ochronna. [współoprawne]: TOŻ – Tom drugi, j. w., s. 180. Brak k. przedtytułowej. [współoprawne]: TOŻ – Tom trzeci, j.w., s. 138, V [spis książek wydawcy]. Brak k. przedtytułowej. Na niewielu kartach ślady zalania. 120 16 CHODŹKO Ignacy – Obrazy litewskie przez… Serya czwarta. Wydanie czwarte poprawione. Dwa tomy w Jednym. Wilno 1876 Nakładem i drukiem Józefa Zawadzkiego. 17 cm, s. 195. Brak k. przedtytułowej. Opr. wtórna: psk. [współoprawne]: TENŻE – Serya piąta. Dworki w Antokolu. Wydanie trzecie poprawione. Dwa Tomy w Jednym. Wilno 1872 Nakładem i drukiem Józefa Zawadzkiego, s. 256. [współoprawne]: TENŻE – Serya szósta. Nowe pamiętniki kwestarza przez Brata Rafała Karęgę wydane przez Ignacego Chodźkę. Wilno 1876 Nakładem i drukiem Józefa Zawadzkiego, s. 214. Na s. 185-209: „Przypisy. Wolne mularstwo 19 DOBRACZYŃSKI Jan – Lawa gorejąca. Studium o Janie Papinim. Poznań – Warszawa – Wilno – Lwów [1939] Księgarnia św. Wojciecha. 19,5 cm, s. [4], 106, [1]. Na karcie przedtytułowej odręczna dedykacja au- 18 7 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl tora: „Z podziękowaniem za Florentinische Bildhauer /Dobraczyński /27. 3. 43”. Giovanni Papini (1881-1856), wybitny pisarz katolicki. 90 20 [DMOWSKI Roman] Kazimierz Wybranowski (pseud.) – W połowie drogi. Warszawa 1931 Skład główny Gebethner i Wolff. s. 308. Opr. wtórna: pł. ze złoc. na grzbiecie. Wydanie 1. Druga (obok Dziedzictwa) powieść polityczna Romana Dmowskiego (1864 -1939), współzałożyciela Narodowej Demokracji. Zbudowana na wątku sensacyjnym, przesycona fragmentami programowymi, mającymi w przystępny sposób propagować ideologię obozu narodowego. Stan bardzo dobry. 200 21 DYGAT Stanisław – Jezioro Bodeńskie. Okładkę projektował Henryk TOMASZEWSKI. Warszawa 1946 Spółdzielnia Wydawnicza „Wiedza”. 22 cm, s. 290, [2]. Wyd. 1. Na k. przedtytułowej odręczna dedykacja autora z 30 kwietnia 1946 r. Minimalne ubytki grzbietu broszury oryg. 100 22 FELDMAN Wilhelm – Współczesna literatura polska 1880-1904. Wydanie trzecie. Tomy pierwszy – czwarty. Warszawa 22 1905 Nakładem Jana Fiszera. Czcionkami Drukarni Narodowej w Krakowie. 20,5 cm, s. [12], 292, 35 ilustr. w tekście, 2 tablice barwne; s. [4], 251, 18 ilustr. w tekście, 2 tablice barwne; s. [4], 237, 25 ilustr. w tekście, 4 tablice barwne; s. [4], 450, 12 ilustr. w tekście. Oprawa artystyczna, pł. z secesyjnymi ornamentami i stylizowanym liternictwem napisów na licu i grzbiecie, w 4. wolumenach, sygnowanych: „Introligatornia J. F. Puget w Warszawie”; okładki oryginalne czterech tomów – barwne rysunku Stanisława Wyspiańskiego – zachowane. Jako frontispis t. pierwszego – barwna reprodukcja portretu W. Feldmana autorstwa Wyspiańskiego. Piękna, znakomicie zachowana, secesyjna edycja. 1 200 23 FILIPOWICZ Kornel – Biały ptak. Kraków [1960]. Okładkę (wł. obwolutę) projektował Kazimierz MIKULSKI. 16,5 cm, s. 123, [4]. Tom opowiadań. Wyd. 1. 60 21 8 24 [GADOMSKI Jan] Pamięci Jana Gadomskiego Koledzy. Warszawa 1907 Biblioteka Dzieł Wyborowych [Nr 514]. 16 x 21,5 cm, (4˚ podłużna), s. 221, [1], II, ilustracje, finaliki, tabl. fot. 1. Oprawa wydawnicza: pł. szarozielone, z wytłoczonym na licu tytułem i naklejoną fotografią J. Gadomskiego. Piecz. własn. „Michał Krokowski”. Niewielkie przetarcia oprawy. Redaktor „Gazety Polskiej”, pisarz, (ur. 1859), zginął tragicznie, zastrzelony 10 X 1906 r. Księgę pamiątkową wydano z inicjatywy Henryka Sienkiewicza, który do- Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 26 GOJAWICZYŃSKA Pola – Rozmowy z milczeniem. Układ graficzny, okładkę i ilustracje projektował Bronisław Linke. Warszawa [1936] Gebethner i Wolff. 19 cm, s. 169. [7], liczne il. w tekście, inicjały, 5 tablic z ilustracjami. Okładka zabrudzona, wewnątrz stan dobry. Brak obwoluty. Jedna z najciekawiej zaprojektowanych graficznie książek polskich okresu międzywojennego. Ilustracje Linkego należą do klasyki rodzimego ekspresjonizmu. 80 27 GOMBROWICZ Witold – Dziennik (1953-1956). Paryż 1957 Instytut Literacki. 20 cm, s. 337, [4]. Opr. wtórna: pł. czerwone, złoc. napisy na grzbiecie. Biblioteka „Kultury” tom. XXI. Wyd. 1. 80 28 GÓRSKI Konrad – Poezja jako wyraz. Próba teorii poezji. Toruń 1946 Wydawnictwa UMK, Księgarnia Naukowa T. Szczęsny i S-ka. 22 cm, s. 174, [1]. Drobne ubytki i naddarcia krawędzi okładek broszury oryg. Stan tekstu bardzo dobry. 60 23 starczył opowiadanie „Co się raz stało w Sydonie” (pierwodruk; por. poz. 90). Tom zawiera m.in.: wiersz i nowelę „Nawiedzenie” z teki pośmiertnej J. Gadomskiego, wiersze Ignacego Balińskiego, Wiktora Gomulickiego, Jana Kasprowicza, Marii Konopnickiej, Kazimierza Przerwy-Tetmajera; prozę Bolesława Prusa („Co to jest szczęście”), Stefana Krzywoszewskiego i in.; teksty krytyczne Ignacego Chrzanowskiego, Jana Lorentowicza, Zygmunta Wasilewskiego. 120 25 [GASZYŃSKI] Pisma prozaiczne przez Konstantego Gaszyńskiego. Lipsk 1874 F. A. Brockhaus. 18 cm, s. VI, [2], 279. Opr. wydawnicza: pł. z tłoczeniami, złocona scena alegoryczna (Polonia) na licu oprawy, napisy złoc. na licu i grzbiecie. Biblioteka Pisarzy Polskich tom LXIX. Zawiera: Reszty pamiętników Macieja Rogowskiego Rotmistrza Konfederacji Barskiej; Kontuszowe pogadanki i obrazki z szlacheckiego życia; Listy z podróży po Włoszech; Pan Dezydery Boczko i sługa jego Pafnucy, obrazek z pierwszych lat emigracyjnego życia. 120 26 9 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 32 IWANOW Wsiewołod – Powrót Buddy, Zbiegła wyspa. (Współczesna beletrystyka rosyjska. Tom 1). Warszawa 1927 Wydawnictwo „Alfa”. 19,5 cm, s. [4], 168, [2], brosz. wydawnicza. Powieści Wsiewołoda Iwanowa (18951963), prozaika i dramatopisarza rosyjskiego, przedstawiciela młodej generacji literackiej, z widocznym wpływem fascynacji Wschodem, w tym buddyzmem i jogą. Przekład z rosyjskiego Jana Barskiego (pseud.), właśc. Jadwiga Barbanell. Wpisy: własnościowy (na k. przedtyt.) i informacja przy Powrocie Buddy „to tłumaczyłam ja”, a przy Zbiegłej wyspie „a to Kazio” (s. 97). Piękna, konstruktywistyczna, anonimowa okładka. Niewielkie zagniecenia krawędzi okładek, oprócz tego stan bardzo dobry. Rzadkie. 100 33 IWASZKIEWICZ Jarosław – Gawęda o książkach i czytelnikach. Oprac. graficzne Andrzej HEIDRICH. Warszawa 1959 Czytelnik. 19 cm, s. 44, [4]. Wydanie 1. Okładka reprodukowana w książce Aleksandry i Daniela Mizielińskich (oprac.) „Tysiąc polskich okładek”, Warszawa 2010. 50 33 29 GRUBIŃSKI Wacław – Lwy i święty Grojosnaw. [Opowiadania]. Warszawa b.r. [l. 30-te XX w.] E.Wende i Spółka. 17 cm, s. [4], 177, [2]. Opr. wtórna: plast., złoc. napisy na grzbiecie. Wyd. 1. 50 30 HARLENDER Zdzislaw – Czciciele Dadźbóg Swarożyca. Warszawa 1937 Nakładem autora, skład główny: Instytut Wyd. „Biblioteka Polska”. 19 cm, s. 240, [1]. „Renesans pogaństwa – to zwycięstwo prostego ducha nad ciemnymi umysłami wschodu, triumf wiedzy nad wiarą, symbolów życia nad symbolami cierpienia, poezji nad fanatyzmem” – autor we wstępie. 60 31 HOŁUJ Tadeusz – Próba ognia. Powieść. Warszawa 1946 Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”. 21 cm, s. 278, [1]. Na k. tyt. odręczna dedykacja „Tow. Leonowi Kruczkowskiemu dalszą część jego Kordiana i chama /Hołuj /25 II 1946”. 100 10 34 IWASZKIEWICZ Jarosław – Tatarak i inne opowiadania. Warszawa 1960 Czytelnik. Obwolutę projektował Andrzej Heidrich. 18,5 cm, s. 258, [2]. Wyd. 1. Na k. tytułowej autograf autora i data „8.5.60”. Zawieraoprócz tytułowego – opowiadania: Dziewczyna i gołębie, Dzień sierpniowy, Opowiadanie szwajcarskie, Jadwinia, Wiewiórka, Dzień listopadowy. 100 35 IWASZKIEWICZ Jarosław – Wycieczka do Sandomierza. Powieść dla młodzieży. Wydanie 1. Okładkę i kartę tytułową projektował Andrzej HEIDRICH. Drzeworyty – Maria HISZPAŃSKA-NEUMANN. Warszawa 1953 Czytelnik. 21 cm, s. 263, [1], liczne ilustr. w tekście. Opr. wydawnicza: pł. z naklejoną na licu ilustr. i tytułem. Ekslibris Hanny i Witolda Małkowskich. I nagroda na konkursie Komitetu do spraw Turystyki roku 1952. 100 36 IŻYCKI Władysław – Ksiądz Makary. Opowiadanie Macieja Choiny z Puław napisał… Bochnia 1864 Nakład i druk Wawrzyńca Pisza. 13,5 cm, s. [2], 85, [1]. Bez Plik pobrany ze strony www.portolan.pl oprawy; egz. zszyty. Pieczęć „Bibliothek des k. k. Krakauer Gymnasiums”. E. 2, 176. 90 37 JÁROSY Fryderyk – Mein Kampf (Walka z doktorem Goebbelsem). Hanower 1945 Na prawach rękopisu. 16 cm, s. 64, ilustr. Okł. projektował i rysunki wykonał Henryk GECOW. Satyryczne wspomnienia okupacyjne Fryderyka Járosy’ego (1890-1960), konferansjera, reżysera teatralnego i dyrektora wielu teatrów kabaretowych międzywojennej Warszawy. Autor w czasie wojny był zaangażowany w propagandzie ZWZ/AK, a jego pamflety były przedmiotem reakcji niemieckiej prasy (np. wiersz „Do matki Niemki!”). Egz. minimalnie uszkodzony. 100 38 JÁROSY Fryderyk – Mumje. Przekład z niemieckiego Mariana Hemara. Okładka projektu Jana MUCHARSKIEGO. Warszawa 1930 Wydawnictwo Alfa. 20,5 cm, s.167, [4]. Wyd. 1 polskie. Przedmowa Mariana Hemara. 80 39 KAGANOWSKI Efraim – Warszawskie opowiadania. Przełożył [z jęz. jidysz] Stanisław Wygodzki. Ilustrował Otto AXER. Okładkę projektował Jan Młodożeniec. Warszawa 1958 Iskry. 20 cm, s. 207, [5], il. w tekście. 70 40 KIEŁCZEWSKI Ignacy Skarbek – Wiadomość charakterystyczna o życiu i pismach Pani Baronowey Holstein de Staël, przez… w Warszawie 1819 b. wyd. 16 cm, s. 50, okł. wtórna: karton ochronny. E. 2, 375. Napis własn. „X. Józef Paulin Siekierzyński”. O Pani de Staël (1766-1817, pisarka, feministka, propagatorka romantyzmu) mówi autor: „co powiedziano o największym z ludzi, o prawdziwym człowieku, o człowieku Natury – Russie [J. J. Rousseau], to ja nie waham się zastosować do największej świata kobiety”. 100 41 KONWICKI Tadeusz – Godzina smutku. Opracowanie graficzne Jerzy Jaworowski. Warszawa [1954] Czytelnik. 16,5 cm, s. 135, [1], ilustracje w tekście. Broszura wydawnicza, okł. z ilustracją. Wydanie 1. 80 39 42 KONWICKI Tadeusz – Władza. Obwolutę, okładkę i inicjały projektował Jan LENICA. Warszawa 1954 Czytelnik. 20,5 cm, s. 391, [1]. Opr. wydawnicza: pł. z napisami tłoczonymi na licu i grzbiecie, z obwolutą. Wyd. 1. Na k. przedtytułowej odręczna dedykacja Tadeusza Konwickiego: „Wileczku, właściwie to ze wstydem przedstawiam tę broszurkę napisaną po wileńsku. Ściskam ze smutkiem, Tadeusz. 20.II.1954 r.” Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. Niewielkie ubytki obwoluty. xx 43 KORBOŃSKI Stefan – Za murami Kremla. Opowieść fantastyczna. New York 1983 Bicentennial Publishing Corporation. 21,5 cm, s. [2], 181, [7], opr. wydawnicza: karton. Powieść Stefana Korbońskiego (19011989), żołnierza i polityka, działacza Polskiego Państwa Podziemnego, którego większość utworów ze względu na „szkodliwe treści” ukazała się na emigracji lub w drugim obiegu. Konstrukcja książki oparta jest na mieszance znanych wydarzeń historycznych, prawdziwych faktów oraz czystej fikcji, powiązanych w pewną logiczną całość. M.in. przewidywał dojście Wałęsy do wła- 11 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 48 dzy! Nieznaczne uszkodzenia grzbietu, oprócz tego stan bardzo dobry. 100 44 LA FENESTRE Jerzy – Legenda św. Franciszka z Asyżu według świadectwa współczesnych. Przekład autoryzowany Fr. Mirandoli. Ornamenty i rysunki okładki – E. Czerper. Lwów – Poznań b.r. [l.30-te XX w.] Nakładem Wydawnictwa Polskiego. 18,5 cm, s. XVI, 201, [2]. Opr. wydawnicza: płótno, tłocz. na grzbiecie i licu, złocenia. Z cyklu „Epopeje i legendy” tom 1. 60 45 LANTIER E. F. (1734-1826) – Podróże Antenora po Grecyi i Azyi z wiadomościami o Egipcie. Rękopism Grecki znaleziony w Herkulanum tłumaczony na ięzyk francuzki przez E. F. Lantier. z Francuzkiego zaś na Polski przełożony przez Józefa Girtlera. Z Kopersztychami. Tom III [tylko ten z pięciu]. Kraków 1808 w Drukarni Gröblowskiey. 18,5 cm, s. [2], 362, [4], 1 k. z miedziorytem sygnowanym „S. Langer sc. Vien”. Opr. tekt. E. 2, 550. 100 46 LEC Stanisław – Myśli nieuczesane. Ilustrował Jacek GAJ. Okładkę projektowała Barbara Biernat. Kraków 1957 Wydawnictwo Literackie. 17 cm, s. 44, [4], ilustr. w tekście i całostronnicowe w paginacji. Wyd. 1. 80 47 [LECHOŃ] Pamięci Jana Lechonia. Londyn 1958 Nakładem „Wiadomości”. Odbitka z nr 584 „Wiadomości”. 22 cm, s. 86, 12 36 [2], druk dwuszpaltowy; reprodukcja listu, nuty. Na okł. broszury rysunek Zdzisława Czermańskiego. Okładka z minimalnymi ubytkami. M.in. wspomnienia A. Janty, S. Korbońskiego, F. Goetla, A. Rubinsteina, R. Malczewskiego, Z. Czermańskiego, K. Wierzyńskiego, Z. Nowakowskiego. 100 48 LEIXNER Otto – Geschichte der deutschen Litteratur. Zweite, neugestaltete und vermehrte Auflage. Mit 411 Text-Abbildungen und 50 teilweife mehrfarbigen Beilagen. Leipzig 1895 Verlag und Druck von Otto Spamer. 25,5 cm, s. VI, 1124; 411 ilustr. w tekście, 50 tablic ilustr. – w tym 2 w chromolitografii – faksymile listów, repr. portretów, dokumenty. Opr. wydawnicza: pł. z tłoczeniami, bogate złocenia, sygnowana (naklejką) „Otto Spamer’s Buchbinderei Leipzig”. Stan bardzo dobry. Pięknie wydana, monumentalna historia literatury niemieckojęzycznej na tle społecznym – synteza badań historycznoliterackich XIX wieku. 260 49 LEJKIN N. A. – Nasi zagranicą. Powieść humorystyczna. Przełożył z rosyjskiego Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 53 Sebastjan Arhens. Warszawa 1932 Nakładem Księgarni J. Przeworskiego. 19,5 cm, s. 336. 60 50 LIDIN Władimir – Płyną okręty. (Współczesna beletrystyka rosyjska. Tom 5). Warszawa 1928 Wydawnictwo „Alfa”. 19,5 cm, s. [6], 240, [2], brosz. wydawnicza. Powieść rosyjskiego prozaika Władimira Lidina (1894-1979), pozostającego pod silnym wpływem Dostojewskiego, przedstawia owiane romantyką postacie ludzi mocnych, poszukiwaczy przygód i szczęścia. Przekład z rosyjskiego Jana Barskiego (właśc. Jadwiga Barbanell). Grzbiet po konserwacji, stan dobry. Rzadkie. 120 51 MADEJ Bogdan – Maść na szczury. Opowiadania. Okładkę i kartę tyt. projektował Jan Bokiewicz. Warszawa 1983 Czytelnik. 19,5 cm, s. 270, [2]. Wyd. 1 krajowe [Wyd. 1 – Paryż 1977 Instytut Literacki]. Okładka reprodukowana w książce Aleksandry i Daniela Mizielińskich (oprac.) „Tysiąc polskich okładek”, Warszawa 2010. 60 52 MASTKOWSKI Zygmunt – Studja literackie. Wydał i słowem wstępnem poprzedził Juljusz Kleiner. Kraków 1923 Nakładem Krakowskiej Spółki Wydawniczej. 20 cm, s. 200. Opr. wtórna, pł. z napisami złoc. na grzbiecie. Zygmunt Matkowski (1885-1919) romanista, bibliotekarz, współpracownik satyrycznego Szczutka we Lwowie, młodo zmarły. J. Kleiner we wstępie przypisuje mu „zaszczytne stanowisko w badaniach nad Mickiewiczem”. Wyznaczają je dwie rozprawy zamieszczone w tym tomie: „Rousseau – Mickiewicz (Dziady wileńskie a Emil)” oraz „Cervantes w Polsce. I. Don Kichot a Dziady wileńskie”. Zwłaszcza druga, stustronicowa rozprawa, zaskakuje oryginalnością komparatysty. Tom dopełniają fragmenty z rękopiśmiennej spuścizny – „Wstęp do psychologii doznania artystycznego” oraz „O poetyce Alfreda de Vigny”. 100 53 MICIŃSKI Tadeusz – Xiądz Faust. Powieść. Okładka – Konstanty Zacharewicz. Ilustracje Stanisław Ignacy WITKIEWICZ i Jan REMBOWSKI [po jednej]. Kraków MCMXIII (1913) Spółka Nakładowa „Książka”. 22,5 cm, s. [8], 369, [6], 2 ilustracje naklejone na k. nieliczbowane. Opr. wtórna: pł. z epoki, złocone napisy na grzbiecie; okł. oryginalna zachowana, naklejona na lico oprawy. Podpis własn. na karcie przedtyt. Wyd. 1. 180 54 MICKIEWICZ Adam – His Life and Work in Documents, Portraits and Illustrations. Edited by Marie Kapuścieńska and Wanda Markowska. Graphic Composition by Andrzej Heidrich. [Warszawa] 1956 Polonia. 34 cm, s. 158. Opr. wydawnicza: pł. ze złoconymi napisami na licu i grzbiecie, obwoluta z reprodukcją rysunku Norwida. Tekt. futerał. Anglojęzyczny album czarnobiałych reprodukcji dzieł sztuki, fotografii, dokumentów 13 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl – przegląd bogatej ikonografii mickiewiczowskiej. 80 55 MORGAN, Lady [S. Owerson] – O’Donnel. Powieść irlandzka przez Lady Morgan, tłumaczył z angielskiego A. Kośmiński. T. I-III. Warszawa 1848 Nakładem i drukiem S. Orgelbranda Księgarza i Typografa. 17 cm, s. [4], 207; [4], 244; [4], 263. Współoprawne: psk z epoki, tłocz. i złocone napisy na grzbiecie. Pieczątki: „Czytelnia w Skierniewicach [i to samo po rosyjsku, cyrylicą]”. Liczne rdzawe plamy na niektórych kartach. 140 56 NAGLEROWA Herminia – Kazachstańskie noce. Opowiadania i nowele. Londyn 1958 Nakładem Katolickiego Ośrodka Wydawniczego „Veritas”. 18,5 cm, s. 223, [1]. Opr. wydawnicza: pł. czerwone, złocone napisy na grzbiecie. Nakład 2000 egz. Dedykacja na wyklejce; liczne pieczątki „SW 43 Lark Hill /Preston”. Opowiadania z Rosji oraz osiem literackich relacji ze śledztwa i pobytu w więzieniach autorki aresztowanej w styczniu 1940 we Lwowie przez sowieckie władze okupacyjne. 80 57 NAŁKOWSKI Wacław – Bojownik. Fantazya. Warszawa 1904 Stefan Demby. 25 cm, s. 30, [2], il. w tekście [sygn. „NS”]. Okładkę projektował W. Kaufman [?]. Wyd. 1. Okł. przybrudzona. Niewielkie ubytki grzbietu brosz. oryginalnej. Rzadkie. 100 58 NIEDZIELSKI Bolesław – W sidłach zbrodniarza. Warszawa 1942 Wydawnictwo Polskie Sp. z o.o. 17,5 cm, s. 48. Opowieści tajemnicze i inne… Nr 12. 40 59 NIEMOJEWSKI Andrzej – Legendy. Lwów 1902 [1901] Nakładem Księgarni H. Altenberga. 24 cm, s. [2], 240, [3], liczne ilustr. i ozdoby w tekście, opr. wtórna Mikołaja Górskiego: pł. Wydanie 1. Opowieści biblijne prozą skonfiskowane przez cenzurę pod naciskiem biskupa krakowskiego Jana Puzyny i prasy katolickiej. Kontrowersyjne dzieło pisarza i religioznawcy Andrzeja Niemojewskiego (1864-1921). Z tego też względu nie ukazało się w Warszawie w 1900 r., a dopiero we Lwowie nakładem Altenberga. Kolejna edycja ukazała się we Lwowie w 1903 r. jako „Tytuł skonfiskowany”. Ładny przykład 14 polskiej książki młodopolskiej z ilustracjami i winietkami Stanisława Dębickiego (18661924), malarza i ilustratora książek. Oprawa lwowskiego introligatora Mikołaja Górskiego (1863-1932) – płótno lniane barwione w biało czarne pionowe pasy, nawiązujące do stylistyki okładki broszurowej (nalepka na przedniej wyklejce: „M. Górski / Introligator / we Lwowie”). Niewielkie uszkodzenia płótna, wewnątrz stan dobry. 120 60 NORWID Cypryan – Listy. Część pierwsza (1 – 401). Część druga (402 – 846). Warszawa 1937 Wydanie i nakład Z. Przesmyckiego. 18,5 cm, s. [cz.1:] XIX, [2], 545, [2]; {cz.2:] [8], 487, [1]. Egz. części pierwszej nierozcięty. Blok części drugiej pęknięty. Tomy ósmy i dziewiąty pierwszego wydania kompletnego „Wszystkich Pism Cypryana Norwida…”. 160 61 [NORWID] Ludzkość – ojczyzna – sztuka. Myśli Cypriana Norwida. Wybrał Wacław Borowy. Układ graficzny i obwolutę oprac. Jan BIAŁOSTOCKI. Portret C. Norwida wykonał w drzeworycie Jerzy Jarnuszkiewicz. Warszawa 1947 Tow. Wyd. „Łuk”, Drukarnia Władysławy Brasse w Warszawie, Miedziana 8. Brak obwoluty. 80 62 NOWACZYŃSKI Adolf – Sen srebrny Salomei Kohn. Warszawa b.r. Książki ciekawe. 17 cm, s. 166, [1]. Opr. wtórna: pł. z napisami złoc. na grzbiecie. Na k. tytułowej napis własn. 90 63 NOWAKOWSKI Zygmunt – Geografja serdeczna. Z 31 ilustracjami Kamila MACKIEWICZA. Warszawa [1931] Nakład Gebethnera i Wolffa. 18,5 cm, s. 190, [1], ilustracje w tekście. Broszura wydawnicza z ilustr. na okładce. 80 64 [OWIDIUSZ] Publius OVIDIUS Naso – Lekarstwa na miłość (Remedia amoris). Tłomaczył z łaciny Jerzy Rościszewski. Warszawa 1922 Nakładem Spółki Wydawniczej „Vita Nouva”. 17,5 cm, s. 55, brosz. wydawnicza. Utwór o tematyce miłosnej rzymskiego poety Owidiusza (43 p.n.e. – 17 lub 18 n.e.), autora głośnej Sztuki kochania (Ars amatoria), Pieśni miłosnych (Amores) i poematu epic- Plik pobrany ze strony www.portolan.pl kiego Metamorfozy. Niewielkie zabrudzenie okładki, wewnątrz stan bardzo dobry. 80 65 PETERSOWA Zofia – Odwet. Opowieści okupacyjne. Łódź 1947 Księgarnia Naukowa. 22 cm, s. 139. Broszura wydawnicza z ilustr. na okładce. Rzadkie. 60 66 PINI Tadeusz – Krasiński. Życie i twórczość. Z 8 portretami. Poznań b.r. Wydawnictwo Polskie (R. Wegner). 23 cm, s. [4], 321, [1], 8 tablic z reprod. portretów. Opr. wydawnicza: pł. ze złoceniami na licu i grzbiecie. Projekt oprawy: E. Czerper. 100 67 PŁOMIEŃSKI Jerzy Eugenjusz – Szukanie współczesności. Studja i glosy literackie. Warszawa 1934 Nakładem Księgarni F. Hoesicka. 18 cm, s. 221, [1]. Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. Zawiera m.in. artykuły o Pożegnaniu jesieni St. I. Witkiewicza, o sporze Irzykowskiego z Boyem, pisarstwie Berenta; sylwetki J. Parandowskiego, J. E. Skiwskiego, St. Wasylewskiego. 80 68 PRZYBYSZEWSKI Stanisław — Homo sapiens. Na rozstaju. Po drodze. W Malstromie. Warszawa-Lwów-Poznań… 1923 Oddział Warszawski Instytutu Literackiego „Lektor” Sp. z ogr. odp. 16 cm, s. [8], 180; [4], 140, [4]; [4], 179, [5]. Współopr.: ppł., napisy na grzbiecie opr. złocone. „Głośna ta trylogia… rozsławiła niegdyś nazwisko genialnego polskiego autora w literaturze młodych Niemiec”. 100 69 RAPACKI Wincenty – Kostka Napierski. Opowiadania imci pana Krzysztofa Scipiona dworzanina jego królewskiej mości. T. 1-2. Kraków 1907 Spółka Wydawnicza Polska. 21 cm, s. 176; 287, [1], opr. wtórna: pł., zachowana przednia okł. brosz. wydawniczej. Przywódca podhalańskiego powstania chłopskiego z 1651 r. Aleksander Leon Kostka-Napierski (ok. 1620-1651) był także m.in. bohaterem powieści Władysława Orkana Kostka Napierski, Kazimierza Tetmajera Maryna z Hrubego oraz filmu w reżyserii Jana Batorego Podhale w ogniu. Pieczątka: „Biblioteka Umańskich”. Niewielkie otarcie grzbietu, stan dobry. 120 RODZIEWICZÓWNA Marja – Pisma. Wydanie zbiorowe jubileuszowe z przedmową Zdzisława Dębickiego. Poznań – Lwów 1926-1932. Nakładem Wydawnictwa Polskiego (R. Wegner). 19 cm. Opr. wydawnicza: pł. zielone, tłoczenia i złocenia na licu i grzbiecie oprawy, napisy złoc. na grzbiecie [projekt E. Czerper]. Pieczątki własn. „Józef Banasik”. 70 Tom I. – Dewajtis. Powieść współczesna uwieńczona na konkursie „Kurjera Warszawskiego” [1888]. Wydanie dziewiąte [1929]. S. [4], 353. Przetarcia grzbietu oprawy. 80 71 Tom IV. – Czahary. Powieść. Wydanie VI [wyd. 1. – 1905]. S. [4], 316. Niewielkie przetarcia grzbietu i narożników opr. 80 72 Tom VII. – Szary proch. Powieść. Wydanie VII [wyd. 1. – 1889]. S. [4], 211. 80 73 Tom VIII. – Ona. Powieść. Wydanie V [wyd. 1. – 1890]. S. [4], 226. Przetarcia grzbietu oprawy. 80 74 Tom IX. – Czarny chleb. Powieść (wł. nowele). Wydanie III uzupełnione [wyd. 1 – 1914]. S. [4], 275, [1]. 80 75 Tom XII. – Barcikowscy. Powieść. Wydanie IV [wyd. 1. – 1900]. S. [4], 270. 80 76 Tom XIII. – Macierz. Powieść. Wydanie IV [wyd. 1. – 1903]. S. [4], 243. 80 77 Tom XV – Czarny bóg. Powieść. Farsa panny Heni. Wydanie III [wyd. 1. – 1892]. S. [4], 299. Przetarcia, zaplamienie oprawy. 80 78 Tom XVI – Anima vilis. Powieść. Wydanie V [wyd. 1. – 1893]. S. [4], 255. Niewielkie odbarwienia na licu oprawy. 80 79 Tom XVII – Na fali. Powieść. Wydanie V [wyd. 1. – 1894]. S. [4], 237, [2]. 80 80 Tom XVIII – Kądziel. Powieść. Wydanie V [wyd. 1. – 1899]. S. [4], 237, [23]. Opr. 15 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl podniszczona, przetarcia brzegów.; s. 15/16 luzem. 80 81 Tom XXI – Byli i będą. Powieść z niedawnej przeszłości. Wydanie V [wyd. 1. – 1908]. S. [4], 303, [1]. 80 82 Tom XXII – Z głuszy. Nowele. Wydanie IV [wyd. 1. – 1895]. S. [4], 231, [1]. 80 83 Tom XXIII – Barbara Tryźnianka. Powieść. Wydanie IV [wyd. 1. – 1914]. S. [4], 268, [4]. Niewielkie przetarcia grzbietu oprawy. 80 84 Tom XXIV – Atma. Powieść. Wydanie III [wyd. 1. – 1911]. S. 244. 80 84 85 Tom XXV – Nieoswojone ptaki. Powieść. Wydanie IV [wyd. 1 – 1901]. S. [4], 236. 80 86 Tom XXVI – Światła. Nowele. Wydanie II [wyd. 1. – 1904]. S. [4], 287, [7]. 80 87 Tom XXXVI – Gniazdo białozora. Powieść współczesna. Wydanie I. Poznań [1931] Wydawnictwo Polskie. 18 cm, s. [4], 252, [4]. Opr. wtórna: ppł. biblioteczne. Na odwrocie k. tyt. ślad wycieranej pieczątki; kilka kart zabrudzonych. 60 88 [RODZIEWICZÓWNA] Józef Puzyna – Moje wspomnienia o Rodziewiczównie. Częstochowa 1947 Księgarnia M. Stawarza. 22 cm, s. 80. Na końcu spis dzieł M. Rodziewiczówny. Rzadkie. Skrzypek 1569. 90 89 16 89 SIENKIEWICZ Enrico – Qvo vadis? Romanzo di….Edizone cinematografica cioé illustrata da 78 quadri tratti dalle celebri film della Societá Italiana Cines. Milano 1914 Fratelli Treves Editori. 29,5 cm, s. [4], 429, [2], 78 fotografii w tekście, 8 tablic z portretami głównych postaci powieści (i filmu). Brzegi kart barwione na czerwono. Opr. wydawnicza: pergamin z tłoczeniami na licu oprawy i grzbiecie, część napisów złocona. Jedna z wielu ekranizacji „Qvo vadis?”, zrealizowana w 1912 roku (reż. Enrico Guazzoni), Plik pobrany ze strony www.portolan.pl w okresie największej światowej popularności powieści Henryka Sienkiewicza. Edycja cenna także dla wartości dokumentacyjnych, gdyż film nie zachował się w całości. Stan dobry. Drobne przetarcia u góry i dołu grzbietu oprawy; niewielkie zażółcenia niektórych kart. 240 90 SIENKIEWICZ Henryk – Une aventure à Sidon; Toast de messire Zagloba; Comment messire Lubomirski se convertit et construisit une église à Tarnawa. Paris (Paryż) 1931 Éditions du Trianon. 24 cm, s. 57, [4], tabl. ryc. 6 (miedzioryty sygn. na płycie monogramem S.M.), opr. wydawnicza: karton. Nakład 325 egz. numerowanych (egz. nr 309 wykonany na welinie). Trzy nowele wydane w bibliofilskiej serii Le Bocage des Plaisirs. Dzieło ozdobione 6 miedziorytami Stefana Mrożewskiego (1894-1975), wybitnego drzeworytnika, nazywanego „czarodziejem rylca”. Tłumaczył Józef Andrzej Teslar (1889-1961). Stan bardzo dobry, jedynie niewielkie, punktowe uszkodzenie grzbietu. 900 91 SUE Eugeniusz – Dzieci miłości. Powieść. Z oryginału francuskiego tłumaczył W. Wireński. T. I-II. Warszawa 1929 Nakładem Bibljoteki Rodzinnej. Drukarnia Wł. Łazarskiego. 17 cm, s. 318; 147. Opr. wydawnicza w 2 wol.: pł. tłocz., złocenia, szyldziki, sygn. „Oprawiono u Wł. Łazarskiego w Warszawie”. [współoprawne]: tenże – Szczęśliwa kobieta. Powieść. Warszawa 1929 j.w., s. 27. [współoprawne]: tenże – Z pamiętników Legouve’go, s. 45. 100 90 92 SUE Eugeniusz – Siedem grzechów głównych. Powieść. T. I-VI. Warszawa 1929 Nakładem Bibljoteki Rodzinnej. Drukarnia Wł. Łazarskiego. 17 cm, s. 315; 318; 312; 312; 315; 308. Opr. wydawnicza w 6 wol.: pł. tłocz., złocenia, szyldziki, sygn. „Oprawiono u Wł. Łazarskiego w Warszawie”. Opr. t. VI poplamiona. 200 93 SUE Eugeniusz – Tajemnice Paryża. Powieść. T. I-II. Warszawa 1929 Nakładem Bibljoteki Rodzinnej. Drukarnia Wł. Łazarskiego. 17 cm, s. 315, [3]; 391, [4]. Opr. wydawnicza w 2. wol.: pł. tłocz., złocenia, szyldziki, sygn. 98 17 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl „Oprawiono u Wł. Łazarskiego w Warszawie”. Blok poluzowany; opr. t. II poplamiona. 100 94 SUE Eugeniusz – Żyd wieczny tułacz. Powieść. t. I-IV. Warszawa 1929 Nakładem Bibljoteki Rodzinnej. Drukarnia Wł. Łazarskiego. 17 cm, s. 314, [2]; 312, [2]; 347, [3]; 287, [4]. Opr. wydawnicza w 4. wol.: tłocz. i złocenia, szyldziki, sygn. „Oprawiono u Wł. Łazarskiego w Warszawie”. 150 18,5 cm, s. [8], II, [2], 184, [12]. Opr. wtórna: luksusowa, pełna skóra, tłoczenia, złoc. napisy na grzbiecie; okładki broszury oryg. zachowane. Brzegi górne kart złocone. 120 100 TAUBER-ZIÓŁKOWSKI Andrzej – Sugestie interpretacyjne. Londyn 1972 Oficyna Poetów i Malarzy. 21,5 cm, s. 125, [3]. Nakład 500 egz. Szkice o Bolesławie Prusie, Bolesławie Leśmianie i Tadeuszu Borowskim. 60 95 SUE Eugeniusz – Marcin Podrzutek czyli Pamiętniki pokojowca. Spolszczone przez Adama Glagiewicza. T. I-V. 17 cm, s. 315, [2]; 311, [3]; 309, [3]; 312, [2]; 132. Opr. wydawnicza w 5 wol.: pł. tłocz., złocenia, szyldziki, sygn. „Oprawiono u Wł. Łazarskiego w Warszawie”. [współoprawne z t.V]: tenże – Czarny miesiąc. Tom I. Warszawa 1930, s. 174, [2]. Patrz poz. 96. 200 101 TETMAJER Kazimierz Przerwa – Melancholia (Z portretem autora). Warszawa 1899 Nakład Gebethnera i Wolffa, Kraków – G.Gebethner i Sp. 16 cm, s. [6], 246, [2], tabl. 1. Opr. wydawnicza: pł. niebieskie, tłocz., złoc. na licu i grzbiecie oprawy. Dedykacja odręczna z 1899 r. na k. przedtytułowej (podpisana „Rusinka”), pieczęć wł. „Ks. Jerzy Kiełduszys”. Niewielkie zaplamienie okładek. 100 96 SUE Eugeniusz – Czarny miesiąc. Tom II. Warszawa 1930, s. 221. Opr. wydawnicza: pł. tłocz., złocenia, szyldziki, sygn. „Oprawiono u Wł. Łazarskiego w Warszawie”. Por. poz. 95. [współoprawne]: tenże – Awanturnik (Czarcia góra). Warszawa 1930 Nakładem Bibljoteki Rodzinnej. Drukarnia Wł. Łazarskiego. 17 cm, s. 130. 100 102 TETMAJER Kazimierz Przerwa – Otchłań. Fantazya psychologiczna. Warszawa 1900 Nakład Gebethnera i Wolffa, Kraków – G.Gebethner i Sp. 16 cm, s. [2], 183, [1]. Opr. wydawnicza: pł. zielone, tłocz., złocenia na licu i grzbiecie oprawy. Górny brzeg kart złocony. Niewielkie ślady zalania na tylnych wyklejkach. Brak k. przedtytułowej. Drobne plamki na licu oprawy. 100 97 SZELBURG ZAREMBINA Ewa – Ziarno gorczyczne. Wydanie 1. Okładkę projektował Ignacy WITZ. Warszawa [1947] PIW. 22 cm, s. 193, [4]. Na k. przedtytułowej odręczna dedykacja autorki datowana „grudzień 1947”. 60 103 TRIPPLIN Aniela – Szaleniec. Nowella. Kraków 1889 Nakład dwutygodnika ilustrowanego „Świat”. 18 cm, s. 203. Opr. wtórna: ppł. Pieczątka heraldyczna „Biblioteka Nowina Konopków”. 50 98 SZYMANOWSKI Karol – Fryderyk Chopin. Warszawa 1925 Instytut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. 19 cm, s. [8], 37. Okładka broszury oryg. w chromolitografii. Stan bardzo dobry. „Pragnęliśmy, aby stosowna przemiana wartości, ku której drogę ukazywał nam Chopin przed wiekami, stała się w Polsce wreszcie faktem dokonanym. […]. Chopin jest wieczystym przykładem, czem być może muzyka polska, a także jednym z najważniejszych symboli zeuropeizowanej Polski”. 80 104 TROCZYŃSKI Konstanty – Od formizmu do moralizmu. Szkice literackie. Poznań 1935 Jan Jachowski Księgarnia Uniwersytecka. 20 cm, s. 86, [1]. M.in. Próba krytyki Pałuby. Od Prousta do Poego. Estetyka literackiego reportażu. Egz. nierozcięty. 60 99 T’SERSTEVENS A[lbert] – La légende de Don Juan. Paris [1924] L’Édition d’Art. 18 105 TUWIM Juljan – Polski słownik pijacki i antologia bachiczna. Wydanie 2 poprawione (wydanie 1 – 1935 r.). Ilustrował Feliks Topolski (1907-1989). Warszawa 1959 „Czytelnik”. 22 cm, s. 354, [2], tabl. ilustr. 8, liczne ilustr. w tekście, opr. wydawnicza: pł., obwoluta. Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Ze wstępu autora: „Nie śmiem twierdzić, że brak słownika pijackiego był tzw. «dotkliwą luką» w polskiej bibliografii słownikarskiej, sądzę jednak, że wolny 30-milionowy naród, posiadający, skromnie licząc, z pięć milionów zawołanych pijaków, powinien mieć jakiś leksykon, jakąś encyklopedię, w której zabłysłyby świetności mowy ojczystej, w kieliszku odbite”. Stan bardzo dobry. 100 106 TYSZYŃSKI Aleksander – Wizerunki polskie. Zbiór szkiców literackich. [Biblioteka Najcelniejszych Utworów Literatury Europejskiej]. Warszawa 1875 Nakład i druk S. Lewentala. 20,5 cm, s. 302, [1], opr. z epoki: psk z tłocz. i złoc. na grzbiecie. Szkice literackie o Wincentym Kadłubku, Marcinie Bielskim, Szymonie Szymonowiczu, Szymonie Starowolskim, Elżbiecie Drużbackiej, Ludwiku Kondratowiczu i Wincentym Polu. Z biblioteki Augusta Grodzickiego (pieczątki). Aleksander Tyszyński (1811-1880), krytyk literacki, filozof, współzałożyciel Biblioteki Warszawskiej (1841). Brak k. przedtyt., otarcia oprawy, niewielkie ubytki na krawędziach grzbietu, podkreślenia kredką na kilku pierwszych kartach, miejscami zażółcenia w tekście, stan dobry. 120 107 WEYSSENHOFF Józef – Cudno i ziemia cudeńska. Powieść. Wydanie 1. Warszawa 1921 Instytut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. 16,5 cm, s. [4], 328. Opr. wtórna: pł. granatowe, bez napisów. Pieczątki własn. Zjadliwa satyra na polityczne realia państwa po odzyskaniu niepodległości. 80 108 WEYSSENHOFF Józef – Narodziny działacza. (Dni polityczne. Serya I). Warszawa 1906 Nakładem Gebethnera i Wolffa. 19,5 cm, s. [4], 176, opr. z epoki: psk ze złoc. na grzbiecie i wyciśniętym na licu napisem: „Cieląż”. Wydanie 1. Powieść polityczna wpisująca się w nurt ideologii narodowodemokratycznej Józefa Weyssenhoffa (1860-1932), przeciwnika pozytywizmu i modernizmu, autora cieszącej się dużą popularnością powieści o myślistwie Soból i panna (1912). Oprawa Izy z Puzynów Rylskiej (pieczątka tuszowa). Egzemplarz z biblioteki dworskiej w Cielążu koło Sokala stanowiącej od 1905 r. majątek posagowy Izabeli ze Ścibor Rylskich hrabiny Leopoldowej Koziebrodzkiej. Jej matka Izabela z kniaziów Puzynów Władysławowa Ścibor -Rylska (1857-1927) była pomysłodawczynią niniejszej oprawy, zapewne jednej z wielu spośród książek przeznaczonych do bi- blioteki córki. Otarcia i niewielkie odbarwienia okleiny papierowej części oprawy, poza tym stan bardzo dobry. Ładny, rzadko spotykany egz. z galicyjskiej biblioteki dworskiej. 160 109 WIECZORKIEWICZ Bronisław – O „Polskim słowniku pijackim” Jul. Tuwima. Warszawa 1933. Odbito ze Sprawozdań z posiedzeń Towarzystwa Naukowego Warszawskiego XXV. 1932. Wydział I. 24,5 cm, s. [39-]47. O tym referacie – przygotowanym jeszcze przed pojawieniem się „Słownika” w księgarniach – wspomina J. Tuwim w przedmowie do 2. poprawionego wydania (1959) – por. poz. 105. 40 110 [WITKIEWICZ] Stanisława Witkiewicza ostatnie słowa. Wyjątki z listów do siostry sierpień 1914 – sierpień 1915. Piotrków 1916 [wł. 1915] Wydawnictwo „Wiadomości Polskich”. 21,5 cm, s. [4], 67, tablica z fot. autora. Dedykacja na k. przedtytułowej z 30. XI. 1915. Grzbiet broszury oryg. reperowany, z drobnymi ubytkami. K. tytułowa i przedtyt. zabrudzone. 80 111 ZAPOLSKA Gabrjela – Córka Tuśki. Powieść. [Wydanie 4]. Lublin 1922 Oddział Lubelski Instytutu Literackiego „Lektor” Sp. z o.o. 22 cm, s. [4], 276. Opr. wtórna: ppł. ze złoc. na grzbiecie i licu. 50 112 ZEGADŁOWICZ Emil & Czytelnicy „Zmór” – Piszemy listy. Warszawa 1937 Księgarnia Powszechna. 21 cm, s. 194, broszura oryg. z obwolutą. Drobne ubytki obwoluty. 80 113 ZIMMER Szczepan K. – Z chałupy na Parnas. Londyn 1968 Oficyna Poetów i Malarzy. 21,5 cm, s. 231, [1], 13 tablic ilustr. Brosz. wydawnicza z ilustr. na okładce. Biografia Jana Kasprowicza. 100 114 ŻEROMSKI Stefan – Duma o hetmanie. Wydanie drugie. Warszawa 1909 Nakładem Kasy Przezorności i Pomocy Warszawskich Pomocników Księgarskich. 21 cm, s. 217, [2]. Opr. wtórna: psk, złoc. napisy na grzbiecie. Wydawniczy ekslibris (projekt Edwarda Okunia) z odręcznym monogramem Żeromskiego i numerem 1354. 100 19 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl na. 20,5 cm, s. XXXVI, 381, [2]. Okładka broszurowa; k. przedtytułowa oraz tytułowa zabrudzone. Wewnątrz stan dobry. 100 119 [ŻMICHOWSKA Narcyza, WĘGIERSKA Zofia] Listy Narcyzy Żmichowskiej i Zofii Węgierskiej przygotował do druku i wstępem zaopatrzył Józef Mikołajtis. Częstochowa 1934 Nakładem Klubu Polonistów i Komitetu Rodzicielskiego Gimn. Państw. im. R. Traugutta. 21,5 cm, s. XVI, 62; IV, 68, [1]. Broszura wydawnicza. Nakład 750 egz. numerowanych; egz. nr 175. Bibljoteka Częstochowska tom I. Listy Entuzjastek: Narcyzy Żmichowskiej do Heleny Turno (z lat 1840-1846), w części drugiej – listy poetki Zofii Węgierskiej do Stefana Buszczyńskiego (z lat 1866-1869). Interesująca, lokalna inicjatywa wydawnictwa źródłowego. 100 122 115 ŻEROMSKI Stefan – Sen o szpadzie. Nagi bruk. Nokturn. Zemsta jest moją. Nullo. Ozdobniki rysunku A. S. PROCAJŁOWICZA. [Kraków] 1915 Wydane na rzecz Biblioteki Publ. Uniwersytetu Lud. w Krakowie i Sali Statystycznej przy Muzeum Narodowem w Rapperswilu. 19,5 cm, s. 45, [2]. Okładki wtórne: tekt. 60 116 ŻEROMSKI Stefan – Snobizm i postęp. Warszawa – Kraków 1923 Wydawnictwo J. Mortkowicza. 18 cm, s. [8], 200. Opr. wydawnicza: tekt., grzbiet opr. reperowany plastrem. Wyd. 1. 80 117 ŻEROMSKI Stefan – Międzymorze. Warszawa – Kraków 1924 Wydawnictwo J. Mortkowicza. 20,5 cm, s. [8], 143, portret 1 (fotograwiura), brosz. wydawnicza. Wydanie 1. Wyraz zachwytu nad pięknem polskiego krajobrazu oraz troski poety o przyszłość i znaczenie tej niedocenianej części kraju. Uszkodzenia krawędzi okładki, ubytki k. przedtyt. (z niewielką stratą tekstu), oprócz tego stan dobry. xx 118 [ŻMICHOWSKA] Narcyssa i Wanda. Listy Narcyzy Żmichowskiej do Wandy Grabowskiej (Żeleńskiej). Wydał i wstępem poprzedził Tadeusz Żeleński (Boy). Warszawa 1930 Dom Książki Polskiej Spółka akcyj- 20 Poezja 120 ALMANACH „Heljonu”. Jerzy Braun, Józef Aleksander Gałuszka, Maryla Krzetuska, Józef Łabuz, Helena Moskwianka, Adam Polewka, Marjan Sewi [wł. Marian Seeliger], Jan Sztaudynger, Witold Zechenter. Kraków 1926 Nakładem Koła Art. Lit. „Heljon”. 22,5 cm, s. 32, brosz. wydawnicza, grzbiet po konserwacji, stan dobry. Klub Artystyczno – Literacki „Helion” zrzeszał w latach 1921-1926 dwudziestoletnich słuchaczy UJ, w tym kilku znanych później poetów i pisarzy. Rzadkie. 90 121 [antologia] HISZPANIA walcząca. Poezje. Okładkę projektował Władysław DASZEWSKI. [Łódź] 1945 Spółdzielnia Wydawnicza „Książka”. 16,5 cm, s. 59, [4], 2 fot. Wiersze Federico Garcii Lorki, Antonia Machado, Miguela Hernandeza, Rafaela Alberti i in.– w przekładzie Zofii Szleyen, poprzedzone jej wstępem. W części drugiej „Walczącej Hiszpanii – poeci polscy” – wiersze Wł. Broniewskiego M. Jastruna, L. Pasternaka, S. Pollaka, L. Szenwalda. 60 122 [antologia] MŁODA POLSKA W PIEŚNI. Wybór celniejszych poezyi ostatniej doby. Ułożył Czesław Jankowski. Warszawa 1898 Gebethner i Wolf. 18 cm, s. [4], 496. Opr. wydawnicza: płótno złoc., tłocz., lekkie przetarcia oprawy, poza tym stan dobry. Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Zawiera m.in. wiersze: A. Asnyka, M. Bałuckiego M. Konopnickiej, M. Przesmyckiego, K. Tetmajera 100 123 [antologia] Poezja Polski Ludowej. Opracowali Ryszard Matuszewski, Seweryn Pollak, opracowanie graficzne Marian Stachurski. Warszawa 1955 „Czytelnik”. 20 cm, s. 648. Opr. wydawnicza: pł. z obwolutą, złoc., tłocz. Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. Dołączona oryg. zakładka. Obwoluta z ubytkami, zaplamiona. Wiersze 121 poetów. 180 124 [antologia] PRZYPŁYW. Poeci 2. Korpusu. Do druku przygotował Jan Bielatowicz. Rzym 1946 Nakładem Oddziału Kultury i Prasy 2. Korpusu. Okładkę projektował Stanisław Westwalewicz. 17 cm, s. 152. Wiersze: Stanisława Czernika, Bronisława Przyłuskiego, Józefy Radzymińskiej, Kazimierza Sowińskiego, Tadeusza Sułkowskiego, Wiktora Trościanki. Na końcu wykaz Wydawnictw książkowych Oddziału Kultury i Prasy 2. Korpusu (97 pozycji). Drobne ubytki grzbietu broszury oryg. 50 125 [antologia] TAK-NIE pod redakcją Jerzego Leszina-Koperskiego. Projekt okładki – Wojciech Jaszczuk. Warszawa 1971, Rada Naczelna ZSP przy współudziale „ZAIKS”. 22 cm, s. 110. Opr. wtórna: pł., okładka broszury oryg. naklejona na lico oprawy. Wiersze 32 autorów z „kręgu Orientacji” oraz ich poetyckich antagonistów [m.in. St. Barańczak, J. Bierezin, B. Chorążuk, St. Dróżdż, K. Karasek, J. Kornhauser, Ewa Lipska, A.Partum, A. Szmidt, R. Wojaczek, A. Zagajewski]. 120 126 [antologia] ZIEMIA polska w pieśni. Antologia. Ułożył i wstępem opatrzył Jan Lorentowicz. Z 12 reprodukcjami obrazów artystów polskich. Warszawa [1919] Nakład Gebethnera i Wolffa. 19 cm, s. [4], XVI, 527, [1], 12 tablic ilustr. Opr. wydawnicza: pł. tłocz., napisy i reprodukcja „Ziemi” Ruszczyca na licu. Blok poluzowany, opr. przybrudzona, niewielkie przetarcia grzbietu. 140 127 ANTOLOGJA współczesnej poezji polskiej. Zebrał i wstępem opatrzył Edward Słoński. Warszawa 1926 Biblioteka Domu Polskiego. 17,5 cm, s. 192. Okł. 128 barwna. Bibljoteka Domu Polskiego tom 45. Zawiera wiersze 62 poetek i poetów m.in. Boya, Ejsmonda, Iłłakowiczówny, Kasprowicza, Lechonia, Leśmiana, Makuszyńskiego, Micińskiego, Or- Ota, Ostrowskiej, Rydla, Słonimskiego, Staffa, Tuwima, Wyspiańskiego, Zegadłowicza. 80 128 APOLLINAIRE Guillaume – Zwierzyniec albo świta Orfeusza. Przełożył i posłowiem zaopatrzył Artur Międzyrzecki. Drzeworyty Raoula Dufy. Kraków [1963[ Wydawnictwo Literackie. 20 cm, s. 52, [4], 30 drzeworytów. Opr. wydawnicza: tekt., grzbiet z niewielkimi podklejeniami. Nakład 2751 egz. 100 129 [ASNYK Adam] Poezye przez El…y. [T.] 1. Kraków 1872 Nakładem Księgarni i Wydawnictwa Czytelni Ludowej A. Nowoleckiego. 19 cm, frontispis (drzeworyt), s. [4], 234, [2]. Opr. z epoki: psk z tłocz. i złoc. tytulaturą i monogramem E.M. na grzbiecie. Wydanie 2. Otarcia oprawy, miejscami zażółcenia w tekście, stan dobry. Ładna oprawa. 120 21 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 130 [ASNYK Adam] Poezye przez El…y. [T.] 1-3.Lwów 1880-1888 Nakładem księgarni Gubrynowicza i Schmidta. 18,5 cm, s. 240, [3]; 246, [2]; [4], 237, [6] Opr. wydawnicza: pł. z bogatymi tłoczeniami na okładzinach, złoc. grzbiet i portret autora w owalu na licu. Jednolita oprawa wydawnicza. T. 1 – wydanie piąte (1888); t. 2 – wydanie czwarte (1886); t. 3 – wydanie pierwsze (1880). Otarcia oprawy, ogólnie stan dobry. 180 131 [ASNYK Adam] Poezye przez El…y. Tom czwarty. Kraków 1894 Nakładem Wydawnictwa „Nowej Reformy”. 19 cm, s. [4], 337, [3]. Opr. wtórna: pł. ze złoc. na okładzinach i grzbiecie, brzegi k. marmoryzowane. Wydanie 1. Liczne wiersze i dramat historyczny „Kiejstut”. Stan dobry. 100 132 BARRETT-BROWNING Elżbieta – Sonety. Z angielskiego przełożyła Z. Reutt -Witkowska. Warszawa 1924 Instytut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. 14 cm, s. 52. Podpis własn. St. Marczaka Oborskiego. 40 133 BALIŃSKI Stanisław – Wieczór na Wschodzie. Warszawa 1928 J. Mortkowicz. 19 cm, s. [4], 63, [8]. Pod znakiem poetów. Serja nowa. Napis własnościowy „Gwiazdka 1943 r.”. 50 134 BARTUSÓWNA Maria – Dzieła, t. I-II. Lwów 1914 Nakładem Macierzy Polskiej. 18 cm, s. [4], III, 101, 159 [w egz. brak ostatniej strony „Spisu rzeczy”]. Opr. wt.: ppł. biblioteczne. Reprodukcja fotografii przedstawiającej artystkę w r. 1876. Pieczątka „Exlibris Tadeusz Alszer”. Bibljoteka Macierzy Polskiej Nr. 86. Tom I wypełnia „Szkic biograficzno-literacki” pióra Adama Stodora [wł. Adam Cehak]. W tomie II zamieszczono wybór wierszy młodo zmarłej na gruźlicę poetki (1854-1885). Cenili jej tworczość m.in. A. E. Odyniec i Teofil Lenartowicz. Natomiast Bolesław Prus w „Kronice tygodniowej” z grudnia 1876 r. parodiował jej wiersz rozpoczynajacy się od słów: „Wiosna! Wiosna się budzi! W młodej listków zieleni W chórze muszek brzęczacych radośnie..” dodając swój ciąg dalszy: „ptaki, kwiaty, parobcy, nawet dno mej kieszeni, Wszystko mówi i śpiewa o wiośnie. Stara baba nad modrym pochylona strumieniem Pierze szmaty, jęzorem coś miele”… 22 [współoprawne:] MAKUSZYŃSKI Kornel – Rzeczy wesołe. Wydanie szóste. Warszawa b.r. [l. 20. XX w.] Nakład Gebethnera i Wolffa, s. 192, [3]. Wyd. 1. Rzeczy wesołych ukazało się w 1910 r. 100 135 BIAŁOSZEWSKI Miron – Było i było. Okładkę projektowała Krystyna Dworak. Warszawa 1965 PIW. 18 cm, s. 114, [2]. Nakł. 2265 egz. Wydanie 1. Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. 60 136 BIAŁOSZEWSKI Miron – Obroty rzeczy. Wiersze. Wydanie 2. Warszawa [1957] PIW. 17 cm, s. 138, [2]. Na k. przedtytułowej dedykacja autora (czerwoną kredką): „Dla nieznanych Przyjaciół. Warszawa 16 marca 1958 Miron Białoszewski”. Ekslibris St. Marczaka -Oborskiego. 100 137 BOGUSŁAWSKI Antoni – Kurant. Poezje. Okładkę projektował Wacław Machan. Londyn 1945 Wydawnictwo Światowego Związku Polaków zza Granicy. 20,5 cm, s. [1], 75, [1]. 40 138 BRAUN Jerzy – Ziemia i niebo MCMXXV – MCMXXII. Warszawa 1930 Nakładem księgarni F. Hoesicka. 18 cm, s. 55, [3]. Wiersze z l. 1925-1927 autora „Najazdu Centaurów”, a także harcerskiej pieśni „Płonie ognisko i szumią knieje”; mesjanisty, Delegata Rządu RP na Kraj, właściciela czasopisma „Zet”, redaktora „Tygodnika Warszawskiego”. 60 139 BRAUN Mieczysław – Rzemiosła. Poezje. Warszawa b. r. F. Hoesick. 16 cm, s. 93, [3]. 40 140 BRAUN Mieczysław – Rzemiosła. Poezje. Warszawa 1926 F. Hoesick. 16 cm, s. 93, [3]. Drobny ubytek u dołu grzbietu broszury. Dwa warianty tej samej pozornie edycji. W obu tomikach tekst identyczny; różnice w numeracji stron, czcionce, papierze, podziale na zwrotki (w paru przypadkach), dacie wydania – której brak w pierwszym wariancie. 40 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 141 BRONIEWSKI Władysław – Anka. Wiersze. Okładka – Marek Rudnicki. Ilustracje – Olga Siemaszkowa. Warszawa 1956 PIW. 16,5 cm, s. 47, [5]. Nakł. 2265 egz. Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. Wydanie 1. 60 142 BRZĘKOWSKI Jan – Przyszłość nieotwarta. Poezje. Londyn 1959 Oficyna Poetów i Malarzy. 21,5 cm, s. 37, [3]. Egz. Nr 124 [ręcznie numerowany; nakładu nie podano, przypuszczalnie 200 do 300 egz.]. Odręczna dedykacja autora dla St. MarczakaOborskiego z 1959 r.; ekslibris tegoż. 120 143 DĘBICKI Zdzisław, SŁOŃSKI Edward – Ta, co nie zginęła. Poezye… Warszawa 1915 Wydawnictwo Towarzystwa „Nowina”. 17 cm, s. 51, [9]. Okładka i winiety [5 w tekście, jedna całostr.] Edwarda TROJANOWSKIEGO; winieta całostr. Ferdynanda RUSZCZYCA. Wydanie 1. 120 144 DOBROWOLSKI Stanisław Ryszard – Pożegnanie Termopil. Poezje. Okładka projektu Edmunda Bartłomiejczyka. Warszawa 1929 Księgarnia F. Hoesicka. 18 cm, s. 45, [2]. Bibljoteka Kwadrygi. Wyd. 1. Egz. nierozcięty. Okładki i grzbiet broszury oryg. reperowane. 60 146 145 DYTEL Zdzisław – Przekłady z liryki francuskiej. [Warszawa] b.r. Nakładem Spółki Wydawniczej „Vita Nuova” pod redakcją pp. Krzysztofa Radziwiłła i dr. fil. Edwarda Boyé. Skł. główny w Księg. Gebethnera i Wolffa. 17,5 cm, s. 32. Wiersze: E. Verhaerena, Leconte de Lisle’a, M. Maeterlincka, E. Harancourta, P. Févala, E. Micheleta, A. de Musseta. 80 146 FILIPOWICZ Zofia – Pamiętnik. Wydanie pośmiertne. Kraków 1905 Wydawnictwo „Naprzód”. Odbito w drukarni Teodorczuka. 16,5 cm, s. 88, [2], portret i liczne zdobienia w tekście; brosz. wydawnicza. Wspomnienia z ostatnich lat życia (18961900) i wiersze Zofii Filipowicz (1876-1900). Układ książki, okładka, k. tyt., portret i ozdoby według projektu Jana BUKOWSKIEGO (18731943). Ekslibris Lecha Kokocińskiego. Stan dobry. 100 147 GACKI Stefan K. – Rozmyślania. Wiersze wybrane 1924-1970. Albany, N.Y. 1971 Sigma Press. Odbił ręcznie na papierze „Tweedweave” 200 egzemplarzy numerowa- 149 23 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 149 GAŁCZYŃSKI K[onstanty] I[ldefons] – Zaczarowana dorożka. Opracowanie graficzne Jerzy Desselberger. [Warszawa] 1957-1958 Czytelnik. 15 cm, s. [20], okł. broszurowa z obwolutą barwną. Nakł. 2000 egz. Praca dyplomowa w Katedrze Grafiki Książki krakowskiej ASP u prof. Witolda Chomicza. 60 150 GAŁCZYŃSKI Konstanty [Ildefons] – Zaczarowana dorożka. Warszawa 1948 „Czytelnik”. 18,5 cm, s. 113, [3]. Wyd. 1. Podpis wł. i pieczątki „Ex libris Natalii Bojarskiej”. 90 151 GÉRALDY Paul – Ty i ja (Toi et moi). Za upoważnieniem autora z 217-go wydania przełożyła Róża Czekańska-Heymanowa. Warszawa 1926 F. Hoesick. 15,5 cm, s. 61, [3]. Opr. wydawnicza: pł. ze złoc. na licu i szyldzikiem złoc. na grzbiecie. Tomik wierszy poety i dramaturga francuskiego Paula Géraldy (pseud. Paul Lefèvre; 1885-1983). Nakład 1 000 egz. (egz. nr 821). Stan bardzo dobry. 70 161 nych Stanisław Piaskowski we własnym zakładzie typograficznym. 25 cm, s. 48, [1]. Na każdej stronie barwne finaliki. Opr. grzebieniowa. Egz. nr 37. 100 148 [GALLI Edward Marian] Pisma Edwarda Marjana. T. 1-3. Wilno 1842 Nakładem i drukiem Józefa Zawadzkiego. 17,5 cm, s. 233, [1]; 212, 3, [1]; XVI, 217, [1]. Współopr. psk z epoki ze złoc. tytulaturą i monogramem T.G.R. na grzbiecie. Zbiór utworów o zróżnicowanej tematyce. M.in. opowiadania historyczne (Inez de Castro), filozoficzne (Fatalizm i duch; Szkic filozofji greckiej), medyczne (Gorączka; Lekcja anatomii serca; Paracels), poezje liryczne, powieść poetycka (Zemsta) oraz Dramat w czterech częściach Torquato Tasso. Edward Marian Galli (1816-1893), lekarz, mineralog, literat. Egzemplarz prof. med. Stefana Wesołowskiego (wpis ołówkiem na przedniej wyklejce). Sporadyczne zażółcenia w tekście, stan dobry. 100 24 152 GLIŃSKI Kazimierz – Wybór poezyi. Z portretem autora. Warszawa 1900 Nakład Gebethnera i Wolffa, Kraków – G. Gebethner i Spółka. 16,5 cm, s. [4], 322, [2], 1 fot. Opr. wydawnicza: pł. zielone z tłocz., złocenia. Minimalne uszkodzenie lica oprawy (górny róg), niewielkie zabrudzenia. Poza tym stan bardzo dobry. 100 153 [GOMULICKI] Gomulickiego Wiktora wiersze. Zbiór nowy . Warszawa [1901] Drukarnia A.T. Jezierskiego Nowy Świat 47. 18 cm, s. 151. Opr. wtórna, ppł. z napisem na grzbiecie. Pieczątki wł. „Stanisław Sobieszczański/ Warszawa”. Zawiera także przekłady: Z Psałterza Dawidowego; Z Wiktora Hugo; z Aleksandra Puszkina; z Henryka Heinego; z Giacomo Leopardiego i innych. 90 154 GROCHOWIAK Stanisław – Kanon. Okładkę projektowała Danuta Staszewska. Warszawa 1965 PIW. 16, 5 cm, s. 42, [2]. Wyd. 1. 60 155 GRODZIEŃSKA Wanda – Pieśń o towarzyszach. Okładka i ilustracje Marka Rudnickiego. Warszawa 1952 Instytut Wydawniczy Plik pobrany ze strony www.portolan.pl „Nasza Księgarnia”. 29,5 cm, s. [2], 40, [2], ilustr. w tekście 7, brosz. wydawnicza. Wiersze poświęcone wybitnym działaczom komunistycznym, którzy – jak napisał Bolesław Bierut we wstępie „… z imieniem partii na ustach, oddali w walce o jej idee ostatnie swe tchnienie”. Marceli Nowotko, Małgorzata Fornalska, Paweł Finder, Antek Szulc, Wanda Zieleńczyk, Janek Krasicki, Hanka Sawicka. Nieaktualne pieczątki własnościowe. 90 156 GRUDZIŃSKI Stanisław – Dwie mogiły. Poemat na tle podań ludu ukraińskiego osnuty. Warszawa 1879 Maurycy Orgelbrand. 17 cm, s. [6], 51, [3]. Egz. nierozcięty. Okładka przybrudzona, róg okł. tylnej sklejony taśmą. E2, IX, 274. 80. 120 157 HEMAR Marian – Dwie ziemie święte. Wydanie drugie powiększone. Okładka i rysunki w tekście Janiny KONARSKIEJ. London [1945] J. Rolls Book Co. Ltd. 20 cm, s. 45, [2], 2 ilustr. Minimalne ubytki grzbietu broszury oryg. Wydanie 1 ukazało się w czerwcu 1942 r. 100 158 HERBERT Zbigniew – Studium przedmiotu. Obwolutę projektował Andrzej Heidrich. Warszawa 1961 „Czytelnik”. 20 cm, s. 83, [5]. Opr. wydawnicza: karton, obwoluta. Wydanie 1. Nakład 1750 egz. Niewielkie zabrudzenia obwoluty, oprócz tego stan bardzo dobry. 90 159 [HEZJOD] HEZYODA Tarcza Heraklesa. Przełożył Artur Górski. (Poematy starogreckie; t. 1). Warszawa 1919 Nakład Gebethnera i Wolffa. 22,5 cm, s. [4], 37, brosz. wydawnicza. 90 160 HILLAR Małgorzata – Gliniany dzbanek. Warszawa 1958 Iskry. 17 cm, s. 109, 13 ilustr. Maji BEREZOWSKIEJ. Brosz. wydawnicza. Wyd. 1. 60 161 [HIN-BAK Hanna] [?] Rozrywki zagadkowe wytłómaczone z Tureckiego na Arabski przez Turka Hin-Bak Hanna. 25 ilustracji w tekście: litografie ręcznie kolorowane akwarelą. B. m. r. (2. poł. XIX w.?) wydania. 20 cm, s. 34. 100 162 IWASZKIEWICZ Jarosław – Ody olimpijskie. Oprac. graficzne Andrzeja Rudzińskiego. Warszawa 1948 Spółdzielnia Wydawnicza „Wiedza”. 22 cm, s. 47, [4].Wyd. 1. Nakład 3200 egz. Egz. nierozcięty. 60 163 IWASZKIEWICZ Jarosław – Warkocz jesieni i inne wiersze. Warszawa 1954 PIW. Broszura oryg. Nakład 3300 egz. Wydanie 1. Napis własn. Między innymi pierwodruk cyklu „Plejady”. 80 164 KARPIŃSKI Światopełk – Poemat o Warszawie. Warszawa 1938 J. Mortkowicz. 22,5 cm, s. 41, [3], tabl. ilustr. 9, opr. wydawnicza: pł. ze złoc. na licu. Fotografie Tadeusza Przypkowskiego. Niewielkie zabrudzenia okładki, stan dobry. 120 165 KONDRATOWICZ Ludwik (Władysław Syrokomla) – Poezye… Wydanie zupełne na rzecz wdowy i sierot autora. Tom VIIIIX. TŁÓMACZENIA. Warszawa 1872 Skład główny u Gebethnera i Wolffa. 19 cm; t. VIII – s. [4], 348; t. IX – s. [4], 380. Broszury wydawnicze. E. 2, 418 /podaje wyniki przedpłat i dochód/. Zawiera tłumaczenia poetów polsko-łacińskich epoki zygmuntowskiej. 180 166 KONOPNICKA Marya – Nowe pieśni. Warszawa 1905 Nakład Gebethnera i Wolffa, Kraków – G. Gebethner i Spółka. 16,5 cm, s. [4], 206. Opr. wydawnicza: pł. niebieskie z tłocz. i złoceniem. Pieczątka wł. „Roman Kurowski”. Minimalne otarcia grzbietu oprawy, poza tym stan bardzo dobry. 100 167 KONOPNICKA Marja – Wybór poezji. Okładkę projektował Mieczysław BERMAN. Moskwa 1943 Nakładem Związku Patrjotów Polskich w ZSRR. 16,5 cm, s. 50, [2], fot. autorki. 60 168 KOWALSKA Ewa – wiersze nienawiści. warszawa 1933 nakładem księgarni f. hoesicka. 20,5 cm, s. 70, [2]. Wyd. 1. Drobne ubytki grzbietu broszury oryg., niewielka plama na okładce. 40 169 KRZYWICKI Teodozjusz – Pisma… wydane przez Felicyana Faleńskiego. Wydanie rodziny autora. Warszawa 1887 Teodor Paproc- 25 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl dawnicza: pł. z tłocz. napisami na grzbiecie. Napisy własn. Płótno oprawy nieco spłowiałe, zwłaszcza na grzbiecie. 100 174 LEMAŃSKI Jan – Nowenna czyli dziewięćdziesiąt dziewięć dytyrambów o szczęściu. Warszawa-Lwów 1906 Druk Piotra Laskauera i Sp. 16,5 cm, s. 133, [3]. Książnica Polska, tom 3. 80 175 LENARTOWICZ Teofil – Album włoskie. Lwów 1870 Nakładem F. H. Richtera. 15,5 cm, s.[8], 198. Opr. wydawnicza: pł. tłocz., złocone napisy na licu i na grzbiecie. Biblioteka Narodowa tom 4. Nieaktualne pieczęcie własnościowe. Na wyklejce kartka: „Księgozbiór Jerzego Weinberga w Łodzi”. Na wielu kartkach rdzawe plamy, odbarwienia płótna oprawy. Wyd. 1. E. 2, 574. 80 178 ki i S-ka. 20 cm, s. XV, [1], 416, tabl. 1 (portret autora). Opr. wtórna: ppł. biblioteczne. Piecz. własnościowe: „Józef Krawczyński /Piotrków”. 60 170 KWIATKOWSKI Remigjusz – Parasol noś i przy pogodzie… Przekłady aforyzmów wschodnich. Poznań-Warszawa 1920 Nakład Księgarni św. Wojciecha. 13,5 cm, s. 131. Wydanie 1. 60 171 LANGE Antoni – Fragmenta. Poezye wybrane. Warszawa 1901 Nakład Gebethnera i Wolffa; Kraków – G. Gebethner i Sp. 16,5 cm, s. 193, [3]. 50 172 LEC Stanislaw Jerzy – Notatnik polowy. Poezje. Okładkę projektował Władysław DASZEWSKI. Warszawa 1946 Spółdzielnia Wydawnicza „Książka”. Wyd. 1. 20,5 cm, s. 45, [3]. Okł. broszury oryg. luźna. 50 173 LECHOŃ Jan – Poezje zebrane 1916 -1953. Londyn 1954 Nakładem „Wiadomości”. Wydanie amerykańskie Wincentego Bejtmana. 21,5 cm, s. 188, portret Lechonia w rys. Zdzisława Czermańskiego. Opr. wy- 26 176 LENARTOWICZ Teofil – Cesarz. Wedle francuzkiej prozy. Legenda I. Poznań 1861 Nakładem Księgarni Jana Konstantego Żupańskiego; czcionkami M. Zoerna. 18 cm, s. XVI, 44. Okładki broszury oryg. zabrudzone, wewnątrz stan dobry. „Ze wszystkich powieści o Napoleonie opowiadanie, z którego wiersz mój ułożylem, zdaje mi się najbliższém prawdy, nie historycznej, próbowanej aktami urzędowemi, ale onej żyjącej w sercach ludu, pomieszanéj z cudownością…”- z przedmowy autora. Rzadkie. E. 2, 574. 150 177 LENARTOWICZ Teofil – Ze starych zbroic. Rytmy… Lwów 1870 Nakładem F. H. Richtera. 15,5 cm, s.[8], 301, [2]. Opr. wydawnicza: pł. tłocz., złocone napisy na licu i grzbiecie. Biblioteka Narodowa tom 3. Wyd. 1. E. 2,575. Na wielu kartkach rdzawe plamy. K. tytułowa naderwana, bez ubytku tekstu. Strona następna po 301 (vacat) porysowana długopisem, podobnie wyklejki tylne. Odbarwienia płótna oprawy. 80 178 LESZCZYŃSKI Edward, ŻELEŃSKI Tadeusz (Boy) – Kabaret szalony. Piosenki Zielonego Balonika. Projekt okładki Witold WOJTKIEWICZ. Kraków 1908 Nakładem Autora. 16,5 cm, s, 77, opr. wydawn.: tektura. Stan dobry, 200 179 LESZCZYŃSKI Jan – Nawiedzenia. Poezje. Zewnątrz i wewnątrz zdobił książkę Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Zdzisław Truskolaski. Kraków 1928 Skład główny Dom Książki Polskiej w Warszawie. 18,5 cm, s. 61, [2], 4 całostronicowe ilustracje w ramach paginacji. Brosz. wydawnicza z barwną reprodukcją naklejoną na licu. Na s. [2]: „Wydanie drugie Metafizyki i konstrukcji pod zmienionym tytułem sprostowane i uzupełnione”. 80 180 LEŚMIAN Bolesław – Łąka. Warszawa – Kraków MCMXXXVII (1937) Wydawnictwo J. Mortkowicza. 19,5 cm, s. 192, [4]. Opr. wydawnicza: pł. ze złoc. na licu okładki. Niewielkie plamy u dołu okładki i grzbietu oprawy. Pod znakiem poetów. Serja nowa. Wydanie 2. 90 181 LIGOCKI Edward – Tryumfatorzy. Poezye. Kraków 1920 Nakładem Krakowskiej Spółki Wydawniczej. 17,5 cm, s. 94. Okładka dwubarwna projektu Antoniego PROCAJŁOWICZA (sygnowana). Niewielkie plamki na okładkach. M.in. wiersze „Sztandar Legionów” ; „Obu Brygadom” : „….Aleśmy przecie zwyciężyli – sumienia Polski żywa straż. Bóg nam zezwolił, żeśmy żyli i że nas wiódł KOMENDANT NASZ”. 90 185 182 [LIPKOWSKI Józef] Nasze hasła. Sonety. Dwom pokoleniom poświęca Jatrań. Paryż 1897 w Drukarni G. Maurin. 17,5 cm, s. 31. Okł. broszury oryg. lekko zabrudzona, egz. rozszyty. Józef Lipkowski (1863-1949), działacz emigracyjny, poeta, tłumacz. 100 183 [MACPHERSON James] Pieśni Ossyjana przekład nowy z angielskiego. Kraków 1875 Drukiem Fr. Ksaw. Pobudkiewicza. 18 cm, s. 122 [E. podaje 123]. Opr. wtórna: plast., złoc. napis na grzbiecie. Nieaktualna pieczęć wł. Słynna mistyfikacja literacka z 1773 r. Autorem przekładu był Teofil Żebrowski. Nakład 100 egz., jak podaje Estreicher. E. 3, 325. 90 184 MAKUSZYŃSKI Kornel – Wiersze zebrane. Warszawa 1931 Nakładem Księgarni F. Hoesicka. 16, 5 cm, s. 335, [1], fot. autora. Opr. wtórna: ppł. Napis wł. (dedykacja) z 1931 r. 60 186 27 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 185 MALCZEWSKI Antoni – Marja. Powieść ukraińska. Petersburg 1857 Nakładem i drukiem B. M. Wolffa. 13,5 cm, [k.1], s. 98, frontispis i 10 tablic ilustr. w drzeworycie (rys. Maksymilian Fredro). Opr. wydawnicza: tektura, drzeworytnicze okładki, drobne ubytki grzbietu oprawy. Liczne rdzawe plamki w tekście i na ilustr. Banach 523. 120 186 MALCZEWSKI Antoni – Marya. Powieść ukraińska. Z 8 fotodrukami podług rysunku E. M. Andriollego. Warszawa [1878] Nakład Gebethnera i Wolffa. 15,5 cm, frontispis (fotodruk), s. [4], 83, [1], tabl. ilustr. 8 (fotodruki). Oprawa wydawnicza: z grzbietem późniejszym, ze złoc. na licu i grzbiecie, brzegi k. złoc. „Ukraina, odmalowana w Marii barwami niezwykle wyrazistymi, jako kraj melancholijnego czaru, zmieniła się w swoistą literacką ziemię obiecaną, pełną rodzimej egzotyki, i to właśnie stało się punktem wyjścia dla uwag o szkole ukraińskiej, za której twórcę i mistrza poczytywano Malczewskiego” (J. Krzyżanowski, Dzieje literatury polskiej). Wydanie z ilustracjami wg rysunków Michała Elwiro Andriollego (1836-1893). Tekst w dekoracyjnej ramce z licznymi ozdobnikami. Na licu przedniej okładki bogato złocony motyw zaczerpnięty z frontispisu poematu. Oprawa sygnowana: „Karol Wójcik…” (na tylnej okładce). Egzemplarz z księgozbioru Czaputowiczów (pieczątki), wpis własnościowy (Marysi Zawadzkiej, 1914). Fachowo dorobiony współcześnie grzbiet i wyklejki, sporadyczne zażółcenia, miejscami podkreślenia i dopiski ołówkiem i kredką, ogólnie stan dobry. Piękny złocony motyw na licu. 160 187 MANDALIAN Andrzej – Płomienie. Poemat. Ilustrował Izaak CELNIKIER. Okładkę i k. tyt. projektował Mieczysław Wiśniewski [Wydanie drugie]. Warszawa 1954 Wydawnictwo MON. 29 cm, s. 64, [3], 17 ilustracji w tekście. „…Was na mord, was na czarny rynek błogosławił proboszcz Nabielak święcił kule wam ksiądz Augustyniak. Bo gdy pałac płomień osacza kiedy wstaje z klas najuboższa – broni wilczych praw posiadacza topór kata i krzyż proboszcza”. 80 28 188 MANDELSZTAM Osip – Późne wiersze. Wybór, przekład i opracowanie Stanisław Barańczak. Londyn 1977 Oficyna Poetów i Malarzy. 21,5 cm, s. 79, brosz. wydawnicza. Wydanie 1. Zbiór wierszy Osipa Mandelsztama (1891-1938), urodzonego w Warszawie rosyjskiego prozaika i poety pochodzenia żydowskiego. Najważniejsze, ocalałe utwory z jego pobytu na zesłaniu w Woroneżu (z tzw. „Zeszytów woroneskich”) oraz z lat 1930-1933. M.in. wiersz z listopada 1933 r., który przyczynił się do jego zsyłki w latach 1934-1937: „Żyjemy tu, nie czując pod stopami ziemi, Nie słychać i na dziesięć kroków, co szepczemy, A w półsłówkach, półrozmówkach naszych Cień górala kremlowskiego straszy…”. Początek jego światowej sławy rozpoczął się dopiero w latach siedemdziesiątych XX w., za sprawą wdowy, Nadieżdy Mandelsztam, opisującej w swojej książce Nadzieja w beznadziejności los zmarłego męża. Pośmiertnie zrehabilitowany – wydarzenie to zainspirowało Jacka Kaczmarskiego do napisania piosenki „Zmartwychwstanie Mandelsztama”. Stan bardzo dobry. 60 189 MARCZAK-OBORSKI Stanisław – Gest romantyczny. Poezje. Oprac. graficzne Mariana BOGUSZA. Ilustracje Zbigniewa DŁUBAKA. Warszawa 1949 [wł. 1950] Klub Młodych Artystów i Naukowców. 21 cm, s. [64], 4 tablice ilustr. Rzadkie. 120 190 MARCZAK-OBORSKI Stanisław – Poszukiwania i anegdoty. Poezje. Oprawa graficzna i ilustracje Mariana BOGUSZA. Warszawa 1949 [wł. 1950] Klub Młodych Artystów i Naukowców. 21 cm, s. [60], 4 tablice ilustr. Rzadkie. 120 191 MICKIEWICZ Adam – Grażyna. Konrad Wallenrod. Moskwa 1944 Nakładem Związku Patrjotów Polskich w ZSRR. 16,5 cm, s. 107, [1], tablic 6 z 11 ilustr., w tym portret Mickiewicza i reprodukcje ilustracji Jana Tysiewicza (wł. Alojzego Niewiarowicza, 1802-1888) do petersburskiego wyd. poematów wieszcza. Okładkę projektował Mieczysław BERMAN. Zabrudzone wyklejki, plamy na okładkach. 80 192 MICKIEWICZ Adam – Poezje. Opracował Tadeusz Pini. Wydanie kompletne ilu- Plik pobrany ze strony www.portolan.pl strowane oraz Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego. Warszawa b. r. Nakładem Księgarni J. Przeworskiego. 23 cm, s. XXXIX, 448, tablica z reprodukcją portretu Mickiewicza (A. Oleszczyński, 1834). Opr. wtórna, ppł. 180 193 MICKIEWICZ Adam – Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie… Mikołów – Poznań 1920 Spółka Wydawn. K. Miarki, Spółka Pedagogiczna. Drukiem Spółki Wydawniczej Karola Miarki w Mikołowie. 18 cm, s.VIII, 269, [3]. Opr. wydawnicza: pł. czarne z tłoczonymi białymi napisami na grzbiecie. Napis wł. „Celina Muszyńska/ Poznań 3.VIII.25 r.”. Dół grzbietu opr. minimalnie naderwany, blok książki poluzowany. Od wydawnictwa: „Dziś więcej niż kiedykolwiek potrzeba nam tych zdrowych mysli i nauk, gdyż wojna wyparzyła [!] zasady moralne, potrzeba ukojenia duszy po wojennych wstrząśnieniach nerwów”. 80 194 MIĘDZYRZECKI Artur – Noc darowana. Okładkę projektowała Danuta Staszewska. Warszawa 1960 PIW. 19,5 cm, s. 39, [1]. Wydanie 1. Odręczna dedykacja autora dla Henryka Krzeczkowskiego z czerwca 1960 r. Henryk Krzeczkowski (1921-1985), eseista, tłumacz, wybitny intelektualista orientacji neokonserwatywnej. 60 195 MIŁOSZ Oskar W. – Wybór poezyi. Z upoważnieniem autora przełożyła Bronisława Ostrowska. Okładka i rysunki w tekście J. J. WRONIECKIEGO. Poznań 1919 Nakładem Spółki Wydawniczej „Ostoja”. 23,5 cm, s. 65, [3], 3 ilustracje i okładka broszury wydawn. sygnowane „J. Wroniecki”. Zawiera wiersze i misterium „Miguel Mañara”. Oscar Vladislavas de Lubicz Milosz (18771939) – poeta litewski polskiego pochodzenia piszący po francusku, mistyk, symbolista. 100 196 MOCZULSKI Leszek Aleksander – 70 widoków w drodze do Wenecji. Wybór poezji 1959-1990. Opracowanie graficzne Jan Sawka. Poznań 1991 Wydawnictwo a 5. 25 cm, s. [116]. Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a 5 pod redakcją Ryszarda Krynickiego. 50 197 MORZE w poezji polskiej. [Antologja poezyj marynistycznych. Zebrał, omówił i całkowicie opracował Zbigniew Jasiński]. 196 Warszawa 1937 Główna Księgarnia Wojskowa. 24 cm, s. 324, tabl. ryc. 1 (akwaforta). Opr. wydawnicza: pł. ze złoc. na licu i grzbiecie. Wydanie 1. Antologia obejmuje przeszło 150 utworów marynistycznych, począwszy od Adama Asnyka, kończąc na przedstawicielach awangardy poetyckiej. Zawiera sylwetki autorów, bibliografię oraz skorowidze. Akwaforta przedstawia statek na wzburzonym morzu (sygn. „Atelier Girs-Barcz, Warszawa 1935”). Egzemplarz Stanisława MarczakaOborskiego (ekslibris). Oprawa sygnowana na tylnej okładce: „Stefan Dippel. Introligatornia. Warszawa”. Miejscami przetarcia oprawy i złoceń na grzbiecie, wewnątrz ładny egzemplarz. 150 198 NIEMCEWICZ Jul[ian] Ursyn – Śpiewy historyczne. Wydanie nowe. Petersburg 1893 Księgarnia Br. Rymowicz, Warszawa – Gebethner i Wolff. 11,5 cm, s. IX [1], 11 – 452, [5]. Opr. wtórna: psk z epoki z szyldzikiem, wyklejka z papieru marmoryzowanego. Pieczątki (cyrylicą): „Respublika Białoruś Grodnien… Indiwidualnyj predprinim… Pjatajew Aleksandr Siergiejewicz” i „BSSR Grodnienskaja Oblast… Religioznyje obszczestwo katolikow w d[erewni] Konwieliszki” oraz (łac.) „Proboszcz Konwaliszki”. Na tylnej wyklejce minimalne ubytki papieru. 240 199 NIŻYŃSKI Marian – Opowieść o dzwonniku z portu Jaffa (z autolitografiami autora). Warszawa-Kraków-Poznań… [1929] Gebethner i Wolff. 19 cm, s. [6], 55, tabl. ryc. 7 (litografie). Opr. współczesna: ppł., zachowane okł. brosz. wyd. (z litografią na licu). Grońska, poz. 414 (podaje błędnie rok wydania, 1925). Przychylnie przyjęty przez krytykę, pierwszy zbiór wierszy Mariana Ni- 29 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl żyńskiego (1910-1943), poety, malarza, grafika, nawiązujący do twórczości Stanisława Wyspiańskiego i ekspresjonizmu „Zdroju”. 7 barwnych litografii wykonał autor w firmie A. Pruszyński w Krakowie. M.in. trzy wiersze z cyklu „Prochy Szopena na Wawel” recytowane przez radio 13 stycznia 1929 r. (Szopen, Preludjum deszczowe, Ballada Szopena). Oprawa współczesna z odtworzoną na licu kartą tytułową. Okładki broszurowe po konserwacji, ślad niewielkiego przetarcia na karcie tyt., oprócz tego stan dobry. Bardzo rzadkie. 120 200 PACZKOWSKI Jerzy – Wiersze zebrane i Pierwsza bitwa, poprzedzone słowem wstępnym Jana Lechonia oraz przedmową Ireny Gałęzowskiej z rysunkiem Feliksa Topolskiego i podobizną autora. Londyn 1946 Nakładem „Orbisu”. 18 cm, s. 68, 1 tabl. z fot. autora. Brosz. oryginalna z obwolutą. 60 199 201 PASTERNAK Leon – Lata powrotu (1939-1945). Wyd. 1. Okładkę projektował Władysław DASZEWSKI. [Warszawa] 1945 Spółdzielnia Wydawnicza „Książka”. 20,5 cm, s. 32. 40 202 PAWLIKOWSKA [-Jasnorzewska] Maria – Dancing. Karnet balowy Marii Pawlikowskiej. Opr. graficzne, obwoluta i rysunki – Jerzy JAWOROWSKI. Warszawa 1958 Czytelnik. 19,5 cm, s. 41, [3]. 40 203 PODHORSKI-OKOŁÓW L[ech] – Droga do Emaus. Okładka Tadeusza GRONOWSKIEGO. Warszawa 1923 Tow. Wydawnicze „Ignis” Sp. Akc. 17 cm, s. [24]. Nakład 1700 egz. numerowanych; ten ma nr 490. Na k. przedtytułowej wycięty w prawym dolnym rogu kwadrat o czterocentymetrowym boku, bez szkody dla tekstu. Wyd. 1. 40 204 30 204 [POL Wincenty] Pieśń o ziemi naszej. Z illustracyami Juliusza Kossaka. Poznań – Kraków 1887 Nakład i własność J. K. Żupański &K. J. Heumann. 22,5 cm, k. 1, s. 62; 8 tabl. w cynkografii wg drzeworytów Juliusza Kossaka, opr. wydawnicza: pł. tłocz., złoc. Piecz. „Ex libris W. Siedlecki”. Banach 822. Dwie składki luzem, poza tym stan oprawy, tablic ilustracyjnych i tekstu idealny. 200 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 205 PRZYBOŚ Julian – Miejsce na ziemi. Warszawa 1945 „Czytelnik”. 22,5 cm, s. 159, [5]. Autorski wybór utworów publikowanych od 1922 roku. 60 206 [RACINE Louis] Zbawienie. Poema Ludwika Rasyna. Przełożone z Francuzkiego przez J. N. Zglinickiego. Warszawa 1821 Nakładem i Drukiem Zawadzkiego i Węckiego Uprzywilejowanych Drukarzy i Księgarzy Dworu Królestwa Polskiego. 17 cm, s. [4], 80. Stan zachowania tekstu dobry. Brak ochronnej okładki papierowej. Odręczna dedykacja tłumacza dla Wincentego Bielskiego na k. tytułowej. Tamże pieczątki własnościowe „Z księgozbioru A. Markowskiego”. i „A. M.” Na początku adres hołdowniczy tłumacza, ofiarowującego swoje dzieło prymasowi Szczepanowi Hołowczycowi. Louis Racine (1692-1763), syn wielkiego poety, pisał slawne poematy dydaktyczne. 90 208 RIMBAUD Jan Artur – Poezje. Warszawa 1921 Tow. Wydawnicze „Ignis”. 17 cm, s. 69, [2], fot. rzeźbiarskiego portretu Rimbauda. Tom I „Dzieł wszystkich” tego autora, pod red. J. Iwaszkiewicza i J. Tuwima. Planowane dalsze dwa tomy nie ukazały się. Na s. 7-13 przedmowa Jarosława Iwaszkiewicza, który też przełożył najwięcej – po Julianie Tuwimie – wierszy w tym tomiku. Pozostali tłumacze: J.Kasprowicz, Cz. Kozłowski, Miriam, Br. Ostrowska, A. Słonimski. Drobne ubytki grzbietu okładki broszury oryg., przybrudzenia; wewnątrz stan bardzo dobry. 90 209 RÓŻEWICZ Tadeusz – Poezje zebrane. Kraków [1957] Wydawnictwo Literackie. 20,5 cm, s. 435, [1]. Oprawa wydawnicza: pł. tłocz., napisy, z obwolutą [okładkę i obwolutę projektowała Zofia WŁODARCZYK]. Nakład 3135 egz. Drobne ubytki i naderwane krawędzie obwoluty. Stan oprawy i tekstu bardzo dobry. 60 210 RÓŻEWICZ Tadeusz – Rozmowa z księciem. Okł. i karty tyt. projektował Jerzy TCHÓRZEWSKI. Warszawa 1960 PIW. 19,5 cm, s. 102, [6]. Wyd. 1. 80 211 RÓŻEWICZ Tadeusz – Równina. Okładkę i przerywniki projektował Adam MARCZYŃSKI. Kraków 1954 Wydawnic- 212 two Literackie. 19,5 cm, s. 46, [2]. Nakł. 2175 egz. Wydanie 1. 60 212 RYDEL Lucyan – Pan Twardowski. Poemat w XVIII. pieśniach. Rysunki i barwne autolitografie A. S. Procajłowicza. Kraków 1906 Nakładem Księgarni D. E. Friedleina, Warszawa – E. Wende i Sp. 22,5 cm, s. 130, [2], VI, [1], ilustr. w paginacji, 9 tablic z barwnymi autolitografiami. Opr. wydawnicza: tekt. z litografią na licu oprawy (sygn „A. S. Procajłowicz 1905 r.”), obwoluta. Piecz. własn. „W. Lachowicz /Księgarnia i skład nut w Stryju”. Piękna książka secesyjna z oryginalnymi grafikami. Drobny ubytek i lekkie naddarcia obwoluty. 360 213 SA’DY Z SZYRAZU – Gulistan to jest ogród różany… Z oryginału perskiego przełożył W. z Bibersteina Kazimirski. Paryż 1876 Nakładem Biblioteki Kórnickiej. 22,5 cm, s. XLVII, [1], 344. Oprawa wtórna: plast. zielony ze złoc. tytułem na grzbiecie; okł. broszury oryg. zachowane, podklejone na marginesie. Poza tym stan bardzo dobry. Sadi z Szirazu (1219-1291), poeta perski. 90 214 [SCHILLER Fryderyk] – Pieśń o dzwonie Schillera tłumaczył Wincenty Byrski. Bielsko 1927 Polska Drukarnia Spółkowa w Białej. 15 cm, s. [4], 16. Autograf tłumacza na k. tytułowej. Dedykacja z r. 1934. Niewielkie zabrudzenie okładki. Rzadkie! Sławną „Pieśń o dzwonie” spolszczył już w 1799 r. Jan Nepomucen Kamiński. Można wątpić, czy np. „rozbija jarzmo sromotnej 31 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl niewoli” w starym przekładzie jest gorsze niż „rwie okowy sromu” u Byrskiego. 60 215 SHAKESPEARE William – Venus i Adonis. Z angielskiego przełożył Jan Kasprowicz. Warszawa 1923 Instytut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. 14 cm, s. [4], 52. Podpis własnościowy na karcie tytułowej. 50 216 [SHAKESPEARE William] Sonety Shakespeare’a I-CXXXIV i CXXXVII- CLIV. Tłomaczył Mus (pseudonim Marii Sułkowskiej). Kraków 1913 G. Gebethner i Spółka. 15, 5 cm, s. 168, [1]. Na s. 5-12: wierszowana przedmowa tłumacza. 80 217 SIEDLECKI Michał – Bajki. Kraków 1923 Nakład S. A. Krzyżanowskiego, 17,5 cm, s. 60, ilustracje w tekście. Egz. częściowo nierozcięty. 50 218 SKOKOWSKI Stanisław Ed. – Zakopiański farys. Zbiór poezji. Zakopane 1921 Nakładem autora. 21,5 cm, s. 112. Okładka barwna [druk w Litografii W. Krzepowskiego w Krakowie]. Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. Rzadkie. 90 219 SŁONIMSKI Antoni – Wiersze zebrane. Warszawa 1933 Wydawnictwo J.Przeworskiego. 17 cm, s. 372, [3]; fot. autora. Opr. wtórna: pł. czerwone ze złoc. napisami na grzbiecie; okładki barwne oryg. zachowane. 90 222 STAFF Leopold – Tęcza łez i krwi. Wydanie drugie. Warszawa 1921 Instytut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. 15 cm, s. 197, [3]. Opr. wtórna: tekt. ze złoceniami na grzbiecie i szyldzikiem. Okł. oryginalna zachowana, sygn. „Ir. Pokrzywnicka”. Brak k. przedtytułowej. Niezmienione powtórzenie wyd. 1 (Charków 1918). 70 223 STAFF Leopold – Wiklina. Przerywniki i oprac. graficzne Olga SIEMASZKOWA. [Wyd. drugie]. Warszawa 1955 PIW. 18 cm, s. 71, [1], tabl. 1 (portret L. Staffa w fot.). Opr. wydawnicza: pł., tłoczenia. Niewielkie zaplamienie okładki. 50 224 [STALIN] Strofy o Stalinie. Wiersze poetów polskich. [Drukowana dedykacja:] Józefowi Stalinowi w siedemdziesiątą rocznicę urodzin poeci polscy. Okładkę projektował Henryk TOMASZEWSKI. Warszawa 1949 Związek Literatów Polskich, nakładem „Czytelnika”. 24 cm, s. 48, [4], portret Stalina. Utwory Wł. Broniewskiego, J. Putramenta, L. Lewina, T. Urgacza, St. Wygodzkiego, St. R. Dobrowolskiego, K. Gruszczyńskiego, L. Pasternaka, K. I. Gałczyńskiego, A. Bruna, J. Wirskiego, W. Wirpszy, T. Kubiaka, J. Laua. Drobne ubytki i przybrudzenia okładki. Wewnątrz stan dobry. 120 220 SŁOWACKI Juliusz – Wybór poezji. (Bibljoteczka Związku Patrjotów Polskich w ZSRR). Moskwa 1944 Nakładem Związku Patrjotów Polskich w ZSRR. 17,5 cm, s. 113, [3], portret. Opr. wydawnicza: karton. Zawiera m.in.: W pamiętniku Zofji Bobrówny; Sowiński na Woli; Testament mój; Grób Agamemnona. Urywki: Kordiana, Lilii Wenedy, Anhellego, Beniowskiego. Okładkę projektował Mieczysław Berman (1903-1975). Stan bardzo dobry. 100 225 [STRUTYŃSKI Juliusz] Poezye Berlicza Sasa (Juliusza Hr. Strutyńskiego) i wspomnienia jego wierszem. Wydanie pośmiertne. Kraków 1878 Nakładem Aleksandry Strutyńskiej. 17,5 cm, s. 328, III, tablica w litografii M. Salba – portret autora. Opr. wtórna: ppł. biblioteczne. Piecz. Biblioteki Związku zaw. prac. kolejowych w Rzeszowie. E. 7, 182. Syn oficera napoleońskiego i księżniczki Lubomirskiej, Juliusz Strutyński (1810 -1878) urodził się i wychował na Kijowszczyźnie, był oficerem armii carskiej, po czym osiadł w Galicji. Wspomnienia wierszem opatrzył komentarzem historyczno-obyczajowym, już prozą pisanym – niezmiernie interesującym, z powodu jego koligacji ziemiańskich i arystokratycznych. 150 221 STAFF Leopold – Łabędź i lira. Wydanie nowe. Warszawa b.r. Instytut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. 16 cm, s. 191. Opr. wtórna: tekt., złoc. napisy na grzbiecie. Pieczątki: „Bibljoteka Wiktoria/ Kraków”. 60 226 SZEWCZENKO Taras – Wiersze wybrane. Z ukraińskiego przełożył Sydir Twerdochlib. Z autoportretem i odbitkami sześciu dzieł malarskich Szewczenki. Lwów 1913 Polskie Towarzystwo Nakładowe, Kraków – Księgarnia S.A. Krzyżanowski, Warszawa – 32 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl E. Wende i Spółka. 24 cm, s.77, [2], 5 tablic ilustr. (w paginacji). Reprodukcja szóstego obrazu na okładce („Arabskie morze”). Okładki zażółcone w górnych partiach, ubytki, reperacje taśmą. Brak grzbietu broszury oryginalnej. Wewnątrz stan dobry. Rzadkie. 100 227 [TARNOWSKI Stanisław] Czyściec Słowackiego. Realistyczno-fantastyczny, satyryczno-symboliczny, dżwiękowo-kolorystyczny … poemat modernistyczny. Wydanie drugie. Wiedeń 1903 Nakładem Manza. 19,5 cm, s. 39, [1], brosz. wyd. Rymowana satyra na modernistów, w której występują m.in. Słowacki, Krasiński i Mickiewicz. Utwór wydany anonimowo przez Stanisława Tarnowskiego (1837-1917), historyka i krytyka literatury, publicysty, który za redagowanie w 1863 r. (wraz z J. Szujskim) pisma konspiracyjnego „Naprzód”, został aresztowany i uwięziony przez władze austriackie na dwa lata we Lwowie i Ołomuńcu. Grzbiet reperowany. Podklejenie taśmą okładki, oprócz tego stan dobry. 90 228 TETMAJER Kazimierz Przerwa – Cienie. Kraków 1916 Nakładem Centralnego Biura Wydawnictw N.K.N. 18 cm, s. 92, [1]. Wyd. 1. 60 229 TETMAJER Kazimierz Przerwa – Poezye. V. Wydanie drugie. Warszawa 1912 Nakład Gebethnera i Wolffa, Kraków – G. Gebethner i Spółka. 16,5 cm, s. [4], 241, [2]. Opr. wydawnicza: pł. zielone z tłoczeniem i złoceniami. Niewielkie wgniecenie, minimalne przetarcia grzbietu oprawy, poza tym stan b. dobry. 100 230 TETMAJER Kazimierz Przerwa – Poezye. VI. Wyd. 1. Warszawa 1910 Nakład Gebethnera i Wolffa, Kraków – G. Gebethner i Spółka. 16,5 cm, s. [4], 221, [2]. Opr. wydawnicza: pł. zielone z tłoczeniem, złocenia. Minimalne przetarcia grzbietu i lica oprawy, poza tym stan b.dobry. 100 231 TETMAJER Kazimierz Przerwa – Poezje. Serja ósma. Okładkę rysował A. S. PROCAJŁOWICZ. Warszawa 1924 Instytut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. 17,5 cm, s. 202. Wyd. 1. 60 232 TUWIM Juljan – Biblja cygańska i inne wiersze. Wydanie drugie. Warszawa MCMXXXV (1935) J. Mortkowicz. 19,5 cm, s. [4], 103, [5]. Pod znakiem poetów. Serja nowa. Niektóre wiersze z tego tomu: „Do prostego człowieka” (Rżnij karabinem w bruk ulicy!) oraz „Mieszkańcy” (A patrząc – widzą wszystko oddzielnie…), weszły do potocznej polszczyzny. Poleca się jednak lekturę „Plajty – kupletów”, jako proroczą. 60 233 TYCZYNA Paweł – Wiersze wybrane 1910-1940. Wyboru dokonał autor. Redagowali: Stefan Tudor i Adam Ważyk. Kijów – Lwów 1941 Państwowe Wydawnictwo Mniejszości Narodowych USRR. 17 cm, s. 147, fot. autora. Opr. wydawnicza: pł. tłoczone. Piecz. „Księgarnia Gdańska A. Krawczykowski”. Z wiersza „Wiedzie nas partia”: „Niech tam sobie płaczą, mdleją, niech konają i szaleją: twardym krokiem idź! Dół panami naładujem i burżuja za burżujem dalej, dalej bić!” 100 234 UJEJSKI Kornel – Poezje. Nowe wydanie z wyboru autora. (Biblioteka Pisarzy Polskich. T. 42-43). T. 1-2. Lipsk 1866 F. A. Brockhaus. 18,5 cm, s. VIII, 243, [1]; VII, [1], 195, [1], współopr.: psk z epoki ze złoc. tytulaturą i monogramem B.G. na grzbiecie, brzegi k. marmoryzowane. Zbiór poezji Kornela Ujejskiego (1823-1897) – poety, publicysty społecznego, nazywanego często „ostatnim wielkim poetą romantyzmu”. Zamieszczono: Skargi Jeremiego (1846), Melodie biblijne (1852) oraz drobne utwory, m.in. Pogrzeb Kościuszki, Konfederat, Wieść o Adamie Mickiewiczu. W t. 2 – wiersze inspirowane muzyką Chopina (s. 5-35). Ekslibris Lecha Kokocińskiego. Miejscami zażółcenia w tekście, stan dobry. 120 235 WAŚKOWSKI Antoni – Legenda. Kraków 1926 Nakładem autora; Skład w Księgarni S.Krzyżanowskiego. Okł. sygnowana „T.W.” 17,5 cm, s. 67, [1]. Egz. nierozcięty. „Powieść moja oparta jest na legendach ludowych, które – z ust do ust podawane – żyją do dziś dnia po wsiach i osadach ziemi bocheńskiej”. 50 236 WIERZYŃSKI Kazimierz – Selected Poems. Edited by Clark Mills and Ludwik Krzyżanowski. Introduction by Donald Davie. Reprodukcja rzeźbiarskiego portretu poety (Li- 33 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl vingston Welch). New York 1959 Voyages Press. 21 cm, s. [2], 45, [1]. Opr. wydawnicza: pł. z obwolutą (drobny ubytek papieru w górnym prawym rogu). Egzemplarz nr 6 edycji specjalnej w nakładzie 50 egz. ręcznie numerowanych i sygnowanych przez autora i rzeźbiarza. Na wyklejce odręczna dedykacja Clarka Millsa dla Ludwika Krzyżanowskiego. 180 237 WIERZYŃSKI Kazimierz – Utwory zebrane. Wydanie drugie powiększone. Warszawa 1933 Wydawnictwo J. Przeworskiego. 17 cm, s. 408, [8]; fot. rzeźby portretowej Henryka Kuny, przedstawiającej autora. Opr. wtórna: pł. czerwone ze złoceniami na grzbiecie i złoc. napisami na licu. Ekslibris Stanisława Marczaka-Oborskiego. 90 242 238 WYGODZKI Stanislaw – Nad Engelsem. Warszawa 1950 Książka i Wiedza. Opracowanie graficzne i drzeworyty Marii HISZPAŃSKIEJ-NEUMANN. 22 cm, s. 40, [4]; trzy drzeworyty całostronicowe (w paginacji), 8 drzew. finalikowych; drzeworyt na okładce. Drobny ubytek grzbietu broszury oryg.; niewielkie zaplamienie tylnej okładki. 60 239 ZAGÓRSKI Jerzy – Przyjście wroga. Poemat – baśń. Warszawa 1934 Nakładem tygodnika „Państwo Pracy”. 23 cm, s. 53, [3]. Opr. wydawnicza: pł., napisy na licu okł. złocone. Piecz. „Druk zbędny Biblioteki Pisarzy [Tow. Jezusowego w Warszawie]”. O przyszłej wojnie z Rosją, w poetyckich strofach: „Najwierniejsi rycerze Marji obcy herezji i schizmie otwieramy dysputę główną czy się ochrzcić dasz komunizmie?” 100 240 ZAGÓRSKI Włodzimierz – Wybór poezyi. Z przedmową Wiktora Gomulickiego. Warszawa 1899 Biblioteka Dzieł Wyborowych ‹ 88. 17,5 cm, s. 154, II, [3]. Opr. wydawnicza: pł. wiśniowe, tłocz. i napisy na grzbiecie. Zabrudzenia grzbietu opr., poza tym stan dobry. 80 243 34 241 ZECHENTER Witold – Linja prosta. Projekt okładki Stanisława KUGLINA. Poznań 1932 Wydawnictwo Dwutygodnika Literackiego. Skład Główny: „Dom Książki Polskiej” S. A. w Warszawie. 19,5 cm, s. 29, [2]. Broszura wydawnicza. Bibljoteki „Dwu- Plik pobrany ze strony www.portolan.pl tygodnika Literackiego” T 3. Brak k. przedtytułowej. Drobne naderwania okładki. 60 242 ZEGADŁOWICZ Emil – Flora Caritas Sofia. Posągi i poezje. Poznań 1928 Fiszer i Majewski. 25 cm, s. 49, [12], opr. wtórna: pł. ze złoc. na licu. Nakład 430 egz. numerowanych (egz. nr 406). Wytłoczono w Drukarni Rolniczej w Poznaniu pod zarządem Typografa Jana Kuglina. Frontispis w drzeworycie wykonał Ludwik MISKY. Dedykacja (Warszawa, 2 IX [19]42). Stan dobry. 120 243 ZEGADŁOWICZ Emil – Gody pasterskie w Beskidzie. Wielkiej nowiny część wtóra. Sześć ballad z poematu Dziewanny… Okładkę wykonał Ludwik MISKY. [Wadowice 1925] Czcionkami Drukarni Foltina w Wadowicach. 25,5 cm, s. 99, [3]. Egz. nierozcięty. Stan bardzo dobry; kilka plam na dwu ostatnich kartach. 150 244 ŻYWINA Józef – Rozmowa z księżycem. Poezje. Przedmowa Jana Olechowskiego. Roma MCMXLV [Rzym 1945] Nakładem Oddziału Kultury i Prasy 2. Korpusu. Okładkę projektował Z.Ochnio. 25 cm, s. 51. Okładki i k. przedtytułowa z drobnymi ubytkami w górnym lewym rogu (bez szkody dla tekstu). 60 Dramat 245 [ANCZYC Władysław Ludwik] Gorzałka. Obrazek sceniczny w 1 akcie. Próbka teatralnego przedstawienia dla włościan. Napisał Kazimierz Góralczyk (Wład. L. Anczyc). Wydanie drugie. Lwów 1911 Nakładem Związku teatrów i chórów włościańskich. Odbito w drukarni „Polonia”, Ossolińskich 16. 19,5 cm, s. 22, [2]. Okładki broszury oryg. luzem. 60 246 BORDOWICZ Maciej Zenon – Idący o poranku; RYMKIEWICZ Władysław – Konsul; BRATKOWSKI Stefan – Pogranicze południk 15. Tytuł okładkowy: Sztuki nagrodzone na IV konkursie debiutu dramatycznego. Warszawa 1964 Wydano na prawach rękopisu przez Wydział Kultury Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy. 28,5 cm, s. 296 [maszynopis powielany]. Nakład 130 egz. 100 248 247 BRANDSTAETTER Roman – Powrót syna marnotrawnego. Dramat w trzech aktach. Okładkę projektowal A[ndrzej] RUDZIŃSKI, Ilustracje wykonał A[ndrzej] STOPKA. Warszawa 1948 Spółdzielnia Wydawnicza „Wiedza”. 22 cm, s. [8], 263, [1]. Egz. nierozcięty. Wydanie 1. Nakład 2200 egz. 100 248 BUNIKIEWICZ Witołd – Sowizdrzały. Komedya w trzech aktach. Okładkę zdobił Kajetan STEFANOWICZ. Lwów 1919 Nakładem Wydawnictwa Polskiego, Warszawa – E. Wende i Ska. 17,5 cm, s. [8], 114, [2]. Broszura wydawnicza. Ekslibris Sr. Marczaka-Oborskiego. Premiera we Lwowie 4 IX 1918 w Teatrze Miejskim za dyrekcji Romana Żelazowskiego. 60 249 CLAUDEL Paul – Zakładnik (L’Otage). Dramat w trzech aktach spolszczył Jarosław Iwaszkiewicz. Poznań 1920 Nakładem „Zdroju”. 21,5 cm, s. [4], 107, [1]. Na okładce broszury drzeworyt Jerzego Hulewicza „Spiritus resurgens”. 100 35 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl zachowane. Biblioteka Powszechna nr 542543. Stan bardzo dobry. 50 254 KONOPNICKA Maria – V. Z przeszłości. Fragmenty dramatyczne przez Maryę Konopnickę. Wilno 1881 Wydawnictwa E. Orzeszkowej i S-ki. Drukiem J. Blumowicza. 19 cm, s. 104. Oprawa wydawnicza: czerwone płótno z tłocz.; złocone napisy. Wyd. 1. E. 6, 377. Rzadkie, jak wszyskie wydawnictwa tej oficyny. 300 256 255 NORWID Cypryan – Pisma dramatyczne. Część pierwsza: Noc tysiączna druga – Zwolon – Wanda – Krakus – Za kulisami (Tyrtej). Część druga: Aktor – Pierścień wielkiej damy – Miłość czysta u kąpieli morskich – Kleopatra. Warszawa 1937 Wydanie i nakład Z. Przesmyckiego. 18,5 cm, s. [cz. 1:] IX, 296, [2]; [cz. 2:] 444, [2]. Egz. części pierwszej nierozcięty. Tomy trzeci i czwarty 250 DIALOG o grzeszniku i łasce bożej. Warszawa 1935 Bibljoteka Dramatyczna „Drogi” Nr 8. 20 cm, s. 32. Broszura oryg. z naklejonym tytułem na licu. Napis własn. 80 251 DUNSANY, lord – Noc w oberży. Błyszcząca brama. Gdyby Shakespeare żył dzisiaj. Przełożyła Zofja Siwicka. Warszawa 1935 Bibljoteka Dramatyczna „Drogi” Nr 9. 20 cm, s. 44, [3]. Broszura oryg. z naklejonym tytułem na licu. Napis własn. Edward J. M. D. Plunkett, baron Dunsany (1878-1957), pisarz irlandzki. 80 252 HERTZ Jan Adolf – Książe Józef Poniatowski. Sztuka historyczna w 4-ch aktach. Trylogji część I-sza. Warszawa 1931 Nakładem Księgarni F. Hoesicka. 19,5 cm, s. [8], 132, [3], tabl. fot. 7. Na k. przedtytułowej, odręcznie: „Drogiemu Panu Profesorowi D-rowi Bronisławowi Wieczorkiewiczowi z serdecznym uściskiem dłoni i z wyrazami sympatii i szacunku 8 /I 1930 [zapewne powinno być „1931”] Jan Adolf Hertz”. 100 253 KAMIŃSKI Jan Nep[omucen] – Zabobon czyli Krakowiacy i Górale. Zabawka dramatyczna ze śpiewkami. W trzech aktach. Z ryciną. Lwów – Złoczów [1928] Nakładem i drukiem księgarni Wilhelma Zukerkandla. 14 cm, s. 120, il. 1. Opr. wtórna: ppł., złoc. napisy na grzbiecie. Okładki broszury oryg. 36 258 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl pierwszego wydania kompletnego „Wszystkich pism Cypryana Norwida…” 160 256 [PATHELIN] Mistrz Piotr Pathelin (Maistre Pierre Pathelin). Tekst francuski z XV-go wieku spolszczył Adam Polewka. Przekład ozdobił rysunkami Tadeusz POTWOROWSKI. Kraków 1938 Gebethner i Wolff. 23 cm, s. 93, [1], errata, 5 ilustr. T. Potworowskiego naklejonych (w paginacji), 3 reprod. drzeworytów z 1500 r. Opr. wydawnicza: pł. ze złoconymi napisami na licu, z naklejoną reprodukcją drzeworytu. Na k. tytułowej, odręcznie: „Januszowi Marii Brzeskiemu z serdecznymi wyrazami Adam Polewka / 18. XII. 1955”. 120. 257 RAMUZ C[harles] F[erdinand] – Historja o żołnierzu. Przełożył Juljan Tuwim. Warszawa 1935 Bibljoteka Dramatyczna „Drogi” Nr. 10. 20 cm, s. 29, [2]. Broszura oryg. z naklejonym tytułem na licu. Napis własn. Libretto do „Historii żołnierza” Igora Strawińskiego (1918). 100 259 258 SCHNITZLER Artur – Taniec miłości (Reigen). Z czterdziestego trzeciego tysiąca przełożył Marjan Zbaraski. Lwów – Warszawa – Poznań b.r. Wydawnictwo „Kultura i Sztuka”. 20 cm, s. 144. Okładka sygnowana „LIPP”. A. Schnitzler (1862-1931) – dramaturg, prozaik, wiedeński modernista. Dziesięć dialogów w formie dramatu – „Reigen” spowodowało proces po premierze, z powodu nieobyczajności. Inny jego utwór – „Traumnovelle” został zekranizowany jako „Oczy szeroko zamknięte” w reżyserii Stanleya Kubricka. Por. poz. 646. 100 259 STĘPOWSKI Janusz – Na morskich szańcach Rzplitej. Kronika historyczna 1635 roku w 6 odsłonach. Układ graficzny St. Brzęczkowskiego. Warszawa 1935 Wydawnictwo Ligi Morskiej i Kolonialnej. 20,5 cm, s. 143, ilustracje. Oprawa wydawnicza: karton. Na k. przedtytułowej autograf autora. Okładka reprodukowana w: Tysiąc polskich okładek…, s. 41. Drobne ubytki grzbietu i tylnej okładki. 100 260 SZUJSKI Józef – Zborowscy. Tragedya w pięciu aktach. Lwów 1869 Nakładem Karo- 261 37 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 262 [WIŚNIEWSKA Maria] Matka Polka. Dramat w 4 aktach. Kraków 1901 Zwoliński i S-ka. 17,5 cm, s. 123. Drukowana dedykacja: „Matce naszej w dowód najgłębszej czci i miłości tę pracę poświęcam /Marya”. Na k. tytułowej odręcznie: „Maria Wiśniewska wg L. Simona rozszyfrowanie pseudonimu <Marya>” oraz poniżej (ołówkiem): „w r. 1904 grane w krakowskim T. Ludowym pod autorstwem M. Turzyma”. Minimalne ubytki grzbietu broszury oryg. Zarówno „Marya” jak „Turzyma” to pseudonimy autorki, co potwierdzają Bar i Słownik pseudonimów… Ossolineum. 100 263 WYSPIAŃSKI Stanisław – Legenda. Wydanie trzecie. Kraków 1920 Nakład autora. 20,5 cm, s. 120, tabl. ilustr. 3 (w tym 2 rozkł.), opr. wydawnicza: tekt. oklejona papierem. Literackie ujęcie prastarego podania o królu Kraku i jego córce Wandzie. Całość dramatu skomponowana jest z fragmentów pieśni, dialogów, monologów, obrazów z mitologicznymi odniesieniami. Składane tablice sygnowane „SW 1904”, zawierają rysunki do dekoracji teatralnych. Nieznaczne otarcia oprawy, wpis własnościowy, wewnątrz stan bardzo dobry. 100 267 la Wilda. 20,5 cm, s. [18], 116, [2], opr. wtórna: pł. Wydanie 1 osobne (Dziennik Literacki, 1868, nr 36-48). Dramat oparty na źródłach historycznych i przemyśleniach Józefa Szujskiego (1835-1883), historyka, badacza dziejów politycznych Polski, autora dobrze ocenianego w historiografi i polskiej, syntetycznego czterotomowego dzieła Dzieje Polski podług ostatnich badań spisane. Egzemplarz z biblioteki Władysława Leśniewskiego (pieczątka i wpis własnościowy). Otarcia i niewielkie ubytki na grzbiecie. Stan dobry. 90 261 TAGORE Rabindranath – Chitra. Dramat w 1-ym akcie. Malini. Dramat w 2-ch aktach. Przełożył Roman Fajans. Okładkę rysował Edmund JOHN. Warszawa 1922 Nakład B. Rudzkiego, Drukarnia J. Buriana. 18 cm, s. 83. Drobna reperacja okładki brosz. oryginalnej. Napis własn. z 1923 r. 80 38 264 WYSPIAŃSKI Stanisław – Wyzwolenie. Dramat w trzech aktach. Napisał… [Wydanie IV]. Odbito w Drukarni Związkowej nakładem rodziny. Kraków 1918 Skład w Księgarni S. A. Krzyżanowskiego. 20 cm, s. 193, [2]. Opr. wtórna: psk ze złoc. napisami na licu. Napis własn. 100 265 ŻUŁAWSKI Jerzy – Eros i Psyche. Wydanie 1. Lwów 1904 H. Altenberg, odbito u W. L. Anczyca i Spółki w Krakowie. 16 cm, s. [4], 268, [3], 16 tablic fotogr. (Irena Solska i Władysław Roman na scenie lwowskiej, w reżyserii Ludwika Solskiego). Opr. introligatorska: błękitne płótno z naklejoną fot. ze spektaklu na licu oprawy, sygnowana: „Introligator W. Kwaśniewicz Lwów”(suchy tłok). 90 266 ŻUŁAWSKI Jerzy – Gród słońca. Baśń dramatyczna w trzech aktach. Lwów – Warszawa 1911 Nakładem Towarzystwa Wydawniczego; E. Wende i Spółka. 18,5 cm, s. [8], 213, [3]. Opr. wtórna: czerwone płótno, złocone napisy na grzbiecie. Wydanie 1. 60 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 267 ŻUŁAWSKI Jerzy – Ijola. Dramat w czterech aktach z czasów średniowiecza. Lwów – Warszawa 1904 [wł. 1905] Nakładem Księgarni Narodowej; E. Wende i Ska. 22,5 cm, s. [4], 234, [2]. Opr. introligatorska: żółte pł. z tłoczonymi czerwonymi napisami na licu; grzbiet mocowany ozdobnym sznurkiem, górne obcięcia kart złocone; sygnowana: „Introligator W. Kwaśniewicz Lwów” (suchy tłok). Okładki broszury wydawniczej zachowane – projekt Jana BUKOWSKIEGO (1873 -1943), wybitnego grafika książkowego. Niewielkie zabrudzenia i otarcia oprawy, ubytek narożnika k. przedtytułowej, podklejone rozdarcie na s. 117 /118. 160 Książki dla dzieci i młodzieży 268 BARANOWSKI Józef – Dzieci czytają wierszyki. Projekt okładki – Swoboda. Poznań 1947 nakładem Księgarni Wydawniczej Spółdzielni „Pomoc”. 20,5 cm, s. 92, [4], opr. broszura oryginalna, w górnej części okładki ślad zalania. Na karcie przedtyt. obszerna dedykacja autora dla Stanisława Prószyńskiego (redaktora „Rolnika Polskiego”) z 19.X.1947 r „z prośbą o pamięć w drukowaniu moich wierszy i narodzenie dodatku dziecięcego w naszym piśmie”. 60 269 BRZECHWA Jan – Pchła szachrajka. Ilustrowała Irena KUCZBORSKA. [Warszawa] 1957 Czytelnik. 17,5 cm, s. [68], opr. wydaw. pł., tłocz. Wydanie 1. 80 270 BRZECHWA Jan – Tańcowała igła z nitką. Z rysunkami i okładką barwną Franciszki Themerson. Warszawa 1949 Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik. 24 cm. s. [2], 47, [3]. Wydanie 3. Okładka reprodukowana: „1000 polskich okładek”, s. 49. 60 271 BRZECHWA Jan – Tańcowała igła z nitką. Ilustrował Stanisław Zamecznik. [Warszawa 1958] Czytelnik. 19,5 cm, s. [2], 47, [2], opr. tektura oryg., lekkie przetarcia krawędzi oprawy. 40 272 BRZECHWA Jan – Globus. Ilustrowali: Maria Uszacka, Maria Heinrich, Miron Tokarczyk, Bohdan Wróblewski, Teresa Wilbik, Danuta Imielska-Gebethner. [Warszawa 1965] 271 Biuro Wydawnicze „Ruch”. 27,5 cm, s. 45, [4], opr. tektura oryg. Wydanie 1. Wybór popularnych wierszy, m.in. „Chrząszcz”, „Sójka”, „Żuraw i czapla”. 40 273 BURNETT Frances Hodgson – Mały lord. Powieść dla młodzieży. Tłumaczyła z angielskiego M[aria] J[ulia] Zaleska. Wydanie szóste z 16 rycinami i okładką barwną T. Rożankowskiego. Warszawa 1925 Nakład Gebethnera i Wolffa. 18,5 cm, s. 272, ilustr. w tekście 16, opr. wydawnicza: ppł. ze złoc. na grzbiecie. BLD 775. Wielokrotnie wznawiana (9 wydań, 18891936), przełożona z języka angielskiego (wyd. 1, 1886), powieść o dobrym i pogodnym chłopcu i jego pozytywnym wpływie na zgryźliwego lorda. Ilustracje i kolorową okładkę wykonał Teodor Rożankowski – pochodzący z Rosji ilustrator, autor m in. okładek do serii: „Cuda Polski”. Pieczątka: „Sławomir Stefański”. Poluzowany blok, niewielkie otarcia oprawy, wewnątrz stan bardzo dobry. Ładna okładka wydawnicza. 80 274 DEX Leo – Balonem nad Afryką. Opracowała dla młodzieży Bronisława Kowalska (z illustracyami). Warszawa 1907 Nakładem Redakcyi „Przyjaciela dzieci”. 15 cm, s. [1], 217, [1], il. 4, opr. wydawnicza: płótno z tłocz., pla- 39 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 280 my na tylnej wyklejce. Na k. przedtyt. odręczne napisy własnościowe: „Irena Kosierkiewicz / Kamienna dnia 9/VII-1907/5”. 80 275 FERRER F. W – Światła i cienie. Opowiadanie historyczne według… opracowała Teresa Jadwiga. T. 1-2. Warszawa 1907 Nakład redakcyi „Przyjaciela dzieci”. 15 cm, s. [1], 183, [3]; [6], 122, opr. wydawn: płótno z tłocz. Na k. przedtyt. w obu tomach napis własn.: „Irena Kosierkiewicz /1907 4 /Kamienna”. W obu tomach blok częściowo luźny, w. t. 1 tylna okładka ze śladami zalania. 100 276 IŁŁAKOWICZÓWNA Kazimiera – Co dzieci wiedzą. Ilustrowała Barbara Talarowska. [Poznań] 1970 Wydawnictwo Poznańskie. 25 cm, s. 46, [2], opr. tektura oryg. Wydanie 1. 60 277 JANOWSKI A[leksander] – Nasz plac. Opowiadanie dla dzieci. Wydanie czwarte z licznemi rysunkami [Mikołaja Wisznickiego]. Warszawa 1931 Wydawnictwo M. Arcta. 20 cm, s. [1], 134,[4], fot. 14, rys. 29, nieaktualne pieczątki własn., opr. wydawnicza: ppł., blok częściowo poluzowany, rogi opr. lekko podniszcz. 80 40 278 JANUSZEWSKA Hanna – Kowal z pod Racławic. [Łódź 1946] Łódzki Instytut Wydawniczy. 32 cm, s. 23, liczne ilustr. w tekście, brosz. wydawnicza. O pracowitym kowalu, Naczelniku Tadeuszu Kościuszce i bohaterskich kosynierach spod Racławic. Ilustrowali Zofia Fijałkowska (1909-1989) i Jan Marcin Szancer (1902-1973). Krawędzie i grzbiet okładki po konserwacji, oprócz tego stan dobry. 60 279 KONOPNICKA Maria – Złoty wiek Peryklesa (Olimpijczyk). Opowiadanie historyczne podług Oskara Höckera. Wydanie drugie z 8 rycinami. Warszawa 1923 Wydawnictwo M. Arcta. 24,5 cm, s. [4], 188, [2], ilustr. 8 (w ramach paginacji), opr. wydawnicza: ppł. ze złoc. na grzbiecie. Historie z epoki sławy i wielkości Aten w V w. przed Chrystusem. Pieczątka: „Sławomir Stefański” i wpis własnościowy ołówkiem (26 III 1925). Niewielkie otarcia i zabrudzenia oprawy, poluzowany blok, oprócz tego wewnątrz stan bardzo dobry. 80 280 KONOPNICKA Marya – W domu i w świecie. Książka dla dzieci od 10 do 12. Z 17 ilustracjami H. Benetta. Kraków 1891, Druk Wł. L. Anczyca i Sp., pod zarz. J. Gadowskiego. 24 cm, s.[2], 34, [1]. 17 ilu- Plik pobrany ze strony www.portolan.pl stracji w chromolitografii. Twarda okładka, uszkodzona na rogu. Piękna, rzadka edycja. 700 Disney Studio. New York 1953 Golden Press. 20 cm, s. [24], oprawa wydawnicza: tekt. 70 281 KRASZEWSKI Józef Ignacy – Mistrz Twardowski. Powieść z podań ludowych według… Opracował dla młodzieży Stefan Gębarski. Warszawa 1907 Nakład redakcyi „Przyjaciela dzieci”. 15 cm, s. [1], 119,[3], opr. wydawnicza: pł. czerwone, tłocz., na k. przedtyt. napisy własn. „Irena Kosierkiewicz/7 /Kamienna”. Lekkie przetarcia oprawy. 90 287 Walt Disney’s Sleeping Beauty and the Good Fairies [Śpiąca Królewna]. Story by Dorothy Strebe and Annie North Bedford. Pictures by the Walt Disney Studio. Adapted by Julius Svendsen and W. Satterfield. New York 1958 Simon and Schuster. 20 cm, s. [24], oprawa wydawnicza: tekt. 70 282 KRASZEWSKI Józef Ignacy – Dziad i baba. Ilustrowała Olga SIEMASZKO. Warszawa 1954 Nasza Księgarnia. 29,5 cm, s. [20], opr. wydawnicza: ppł. oryg., niewielkie zabrudzenia, lekkie obtarcia krawędzi oprawy. 50 283 KRZEMIENIECKA Lucyna – Z przygód Krasnala Hałabały. Warszawa 1954 Nasza Księgarnia. 25 cm, s. 46, [2], liczne ilustr. w tekście, opr. wydawnicza: ppł. Wielokrotnie wznawiana i bardzo popularna wśród dzieci opowieść o leśnym krasnalu Hałabale (wyd. 1, 1936). Ilustrował Jerzy Srokowski (1910-1975). Otarcia i zabrudzenia okładki, wpis własnościowy piórem: „Alina Mięsowicz”, stan dobry. 60 A LITTLE GOLDEN BOOK. Seria najpopularniejszych amerykańskich książek dla dzieci przełożonych na wiele języków. Pierwsze 12 tytułów ukazało się w 1942 roku. Smithsonian Institut włączył serię do swoich zbiorów. 284 Walt Disney’s Snow White and the Seven Dwarfs [Królewna Śnieżka]. Adapted from Grimm’s fairy tales. Illustrations by the Walt Disney Studio. New York 1948 Golden Press. 20 cm, s. [24], oprawa wydawnicza: tekt. 70 285 Walt Disney’s Cinderella [Kopciuszek]. Adapted by Campell Grant. Illustrations by the Walt Disney Studio. New York 1950 Golden Press. 20 cm, s. [24], oprawa wydawnicza: tekt. 70 286 Walt Disney’s Mickey Mouse and Pluto Pup. Told by Elizabeth Beecher. Adapted by Campell Grant. Pictures by the Walt 288 Walt Disney’s Donald Duck and the Christmas Carol. By Annie North Bedford. Pictures by the Walt Disney Studio. Adapted by Norman McGary. New York 1960 Golden Press. 20 cm, s. [24], oprawa wydawnicza: tekt. 70 289 LEŚNIEWSKA Al.[eksandra] – Entuzjastka. Powieść dla Młodzieży z niedalekiej przeszłości. Warszawa 1912 Nakładem Autorki. 17 cm, s. XVI, 186, opr. wydawnicza: płótno tłocz., lekkie przetarcia na krawędziach opr. Biblioteka „Wieczorków Rodzinnych”. 60 290 LYALL Edna (właśc. Ada Ellen Bayly) – Słowik irlandzki. Powieść. Przełożyła z angielskiego Zofja Hartinghowa. Wydanie trzecie. Warszawa 1928 Wydawnictwo M. Arcta. 20 cm, s. 271, [1], opr. wydawnicza: ppł. ze złoc. na grzbiecie. Tłumaczona z angielskiego powieść Edny Lyall (1857-1903) Doreen. The Story of a Singer, ukazująca skomplikowane losy Irlandki i Anglika walczących o swoją miłość i godność. Niewielkie zabrudzenia i otarcia głównie krawędzi oprawy, poluzowany blok, stan dobry. Ładna okładka wydawnicza. 80 291 ŁUSZCZEWSKA Jadwiga [DEOTYMA] – Panienka z okienka. Starodawny romansik. Wydanie czwarte. Okładka i ilustr. Antoni GAWIŃSKI. Warszawa 1935 Dom Książki Polskiej Spółka Akcyjna. 20 cm, 254, [4], tablic ilustr. 9, opr. wydawn.: ppł, przetarcia na rogach oprawy, poza tym stan dobry. 70 292 MROZOWICKA Irena – Marzenie Julka. Powieść dla młodzieży. T.1 – 2. Warszawa 1907 Nakład Redakcyi „Przyjaciela dzieci”. 15 cm, s. [1], 126, [4]; [2], 112. Opr. wydawnicza: pł. czerwone tłocz., na prawej 41 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl krawędzi przedniej okładki t. 1 przebarwienia, poza tym stan dobry. Na k. przedtyt. odręczne napisy własn. „Irena Kosierkiewicz /Kamienna”. 100 293 OPPMAN Artur (Or-Ot) – Legendy warszawskie. Ilustracje wykonała M.[aria] Mackiewiczówna. Okładkę ilustrował Wacław Kalicki. Warszawa 1945 Wydawnictwo Eugeniusza Kuthana. 24 cm, s. 85, [5], ilustr. 35, w tym 4 barwne wklejone. Opr. wydawnicza: ppł. Niewielkie otarcia na krawędzi oprawy, poza tym stan dobry. 60 295 294 OPPMAN Artur (Or-Ot) – Pan Twardowski. Ilustracje i okładkę wykonał Witold Kalicki. Warszawa – Kraków 1947 Wydawnictwo Eugeniusza Kuthana. 24,5 cm, s. 110, tabl. ilustr. 8 (kolor.), opr. wydawnicza: ppł. Historia jednego z najpopularniejszych bohaterów polskich legend i baśni, szlachcica Twardowskiego, który zaprzedał duszę diabłu. Brak k. przedtyt., blok po konserwacji, oprócz tego stan dobry. 100 295 PACZOSKA Irena – Caro’s Adventures. Przygody Kara. Retold from the polish by Agnes Turner Walker. Illustrations by M.[arian] WALENTYNOWICZ. Glasgow 1945 Polish Library (Książnica Polska). 25 cm, s. 22, [2]; druk dwuszpaltowy angielsko-polski, opr. brosz. wydawn. Stan dobry. 120 296 PASZKOWSKA W. – Wesołe rachunki. Z rysunkami Leszka Górskiego Lwów b.r. [l. 1941-1944] Wydawnictwo Michała Kowalskiego; ZKW DRUCKEREIBETRIEB IILEMBERG. 24 cm, s. 32. Rzadkie wydanie okupacyjne. 80 299 42 297 PORAZIŃSKA Janina – Kichuś majstra Lepigliny. Ilustrowała Maria ORŁOWSKA. Warszawa 1956 Nasza Księgarnia. 24,5 cm, s. 124, [3], tabl. ilustr. 4 (kolor.), liczne ilustr. w tekście, opr. wydawnicza: ppł. Wielokrotnie wznawiana (wyd. 1, 1924) opowieść o chłopcu ulepionym z gliny przez samotnego majstra. Piękne ilustracje Marii Orłowskiej-Gabryś (1925-1988), osadzone w realiach XVII-wiecznego Krakowa. Niewielkie otarcia oprawy, wpis własnościowy piórem: „Alina Mięsowicz”, stan bardzo dobry. 90 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 298 Le PREMIER LIVRE des petits enfants. Alphabet complet. illustré par Théophile Schuler. Exercices de lecture morale, science, contes et fables. Paris b.r. J. Hetzel. 20 cm (format podłużny), s. [50], ilustr. w tekście 28. Opr. wydawnicza: tektura oryg., nieaktualne pieczątki biblioteczne 80 299 ROGOSZÓWNA Zofja – Dzieci Pana Majstra. Wyd. I. 52 ryciny czarne oraz 3 kolorowe Kamila Mackiewicza. Kraków 1921, Druk W. L. Anczyca i Spółki. 24 cm. s. [2], 164, [2]. 52 ryciny il. czarnobiałe i 3 barwne na osobnych tablicach. 120 300 SCHMID Chanoine – Nouveux petit contes. Pour les enfants. Septime èdition revue, et corrigèe, enrichie de notes et d’un vocabulaire complet par B.[oleslaw] L.[esman]. Varsovie 1880. B. Lesman Libraire-Editeur. 16,5 cm, s. [2], 122, XXXV; na k. tyt. odręczne znaki własnościowe; „A. Strzemiecznej [przekreślone] /Klementyny Kluczyńskiej / Rok 1891. /Pogożel”; opr. wtórna plast. 100 302 301 SKOTT [SCOTT] Walter – Wawerlej. Opowiadanie historyczne. T. 1-2. Warszawa 1907 Nakład Redakcyi „Przyjaciela dzieci”. 15 cm, s. [2], 159; [2], 127, [3], opr. wydawnicza: płótno czerwone, tłocz. Odręczny napis własnościowy:” Irena Kosierkiewicz /1907 / 9 /Kamienna”, na k. tyt. t. 2 odręcznie: „Ireny Janiny Kosierkiewicz /1907”. W t. 1 blok luźny. 100 302 SWIFT Jonathan – Podróże Guliwera. Opracował na nowo Witold Zechenter. Ilustrtacje i okladkę wykonał Jerzy KAROLAK. Kraków 1947 Wydawnictwo M. Kot. 20,5 cm, s. 141, [3], il. 12, opr. wydawnicza: tektura. Stan dobry. 60 303 SZTABA Zygmunt – Jedziemy na wakacje. Kraków 1916 Wydaw. „Przełom”. 20,5 cm, s. 15, broszura wydawn., niewielkie rozdarcie u dołu grzbietu, poza tym stan dobry. BLD nie notuje. 80 ŚWIERSZCZYK. Tygodnik dla dzieci. Redaktor Wanda Grodzieńska. Kierownik literacki Ewa Szelburg-Zarembina. Kierownik artystyczny Jan Marcin Szancer. Warszawa „Czytelnik” 1945 – do dziś. 305 43 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 308 304 R. I. nr: 2 z 6. V. 1945, s. 8 m.in. pierwodruki wierszy Jana Brzechwy; grzbiet i tylna okładka reperowane. 100 305 R. I. nr: 3 z 13. V. 1945, s. 8, m.in. teksty Hanny Januszewskiej, Ewy SzelburgZarembiny, grzbiet i krawędzie reperowane. 100 306 R. I. nr: 10 z 31. X. 1945. Kierownik artystyczny Olga Siemaszko, s. 16, m.in. teksty Hanny Ożogowskiej, Janiny Porazińskiej, ilustr. J. M. Szancera; grzbiet naddarty. 60 307 R. I. nr: 14 z 28. XI. 1945, s. 16. 60 308 TRZY świnki. Opracowanie graficzne V. Kubašta. Prague (Praga)1978 Artia. 26 x 20,5 cm, k. 7 (kolor. rozkł.; wraz z okł.), opr. ppł. Większość kart posiada ruchome elementy. Ciesząca się wielkim powodzeniem trójwymiarowa edycja (tzw. pop-up-book). 44 Vojtĕch Kubašta (1914-1992), sławny czeski ilustrator, związany z Pragą i wydawnictwem Artia. Uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców przestrzennych rozkładanek. 200 309 WĘŻYK Franciszek – Na królewskim dworze według powieści historycznej „Zygmunt z Szamotuł” Franciszka Wężyka, opracował dla młodzieży Stefan Gębarski. Warszawa 1907 Nakład Redakcyi „Przyjaciela dzieci”. 15 cm, s. [2], 160, [2], opr. wydawnicza: pł. czerwone, tłocz. Na k. przedtyt. odręczne napisy własnościowe: „Irena Kosierkiewicz /8 /Kamienna”. BLD 5012. 90 310 WIŚNIEWSKA Wanda – Irenka ma 15 lat. W poszukiwaniu własnej drogi życia. Powieść dla panienek. Warszawa 1936, Księgarnia Popularna. 20 cm, s. [4], 117, [6], 4 il. czarno-białe na osobnych tablicach. Okładka twarda. BLD 8218. S. 95-96 reperowane taśmą. 100 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 311 ZBIERZCHOWSKI Henryk – Serce matki albo Przygody Tomcia Palucha. Baśń dramatyczna w 5-ciu obrazach wierszem ze śpiewami i tańcami przez… Lwów 1926 Spółka nakładowa „Odrodzenie”. 16,5 cm, s. 93, [2], broszura wydawn. Bibljoteczka teatralna dla dzieci i młodzieży 49. BLD 8436. 80 274, 275, 281, 292, 301, 309 312 ŻURAKOWSKA Zofja – Skarby. Powieść dla młodzieży. Warszawa 1935 Wydawnictwo J. Mortkowicza. 18,5 cm, s. 179, [10], oprawa wtórna: pł., złoc. Załączony Katalog książek dla dzieci i młodzieży. Wydanie drugie Towarzystwa Wydawniczego w Warszawie. 60 310 45 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 46 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Historia 313 AKTA ALEKSANDRA króla polskiego, wielkiego księcia litewskiego i t. d. (15011506) Wydał Fryderyk Papée. Kraków PAU 1927. 29,5 cm, s. XIV, [2], 622, [1]. Broszura wydawn. Egz. nierozcięty. Wydawnictwa Komisji Historycznej Polskiej Akademii Umiejętności Nr 79. Monumenta medii aevi historica res gestas Poloniae illustrantia, tomus XIX. 150 314 ALCYATO Jan Chrzciciel (1809 -1855) – Wizerunki polityczne dziejów państwa polskiego. Tom pierwszy. Rzecz o rozumie stanu w Polsce przez… Przejrzane, powiększone i powtórnie wydane przez Leona Zienkowicza. Lipsk 1864 F. A. Brockhaus. Biblioteka Pisarzów Polskich tom XXVIII. 18 cm, s. [6], 256. Opr. wydawnicza Biblioteki Pisarzów…: pł. tłocz., ze złoceniami na licu i grzbiecie oprawy. Ekslibris: „Pruszyński Cracovia”. Niewielkie ślady zalania. Blok częściowo luźny. Na grzbiecie opr. napis: „Zienkowicz Wizerunki polityczne I”. Pierwsze wydanie Rzeczy o rozumie stanu… wyszło w 1849 r.; Zienkowicz wznowił ją jako tom I swoich czterotomowych „Wizerunków politycznych”. E. 1, 17 /błędnie jako „Alcyata”, co prostuje w Dodatkach do tegoż tomu/. 120 315 ANEGDOTY i sensacje obyczajowe wieku oświecenia w Polsce. Dokumenty, wspomnienia. facecje. Zebrał i opracował Roman Kaleta. Ilustrowała Maja BEREZOWSKA. Oprawę i k. tytułową projektował Andrzej Heidrich. Warszawa MCMLVIII (1958) Czytelnik. 24 cm, s. 388, ilustracje w tekście, 20 tablic ilustr. barwnych. Oprawa wydawnicza: pł. z barwną obwolutą. Stan bardzo dobry. 80 316 ARSKI Stefan – Kurtyna idzie w górę. Opracowanie graficzne T[adeusz] Trepkowski i St. Ostrowski. Warszawa 1954 Iskry. 28 cm, s. 121, [3], liczne fotografie, reprodukcje dokumentów, tekstów gazetowych etc. Opr. wtórna: pł. ze złoc. tytułem na grzbiecie; okł. broszury oryg. zachowana. Tytuł pierwszego rozdziału: „Tak się kłamie nad Atlanty- 316 kiem”. Nad Bałtykiem w 1954 – prawda i piękno. 90 317 [ASKENAZY Szymon] – Łukasiński. T. 1-2. [Warszawa 1929. Nakładem Księgarni pod firmą E. Wende i S-ka]. 24 cm, s. 437, [3], tabl. ilustr. 9; 496, [3], tabl. ilustr. 13, opr. wydawnicza: pł. ze złoc. na licu i grzbiecie. Wydanie 2. Obszerna biografia Waleriana Łukasińskiego (1786-1868), działacza patriotycznego, współzałożyciela Wolnomularstwa Narodowego, współorganizatora Narodowego Towarzystwa Patriotycznego. Interesujący przyczynek do bliższego poznania wielkiego patrioty, będącego symbolem męczeństwa tamtych czasów, ukazanego na tle dziejów Królestwa Polskiego w latach 1815-1830. Oprawę wydawniczą wykonaną przez Władysława Łazarskiego w Warszawie (sygn. na tylniej okładzinie), projektował Stanisław Ostoja-Chrostowski (sygn. na licu monogramem „S.C.”). Oprawa w stylu Art Déco zaprezentowana została na Powszechnej Wy- 47 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl stawie Krajowej w Poznaniu w 1929 r. Brak kart tytułowych i przednich wyklejek, otarcia oprawy, zabrudzenia lica w t. 1, oprócz tego stan dobry. 200 318 BARTOSZEWICZ Kazimierz – Rzeczpospolita babińska. (Książki dla wszystkich; 427). Warszawa 1909 Nakładem M. Arcta. 13 cm, s. 151, opr. wydawnicza: ppł. Rozprawa o słynnej Rzeczypospolitej babińskiej, opisanej po raz pierwszy w 1587 r. w dziele Annales Stanisława Sarnickiego (ok. 1532-1597). Założona została przez grono szlachty zajmującej się żartobliwą twórczością literacką. Działała od drugiej połowy XVI wieku w posiadłości rodziny Pszonków w Babinie (w okolicach Lublina). Babińczycy – powiada Sarnicki – wzorowali się na porządku i urządzeniach Rzeczypospolitej. Wybierali spośród siebie: senat, biskupów, wojewodów, hetmanów, sekretarzy. Nominacje wydawano albo zaraz na miejscu podczas wesołej zabawy, albo wysyłano później na piśmie, opatrzywszy pieczęcią woskową. Stan dobry. 90 319 BIELECKI Tadeusz – W szkole Dmowskiego. Wspomnienia i uwagi. Warszawa 1934 Odbitka z „Myśli Narodowej” nr 33. 19,5 cm, s. 19. Broszura wydawn. Niewielkie plamy na k. tytułowej i s. 6-7. 40 320 BIELECKI Tadeusz – W szkole Dmowskiego. Szkice i wspomnienia. Londyn 1968 Polska Fundacja Kulturalna. 20,5 cm, s. 318, broszura wydawn. 50 321 BORKIEWICZ Adam – Rycerze podziemni. Waraszwa [!] 1933 Komitet Budowy Pomnika poległych peowiaków. 17 cm, s. 32. „P. O. W. ! Któż nie pamięta tego znaku, wyrytego pod Orłem Legjonów. […] Ów dzień 6 sierpnia 1914 roku, który decyzją i czynem Józefa Piłsudskiego stworzył zaczątek wojska polskiego […], zrodził również i Polską Organizację Wojskową”. 50 322 [BRATKOWSKI Jan] Album Grunwald: szkic historyczny. Tanie wydanie. Opracował Jasław z Bratkowa. Poznań 1910 Nakładem Polsko-Katolickiej Księgarni Nakładowej Zdzisława Rzepeckiego i Ski, czcionkami „Pra- 48 cy” Sp. z Ogr. Odp. 18 x 28 cm, s. 191, [1], tabl. ryc. 11 (chromolitografie, w tym 1 rozkł.). Opr. wydawnicza: pł. ze złoc. i tłocz. oraz barwną reprodukcją na licu. Bardzo bogato ilustrowany, patriotyczny album wydany z okazji 500-rocznicy zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem z pięknymi barwnymi reprodukcjami najcelniejszych obrazów związanych z tym wydarzeniem, w tym z rozkładaną barwną tablicą z Bitwą Grunwaldzką Jana Matejki. Album zawiera ponadto: Jan Styka, Tadeusz Styka, Sześć szkiców do obrazu kolistego (Panoramy) „Bitwa pod Grunwaldem”; Widoki z pola Bitwy Grunwaldzkiej, wykonane podług wskazówek dra. T. Rzepnikowskiego z Lubawy i przez tegoż opisane (tabl. 4). Tekst kompletny. Brak dwóch tablic barwnych. Egz. wymaga fachowej oprawy introligatorskiej z zachowaniem istniejącej substancji zabytkowej bloku książki. 140 323 BYSTROŃ Jan St. – Megalomanja narodowa. Źródła – teorje – skutki. Warszawa 1924 Gebethner i Wolff. 23 cm, s. 28. Broszura wydawn. Pierwsza redakcja słynnej monografii Bystronia. 50 324 CHMAJ Ludwik – Samuel Przypkowski na tle prądów religijnych XVII wieku. Kraków 1927 Polska Akademia Umiejętności. 24 cm, s. [2], 240. Broszura wydawn.; grzbiet reperowany. Ludwik Chmaj – historyk kultury i filozofii, pedagog. Jeden z wybitniejszych badaczy dziejów reformacji. Zajmował się także okresem Oświecenia i współczesną filozofią i myślą pedagogiczną. 90 325 CHOŁONIEWSKI Antoni – Duch dziejów Polski. Wydanie czwarte. Nakładem Funduszu imienia A. Arkuszewskiego. Warszawa 1932 „Księgarnia Polska” Tow. Polskiej Macierzy Szkolnej. 19,5 cm, s. 167, [1]. Opr. wtórna: plast., złocone napisy na grzbiecie i licu opr.; okładki oryginalne zachowane. Liczne podkreślenia ołówkiem, kilka dopisków. Wyd. 1 ukazało się w 1917 r. 90 326 CZAPLIŃSKI Władysław – Elekcja ostatniego polskiego biskupa wrocławskiego w r. 1625. Wrocław 1948 Zakład Narodowy imienia Ossolińskich. 25 cm, s. [2], 39. Odręczna dedykacja autora. Nadbitka z rocznika Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Tom III (1948). 60 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 327 CZAPSKA Maria – Ludwika Śniadecka. Warszawa 1938 Biblioteka Polska. 23,5 cm, s. 280, liczne ilustr. w tekście, opr. wtórna: ppł. ze złoc. na grzbiecie. Wydanie 1. Biografia Ludwiki Śniadeckiej (1802-1866), córki Jędrzeja Śniadeckiego, młodzieńczej, nieodwzajemnionej miłości Juliusza Słowackiego – upamiętnionej w korespondencji i utworach poety. W 1842 roku poznała w Turcji Michała Czajkowskiego (Sadyka Paszę, 1804-1886). Po przejściu na islam została jego żoną i wspierała go ofiarnie w sprawach polityki polskiej na Wschodzie. Opiekowała się Polakami, którzy jako dezerterzy z wojska rosyjskiego dostawali się licznie do Turcji. W 1842 r. wraz z ks. A. Czartoryskim zorganizowali w okolicach Stambułu w Polonezköy (Adampol) istniejącą do dziś osadę dla Polaków. Pochowana została na tamtejszym cmentarzu. Grzbiet po konserwacji, ślad zalania na k. tyt., oprócz tego stan dobry. 100 328 CZARTKOWSKI Adam – Opowieści miłosne. (Gawędy o Dawnym Obyczaju. Wybór ciekawych pamiętników XVIII i XIX stulecia). Poznań [ok. 1929] Wydawnictwo Polskie R. Wegnera. 20 cm, s. VII, [5], 271, tabl. ilustr. 8. Opr. wydawnicza: pł. ze złoc. na licu i grzbiecie. Wydanie 2 (pierwsze wyd. wyszło p.t. „Obłąkania serdeczne”). Przedmowa Stanisław Wasylewski. M.in. o Stanisławie Auguście, Katarzynie II, Izabeli Czartoryskiej, Julii z Lubomirskich Potockiej, cesarzowej Elżbiecie, Helenie Lubomirskiej, Elizie Radziwiłłównie. Otarcia oprawy, nadpęknięcie grzbietu, poluzowany blok. 80 329 CZERMAK Wiktor Prof. dr. – Illustrowane dzieje Polski od początków do X wieku opracował …Tom ten zawiera przeszło 100 illustracyj. Warszawa 1935 Nakładem Franciszka Bondego. Drukarnia Piotra Laskauera. 25 cm, s. [4], VIII, 337, 15 tablic ilustr., w tym barwne i rozkł., liczne ilustracje w tekście. Opr. wtórna: pł. ze złoc. tytulaturą na grzbiecie. Wyd. 2. Ostatni tom (1. tom części piątej) nieukończonych Dziejów powszechnych illustrowanych (1894-1901, 15 wol.) Ekslibris Henryka Janczewskiego. Stan bardzo dobry. 120 330 CZUCHNOWSKI Marian – Cofnięty czas. Londyn 1945 Wydawnictwo Świato- wego Związku Polaków z Zagranicy. 18,5 cm, s. 122, brosz. wydawnicza. Wspomnienia wojenne Mariana Czuchnowskiego (1909-1991), poety, pisarza, dziennikarza, więźnia sowieckich łagrów (1939-1941), żołnierza armii gen. Andersa. Opis tułaczki autora wiodącej od Krasnowodzka, poprzez Morze Kaspijskie, Persję, Irak, Syrię, Liban, Palestynę, Egipt, Morze Śródziemne i Atlantyk do Liverpoolu. M.in. o poecie Władysławie Broniewskim, malarzu Józefie Jaremie, pianiście Zbigniewie Grzybowskim. Okładkę projektował Wacław MACHAN. Niewielkie otarcia okładki, wewnątrz stan bardzo dobry. 90 331 CZY WIESZ kto to jest? Pod ogólną redakcją Stanisława Łozy. Warszawa 1938 Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej. 25 cm, s. [12], 858, opr. wydawnicza: skóra czerwona ze złoc. na okładzinach i grzbiecie. Wydanie 1. Egzemplarz w pełnej skórze. Pierwsze polskie wydawnictwo typu „who is who”. Zawiera ponad 4000 not biograficznych (często z portretami) postaci życia publicznego, wojskowych, artystów, pisarzy, ludzi wolnych zawodów itp. W wielu wypadkach są to jedyne istniejące dzisiaj informacje o danej osobie. Stanisław Łoza (1888-1956) – historyk, autor licznych dzieł biograficznych. Grzbiet u góry naderwany, wewnątrz stan bardzo dobry. 500 332 DASZYŃSKI Ignacy – W pierwszą rocznicę przewrotu majowego. Studjum polityczne. Warszawa 1927 Nakładem Księgarni Robotniczej. 20,5 cm, s. 65, [3]. Opr. wtórna: imitacja półpłótna, zachowane okł. brosz. wydawniczej. Przemyślenia Ignacego Daszyńskiego (1866 -1936), polityka socjalistycznego, który w czasie zamachu majowego opowiedział się po stronie Józefa Piłsudskiego. Z czasem rozczarował się polityką władz sanacyjnych i stawał się wobec nich coraz bardziej krytyczny. Od października 1926 r. do kwietnia 1928 r. był redaktorem naczelnym opozycyjnego wobec sanacji tygodnika „Pobudka”. Podklejenia na zgięciach kilku kart, stan dobry. 90 333 DĄBROWSKI Jan – Sługa gnuśny. Fragment pamiętnika. Do druku przygotował i wstępem opatrzył Leon Koczy (Biblioteka Instytutu Polskiego i Muzeum gen. Sikorskiego w Szkocji). Glasgow 1976 Wydano 49 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl siedzeniu 18 XII 1830 r. sejm uznał powstanie za ogólnonarodowe i pod wpływem radykalnej opinii publicznej 25 I 1831 r. ogłosił akt detronizacji, łączący się z wypowiedzeniem posłuszeństwa cesarzowi rosyjskiemu Mikołajowi I. Deklaracja sejmowa głosiła, że „naród polski jest ludem niepodległym, który ma prawo temu koronę polską oddać, którego godnym jej uzna”. Jednocześnie obarczał Aleksandra I i Mikołaja I odpowiedzialnością za niedotrzymanie zaręczonych przysięgą praw. Michał Rostworowski (1864-1940), prawnik, historyk ustroju. Egzemplarz nierozcięty. Nieznaczne ubytki krawędzi okładek, pęknięty blok w t. I, oprócz tego stan dobry. 450 340 z Funduszu Pośmiertnego Autora. 25 cm, s. [14], 67, [1], tabl. ilustr. 1. Brosz. wydawnicza. Wspomnienia Jana Dąbrowskiego (18941971), poświęcone w dużej mierze rewolucji bolszewickiej w Rosji, z wnikliwą analizą ludzi i wydarzeń. Stan bardzo dobry. 120 334 DEMBIŃSKA Anna – Zygmunt I. Zarys dziejów wewnętrzno-politycznych w latach 1540-1548. Poznań 1948 Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Prace Komisji Historycznej, Tom XIV, zeszyt 3. 25 cm, s.[2], 144, [2]. Broszura wydawn. Egz. nierozcięty. Pieczątka „Z księgozbioru ks. Tadeusza Borkowskiego”. 80 335 DYARYUSZ Sejmu z r. 1830-1831. Wydał Michał Rostworowski. (Źródła do dziejów Polski porozbiorowej. I). T. 1-6. Kraków 1907-1912 Nakładem Akademii Umiejętności i Tow. Popierania Wydawnictw Akademii Umiejętności. 24 cm, s. XXVI, 584, [1]; XXXI, [1], 645, [2]; XXIII, [1], 717; XXVIII, 695; XXIII, 622, [1]; XXIII, [1], 743; brosz. wydawnicze. Jedno z najważniejszych źródeł do dziejów powstania listopadowego, obejmujące zapis obrad sejmowych od 18 grudnia 1830 roku do 19 września 1831 roku. M.in. na po- 50 336 DYARIUSZE Sejmów Księstwa Warszawskiego. Zeszyt 1 – Dziennik posiedzeń izby poselskiej sejmu r. 1809 wydał Marceli Handelsman. Warszawa 1913 Nakładem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. 25,5 cm, s. XVIII, 53, [2]. Broszura wydawn. Egz. częściowo nierozcięty. Grzbiet brosz. reperowany. Wydawnictwa Komisji Historycznej T.N.W. 80 337 EHRLICH Ludwik – Starostwa w Halickiem w stosunku do Starostwa lwowskiego w wiekach średnich (1390-1501). Lwów 1914 Nakładem Tow. dla popierania nauki polskiej, Drukarnia UJ. 24 cm, s. [2], 135, [1]. Broszura wydawn. Egz. nierozcięty. Studya nad historyą prawa polskiego wydawane pod redakcyą Oswalda Balzera, tom VI, zeszyt 1. 80 338 EILE Henryk – Rok 1830. Warszawa 1930 Nakładem Tow. Wydawniczego „Polska Zjednoczona”. 21 cm, s. 128, [4]; broszura wydawn. Stan bardzo dobry. Obraz wybuchu i początkowego przebiegu powstania listopadowego w świetle artykułów prasy warszawskiej. Wiele ciekawostek dotyczących życia codziennego w Warszawie. Henryk Eile (1878-1939), historyk wojskowości. 80 339 FRIESE Christian – Rußland und Preußen vom Krimkrieg bis zum Polnischen Aufstand. (Osteuropäische Forschungen ..., Neue Folge, Bd. 11). Berlin-Königsberg Pr. 1931 Ost-Europa-Verlag. 23 cm, s. VIII, 389, [3], brosz. wydawnicza. Historia Rosji i Prus od wojny krymskiej (1853-1856), aż do zdarzeń związanych z polskim powstaniem styczniowym. Interesujące wątki dotyczące Plik pobrany ze strony www.portolan.pl polskich dążeń niepodległościowych. Grzbiet po konserwacji, niewielki ubytek i podklejenie przedniej okładki, stan dobry. 70 340 GĄSIOROWSKI Wacław (Wiesław Sclavus) – Gawędy żołnierskie. Pokłosie spuścizny pamiętnikarskiej napoleończyków. Wydanie drugie, ozdobione 112 reprodukcjami obrazów, portretów i winiet sławnych mistrzów […]. Warszawa 1938 Wydawnictwo J. Przeworskiego. 26,5 cm, s. 348, [4], 112 ilustr. w tekście, w tym i całostronicowe, w paginacji. Opr. wydawnicza: pł. z barwną reprod. na licu, złoconą tytulaturą na licu i grzbiecie. Nakład 2 400 egz. numerowanych; egz. nr 442. Otarcia grzbietu i narożników oprawy. Blok poluzowany. Wyklejki poplamione. Wewnątrz stan dobry. 180 341 GINSBERT J. inż. – Drogi żelazne Rzplitej. Opracowanie graficzne ATELIER GIRS-BARCZ. Warszawa 1937 Wydawnictwo M. Arcta. 20 cm, s. 167, [4], liczne ilustr., fotografie naklejane, 4 tablice ilustr., mapa rozkładana dróg żelaznych RP. Opr. wydawnicza: pł. z tłoczeniami, złocenia grzbietu i lica opr. (Zakł. Introligatorskie B. Zjawiński). Tytuł okładkowy (serii wydawniczej) „Polska w pracy”. Drobne przetarcia grzbietu i narożników oprawy. Stylowa typografia wybitnych międzywojennych artystów druku. 150 342 GLOGER Zygmunt – Geografia historyczna ziem dawnej Polski. W tekście 63 autentycznych rycin[!]. Kraków 1900 Spółka Wydawnicza Polska. 21 cm, s. [4], 387, 63 ilustracje w tekście, w tym całostronicowe (w paginacji), Opr. wtórna: ppł., bez napisów; okładki oryg. broszurowe zachowane. Pieczątka: „Ex Libris ks. Ksawery Ziemiecki”. Inna pieczątka wł. Stan bardzo dobry. 200 343 HAHN Wiktor dr. – Kościuszko w polskiej poezyi dramatycznej. Poznań 1918 Nakładem i czcionkami Drukarni i Księgarni św. Wojciecha. 21 cm, s. [4], 55, [1]. Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego; piecz. własn. „G. K.”. Grzbiet broszury oryg. po konserwacji; stan dobry. 60 344 HARTLEB Kazimierz – Mikołaj Kopernik. Wydanie wznowione. Toruń 1948 Nakładem Uniwersytetu Mikołaja Koper- 341 nika. Okładkę, układ graficzny oraz drzeworyty projektował i wykonał Bogusław MARSCHALL. 25 cm, s. 55, 6 tablic z drzeworytami, ozdobne inicjały. Broszura wydawn. Nakład 3 000 egz. 100 345 HARTLEB Kazimierz – Stosunek Hetmana Tarnowskiego do reformy Kościoła w XVI wieku i jej przedstawicieli. Lwów 1912 Z Drukarni Jakubowskiego i Sp. 24 cm, s. [4], 48. Broszura wydawn. Odręczna dedykacja autora. Odbitka z „Kwartalnika Historycznego”, 1912. 60 Heraldyka 346 BORKOWSKI-DUNIN Jerzy [Sewer] – Almanach błękitny. Genealogia żyjących rodów polskich. Lwów-Warszawa [1909] Nakł. Księgarni H. Altenberga, E. Wende i Ska. 15 cm, s. VII, [1], 1127, portrety 4, opr. wtórna: pł. ze złoc. na grzbiecie i licu (herb Poraj). Dzieło heraldyka Jerzego Sewera hr. Dunin-Borkowskiego (1856-1908), ówczesnego specjalisty od rodów utytułowanych w Polsce. Tom wydany w układzie almanachu gotajskiego obejmuje rody książęce, hrabiowskie i baronowskie. Zawiera 156 rodów o nazwiskach: Alexandrowicz, Badeni, Baworowski, Błażowski, Bniński, Bobrowski, Borch, Borkowski, Borowski, Branicki, Breza, Bukowski, Cetner, Chłapowski, Chłędowski Pfaffenhofen, Chodkiewicz, Chołoniewski, Czapski, Czarnecki, Czartoryski, Czechowicz, Lachowicki, Czetwertyński, Dąmbski, Dębicki, Dębiński, Drohojowski, Drucki-Lubecki, Dunin-Borkowski, Działyński, Dzieduszycki, Fredro, Giedroić, Giżycki, Golejewski, Gołuchowski, 51 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Gostkowski, Grabowski-Goetzendorf, Grabowski, Grocholski, Grudziński, Gurowski, Hadziewicz, Heydel, Horoch, Husarzewski, Iliński, Jabłonowski, Jezierski, Kalinowski, Karnicki, Kaszowski-Iliński, Komorowski, Konarski, Konopka, Korytowski, Kosiński, Kossakowski, Koziebrodzki, Krasicki, Krasiński, Kręcki, Krukowiecki, Kuczkowski, Kwilecki, Lanckoroński, Larisch, Lasocki, Ledóchowski, Lewartowski, Lewicki, Lubieniecki, Lubomirski, Łącki, Łączyński, Łoś, Łubieński, Małachowski, Massalski, Męciński, Miączyński, Michałowski, Mielżyński, Mier, Mieroszewski, Milewski, Mirski, Mniszech, Mniszek, Mostowski, Moszczeński, Mycielski, Ogiński, Orłowski, Osiecimski, Ostroróg, Ostrowski, Ożarowski, Piniński, Plater, Poletyło, Poniński, Potocki, Potulicki, Potworowski, Przychocki, Puszet Puget, Puzyna, Raczyński, Radolin, Radoliński, Radoszewski, Radziwiłł, Rayski, Rey, Romer, Ronikier, Rozwadowski, Russocki, Rzewuski, Rzyszczewski, Sanguszko, Sapieha, Siemieński, Sierakowski, Skarbek, Skarzyński, Skórzewski, Skrzyński, Sokolnicki, Stadnicki, Starzeński, Sułkowski, Sumiński, Szeliski, Szembek, Szeptycki, Szołdrski, Tarnowski, Tyszkiewicz, Uruski, Walewski, Węsierski, Wielhorski, Wielopolski, Wiśniewski, Wodzicki, Wolański, Wołłowicz, Woroniecki, Zabielski, Zabiełło, Załuski, Zamoyski, Zborowski, Ziemięcki, Żeleński, Żółtowski. Strony 897-938 podklejone grubszym papierem na marginesach (reperowane), miejscami niezbyt korzystnie dla tekstu (dopisano brakujące marginalia ołówkiem). Brak narożników na stronach 269-272 (uzupełnienia dodane). Karta tyt., s. 241-268 i 939-944 uzupełnione. Egz. z podkreśleniami (kredką lub piórem) oraz licznymi zapiskami do genealogii poszczególnych rodów ołówkiem lub piórkiem (miejsca zamieszkania, daty zaślubin i zgonów, dzieci itp.), co czyni go cennym i wyjątkowym. 400 347 GUMOWSKI Marian – Herbarz patrycjatu toruńskiego (Roczniki Tow. Nauk. w Toruniu, R. 74: 1969, z. 3). Toruń – Poznań 1970 Towarzystwo Naukowe – PWN. 23,5 cm, s. 200, [4], ilustr., rys. herbów. Opr. pł. wt. ze złoc. tyt. i herbem. Herbarz 142 rodów patrycjuszowskich miasta Torunia z informacjami genealogicznymi o rodzinie oraz ich herbami i gmerkami. 90 52 348 HOSZOWSKI Konstanty – O znakomitych zasługach w kraju rodziny Korycińskich. Skreślił. Odbitka z XXIX tomu Rocznika Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Kraków 1862 [F. Grzybowski]. 21 cm, s. 168. Opr. pł. współcz. z tyt. złoc. na grzbiecie i herbem na licu, przednia oryg. okł. brosz. zach. Materiały do genealogii rodu małopolskiego na podstawie akt źródłowych, literatury staropolskiej i pomników dziejowych sztuki autorstwa krakowskiego senatora. Niewielkie zabrudzenia opr. Poza tym stan lepiej niż dobry. 100 349 KAMOCKI Fr[anciszek] – Geneza dwu godeł w herbie Łada. Warszawa 1925 Nakł. autora. 26,5 cm, s. 36, ilustr. 30. Opr. pł. współcz. ze złoc. tyt. i herbem. Studium heraldyczne o średniowiecznym herbie polskim z odniesieniem do źródeł drukowanych. 60 350 KIRKOR Stanisław – Poczet Kirkorów ułożony chronologicznie według ścisłych lub przybliżonych dat występowania poszczególnych osób względnie protoplastów oddzielnych linii i gałązek. Na podstawie szkicu genealogicznego Szymona Konarskiego pod tytułem „Kirkorowie herbu własnego”, Londyn 1963. Uzup. i oprac., z przedmowa Szymona Konarskiego. (adl.) Tenże. Uwagi ogólne o genealogii rodziny Kirkorów litewskich. Londyn 1969 [Nakł. autora]. 25 cm, s. 89, [1], k. tabl. fot. [4], k. mapa, k. tabl. genealog. [2]; s. 52, k. tabl. [2], k. mapa. Opr. psk współcz. z tłocz. i złoc. na grzbiecie i obu licach. Wzorowa genealogiczna monografia naukowa zasłużonej rodziny litewskiej. Stan bardzo dobry. Ładny egz. 120 351 ŁASZCZYŃSKA Olga – Ród Herburtów w wiekach średnich (PTPN, Prace Komisji Historycznej, t. 14, z. 4). Poznań 1948 Poznańskie Tow. Przyj. Nauk. 25 cm, s. [4], 144, [1], k. map 2, ilustr. i tabl. genealog. w tekście. Opr. plast. ze złoc. tyt. i herbem, okł. oryg. brosz. zach. Studium historyczno-genealogiczne na temat spolonizowanego rodu niemiecko-czeskiego osiadłego na Rusi Halickiej. 60 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl MATERIAŁY do biografii, genealogii i heraldyki polskiej. T. 1-9. Pod redakcją Szymona Konarskiego (później Krzysztofa Górskiego). Buenos Aires – Paryż – Rzym – Sztokholm 1963-1987. Dzieło będące jednym z najpoważniejszych wydawnictw emigracyjnych, unikalne materiały o charakterze historycznoźródłowym dla biografii, genealogii i heraldyki polskiej. W redakcji tego dzieła, zrazu pod kierownictwem Szymona Konarskiego, brali udział: Edward Borowski, Andrzej Ciechanowiecki, Krzysztof Górski, Adam Heymowski, Andrzej Grabia-Jałbrzykowski, Mieczysław Pawszkiewicz, Bernard Pilewski, Leon Hieronim Radziwiłł, Kazimierz Zdziechowski, Maria Sanilewicz-Zielińska, Jan Żółtowski. 352 MATERIAŁY do biografii, genealogii i heraldyki polskiej. T. 1. Buenos Aires – Paryż 1963 Komitet Redakcyjny. 26 cm, s. 242, ilustr. Opr. pł. wt. ze złoc. tyt. Zawiera m.in.: monografie gałęzi wiłkomirskiej rodu Kościałkowskich oraz Woyczyńskich h. Habdank; Wspomnienia Konstantego Przewłockiego; listę oficerów, towarzyszy i podoficerów II Brygady Kawalerii Narodowej z 1790 r. oraz listę członków Towarzystwa Demokratycznego Polskiego z l. 1832-1851. Odb. 350 egz. Rzadkie. 250 353 MATERIAŁY do biografii, genealogii i heraldyki polskiej. T. II. Buenos Aires – Paryż 1964 Komitet Redakcyjny. 26 cm, s. 301. Opr. pł. wt. ze złoc. tyt. Tom obejmuje m.in.: Herbarz szlachty Inflant Polskich z 1778 r.; listę emigrantów polskich w Wielkiej Brytanii otrzymujących zasiłki z lat 1834-1899; Wspomnienia Jana Kantego Lubienieckiego; Genealogie niektórych polskich rodzin utytułowanych w oprac. Edwarda Borowskiego (dotyczy rodzin: książęcych – Czetwertyński, Drucki-Lubecki, Jabłonowski, Lubomirski, Radziwiłł i Sapieha; margrabiowie – Wielopolski; hrabiowie – Badeni, Baworowski, Bielski, Branicki, Czapski, Czosnowski, Dzieduszycki, Gołuchowski, Grocholski, Korytowski, Kossakowski, Krasiński, Lanckoroński, Michałowski, Mycielski, Orłowski, Osiecimski-Czapski, Ostrowski, Poniński, Potulicki, Pusłowski, Raczyński, Rzewuski, Rzyszczewski, Siemieński-Lewicki, Sierakowski, Skarbek, Skórzewski, Skrzyński, Sobański, Szołdrski, Tarnowski i Wodzicki). Nakład 400 egz. 200 354 MATERIAŁY do biografii, genealogii i heraldyki polskiej. T. III. Buenos Aires – Paryż 1966 Komitet Redakcyjny. 26 cm, s. 277, [3]. Opr. pł. wt. ze złoc. tyt. Obejmuje m.in.: Tytuły polskie nadawane cudzoziemcom; Polskie pamiątki heraldyczne w Rzymie; Polacy naturalizowani w Wielkiej Brytanii w XIX w.; Szymon Konarski, Regesty niektórych aktów stanu cywilnego parafii kalwińskiej w Sielcu koło Staszowa z lat 1826-1921; Mieczysław Rey, Wspomnienia; E. Borowski, Genealogie niektórych polskich rodzin utytułowanych (dotyczy rodzin: książęcych – Czartoryski, Puzyna i Woroniecki; hrabiowskich – Bobrowski, Brzozowski, Konarski, Koziebrodzki, Kwilecki, Lubieniecki, Mielżyński, Morstin, Ostroróg, Potocki, Smorczewski, Stadnicki, Wolański, Zaleski, Zamoyski; baronowskich – Chłapowscy). Nakład 400 egz. Notatki rękopiśmienne przy rodzie Chłapowskich. 200 355 MATERIAŁY do biografii, genealogii i heraldyki polskiej. T. V. Buenos Aires – Paryż 1971 Komitet Redakcyjny. 26 cm, s. 293, [1], k. tabl. [4]. Opr. pł. wt. ze złoc. tyt. Obejmuje m.in.: Rejestry przywilejów indygenatu w Polsce (1519-1793); bibliografię „Miesięcznika Heraldycznego” i „Rocznika Heraldycznego” (1908-1939); Polacy w Wielkiej Brytanii i polonica w archiwach brytyjskich; monografię rodu Ostrzeszowiczów; Jan Sienkiewicz, Wyprawa do Odessy (pamiętnik); Materiały do genealogii rodów Nadratowski, Nagórny i Pierożyński; E. Borowski, Genealogie niektórych utytułowanych rodów polskich (książęta: Sułkowski; hrabiowie: Chodkiewicz; Czacki, Czarnecki, KaszowskiIliński, Kurnatowski, Ledóchowski, Plater, Przezdziecki, Rey, Ronikier, Sokolnicki, Sumiński, Szembek i Szeptycki) oraz baronowie (Heydel i Konopka). Drobne uzupełnienia rękopiśmienne przy rodzie Szeptyckich. Nakład 400 egz. 200 356 MATERIAŁY do biografii, genealogii i heraldyki polskiej. T. IX. Buenos Aires – Sztokholm 1987 Komitet Redakcyjny. 25 cm, s. XV, 257, [3]. Opr. plast. ze złoc. tyt. i herbem. Źródłowa praca Zygmunta Wdowiszewskiego – Regesty nobilitacji w Polsce (14041794) zawierająca spis uszlachconych podług źródeł archiwalnych. Odb. 500 egz. 200 53 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl pł. wt. ze złoc. tyt. i herbem, okł. oryg. brosz. zach. Praca numerowana zawierająca imienny spis rycerstwa polskiego biorącego udział w wyprawie wiedeńskiej przeciw Turkom. Dołączono cegiełkę na odbudowę Oleska. 80 359 357 MIKUCKI Sylwjusz – Heraldyka Piastów Śląskich do schyłku XIV w. (Osobne odb. z t. III Historji Śląska do r. 1400). Kraków 1935 Polska Akademja Umiejętności. 24 cm, s. [441]-542, k. tabl. [49], ryc. 4 w tekście. Opr. imit. skóry ze złoc. tyt. i herbem. Tytuł na oryg. okł. Tablice posiadają własną numerację zgodną z paginacją t. III Historii Śląska. Praca omawia godła na pieczęciach władców śląskich, ich genezę, barwy wraz z ogólną charakterystyką heraldyki piastowskiej. Stan bardzo dobry. 80 358 NANKE Czesław – Szlachta wołyńska wobec Konstytucyi Trzeciego Maja. (Archiwum Naukowe TdPNP, dz. I, t. III, z. 4). Lwów 1907 Tow. dla Popierania Nauki Polskiej. 24 cm, s. [6], 93. Opr. plast. ze złoc. tyt. i herbem. Rozprawa historyczna z dokumentami źródłowymi zawierającymi spisy szlachty. 70 359 PIENIĄŻEK-ODROWĄŻ Jerzy – Rycerstwo polskie w wyprawie wiedeńskiej pod wodzą króla Jana III Sobieskiego w roku 1683. Warszawa 1933 Nakł. Sekcji Rodowej Komitetu Obchodu 250-lecia Odsieczy Wiednia. 27,5 cm, s. 30, [1], ilustr. w tekście 4. Opr. 54 360 URUSKI Seweryn, hr. – Rodzina. Herbarz szlachty polskiej; oprac. przez... przy współudziale Adama Amilkara Kosińskiego; wykończony i uzup. przez Aleksandra Włodarskiego. T. 1-15. Warszawa 1904-1917 Gebethner i Wolff. 30,5 cm, s. [4], XII, 400; [4], 404; [4], 396, [2]; [4], 400; [4], 396; [4], 392; [4], 388; [4], 379; [4], 388; [4], 392; [4], 380; [4], 382; [4], 371; [4], 384, [2]; [4], 384. Opr. współczesna: psk (jedynie t. 10 w opr. wtórnej: ppł.) z tłocz. i złoc. na grzbiecie i licach oraz szyldzikami, zachowane przednie okł. brosz. wydawniczej (w t. 10 naklejone). Herbarz został wydany przez spadkobierców Seweryna hr. Uruskiego (1817-1890), marszałka szlachty guberni warszawskiej, tajnego radcę i ochmistrza dworu cesarskiego, heraldyka i prezesa Heroldii Królestwa Polskiego. Chociaż wartość tego herbarza nie może równać się ze słynnym herbarzem Adama Bonieckiego, to jednak stanowi jego istotne dopełnienie. W odróżnieniu od niego zawiera bowiem dane o szlachcie porozbiorowej i XIX-wiecznych legitymacjach szlacheckich. Na jego kartach odnajdujemy, w ramach opublikowanych liter alfabetu, kompletne spisy szlachty polskiej: wylegitymowanej przed Heroldią Królestwa Polskiego do roku 1864 i przed Radą Stanu Królestwa Polskiego do 1867; wylegitymowanej przed deputacjami szlacheckimi w cesarstwie rosyjskim do 1835 (np. guberni kijowskiej, kowieńskiej, mińskiej, podolskiej, wileńskiej i wołyńskiej czy okręgu białostockiego) oraz przed departamentem Heroldii w cesarstwie do 1878 r. Niniejszy zespół niemalże w jednolitej oprawie dochodzi do nazwiska „Rzyszko”. W latach 1932-1938 wydano dodatkowo 6 zeszytów uzupełnień. W t. 15 na uwagę zasługują niezwykle bogate marginalia (występujące na niemalże wszystkich kartach) oraz fachowe zapiski i uzupełnienia w tekście, świadczące o niebywałej wiedzy właściciela. W pozostałych tomach drobne pojedyncze zapiski na marginesach. W t. 7 i 11 na kilkunastu kartach względnie marginesach zaplamienia bez wpływu na tekst. W t. 5 odwrócone przez introligatora składki ze s. 211-214. Miejscami drobne zabrudzenia i otarcia oprawy, ogólnie stan dobry. Ładny egzemplarz. 4 000 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 361 WATULEWICZ Józef – Herburtowie Fulsztyńscy i kościół parafialny w Fulsztynie. Skreślił … Przemyśl 1904 Rada pow. w Starym Samborze. 19,5 cm, s. 45, ilustr. 11. Opr. wtórna: imitacja skóry ze złoc. tyt. i herbem. Monografia miejscowości Fulsztyn i związanych z nią pamiątek po senatorskim rodzie Herburtów. Blok książki minimalnie odchodzi od opr. 60 362 WŁODARSKI Aleksander – Materiały do historyi rodu Cholewitów-Pawlikowskich. Zebrał i oprac. …Warszawa 1929 Druk Piotra Laskauera. 27 cm, s. 143, [3], k. tabl. [5] ilustr., tabl. genealog. [1]. (adl.) tenże: Zarys monografji rodu Grzymała-Ślaski v. Śleszyński. Ze źródeł archiwalnych zebrał i oprac. … Warszawa 1934 Druk. L. Nowak, s. [2], 14, k. tabl. genealog. Współopr. psk współcz. ze złoc. tyt. i herbem, okł. oryg. obu broszur zach. Poz. 1: Dzieje rodu Pawlikowskich h. Cholewa, wywodzących się z Pawlikowic k. Łęczycy, oparte na ogromnym materiale źródłowym z akt ziemskich, wywodów szlachectwa, dokumentów hipotecznych, testamentów itp. Dołączono obszerną bibliografię rodziny, indeks nazwisk i miejsc. Ilustracje przedstawiają drzewo genealogiczne, faksymila dokumentów i portrety rodowe. Z tego rodu pochodzili m.in. sławni bibliofile Gwalbert Józef (17931852), założyciel biblioteki i zbioru graficznego w Medyce, i jego syn Mieczysław Gwalbert Henryk (1834-1903), ofiarodawca całości zbiorów rodowych dla Biblioteki Ossolineum we Lwowie (26 tys. ksiąg, 4500 rękopisów i zbiory graficzne). Poz. 2: Genealogia i regesta dokumentów archiwalnych mazowieckiego rodu szlacheckiego. Stan bardzo dobry. Bardzo rzadkie. 150 363 WYPLER Jan – Przyczynki do historji starogórnośląskiego rodu rycerskiego Wyplerów w byłem Państwie Pszczyńskiem. Wyd. niemieckie. Katowice 1936 Nakł. własnym. 24 cm, s. 99, liczne ilustr. w tekście, w tym faksym. Opr. plast. z tyt. złoc. na grzbiecie i herbem na licu, przednia oryg. okł. broszurowa zach. Źrodłowa monografia rodu oparta na dokumentach z XIV-XVII w. Język niemiecki. 90 363 364 HIRSZFELD Ludwik – Historia jednego życia. (Żywoty nieurojone; t. 1). Warszawa 1946 Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”. 24,5 cm, s. 369, [2], opr. współczesna: pł. ze złoc. na licu i grzbiecie. Wydanie 1. Autobiografia Ludwika Hirszfelda (1884-1954), jednego z najwybitniejszych polskich lekarzy, bakteriologa, twórcy polskiej szkoły immunologicznej i światowej sławy serologa, współtwórcy podstaw nauki o grupach krwi. Dzieło stanowi ważny przyczynek zarówno do historii nauki polskiej, jak i tragicznych losów Żydów polskich w czasie II wojny światowej. Dedykacja z licznymi podpisami dla Tadeusza Brzósko (Warszawa, 28 X 48 r.). Nieznaczne otarcia krawędzi oprawy, oprócz tego stan bardzo dobry. 90 365 HISTORYA XIX stulecia. Dzieje polityki, literatury, sztuki, nauki, przemysłu i t.p., opracowane na podstawie najnowszych badań i objaśnione licznemi ilustracyami. Pod redakcyą Dr. Aleksandra Czechowskiego. T. 1-3. Warszawa 1901-1902 Nakładem „Gazety Polskiej”. 27,5 cm, s. [2], XVIII, [2], 599; [8], XVI, 599; [8], 691, [1], XX; liczne ilustr. w tekście. Opr. wydawnicza: pł. niebieskie z tłoczeniami i złoc. na grzbiecie i licu. Liczne, skreślone i unieważnione piecz. bi- 55 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 368 KIENIEWICZ Stefan – Ignacy Działyński 1754-1797. Kórnik MCMXXX (1930) Nakładem Bibljoteki Kórnickiej. 25,5 cm, s. [2], 177, [1], 4 tablice ilustr. Broszura wydawn., reperowana, grzbiet wtórny, wewnątrz stan bardzo dobry. Egz. częściowo nierozcięty. Życiorysy zasłużonych Polaków wieku XVIII i XIX. 100 365 blioteczne. Otarcia grzbietu i brzegów oprawy. W t. 1 s. 599 uszkodzona, z niewielkim ubytkiem tekstu. Obszerna, bogato ilustrowana panorama świata w XIX w., ze szczególnym uwzględnieniem spraw polskich. Praca zbiorowa opracowana przez Aleksandra Czechowskiego, Józefa Tokarzewicza, Gabriela Tołwińskiego i Zygmunta Grudzińskiego [t. 2-3]. Dział ilustracji pod kierunkiem Edwarda Nicza. 500 366 [KALLIMACH] Filipa Buonaccorsi Kallimacha Życie i obyczaje Grzegorza z Sanoka arcybiskupa lwowskiego (Przekład polski z oryginału łacińskiego). Poprzedza Spór o Grzegorza z Sanoka przez prof. dr. Tadeusza Sinkę. Lwów 1909 Staraniem „Kółka filologicznego” we Lwowie. Z drukarni Józefa Styfiego w Przemyślu. 24 cm, s. 87, 2 tablice ilustr. Broszura wydawn., reperowana. Wewnątrz stan bardzo dobry. Piecz. własn. „R. J. Mańkowski” oraz „Skład główny w Księgarni Zienkowicz i Chęciński we Lwowie”. 100 367 KARASIEWICZ Władysław ks. – Jakób II Świnka arcybiskub Gnieźnieński 12831314. Poznań 1948 Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Prace Komisji Historycznej, Tom III, zeszyt 3. 25 cm, s. [4], 137, [3]. Dedykacja autora. Broszura wydawn. 80 56 369 KORZON Tadeusz – Wewnętrzne dzieje Polski za Stanisława Augusta (17641794). Badania historyczne ze stanowiska ekonomicznego i administracyjnego. Wyd. 2. T. 1-6. Kraków–Warszawa 1897-1898 L. Zwoliński, T. Paprocki. 23,5 cm, s. [4], 513, [3], k. tabl. [7]; [2], 428, [1], k. tabl. [28]; [4], 491, [1], k. tabl. [19]; [4], 339, k. tabl. [11]; [4], 298, k. tabl. [8]; [4], 392, k. tabl. [8], liczne ilustr. Opr. psk z epoki z tłocz. złotem tyt. na grzbiecie. Obszerna panorama panowania ostatniego króla Rzeczypospolitej w przededniu upadku państwowości polskiej, mająca wartość dokumentu naukowego, z uwagi na zaginięcie wielu rękopisów, na których opierał się autor. Liczne mapy i ilustracje, w tym kolorowe i rozkładane (niektóre tabl. podwójne liczone jako 2 karty). Niewielkie otarcia opr., poza tym czysty egz. W t. I mapa rozbiorów naddarta. 1 200 370 KOZICKI Stanisław – Historia Ligi Narodowej (okres 1887-1907). Londyn 1964 „Myśl Polska”. 21,5 cm, s. 622, errata. Opr. wydawnicza: pł. ze złoconymi napisami na grzbiecie, obwoluta. 100 371 KRAUSHAR Alexander – Echa przeszłości. Szkice, wizerunki i wspomnienia historyczne. Z illustracyami. Warszawa 1917 Nakład i druk Tow. Akc. S. Orgelbranda Synów. 21,5 cm, s. [4], 503, [1], VII, [1], liczne ilustr. w tekście, opr. późniejsza: pł. Imponująca rozległością zainteresowań i bogactwem wykorzystanych materiałów źródłowych praca Aleksandra Kraushara (1843-1931), historyka, badacza dziejów Polski XVI-XIX w. M.in.: Zawieruszony rękopis tomu II dzieła Maurycego Mochnackiego O literaturze polskiej w wieku XIX; Adam Mickiewicz i Zenejda księżna Wołkońska; Złota księga chłopów i mieszczan polskich; Królewicz polski na dworze Ludwika XIV-go; Ostatni dzień z życia Józefa księcia Poniatowskiego; Czartoryscy; Z dziejów kultury polskiej; Kraszewsciana; Z dziejów emigracji polistopadowej. Liczne varsaviana, m.in. Warsza- Plik pobrany ze strony www.portolan.pl wa nowożytna (1815-1830); Posąg Kazimierza Wielkiego w Warszawie; Festyn w Łazienkach. Przedwojenna dedykacja, stan dobry. 160 372 KROPOTKIN Piotr – Spólnictwo a socjalizm wolnościowy, w przekładzie i z przedmową Edwarda Godwina. Warszawa 1930 Skład gł. w Księgarni Robotniczej, Warszawa, 23 cm, s. 32. Broszura wydawnicza. 60 373 KSIĘGA chwały piechoty. Warszawa 1937-1939 Departament Piechoty M. S[praw] Wojsk[owych]. Redaktor Eugeniusz Quirini. Układ graficzny oraz projekt oprawy – Anatol GIRS i Bolesław BARCZ. 36 cm, s. XI, [1], 462, [2], [128], 3 portrety, 20 tablic ilustr. barwnych, 1 tabl. czarnobiała, liczne ilustracje, szkice, rysunki i fotografie w tekście. Oprawa wydawnicza: granatowa tektura z tłoczeniami na grzbiecie, złocona tytulatura i metalowa plakieta (12 x 9 cm) z popiersiem żołnierza na licu (Projekt plakiety – Bolesław Barcz). Oprawę wykonały Zakłady introligatorskie Bolesława Zjawińskiego w Warszawie. Bogato ilustrowane, podstawowe dzieło do dziejów piechoty polskiej. Zawiera także szczegółowy opis pułków (Metryki chwały…) i listę kawalerów orderu Virtuti Militari. Strony 70-74 luźne; k. 13/14 i 125/126 naddarte, bez ubytków. Część s. 2 zaplamiona. Przetarcia grzbietu oprawy. Stan dobry, egz. kompletny, czysty. 900 369 374 KUBALA Ludwik – Stanisław Orzechowski i wpływ na rozwój i upadek Reformacyi w Polsce … z 46 ilustracyami. (Nauka i Sztuka, Wydawnictwo Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych we Lwowie; t. 1). Lwów 1906 Skład główny w księgarni H. Altenberga. 24 cm, s. [4], 103, [3], portret, liczne ilustr. w tekście, opr. wydawnicza: pł. ze złoc. na licu i grzbiecie, górny brzeg k. złoc. Monografia o Stanisławie Orzechowskim (1513-1566), kanoniku przemyskim, historyku, autorze pism politycznych i religijnych okresu renesansu, ideologu złotej wolności szlacheckiej, zwolennika zniesienia celibatu, który poprzez zawarcie małżeństwa i zerwanie ślubów kapłańskich został pozbawiony wszystkich piastowanych przez siebie godności i dóbr kościelnych. Stan dobry. 90 373 57 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 375 KUCHARZEWSKI Jan – Epoka paskiewiczowska. Losy oświaty. WarszawaKraków 1914 Skład główny w Księgarni Gebethnera i Wolffa. 23 cm, s. [2], 635, [2], opr. współczesna: ppł. z szyldzikiem złoc. na grzbiecie, zachowana przednia okł. brosz. wydawniczej. Cenne źródłowe studium o próbach represji i intensywnej rusyfikacji Królestwa Polskiego, podjętej przez władze carskie po upadku powstania listopadowego. W działalności tej wyróżniał się znany z okrucieństwa dowódca rosyjski Iwan Fiodorowicz Paskiewicz (1782-1856), który za stłumienie powstania listopadowego otrzymał tytuł księcia warszawskiego i został namiestnikiem Królestwa Polskiego. Jan Kucharzewski (1876-1952), historyk, publicysta, polityk, prawnik, autor głośnego dzieła o Rosji Od Białego Caratu do Czerwonego. Zabrudzenie i zdublowanie okładki, miejscami zażółcenia w tekście. 160 376 KUKIEL Marian, generał – Zarys historii wojskowości w Polsce. Wydanie piąte [zmienione]. Londyn 1949 Nakładem Orbisu. 21,5 cm, s. XVI, 242. Broszura wydawnicza. 80 377 KUŁAKOWSKI Mariusz – Roman Dmowski w świetle listów i wspomnień, t. I-II. Londyn 1968 Staraniem Instytutu Romana Dmowskiego w Ameryce. Nakładem Gryf Publications Ltd. 21 cm, s. [4], 432, tabl.1 (portret Dmowskiego w rys. Leli Pawlikowskiej); 400, errata. Opr. wydawnicza, w 2 wol.: pł., napisy na grzbietach złocone. Stan bardzo dobry. 120 378 KUMANIECKI Kazimierz Władysław Dr – Zbiór najważniejszych dokumentów do powstania państwa polskiego. Kraków – Warszawa 1920 Nakład Księgarni J. Czerneckiego. 22,5 cm, s. 186, [2]. Opr. wtórna: ppł. biblioteczne, z szyldzikiem. Nieaktualne piecz. własnościowe „ Bibljoteki Seminarjum Prawa Publicznego Szkoły Nauk Politycznych w Warszawie”. Zbiór obejmuje okres od grudnia 1912 do kwietnia 1919 r. 100 379 LEŚNIEWSKI Czesław – Stanisław Staszic, jego życie i ideologia w dobie Polski niepodległej (1755-1795). Warszawa 1926 Nakładem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i Gebethnera i Wolffa. 22,5 cm, 58 s. 352. Opr. wtórna, ppł. z napisami na grzbiecie. Rozprawy historyczne Tow. Naukowego Warszawskiego Tom V, zeszyt 2. 70 380 LEŚNODORSKI Bogusław – Dzieło Sejmu Czteroletniego (1788-1792). Studium historyczno-prawne. Wrocław 1951 Ossolineum. 24 cm, s. 473, [2], 11 tablic ilustr. Opr. wtórna: plast. z superekslibrisem heraldycznym (h. Poraj) i złoconymi napisami na grzbiecie. Okł. oryginalna zachowana. Ekslibris W. O. Biernackiego Poraya. 100 381 LIMANOWSKI Bolesław dr – Stanisław Worcell. Życiorys. Warszawa 1948 Spółdzielnia Wydawnicza „Wiedza”. 24 cm, s. 461, [9]. Opr. wtórna: plast., złoc. napisy na grzbiecie [brak okładki oryg.] Podstawowa monografia postaci i epoki. 120 382 LIPIŃSKI Wacław – Walka zbrojna o niepodległość Polski 1905-1918. Wydanie drugie rozszerzone. Warszawa 1935 Instytut Najnowszej Historii Polski. 25 cm, s. XX, [2], 486, [2], liczne ilustr. oraz mapy i szkice w tekście, opr. wtórna: imitacja półpłótna ze złoc. na grzbiecie, zachowane okł. brosz. wydawniczej. Udział formacji wojskowych w walce o niepodległość. Omówiono m.in. Polską Organizację Wojskową, Polskie Siły Zbrojne, Polski Korpus Posiłkowy, wojsko polskie na wschodzie (Legion Puławski, Polska Brygada Strzelecka, Pierwszy Korpus na Białorusi, Drugi Korpus i bój pod Kaniowem, Trzeci Korpus na Ukrainie, Dywizja Syberyjska) oraz wojska na zachodzie (Oddział Bajończyków, Armia Polska we Francji). Niewielkie zabrudzenie okładek, oprócz tego stan bardzo dobry. 120 383 LISTA strat kultury polskiej (1.IX.1939 – 1.III.1946). Zestawił Bolesław Olszewicz. Warszawa 1947 Wydawnictwo S. Arcta. 17,5 cm, s. XVI, 336, brosz. wydawnicza. Lista strat obejmuje ok. 4400 nazwisk: uczonych, artystów, literatów, działaczy społecznych, politycznych, lekarzy, techników, wojskowych. Układ alfabetyczny podaje w miarę możliwości osoby zmarłe śmiercią naturalną, poległych w boju, zabitych podczas działań wojennych, zamęczonych w obozach. Uwzględniono informacje ustne, prasę Plik pobrany ze strony www.portolan.pl podziemną, inne źródła drukowane oraz liczną korespondencję nadesłaną po rozpoczęciu w lipcu 1945 r. publikacji „Listy strat kultury polskiej” w „Tygodniku Powszechnym”. Liczne luźne składki. Ładna okładka wydawnicza sygnowana na licu: „M. Bilińska”, reprodukowana w: „Tysiąc okładek polskich…”. 120 384 LISTE générale des Anciens élèves de l’École Polonaise (publiée par les soins de l’Association). Paris 1908 Imprimerie Polyglotte A. Reiff. 21 cm, s. 48. Podaje nazwiska 1658. uczniów Szkoły Polskiej w l. 1842-1907. 90 385 [LOTNICTWO] Ku czci poległych lotników księga pamiątkowa. Praca zbiorowa pod naczelną redakcją mjr. dypl. pilota Marjana Romeyki. Warszawa 1933 Wydawnictwo Komitetu Budowy Pomnika ku czci poległych lotników. Nakładem Lucjana Złotnickiego. Układ graficzny i projekt oprawy – Stanisław OSTOJA CHROSTOWSKI. 34 cm, s. [8], 420, liczne ilustracje w tekście, 12 tablic czarnobiałych (w tym portrety prezydenta Mościckiego i marszałka Piłsudskiego), 9 tablic ilustr. barwnych, 4 drzeworyty (na osobnych tablicach) St. Ostoji Chrostowskiego. Oprawa wydawnicza Zakładów Introligatorskich Bolesława Zjawińskiego w Warszawie: zielone płótno, tłoczenia, złocenia na licu okładki i grzbiecie oprawy. Jedna z tablic barwnych (Pomnik lotnika) luzem. Naddarcia i przetarcia grzbietu oprawy, wewnątrz stan bardzo dobry. 500 386 LUDWIG Emil – Franklin Delano Roosvelt. Studium o szczęściu i władzy. Z upoważnienia autora przełożył St. Łukomski. Warszawa 1939 Towarzystwo Wydawnicze „Rój”. 23 cm, s. 291, [11]. Opr. wtórna: plast. z superekslibrisem herbowym na licu, z napisami złoc. na grzbiecie. Ex Libris W. O. Biernacki Poray. Lico opr. z niewielkim ubytkiem; wewnątrz stan bardzo dobry. 90 387 ŁEMPICKI Stanisław – Rola wieku złotego w dziejowym procesie formowania się polskiej kultury duchowej. Lwów 1938 Nakład i własność K. S. Jakubowskiego. 17,5 cm, s. 39. Pieczątka „St. Malinowski/ Antykwarnia polska/ pl. Halicki, róg Batorego”. 60 388 ŁOWMIAŃSKI Henryk – Witold Wielki Książę Litewski. Wilno 1930 Wydawnictwo Komitetu obchodu pięćsetnej rocznicy zgonu Wielkiego Księcia Witolda. 20,5 cm, s. 118. Broszura wydawn. (reperowana). Brak k. przedtytułowej. Rzadkie. 100 389 MALECZYŃSKI Karol – Bolesław Krzywousty. Zarys panowania. Kraków 1947 Wyd. Księgarni Stefana Kamińskiego. 22 cm, s. 290, [2], 15 ilustr., mapka. Broszura wydawn., drobne ubytki obu okładek. Pieczątka: „Z księgozbioru ks. Tadeusza Borkowskiego”. 90 390 MENDELSONOWA Maria – Wspomnienia o Zofii Kowalewskiej. Kraków 1911 Księgarnia D. E. Friedleina. 23,5 cm, s. [4], 127, [5], portret 1, liczne ilustr. w tekście, opr. wtórna: pł., zachowana przednia okł. brosz. wyd. Wydanie pośmiertne wspomnień o Zofii Kowalewskiej (1850-1891), wybitnej rosyjskiej matematyczce polskiego pochodzenia, autorce m.in. powieści „Nihilistka”, której druku zabroniła ówczesna cenzura rosyjska (ukazała się dopiero w 1928 r.). Maria Mendelsonowa (1850-1909), działaczka polskiego oraz międzynarodowego ruchu socjalistycznego, publicystka i pisarka, prywatnie przyjaciółka Zofii Kowalewskiej. Stan dobry. 120 391 [MONTGOMERY] Field Marshal the Viscount Montgomery of Alamein – Od Normandii do Bałtyku. Z angielskiego przełożył Tadeusz Świeściak. Okładkę projektował Janusz Maria BRZESKI. Katowice 1948 Wydawnictwo Awir. 24,5 cm, s. 255, tablica fot., mapa rozkł. barwna. Przebieg kampanii w płn.-zach. Europie od 6 czerwca 1944 do 8 maja 1945. Broszura wydawn. 100 392 MORAWSKI Stanisław – W Peterburku 1827-1838. Wspomnienia pustelnika i koszałki kobiałki z 18 miedziodrukami, wydali Adam Czartkowski, Henryk Mościcki (Gawędy o dawnym obyczaju. Wybór ciekawych pamiętników XVIII i XIX stulecia). Poznań [1927] Wydawnictwo Polskie. 19,5 cm, s. [8], VIII, 370, 12 tablic ilustr. Opr. wtórna: ppł., złoc. tytulatura na grzbiecie; okładka broszurowa z ilustracją zachowana. Pieczątki „A. Wojnar” (niektóre usuwane), ekslibris z monogramem „A. W.”, zapewne tegoż. Zbiór barwnych szkiców obyczajowych, nowel, notatek i anegdot dotyczących Peters- 59 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl burga i przebywających tam Polaków (m.in. Aleksander Orłowski, Maria Szymanowska, Józef Sękowski, Józef Oleszkiewicz, Wincenty Smokowski). Reprodukcje obrazów w większości nieznanych z okresu powstania pamiętnika. 120 393 MORCINEK Gustaw – Maszerować!... Okładkę projektował A[ntoni] WAJWÓD. Warszawa [1938] Nakład Gebethnera i Wolffa. 19 cm, s. 111, [2], 8 tablic fotogr. Broszura wydawn. z fotografią na okładce. Dedykacja na k. tyt., na „Gwiazdkę 1938”. Zabrudzenia k. przedtyt. i tytułowej. Beletryzowane uzasadnienie zajęcia Zaolzia zderzone z autentyzmem ówczesnych fotografii propagandowych. 90 393 394 MÜLLER-BOHN Hermann – Die deutschen Befreiungskriege. Deutschlands Geschichte von 1806-1815. Veranlast und herausgegeben von Paul Kittel. Zwei Bände. Berlin [1901] Verlag von Paul Kittel, Historischer Verlag in Berlin. 31 cm, s. VI, [2], 408; VIII, 409-944. W obydwu tomach liczne ilustr. w tekście, tablice ilustr., także barwne, faksymilia dokumentów. Opr. wydawnicza: pł. z tłoczeniami i złoc. napisami, kolorowe okładki z wizerunkiem teutońskiego wojownika; sygnowana: „A. Schoss, Buchbinderei Berlin”. Niewielkie otarcia krawędzi oprawy, poza tym stan bardzo dobry. 500 395 MUZEUM Narodowe Polskie w Rapperswilu. Kraków 1906 Nakładem Dyrekcyi Muzeum. 20 cm, s. 108, [2], liczne ilustr. w tekście. Opr. wtórna: pł., zachowane okł. brosz. Opis Muzeum Polskiego w Rapperswilu założonego przez Władysława BroelPlatera (1808-1889), uczestnika Powstania Listopadowego, działacza Wielkiej Emigracji, dziennikarza i polityka emigracyjnego. Omówiono sławną kolumnę barską, mauzoleum Kościuszki (z sercem Naczelnika), galerię obrazów, rzeźby, imponującą bibliotekę i pokoje m.in. mundurów, broni, Falcka, Lenartowicza, Kościuszki, Kopernika, Mickiewicza, „Przyjaciół Polski”. Egzemplarz Stanisława Zielińskiego (1917-1995), pisarza (ekslibris). Dołączono luzem wycinek z gazety z informacją o mszy w setną rocznicę śmierci hr. Władysława Broel- Platera (Warszawa, 22-23 IV [19]89). Stan dobry. 100 394 60 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 396 [NIEMCY – Rosja] Das Oberkommando der Wehrmacht… „29 czerwca 1941 roku Naczelne Dowództwo sił zbrojnych podało do wiadomości następujący komunikat o sukcesach armii niemieckiej na froncie wschodnim”… Radom 1941. Der Chef des Distrikts Radom, Abteilung Propaganda, gez. Reisch, Abteilungsleiter. Afisz 81,5 x 59,5 cm. Tekst w jęz. niemieckim i polskim. Druk dwuszpaltowy. 12 niemieckich komunikatów wojennych z 21-27 czerwca 1941 z bilansem strat Armii Czerwonej. Ślady składania, drobne przetarcia; stan dobry. Niemiecki plakat propagandowy z Radomia. Rzadkie! 260 397 [NIEMIECKA ulotka antyrosyjska, 1914] Przeciw prawosławnej Rosji. [B.m. po 8 VIII 1914 B.w.]. 16,5 x 12 cm. Niemiecka litografowana ulotka propagandowa z okresu wybuchu I wojny światowej wykorzystująca uczucia religijne i narodowe Polaków z archidiecezji gnieźnieńskiej i terenów zaboru pruskiego. Zawiera odwołanie do słów cesarza Wilhelma II gwarantującego katolikom wolność wyznania i papieża Leona XIII podkreślającego lojalność katolików niemieckich wobec swego władcy oraz nawiązanie do orędzia arcybiskupa Edwarda Likowskiego wzywającego swoich diecezjan do walki ze schizmatycką Rosją. Z wizerunkami obu władców, postacią Matki Boskiej z dzieciątkiem w części centralnej oraz postaciami klęczących włościan, dziewczęcia i żołnierza. Na odwrocie tekst „Salve Regina”. Uszkodzenia, drobne naddarcia, ślady składania oraz brak prawego narożnika. Rzadkość. 150 398 [NIEMIECKA ULOTKA PROPAGANDOWA] Bandit! Za czto ty boreszsja i kakoj dorogoj ty idiosz? [B.m. po 1941 b.w.]. 29,5 x 20,5 cm, s. [2]. Niemiecka ulotka propagandowa skierowana do partyzantów i byłych żołnierzy Armii Czerwonej w celu skłonienia ich do porzucenia broni i przejścia na stronę niemiecką. Zawiera hasła antykapitalistyczne i antysemickie. Ślady składania i uszkodzenia papieru. Stan dobry. 120 399 NIEMOJOWSKI Jan Nepomucen – Wspomnienia. Wydał, wstępem, objaśnieniami i skorowidzem opatrzył Stefan Pomarański. Warszawa-Kraków 1925 Nakład Gebethnera i Wolffa. 19,5 cm, s. XIV, [2], 608, broszura wydawnicza. Pamiętnik obejmujący lata 1811-1863. Ciekawy dokument, charak- teryzujący epokę i ludzi, zwłaszcza czasów Królestwa Kongresowego oraz powstania listopadowego. Jan Nepomucen Niemojowski (1803-1873), działacz społeczny, pamiętnikarz, uczestnik powstań polskich. Egzemplarz nierozcięty. Niewielkie zabrudzenia i ubytki krawędzi okładki, stan dobry. Maliszewski 1367. 100 400 OBWIESZCZENIE. Inc.: „W nocy z 28-29 marca 1940 r. zostali 2 niemieccy żołnierze, stojący na warcie, przez nieznanego dotychczas sprawcę z pistoletu postrzeleni”. Expl.: „Jednocześnie podaje się do wiadomości, że przebywanie na ulicach po godz. 19ej jest nadal zabronione; patrole i posterunki mają w przyszłości polecenie strzelania bez ostrzeżenia do osób przebywających pomimo zakazu na ulicach”. Warszawa, dn. 29 marca 1940 r. Druck. Pressehaus Warschau. Komendant. Plakat 68 x 49 cm. Tekst równoległy w jez. niemieckim i polskim. Po konserwacji. Stan bardzo dobry. Rzadkie! 1 200 401 OBWIESZCZENIE. Inc.: „W czasie od 7 do 13.2.1944 roku w Warszawie znowuż zdarzyły się podstępne napady na Niemców i stojących w służbie niemieckiej Polaków, wykonane przez tchórzliwych polskich przestępców”. Expl.: „Wzywa się mieszkańców miasta Warszawy oraz obwodu WarszawaWieś by wszystko czynili, ażeby dalszym napadom na Niemców albo Polaków, stojących w służbie niemieckiej, zapobiegli lub przyczynili się do uchwycenia sprawców, ażeby można dalsze stracenia zaniechać i osoby skazane na karę śmierci, mogły być przedstawione do ułaskawienia”. Warszawa, dnia 19 lutego 1944 r. Dowódca Policji Bezpieczeństwa i SD na Dystrykt Warszawski. Plakat 82 x 56, 5 cm. Zawiera informację o straceniu „60 polskich przestępców, którzy byli członkami PZP. i PPR. i stali na usługach Anglii i Moskwy” w dn. 15.2.1944 r. oraz listę imienną 100 nowych skazanych (wraz z datami urodzenia) przewidzianych warunkowo do ułaskawienia. W dniu 19 II 1944 r. istniał wakat na stanowisku Dowódcy widniejącego na obwieszczeniu, bowiem 1 II 1944 r. zginął w zamachu sprawujący tę funkcję Franz Kutschera, a jego następca (Otto Geibel) nie otrzymał jeszcze nominacji. Tekst w języku niemieckim i polskim. Plakat po konserwacji. Stan bardzo dobry. Rzadkie! 1 200 61 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 404 PASEK Jan Chryzostom z Gocławic – Pamiętniki z rękopisu wydał Jan Czubek. Wydanie zupełne. Kraków 1929 Nakładem PAU. s. XXXIV [wstęp Jana Czubka], 18 cm, s. 635, errata. Broszura wydawn. Egz. nierozcięty. Bibljoteka Pisarzów Polskich Polskiej Akademii Umiejętności 81. 100 405 PERDELWITZ Richard – Die Polen im Weltkriege und die internationale Politik. (Grenzmärkische Forschungen; Veröffentlichungen der Grenzmärkischen Gesellschaft zur Erforschung und Pflege der Heimat e.V. in Schneidemühl [Piła], Nr. 2). Leipzig (Lipsk) 1939 Verlag von S. Hirzel. 23 cm, s. 283, [1], brosz. wydawnicza. Polityka międzynarodowa i niemiecki punkt widzenia w czasie I wojny światowej na kwestię dążeń Polski do uzyskania niepodległości. Stan bardzo dobry. 90 407 402 OBWIESZCZENIE. Inc.: „Przez Sąd Doraźny Policji Bezpieczeństwa zostały następujące osoby z powodu przestępstw politycznych, popełnionych na rzecz Moskwy i Londynu na śmierć skazane”. Warszawa, dnia 24 kwietnia 1944 r. Komendant Policji Bezpieczeństwa i SD na Dystrykt Warszawski [Otto Geibel]. Plakat 68 x 49,5 cm. Zawiera listę imienną 50 osób (wraz z datami urodzenia) skazanych na karę śmierci i przewidzianych warunkowo do ułaskawienia. Tekst w języku niemieckim i polskim. Plakat po konserwacji. Stan bardzo dobry. Rzadkie! 1 200 403 PAMIĘTNIK Zjazdu Naukowego im. Jana Kochanowskiego w Krakowie 8 i 9 czerwca 1930. Kraków 1931 Nakładem Polskiej Akademji Umiejętności. 24 cm, s. [4], 505, [2]. Opr. współczesna: ppł. ze złoc. na grzbiecie, zachowane okł. brosz. wyd. Referaty dotyczące Jana Kochanowskiego; Na szczytach kultury staropolskiej (Ignacy Chrzanowski); Drukarstwo żydowskie w Polsce XVI w. (Majer Bałaban); Wpływ języka polskiego na ukraiński w w. XIV-XVI oraz spis uczestników Zjazdu. Oprawa współczesna z odtworzoną na licu kartą tytułową. Okładki broszurowe po konserwacji, oprócz tego stan bardzo dobry. 90 62 406 PIASECKI Bolesław – Walka na dwóch frontach. Warszawa 1938 Wydawnictwo „Przełom”. 24 cm, s. 8. Broszura bez okładek, podniszczona. Manifest polityczny Obozu Przełomu Narodowego, pióra młodego przywódcy ONR-Falangi, późniejszego twórcy Konfederacji Narodu, a w PRL – Stowarzyszenia PAX. Rzadkie. 80 407 [PIŁSUDSKI] O Polsce i Wojnie. Myśli i Aforyzmy Józefa Piłsudskiego. Okładkę i wyklejkę projektował Juliusz L. Englert. Projekt sarkofagu: August Zamoyski i Barbara Brukalska. Londyn 1967 Oficyna Poetów i Malarzy. 21,5 cm, s. 52, [1], 2 tabl. ilustr. Druk dwubarwny: incipity i tytuły części czerwone. Broszura wydawn. Nakład 738 egz. numerowanych + 12 imiennych; egz. nr 530. Wydanie w setną rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. 120 408 PIŁSUDSKI Józef – Poprawki historyczne. Warszawa 1931 Instytut Badania Najnowszej Historji Polski. 20,5 cm, s. 100, II, [2], brosz. wydawnicza. Prawdy i fakty historyczne obejmujące okres od wybuchu I wojny światowej do początków Polski niepodległej, zaprezentowane przez marszałka Józefa Piłsudskiego (1867-1935) – niezadowolonego z licznych, jego zdaniem nieprawdziwych, stwierdzeń dotyczących jego osoby. Większość pracy poświęcił ocenie pamiętników Ignacego Daszyńskiego i Leona Bilińskiego. Grzbiet po konserwacji, ogólnie stan dobry. 100 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 409 PIWARSKI Kazimierz – Dzieje Gdańska w zarysie. Gdańsk – Bydgoszcz - Szczecin 1946 Instytut Bałtycki. 21 cm, s. VIII, 308. Broszura wydawn. Drobne ubytki grzbietu. 60 410 POLSKA, jej dzieje i kultura, od czasów najdawniejszych do chwili obecnej. T. 1-3. Warszawa [1932] Nakł. Księg. Trzaski, Everta i Michalskiego, 32,5 cm, s. XIV, [2], 590, k. tabl. [36], ilustr.; XI, [1], 598 k. tabl. [47], ilustr.; XVI, 977, k. tabl. [23], ilustr., . Opr. wydawnicza: psk bogato złoc. i tłocz. Monumentalne, bogato ilustrowane, opracowanie dziejów polskich, autorstwa lub redakcji najwybitniejszych historyków i humanistów polskich okresu międzywojennego (Włodzimierz Antoniewicz, Aleksander Brückner, Jan Stanisław Bystroń, Bronisław Gembarzewski, Oskar Halecki czy Marian Gumowski). T. 1 obejmuje okres od pradziejów do roku 1572; t. 2: 1572-1795; t. 3 od 1796 do 1930. Bogata ikonografia w postaci tablic kolorowych i czarno-białych, map oraz licznych ilustracji w tekście. Opr. wydawnicza Franciszka Joachima RADZISZEWSKIEGO. Stan bardzo dobry. W każdym z tomów ekslibris Marii i Bohdana Gajewiczów. 3 600 411 POLSKA na morzu. Warszawa 1935 Główna Księgarnia Wojskowa. 32 cm, s. XV, 235, tabl. ryc. 4 (akwaforty, sygn. ołówkiem: ATELIER GIRS-BARCZ), tabl. ilustr. 12 (kolor). 32 cm, opr. wydawnicza: pł. z tłocz. i złoc. na licu i grzbiecie. Bogato ilustrowana monografia polskiej obecności nad Bałtykiem w okresie międzywojennym. Egzemplarz z oryginalnymi grafikami – zamieszczonymi jedynie w niewielkiej części nakładu – przedstawiającymi portrety: prezydenta Ignacego Mościckiego, marszałka Józefa Piłsudskiego oraz port w Helu i wywrotnicę gdyńską ładującą węgiel [ta ostatnia – w reprodukcji]. Praca zbiorowa wydana pod protektoratem Ligi Morskiej i Kolonialnej. Współautorami byli m.in. gen. Gustaw Orlicz-Dreszer, budowniczy portu w Gdyni Eugeniusz Kwiatkowski, Mieczysław Bogucki, Władysław Kosianowski, Stanisław Poraj, Kazimierz Demel. M.in. Walka o morze; Polskie porty morskie (Gdynia, Gdańsk); Marynarka wojenna; Ludność Pomorza; Morze w sztuce polskiej; Liga Morska i Kolonialna. Całkowite opracowanie graficzne, kolorowe plansze, oprawa oraz niektóre fotografie Atelier Graficzne Girs-Barcz w Warszawie. 410 63 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Zabrudzenia oprawy, niewielkie nadpęknięcie tylnej wyklejki. 300 412 POLSKA obrazy i opisy. T. 1-2. (Wydawnictwo Macierzy Polskiej; nr 83. Z Fundacyi im. Tadeusza Kościuszki; nr 4). Lwów 1906-1909 Nakładem Macierzy Polskiej. 28 cm, s. [2], XXX, 930, [1], map 2 (chromolitografie, winno być 3), ilustr. 370 (w tym rozkł. i dwustronicowe); [2], 1032, [1], ilustr. 435 (w tym rozkł. i kolor.). Opr. późniejsza: plast. ze złoc. na grzbiecie. Pieczątka: „Towarzystwo Polskie w Londynie”. Strona 173-174 (w t. 1) uzupełniona; w t. 2 błędy w paginacji, ciągłość tekstu zachowana, oprócz tego stan dobry. 500 414 413 [POLSKA-USA] „Emblem of Good Will”. A Polish Declaration of Admiration and Friendship for the United States of America. Washington 1997 Library of Congress. 22,5 cm, s. 19, [1], 31 ilustracji. W 1926 r., na 150. rocznicę niepodległości Stanów Zjednoczonych, Polska przekazała rządowi amerykańskiemu deklarację przyjaźni, podziwu i życzenia rozwoju – w 111. tomach zawierających podpisy 5,5 mln obywateli II RP. Stanowiło to nieco ponad szóstą część całej populacji kraju. Broszura upamiętnia niezwykły dar, pokazując te jego fragmenty, w których opracowaniu brali udział najznakomitsi ówcześni artyści, m.in. Zdzisław Dębicki, Wojciech Jastrzębowski, Ludomir Slendziński, Zofia Stryjeńska, Władysław Skoczylas, Bonawentura Lenart, Edward John. 120 414 POLSKA. Ziemie Odzyskane. [Album] B.m. [1947] B. wyd. 16 plansz 30 x 27 cm z 32 fotomontażami, k. 16 tekstu objaśniającego wg zagadnień: Odbudowa Europy; Słowianie – Rok 1000; Drang nach Osten; Straty polskie; Zniszczenia wojenne na Ziemiach Odzyskanych; Polska – Niemcy: struktura ludności; Repatriacje i osiedlenia; Ziemie Odzyskane bez Niemców; Produkcja rośnie; Węgiel dla Europy; Porty w gospodarce polskiej; Ofensywa kulturalna; Trzyletni plan gospodarczy; Odbudowa Wrocławia i Szczecina. Opr. wydawnicza: pł. szare z orłem piastowskim i złoconym napisem na licu. Niewielkie ubytki płótna w narożnikach oprawy. Rzadkie. 300 415 64 415 POLSKI Wydział Lekarski przy Uniwersytecie w Edynburgu. Opracował Józef Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Brodzki. Okładkę rysował W[ojciech] Jastrzębowski. Edynburg MCMXLII (1942) Rada Wydziałowa Polskiego Wydziału Lekarskiego z zasiłku Funduszu Kultury Narodowej przy Min. Spraw Wewnętrznych R.P. 23 cm, s. VII, 82, II, 24 tablice ilustr. (fotografie, reprod. dokumentów). Opr. wydawnicza: pł., tłoczenia na licu, m.in. herb Polski i Edynburga oraz miast polskich (z Wilnem i Lwowem); okł. sygnowana „W. Jastrzębowski”. Stan bardzo dobry. 100 416 POPIEL Karol – Na mogiłach przyjaciół. London 1966 Odnowa. 19 cm, s. 189, brosz. wydawnicza. Relacje z rozmów, przeprowadzonych w latach 1945-1947 z licznymi przywódcami Podziemia i z rodzinami poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Karol Popiel (1887-1977), polityk chadecki, działacz Narodowego Związku Robotniczego, potem Centrolewu. Z powodu infiltrowania Stronnictwa Pracy przez czynniki prokomunistyczne, w lipcu 1946 r. zawiesił działalność partii i w 1947 r. opuścił kraj – przebywał w USA, Francji, we Włoszech. Stan bardzo dobry. 90 417 [POTOCKI Szczęsny] Pan na Tulczynie. Wspomnienia o Stanisławie Szczęsnym Potockim, jego rodzinie i dworze. Zebrał i wydał z 4 ilustracjami i tablicą genealogiczną Adam Czartkowski. Lwów – Poznań b.r. Nakładem Wydawnictwa Polskiego. 20,5 cm, s. XV, [1], 228, 4 tablice ilustr., rozkł., tablica genealogiczna. Broszura wydawn.; grzbiet reperowany, na okł. ślady zalania. Wewnątrz stan bardzo dobry. Gawędy o dawnym obyczaju. Wybór ciekawych pamiętników XVIII i XIX stulecia, tom VI. 120 418 POWSTANIE w Warszawie. Fakty i dokumenty. Maj 1945 Wydawnictwo Oddziału Propagandy Gł. Zarządu PolitycznoWychowawczego Wojska Polskiego. 21,5 cm, s. 29, [3], fot. 1. Broszura wydawn. z fot. zburzonych domów na okładce. Biblioteczka Żołnierza Nr. 4. „Dla tej niskiej gry politycznej nie zawahali się poświęcić krew i mogiły setek tysięcy ludzi…” – i dalej w tym stylu. 50 419 PROCES 11 więźniów brzeskich przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Cieszyn 1932 Nakładem Pawła Kalety. 22,5 cm, s. 240 (druk dwuszpaltowy), fot. w tekście. Opr. wtórna: ppł.; okładka broszury oryg. 417 zachowana. Zabrudzenia pierwszych kart książki; przetarcia grzbietu opr. Stenogram najgłośniejszego procesu politycznego międzywojnia, rozpoczętego w październiku 1931 r. Ponad rok wcześniej aresztowano i uwięziono dwudziestu przywódców opozycyjnych stronnictw politycznych. Oskarżono następnie większość z nich o przygotowanie zamachu dla obalenia przemocą rządu. 120 420 PROKLAMACJA Generalnego Gubernatora. Inc.: „Führer i kanclerz Rzeszy Niemieckiej, Adolf Hitler, powierzył mi rozporządzeniem z dnia 12 października 1939 r. z ważnością od 26 października 1939 r. władzę Gubernii Generalnej na zajętych obszarach polskich”. Expl.: „Zarządzenie nasze uwolni Was od wielu strasznych braków, nad którymi cierpieć musicie dziś jeszcze w następstwie niewiarygodnej gospodarki Waszych dotychczasowych władców”. Gubernator Generalny dla zajętych obszarów polskich [Hans] Frank. [B.m.] 1939 Druck.: Deutsche Lodzer Zeitung. Plakat 68 x 49 cm. Odezwa Generalnego Gubernatora do społeczeństwa polskiego. Skierowana przeciwko „podżegaczom wojennym, hienom gospodarczym i wyzyskiwaczom żydowskim”. Tekst równoległy w jęz. niemiec- 65 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl kim i polskim. Po konserwacji. Stan bardzo dobry. Bardzo rzadkie. 1 200 421 PRÓCHNIK Adam – Idee i ludzie. Z dziejów ruchu rewolucyjnego w Polsce. Okładkę projektował Ignacy Witz. Warszawa 1946 Spółdzielnia Wydawnicza „Wiedza”. 21,5 cm, s. 240, [6], 12 portretów rysunkowych i 1 karykatura (całostronicowe, w paginacji). Zbeletryzowane według reguł sensacyjnej narracji wydarzenia z dziejów polskiego socjalizmu: m. in. postacie Waryńskiego, Limanowskiego, Okrzei, Mireckiego, Daszyńskiego, ale także – zdrajców i prowokatorów. 100 421 422 PRZEZDZIECKI Renaud, comte – Diplomatie et protocole à la cour de Pologne. T. I-II. Paris 1934-1937 Éditions les Belles Lettres. 25,5 cm, s. XXIII, 380, [2], 18 ilustr. całostronicowych (w paginacji), historyczna mapa Polski; 444, [1], 18 ilustr. j. w. Oryginalna oprawa broszurowa w 2 wol. z wizerunkiem orła jagiellońskiego. Egz. nierozcięte. Autor omawia historię przedstawicielstw dyplomatycznych w I Rzeczypospolitej, kolejno: nuncjatury apostolskiej, ambasadorów Francji, misji pruskich i brandenburskich, posłów cesarskich, moskiewskich, ambasadorów Hiszpanii oraz Anglii. Tom I „Dyplomacji…” nagrodziła w r. 1936 francuska Académie des Sciences Morales et Politiques. 480 423 PRZYBYSZEWSKI Stanisław – Moi współcześni. Wśród swoich. Z rękopisu wydał i przedmową zaopatrzył Konrad Górski. Warszawa 1930 Instytut Wydawniczy „Bibljoteka Polska”. 23 cm, s. VIII, 184, tabl. 1 (fot. autora). Stan bardzo dobry. W przedmowie K. Górski przypomina, że drugiej części wspomnień (cz. 1 – „Wśród obcych”) autor nie ukończył; opisuje także swoją metodę przygotowania rękopisu do druku. 80 424 RABSKI Władysław – Wielkopolska a wojna. Moskwa 1917 Nakładem Polskiego Klubu Narodowego w Moskwie. 20 cm, s. 24, brosz. wydawnicza. Mowa wygłoszona na plenarnych posiedzeniach „Klubów narodowych” w Piotrkowie i Moskwie. Niewielkie zabrudzenia okładki, stan dobry. Rzadkie. 60 422 66 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 425 RADEK Karol – Portrety i pamflety. Przełożyła z rosyjskiego Helena Felsenhardtówna. Warszawa 1935 Wydawnictwo M. Fruchtmana. 21 cm, s. 332, [4]. Broszura wydawn. Karol Radek, pierwotnie Kopel Sobelsohn (1885-1939), publicysta, działacz partii socjaldemokratycznych, od 1917 u bolszewików, 1928-30 na zesłaniu jako trockista, od 1930 ponownie w Rosji, od 1937 w obozie pracy, gdzie zginął. Portrety dostojników bolszewickich – Lenin, Swierdłow, Dzierżyński – ale także Borysa Sawinowa, Lloyda George’a, Lorda Curzona, Hindenburga i in. Rzadkie. 150 426 RADEK Karol – Portrety i pamflety, tom II. Przełożył Jan Stanisław Moraski. Warszawa 1936 Wydawnictwo M. Fruchtmana. 20,5 cm, s. [4], X, 5-301, [2]. Broszura wydawn.; okł. poplamione, drobne ubytki grzbietu brosz. Na s. I-X: wspomnienia pośmiertne o marszałku Józefie Piłsudskim [„Był polskim nacjonalistą, i to było jego istotą. Wszystko inne – przejściową formą”]. Ponadto apoteoza Stalina, mniej już przenikliwa; także o Meyerholdzie, filmach Dżigi Wiertowa, o Gorkim i Szołochowie. Rzadkie. 150 427 ROCZNICE narodowe. Wskazówki i materjały potrzebne dla urządzających obchody narodowe. Opracowała Marja Bogusławska. Lwów i Warszawa 1926 Księgarnia Polska Bernarda Połonieckiego. 22,5 cm, s. VIII, 349, [3]. Opr. wydawnicza: ppł. Otarcia oprawy. Materiały do przemówień, deklamacji, piosenki, utwory sceniczne przygotowane na uroczystości związane m. in. z Legionami Dąbrowskiego, ks. Józefem Poniatowskim, powstaniami narodowymi, legionami Piłsudskiego, Cudem Wisły, obroną Lwowa, odzyskaniem Pomorza i Śląska. 120 428 [ROSJA – POLSKA] Druga inwazja czerwonej Moskwy. I. Burza od wschodu II. Przeciw bolszewizmowi czy za nim? List otwarty do p. Bolesława Koskowskiego, współredaktora „Kurjera Warszawskiego”. Warszawa kwiecień 1936 Nakładem Redakcji miesięcznika „Nasza Przyszłość” oraz Związku Polskiej Myśli Państwowej. 24 cm, s. [2], IV, 41, [1]. Broszura wydawn. Odbitka z XLVII tomu (styczeń-luty-marzec 1936 r.) miesięcznika „Nasza Przyszłość”. List otwarty podpisał Jan Bobrzyński, prezes Zw. Polskiej Myśli Państwowej. 80 425 429 ROŻENEK Jakub – Anglia i Anglicy. Rzym 1946 Nakładem Oddziału Kultury i Prasy 2. Korpusu. 17 cm, s. 47. Biblioteka Orła Białego. Cel: przybliżyć warunki życia w Anglii zdemilitaryzowanym żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. 50 430 RUSSELL of LIVERPOOL, lord – Proces Eichmanna. Tłumaczył Tadeusz Wójcik. Obwolutę i okładkę projektował Jan S. Miklaszewski. Warszawa 1966 Czytelnik. 20,5 cm, s. 361, [3]. Broszura wydawn. z barwną obwolutą. Stan bardzo dobry. 100 431 [SAPIEHOWIE] Dom Sapieżyński. Opracował Eustachy Sapieha. Wstęp – Janusz Tazbir. cz. I: Warszawa 1995 PWN; cz. II: ikonografia, oprac. Eustachy Sapieha i Maria Kałamajska-Saeed. Warszawa 2008 PWN. 24,5 cm. Cz. I – s. 804, [6], k. 26 tablic czarnobiałych z reprodukcjami rezydencji, kościołów, pamiątek oraz portretów rodzinnych; 1 tablica barwna z herbem rodziny. Tablice genealogiczne rozkł., pod opaską. Cz. II – s. 447, [1]; s. 19-339 zawierają materiał ikonograficzny, w większości reprod. barwne. Tablice genealogiczne, rozkł., w kopercie przy wyklejce. Opr. wydawnicza [w 2 wol.]: plast., złoc. napisy na grzbiecie i herb 67 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl tłoczony na licu. Wyklejki obu tomów z wzorem pasa kontuszowego (Paschalisa Jakubowicza). 400 430 433 68 432 SÉVIGNÉ, Madame de, (wł. Marie de Rabutin-Chantal, marquise de). Lettres de Madame de … à sa fille et à ses amis… Nouvelle édition. Wydał : Ph. Grouvelle. Tom 1-8. Paris (Paryż) 1806. Chez Bossange, Masson et Besson, s.[6], CLXIV, XXXV, 334, [2]; tabl. ryc. 6, w tym portret autorki w miedziorycie jej córki (sygn. Mignard, P. Chasselat, B. Roger), portret Ludwika XIV, Mlle de Montpensier, Mme de la Vallière, o. Bourdaloue, fac simile autografu jednego z listów; [4], 479, tabl. ryc. 2 – miedzioryty (portrety poetów Pierre Corneille’a i Boileau); [4], 478, [2], tabl. ryc. 2 – miedzioryty (portrety kardynała de Retza i pana de Turenne); [4], 494, [2], tabl. ryc. 2 – miedzioryty (portrety Mme de Montespan i Moliera); [4], 480, tabl. ryc. 2 – miedzioryty (portrety de la Rochefoucauld i Mme de Maitenon); [4], 447, [1], tabl. ryc. 2 – miedzioryty (portrety Ludwika XIV i Wielkiego Kondeusza); [4], 527, [1], tabl. ryc. 2 – miedzioryty (portrety J. Racine’a i Bossueta); [4], 656, [2], tabl. ryc. 1 – miedzioryt (portret Fenelona). Opr. z epoki: psk z tłocz. i złoc. na grzbiecie. Edycja 1100 listów markizy de Sévigné (1626-1696) do córki, hrabiny de Grignan uzupełnione w tej edycji 81 listami markizy de Simiane (1674-1737), opisującej schyłek panowania Ludwika XIV. Listy markizy de Sévigné ukazują niezwykle żywy obraz społeczeństwa francuskiego doby Ludwika XIV z punktu widzenia jego elit. Markiza Marie de Rabutin-Chantal SÉVIGNÉ (1626-1696) napisała około 1 700 listów do córki, z czego najistotniejsze obejmuje niniejsza edycja (edytor Ph. Grouvelle pominął jedynie te najbardziej intymne i nie wnoszące nic do dziejów panowania Ludwika XIV). Naturalny, spontaniczny ich charakter przełamał dotychczasowy kanon korespondencji i ustanowił nowy model tego gatunku. Listy markizy de Sévigné, obejmujące prawie pięćdziesiąt lat niezwykle burzliwego okresu kultury francuskiej (1648-1696) stanowiły ulubioną lekturę pisarzy od Woltera po Virginię Woolf. Nadal stanowią kopalnię informacji dla historyków badających czasy Ludwika XIV. Ślady zalania i zawilgocenia w t. 1, 6, naderwana k. 259/260 w t. 3, gdzieniegdzie drobne rdzawe plamki. Poza tym stan bardzo dobry. Ładny egz. Rzadka, niemal pełna edy- Plik pobrany ze strony www.portolan.pl cja tej niezwykłej XVII-wiecznej korespondencji. 900 433 [SKARSZEWSKI Jan Żuk] J.Z.S. (pseud.) – Krakowiaki mnemotechniczne czyli sposób ułatwiający naukę chronologii, zastosowany do chronologii dziejów Polski przez… Kraków 1869 Nakładem autora, w drukarni „Czasu” W. Kirchmayera. 23 cm, s. 20, tabele 2 (rozkł.). Broszura wydawnicza, reperowana. E. IV, 255 (nie wspomina o 2 tabelach). Omówienie głośnego w swoim czasie sposobu zapamiętywania liczb, dat historycznych na zasadzie mnemotechnicznej, metody powszechnie stosowanej do nauki wielu przedmiotów w szkołach francuskich (gdzie była nazywana „metodą polską”), włoskich, również w Anglii, Szwajcarii oraz Rosji. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jej autorem był nasz rodak Antoni Jaźwiński (1789-1870), kapitan artylerii w armii Księstwa Warszawskiego, od 1823 r. przebywający na emigracji w Paryżu. Wielokrotnie wyróżniana medalami i dyplomami, znalazła licznych kontynuatorów w kraju i za granicą (J. Bem, J. Fok, S. Zarański, A. Michalski, A. Artychiewicz, W. Iżycki, Joivet, Clair). Pierwsze wydanie niniejszej pracy ukazało się w roku 1843 w Poznaniu u Kamieńskiego i nosiło tytuł Sposób ułatwiający naukę chronologii. Egzemplarz częściowo nierozcięty. Nie wymienione przez Estreichera – dwie rozkładane tabele (Królowie polscy; Niektóre zdarzenia z historyi polskiej). Bardzo rzadkie. 200 434 SKARŻYŃSKI Stanisław – Na RWD-5 przez Atlantyk. Warszawa 1934 Nakładem Lucjana Złotnickiego. 24,5 cm, s. 192, tabl. ilustr. 6 (w tym 4 kolor. i 2 rozkł.). Opr. wydawnicza: pł. z naklejonym na lico drzeworytem. Bogato ilustrowane wspomnienia kapitana Stanisława Skarżyńskiego z historycznego, pierwszego przelotu na samolocie sportowym nad Oceanem Spokojnym (1933). Układ książki, okładkę i inicjały w drzeworycie wykonał Stanisław Ostoja Chrostowski (1897-1947), rzeźbiarz, malarz i grafik, profesor i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wkładki barwne wykonał Bohdan Nowakowski. Otarcia krawędzi oprawy, niewielkie ślady zabrudzeń i zalania na marginesach kilku ostatnich kart. 150 435 SKRZYPEK Stanisław dr. – Ukraiński program państwowy na tle rzeczywistości. Wydanie drugie. Londyn 1967 Koło Lwowian. 21 cm, s. [2], 104, mapka rozkł. (zasięgu terytorialnych aspiracji ukraińskiego ruchu niepodległościowego). Przedruk fotolitograficzny wyd. pierwszego z 1948 r. uzupełniony przedmową Stanisława Kuniczaka, prezesa Koła Lwowian, datowaną 3 maja 1967. 100 436 SKULSKI Władysław – Dzieje narodu polskiego w skróceniu. Kraków 1922 Nakładem Księgarni M. Skulskiej. 14,5 cm, s. 64, 12 ilustr. /portrety królewskie; w paginacji/. Broszura wydawn. Moja Biblioteczka Nr. 1. Rzadkie. 50 437 STACHOŃ Bolesław – Polityka Polski wobec Turcyi i akcyi antytureckiej w wieku XV do utraty Kilii i Białogrodu (1484). Lwów 1930 Nakładem Tow. Naukowego. Drukarnia Uniwersytetu Jagiellońskiego. 25 cm, s. [2], 199, [1]. Broszura wydawn. Bolesław Stachoń – historyk, mediewista, edytor źródeł. Doktorat w 1926. W latach 1924-1928 asystent na Uniwersytecie Jana Kazimierza, pracował też do 1939 w szkolnictwie średnim jako nauczyciel. W okresie okupacji niemieckiej naczelnik Wydziału Informacji Okręgowej Delegatury Rządu we Lwowie. Po zajęciu miasta przez wojska radzieckie (1944) redaktor konspiracyjnego pisma „Wytrwamy”. Po 1946 pracował jako redaktor w wydawnictwach warszawskich. 90 438 STARZYŃSKI Roman, major dyplomowany – Zarys nauki organizacji sił zbrojnych. Warszawa 1930 Wojskowy Instytut Naukowo-Wydawniczy. 23,5 cm, s. XV, [1], 283, rozkł. mapka podziału wojskowego Rzeczypospolitej; opr. wtórna: ppł. biblioteczne; okładki oryg. zachowane. Liczne pieczątki „Biblioteki 1-ej Oficerskiej Szkoły Artylerii”. Okł. oryginalne zaplamione, poza tym stan bardzo dobry. 120 439 STATUTY Kazimierza Wielkiego w opracowaniu Oswalda Balzera. Z rękopisu pośmiertnego wydali: Zdzisław Kaczmarczyk, Michał Szczaniecki, Stefan Weymann. Poznań 1947 Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Studia Nad Historią Prawa Polskiego, założone przez Oswalda Balzera, pod redakcją Zygmunta Wojciechowskiego. Tom 69 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 442 SZELĄGOWSKI Adam – Walka o Bałtyk (1544-1621). Lwów 1904 Nakładem Księgarni Polskiej B. Połonieckiego. 20 cm, s. XI, [1], 399, errata. Opr. wtórna: pł. z szyldzikem. K. przedtytułowa zaplamiona. Sprawa północna w wiekach XVI i XVII. Część I. Walka o Bałtyk. 120 450 XIX. 26 cm, s. XXXVIII, [2], 527. Broszura wydawn. /ubytki grzbietu/. Egz. nierozcięty. 100 440 STRATY kultury polskiej 1939-1944. Praca zbiorowa pod redakcją Adama Ordęgi [pseud., Jan Hulewicz] i Tymona Terleckiego. T. 1-2. Glasgow 1945 Książnica Polska. 21 cm, s. 570; 560. Opr. wydawnicza: pł. ze złoc. na licu i grzbiecie. Wspomnienia o ludziach kultury zmarłych w latach 1939-1944. Możliwie pełna lista zamieszczona została na końcu drugiego tomu. M.in. Stanisław Bednarski, Wacław Berent, Józef Birkenmajer, Franciszek Siedlecki,Stanisław Ignacy Witkiewicz, Karol Tichy, Wacław Wąsowicz, Edward Wittig, Stanisław Stanisławski, Ignacy Chrzanowski, Stanisław Estreicher, Adolf Nowaczyński, Bohdan Dyakowski, Bronisław Gembarzewski, Jan Lorentowicz, Józef Pankiewicz, Tadeusz Pruszkowski. Wpis piórem:„ Ppor. J. Płoski / Bari / 19-20 III 1946”. Niewielkie otarcia oprawy, stan dobry. 120 441 SUSKI Julian – W służbie publicznej na dwóch kontynentach. Toronto 1982 Century Publishing Company. 23,5 cm, s. 264, k. tabl. [22], portret. Opr. wydawnicza: pł., obwoluta. Wspomnienia potomka rodziny ziemiańskiej Chebda-Cieńskich (1896-1978) z ziemi grójeckiej. Obejmują okres walk o niepodległość w Legionach Piłsudskiego, lata służby państwowej m.in. na stanowisku starosty bydgoskiego oraz lata wojenne i powojenne w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Bogato ilustrowana (fotografie świata ziemiańskiego, z pracy państwowej oraz lat wojennych i powojennych) z kolorową obwolutą. Stan dobry. 100 70 443 TOWARZYSTWO Demokratyczne Polskie. Dokumenty i pisma. Wyboru dokonał i wstępem zaopatrzył B[ronisław] Baczko. Warszawa 1954 Książka i Wiedza. 24 cm, s. XLIX, [1], 380, [2], 12 tablic ilustr. Opr. wydawnicza: pł., tłoczenia, napisy na licu i grzbiecie. Por. poz. 445. 80 444 [TRAUGUTT] Proces Romualda Traugutta i członków Rządu Narodowego. Akta Audytoriatu Polowego z lat 1863/1864. Pod redakcją Emanuela Halicza. [Wstęp Franciszki Ramotowskiej].Tom I-IV [w 5 wol.] Warszawa 1960-1961 Państwowe Wydawnictwo Naukowe. 24 cm, s. LXXXVI, 323, [2], 6 tablic ilustr.; 344, [2], 4 tablice ilustr.; 345, [2], 4 tablice ilustr.; 284, [2], 4 tablice ilustr..; 86, [4]. Oprawa wydawnicza: pł. z tłoczeniami na licu i napisami na licu i grzbiecie. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych. Źródła historyczne. Tom 2. 240 445 TYROWICZ Marian – Towarzystwo Demokratyczne Polskie 1832-1863. Przywódcy i kadry członkowskie. Przewodnik biobibliograficzny. Warszawa 1964 Książka i Wiedza. 24 cm, s.XXXI, [1], 871, [3], errata (druk dwuszpaltowy), 64 portrety na 32 tablicach ilustr. Opr. wydawnicza: pł. ze złoconymi napisami na licu i grzbiecie. Brak obwoluty, zabrudzenie oprawy – wewnątrz stan bardzo dobry. Por. poz. 443. 150 446 ULANOWSKI Tadeusz – Nespa? 15 lat rozjemstwa na kwaterze MARSA i w poczekalni MARKSA. Warszawa 1935 Nakładem Księgarni F. Hoesicka. 24 cm, s. 98, [1]. Broszura wydawn. „Rozjemca ministerialny pomiędzy fabrykantami i robotnikami”, tak się określa autor; po 15 latach bierze odwet w technice pamfletu. Oto próbka /s. 9/: „Na kwaterze Marsa Daszyński poklepywał wodza z tyłu po ostrogach, a z przodu po pałaszu. Poczekalnię Marksa umeblowano ze zbytkiem. Ustawiono ubezpieczenia, czas pracy, urlopy, inspekcję pracy. Przejęci stra- Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 451 chem przed możliwością powojennej rewolucji – przemysłowcy dali z siebie ciągnąć nić miłości ludu i dbałości o tenże lud”. 50 ła Sokolnickiego. Warszawa 1930 Nakładem Księgarni F. Hoesicka. 21,5 cm, s. 294, [4]. Broszura wydawn. Maliszewski… 120 447 URBARZE ŚLĄSKIE z końca XVIII wieku. Oprac. Kazimierz Orzechowski i Zygmunt Szkurłatowski. Wrocław – Warszawa – Kraków 1961 Ossolineum. 25,5 cm, s. XXIV, 443, mapka rozkł., tabele rozkł. Na k. przedtyt. odręczna dedykacja Z. Szkurłatowskiego dla prof. Jakuba Sawickiego z 1962 r. Nakład 600 + 180 egz. Urbarze Śląskie. Tom II. Pod redakcją Stefana Inglota. Urbarz – od łacińskiego urbarium: księga spraw gruntowych określająca stan posiadania i powinności względem właściciela. 90 450 [WARSZAWA] Julien BRYAN – „Kanarek w klatce …” z cyklu „Widoki świata”. Fotografia czarnobiała, 18 x 23 cm, wykonana 9 października 1939 roku. J. Bryan był autorem pierwszych nieocenzurowanych zdjęć zbombardowanej Warszawy. Na odwrocie angielski tekst: „Kanarek w klatce to jedyna rzecz, jaką uratował chłopiec z ruin domu. 10 osób zginęło od wybuchu bomby w tym miejscu, w centrum Warszawy, niedaleko Dworca Gdańskiego”. 450 448 UWAGI nad częścią wyjątku z Rapportu Fryderyka hrabi Skarbka o więzieniach Królestwa Polskiego, umieszczoną w N. 60 „Gazety Warszawskiej” 1832 Roku. B.m. wyd. 24 cm, s. [2], 19. Karty broszury nieprzycięte; okł. ochronna papierowa. Ekslibris heraldyczny Zbigniewa Rzeszotarskiego de Lehndorff. Anonimowa polemika z niektórymi tezami Raportu o stanie więzień w Król. Polskim Fr. Skarbka, jest pretekstem do krytyki „jakobinów” polskich, czyli przywódców stłumionego właśnie powstania. Silne akcenty antymasońskie. E. 4, 251. Rzadkie. 90 449 WALEWSKA Marja z Przeździeckich – Polacy w Paryżu, Florencji i Dreznie. Sylwetki i wspomnienia. Słowo wstępne Micha- 451 WIEDZA o Polsce. Warszawa [ok. 1930]. Część 1-3 [w czterech tomach: I, IA, II, III]. Wydawnictwo „Wiedza o Polsce” (Uniwersytet w książce. Wydział Humanistyczny). 31 cm, s. [8], 326, [1]; [6] 327-780, [2]; [4], 683, [3]; [4], 446, [1]. Druk dwuszpaltowy. W każdym z tomów liczne ilustr. w tekście, tablice ilustracyjne. Opr. wydawnicza (w 4 wol.): czerwone płótno z bogatymi tłoczeniami i złoceniami na licu i grzbiecie. Zawartość: Tom I: antropologia; prehistoria; pochodzenie ludów aryjskich; Słowiańszczyzna pierwotna; historia polityczna za Piastów i Jagiellonów. Tom IA: średniowieczna i nowożytna historia Polski; dzieje ustroju; ustrój Polski współczesnej; nauki pomocnicze historii: heraldyka, numizmatyka; historia gospodarcza. 71 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 453 WOJSKOWY i konspiracyjny wysiłek Polski we Francji 1939-1945. B. m. 1946 Wydawnictwo Wydziału Kult.– Oświat. Polskiej Wojskowej Misji Likwidacyjnej we Francji. 23 cm, s. 104, [4], 5 szkiców i mapek rozkł. Brosz. oryginalna z barwną okładką, sygn. „F”. Egzemplarz nierozcięty. 120 454 WRÓBLEWSKI [Kazimierz] – Ze wspomnień lekarza. Poznań 1923 Nakładem Księgarni Fr. Gutowskiego. 19 cm, s. [4], 73, [2]. Opr. współczesna: ppł. Wydanie 1. Wspomnienia z długoletniej praktyki lekarskiej Kazimierza Wróblewskiego (1858-1934). Oprawa współczesna z odtworzoną na licu kartą tytułową. Stan dobry. 60 453 Tom II: dzieje i najstarsze zabytki języka; historia literatury; teatru; plastyki; budownictwa; rzeźby; malarstwa. Tom III: geografia fizyczna i gospodarcza; etnografia; sztuka; muzyka i literatura ludowa. Piszą m.in.: Józef Kostrzewski, Kazimierz Tymieniecki, Ludwik Kolankowski, Adam Skałkowski, Henryk Mościcki, Michał Sokolnicki, Marian Gumowski, Konrad Górski, Jan Lorentowicz, Władysław Tatarkiewicz, Michał Walicki, Jan Bystroń. Stan bardzo dobry. Imponujące kompendium spraw polskich z bogatą ikonografią. 1 200 452 WIERZYŃSKI Józef – Wspomnienia wielkich dni 1410-1910. Rysunkami ozdobił Ferdynand Ruszczyc. Wilno MCMXI (1911) Skład gł. w Księgarni Józefa Zawadzkiego. 23,5 cm, s. [2], 30, rysunki w tekście, 4 tabl. ilustracyjne, w tym 3 z rys. Ferdynanda Ruszczyca. Na k. tytułowej barwny herb Władysława Jagiełły. Broszura oryg., okładka w litografii dwubarwnej (sygn. „F. R.”). Brak s. 25/26. Grzbiet broszury reperowany papierem. Zabrudzenie okładki. Rzadkie. 100 72 455 [WYBORY do Sejmu 1922] „Narodzie chłopski, katolicki! Głosuj tylko na naszą listę Wyzwolenia nr. 3. Oto patrzcie, jakich cudnych prawdziwie chłopskich mamy przywódców!” Plakat satyryczny, propagandowy, przedstawiający kandydatów PSL „Wyzwolenie”, jak w podpisach pod karykaturami: „Hrabianka Kosmowska; Baron Thugutt; Książe Poniatowski, Szlachcic de Bagiński, Pachciarz Rudziński”. Postaciom przypisano niby-ludowe przyśpiewki. Warszawa b.r. [1922] b. wyd. Druk. Stołeczna. 44,5 x 56 cm; druk czarnobiały. 300 456 [ZAMOYSKI Stanisław] Obwieszczenie „Jego Ces: Krol: Mci Napoleona Wielkiego Rządu Centralnego Galicyów”. Inc. „Trudy wojenne tak świetnemi uwieńczone wypadkami…” Exc. „Pomniycie Ziomkowie że wielkie są wasze Obowiązki, a Naywiększy z ludzi na tey samey Szali Dzieła wasze ważyć będzie na którey Losy Narodów waży”.Podpisane: Rządu Centralnego Galicyów Prezes Stanisław Ordynat Zamoyski. Maxymilian Lewicki. R. C. W. T. Generalny Sekretarz. U góry po lewej: „N˚1032 /R. C.”. Ok. 1810. Druk jednostronny. K. 1, 37 x 42 cm na papierze czerpanym żeberkowym. Ślady po złożeniu, podklejenie na bibułkę japońską, stan dobry. Bardzo rzadkie. St. Kostka Zamoyski (1775-1856), od 1810 senator Księstwa Warszawskiego, później Królestwa Polskiego. 500 457 ZIELIŃSKI Tadeusz – Hermes Trzykroć-Wielki (Hermes Trismegistos). Studjum z cyklu: Współzawodnicy chrześcijaństwa. Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Wydanie drugie niezmienione. Zamość 1921 Zygmunt Pomarański i Spółka. 24,5 cm, s. [2], 89, [1], IV, brosz. wydawnicza. Rozważania na temat hermetyzmu, za którego twórcą uważa się Hermesa Trismegistosa. Winietkę okładkową wykonał Władysław Witwicki. Grzbiet po konserwacji, stan dobry. 60 458 ZUBRZYCKI Jan Sas Dr – Obsypiny… Obsyłania… Rąbek złoty z czasów dobrobytu i oświaty Polaków dawnych. Lwów 1921 Odbito w Tłoczni W. A. Szyjkowskiego. 24 cm, s. 160. Broszura wydawn.; zabrudzona, ubytki grzbietu. Egz. nierozcięty. Studium etnograficzno-historyczne autora „Wiązań polskich”. 90 459 ŻEROMSKI Tadeusz – Międzynarodówka straceńców. Okładkę projektował J. Słomczyński. Warszawa 1946 Spółdzielnia Wydawnicza „Wiedza”. Wspomnienia z obozu w Mauthausen. 60 Judaika 460 ALMANACH Żydowski na rok 5678 (1917/18). Redagował Dr. Z. F. Filkenstein. Wiedeń 1918 Nakładem „Morii” (Dr. K. Meisels). 19,5 cm, s. 265, [3], ilustr. Brosz. wydawnicza [uszkodzona: grzbiet i tylna okł. zastąpiona kartonem; lico opr. poplamione, z drobnymi ubytkami]. M.in. artykuły: Leon Reich (Lwów), W dziejowej chwili; Dr. Ozyasz Thon (Kraków), Faza spełnienia; Nachum Goldman (Berlin), Wojna a istota dziejów żydowskich; I. Grünbaum (Warszawa), Istota konfliktu polsko-żydowskiego; Dr. Samuel Poznański (Warszawa), Widoki nauki judaistycznej w nowotworzącej się Polsce. 240 461 BALBERYSZSKI M. mgr. – Likwidacja getta wileńskiego. Warszawa – Łódź – Kraków 1946. Odbitka z książki Dokumenty i materiały do dziejów okupacji niemieckiej w Polsce, tom II – Akcje i wysiedlenia (Wydawn. Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej, Nr 23). 20,5 cm, s. 40. Broszura wydawn. 50 462 BELMONT Leo, HUZARSKI Jerzy – Zwycięztwo[!] Romana Dmowskiego. I. Pod znakiem bojkotu. II. Handel pianą. III. 452 Dlaczego przepadł p. Kucharzewski. IV. Myśli na czasie. Warszawa [1912] b. wyd. Druk Romana Kaniewskiego, Zielna 20. 19,5 cm, s.88. Opr. wtórna: pł. bez napisów. Polemika z ideologią narodowej demokracji, szczególnie z koncepcją „bojkotu ekonomicznego Żydów”, na tle wyborów do samorządu Warszawy. 100 463 BORWICZ Michał Maksymilian (Boruchowicz) – Literatura w obozie. Okładkę wykonał Karol FERSTER, inicjały Abba FENICHEL. Kraków 1946 Centralna Żydowska Komisja Historyczna przy C. K. Żydów Polskich – Oddział w Krakowie. 22,5 cm, s. 76, [8], ilustr. w tekście, sygn. „Ferster” i „Abba” [Fenichel]. Okładka broszury oryg. przybrudzona; minimalne ubytki tylnej okł. Książki Wojewódzkiej Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie Nr 5. 90 464 DEDIO Stanisław – Pochodzenie Żydów w świetle tradycyj zachowanych u pogańskich autorów łacińskich. Poznań 1927 Nakładem Poznańskiego Tow. Przyjaciół Nauk. 24 cm, s. 38, [1]. Odbitka z III. tomu 73 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Paryskiego i L. Hersch, prof. Uniwersytetu w Genewie. 100 468 JEWREJSKAJA Starina. Trechmiesjacznik Jewrejskago Istoriko-Etnograficzeskago Obszczestwa. God IV, Wypusk III (IjulSientabr). Petersburg 1912. 23,5 cm, s. [2], 225-352. Opr. wtórna: ppł. biblioteczne. M.in.: M. Bałaban – Jakow Polak, otiec polskago rabbinizma i jego wremja [m.in. przytacza dekret królewski z 1503 r. Creatio Jakób Polak in doctorem Judaeorum]; B. Donchin – Iz proszłago jewrjeskich obszczin w gorode Lucynie i jego ujezdie [Lucyn, siedziba starostwa w Inflantach, do 1772 należący do Rzeczypospolitej; obecnie Ludza na Łotwie]. 100 463 „Prac Komisji Filologicznej” Poznańskiego Tow. Przyjaciół Nauk. Egz. nierozcięty. 50 465 DERYNG Antoni – Międzynarodowe zobowiązania Polski w zakresie szkolnictwa mniejszości narodowych. Lwów 1927 Odbito w Zakładach Graficznych Sp. Akc. Książnica – Atlas. 22,5 cm, s. 14. Dedykacja autora. Plamy na okładce. Odbitka z „Muzeum”, nr 1-2 z 1927 r. 50 466 GELBARD Izabela (Por. Czajka) – Pieśni żałobne getta [Przedmowa Władysława Broniewskiego]. [Katowice] 1946 [Nakładem Wyd. Julian Wyderka]. 21 cm, s. 58, [5], tablica fot. [portret autorki]. Broszura wydawn. Dedykacja odręczna autorki z 1949 r. [dla „Tow. Krajskiego”] na k. tytułowej. 100 467 GLIKSMAN Georges – L’aspect economique de la question juive en Pologne. Avec 53 tableaux statistiques et 1 carte horstexte. Paris MCMXXIX (1929) Les Éditions Rieder. 25,5 cm, s. XXVIII, 196, [3], mapa rozkł. [rozmieszczenie ludności żydowskiej w Polsce]. Broszura wydawn., reperowana; drobny ubytek grzbietu. Przedmowy: William Oualid, prof. wydziału prawa Uniwersytetu 74 469 [KANN Maria] Na oczach świata [Warszawa IX. 1943 K. O. P. R.]. Złożono i odbito 2100 egz. w drukarni „Wolność”. 17,5 cm, s. 47, [1]. Ochronna okł. i k. tytułowa z mylną datą wydania: „Zamość 1932” i Wydawnictwem „Glob”. „Ta broszura będąca dokumentem – jest także wołaniem do s u m i e n i a ś w i a t a ”, piszą autorzy we wstępie. Korzystano z następujących materiałów: „1. Referat Ż[ydowski] przy D[elegaturze] R[ządu] – Komitety i depesze organizacyj żydowskich; listy, relacje i sprawozdania działaczy żydowskich; 2. Zestawienia i sprawozdania z przebiegu akcji w ghetcie; relacje Żydów zbiegłych z ghetta; 3. Prasa Polski Podziemnej”. Chojnacki2, 475. 120 470 KERMISZ Józef Dr – Powstanie w getcie warszawskim (19.IV-16.V.1943). Łódź 1946 Wydawnictwa Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej przy CK Żydów Polskich [nr 26]. 21 cm, s. 112, [4], 6 tablic fot., mapka rozkł. [plan getta warszawskiego]. Broszura wydawnicza, okładki poplamione. Pieczątki własn. „Biblioteka przy Spółdz. Pracy IGŁA, Warszawa Nr…”. 100 471 KORCZAK Janusz – Mośki, Joski i Srule. Ilustracye S. Lipszycowej. Wydanie drugie. Warszawa – Kraków MCMXXII (1922) Towarzystwo Wydawnicze w Warszawie. 19 cm, s. 114, [2], 6 całostronicowych ilustr. (w paginacji). Opr. wydawnicza: ppł., tekt. z ilustracją okładkową. Blok książki poluzowany, wyklejki zabrudzone, niewielkie plamy na k. tytułowej. Przetarcia na krawędziach okładki. 80 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 472 MARK B[ernard] – Powstanie w getcie warszawskim na tle ruchu oporu w Polsce. Geneza i przebieg. Okładkę projektował Mieczysław Berman. Warszawa 1953 Żydowski Instytut Historyczny, 23,5 cm, s. [2], 343, [1], liczne ilustr. w tekście, 9 tablic fot., mapa rozkł. [getto podczas powstania; naddarta]. Opr. wtórna: ppł.; okładka wydawnicza naklejona na lico oprawy. Niektóre karty ze śladami zalania. 90 473 MARK B[ernard] – Ruch oporu w getcie białostockim. Samoobrona-zagłada-powstanie. Warszawa 1952 Żydowski Instytut Historyczny. 23,5 cm, s. 283, [3]. Broszura wydawn.; drobne ubytki grzbietu brosz. i narożnika okł. 100 474 MELEZIN Abraham Dr – Przyczynek do znajomości stosunków demograficznych wśród ludności żydowskiej w Łodzi, Krakowie i Lublinie podczas okupacji niemieckiej. Łódź 1946 Wydawnictwa Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej przy CK Żydów Polskich [Nr 29]. 20,5 cm, s. 76, tabele w tekście, 1 tablica rozkł. Broszura wydawn. 90 475 OTWINOWSKI Stefan – Wielkanoc. Dramat w trzech aktach z prologiem. Okładka i rysunki – Antoni Uniechowski. Kraków 1946 Centralny Komitet Żydów Polskich. 22 cm, s. 91, [5], errata, 6 ilustr. w tekście. Książki Wojewódzkiej Żydowskiej Komisji Historycznej w Krakowie [Nr 7]. 80 476 RUCH podziemny w ghettach i obozach (materiały i dokumenty). Opracowała Betti Ajzensztajn. Wstępem poprzedził Michał M. Borwicz. Okładkę projektował Alfred ŻMUDA. Warszawa–Łódź–Kraków 1946 Wydawnictwa Centralnej Żydowskiej Komisji Historycznej w Polsce [Nr 28]. 22,5 cm, s. XXIV, 213, [2], ilustr. Broszura wydawnicza. Ekslibris St. Marczaka-Oborskiego. 120 477 SŁOWA niewinne. Opracował Nachman Blumental. Okładkę projektował Alfred ŻMUDA. Kraków 1947 Centralna Żydowska Komisja Historyczna przy Centralnym Komitecie Żydów w Polsce [Nr 34]. 19,5 cm, s. 271. „Zwięzły leksykon do badań losów Żydów pod hitlerowską okupacją” (red.). 90 471 479 THON O[zjasz] Dr. – Teodor Herzl. Przekład z niemieckiego z upoważnienia autora. Warszawa 1929 Wydawnictwo M. J. Freid i S-ka, Rymarska 16. 19,5 cm, s. 47, [1]. Broszura wydawn; drobne ubytki grzbietu. 60 480 [katalog wystawy] VERSUNKENE WELT. Herausgegeben von Joachim Riedl. Wiedeń 1984. Redakcja – Hans Peter Hofmann. Oprac. graficzne – Joachim Riedl. 34 cm, s. 202, fotografie, mapy, ilustr. Broszura wydawn. Zawiera m.in. teksty Heinricha Heinego, Josepha Rotha, Arnolda Zweiga, Martina Bubera, Franza Kafki, Maxa Broda, Szaloma Asza, Paula Celana, Alfreda Döblina, Kurta Tucholskiego. Liczne polonika. Niemal 200 rewelacyjnych fotografii. 150 481 ZAIDENMAN L. – Prawowoje położenie Jewrejew w Rossiji. Izdanie wtoroje. S.-Peterburg 1906 Izdanie S.-Peterbugskago Komiteta Sojuza dla dostiżenija połnoprawija jewrejew w Rossiji. 20,5 cm, s. 58. Opr. wtórna: karton; okł. tylna broszury oryg. zachowana. 60 482 ZIELIŃSKI Tadeusz – Hellenizm a judaizm. Część pierwsza–druga (Religie świata antycznego). Warszawa – Kraków MCMXXVII (1927) Wydawnictwo J. Mortkowicza, Towarzystwo Wydawnicze 75 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 484 [AMERYKA PŁN.] S. A. Iciek ks. – Samochodem przez Stany Południowe. Opis podróży samochodowej przez stany południowe, Meksyk, osady polskie we Florydzie i Teksasie oraz niektóre parki narodowe. Ware (Mass.) [1937] Polskie Towarzystwo Przyjaciół Książki. Nakład autora. 23 cm, s. 442, liczne fot., mapa rozkł. 1. Oprawa wydawnicza: pł. złoc., tłocz. Dedykacja autora dla Polskiego Tow. Przyjaciół Książki z 25 XI 1937 r. Przyczynek do historii Polonii amerykańskiej. 100 486 w Warszawie. 18 cm, s. X, 302; [2], 306. Opr. wtórna: imitacja płótna, napisy na grzbiecie; okładki wydawnicze części 1. i tylna okł. części 2. zachowane. Brak karty przedtytułowej w cz. drugiej. Na odwrocie k. przedtytułowej części 1. odręczne: „Mrok tajemnic nas otacza, Pieśń i wiara przewodniczy Dalej z nami, kto rozpacza Kto wspomina i kto życzy! (A.M.) W-wa 11 lutego 1939 Tad. Zieliński” Tadeusz Zieliński (1859-1944), profesor uniwersytetów w Petersburgu i w Warszawie, filolog klasyczny, wybitny znawca kultury antyku. Cykl Religie świata antycznego ukazywał się w l. 1921-1934. Członek wielu akademii i towarzystw naukowych, publikował także po niemiecku, rosyjsku i w jęz. francuskim. 300 Regionalia 483 [AFRYKA] F[erdynand] Antoni Ossendowski – Płomienna północ. Podróż po Afryce Północnej. Marokko. Lwów – Poznań 1926 Nakładem Wydawnictwa Polskiego. 24 cm, s. 438, [10], tabl. ilustr. 24. Oprawa wydawnicza: pł. złoc., tlocz. Niewielkie przetarcia w dolnej krawędzi grzbietu. 200 76 485 BARUCH Maksymilian – Ród Fukierów. Warszawa 1922 Nakładem Tow. Miłośników Historyi. 21,5 cm, s. [4], 115, [2], 16 tablic ilustr., tablica genealogiczna. Broszura wydawn. reperowana. Biblioteka Historyczna im. T. Korzona, Nr. 19. Monografia jednego z najsłynniejszych warszawskich rodów patrycjuszowskich, wspólnego pochodzenia z niemieckimi Fuggerami. 90 486 [BLISKI WSCHÓD] F[erdynand] Antoni Ossendowski – Gasnące ognie. Podróż po Palestynie, Syrji, Mezopotamji. 60 ilustracyj. Okładkę rysował T. ROŻANKOWSKI. Poznań b.r. Wydawnictwo Polskie (R. Wegnera). 23,5 cm, s. [6], 357, [7], tabl. il. 60. Oprawa wydawnicza: pł. złoc. Dedykacja okolicznościowa z 1943 r. 200 487 BYSTROŃ Jan Stanisław – Warszawa. Warszawa [1949] Wydawnictwo Józefa Kubickiego. 26 cm, s. 285, [2]. Opr. wtórna: pł. ze złoc. napisami na grzbiecie; brzegi kart nakrapiane. Stan bardzo dobry. Encyklopedia historyczno – obyczajowa Warszawy na przestrzeni wieków. Najważniejsze wydarzenia z historii i socjologii miasta ukazane w przejrzystym układzie hasłowym. W „Zakończeniu” (s. 265-285) Stanisław Dzikowski dzieli się warszawskimi wspomnieniami z l. 19141944. Jan Bystroń (1892-1964) – wybitny etnograf i socjolog, profesor uniwersytetów w Poznaniu, Krakowie i Warszawie. 100 488 [CZĘSTOCHOWA] Pamiątka z Częstochowy. Stacje Męki Pańskiej. Wykonał Pius WELOŃSKI. Warszawa 1913 Druk Piotra Laskauera. 16,5 cm, k. tablic fot. [19]. Broszura wydawn. Pieczątka własn. 60 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 489 [DOLNY ŚLĄSK] 366 wiadomości o Dolnym Śląsku… Kalendarz i notatnik na rok 1948. Opracował mgr Józef Sykulski. Jelenia Góra [1947] Nakładem Polskiego Związku Zachodniego Zarząd Obwodowy. 14,5 cm, s. 440. Broszura wydawn., dolny róg okładki reperowany. Zawiera m.in.: Skorowidz miejscowości, rzek i gór; Skorowidz nazwisk; Skorowidz rzeczowy. 120 490 [GDAŃSK, Bałtyk i Prusy] Von Danzig bis Riga. Ansichten, Stadtpläne und Landkarten von Ost-und Westpreussen, Danzig und dem Baltikum aus der Graphischen Sammlung des Germanischen Nationalmuseums Nürnberg. 1982. 27 cm, s. 199, 346 fotografii. Broszura wydawn. z barwnymi okładkami. Katalog zbiorów graficznych: 346 widoków, planów miast i map Prus, Gdańska i pobrzeża Bałtyku opracowała Karin Holzamer. 90 491 GOMULICKI Wiktor – Opowiadania o starej Warszawie. Wydanie nowe, poprawione, rozszerzone i ozdobione ilustracjami. T. 1 (z 2). Warszawa 1913 Nakład i druk Zakł. Graf. Tow. Akc. S. Orgelbranda S-ów. 18,5 cm, s. [4], 310, [1], tabl. ilustr. 8, opr. z epoki: psk ze złoc. tytulaturą, nr 206 i inicjałami K.J. na grzbiecie, zachowana przednia okł. brosz. wyd. Zbiór barwnych gawęd i szkiców, które składają się na historyczny przewodnik po warszawskich zabytkach. M.in. o kamienicach na Rynku Staromiejskim, tajemnicach ulic i uliczek oraz o nieistniejących dziś nazwach ulic. Całość uzupełniona obszernymi indeksami miejsc i osób. Wiktor Gomulicki (1848-1919), powieściopisarz, badacz historii Warszawy, kolekcjoner. Niewielkie przetarcie na k. tyt. i s. 310, ślady działalności owadów, wpis własnościowy, stan dobry. 120 492 GÓRY wołają. Wędrówka z obiektywem od Olzy po Czeremosz. Opracowanie Adam K. Zieliński. Wstęp literacki Rafał Malczewski. Projekt okładki Franciszek SEIFERT. [Kraków – Lwów 1939] Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy w Krakowie, Księgarnia „Książka” Aleksander Mazzucato we Lwowie. 28 cm, s. XXXIV, 191, [9], tabl. ilustr. 189, 4 plansze barwne z wklejonymi reprodukcjami obrazów: Władysława Jarockiego; Alfreda Terleckiego; Rafała Malczewskiego; Józefa 492 Pieniążka. Oprawa wydawn.: pł. tłocz.; brak obwoluty. 200 494 [GROCHÓW] Józef Poliński – Grochów. Przedmurze Warszawy w dawniejszej i niedawnej przeszłości. Z 122 ilustracjami w tekście. Warszawa 1938 Nakładem Towarzystwa Przyjaciół Grochowa. 24 cm, s. [2], 295, [1], XXX, [1], portret 1, liczne ilustr. w tekście. Oprawa wydawnicza: pł. ze złoc. na licu (syrenka warszawska) i grzbiecie. Grzbiet reperowany. Piecz. własnościowa. Egzemplarz z faksymilowym podpisem prezydenta Stefana Starzyńskiego. Obszerna monografia warszawskiego Grochowa, opracowana z okazji 105 rocznicy powstania listopadowego i 20lecia działalności Towarzystwa Przyjaciół Grochowa. Józef Poliński (1891 – 1944), działacz społeczny, wiceprezes TPG. 180 495 [HUCULSZCZYZNA] F[erdynand] Antoni Ossendowski – Huculszczyzna. Gorgany i Czarnohora. Wydanie 1. Poznań [1939] Wydawnictwo Polskie (R. Wegnera). 20,5 cm, s. 231, liczne ilustr. Oprawa wydawn: pł. z tłocz. barwnymi. Minimalne uszkodzenie u dołu grzbietu. Z serii Cuda Polski, T.X. 120 77 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl zgromadzonej bodaj w komplecie przez badacza-miłośnika. Niewielki, choć nieokreślony w edycji nakład. 250 499 [KURPIE] Adam Chętnik – Kurpie. Polska, ziemia i człowiek. Kraków 1924 Nakładem Księgarni Geograficznej „Orbis”. 15 cm, s. 140, [4]. Oprawa wtórna: ppł., okładki brosz. oryg. zachowane. Bibljoteczka Geograficzna „Orbis”, Serja III. Tom 4. 40 500 [KRAKÓW] M[ichalina] Janoszanka – Skałka, na podstawie pracy dra Józefa Muczkowskiego. Kraków 1927 Nakład i własność Komitetu odnowienia kościoła na Skałce w Krakowie. 22 cm, s. 15, [1]. Broszura wydawn., grzbiet reperowany. Pieczątki: „Komitet Odnowienia Kościoła na Skałce w Krakowie”; „Dochód na odnowienie Kościoła św. Michała i św. Stanisława w Krakowie na Skałce”. Rzadkie. 90 504 496 [KALWARIA ZEBRZYDOWSKA] Święta Kalwaria Zebrzydowska na podstawie kronik i dokumentów klasztornych. Z 20 ilustracjami. Kraków 1939 Nakładem Klasztoru Braci Mniejszych (OO. Bernardynów) w Kalwarii Zebrzydowskiej. 17 cm, s. 62, [2], ilustr. w tekście. Broszura wydawn. , minimalne przedarcie u dołu. 50 497 [KASZUBY] Andrzej Bukowski – Regionalizm kaszubski. Ruch naukowy, literacki i kulturalny. Zarys monografii historycznej. Poznań 1950 Instytut Zachodni, Drukarnia Uniwersytetu Poznańskiego. 22 cm, s. VIII, 399, [1], 1 tabl. rozkł., 1 mapka. Blok broszury oryg. luźny. Egz. nierozcięty. 60 498 [KONSTANCIN] Józef Hertel – Znasz-li Konstancin? Stulecie Konstancina 1897-1997. Konstancin b. r. [1997?] b. wyd. 29,5 cm, s. 301, [8], errata; liczne fot. i reprodukcje dokumentów w tekście, s. [7] fot. portretowych czarnobiałych; 28 kart tablic barwnych. Opr. wydawnicza: plast. ze złoc. na licu oprawy. Monografia jedynego uzdrowiska podwarszawskiego i miejsca zamieszkania wielu przedstawicieli socjety różnych okresów dziejowych w ostatnim stuleciu. Praca oparta na świadectwach, dokumentach, ikonografii 78 501 [KRAKÓW] Cracoviana [klocek]. Sześć publikacji współoprawnych [pł., z napisami złoc. na grzbiecie, 20,5 cm]. 1. GRUNWALD w Rondlu Bramy Floryańskiej. Kraków MCMIX [1909] Nakładem Jana Styki; s. 39, il. w tekście 2. Okł. oryginalna (w litografii) zachowana. Materiały polemiczne, dotyczące projektu Jana i Tadeusza STYKÓW, aby panoramę bitwy grunwaldzkiej umieścić w Barbakanie. 2. Adam BOCHNIAK – Les insignes de l’Université Jagellonne. Cracovie MCMLXII [1962] PWN; s. 109, [2], il. 56. Okładka oryg. zachowana [brak obwoluty]. Nakład 1500 + 100 egz. 3. PRZEMIANY dziejowe otoczenia WAWELU. Zarys dziejów. Stan obecny. Przegląd zabytków. Materiały ikonograficzne. Kraków 1953 Komitet Przebudowy Otoczenia Wawelu; s. [4], 167; 82 ilustracje na osobnych tablicach, mapka rozkł. Okładka oryg. zachowana (projekt Witold Chomicz). 4. T. DUBIECKI – Les Autrichiens à Cracovie. Discours prononcé à Bruxelles le 29 novembre 1846... Bruxelles 1846 C.G. Vogler, Libraire-Éditeur; s. 20. 5. [ŻELEŃSKI Tadeusz, NOSKOWSKI Witold] Szopka Zielonego Balonika. Napisał Boy & Taper. Kraków [1911] Nakładem autorów; s. [2], 76. Okł. oryginalna – w litografii, sygn. monogramem wiązanym „KF” (Karol FRYCZ) – zachowana. Tytuł okładko- Plik pobrany ze strony www.portolan.pl wy mylący: „…na rok 1912”, w istocie chodzi o rok 1911. 6. [Ci sami] Szopka krakowska Zielonego Balonika na rok 1912. Napisali: Boy & Taper. Kraków – Warszawa [1912] S.A. Krzyżanowski, E. Wende i Ska; s. 79. 200 502 [LWÓW] Aleksander Czołowski – Wysoki Zamek. Z 19 rycinami w tekście. Lwów 1910 Nakładem Towarzystwa Miłośników Przeszłości Lwowa. 23 cm, s. 126, [2], ilustr. w tekście. Oprawa wtórna: ppł. bibliot. podniszcz. Pieczątka i wpis własnościowy. Biblioteka lwowska IX, X. Aleksander Czołowski (1865-1944) historyk, kolekcjoner. Dyrektor Archiwum i Muzeum Miejskiego we Lwowie. 60 503 OPPMAN Artur (Or-Ot) – Moja Warszawa. Obrazki z niedawnych lat z ilustracjami St. SAWICZEWSKIEGO. Warszawa 1929 „Księgarnia Polska” Tow. Polskiej Macierzy Szkolnej. 19,5 cm, s. 142, 15 tablic ilustr. (w paginacji). Opr. wtórna: płótno szare bez napisów; tylna okładka broszury wydawn. zachowana. 120 504 OSSENDOWSKI Ferdynand Antoni – Wśród czarnych. Wydanie 1. Projekt okładki K. KOSTYNOWICZ. Lwów – Warszawa – Kraków 1927 Wydawnictwo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. 19,5 cm, s. [4], 252, [3], liczne fot. (w paginacji), mapka, 1 tabl. fot. Egz. nierozcięty. Drobne zabrudzenia okładek. Piecz. „Czytelnia Jadwigi Markowskiej Wilno, Tatarska 22” oraz – z okresu okupacji Wilna – „Zugelassen – Leista /Zezwolono”. Relacja z podróży do Zachodniej Afryki podzwrotnikowej w l. 1925 /1926. 100 505 [PODOLE] Pamiętnik Kijowski. Tom trzeci. Londyn 1966 Nakładem Koła Kijowian. 21 cm, s. 271, tabl. ilustr. 30, ilustr. w tekście. Opr. wydawnicza: pł. W treści m. in.: Wspomnienie o Podolu; Kamieniec Podolski; O harcerstwie na Rusi i w Rosji w l. 19141920; Sojusz polsko-ukraiński w 1920 roku; Polski teatr w Kijowie; Ukraina w malarstwie polskim; Informacje o dworach kresowych (m.in. ilustracje: Peczara hr. Potockich, Czerepaszyńce Zdzichowskich, Stara Sieniawa hr. Stadnickich). 100 501 506 OSSENDOWSKI F[erdynand] Antoni – Polesie. Poznań [1936] Wydawnictwo Polskie R. Wegner. 20,5 cm, s. 206, [2], liczne ilustr. Opr. wydawnicza: pł. z tłocz. barwnymi. Wydanie 1. Z serii Cuda Polski. Stan dobry. 120 507 POLSKA. Słowo wstępne napisał i zdjęcia ze zbiorów Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji wybrał Ferdynand Goetel, członek Polskiej Akademii Literatury. Całkowite opracowanie graficzne Anatol GIRS i Bolesław BARCZ. Warszawa 1938 Główna Księgarnia Wojskowa. 31 cm, s. [18], 177 – fotografie, [7]. Oprawa wydawnicza: ppł., tekt. z tłocz. i złoceniem na licu okładki. Tytuł i wstęp także w jęz. francuskim; podpisy do zdjęć czterojęzyczne – także po angielsku i niemiecku. Fotografie m.in. Jana Bułhaka, St. Kolowca, H. Poddębskiego, J. Jaroszyńskiego. Brak naklejonej ilustracji na s. [9]. Niewielkie uszkodzenia narożników i krawędzi oprawy. 200 508 [POMORZE] Morze polskie i Pomorze w pieśni. Zebrał, ułożył oraz słowem wstępnem i objaśnieniami zaopatrzył dr. Władysław Pniewski. Okładka i drzeworyty St. Brzęczkowskiego. Gdańsk 1931 Staraniem 79 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl i nakładem Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku (Am Weissen Turm 1) z zasiłku Ministerstwa W. R. i O. P. 23,5 cm, s. 197, [1], 8 drzeworytów. Górne brzegi kart barwione na czerwono. Opr. wydawnicza: błękitny karton, tłocz. i złocenia na okładce. Stan bardzo dobry. Na wyklejce dedykacja z lutego 1945 r. Teksty sześćdziesięciu autorów, od Kochanowskiego po współczesnych poetów kaszubskich. 150 509 KSIĘGA pamiątkowa miasta Poznania. Dziesięć lat pracy polskiego Zarządu stołecznego miasta Poznania. Poznań 1929 Nakładem Magistratu stołecznego miasta Poznania. 28,5 cm, s. VIII, 715, tabl. ilustr. 1 (kolor.), kilkaset ilustr. w tekście i na osobnych tabl. czarnobiałych, opr. wydawnicza: pł. tłocz., złocone lico z herbem miasta oraz napisy na grzbiecie. Brak planu miasta. Stan dobry; lekkie odbarwienia grzbietu oprawy. 150 508 510 [POZNAŃ] Przewodnik po Poznaniu. Tekst Dr. N. Pajzderski. Okładka W. Pajzderska. Poznań 1929 Nakładem Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu, Odbito w Drukarni św. Wojciecha w Poznaniu. 17 cm, s. 31, [1], ilustr. w tekście, 10 tabl. fotografii. Opr. wydawnicza: karton z herbem miasta i napisami, w chromolitografii. Niewielkie naddarcie i minimalny ubytek okładki. 120 511 PRELIMINARZ nadzwyczajny miasta stołecznego Warszawy 1.IV.193931.III.1940. Drukarnia Miejska – Warszawa, Miodowa 23. 29 cm, s. 25. Broszura wydawnicza, ślady zalania na krawędziach okładek. Por. poz. 525. 80 510 80 512 [RAPPAPORT Józef] Wilhelm Raort ma zaszczyt przedstawić swój film p. t. … i w Paryżu nie zrobią z owsa ryżu… Fotomontaż okładki: M. Petit, Paris. Lwów [1933] Nakładem Księgarni „Oświata”, Drukiem A[rtura] Goldmana. 22 cm, s. 182, [1]. Okładka i grzbiet broszury oryg. reperowane; ubytek górnej części grzbietu; k. 17/18 podklejona. Na k. przedtytułowej odręczna dedykacja: „WPanu Inspektorowi Stanisławowi Chruścielowi w serdecznym upominku oddany autor. Lwów 12 IX 936”. Brawurowy pamflet na Francję i Francuzów. Rzadkie. 120 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 513 [SOPOT] Henryk Kahan – Sopot. Perła polskiego Bałtyku 1823-1948. Okładkę projektował J. Gorlak. Pierwsze ilustrowane wydanie. Sopot [1948] Wydawnictwo „Henka”. 14,5 cm, s. 32, [30], 12 tablic fot., 1 mapa rozkł., liczne inseraty (28 stron). Broszura wydawnicza, niewielkie zaplamienie okładki. Rzadkie. 90 SPRAWOZDANIA komisji Rewizyjnej m.st. Warszawy. Drukarnia Miejska. 24 cm, broszury wydawnicze. Stan bardzo dobry. 514 Zakład Oczyszczania Miasta. 1936, s. 34, [1]. 50 515 Wydział Przemysłowy. 1937, s. 44. 50 516 Wydział Finansowy. Wykonanie budżetu Zarządu Administracyjnego i Sum Pozabudżetowych Zarządu Miejskiego w m. st. Warszawie za rok 1933/34. 1938, s. 21, [1]. 40 517 Biuro Ekonomiczne. 1938, s. 5, [1]. 40 518 Wydział Statystyczny. 1938, s. 16. 512 40 519 Fundacja m. st. Warszawy Pomocy dla Inwalidów Wojsk Polskich, 1938, s. 19, [1]. 40 520 STARZYŃSKI Stefan – Rozwój stolicy. Odczyt wygłoszony w dniu 10 czerwca 1938 r. na zebraniu urządzonym przez Okręg Stołeczny Związku Rezerwistów. Warszawa 1938 wydane przez Stołeczny Okręg Związku Rezerwistów. 24 cm, s. 97, [1], 30 il. i fot. w tekście. M.in. Projekt Kościoła Opatrzności – prof. B. Pniewski; Dzielnica Marszałka Piłsudskiego; Perspektywa Terenów Wystawowych [Powszechną Wystawę Krajową zaplanowano na 1944 rok]. 60 521 SZWANKOWSKI Eugeniusz – Warszawa. Rozwój urbanistyczny i architektoniczny. Warszawa 1952 Państwowe Wydawnictwa Techniczne, Instytut Urbanistyki i Architektury. 24 cm, s. 341, [3], 452 ilustr. w tekście. Opr. wtórna: pł., złocone napisy na grzbiecie i licu. Stan bardzo dobry. 150 513 81 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 522 522 [TATRY] Carl KOŘISTKA – Die Hohe Tatra in den Zentral-Karpaten. Eine geographische Skizze verfasst auf Grundlage einer Bereisung. Gotha 1864 Justus Perthes. 28 cm, s. [4], 36, tabl. 2 (litografie kolor., w tym dwustronicowa, wg rys. autora, wyk. C. Hellfarth, Gotha); mapa (litografia kolor. rozkł. sygn. C. Hellfarth, Gotha), opr. współczesna: imitacja pł. ze złoc. na grzbiecie. Monografia napisana przez prof. geodezji Szkoły Technicznej w Pradze, Karla Kořistkę (1825-1906). Ryciny przedstawiają stawy tatrzańskie oraz dwie panoramy gór (w tym widok z Szaflar). Na uwagę zasługuje jedna z najważniejszych map tatrzańskich XIX w., wykonana przez autora książki na podstawie jego własnych pomiarów oraz austriackich zdjęć wojskowych z lat 1840-1864. Zastosowano w niej po raz pierwszy nowatorski system tzw. regionalnego podbarwiania pięter wysokości, oparty o występujące faktycznie w naturze kolory poszczególnych obszarów, co dodatkowo wzbogaca mapę walorem dużej dekoracyjności. Mapa otrzymała najwyższe odznaczenie na wystawie kartograficznej w Paryżu w 1875 r., a ocenę tę podzielają współcześni specjaliści. Witold Henryk Paryski uznaje ją za najlepszą spośród map tatrzańskich powstałych pomiędzy 1830 a 1879 r. (Wielka Encyklopedia Tatrzańska, s. 717). Stan bardzo dobry. Bardzo rzadkie. 1 800 82 523 [TATRY] Zbigniew Korosadowicz – Tatry i Zakopane. Przewodnik popularny. Dla uczestników wczasów, kursów, obozów, wycieczek zbiorowych i szerokich rzesz turystów. Z planem Zakopanego i 2 panoramami. Okładkę projektował Z. Korosadowicz. Łódź 1949 Wydawca „Hermes”. 15 cm, s. 127. Broszura oryg. 90 524 TATRY w zimie. II. 16 rotograwiur. Fotografował Józef Oppenheim. Zakopane b. r. [lata 30-te XX w.] Nakładem Sekcji Narciarskiej Pol. Towarzystwa Tatrzańskiego. 17,5 x 28 cm, k. 2 [tekst dwujęzyczny: polski i francuski], 16 plansz z fotografiami. Okładka fotograficzna. Oprawa artystyczna: deski z wyciętym ornamentem podhalańskim, związane. Józef Oppenheim (1887-1946) – narciarz, taternik, ratownik górski. Wieloletni kierownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Autor przewodnika „Szlaki narciarskie Tatr Polskich” i albumów tatrzańskich. 200 525 UZUPEŁNIENIE PRELIMINARZA budżetowego miasta stołecznego Warszawy 1. IV. 1939 – 31. III. 1940. Drukarnia Miejska – Warszawa, Miodowa 23. 29 cm, s. 25. Broszura wydawnicza, ślady zalania na krawędziach okładek. Por. poz. 511. 80 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 526 [WARSZAWA] Henryk Eile – Warszawa z drewnianej murowana. Z zasiłku Zarządu Miejskiego w m. st. Warszawie. Warszawa 1936 Skład główny: Księgarnia Wł. Michalak i S-ka dawniej „Książnica Atlas”. 23 cm, s. 118, [2], tablic ilustr. 13, przekładanych bibułką. Broszura wydawn. 70 527 [WARSZAWA] Wiktor Gomulicki – Warschau. München b.r. [ok. 1916] Georg Müller. 24 cm, s. VIII, 302, [4], tablic ilustr. 58. Oprawa wydawnicza: psk z epoki, złoc. i tłocz. na grzbiecie. Ekslibris Józefa Zawadzkiego. Polnische Bibliothek, tom 2. 120 528 [WARSZAWA] Z. Mann, W. Zienkiewicz – Łazienki–Ujazdów–Belweder. Warszawa [1939] Polskie Towarzystwo Krajoznawcze Oddział Warszawski, Tłoczono czcionkami Zakładów Graficznych „Matador” w Warszawie, Grzybowska 11. 16,5 cm, s. 24. Broszura wydawnicza. Na s. 21-24 – obszerna bibliografia tematu. 90 529 WARSZAWA. Opracowanie ilustracyjne i graficzne – Kazimierz Saysse-Tobiczyk. Okładka – Jan Marcin SZANCER. Warszawa 1950 Spółdzielczy Instytut Wydawniczy „Kraj”. 28,5 cm, s. 102, [1]. Opr. wydawnicza: tekt. Drobne otarcia grzbietu. Niemal 100 fotografii, m. in. Jana Bułhaka, Romana Burzyńskiego, Zofii Chomętowskiej, Henryka Poddębskiego, Leonarda Sempolińskiego, Zdzisława Wdowińskiego. 90 530 [WARSZAWA] Mieczysław Orłowicz – Krótki Ilustrowany Przewodnik po Warszawie. Z 96 ilustracjami w tekście, planem miasta i mapą okolicy. Warszawa 1922 Nakładem Polskiego Tow. Krajoznawczego w Warszawie. 17 cm, s. [1], 215. Pieczątka własn. „I Gimnazjum Miejskie w Warszawie Nº 1472 Biblioteka”. Oprawa wtórna: ppł. biblioteczne. Brak mapy okolic. 100 531 WŁASNEMI siłami. 9 czerwca 1928 r. [Warszawa] 1928 Nakładem Komitetu Budowy Gmachu dla Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Warszawskiego. 36 cm, s. 78, [2], ilustr. w tekście, brosz. wydawnicza. Jednodniówka wydana przez Komitet Budowy Gmachu dla Wydziału Farmaceutycz- 529 nego Uniwersytetu Warszawskiego, pierwszej tego rodzaju placówki w Polsce. Wybitni przedstawiciele świata nauki apelowali o pomoc finansową, niezbędną przy zbliżającym się terminie oddania gmachu. Pracę zdobił Tadeusz Gronowski (1894-1990), jeden z najznakomitszych polskich twórców grafiki użytkowej, ilustracji książkowej i plakatu. Tytuł na okładce: „WFUW”. Odbito 1500 egz. numerowanych (egz. nr 751). Grzbiet po konserwacji, niewielkie zabrudzenia okładki, stan dobry. Ładna okładka wydawnicza. 120 532 [WYBRZEŻE polskie] PRZEWODNIK po Wybrzeżu. Gdańsk, Sopot, Gdynia, Hel. Gdańsk [1947] Wyd. Fronik Romuald – stud. med. – b. więzień polit. 14,5 cm, s. 164, [14], 10 planów miast (w tym 4 rozkł.) ze spisami ulic, dział adresowy, liczne inseraty. Broszura wydawn. Rzadkie. 80 83 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 84 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Ikonografia Książka ilustrowana 533 FORSTER Charles – Pologne (L’Univers. Pittoresque Histoire et Descriptions de Tous les Peuples…, [t.X]. Paris MDCCCXL (1840) Firmin Didot Fréres [Wyd.1]. 22 cm, s. [4], 348, 1 mapa Polski (staloryt rozkładany, sygn. „Delsol sc.”), 53 [zamiast 54] tablic ze stalorytami. Broszura wydawnicza. Bogato ilustrowana historia Polski, doprowadzona do wydarzeń współczesnych autorowi. Imponujący zbiór sztychów ówczesnych grafików francuskich, prezentujących odbiorcy europejskiemu świetność naszych miast i zabytków (Częstochowa, Kalisz, Kraków, Malbork, Puławy, Warszawa; zamki i pałace, np. Łazienki, Wilanów, Zator [FOT.]). Portrety królów, a także ks. Józefa Poniatowskiego i Kościuszki. Książka miała we Francji powodzenie; w 1871 wznowiono ją w niezmienionej postaci. Banach 282. Brak jednego stalorytu (nr 45 – Katedra w Krakowie). Otarcia okładki i grzbietu; wewnątrz stan bardzo dobry. 560 534 [HOMER] Ilustracje do Iliady i Odysei. John FLAXMAN (rys.), Achille RÉVEIL (sztychował). L’Odyssée d’Homère gravée par Reveil d’après les compositions de John Flaxman. Paris 1835 Audot & Susse. 15 x 23 cm, sztychowana karta tytułowa, 33 plansze sygn. „Flaxman inv[enit]” i “Reveil sc[ulpsit]”. Pod- 533 534 pisy pod planszami w jęz. francuskim i niemieckim. Współoprawne [tekt., papier z szyldzikiem]: L’Iliade d’Homère gravé [!] par Reveil d’après les compositions de John Flaxman. Paris 1833 Reveil. 15 x 23 cm; sztychowana k. tytułowa, 39 plansz sygnowanych j.w. Podpisy pod planszami w jęz. francuskim, pl. 1-11 – także w jęz. niemieckim. Achille RÉVEIL (1800-1851), paryski miedziorytnik, specjalizujący się w grafice reprodukcyjnej. John FLAXMAN (1755-1826) wybitny angielski rzeźbiarz i rysownik. Ilustr. jego do Iliady i Odysei pochodzą z l. 1795-1805. Oryginały znajdują się w Royal Academy of Art w Londynie. 1 200 535 [KOLONIE francuskie] Les colonies françaises. Paris (Paryż) 1931 Éditions de la Giraffe. 40 cm, s. [51], 21 ilustr. w tekście (litografie ręcznie kolorowane), opr. wydawnicza: karton. z obwolutą. Wydano w nakładzie 921 egz., oferowany nosi nr 735, na papierze z Arches. Teka opracowana pod redakcją Noela Bureau i Georgesa Pillementa zawiera 21 tekstów rożnych autorów poświęconych koloniom francuskim (m.in. Algieria, Tunezja, Maroko, Madagaskar, Tahiti). Każdemu rozdziałowi towarzyszy niemal całostronicowa ilustracja, zaprojektowana przez znakomitych artystów francuskich (m.in. Jean Dufy, Marcel Gromaire). Tekst szósty, poświęcony Mauretanii i Senegalowi ozdobiony litografią Tadeusza 85 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 535 Makowskiego (1882-1932), malarza i grafika polskiego, od 1908 r. mieszkającego we Francji. Makowski od 1928 r. przyjaźnił się z krytykiem sztuki Louisem Leon-Martinem (który napisał jeden z tekstów do albumu), należał także do grupy zaprzyjaźnionych artystów (spośród których wielu pracowało przy ilustracji albumu – Marcel Gromaire, Pierre Dubreuil, Edouard Georg, Per Krohg). Ilustrację 15: „Tonkin-Annam-Laos” zaprojektował Leopold Gottlieb (1879-1934), malarz i grafik, od 1904 r. (z przerwami) mieszkający i tworzący we Francji. Reprodukcja litografii T. Makowskiego: W. Jaworska, Tadeusz Makowski polski malarz w Paryżu, Ossolineum 1976, il. 128. 2 000 538 536 KRASICKI Ignacy – Monachomachia czyli wojna mnichów. Opracował i wstępem poprzedził Tadeusz Mikulski. Ilustrował Antoni UNIECHOWSKI. Opracowanie graficzne – Paweł Zembrzuski. Warszawa 1954 PIW. 29 cm, s. 90, [2], 20 całostronicowych ilustr. barwnych, 7 finalików barwnych. Opr. wydawnicza: pł. z tłocz. i złoceniami na licu, obwoluta (podniszczona; poza tym stan dobry). 150 537 KRASICKI Ignacy – Satyry. Wstępem poprzedził Jan Kott. Zilustrował Jan Marcin SZANCER. Warszawa 1952 Książka i Wiedza. 33 cm, s. 92, [4], ilustr. w tekście, tablic 86 538 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl z ilustr. barwnymi. Oprawa introligatorska: papier imitujący pergamin (na grubej tekturze), ilustr. na grzbiecie, szyldzik; sygnowana „A. Ouvrard” na obu tomach. Okładki broszur oryginalnych (także grzbiety) zachowane. Nakład 3000 egz. numerowanych; egz. nr 1330. Umberto BRUNELLESCHI (18791949), włoski malarz, ilustrator, czynny w Paryżu; m.in. ilustracje do „Przygód króla Pausola” i wolterowskiego „Kandyda”, wydanego w tym samym co La Fontaine wydawnictwie Gibert Jeune. Frywolne Contes et nouvelles La Fontaine’a ukazały się w 1665 r. 900 539 9 z wklejonymi ilustracjami. Opr. wtórna: pł. z naklejoną oryginalną okładką. 90 538 LA FONTAINE – Contes et nouvelles. Illustrations en couleurs de Brunelleschi. T. I-II. Paryż 1940-1941 Gibert Jeune, Librairie d’Amateurs. 26 cm, T. I: s. [12], 164, [8], 35 ilustr. czarnobiałych w tekście, 16 tablic z ilustr. barwnymi. T. II: s. [6], 233, [6], 42 ilustr. czarnobiałe w tekście, 16 tablic 539 MILOSZ Czeslaw – The Captive Mind. Illustrated by Janusz KAPUSTA. With a New Preface by the Author. New York City [1983] The Limited Editions Club. 28 cm, s. XI, [1], 172, [3]; 1 tablica czarnobiała (w paginacji), 9 tablic ilustr. barwnych Janusza Kapusty, który także opracował książkę graficznie. Nakład 1500 egz. ręcznie numerowanych, sygnowanych przez ilustratora (z faksymile podpisu Cz. Miłosza); egz. nr 795. Opr. wydawnicza: pł. lniane [importowane z Polski, jak zapewnia wydawca w kolofonie]; wytłoczone czarną czcionką: tytuł na okładce i nazwisko autora na grzbiecie. Przedmowę do nowej edycji „Zniewolonego umysłu”, publikowanego wcześniej parokrotnie w jęz. angielskim, autor podpisał „april 1983”. Brak frontispisu w litografii. Poza tym stan bardzo dobry. 240 540 MORAND Réne – La Porte Lourde. Poèmes en prose. Paris 1929 Édition de Galerie Zak. 22,5 cm, s. [10], 37, [3], 9 tablic z oryginalnymi grafikami Eugeniusza ZAKA 540 87 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl (miękki werniks), sygnowanymi na płycie. Oprawa wydawnicza: karton z obwolutą. Odbito w ilości 311 egz. numerowanych, w tym 300 na welinie z Arches; oferowany egz. ma nr 247. Eugeniusz Zak (1884-1926), wybitny malarz polski, niemal całe życie spędził we Francji, gdzie na przemian z Polską wiele wystawiał. Czerpiąc z włoskiego renesansu stworzył charakterystyczny styl z wydłużonymi, giętkimi postaciami zaludniającymi pejzaże melancholijnego, wyidealizowanego świata. Grafiki opisane i reprodukowane: Barbara Brus-Malinowska, Eugeniusz Zak (1884-1926). Katalog wystawy monograficznej, Warszawa 2004 Muz. Narodowe, s. 220-221. 4 500 541 541 PISMO ŚWIĘTE Starego i Nowego Testamentu podług textu łacińskiego Wulgaty. Przekład x. Jakóba Wujka zatwierdzony przez Stolicę Apostolską. Wydanie nowe z objaśnieniami podług J. Fr. Allioli. Zaaprobowane przez Konsystorz Archidyecezyi Warszawskiej. Ozdobione 230 illustracyami Gustawa DORÉ. Wydanie drugie. T. 1-2. Warszawa 1889-1890 Michał Glücksberg. 35,5 cm, szpalt XXVIII, 846, s. [4], tabl. ryc. 118 (drzeworyty); s. [4], szpalt 520, 416, s. [4], tabl. ryc. 112 (drzeworyty), liczne finaliki w drzeworycie, opr. z epoki: psk z tłocz. na okładzinach i złoc. na grzbiecie. Dedykacja dla profesora Stefana Wesołowskiego (Warszawa 1952). Oprawa sygnowana (naklejką) na przedniej wyklejce (równolegle w języku polskim i rosyjskim: „Introligatornia / A. Lewandowicza / w Kaliszu”. Sporadyczne zażółcenia w tekście i na rycinach, stan więcej niż dobry. Ładna oprawa z epoki. 1 800 542 [POLSKA LUDOWA] 10 lat Polski Ludowej w rysunkach dziecięcych. Tytuł okładkowy: W oczach dzieci. Zebrał i opracował Bolesław Zagała. Wstęp napisała Elżbieta Jackiewiczowa. Opracowanie graficzne – Teresa Witkowska. Warszawa 1954 Nasza Księgarnia. 20 x 27 cm, s. [10], k. reprodukcji barwnych [37] ze 101 rysunkami, k. [2] spisu rys. Opr. wydawnicza: pł., na licu tłocz. i złoc. napis, obwoluta. Drobne ubytki obwoluty. 80 542 88 543 PRÉVOST Marcel – Les Demi-vierges. Illustrations en deux tons, noir et sanguine par Joseph–Marius Avy, gravées à l’eau-forte par Delzers, Pennequin et Thévenin. Paris (Paryż) 1909 Librairie de la Collection des Dix – A. Romagnol. 30,5 cm, s. [8], IV, 261, [12], Plik pobrany ze strony www.portolan.pl tabl. ryc. 79 (akwaforty w dwóch tonach). Oprawa sygnowana, pełna skóra, marokin ze złoc. na pięciopolowym grzbiecie, brzegi k. złoc., wyklejki ze skóry, czerwonej jedwabnej mory i ręcznie barwionego papieru; zach. okł. broszury wyd., dublura tłoczona radełkiem i złoc.; futerał oklejany skórą i tym samym papierem co wyklejki. Stan bardzo dobry. Druk bibliofilski w nakładzie 300 egzemplarzy. Oferowany nosi numer 46 i zawiera dwa stany wszystkich rycin odbitych na welinowym papierze japońskim. Do egz. dołączono prospekt wydawnictwa. Eugène Marcel Prévost (Paris 1862 – Wiedeń 1941), członek Akademii Francuskiej od 1909 roku. Prawdziwy tryumf odnosi w 1894 roku po opublikowaniu oferowanego tutaj dzieła: Les Demi-vierges. Sam termin pół-dziewica [demi-vierge], wszedł następnie do mowy potocznej. Sygnowana oprawa wielkich paryskich introligatorów przełomu XIX i XX wieku: Marcellina SEMETA i Georgesa PLUMELLE’A. Stan bardzo dobry. 4 800 544 PRUS Bolesław – Faraon. Z 10 ilustracjami J. Holewińskiego. Warszawa- Kraków-Lublin [1923] Nakład Gebethnera i Wolffa. 33 cm, s. [4], 274, tabl. ilustr. 10 na osobnych nienumerowanych kartach, każda poprzedzona bibułką z fragmentem tekstu. Opr. wydawnicza: pł. złocone, tłoczone na licu i grzbiecie. (grzbiet po konserwacji). Na wyklejce dedykacja datowana „Dubno 25 XI 25”. Jedna z najpiękniejszych ilustrowanych edycji powieści Bolesława Prusa. Wydana in folio, odbita na dobrym papierze w kolumnach dwułamowych, ujętych w ornament drukarski. Dwutonowe reprodukcje rysunków Józefa Holewińskiego (1848-1917), malarza, drzeworytnika, ilustratora. 480 543 545 PUSZKIN Aleksander – Dubrowski. Przełożył Seweryn Pollak. Drzeworytem ozdobił Wacław Waśkowski. Warszawa 1950 Książka i Wiedza. 20,5 cm, s. 133, [2], 15 ilustracji w tekście, ponadto 19 inicjałów, 2 finaliki – wg drzeworytów Wacława Waśkowskiego (1904-1976). Opr. wydawnicza: pł. z tłoczeniami na licu i napisami na grzbiecie. Dołączony oryginalny drzeworyt (reprodukowany w książce na s. 35), 10 x 7,2 cm. 150 546 SHAKESPEARE William – Pericles, Prince of Tyre. Illustrated with wood-engra- 89 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl vings by Stanislas OSTOJA-CHROSTOWSKI. New York 1940 The Limited Edition Club. 33 cm, s. [6], 85, [1], 6 tablic z drzeworytami St. Ostoji-Chrostowskiego. Opr. wydawnicza: ppł., tekt. z barwnym ornamentem, złocony tytuł na grzbiecie. Celofanowa obwoluta zachowana. Nakład 1500 egz. ręcznie numerowanych; egz. nr 314. Drzeworyty St. Chrostowskiego z tej książki reprodukowane m.in. w: Agata Pietrzak – Stanisław Ostoja-Chrostowski (1900-1947), Warszawa 2007 BN, s. 221-225. 1 000 547 SŁOWACKI Juliusz – Preliminaria peregrynacji do Ziemi Świętej J. O. Księcia Radziwiłła Sierotki. Rysunki Antoniego UNIECHOWSKIEGO w układzie Henryka TOMASZEWSKIEGO z przedmową Adama Mauersbergera. Warszawa 1959 PIW. 30 cm, s. [108], tekst wkomponowany w ilustracje czarnobiałe i barwne. Opr. wydawnicza: tekt. z tłoczonym tytułem na licu okładki (stylizowanym na pismo odręczne), obwoluta, wyklejki rysunkowe, barwne. Obwoluta reperowana. Stan bardzo dobry. Arcydzieło ilustracji i typografii. 120 90 548 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 548 [TOULOUSE-LAUTREC] Georges Clemenceau – Au pied du Sinaï. Illustrations de Henri Toulouse-Lautrec. Paris 1898 Henri Floury. 26,5 cm, s. [4], 107, [4], 20 tablic litograficznych, 6 finalików. Opr. introligatorska: psk, napisy na grzbiecie złoc.; okładka oryginalna zachowana, sygnowana na kamieniu monogramem wiązanym artysty. Nakład 380 egz. numerowanych, egz. nr 140 na welinie z Arches, z dwoma stanami sygnowanych na kamieniu litografii – na papierze chińskim i na welinie. Ekslibris „S. E. Aschkenasy”. Oprawa po konserwacji; stan grafik i tekstu bardzo dobry. Henri TOULOUSE-LAUTREC (18641901) – wybitny malarz i grafik, jeden z czołowych przedstawicieli postimpresjonizmu, mistrz plakatu, także ilustrator książek: m.in. J. Renarda Histoires naturelles, 1899. Ilustracje do prezentowanej książki wymienia leksykon Thieme, Becker (t. 33, s. 321). Georges CLEMENCEAU (1841-1929), dwukrotny premier Francji, współtwórca traktatu wersalskiego (1919). We wcześniejszych latach, jako dziennikarz zaangażował się w sprawę Dreyfusa, kapitana sztabu generalnego, pochodzenia żydowskiego, fałszywie oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Niemiec – prowadząc w l. 1897-1905 na łamach „La Justice” i „L’Aurore” kampanię na rzecz rewizji jego procesu i rehabilitacji skrzywdzonego oficera. Zainteresowanie kwestią żydowską skłoniło go do studiów nad położeniem Żydów w Europie Środkowo-Wschodniej. Podróżował po Galicji, odwiedził Kraków i Lwów – skąd w jego książce rozdziały „Wrażenia z Galicji” (s. 71-87) oraz „Busko” (s. 89-107). W swoich „rozważaniach o kwestii żydowskiej” Clemenceau zastanawia się także nad charakterami i obyczajami Żydów polskich, spotkanych w Karlsbadzie („En Israël”, s. 4761). Niezwykły polonik i judaik wielkiego artysty i wybitnego polityka. Książka ceniona i rzadka. 18 000 549 UNDSET Sigrid – Legendy o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu. Przekład Beaty Hłasko [Wydanie 2]. Obwolutę, okładkę, stronę tytułową, drzeworyty całostronicowe, inicjały i przerywniki wykonała Maria HISZPAŃSKA-NEUMANN. Warszawa 1957 Instytut Wydawniczy „Pax”. 29,5 cm, s. 231, [1], ilustracje w tekście, 14 drzeworytów całostr. (w paginacji), tablica z naklejoną reprodukcją barwną. Opr. wydawnicza: pł. z tłoczeniami na licu i grzbiecie, obwoluta. Dedykacja Marii Hiszpańskiej-Neumann z 1958 r. na k. 552 553 91 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl przedtytułowej. Drobne ubytki obwoluty (na krawędziach), poza tym stan bardzo dobry. 150 550 WASYLEWSKI Stanisław – Klasztor i kobieta. Studjum z dziejów kultury polskiej w średniowieczu. 10 drzeworytów – 8 inicjałów Władysława SKOCZYLASA. Lwów – Poznań 1923 Nakładem Wydawnictwa Polskiego. 27,5 cm, s. [16], 138, [3], 8 tablic z drzeworytami Władysława Skoczylasa oraz 2 drzew. okładkowe. Inicjałów drzeworytniczych mamy tu 18 [a nie 8, jak w tytule]. Opr. wtórna, pł. z napisem na licu; okładki oryginalne zachowane. 480 551 ŻEROMSKI Stefan – Powieść o udałym Walgierzu. Zdobił Zygmunt KAMIŃSKI. Warszawa – Kraków 1926 Wydawnictwo J. Mortkowicza, Towarzystwo Wydawnicze w Warszawie. 29 cm, s. [4], 67, [3], 7 drzeworytów całostronicowych [w paginacji], 12 inicjałów i 8 finalików Zygmunta Kamińskiego (1888-1969). Opr. wydawnicza: pł. czerwone, z tłocz. i złoconą tytulaturą na licu. Grzbiet i okł. tylna u dołu, częściowo też lico oprawy – zaplamione atramentem. Wewnątrz czysty egz., tylko na s. 1-3 niewielkie plamki. Blok książki poluzowany. 200 Portrety 552 CHODKIEWICZ Jan Karol (15601621), hetman wielki litewski, wojewoda wileński. Staloryt, 1837; 18,5 x 13,5 cm, sygnowany „Zofia Chodkiewiczówna rysowała” i „Carol Mayer sc:[ulpsit] Norimbergae”. Nakładem Breitkopfa i Härtla w Lipsku. U dołu napis przedzielony herbem Kościesza. Hutten -Czapski, Portrety…, poz. 308. Katalog portretów… BN, t. 1, poz. 673; reprodukowany w t. 6, s. 28. 150 553 [CHOPIN] „Fryderyk Chopin. Rys. na kamieniu W. Walkiewicz w Lit. F. Kasprzykiewicz w Warszawie”, 1892 litografia dwubarwna wg portretu Tytusa Maleszewskiego. 38,5 x 28 cm na arkuszu 61 x 41 cm. Literatura: M. Gendraszek-Lewkowicz, H. Wróblewska, Katalog zbiorów [Tow. im. F. Chopina]…, Warszawa 1971, poz. 410. Katalog portretów… BN, t. 1, poz.129, reprodukowany w t. 6, s. 83. 180 92 555 554 [FRYDERYK AUGUST I] Henryk ASCHENBRENNER – Portret Fryderyka Augusta I króla saskiego, księcia warszawskiego, ok. 1857-1860, w owalu. Litografia, 35 x 27 cm, sygnowana u dołu „Lit. H. Aschenbrenner” oraz faksymile autografu i tekst: „FRYDERYK AUGUST KRÓL SASKI, KSIĄŻE WARSZAWSKI urodz. d. 23 Grudnia 1750 ro. um. d. 5 Maja 1827 ro.”. Katalog portretów… BN, 1205. 180 555 [FRYDERYK Jagiellończyk] Fryderyk Krzysztof DIETRICH (1779-1847), wg Michała Stachowicza – Pomnik nagrobny kardynała Fryderyka Jagiellończyka, 18221827. Akwaforta z akwatintą, 45,5 x 33 cm w świetle p-p na arkuszu 59,5 x 45,5 cm. Pochodzi z: „Monumenta Regnum Poloniae Cracoviensia”, Petropoli [Petersburg], 1851. Katalog portretów…BN, t. 1, poz. 1229, reprodukcja t.6, s. 140. Fryderyk Jagiellończyk (1468 – 1503), syn Kazimierza Jagiellończyka, kardynał i arcybiskup gnieźnieński. 1 200 556 JAN KAZIMIERZ (1609-1672), król polski „Casimirus Princeps Poloniae, & c.”, 1647, miedzioryt, 15 x 11 cm (odcisk płyty), owal. Pochodzi z Theatrum Europaeum, t. 5, Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Frankfurt 1647. Katalog portretów… BN, t. 2, poz. 1710. Reprodukowany w t. 6, s. 205. 360 557 [KOŚCIUSZKO] Antoni OLESZCZYŃSKI (1794-1879) – Kościuszko, 1829. Staloryt kolorowany akwarelą i gwaszem, 21 x 15 cm [na arkuszu 26 x 18 cm]. Napis na płycie: „Dessiné sous les conseilles de M Zeltner ami de Kosciuszko et gravé sur acier par Antoine Oleszczynski polonaise membre de l’Academie de Florence et de la Société Philotechnique de Paris 1829”. Nie notowany w Katalogu portretów… BN. Pierwowzór późniejszych sztychów z 1831 i 1835 r. [por. w Katalogu nr 2535 i 2531]. 480 558 [KRASIŃSKI] „Zygmunt Krasiński. Malował T. Maleszewski. Rys. na Kamieniu W. Walkiewicz w Lit. F. Kasprzykiewicz w Warszawie”, 1892, litografia dwubarwna, 40 x 30,5 cm na arkuszu 61 x 40,5 cm. Katalog portretów… BN, t. 2, poz. 2667, reprodukowany w t. 6, s. 307. 180 559 MAŁACHOWSKI Juliusz (18011831), uczestnik powstania listopadowego, poległ w Kazimierzu n. Wisłą. Staloryt, 1869, Monachium, 17,5 x 11 cm w świetle p-p; sygnowany „Henryk Redlich ryt.[ował]” i monogramem wiązanym na płycie. Katalog portretów… BN, t. 3, poz. 3214; reprodukowany w t. 6, s. 376. 100 557 560 [MICKIEWICZ] „Adam Mickiewicz. Malował T. Maleszewski. Rys. na Kamieniu W. Walkiewicz w Lit. F. Kasprzykiewicz w Warszawie”, 1892, litografia dwubarwna, 40 x 30,5 cm, na arkuszu 61 x 40,5 cm. Katalog portretów… BN, t. 3, poz. 3455, reprodukowany w t. 6, s. 407. 180 561 MICKIEWICZ Adam – Medalion z popiersiem poety umieszczony w domu przy ul. del Pozzetto 113 w Rzymie, w którym Mickiewicz mieszkał w r. 1848. Fotografia 24 x 20 cm, naklejona na karton z epoki (38,5 x 33 cm). Autorem medalionu był Wiktor Brodzki (1826-1904), rzeźbiarz polski czynny w Rzymie od 1855, tworzący rzeźby o tematyce antycznej, portrety i medaliony oraz pomniki nagrobne. 240 558 93 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 569 570 562 [MONIUSZKO] „Stanisław Moniuszko. Rys. na Kamieniu W. Walkiewicz w Lit. F. Kasprzykiewicz w Warszawie”, 1892, litografia dwubarwna wg portretu Tytusa Maleszewskiego, 38 x 28,5 cm na arkuszu 61 x 41 cm. Literatura: E. Fiszer, D. Wrotnowska, Catalogue des estampes…, Bibliotèque Polonaise de Paris, cz. 1, t. 2, Paryż 1948, poz. 1448. Katalog portretów… BN, t. 6, s. 421. 180 563 PONIATOWSKI Józef Antoni, książę (1763-1813). Litografia, 1. poł. XIX w., 13,5 x 9,5 cm. Podpis pod portretem „Lith: b.d. Exp: Uns: Z” i wersalikami „PONIATOWSKY”. Katalog portretów… BN nie notuje. 250 POSŁOWIE Sejmu Ustawodawczego, 1919. Z teki: Stanisław LENTZ (18611920) – „Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej w portretach”, 20 litografii, 1919; nakład 120 egz. Autolitografie kredką na papierze z filigranem „MIRKÓW”, plansze 61 x 48 cm. Wszystkie sygnowane ołówkiem l.d. „Lentz”. Portrety były prezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawie „Wywyższeni” (2012). Por. katalog wystawy, tamże. 94 563 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 564 Jerzy BAWOROWSKI (1870- 1933), d. prezes Koła Polskiego w Wiedniu [tabl. 1]. Katalog portretów… BN, t. 1, poz. 317, reprodukcja t. 6, s. 42. 280 565 ks. Józef BŁYSKOSZ [tabl. 3]. Katalog portretów… BN, poz. 396, reprodukcja t. 6, s. 51. 280 566 Jan Kanty FEDEROWICZ (18581924), prezydent m. Krakowa w l. 19181924 [tabl.8], Katalog portretów… BN t. 1, poz. 1126. Reprodukcja t.6, s. 127. 280 567 Antoni MARYLSKI–ŁUSZCZEWSKI (1856-1932), publicysta, działacz Narodowej Demokracji [tabl. 15]. Katalog portretów… BN, t. 3, poz. 3326. Reprodukcja t. 6, s. 391. 280 568 [RAZUMOWSKI] Georg Friedrich SCHMIDT (1712-1775) – „CIRILLUS COMES RASUMOWSKY”, 1762; miedzioryt, 47 x 34,5 cm wg portretu Louisa Tocqué, sygnowany na płycie p.d. „G. F. Schmidt, Sculps. Petropol: [Petersburg] 1762”. Kirył Razumowski (1728-1803), prezes petersburskiej akademii nauk, od 1750 do likwidacji urzędu za Katarzyny II – hetman małoruski. Młodszy brat feldmarszałka Aleksego (17121775). Georg Friedrich Schmidt (1712-1775), najwybitniejszy, obok Chodowieckiego, sztycharz berliński swego czasu. W l. 1757-1762 pracował w Petersburgu, gdzie dochował się wielu uczniów; portretował m. in. carycę Elżbietę. W 1762 r. w sierpniu powrócił do Berlina. Literatura: D. Rowiński, s. 143. 900 564 569 [RÓŻYCKI] „SAMUEL RÓŻYCKI Generał…” litografia ręcznie kolorowana akwarelą, 36 x 27 cm na arkuszu 49 x 34 cm, sygnowana na kamieniu p.d. „w Krakowie w Litog. P. Wyszkowskiego”. Liczne rdzawe plamki. Litografia po starannej konserwacji. W Katalogu portretów… BN nie ujęty. Samuel Różycki (1784-1834), generał brygady w powstaniu listopadowym, potem na emigracji w Szwajcarii. Rzadkość! 450 570 [SIESTRZYŃSKI] Jan Feliks PIWARSKI – „Dr JAN SIESTRZYŃSKI Nauczyciel Instytutu Głuchomiemych. Założyciel Pierwszej Litografii w Warszawie /1818 568 95 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl roku”, 1856. Litografia, 20,5 x 15,8 cm + tekst 12,5 x 15,8 cm, na arkuszu 35 x 50 cm. Sygnowana u dołu „J. F. Piwarski” oraz suchym tłokiem z monogramem artysty. Po prawej „Odciskano w Lit. M. Fajans”, u góry nad wizerunkiem „KRAM MALOW:” i „ODDZIAŁ PORT: N 3” [14 tablica Kramu malowniczego warszawskiego…, 1855-1859]. Litografia dobrze zachowana; marginesy arkusza reperowane. Literatura: Pamiętnik wystawy starych rycin polskich ze zbiorów Dominika Witke-Jeżewskiego…, Warszawa 1914, s. 111; Jan Feliks Piwarski 1794-1859. Rysunki – grafika. Katalog wystawy oprac. T. Sulerzyska, E. Budzińska, Warszawa 1961, poz. 92; Katalog portretów… BN, t. 4, poz. 4841, reprodukowana w t. 7, s. 159. Jan Siestrzyński (1788- 1824), pedagog w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie, lekarz. Założyciel pierwszego w Polsce zakładu litograficznego. 400 571 TARNOWSKI Juliusz (1840-1863), uczestnik powstania styczniowego, w którym zginął Staloryt, 1869, Monachium, 17,5 x 13 cm w świetle p-p; sygnowany „Henryk Redlich ryt.[ował]”. Katalog portretów… BN, t. 5., poz. 5521; reprodukowany w t. 7, s. 256. 100 573 572 [ULRYK III] Dominicus CUSTOS – Książę Wirtemberski Ulryk III w wieku dojrzałym w zbroi i z lancą turniejową w prawej dłoni, 1601. Miedzioryt, 42 x 28 cm. Pieczęć i napisy proweniencyjne z kolekcji Lecha Kokocińskiego. Dojrzałe dzieło rytownika Dominika Custosa (1560-1615) przedstawiające postać księcia w wieku dojrzałym i w przepysznej zbroi turniejowej, z lancą, mieczem i puginałem oraz z szyszakiem i rękawicami u stóp po prawej stronie. Tytuł grafiki dodany ręcznie inkaustem z epoki, w kartuszu u stóp księcia. Na odwrocie tekst w języku niemieckim. Niezwykle dekoracyjna XVI-wieczna grafika. Stan bardzo dobry. Por. Katalog XV Aukcji książek i grafiki „Lamusa” poz. 268, 269 i ilustr. na s. 78-79. 400 573 FAJANS Maksymilian – Wizerunki polskie rysował i z natury litografował… Warszawa [1850-1861] nakładem autora. 46 kart portretów w litografii oraz 12 litografowanych kart tytułowych do zeszytów, w których ukazywała się, scalona w tym tomie, edycja – jeden z pomnikowych przykła- 96 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 573 97 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl dów polskiej grafiki portretowej oraz ilustracji dziewiętnastowiecznej. „Pełne życia, indywidualności i dobrze graficznie opracowane portrety […] mają wartość autentycznej i artystycznej podobizny” (Andrzej Banach). Brak portretu Tomasza Potockiego, natomiast są w tym egz. dwa portrety (odmienne wersje) Wojciecha Jastrzębowskiego. Brak okładki jednego zeszytu (wyszło ich XIII, wg drugiego wyd. Bibliografii Estreichera (VII, 20). Sześć okładek reprodukujemy. Niemal w komplecie. Bardzo rzadkie. 12 litografowanych kart tytułowych; 46 portretów litograf., ponadto 34 opisy sylwetek portretowanych, na s. 1-16, [1-28]. 34,5 x 24,5 cm. Postacie portretowane: Jan Wincenty BANDTKIE, Jerzy Samuel BANDTKIE, Fryderyk CHOPIN, August CIESZKOWSKI, Julian DOBRSKI, J. F. DOBRZYŃSKI, Józef ELSNER, Ewa FELIŃSKA, Aleksander FREDRO, Józef GOŁUCHOWSKI, Ambroży GRABOWSKI, Aleksander GROZA, Rafał HADZIEWICZ, Wojciech JASTRZĘBOWSKI (2), Jan Xawery KANIEWSKI, Apolinary KĄTSKI, Józef KOMOROWSKI, Ludwik KONDRATOWICZ (Wł. Syrokomla), Józef KORZENIOWSKI, Józef Ignacy KRASZEWSKI, Józef KREMER, Aleksander LESSER, Karol LIBELT, Karol LIPIŃSKI, Jadwiga ŁUSZCZEWSKA (Deotyma), Aleksander Wacław MACIEJOWSKI, Adam MICKIEWICZ, Józef MUCZKOWSKI, Anna NAKWASKA, Teodor NARBUTT, Michał OCZAPOWSKI, Antoni Edward ODYNIEC, Wincenty POL, Aleksander PRZEŹDZIECKI, Edward RACZYŃSKI, Edward RASTAWIECKI, Lucjan SIEMIEŃSKI, January SUCHODOLSKI, Antoni WAGA, Franciszek WĘŻYK, Stanisław WODZICKI, Kazimierz Władysław WOJCICKI, Bohdan ZALEWSKI, Andrzej ZAMOJSKI, Gustaw ZIELIŃSKI. Oprawa introligatorska, z epoki: pł. tłoczone, z tytulaturą złoconą na licu i tłocz. czarnym napisem na grzbiecie. Pieczątki własn.: „Ex Libris Tadeusza Sas-Kulczyckiego” i „Tadeusz Kulczycki/ W-wa…”. 4 800 Widoki 574 [ARRAS] „Plan Arras 1777”. Plan rękopiśmienny, rysowany piórkiem, tuszem czarnym i czerwonym, kolorowany ręcznie w epoce akwarelą; napisy inkaustem. 43,5 x 50,5 cm. Imponujący precyzją wykonania, przedstawia bastionowe fortyfikacje miasta i twierdzy oraz szczegółowo oznacza wiele obiektów w mieście i w sąsiadującym terenie. Ślady składania, drobne uszkodzenie w środku (podklejone). Arras – miasto w północnej Francji, w dep. Pas-de-Calais. W XIV- XV w. ośrodek wyrobu tkanin dekoracyjnych zw. arrasami. 700 575 BERESTECZKO. Późnobarokowy kościół parafialny p.w. św. Trójcy i św. Andrzeja z poł. XVIII w. [B.m. pocz. XX w.]. Fotografia 14,2 x 20,4 cm, naklejona na karton z epoki (18,4 x 22,8 cm). Widok na kościół od strony rynku z zabudowaniami poklasztornymi Trynitarzy. Beresteczko koło Horochowa nad Stryjem w dawnym województwie wołyńskim. Kościół uległ całkowitej dewastacji po 1945 r. Przekazany w latach 90. XX w. greko-katolikom, nie został przez nich odbudowany. Przybrudzenia kartonu, poza tym stan więcej niż dobry. Cenne świadectwo ikonograficzne. 180 576 [FLORENCJA] Fr. Pfeifer – „L’Arno”, akwaforta, 15,5 x 22 cm, sygnowana na płycie „Fr. Pfeifer”. 200 577 [GDAŃSK] Stanisław Raczyński – Katedra. Drzeworyt, 29,5 x 22,3 cm, na arkuszu 29,3 x 21,5 cm, sygnowany pod klockiem, ołówkiem „St. Raczyński”. Z teki „Zabytki polskich miast…” Poznań 1928. 100 578 [GDYNIA] Zygmunt Szpingier – Port w Gdyni. Widok ogólny z Kamiennej Góry. Autolitografia barwna, 26,5 x 37,5 cm, sygnowana na kamieniu l.d. „Z. Szpingier”. Z teki „Uczestnikom XIV Zjazdu Lekarzy i Przyrodników Polskich”, Poznań 1933, tabl. I. 150 579 [GNIEZNO] Wilk [Wilhelm] Ossecki – Katedra w Gnieźnie. Autolitografia barwna, 37,5 x 26,5 cm, sygnowana na kamieniu l.d. „Ossecki”. Z teki „Uczestnikom XIV Zjazdu Le- 98 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl karzy i Przyrodników Polskich”, Poznań 1933, tabl. V. 150 580 [GNIEZNO] J. A. G. Frenzel (sztych.) – Kościół katedralny, 1829. Staloryt, 27 x 36 cm na arkuszu 54 x 39 cm. Sygnowany pod płytą „J. A. G. Frenzel Sc: Dresd. 1829” Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte”. Poznań 1857. Tabl. 16. Po konserwacji. J. A. G. Frenzel (1782-1856), słynny sztycharz drezdeński. 300 581 [GOSTYŃ] Widok wewnętrzny kościoła Xięży Filipinów. Staloryt, 36 x 24,5 cm, na arkuszu 54 x 39 cm. Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte”. Poznań 1857. Tabl. 8. Po konserwacji. 200 582 [GOSTYŃ] Konstancya Hr. Potocka (rys.), Georg Döbler (sztych.) – Kościół XX. Filipinów w Gostyniu. Staloryt, 37 x 26,5 cm na arkuszu 54 x 39 cm. Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte”. Poznań 1857. Tabl. 7.Po konserwacji. 200 583 [GRODZISK Wlkp.] Konstancya Hr. Raczyńska (rys.), Georg Döbler (sztych.). Staloryt, 16 x 20 cm, na arkuszu 54 x 39 cm. Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte”. Poznań 1857. Tabl. 1. Po konserwacji. 300 584 [GRUDZIĄDZ] Wacław Taranczewski – Stare spichrze w Grudziądzu. Autolitografia barwna, 26,5 x 37,5 cm, sygnowana na kamieniu l.d. „W. Taranczewski”. Z teki „Uczestnikom XIV Zjazdu Lekarzy i Przyrodników Polskich”, Poznań 1933, tabl. II. 150 585 [KALISZ] Konstancya Hr. Raczyńska (rys.), Georg Döbler (sztych.) – Kościół Sº Józefa. Staloryt, 28 x 37,5 cm na arkuszu 54 x 39 cm. Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte”. Poznań 1857. Tabl. 12. Po konserwacji. 500 586 [KALISZ] Kaplica w Dobrzycy. Staloryt, 19 x 25 cm, na arkuszu 54 x 39 cm. Sygnowany pod płytą p.d. „Grave par Ch. Ransonnette Fils”. Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte”. Poznań 1857. Tabl. 14. Po konserwacji. 300 587 [KAZIMIERZ Dolny] Stanisław Raczyński – Fara. Drzeworyt, 29,5 x 22,3 cm, na arkuszu 29,3 x 21,5 cm, sygnowany pod klockiem, ołówkiem „St. Raczyński”. Z teki „Zabytki polskich miast…” Poznań 1928. 100 588 [KIELCE] Kazimierz Wiszniewski (1894-1960) – Katedra, 1948. Drzeworyt kolorowany akwarelą, 16 x 11,2 cm [na arkuszu 22,5 x 14,5 cm]. Sygnowany ołówkiem pod klockiem: „KWiszniewski 1948 Kielce. Katedra oryg. drzeworyt podkolorowany akwarelą” oraz w p.d. rogu „(odbity ręcznie)”. 200 589 [KRAKÓW] Stanisław Raczyński – Dziedziniec Collegium Maius. Drzeworyt, 22 x 16 cm, na arkuszu 29,3 x 21,5 cm, sygnowany pod klockiem, ołówkiem „St. Raczyński”. Z teki „Zabytki polskich miast…” Poznań 1928. 100 576 590 [KRAKÓW] Jan Rubczak – Brama i ulica Floriańska, 1926. Autolitografia barwna, 43 x 35 cm, sygnowana na kamieniu p.d. „Rubczak”. Plansza z teki „Kraków 6 autolitografii”, Kraków 1926. Literatura: M. Grońska, Grafika w książce, tece i albumie, Wrocław 1994, poz. 28. 600 99 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 591 [KRAKÓW] Stefania DRETLERFLIN – Dziesięć drzeworytów, z przedmową Krystyny Grzybowskiej. II wydanie, 1948. K. 2, 10 drzeworytów w tekt. tece, 15 x 19 cm na arkuszach 30 x 21 cm. Odbito z oryginalnych klocków gruszkowych. 1. Wizja. 2. Rynek Krakowski. 3. Kaplica Przemienienia Pańskiego w Kościele N. M. P.4. Plac Mariacki. 5. Biblioteka Jagiellońska. 6. Lajkonik. 7. Wieża Ratuszowa. 8. Ulica Kanonicza. 9. Wawel. 10. Dziedziniec arkadowy na Wawelu. 250 578 592 [LUBLIN] Jarosław ŁUKAWSKI, Eugeniusz POL – Lublin. Dziesięć litografii (w tece). 1957. 46 x 31 cm, papier „Ingres”. 1. Brama Rybna. 2. Fragment ul. Złotej… 3. Brama Grodzka od strony Zamku. 4. Widok na Zamek od strony Podwala. 5. Brama Grodzka od strony ul. Grodzkiej. 6. Ulica Szambelańska… 7. Ulica Dominikańska. 8. Fragment Rynku… 10. Kościół Wizytek. Nakład 1050 egz. Okładka i grzbiet teki podniszczone z drobnymi ubytkami. Stan litografii bardzo dobry. 450 593 [LÜNEBURG] „Lvnaeburgum”. Widok miasta z objaśnieniem 27. obiektów. Z herbem miasta. Miedzioryt, 42 x 52 cm. pochodzi z „Theatrum Europaeum”, poł. XVII w. Miasto hanzeatyckie w Dolnej Saksonii nad rzeką Ilmanau. 400 584 594 [LWÓW] H. KOBER – „Stary Lwów”, rys. piórkiem, tusz, 16 x 10 cm (naklejony na karton) sygnowany p.d. „H. KOBER”. U dołu kartonu, po lewej – ołówkiem: „Stary Lwów”. 300 595 [ŁOWICZ] Stanisław Raczyński – Średniowieczna baszta. Drzeworyt, 23 x 15,5 cm, na arkuszu 29,3 x 21,5 cm, sygnowany pod klockiem, ołówkiem „St. Raczyński”. Z teki „Zabytki polskich miast…” , Poznań 1928. 100 590 100 596 ODESSA. Embouchure au quai Commercial [Droga wyjazdowa na Kupiecką Przystań]. Rys. i lit. F. Gross. Odessa [lata 50.-60. XIX w.] Lith. A. Braun. Litografia, 31,5 x 48 cm. Widok odeskiego nabrzeża ze statkami w tle. Przybrudzenia na obrzeżach, po konserwacji, stan dobry. 480 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 585 617 631 101 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 597 ODESSA. Vue prise du cote oriental. [Widok uchwycony od strony wschodniej]. Rys. i lit. F. Gross. Odessa [lata 50.-60. XIX w.] Lith. A. Braun. Litografia, 31,5 x 48,0 cm. Widok miasta, jego pałaców i znaczniejszych budowli. Przybrudzenia na obrzeżach, po konserwacji, stan dobry. 480 598 [PAMPÓW] Konstancya Hr. Raczyńska (rys.), Georg Döbler (sztych.) – Kościół w Pampowie rysowany przez… Staloryt, 37 x 26 cm, na arkuszu 54 x 39 cm. Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte. Poznań 1857. Tabl. 9. Po konserwacji. 300 591 599 [PARMA] Panorama miasta, Augsburg, połowa XVIII wieku. Akwaforta na papierze żeberkowym, 39 x 109 cm (wymiary arkusza 44 x 113 cm), sygnowana na płycie l.d. „F[erdinand] I. Saur del” i p.d. „Georg Balthasar Probst, excud: Aug: Vindel:”. Rycina po fachowej, starannej konserwacji. Stan bardzo dobry. G. B. Probst – słynny sztycharz wedut, pracujący w Augsburgu. 900 600 [PARYŻ] Widok na gmach Opery Garnier. Monogramista P. R. Akwaforta, 4. ćwierć XIX w., 27 x 18 cm na arkuszu (papier żeberkowy) 43 x 31 cm, sygnowana ołówkiem pod płytą „2 depart du monument P. R.” 200 601 [PELPLIN] Stanisław Raczyński – Katedra. Drzeworyt, 22 x 16 cm, na arkuszu 29,3 x 21,5 cm, sygnowany pod klockiem, ołówkiem „St. Raczyński”. Z teki „Zabytki polskich miast…”, Poznań 1928. 100 602 [PETERSBURG] „Vue de la place de Petersbourg” (tytuł w odbiciu lustrzanym), 1760. Miedzioryt ręcznie kolorowany w epoce akwarelą, 23 x 40 cm. Rytownik nieznany. „A Paris Chez Mondhard rue S. Jacques…” . Bardzo rzadkie. 900 594 102 603 [POTYCZ] Nieistniejący pałacyk we wsi Potycz k. Góry Kalwarii (własność Leontyny Kruszewskiej) w woj. mazowieckim. Rys. ołówkiem, 14,5 x 21,5 cm. Wg informacji na odwrocie, „rysunek zrobiony[…] przez Babcię Kamillę z Biernackich Łączyńską”, zapewne na początku XX w. Informację zapisaną ołów- Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 602 kiem podpisał „L. Krasowski z Rayskich baronów…”, dat. 1930. Także napis atramentem: „ze zbiorów ks. Jana Wiśniewskiego kan.[onika] Sand.[omierskiego] Pr.[oboszcza][…]” 300 von G. Döbler in Prag”. Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte”. Poznań 1857. Tabl. 10. Po konserwacji. 300 604 [POZNAŃ] Władysław Lam – Pałac Działyńskich. Autolitografia barwna, 37,5 x 26 cm, sygnowana na kamieniu p.d. „W. Lam”. Z teki „Uczestnikom XIV Zjazdu Lekarzy i Przyrodników Polskich”, Poznań 1933, tabl. VII. 150 608 [RADOLIN] Józefa hrabina Radolińska (rys.), Georg Döbler (sztych.) – Kaplica w kościele w Radlinie (!) rysowany przez…. Staloryt, 25 x 20,5 cm na arkuszu 54 x 39 cm. Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte”. Poznań 1857. Tabl. 13. Po konserwacji. 200 605 [POZNAŃ] Leon Wyczółkowski – Ratusz w Poznaniu. Autolitografia barwna, 37,5 x 26 cm, sygnowana na kamieniu p.d. „L. Wyczół. 1933”. Z teki „Uczestnikom XIV Zjazdu Lekarzy i Przyrodników Polskich”, Poznań 1933, tabl. VI. 300 606 [POZNAŃ] Konstancya Hr. Raczyńska (rys.) – Kościół katedralny rysowany przez…. Staloryt, 37 x 26,5 cm na arkuszu 54 x 39 cm. Sygnowany pod płytą:”Nach Delkeskamp gestochen von G. Döbler in Prag”. Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte. Poznań 1857. Tabl. 9. Po konserwacji. 300 607 [POZNAŃ] L. Delkeskamp (rys.), Georg Döbler (sztych.) – Kościół pojezuicki. Staloryt, 36,5 x 26 cm na arkuszu 54 x 39 cm. Sygnowany pod płytą: „Nach der Natur gezeichnet von L. Delkeskamp zu Rogalin”, p.d. „Gestochen 609 [RADOM] Bronisław Józef TOMECKI (1905-1944) – „RADOM KOŚC[IÓŁ] GARNIZONOWY”, linoryt, 19 x 14,5 cm sygnowany p.d. ołówkiem „B. J. Tomecki”, po lewej tytuł grafiki. 120 603 103 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl barwna, 26,5 x 37,5 cm, sygnowana na kamieniu l.d. „Bogaczyk”. Z teki „Uczestnikom XIV Zjazdu Lekarzy i Przyrodników Polskich”, Poznań 1933, tabl. VII. 150 Wilhelm Siegfried STAVENHAGEN (1814-1881) rzeźbiarz i rysownik, uczył się w akademiach petersburskiej i monachijskiej, pracował w Kurlandii, w Kuldidze. Trzyczęściowy Album krajobrazów bałtyckich (18661867), z reprodukcjami jego rysunków w stalorytach, był najważniejszą jego pracą. Z tego albumu pochodzą przedstawiane widoki. 614 [ONTIKA] „FELSENSCHLUCHT bei ONTIKA in Ehstland”, 1867. Sztychował G. G. Lange wg W. S. Stavenhagena, staloryt, 14,5 x 17,5 cm. W biedermeierowskiej ramce. 200 615 RIESENBERG in Ehstland, 1867. Sztychował Joh. Poppel wg Stavenhagena, staloryt, 14,5 x 17,5 cm. W biedermeierowskiej ramce. 200 605 610 [RADOM] Bronisław Józef TOMECKI (1905-1944) – „RADOM RATUSZ” linoryt, 27 x 20 cm, sygnowany p.d. ołówkiem „B. J. Tomecki”, po lewej tytuł grafiki. 150 611 [ROGALIN] Henryk hrabia Zabiełło (rys.), Georg Döbler (sztych.) – Widok wewnętrzny kaplicy grobowej w Rogalinie rysowany przez…. Staloryt, 21,5 x 26 cm, na arkuszu 54 x 39 cm. Sygnowany pod płytą p.d. „gest. v. G. Döbler zu Neuhaus in Böhmen”. Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte”. Poznań 1857. Tabl. 3. Po konserwacji. 200 612 [ROGALIN] Konstancja Hr. Potocka (rys.), Lemaitre (sztych.) – Kościół w Rogalinie rysowany przez… Staloryt, 26,5 x 37 cm, na arkuszu 54 x 39 cm. Sygnowany pod płytą p.d. „Lemaitre S.”. Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte”. Poznań 1857. Tabl. 2. Po konserwacji. 300 613 [RYDZYNA] Romuald Bogaczyk – Zamek Książąt Sułkowskich. Autolitografia 104 616 [SALISHOF] Der MUNNAMÄGGI (EIERBERG) und der KLEINE WÄLLAMAGGI (BRUDERBERG) bei Salishof in Livland, 1866. Sztychował A. Fesca wg W. S. Stavenhagena, staloryt, 13 x 17,5 cm. W biedermeierowskiej ramce. 200 617 [ŚRODA WLKP.] Kościół w Środzie. Wyobrażenie sejmiku w tem mieście. Staloryt, 26,5 x 19,5 cm, na arkuszu 54 x 39 cm. Sygnowany pod płytą p.d. „J. Passini sculp.” Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte”. Poznań 1857. Tabl. 3. Po konserwacji. 200 618 [ŚWIĘTOCHŁOWICE] Jan Wroniecki – Huty i kopalnie pod Świętochłowicami. Autolitografia barwna, 26,5 x 37,5 cm, niesygnowana. Z teki „Uczestnikom XIV Zjazdu Lekarzy i Przyrodników Polskich”, Poznań 1933, tabl. IX. 150 619 [TORUŃ] Stefan Szmaj – Ratusz w Toruniu. Autolitografia barwna, 37,5 x 26 cm, sygnowana na kamieniu p.d. „Szmaj 33”. Z teki „Uczestnikom XIV Zjazdu Lekarzy i Przyrodników Polskich”, Poznań 1933, tabl. III. 150 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 620 [TORUŃ] Stanisław Raczyński – Ratusz staromiejski. Drzeworyt, 22 x 16 cm, na arkuszu 29,3 x 21,5 cm, sygnowany pod klockiem, ołówkiem „St. Raczyński”. Z teki „Zabytki polskich miast…” Poznań 1928. 100 621 [TROKI] Wilhelm [WILK] OSSECKI (1892-1958) – „Troki [Ruiny zamku księcia Witolda]”, 1925. Z teki „Wilno”, 1925. Akwaforta z akwatintą, 10,2 x 16 cm na arkuszu 19 x 26,5 cm, sygnowana ołówkiem p.d. „Ossecki”, l.d. tytuł pracy. 300 622 [TRZEMESZNO] Kościół w Trzemesznie. Staloryt, 20,5 x 25,5 cm, na arkuszu 54 x 39 cm. Sygnowany pod płytą p.d. „Jean Passini sculp.” Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte”. Poznań 1857. Tabl. 18. Po konserwacji. 200 615 623 [WARSZAWA] Stefan Rassalski – „Łazienki I”, 1960. Drzeworyt, 26 x 19,5 cm [na arkuszu 40 x 29 cm]. Sygnowany pod klockiem, ołówkiem l.d. „SRassalski” i p.d. „Warszawa – Łazienki I”. Pochodzi z teki „Warszawa”, wydanej w 1960 roku w Warszawie. 150 624 [WARSZAWA] Stefan Rassalski – „Plac Zamkowy”, 1960. Drzeworyt, 29,5 x 20 cm [na arkuszu 40 x 29 cm]. Sygnowany pod płytą l.d. „SRassalski”, p.d. „Plac Zamkowy”. Pochodzi z teki „Warszawa”. 120 625 [WARSZAWA] Stefan Rassalski – „Wilanów”, 1960. Drzeworyt, 26,5 x 19,5 cm [na arkuszu 40 x 29 cm]. Sygnowany pod klockiem ołówkiem l.d. „SRassalski” i p.d. „Wilanów”. Pochodzi z teki „Warszawa”. 120 626 [WARSZAWA] Mieczysław Nalewajski (1906-1966) – „Ul. Dobra – Smulikowskiego”, 1945. Rysunek ołówkiem na papierze, 40,5 x 50 cm, sygnowany p.d. „Mieczysław Nalewajski” oraz tytuł i data. 1 200 627 [WILNO] Wilhelm – „Zaułek Bernardyński”, ta, 14,5 x 8 cm na arkuszu sygnowana p.d. „Ossecki”, Z teki „Wilno”, 1925. [Wilk] Ossecki 1925. Akwafor37,5 x 24,5 cm, l.d. tytuł pracy. 300 621 628 [WILNO] Wilhelm [Wilk] Ossecki „Góra Trzech Krzyży”, 1925. Akwaforta, 9,5 x 12,5 cm na arkuszu 14,5 x 16,5 cm, sygnowana p.d. „Ossecki”, l.d. tytuł pracy. Z teki „Wilno”, 1925. 300 629 [WILNO] Zofia STANKIEWICZ – „Kościół św. Anny w Wilnie”, ok. 1925, akwaforta, 28,5 x 37,5 cm, sygnowana ołówkiem l.d. „Zofia Stankiewicz Wilno”, p.d. tytuł pracy. Z teki „Wilno”. Kościół św. Anny odbudowany w stylu gotyku niderlandzkiego za panowania Zygmunta Augusta, tak spodobał się Napoleonowi (podczas wyprawy na Moskwę) — że, jak się wyraził, chętnie przeniósłby go na dłoni do Paryża. 1 000 630 [WROCŁAW] Stanisław Raczyński – Ratusz. Drzeworyt, 22 x 16 cm, na arkuszu 29,3 x 21,5 cm, sygnowany pod klockiem, 105 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl ołówkiem „St. Raczyński”. Z teki „Zabytki polskich miast…” Poznań 1928. 100 631 [ZANIEMYŚL] Kościół w Zaniemyślu. Georg Döbler (sztych.). Staloryt, 24 x 18 cm, na arkuszu 54 x 39 cm. Sygnowany pod płytą l.d. „Mitschke inv.” i p.d. „Döbler Sc.”. Z teki „Kościoły ze wspomnień Wielkopolskich wydanych przez Edwarda hrabię Raczyńskiego wyjęte”. Poznań 1857. Tabl. 6. Po konserwacji. 200 627 628 106 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Grafika 632 ALBUM polskich malarzy z wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Tekst objaśniający skreślił Lucian Siemieński. Rok 1859. Kraków [1860] Nakładem Księgarni D. E. Friedleina, w Drukarni Gieseckiego & Devrienta, Lipsk. 28,5 cm, s. VI, 7 – 34. 8 tablic z litografiami na tincie, zachowane bibułki ochronne, w „Lith. Winckelmanna & Synów w Berlinie”. W Albumie: M. A. Piotrowski (z Królewca) – Śmierć Wandy; L. Loefler (z Galicyi) – Wróżka; J. Simmler (z Warszawy) – Więzienie Katarzyny Jagiellonki…; W. Gerson (z Warszawy) – Dziewczyna bez dachu; J. Matejko (z Krakowa) – Zygmunt I nadaje przywilej na szlachectwo akademikom krakowskim w r. 1535; L. Kapliński (z Paryża) – Wacław i Miecznik; A. Kotsis (z Krakowa) – Kiermasz w Tyńcu; A. Schouppe (z Warszawy) – Zamek Łęczyński; Opr. wydawnicza: psk, tłoczenia, złoc. tytuł na licu oprawy. Liczne rdzawe plamki na marginesach rycin i w tekście. Oprawa poplamiona. Stan rycin dobry. 1 200 632 633 CHODOWIECKI Daniel (17261801) – Sceny z historii Polski, 6 akwafort o wymiarach 8 x 5 cm, współoprawnych (całość 25 x 33 cm w świetle ramy). 1. Śmierć Kazimierza Wielkiego na polowaniu w roku 1370; 2. Książę Konrad Mazowiecki wyzywa Jana Albrechta na pojedynek w 1495 roku; 3. Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego i Marcin Luter, rok 1523; 4. Zwada senatorów, rok 1574; 5. Kollokwium toruńskie, rok 1645; 6. Ucieczka Stanisława Leszczyńskiego z Gdańska do Kwidzynia w roku 1734. Literatura: Daniel Chodowiecki. 64 reprodukcje [tematyka polska]. Oprac. W. Zawadzki, wstęp Andrzej Ryszkiewicz. Warszawa 1953 Wydawnictwo „Sztuka”. Chodowiecki interesował się żywo tematyką polską, rytował w latach 1793-1797 liczne sceny z historii Polski. 1 500 632 107 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 634 [DALI] Hommage a Meissonier. Lithographies originales de Salvador Dali. Paris 1967 Hotel Meurice. 27,5 cm, s. [28], ilustr. czarnobiałe /portret S. Dali, obrazy E. Meissoniera, Gustave’a Moreau, S. Dali/; 4 tablice ilustr. – oryginalne, barwne litografie Salvadora Dali. Broszura wydawn., z obwolutą barwną, wykorzystującą liternictwo, m.in. motyw sygnatury S. Dali. Manifest na temat „sztuki pompierskiej” przy okazji uczczenia Ernsta Meissoniera (1815-1891), malarza popularnego i cenionego w 2. połowie XIX w., dziś nieco zapomnianego. 1 000 635 DAWSKI Stanisław (1905-1990) – AKT SIEDZĄCY, monotypia, 28 x 20 cm, sygnowana ołówkiem u dołu „Dawski”. Na odwrocie pieczątka „Stanisław K. Dawski/ Pologne”. 800 634 635 108 636 GERSON Wojciech (1831-1901) – „ZACHWYCENIE” (FLISACY), 1864, litografia, 52,5 x 40,5 cm, sygnowana na kamieniu p.d. „Wojciech Gerson /1864” oraz pod ryciną z lewej „Malował W. Gerson”, z prawej „Litografował W. Gerson”. Pośrodku: „Odbito w Zakładzie Artystyczno- Litograficznym A. Dzwonkowskiego i Spółki w Warszawie ul. Miodowa N˚482”. Grafika do konserwacji. Po raz pierwszy na rynku antykwarycznym. Premia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych: „Członkom swoim za rok 1864”. Litografię „Zachwycenie” wykonał Gerson według obrazu olejnego, namalowanego w tym samym roku; obie prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Literatura: J. Wiercińska, TZSP w Warszawie, Ossolineum 1968, s. 192; A. Vetulani, A. Ryszkiewicz, Materiały dotyczące życia i twórczości Wojciecha Gersona, Wrocław 1951, s. 11, 23, poz. 80. Reprodukcja: Wojciech Gerson 1831-1901. Katalog wystawy monograficznej, Muzeum Narodowe w Warszawie 1978, poz. V. 12, il. 101. 3 000 637 GOTARD Jan (1898-1943) – FRYDERYK CHOPIN I GEORGE SAND (karykatura), 1924, litografia, 32 x 25 cm, sygnowana ołówkiem l.d. „Jan Gotard 1924”. Wystawiana i reprodukowana – jako „Dwie głowy” – m.in.: – 1970: Toruń, Muzeum Okręgowe – Wystawa malarstwa i rysunków Bolesława Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Cybisa, Jana Gotarda i Bronisława Linkego. Reprodukcja: Andrzej Ściepuro [rec. powyższej wystawy], „Przegląd Artystyczny” 1971, nr 3, s. 33; – 1978: Warszawa, Muzeum Narodowe – Malarze z kręgu Tadeusza Pruszkowskiego, w katalogu poz. 61; – 2006: Kazimierz Dolny, Muzeum Nadwiślańskie – Na granicy światów. Twórczość Jana Gotarda, w katalogu poz. II /4. Reprodukcja s. 76. Znane są tylko dwie odbitki tej grafiki – jedną z nich oferujemy. 8 000 638 GRABOWSKI Stanisław (19011957) MATKA BOSKA, 1923. Drzeworyt, 48 x 37 cm, na arkuszu 57 x 43,5 cm, sygnowany pod klockiem ołówkiem „1923 S. Grabowski”. Grafika wymieniona w: M. Grońska, Nowoczesny drzeworyt polski, s. 211. Wystawiany: – Wystawa polskiej grafiki międzywojennej (ze zbiorów prywatnych), Muzeum Okręgowe w Toruniu, III-VI 1985. Stanisław Grabowski (1901-1957) malarz, ceramik, grafik, uczeń Wł. Skoczylasa. Rycina po raz pierwszy na rynku antykwarycznym. 2 400 636 639 JACKOWSKI Tadeusz (ur. 1936) – „WNĘTRZE I”, 1982, mezzotinta, odbitka 5 z 50, 16 x 14,5 cm w świetle p-p, sygnowana ołówkiem pod płytą „T. Jackowski 82”; l.d. tytuł pracy. 300 Wojciech JAKUBOWSKI (ur. 1929), grafik; inspirator i od 1963 r. komisarz Międzynarodowego Biennale Exlibrisu Współczesnego w Muzeum Zamkowym w Malborku. Uprawia głównie miedziorytową miniaturę graficzną. Dorobek artysty to ponad 1000 rycin, głównie ekslibrisów, wydanych w 20 tekach bibliofilskich. Wielokrotnie nagradzany, wyróżniony nagrodą Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego, Nowy York 1968 oraz w 1998 r. uhonorowany przez Deutsche Exlibris-Gesellschaft na indywidualnej wystawie w Muzeum Gutenberga w Moguncji, jako „światowej rangi miedziorytnik, za całość dzieła ekslibrisowego”. 640 JAKUBOWSKI Wojciech (ur. 1929) – STUDIUM PORTRETOWE, 1954, drzeworyt, 20 x 14 cm na arkuszu 30 x 22 cm. 637 109 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Odbitka 17. z 30. Sygnowana ołówkiem p.d. „W. Jakubowski 1954”. 400 641 JAKUBOWSKI Wojciech – 50 exlibrisów rytował w miedzi… Słowo wstępne Tadeusz Przypkowski. Gdynia 1979, s. [16], k. 50 (miedzioryty), w tece pł. 20 x 16 cm. Odbito 100 egz. numerowanych (egz. nr 10). Ryciny sygnowane ołówkiem. Odręczna dedykacja autora. xx 640 642 JÓŹWIAK Teofil (1926-1990) – Ekslibrisy. Miedzioryty. Grafika okolicznościowa. Łódź 1988-1996. Teki I-V w płóciennym futerale (z naklejonym na licu monogramem autora). W kolofonie: „Teki uformowane introligatorsko przez AUTORA, od nr 15 realizowane po Jego śmierci”. Teka I – k. 1 [wstęp Michała Kuny], 10 ekslibrisów rytowanych w miedzi. 50 egz. numerowanych; egz. nr 45. Teka II – 15 eksl., 150 numerowanych egz.; egz. nr 45 Teka III – 14 eksl, j.w. Teka IV – 21 eksl. w miedziorycie, j.w. Teka V – 24 grafiki, miedzioryty i linoryty oraz autoportret autora na s. tytułowej teki (w linorycie). Nakład j.w. 900 643 MAJEWSKI Mieczysław (1915-1988) – „CERKIEWKA”, 1965, akwaforta, odbitka 6. z 35, 20 x 14,5 cm na arkuszu 49,5 x 34,5 cm, sygnowana ołówkiem pod płytą l.d. „MMajewski 1965”; p.d. tytuł pracy. 350 641 644 SKOCZYLAS Władysław (18831934) – „JANOSIK Z FRAJERKĄ”, 1919, drzeworyt, 36 x 39 cm, niesygnowany. W katalogu wystawy pośmiertnej Wł. Skoczylasa, Kraków 1935 – poz. 36. 1 000 645 SKOCZYLAS Władysław (18831934) – „ŚWIĘTY BOŻE, ŚWIĘTY MOCNY…”, 1916, drzeworyt na bibułce, 31 x 29 cm na arkuszu 46,5 x 39,5 cm. Niesygnowany. W katalogu wystawy pośmiertnej Władysława Skoczylasa, Kraków 1935 – poz. 20. 600 642 110 646 TRAPP Georg H. – DER REIGEN. Zwölf Lithographien in Rötel. Nach Motiven von Arthur Schnitzler. Wien – Leipzig – Bra- Plik pobrany ze strony www.portolan.pl tislava 1933 E. Prager Verlag. 12 litografii sepią w tece, plansze 26 x 19 cm. Subtelne, erotyczne ilustracje do dramatu A. Schnitzlera Reigen – w polskim przekładzie „Taniec miłości”. Por. poz. 258. 280 647 ZAKRZEWSKI Włodzimierz (1902-1992) – „DESZCZ”, 1938. Miedzioryt, 21 x 12,5 cm, na arkuszu 27 x 18 cm, sygnowany pod płytą ołówkiem l.d. „Deszcz (miedzioryt)”, p.d. „Wł.Zakrzewski.” Reprodukowany w: – „Nowoczesna grafika polska”. Wydawnictwo Towarzystwa Artystów Grafików w Krakowie, Kraków [1938], s. 62, w katalogu poz. 11, reprodukcja na s. 40. Z „Teki Bielskiej”; – Polskie kolekcjonerstwo grafiki. Ludzie i instytucje. Warszawa 2008 Wydawnictwo Neriton, ilustr. 46 (z tytułem: „Ul. Wązka”) i fot. (u góry strony). 600 Rysunek 644 648 CZECZOT Andrzej (1933-2012) – NA BEZLUDNEJ WYSPIE, tusz, piórko, 11 x 15 cm w świetle p-p, sygnowany p.d. „czeczot”. 500 649 CZECZOT Andrzej – NA POMOC!, tusz, piórko, 13 x 22,5 cm w świetle p-p, sygnowany p.d. „czeczot” 400 650 NIRSTEIN Zygmunt (1894-1969) – „W[ojciech] KOSSAK”, 1922. Akwarela na tekturze, 65 x 46,5 cm, sygnowana u dołu po lewej ołówkiem „ZNirnstein /922”. Na odwrocie kartka wystawowa z Zachęty z datą 19 VIII 1922 i nr 49874. 2 500 651 NIRSTEIN Zygmunt (1894-1969) – „K[azimierz] LASOCKI”, 1922. Akwarela na tekturze, 65 x 46,5 cm, sygnowana u dołu pośrodku piórem „ZNirnstein”. Na odwrocie kartka wystawowa z Zachęty z datą 19 VIII 1922 i nr 49911. Obie akwaforty po konserwacji. Malarz, grafik, karykaturzysta, scenograf. Studia w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w klasie Stanisława Lentza (19111914). Świetny portrecista, mistrz karykatury. Mieszkał w Warszawie, gdzie podczas 650 111 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl powstania przepadł prawie cały jego dorobek twórczy; po wojnie w Łodzi. Wystawa indywidualna karykatur w r. 1922 w Zachęcie (obie prace były tam prezentowane); tamże stale wystawiał do 1939 r. Wystawa jubileuszowa w 50-lecie twórczości w Łodzi w 1963 roku. Kazimierz Lasocki (1871-1952), wzięty malarz; monachijczyk, wiele lat spędził we Włoszech. Pejzażysta, specjalizujący się w tematyce animalistycznej – studia krów i wołów, także portrety konne. 2 500 652 STAROWIEYSKI Franciszek (19302009) – Szkice dwu nagich torsów kobiecych oraz kobiety w różowej sukni, 1998. Rysunek ołówkiem, kredką; akwarela, 35 x 25 cm, sygnowany wiązanym monogramem artysty „FS” oraz datą (1698). 1 600 651 652 112 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 653 654 UNIECHOWSKI Antoni (1903-1976) – Z cyklu LEGENDA O JEDNOROŻCU, tusz, piórko, wymiary ok. 29 x 20 cm, sygnowane p.d. monogramem artysty „AU”. 653 TANIEC Z JEDNOROŻCEM WOKÓŁ SZCZĄTKÓW KOLUMNY 1 500 654 TANIEC Z JEDNOROŻCEM, Z SZABLAMI (rys. kolorowany akwarelą). 1 500 655 TANIEC W PARZE 1 000 656 W STAJNI JEDNOROŻCÓW 1 200 656 113 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 114 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Stare druki 657 ALEXANDER AB ALEXANDRO (Alessandri de Alessandro) – Genialium dierum libri sex, varia ac recondita eruditione referti... Coloniae (Kolonia) [1551]. Excudebat Iaspar Gennepaeus, folio, s. [80], 370, blok bez oprawy, zachowana jedna deska obciągnięta skórą. K. tytułowa (w drzeworycie) uszkodzona, z dużym ubytkiem ilustracji, przedstawia sceny z życia i prace Heraklesa. Na kilku k. plamy, ślady zalania. Na k. tyt. (słabo czytelne): „Bibliothecae Varsauiensis Scholar: Piarum [...] D. Hyaciński...” Na k. ostatniej, częściowo zamazane: „Bibliothecae Canonensis Can: Reg: [...] anno 1677 Leopoli”. Także u góry s. 1 – zamazany napis wł. E. XII, 109 (podaje wyd. późniejsze, z 1594 r.). Alexander ab Alexandro (14611523), był włoskim prawnikiem urodzonym i działającym w Neapolu. Dzięki pieniądzom z synekury, którą zawdzięczał papieżowi, mógł pędzić beztroskie życie badacza w Rzymie. Jego główne dzieło, tu oferowane Dies Geniales ukazało się po raz pierwszy w Rzymie w 1522 r. i było podobnie jak Noce Attyckie (Noctes Atticae) Aulusa Gelliusa, czy Saturnalia Macrobiusza, różnorodnym zbiorem materiałów i ciekawostek dotyczących filologii klasycznej, starożytności, prawa, snów i duchów; charakteryzuje się dość dużą łatwowiernością w przyjmowaniu często bałamutnych informacji. Egz. do oprawy. Bardzo rzadkie. 500 658 ANECDOTES du Nord, comprenant la Suède, le Danemarck, la Pologne, & la Russie depuis l’origine de ces monarchies jusqu’à present. Paris 1770. Chez Vincent, Imprimeur – Libraire rue S. Severin, 8º, s. IV, 216; 156; 215, [1], 208, [2]. Opr. z epoki: skóra, grzbiet sześciopolowy bogato zdobiony tłocz. złotem ornamentem roślinnym, ze skórzanym szyldzikiem, wyklejki marmoryzowane, brzegi k. barwione. Anegdotyczne dzieje Szwecji, Danii, Polski i Rosji doprowadzone do czasu wydania dzieła. Obok tekstu tabele dynastii panujących w poszczególnych krajach. Wpis własnościowy z epoki. Stan bardzo dobry. Ładny egzemplarz. 600 659 [ASSERMET François] Perspiciliorum pro nasutis protestantibus, Pars II. Speculi veridici contra Calvinistas et Lutheranos... reimpressa anno... 1726. Varsaviae [Warszawa] Typis Schol. Piar., 1728. 4°, s. 336, [24]. E XII, 250. Tłumaczenie wydanego w 1715 r. dzieła franciszkanina François Assermeta, którego część pierwsza zatytułowana: Speculum veridicum wyszła anonimowo w Toruniu u Nicolaia w 1725 r. Prezentowana część druga ukazała się w Warszawie w 1728 r. (patrz w książce s. 54). Oprawiona współcześnie przez Jerzego Filipowicza w skórę zamszową; blok książki nieprzycięty. Na okł. facsimile k. tytułowej dzieła. Na k. tyt. pieczęć heraldyczna Zbigniewa Rzeszotarskiego de Lehndorff. Dzieło polemiczne, antyprotestanckie. Na k. ostatniej Facultas – imprimatur Jana Joachima Tarły, podówczas biskupa poznańskiego (zm. 1733), datowane 1 I 1728. 500 660 AVRILLON Jean-Elie – Sentimens sur la dignité de l’âme, la nécessité de l’Adoration; les avantages des Afflictions, et sur l’abandon de Dieu. Ouvrage posthume du R.P. Avrillon, Religieux Minime. A Paris (Paryż) 1747. Chez la Veuve de Denis-Antoine Pierres, Libraire..., 8°, s. [8], VIII, 350, [6], opr. skóra z epoki, grzbiet i tytulatura złoc., brzegi k. barwione. Ekslibris heraldyczny Zbigniewa Rzeszotarskiego de Lehndorff. Jean-Elie AVRILLON (1652-1729), franciszkanin, wybitny teolog katolicki i pisarz ascetyczny. Dwie jego książki nabożne ukazały się po polsku: „Rok miłości Boskiej” w r. 1767 i „Sposób odprawiania Świętobliwie czasu adwentu” w 1777. 200 115 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 661 [BIBLIA] BYBLIA swięta, to iest: wszystko Pismo swięte Starego i Nowego przymierza; z żydowskiego i greckiego ięzyka na polski pilnie i wiernie przetłumaczone; dopiero ale od rożnych omyłek drukarskich oczyścione. Każdy rozdział summaryami naznaczony i podzielony, obszernieyszymi i naypotrzebnieyszymi parallelami dołożony i poprawiony; A teraz podług edycyi Gdańskiey, roku 1632. świeżo, na Zbudowanie w nayświętszey i prawdźiwey wierze, zborom bożym polskim, po długim żądaniu, po wtory raz iest wystawione. Roku 1779. W Krolewcu, drukował nakładem i kosztem swoim Bogumił Lebrecht Hartung. 8º, k. 8, s. 968; Przydatek do starego Testamentu, w ktorym się zamykaią Kśięgi, które pospolićie zowią Apokryfa. s. 240; Nowy testament Pana naszego Jezusa Chrystusa, z greckiego ięzyka na polski pilnie i wiernie przetłumaczony, a teraz podług Gdańskiey edycyi przedrukowany. W Krolewcu, drukował nakładem Bogumił Lebrecht Hartung 1779, k. 1, s. 307, [3]. Opr. z epoki: skóra, przetarcia grzbietu, górne narożniki uszkodzone. Na wyklejce wpis własn. „Adam Rusinek” [?], na tylnej: „Ewa Lasota Narodzona 17 sierpnia 1894”. E. XIII, 21. 400 661 116 postinkunabuł 662 BONIFACIUS VIII – Liber Sextus Decretalium… Helie [Helias] Regnier complexus… Cum additionibus ex nouella Johannis Andree [J. ANDREAE]… [Praec:] Ioannes Anreae – Declaratio arboribus consanguinitatis et affinitatis. Lugduni [Lyon] per Magistrum Nicolaus de Benedictis. Anno… MCCCCCXI [1511], XX menses, Novembris. 4º. K. tytułowa z sygnetem drukarza; k. [3], CCLXXVI, [10], 3 drzeworyty. Druk czcionką czarną i czerwoną, liczne inicjały drzeworytnicze. Dopiski odręczne, liczne glosy [p. karty CCLXII i n.]. Na k. tytułowej wpis z 1536 r. Na odwrocie k. CCLXXIIII – rękopiśmienny indeks. [adl.] CLEMENS V – [Constitutiones] Clementinarum materia cum capitolorum et titulorum numero. Lugduni [Lyon], Nicolaus de Benedictis. Anno… MCCCCCXI [1511], Mense Octobris circa finem. K. CX, 1 k. w drzeworycie, [5]. Na k. [1] sygnet drukarza. [adl.] IOANNES XXII – Decretales extrauagantes co[mmun]es. Lugduni [Lyon] Nicolaus de Benedictis. Anno… MCCCCCXI [1511] XX mensis Decembris. K. LX, [3] Na k. [1] sygnet drukarza. [adl.] IOANNES XXII – Decretales extrauagantes XX… cum glossis Jesselini de CASSANIS [k. LXI-LXII – Franciscus de Paninis, Apostille ad extraugantes]. Lugduni [Lyon] Nicolaus de Benedictis. Anno… MCCCCCXI [1511], die XVI Mensis Decembris. Na k. [1] sygnet drukarza, powtórzony na rewersie k. LXII. Współoprawne: opr. z epoki, deski obciągnięte skórą, mocno zniszczoną. Ślady po sprzączkach. Grzbiet oprawy pięciopolowej związany, blok książki w jednym tylko miejscu nadpęknięty od góry. Okładzina przednia poluzowana. Na deskach oprawy liczne ślady po owadach; wewnątrz – tylko na kilku kartach sąsiadujących z oprawą. Jako wyklejek użyto fragmentów średniowiecznego kodeksu na pergaminie. Stan tekstu i ilustracji bardzo dobry, z wyjątkiem k. [1] i [2] pozycji pierwszej z niewielkimi ubytkami tekstu (po owadach) i zabrudzeniami. Na nielicznych kartach u góry ślady zalania. Druk dwubarwny, w 2 kolumnach po 71 linii tekstu. Piękny układ kolumny z wciętymi tekstami; rubrykowanie. Dzieło piękne pod względem edytorskim. 4 000 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 662 117 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl haeredes Andreae Wecheli, MDLXXXIIII [1584]. 8o, k. [8], 1193, [1 – sygnet wydawniczy]. Z opr. pergaminowej zachował się jedynie grzbiet. Liczne napisy proweniencyjne, m.in. „Ex Libris Alexy Stanislai Rogowski…”; „Ex Bibliotheca…”, a także – bodaj żartobliwie – „Mag. Stephano Wittowscio ab Mag. Adeodato Szlesinscio. A.D. MCMIIIL, die 24 Dec.” Dołączono odręcznie kaligrafowany spis treści (k. 2), zapewne z XVII w. Włoski humanista, historyk i poeta, Natale Conti (w wersji łacińskiej – Natalis Comes, 1520 -1582), opublikował Mitologię w 1567 roku w Wenecji. Książka stała się podstawowym źródłem wiedzy o klasycznej mitologii w późnorenesansowej Europie, miała wiele wydań i przez ponad wiek była niezastąpionym kompendium wiedzy z tego obszaru. Po r. 1583 wydawano ją łącznie z traktatem o muzach Geoff. Linociera, jak w prezentowanym wydaniu. 1 000 664 663 [BOSSUET Jakob Benign] Historya powszechna czyli kontynuacja Jakoba Benigna Bossueta Obiaśniająca Porządek, wzrost Religii y Odmiany Państw. Tom drugi. Część pierwsza [brak części drugiej tego tomu]. Od początku panowania Karola Wielkiego aż do roku 1558. Przez X. Zygmunta Linowskiego Scholarum Piarum. w Warszawie MDCCLXXIV (1774). w Drukarni J. K. Mci y Rzeczypospolitej u XX. Scholarum Piarum. 8o, k. [2], 387. Napis własn. „Henryk Dąbrowski”. Opr. z epoki, skóra; na sześciopolowym grzbiecie tłoczenia, złocone napisy. Niewielkie pęknięcie opr. u góry, na krawędzi grzbietu. Zaledwie część edycji obejmującej cztery tomy, wydane w l. 1772-1793. Ładny tomik, dobrze zachowany. 260 664 [COMES Natalis a. CONTI Natale] Natalis Comitis MYTHOLOGIAE, sive explicationis fabvlarvm, Libri decem […] Nuper ab ipso autore recogniti & locupletati. Eivsdem libri IIII De Venatione. […] Addita Mythologia Mvsarvm, a Geofredo LINOCERIO vno libello comprehensa […]. Francofvrti Apud 118 665 CORPUS Iuris Canonici emendatum et notis illustratum. Gregorii XIII. Pontif. Max. iussu editum, Indicibus variis, et novis... Lugduni [Lyon] 1591. 4°, s. [68], szp. 1271; [20], szp. 754; [12], szp. 406; [8], szp. 158, [80]. Współopr. pergamin z epoki, ślepo tłocz. radełkiem z ramkami i zdobieniami na obu licach, w zwierciadłach wizerunki zbrojnych postaci. Opr. podniszczona, w pudełku pł. współcz. Zbiory prawa kanonicznego, które powstały od XII do XV w., obejmowały: Dekret Gracjana z ok. 1140 r., Dekrety papieża Grzegorza IX z 1234 r., Liber sextus papieża Bonifacego VIII z 1298, Clementinae – papieża Klemensa V z lat 1314 i 1317, Extravagantes papieża Jana XXII i Extravagantes communes z XIV-XV w. Opracowane w jednolity układ na soborze trydenckim, znane były pod wspólną nazwą Corpus Iuris Canonici (po raz pierwszy w ten sposób nazwane w 1580). Przepisy prawne w nim zawarte obowiązywały aż do 1917 r. Grzbiet opr. zerwany i odchodzący od opr., przednia okł. luzem ze śladami klejenia. Pergamin pomarszczony, miejscami przetarcia na krawędziach oraz zaplamienia. Gdzieniegdzie marginalia z XVI-XVII w., niekiedy doklejone. Kilkanaście doklejonych zakładek na starym średniowiecznym papierze ułatwiających korzystającemu poruszanie się po dziele. Wewnątrz stan ogólny dobry. 500 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 666 [CYCERON] M. Tvllii CICERONIS De oratore libri tres. Euisdem De perfecto oratore ad M.[arcum] Brutum liber. Cum absolutis. doctis. viri Philippi Melanthonis castigationibus & scholijs. Coloniae Excudebat Petrus Horst. Anno 1564. 8o, k. tytułowa, k. A2 – Ff5 współoprawne: M. Tvllii CICERONIS pro T. Annio Milone oriatio, Philippi Melanchthonis, & Bartholomaei Latomi Adnotationibus & artificio illustrata. Coloniae, Anno M.D.LXIII [1563]. K. tyt., k. A2 – H5. współoprawne: M. T. CICERONIS orationes In L. Catilinam. Cvm Correctionibus Pauli Manutij seorsum nunc editae. Coloniae Per Petrum Horst. M. D. LXV(1565). K. 65, [3]. współoprawne: M. T. CICERONIS orationes II. Altera Pro A. Licinio Archia Poëta, altera Pro M. Marcello. Cum artificio, dispositione, ac Paraphrasi Philippi Melanchthonis. Coloniae Anno M.D.LX. (1560). K. tyt., k. A2 – E5. Kilka drzeworytowych inicjałów ręcznie kolorowanych akwarelą. Oprawa: pergamin, tłoczenia, na licu wytłoczony portret Marcina Lutra, na tylnej okładce Filipa Melanchtona – z odpowiednimi sentencjami łacińskimi. Data oprawy – „1569” oraz litery „G I G” na licu. Jest to ekslibris literowy, o czym świadczy wpis właściciela, Georgiusa Iacobi „Ganderphinensis” [odczytanie niepewne] na wyklejce, z tekstem o okolicznościach zakupu książki i datą 8 lipca 1569. Na k. tytułowej późniejsze zapiski proweniencyjne. Mowy Cycerona, m. in. O mówcy, Mówca, Przeciw Katylinie, W obronie poety Archiasza, Brutus – z komentarzami Filipa Melanchtona, Paula Manutiusa i in. Piękna edycja, także dla oprawy i proweniencji. Na ost. kartach i górnej krawędzi tylnej okładki – ślady działalności owadów. Ślady zalania na ostatnich kartach książki. Wiele marginaliów, zapisków odręcznych, zwłaszcza na pierwszych kilkudziesięciu stronach. 1 000 666 667 DAMBROWSKI Samuel – Kazania albo Wykłady Porządne Świętych Ewanieliy Świątecznych, tudzież i innych Świętych, które Kościół Boży w Polsce, w Prusiech, i indziey zwykł obchodzić Przez cały Rok […] podług Eksemplarza Toruńskiego Roku Pańsk. 1621. w druk podane. W Lipsku Nakładem i Typem Bernata Chrysztofa Breytkopfa Roku Pańskiego 1729. 4º, s. VI, 1046. E. XV, 26 podaje informacje o innym, wcześniejszym wy- 119 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl daniu lipskim, które różni się nieznacznie od prezentowanego. Opr. późniejsza, psk; naklejone trzy współczesne szyldziki: autor, tytuł, miejsce i rok wydania. Uzupełnione [drukiem cyfrowym]: rycina frontispisowa, s. V-VI [przedmowa], s. 1037-1046. K. 371/372 luzem. Pierwsze kilkanaście stron podklejone. 1 200 Ecclesiae Cathedralis Premislensis” (w niektórych tomach – na tych kartkach pieczęcie: „Wydano z dubletów Biblioteki Uniw. KUL” Piecz. „Ex Libr Joan. Lawrowski Archid /.../” 668 DEDINGER Johann – Oeconomia animae, seu conciones variae, funerales; de morte: adventuales; de judicio: quadragesimales; de inferno: paschales; de coelo. E probatissimis authoribus concinnante R. P. F. Joanne Dedinger Ord. S. Dominici, Praedicatore Generali... Monachij (Monachium) 1675. Typis & impensis Joannis Jaecklini, Typographi Electoralis, & Bibliopolae. 4°, s. [8], 1014, [16 – indeksy], liczne winietki w drzeworycie, opr. skóra współcz., na licu ślady zalania i przypalenia (księga uratowana z pożaru). Na k. przedtyt. odręcznie: „Jacobi Casimiri Okleyski [?]...” przekreślone oraz „Joannis Bryczyński Canonici et Officialis...” Zbiór łacińskich kazań okolicznościowych dominikańskiego predykanta z okazji pogrzebów: o sądzie; wielkopostnych: o piekle i wielkanocnych o niebie. Liczne ślady po owadach, często ze szkodą dla tekstu. Dolna część k. 1013/1014 urwana z niewielką stratą tekstu. Stan ogólny dostateczny. 300 671 T. XX (1230-1248) Wyd. MDCCLXIV (1764) k. [8], s. 592, k. [15,] s. 159 (Tabellae chronologicae. Pars I). 100 669 FENELON François de SALIGNAC de la MOTTE – Les aventures de Telemaque, fils d’Ulysse… Nouvelle edition. Enrichie de figures en taille-douce. A Maestricht, Chez J. E. Dufour & Ph. Roux, Imprimeurs-Libraires associes. M.DCC.LXXXII. (1782). 8º, s. XXVIII, 484, tabl. il. 3 (miedzioryt z akwafortą), mapa 1: Carte des voiages de Telemaque (miedzioryt z akwafortą), na s. 1 winietka (miedzioryt z akwafortą). Wyrwana ilustracja między s. 18 i 19. Opr. skóra z epoki, złoc., przetarcia. Na s. przedtyt. notatka własn. „Pierre de Novicow / 1807”, na s. tyt. podpis własn. „Thiery”, ekslibris Józefa Zawadzkiego. Na wyklejce przedniej okł. nalepka „a Moscou Chez F. Courtener.” 300 [FLEURY Claude] Claudii Fleurii Abbatis – Historia ecclesiastica latine reddita et notis illustrata a R.P. Brunone PARODE. August: Vind. & Oeniponti Impensis Josephi Wolff. 8º. Opr. skóra z epoki, na grzbiecie tłoczona, złocenia. Na wyklejkach kartki biblioteczne: „Ex Bibliotheca Graeco Catholicae 120 670 T.XVIII (1176-1203) Wyd. MDCCLXVIII (1763). k. [8], s. 710 , k. [13]. 100 672 T. XXX (Continuatoris tomus sextus): 1479-1494 Wyd. MDCCLXVIII (1768) tytuł w tym tomie [i następnych]: Claudii Fleurii Abbatis Historia Ecclesiastica a quodam Anonymo continuata, atque a R.P. ALEXANDRO /.../ latine reddita, notisque castigata. k. [24], s. 646, k. [21]; na s. 1 miedzioryt sygn.”Störcklin sc. A.V.” 100 673 T. XXXII (Continuatoris tomus octavus): 1508-1513 Wyd. MDCCLXIX (1769) k. [40], s. 588, k. [18], na s.1 miedzioryt. 100 674 T. XXXIII (cont. t. nonus): 1514-1520 Wyd. MDCCLXIX (1769) s. CLX, k. [12], s. 592, k. [16]; na s. 1 miedzioryt. 100 675 T. XXXV (cont. t. undecimus): 15251529 Wyd. MDCCLXIX (1769) s. LII, k. [14], s. 644, k. [21]; na s. 1 miedzioryt. 100 676 T. XXXVI (cont. t. duodecimus): 15301535 Wyd. MDCCLXX (1770) s. XXXVI, k. [10], s.668, k. [22]; na s. 1 miedzioryt. 100 677 T. LII (cont. t. vigesimus octavus): 1595-1600 Wyd. MDCCLXXXIII (1783). W tym tomie – i następnych – tytuł zmieniony: Claudii Fleurii Abbatis Historia Ecclesiastica a R.P. Alexandro /.../ continuata. K. [8], s. 678, k. [13]; na s. 1 miedzioryt sygnowany „Klauber sc. A.V.” Na oprawie ślady po owadach. 100 678 T. LXIV (cont. t. quadragesimus): 1675-1681 Wyd. MDCCLXXX (1780) k. [8], s.733, k. [17]. Na s. 1 miedzioryt, sygn. „Klauber sc. A.V.” 100 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 679 T. LXV (cont. t. quadragesimus primus): 1682-1690 Wyd. MDCCLXXXI (1781) k. [8], s. 748, k. [17]; na s. 1 miedzioryt. 100 680 T. LXVI (cont. quadragesimus secundus): 1691-1701. Wyd. MDCCLXXXI (1781) k. [8], s. 766, k. [18]; na s. 1 miedzioryt. 100 681 GIRARD (Gabriel); d’OLIVET – Synonymes françois... Nouvelle edition... Tome second [brak t. 1]. A la Haye Chez Les Libraires Associes. M.DCC.LXXVI. [1776]. 8º, s. 600. Od s. 298 do 350: Table alphabetique des synonymes contenus les deux volumes. S. 351-600: D’OLIVET – Remarques sur la langue françoise. Opr. skóra z epoki, grzbiet złoc., szyldzik. Na k. przedtyt. pieczęć heraldyczna z h. Rawicz i Topor pod koroną hrabiowską i z napisem „Stępel [!] ekonomiczny IW. Antoniego hr. Ostrowskiego. 1818”. Antoni Jan Ostrowski (1782-1845) gen., senator, wojewoda, założyciel Tomaszowa Maz., pisarz i ekonomista. 250 682 [HAMILTON Wiliam, HANCARVILLE Pierre François Hugues d’] ANTIQUITÉS ÉTRUSQUES, grecques et romaines… Gravées par. F. A. David, avec leurs Explications par d’ Hancarville. Tome I-II [tylko dwa tomy z pięciu w tej edycji]. Paris 1785 -1787 Chez l’Auteur, F. A. David. 4o, t. I: s. [4], frontispis, 105, [3], 72 tablice ilustr. z 73 miedziorytami, w większości kolorowanymi ręcznie akwarelą; t. II: s. [4], frontispis, 134, tablic 72 j.w. /tablice 68-70 oprawiono omyłkowo po spisie treści/. Brzegi k. złocone. Opr. introligatorska: skóra z szyldzikami na grzbietach; przednia okł. t. II luźna; drobne ubytki skóry na krawędzi oprawy. Stan rycin i tekstu bardzo dobry. Dawne napisy własn. „C. Fr. Radloff ” i nowsze, „ks. Eug. Kapusta”. Dedykacja tegoż księdza, z Ostrowca 17 V. 1931, dla Ks. Prał. J. Rokosznego: „Mojemu Kochanemu Ruskinowi, który mi otworzył oczy na piękno natury i sztuki”. Pierwsze wydanie ukazało się w Neapolu w l. 1766-67, z tekstem francuskim i angielskim; jest zaliczane do najpiękniejszych książek epoki. Niniejsze wydanie drugie [tu tylko dwa z pięciu tomów] jest również antykwaryczną rzadkością. Piękne odwzorowania waz etruskich, greckich i rzymskich, wykonane przez świetnego sztycharza, Françoisa Anne 682 DAVIDA (1741-1824), miały znaczny wpływ na smak i wzornictwo epoki klasycyzmu. Pierre François Hugues d’Hancarville, znawca sztuki antyku, dopomógł W. Hamiltonowi w kupnie wielkiej kolekcji waz starożytnych od włoskiej rodziny Porcinari. Kolekcję tę Hamilton powiększył, opisał i sprzedał do British Museum. 2 000 683 [HIPOKRATES] AºOƒπ™MOI NEflTEPOI. Aphorismi novi, ex Hippocratis. Operibus hunc primum collecti, & in suas quique Classes digesti, notisque illustrati. Studio JACOBI SPONI… Lugduni [Lyon], Apud Anissonios, Joan. Posuel & Cl. Rigaud. M.DC. LXXXIV [1684]. 8o, k. [12], s. 406, k. [8 – index]. Opr. z epoki, pergamin bez napisów. 360 121 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Augusta – Kwintusa Horacego Flakka. Tom zawiera wszystkie pisma poety, który jest symbolem wielkości starożytnego Rzymu. Liczne marginalia z epoki. Nadpalone s. 8595 – z niewielką stratą tekstu. Stan dobry. 200 686 [HUTTICHIUS Ioannes a. HUTTICH Johann] Imperatorum & caesarum Vitae, cum Imaginibus ad vivam effigiem expressis. Libellus auctus cum elencho & Iconijs Consulum ab authore. M. D. XXXIIII [1534] Argentorati [Strasburg], wyd. Vuolfgangus Caephaleus. 8o, k. [8], 89, [14 – Consulum Romanorum Elenchus, ost. karta – sygnet drukarski]. W tekście ponad sto wizerunków władców Rzymu i 78 wizerunków konsulów, wykonanych sposobem ksylograficznym. Opr. z epoki, skóra z tłocz. bordiurą [przetarcia; drobne ubytki narożników i grzbietu]. Napisy własn.; „Ex Bibliotheca Potulicensis[?]”; na wyklejce „Jan Wielopolski”; także pieczątka owalna z monogramem „MM”. K. 1-3 reperowane, podklejone; na k. 3 ubytek tekstu (frg. indeksu). Ślady zalania. Stan wizerunków dobry. Pierwsze wydanie ukazało się w r. 1526. 1 500 684 684 [HOMER] L’Iliade d’Homere, Traduction nouvelle, précédée de Réflexions sur Homere, & suivie de Remarques; Par M. Bitaubé… t. I-III A Paris Chez Nyon, Libraire, Durand neveu, Libraire, Prault, Imprimeur du Roi. MDCC.LXXX (1780). 8o, s. [8], 134, [2], 331; [4], 528, tablica rozkł. z przedstawieniem tarczy Achillesa, w miedziorycie; [4], 573, [3]. W t. I jako frontispis – “Buste d’Homer” wg rzeźby d’Arondela (miedz.). Opr. z epoki: jednolita w 3 wol., skóra, złocone napisy i ornament na grzbietach. Stan bardzo dobry. Przekład prozą Iliady na jęz. francuski z obszernym komentarzem. 480 685 [HORACY] Q.(uinti) Horatii Flacci Eclogae una cum scholiis perpetuis... Restituit Willielmus Baxter...Lipsiae (Lipsk) 1752. Apud Viduam B. Gaspari Fritschii, 8°, s. [44], 638, [18], opr. skóra współcz. ze złoc. tytulaturą na grzbiecie i przedniej okładzinie. Corpus pism poety rzymskiego doby cesarza 122 687 KONFEDERACYA Generalna Omnium Ordinum Regni,& Magni Ducatûs Litt: Na Konwokacyi Głowney Warszawskiey uchwalona. Dnia Siodmego Miesiąca Maja, Roku Pańskiego Tysiącznego Siedemsetnego Sześćdziesiątego Czwartego [1764]. W Warszawie w Drukarni Rzeczypospolitey w Collegium XX Schol: Piarum. Folio, s. 193, [4]. Egz. bez oprawy. Piecz. “Z Księgozbioru St. Najmana”. Karta tytułowa poplamiona. Stan tekstu dobry. Nieliczne marginalia z epoki. Na k. tytułowej drzeworyt: orzeł polski z Pogonią na piersi. Od s. 111: Generalna Stanów Wielkiego Xięstwa Litewskiego Konfederacya, Zaczęta w Wilnie Roku 1764. Dnia 16. Miesiąca Kwietnia. Y Manifesta pomienioną Konfederacyą poprzedzaiące. E. XX, 21. 600 688 KOTFICKI Benedykt – Superior Regularis qua pater, qua Judex. In duas partes divisus, seu Synopticum Compendium eorum omnium, quae a Superioribus Regularibus desiderantur, Tam in Regimine Conventuum, quam etiam in peragendis Canonicis Paternis Visitationibus, ac demum in formandis Juridicis Processibus... Auctore A.R.P. Benedicto Kotfi cki (...) Berdiczoviae (Berdyczów) 1773. Typis Fortalitii B.MV de Monte Carmelo cum Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Privilegio s. Reg. Majestatis. Pars prima. 4°, s. [20], 255, [9], opr. skóra z epoki, 4 zwięzy wypukłe, brzegi k. barwione (prószone); Pars secunda: s. [10], 262, [10], opr. skóra z epoki, 4 zwięzy wypukłe, brzegi k. prószone. E. XlX, 165 [błędna data cz. 1]. Ekslibris heraldyczny Zbigniewa Rzeszotarskiego de Lehndorff. Poradnik dla przełożonego klasztoru. Drobne ślady po owadach. Na s. 143 cz. 2 odręcznie: „Ex Bibliotheca Dubnensi Frum[=Fratrum] Regularis Observantiae P:P: Francisci”. Stan dobry. 480 689 LIGUORI Alphonso de – Theologia moralis…adcedit [!] etiam praestantissimi theologi dissertatio prolegomena…T. I-III. Bononiae (Bolonia) 1763, Bassani (Bassano) 1772-1773. Sumptibus Remondinianis, T. I: s. [8], LXXX, 276. T. II: s. XVI, 276. T. III: s. 204. Acc.: [Benedykt XIV]. Epitome doctrine moralis, et canonicae…Benedicti XIV, Pontificis Maximi excerptae ab illustrissimo Joanne Dominico Mansi…in hac novissima editione. Bassani 1773, Venetiis apud Remondini, s. XXXVI, winietki, finaliki i inicjały w drzeworycie, współopr. folio, współopr. skóra z epoki, 5 zwięzów wypukłych. Na k. przedtyt. odręczny wpis „Ex Libris Aegidii Bernardi Bzińkowski m(anu) p(ropria)”. T. 1 w piątej edycji, tomy 2 i 3 w siódmej. Fundamentalne dzieło z teologii moralnej. Św. Alfons Maria Liguori (1696-1787) – włoski duchowny katolicki, założyciel Zakonu Redemptorystów, biskup, kaznodzieja i poeta, święty katolicki i Doktor Kościoła. 300 686 690 MARTIALIS (Marcjalis) M. [arcus] Val.[erius] – [Epigrammata] Ex Museo Petri Scriverii. Amstelredami (!) [Amsterdam]. 1621. Apud Guiljel: Iansonium, 16°, s. 318, k. tyt. w miedziorycie, opr. pergamin współcz. Edycja w typie miniatur „Elzewira”. Odręcznie: „Henr./Elver/A.1645” oraz grecka sentencja u dołu karty. Dwie pierwsze i dwie ostatnie karty książki zaplamione, z lekko postrzępionymi od używania marginesami. Poza tym stan dobry. Po k. tyt. następuje „De nova Martialis editione HVGONIS GROTII Carmen ad PETRVM SCRIVERIVM”. Stan dobry. Niewielki ślad zalania. 300 691 [MIRABEAU Gabriel Honoré Riquetti de]. Des lettres de cachet et des prisons d’état. Ouvrage posthume, composé en 1778. Hambourg (Hamburg), właściwie: Neuchâtel, 687 123 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl niszczona przez władze i policję pruską na prośbę władz francuskich. Osadzenia we francuskich więzieniach stanu takich jak Bastylia, lub Zamek w Vincennes pod Paryżem jedynie na podstawie listu z podpisem i pieczęcią króla, były uważane wówczas za symbol despotyzmu monarchii francuskiej i stały się jednym z powodów rewolucji francuskiej w 1789 r. Spękania skóry przy grzbiecie, wycięta ostatnia pusta karta. Poza tym stan wewnętrzny bardzo dobry. Literatura: Cioranescu 45191, Barbier II 1246, Quérard VI-156. 800 692 MURILLO Didacius – Conciones quadragesimales. Quae praeter quam quod singulae singalis diebus accomodate sint... Nunc primum latinitati donatae. Coloniae Agrippinae 1612. Apud Antonium Boëtzerum, 8°, s. [32], 747, [1], opr. pergamin barwiony z epoki (tasiemki współcz.), brzegi k. cieniowane barwą w tonie opr. Ekslibris heraldyczny Zbigniewa Rzeszotarskiego de Lehndorff. Na k. tyt. odręcznie: „Pr Martinus Volanius Ecclesiae Żółkwiensi [.(?).] 1638”. Na wyklejce: „Pr Valentinus Duszniowski [?] compuit [...] 1618 [...]” oraz: „Pr Valentinus Duszniowski Parochus z... Martino Volanio in [...] amoris donavit. Anno D. 1620. Die 13. Febr:”. Kazania i mowy duchowne na poszczególne dni okresu Wielkiego Postu. Stan dobry. 250 696 1782. B. w., 8º, s. XIV, [2], 366, [2]; 237, [3], współopr. skóra z epoki. Pierwsze wydanie. Komplet. Miał być napisany przez hr. de Mirabeau (1749-1791) w czasie jego pobytu w donżonie w zamku Vincennes pod Paryżem w latach 1777-1780. Trudno bliżej określić datę powstania tego dzieła, ale hr. Mirabeau znał doskonale ten typ więzienia, gdzie za skandaliczne prowadzenie się był zamykany przez swego ojca (Barbier II, 1247). Oferowana książka jest nie tylko wymownym świadectwem protestu przeciwko despotyzmowi, ale stanowi gorącą i osobistą mowę na rzecz wolności indywidualnej i głębokie dzieło erudycyjne, w którym zebrano wymowne świadectwa historyczne. Stanowi także przejmujący obraz administracji penitencjarnej rozpadającej się Monarchii Francuskiej. Po uwolnieniu kariera polityczna Mirabeau była bardzo krótka, gdyż trwała zaledwie od 1789 do 1791, ale miał ogromny wpływ na przebieg wydarzeń. Oferowany tom jest tym cenniejszy, że posiada drugą część, która była 124 693 NEUGEBAUER Salomon – Historia rerum polonicarum concinnata et ad Sigismundum tertium Poloniae, Sueciaeque regem usque deducta. Libris decem. Hanoviae 1618. Sumptibus Danielis et Davidis Aubriorum, nec non Clementis Schleichii, 4o, s. [48], 756, [72], tabl. ryc. 1 (miedzioryt tekstowy), sygnet drukarski na k. tyt., inicjały w drzeworycie, opr. z epoki: perg., brzegi k. barwione. E. XXIII, 88. Dzieło dedykowane Janowi i Andrzejowi Firlejom. Historia Polski w dziesięciu księgach doprowadzona do śmierci króla Stefana Batorego. Do roku 1506 oparte głównie na „Kronice” Marcina Kromera. Materiał do dalszych dziejów autor czerpie z kronik Bernarda Wapowskiego, Marcina Bielskiego, Stanisława Orzechowskiego i Reinholda Heidensteina. Dzieło wzbogacają szeroko rozbudowane indeksy. Oprawa z epoki, chociaż wtórnie użyta do oprawy oferowanego dzieła (grzbiet opr. szerszy o ok. 1,5 cm od bloku dzieła). Miedzioryt na odwrociu k. tyt. z wizerunkiem herbu „Lewart” Firlejów. Stan dobry. Rzadkie. 2 800 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 694 [POSSELT Franz] Apodemik oder die Kunst zu reisen. Ein systematischer Versuch zum Gebrauch junger Reisenden aus den gebildeten Ständen überhaupt und angehender Gelehrten und Künstler insbesondere. Zweyter Band. Leipzig 1795 in der Breitkopfischen Buchhandlung. 8°, s. VI, 598. Opr. wtórna ppł. XIX w. z tłocz. i złoc. tyt. na grzbiecie. Apodemik, czyli rzecz o sztuce podróżowania, XVIII w. poradnik dla podróżników z różnych stanów w teorii i praktyce. Traktuje podróżowanie, jako naukę, sztukę i rozrywkę, zwłaszcza dla młodych uczących się ludzi pragnących zapoznać się z innymi kulturami. Osobny rozdział poświęcono też sztuce obserwacji w podróży, łącznie z prowadzeniem dzienników podróży itp. Zawiera również przydatne podróżnikom rady, jak zabieranie w podróż własnej kołdry i pościeli albo wręcz rozkładanego łóżka, aby uniknąć brudu zajazdów i uciec przed gryzącymi insektami ich legowisk (tak podróżował wtedy Goethe!). Brak t. 1. Rzadki poradnik. 300 695 SPANGENBERG Johannes – Postilla. Das ist: Auslegung der Episteln und Evangelien, Auf alle Sontage und vornehmsten feste durch das gantze Jahr, für die einfältigen Christen in Frag-Stücke verfasset. Durch…Lüneburg 1794 Sternschen Buchdruckerey . 4o, [ersten Theil:] k. IV, 124, 20 drzeworytów w tekście; [andern Theil:] k. tyt., 197, 37 drzeworytów; [dritten Theil] k.tyt., 126, [2] 11 drzeworytów. Oprawa z epoki, skóra na deskach, tłoczenia, klamry z zapięciami mosiężnymi [tylko jedno zapięcie zachowane], tylna część oprawy luzem, uszkodzenie skóry na grzbiecie i spore ubytki w części tylnej oprawy. Na wyklejkach zapiski proweniencyjne i rodzinne z lat 1807-1824. Z przedmową Marcina Lutra. Opracowanie popularne niemieckiego teologa doby reformacji, J. Spangenberga (1484-1550). 200 VOLUMINA LEGUM. Prawa Konstytucye y Przywileye; Krolestwa Polskiego, y Wielkiego Xięstwa Litewskiego, y wszystkich Prowincyi należących: Na Walnych Seymiech Koronnych. Od Seymu Wiślickiego Roku Pańskiego 1347. Aż do ostatniego Seymu uchwalone. T. 1-8. Warszawa 1732-1782. W Collegium Warszawskim Scholarum Piarum sumptem publicznym przedrukowane. Pierwszy polski zbiór prawa stanowionego, zawierający zapis wszystkich przywilejów królewskich i konstytucji sejmowych od roku 1347 do 1793. Ważne źródło, jak również istotne dzieło dla 695 ówczesnej praktyki prawniczej. Powstało z inicjatywy biskupa kijowskiego Józefa Andrzeja Załuskiego. Pierwsze sześć tomów, zawierających prawa uchwalone do 1736, opracował i wydał w latach 1732 -1739 pijar Stanisław Konarski. Pierwszy tom ukazał się tuż przed sejmem w Warszawie 18 września 1732. Tom VII i VIII wydali w 1782 pijarzy (obejmują lata do 1780). Dla porządku warto wspomnieć, że tom IX ukazał się w 1889 r. w Krakowie, nakładem Akademii Umiejętności. Umieszczono w nim konstytucje z lat 1782, 1784 i 1786 oraz cały dorobek Sejmu Czteroletniego 17881792. Z kolei tom X zawierający konstytucje sejmu grodzieńskiego (1793), wydał J. Kaczmarczyk w Poznaniu w 1952 r. 696 T. III [Volumen tertium]. Prawa Konstytucye y Przywileye… Ab Anno 1609. Ad Annum 1640. W Drukarni J. K. M. y Rzeczypospolitey…, Roku Pańskiego 1735. Folio, k. 1, s. 992, [2]. Opr. z epoki, skóra z tłocz. na grzbiecie tytułem. Blok książki częściowo poluzowany. Znaczne ubytki skóry na grzbiecie i w dolnej części przedniej okładki. Wewnątrz stan dobry. E. XXXIII,321 i n. Proweniencja: Pieczęć heraldyczna „Biblioteka Zaliwańska”. na wyklejce ekslibris „Z ksiąg St. Najmana” (sygn. „J. Holewiński [19]07”). 2 000 125 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 697 T. IV [Volumen quartum]. Prawa Konstytucye y Przywileye… Ab Anno 1641. Ad Annum 1668. W Drukarni J. K. Mći y Rzeczypospolitey … Roku Pańskiego 1737. Folio, k. 1, s. 1068, [2]. Opr. z epoki, skóra z tłocz. na grzbiecie tytułem. Blok książki poluzowany. Grzbiet i narożniki oprawy z ubytkami. Niewielkie ślady działalności owadów na wyklejkach. Proweniencja: jak w t. III. 2 000 698 T. V [Volumen quintum] Prawa Konstytucye y Przywileye… Ab Anno 1669. Ad Annum 1697. W Drukarni J. K. Mći y Rzeczypospolitey… Roku Pańskiego 1738. Folio, k.1, 989, [1]. Opr. z epoki, skóra; zachowany jedynie fragment grzbietu, okładki w stanie średnim, narożniki uszkodzone. Wewnątrz stan dobry. Proweniencja: jak w t. III i IV. 2 000 699 [WUJEK Jakub] Nowy Testáment Páná naszego Iesvsa Christvsa. Znowu z łácińskiego y z Graeckiego ná polskie wiernie á szczyrze przełożony. Przez D. Iakvba Wvjka… w Krakowie, W Druk: Andrz:[eja] Piotrk.[owczyka] Typogr: K. I. M. Roku P. 1617. 8o, s. [8]. 893, [9]. Opr. z epoki: pergamin, na licu okł. przedniej tłocz. napis „Nowy Testament”, w lustrze okł. wyobrażenie NM Panny z Dzieciątkiem; na tylnej nieco zatarte figury ewangelistów i ich imiona. Brak zapięć, zachowane niemal w całości mosiężne klamry. Tekst zachowany bardzo dobrze, jedynie na k. tytułowej zamazany atramentem stary napis własn., bez straty dla tekstu. 1 200 696 686 126 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 699 127 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 128 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Sztuka 700 ARKADY. Miesięcznik. Warszawa [1935-1939] Wydawca i Red. Wanda Filipowiczowa. Rok V, 1939. Nr 7-8, lipiec-sierpień. M. i.n. Konkurs na pomnik Józefa Piłsudskiego w Wilnie; Pejzaże St. Domaradzkiego; Dom zdrojowy w Druskiennikach. 5 tablic barwnych, wiele ilustracji czarnobiałych. Okładkę projektowali St. i M. Nowiccy. Minimalny ubytek grzbietu opr., ślady zalania części kart u góry tomu. 120 701 ART polonais moderne. Préface par Chil Aronson. Okładka – barwna litografia Janiny KONARSKIEJ. Paris 1929 Editions Bonaparte. 31,5 cm, s. 95, [1]. Broszura wydawn. Przedmowa Aronsona: s. 7-20. Reprodukcje czarnobiałe prac 43 malarzy, rzeźbiarzy i grafików, wielu z kręgu École de Paris. M.in. Tytus Czyżewski, Xawery Dunikowski, Leopold Gottlieb, Henryk Heyden, Mojżesz Kisling, Roman Kramsztyk, Tadeusz Kulisiewicz, Tadeusz Makowski, Zygmunt Menkes, Tymon Niesiołowski, Andrzej i Zbigniew Pronaszkowie, Tadeusz Pruszkowski, Władysław Skoczylas, Zofia Stryjeńska, Jan Szczepkowski, Eugeniusz Zak, August Zamoyski. Reprodukcje dwu drzeworytów Janiny Konarskiej otwierają i zamykają tom. Rzadkie! Piękna okładka, dobrze zachowana. Egz. częściowo rozszyty; brak znaczniejszej części grzbietu broszury. 300 700 702 BARBA Eugenio – Expériences du Théâtre-Laboratoire 13 Rzędów, Opole 1962 Teatr „13 Rzędów”. Opracowanie technicznograficzne – Mieczysław Stankiewicz. 20,5 cm, s. 29, [2], 9 fotografii, 2 plany sceny i widowni. Nakład 400 egz. E. Barba (ur. 1936), włoski reżyser, antropolog i teoretyk teatru, w 1961 r. odbywał staż w warszawskiej szkole teatralnej pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego. Zafascynowany jego metodą, napisał m. in. krótki tekst – manifest, tu prezentowany. W 1965 opublikował książkę o teatrze Grotowskiego, Alla ricerca del teatro perduto (1965). 150 702 129 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 703 BATOWSKI Zygmunt – Zbiór graficzny w Uniwesytecie Warszawskim. Z 49 ilustracjami. Warszawa 1928 Nakładem Uniwersytetu. 25 cm, s. 102, [2], ilustr. 1-48 na 24 kartach, il. 49 jako frontispis. Broszura wydawn. (lekko naderwane okładki przy krawędziach). Stan dobry. 80 704 CHODOWIECKI. Auswahl aus des Künstlers schönsten Kupferstichen. 136 Stiche auf 30 Carton-Blättern, Nach dem zum Theil sehr seltenen Originalen in Lichtdruck ausgeführt von A. Frisch. Berlin b. r. Verlag von Mitscher & Roestell. 30 tablic formatu 33 x 25 cm, z naklejonymi światłodrukowymi reprodukcjami miedziorytów Daniela Chodowieckiego (1726-1801), wybitnego gdańskiego sztycharza. Jako nr 1 – portret artysty, reprodukcja miedziorytu F. Arnolda wg obrazu Antona Graffa. Na dwu kartach tytuł i spis zawartości teki. Teka płócienna niebieska; na licu tłoczona kompozycja alegoryczna i napis „Chodowiecki”; sygnowana „Buchbinderei, Hübel & Denck, Leipzig”. Drobne przetarcia narożników teki, reperacja grzbietu. 860 705 CIECHANOWIECKI Andrzej – Złotnicy czynni w Krakowie w latach 1600 -1700. Buenos Aires – Paryż 1974. 26 cm, s. 144. Broszura wydawn. Odbitka z tomu VI Materiałów do Biografii, genealogii i heraldyki polskiej [por. poz. 352-356]. Autor zamieszcza informacje o 354 rzemieślnikach. 60 706 DOBROWOLSKI Tadeusz – Sztuka Krakowa. Kraków 1950 Wydawnictwo M. Kot. 24 cm, s. 477, [1], il. w tekście 293, tabl. barwne 4, tabl. fot. 2, opr. wydawnicza: pł., grzbiet złoc. z szyldzikiem, futerał tekt. Na licu oprawy krakowska pieczęć wójtowska z około r. 1300. Lico obwoluty (z broszurowej wersji tej edycji) zachowane. Stan bardzo dobry. Dedykacja z 1956 r. na k. przedtytułowej. 120 707 DOKUMENTA IX. Kassel 13. Juni – 20. September 1992. Stuttgart 1992 Ed. Cantz. Tom I-III. 27 cm. Tom I – Teksty, biografie i bibliografie, eseje; s. 255, liczne fot. Tom II: Artyści, A-K, s. 310, [3]. Tom III: Artyści, L-Z, s. 314-619. W t. II i III liczne fot. barwne. Opr. wydawnicza [w 3 wol.]: tekt. Skasowane pieczątki własnościowe. Niezastąpiona dokumentacja sztuki współczesnej. 130 Z polskich twórców: Mirosław Bałka, Tomasz Ciecierski, Mariusz Kruk. 240. 708 DURAND Jean-Nicolas-Louis – Précis des leçons d’architecture données à l’École Polytechnique. T. II. Paris (Paryż) 1817 Chez l’auteur à l’École Polytechnique, s. [4], 104, tabl. ryc. 32 (miedzioryty wielofigurowe, rozkł.), opr. psk z epoki. Tylko t. II, komplet rycin (sygn. C. Normand). Treść wykładów z architektury profesora politechniki paryskiej Jean-Nicolas-Louis Durand (1760-1834). Wykłady prowadził w paryskiej École Polytechnique w okresie 1794-1820. Oferowany tom ukazuje niezrealizowane w większości projekty wielu budynków użyteczności publicznej, takich jak grobowce, monumentalne bramy miejskie, łuki tryumfalne, ulice, mosty, place miejskie, świątynie w typie masońskim, budynki szkolne, biblioteki, muzea, obserwatoria astronomiczne, latarnie morskie, hale targowe, teatry, szpitale i więzienia oraz domy prywatne: domy miejskie, rezydencje wiejskie, kuchnie, stajnie, zajazdy itp. Na tablicy 24 monumentalny projekt dla niezbudowanego Pałacu w Petersburgu. Drobne otarcia i uszk. grzbietu oprawy, stan wewnętrzny bardzo dobry, tablice czyste. Bardzo rzadkie. 600 709 EROTIC ART of the Masters the 18th, 19th & 20th Centuries. Opracował i fotografował Bradley Smith. Przedmowa Henry Millera. New York b. r. [około 1980] Fleetbooks. 30 cm, s. XVI, 207, reprodukcje barwne 196 dzieł mistrzów malarstwa i rysunku o tematyce erotycznej, od Fragonarda i Bouchera do Andy Warhola. Opr. wydawnicza: plast. ze złoc. napisami na grzbiecie. Polonik: reprodukcja rysunku Stefana Żechowskiego „Św. Antoni”, ze zbiorów znawcy i kolekcjonera erotyki, Lo Duki. 180 710 JALOVEC Karel – Encyklopädie des Geigenbaues, T. I-II. Praha 1965 Artia. 30 cm, s. 491, [1], 110 ilustr. czarnobiałych, 16 ilustr. barwnych; s. 423, ilustr. czarnobiałe od 111 do 195, ilustr. barwne od 17 do 24. Druk dwuszpaltowy. Opr. wydawnicza: pł. ze złoc. napisami na grzbiecie i licu oprawy. Brak obwoluty. Słownik encyklopedyczny lutników. Także artyści polscy. 300 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 711 KATALOG ilustrowany wystawy SZTUKI POLSKIEJ od roku 1764-1886. Wydał Dr. Jan Bołoz Antoniewicz profesor Uniwersytetu. Z 75 illustracyami. Lwów 1894 Nakładem Dyrekcyi Powszechnej Wystawy Krajowej. 20 cm, s. XXIV, 384, 56 tablic z 70 reprod. [zamiast 75; brak 2 tablic]. Opr. wtórna: psk ze złoconymi napisami na grzbiecie, okł. oryginalna zachowana. Nadtytuł okładkowy: Powszechna Wystawa Krajowa we Lwowie w r. 1894 pod protektoratem Najmiłościwszego Cesarza i Króla Franciszka Józefa I. Opis 1539 obrazów, rzeźb, rysunków i grafik. Ponadto wykazy: właścicieli, artystów, osób portretowanych. E. XIX, I, 149. 280 712 KATALOG wystawy CERAMIKI polskiej urządzonej staraniem Muzeum Rzemiosł i Sztuki Stosowanej w Warszawie w czerwcu i lipcu 1927 […]. Warszawa MCMXXVII [1927] Nakładem Muzeum Rzemiosł i Sztuki Stosowanej. 21 cm, s. 189, [2], tablice trójbarwne 2, [14] tablic czarnobiałych, XIX tablic marek i znaków fabrycznych na wystawionych przedmiotach , [11] tablic innych znanych marek i znaków wytwórni ceramicznych polskich. Nakład 2100 egz. Opr. wtórna: pł. z szyldzikiem, okładki oryg. zachowane. Ekslibris Józefa Zawadzkiego. Egz. kompletny. Stan bardzo dobry. Komitetowi Organizacyjnemu wystawy przewodniczył Gustaw Soubise-Bisier. Komitet redakcyjny katalogu: Iza i Eljasz Czajkowscy, Kazimierz Czechowski, Wł. Frąckiewicz, Feliks Łopieński, Bohdan Wydżga. M. in. wytwórnie: Baranówka, Belweder, Bolesławiec, Ćmielów, Glinica, Horodnica, Iłża, Jedlnia, Koło, Korzec, Lubartów, Nieborów, Prószków, Rytwiany, Telechany, Tomaszów, Włocławek; ze współczesnych – St. Jagmin, Pacyków, Wojnacki-Czechowski. Opisano 1000 eksponatów. Zawiera także „Literaturę z dziedziny ceramiki polskiej”. Niezbędne kompendium kolekcjonera ceramiki rodzimej. 200 713 [katalog wystawy] Aleksander AUGUSTYNOWICZ. Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie marzec 1937. Przewodnik 121. 23 cm, s. 34, 6 tablic ilustr. Broszura wydawn. (lekko spłowiała część okładki). 80 714 [katalog wystawy] Cartaz do Teatro Polaco.[Lizbona] Julho – Agosto 1988 Fundação Calouste Gulbenkian. 30 cm, s. [42]. 715 Broszura wydawnicza, na okł. reprod. pastelu Stasysa Eidrigevičiusa. Wystawa polskiego plakatu teatralnego w słynnej lizbońskiej Fundacji C. Gulbenkiana. Artykuł Jana Koniecpolskiego, sylwetki twórców teatru polskiego i plakatu teatralnego, reprod. ponad 80 plakatów. 80 715 [katalog wystawy] Catalogue de l’exposition de céramiques russes anciennes. Musée Céramique de Sèvres, avril – octobre 1929. 24,5 cm, s. [4], 16, 8 tablic z 50. reprodukcjami, s. 30, [2] – opis 658 przedmiotów. Broszura wydawn., okładka graficzna z naklejoną reprod., (sygn. „M. Dobrzinski”[?]). Na wewnętrznej stronie okładki ślady klejenia taśmą. Ubytki grzbietu, zabrudzenia. Stan tekstu i reprodukcji dobry. Rzadkość. Cenny materiał dla kolekcjonera. 300 716 [katalog wystawy] Jubileuszowa wystawa prac Xawerego DUNIKOWSKIEGO (1898-1948). Grudzień 1948 – styczeń 1949 Muzeum Narodowe w Warszawie. 20,5 cm, s. 23, [1], 24 tablice reprodukcji. Broszura wydawn. z fotografią na okładce, stan bardzo dobry. 60 131 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 717 [katalog wystawy] Xawery DUNIKOWSKI. Wystawa rzeźby i malarstwa z lat 1956-1957. Warszawa marzec – kwiecień 1958 Muzeum Narodowe w Warszawie, Państwowy Instytut Sztuki. 20,5 cm, s. [8 – wstęp Juliusza Starzyńskiego], [6], XVI tablic z reprodukcjami, s. [8]. Broszura wydawn., okładki ilustrowane, stan bardzo dobry. 60 718 [katalog wystawy] Wystawa amerykańskich chudożnikow „Dżon Rid Kłub”. Moskwa 1931 Izogiz. 17,5 cm, s. 47, [1], 16 ilustracji w tekście. Broszura wydawn. z ilustr. barwną na okładce. Projekt okładki – M. A. Iljin. Interesujący typograficznie, niewątpliwie pod wpływem idei konstruktywizmu, katalog propagandowej imprezy, przeciwstawiającej gnijący kapitalizm awangardzie postępu ludzkości. „John Reed Club” założony w 1929 r. przyjął za patrona amerykańskiego dziennikarza, autora „Dziesięciu dni, które wstrząsnęły światem” (o rewolucji bolszewickiej). 120 719 [katalog wystawy] Karol HILLER 1891-1939. Muzeum Sztuki w Łodzi, kwiecień 1967. 24 cm, s. [100], 10 reprodukcji barwnych, naklejonych na tabl. i 76 repr. czarnobiałych. Broszura wydawn. z obwolutą barwną. 90 720 [katalog wystawy] Felicjan Szczęsny KOWARSKI. Wystawa pośmiertna w Muzeum Narodowym w Warszawie. Kwiecień 1949. 23,5 cm, s.116, [26], 26 tablic z 52 reprodukcjami, [3]. Broszura wydawn. Stan dobry. 60 721 [katalog wystawy] Künstlerinnen der russischen Avantgarde. Köln, galerie gmurzynska. Ausstellung: Dezember 1979 – März 1980. 24 cm, s. [4], 312, liczne ilustr., także barwne. Tytuł, tyt. okładkowy i teksty – także w jęz. angielskim. Opr. wydawnicza: tekt. z ilustracją. Artystki: Sonia Delaunay, Xenia Ender, Wera Jermołajewa, Aleksandra Exter, Natalia Gonczarowa, Jelena Guro, Nina Kogan, Walentyna Kułagina, Wiera Nikolskaja, Ljubow Popowa, Olga Rozanowa, Maria Siniakowa, Antonina Sofronowa, Warwara Stiepanowa, Nadieżda Udalcowa. 200 722 [katalog wystawy] Bronisław Wojciech LINKE 1906-1962. Katalog [pod re- 132 dakcją Ireny Jakimowicz]. Warszawa 1965 Muzeum Narodowe w Warszawie. 23,5 cm, s. 149, [3], 65 tablic ilustr. z reprodukcjami prac (w tym 7 barwnych). Broszura wydawn. z obwolutą. Krawędzie obwoluty lekko naddarte. 90 723 [katalog wystawy] Zygmunt MENKES. Peintures récentes. Du 1er au 9 juin 1931, Galerie de France, Paris. K.1, druk obustronny, 13,5 x 10,5 cm. Na odwrocie “Catalogue” z tytułami 17 obrazów. Służy zarazem jako zaproszenie na wernisaż 1VI o 1600. 30 724 [katalog wystawy] Pamiętnik wystawy MINIATUR, oraz TKANIN i HAFTÓW, urządzonej w domu własnym w Warszawie przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości w czerwcu i lipcu 1912 roku. Z przedmowami: o miniaturach – Z. Przesmyckiego, o tkaninach – ks. kan. Władysława Gorzyńskiego i ze 126 reprodukcjami światłodrukowemi i fotograficznemi. Warszawa 1912 Nakład Tow. Opieki nad Zab[ytkami Przeszł[ości]. Druk Wł. Łazarskiego. 21 cm, s. LX [s. V-LX – „Kilka słów o miniaturze portretowej” Zenona Przesmyckiego – Miriama], 1 – 120, I – XIX [szkic o historii tkaniny polskiej], 121 – 175; 36 tablic z 126 reprodukcjami. Opr. wtórna: pł. z szyldzikiem. Egz. kompletny, stan dobry. Podklejona [bez straty tekstu] i lekko zaplamiona k. tytułowa oraz s. 16 i 18. Komitet redakcyjny katalogu: Zenon Przesmycki, Bronisław Gembarzewski, Edward hr. Krasiński [zarazem prezes Komitetu Organizacyjnego wystawy], Kazimierz Broniewski. Poza klasycznym dla literatury przedmiotu studium Miriama, zawiera działy: Iluminacje; Miniaturzyści polscy i w Polsce pracujący; Miniatury i małe portrety; Emalie; Sylwety; Płaskorzeźby; Tabakierki, puzderka, brosze, medaliony, pierścionki; Tkaniny i hafty; Pasy; Wachlarze; nadto indeksy: artystów, osób portretowanych i właścicieli. Opisano 1582 eksponaty. 280 725 [katalog wystawy] Pamiętnik wystawy CERAMIKI i SZKŁA polskiego urządzonej w domu własnym w Warszawie przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu 1913 roku. ( Z 16-stu planszami illustracyj i z 28-ma tablicami marek fabrycznych). Warszawa 1913 nakładem Tow. Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Drukarnia Artystycz- Plik pobrany ze strony www.portolan.pl na K. Kopytowski i S-ka, Nowy Świat 47. 21 cm, s. [16], 248, 16 tablic fotogr., 28 tablic znaków wyrobów i marek fabrycznych. Opr. wtórna: pł. z szyldzikiem, okł. oryginalne zachowane [przednia podklejona]. Egz. kompletny, stan bardzo dobry. Ekslibris Józefa Zawadzkiego. Komitetowi organizacyjnemu wystawy przewodniczył Edward hr. Krasiński. Komitet redakcyjny katalogu: Prof. Tadeusz Korzon, Dr. Władysław Kłyszewski, Dr. Alfred Lauterbach, Zenon Przesmycki, Dr. Zygmunt Rokowski, Gustaw Soubise-Bisier, Konstanty Tarasowicz, Dr. Władysław Tatarkiewicz. Zawiera opis ceramiki m.in. wytwórni: Baranówka, Belweder, Bolesławów, Ćmielów, Horodnica, Iłża, Koło, Korzec, Lubartów, Nieborów, Prószków, Sławsk, Telechany, Tomaszów. Kolejne działy: Szkło; Kafle; Bronzy. Opisano 1339 przedmiotów. 300 726 [katalog wystawy] Pokaz obrazów i dzieł sztuki ze zbiorów POTOCKICH zabezpieczonych przez władze bezpieczeństwa przed wywozem za granicę. Warszawa listopad – grudzień 1946 Muzeum Narodowe. 18 cm, s. 54, [6]. Dodatek: Skrót przewodnika po pokazie…, s. 6, [2]. Broszura wydawn., stan bardzo dobry. 60 727 [katalog wystawy] Portret polski 1840-1939. Marzec 1978 Związek Polskich Artystów Fotografików, Stara Galeria ZPAF w Warszawie, Pl. Zamkowy 8. 29 cm, s. [32], 12 reprodukcji [m. in. portret ojca wykonany przez Witkacego, B. Dorysa portret Jadwigi Smosarskiej, portret Leona Wyczółkowskiego, Jacek Malczewski na fot. Juliusza Miena, Artur Grottger (Walerego Rzewuskiego). Dołączone zaproszenie na wernisaż. 80 728 [katalog wystawy] Revolution: RUSSIAN AVANT-GARDE 1912-1930. New York b. r. The Museum of Modern Art. [Tekst: Magdalena Dabrowski]. 21,5 cm, s. 16, 1 ilustr., opis 96 obiektów. 60 729 [katalog wystawy] Henryk SIEMIRADZKI 1843-1902. Lato 1939 roku Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. 22,5 cm, s. 23, [3], 1 ilustr. w tekście, 12 tablic ilustr. z 24 reprodukcjami, tablica fot. z portretem Siemiradzkiego. Broszura wydawn. 70 731 730 [katalog wystawy] Sztuka warszawska od średniowiecza do połowy XX wieku. Katalog wystawy jubileuszowej zorganizowanej w stulecie powstania Muzeum 18621962. cz. I-II Warszawa maj – wrzesień 1962 Muzeum Narodowe. 22 cm, s. LI, [1], 122, 49 ilustr. na osobnych tablicach; s. 70, [2], 627, [1], 183 ilustr. na osobnych tablicach. Opr. wydawnicza: pł. z napisami na licu i grzbiecie. Stan bardzo dobry. 240 731 [katalog wystawy] La Ditta dei Ritratti. S.I. WITKIEWICZ. Livorno, Casa della Cultura/ 8-25 febraio 1980. Wyd. Karta editrice [Wystawa 56. portretów i 4. szkiców pastelowych]. 22 x 21 cm, s. 89, [3], 10 reprodukcji barwnych i 30 czarnobiałych, fotograficzny autoportret artysty. Broszura wydawn. z barwną reprodukcją na okładce. Teksty: Achille Perilli, Mieczysław Porębski, Anna Krzyżanowska-Hajdukiewicz, Janus[!] Degler – kronika życia i twórczości. Stan bardzo dobry. 80 732 [katalog wystawy] Eugène ZAK. Du 20 Mars au 4 Avril 1926. [Paris] Bing & Cie. Folder czteroczęściowy, 20 x 11cm. „Preface: André Salomon 1er Mars 1926”. Katalog zawiera tytuły 33 obrazów i 1 rysunku. Niewielka plama na odwrocie. 60 133 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl ilustr. w tekście, 3 tablice ilustr. czarnobiałe, 8 tablic barwnych. Opr. wtórna: pł. z szyldzikiem, na licu okładki naklejona barwna reprodukcja obrazu Wojciecha Kossaka. Niewielkie przetarcia grzbietu opr. u dołu; drobne plamy. Stan tekstu i ilustr. bardzo dobry. 280 736 [KSIĄŻKA – historia] Jean – Paul Fontaine – L’Aventure du Livre. Du manuscript medieval à nos jours. [Paryż 1999] Bibliothèque de l’image. 31 cm, s. 191, liczne ilustr. barwne, reprodukcje. Opr. wydawnicza: tekt. z fot. barwną na okładce, obwoluta. Ilustrowana historia książki, na materiale francuskim. Także – oprawy; biblioteki. Fascynująca ikonografia. 120 735 733 [katalog wystawy] Eugène ZAK. Die Kunsthandlung S. Salz, Köln – Rhein… eine Ausstellung neuer Pariser Arbeiten von Eugène Zak. K. 2, 15 x 12 cm. Vorwort – Florent Fels. Na okładce reprodukcja obrazu Zaka „Pijący wino”. 50 734 KLEIN-SZYMAŃSKA Barbara – Historia poszukiwania bibliofila znaczącego książki SOWIZDRZAŁEM czyli Janusza Mikołaja Szymańskiego Przygoda z Dylem. Skroił i stroił Włodzimierz Rudnicki. Aparat naukowy Lech Kokociński. Warszawa – Łódź 2007 sumptem Barbary Klein-Szymańskiej. Druk Gutenberg Łódź. 30,5 x 21,5 cm, k. [8], liczne ilustracje, 1 fotografia, reprodukcje okładek, k. tytułowych, ilustracji drzeworytniczych. Oprawa: karton z wyciętym okienkiem na k. tytułową. Nakład 200 egzemplarzy 200 735 KOSSAK Wojciech – Wspomnienia. Z 92 ilustracyami w tekście oraz 8 kolorowemi na osobnych kartach. Kraków [1913] Nakład Gebethnera i Spółki. 24,5 cm, s. [16], 348, 134 737 [KSIĄŻKA – oprawy] Thirty Bindings described by G. D. Hobson, selected from the First Edition Club’s Seventh Exhibitions… London 1926 The First Edition Club. 32 cm, s. XII, 38; 30 tablic z barwnymi podobiznami opraw [XV–XVIII w.]. Dodano prospekt zapowiadający tę edycję: k. 2, 1 tabl. barwna. Opr. wydawnicza: pł. czerwone, złote bordiury na okładkach, złoc. napisy na grzbiecie. Ekslibris: „Ralph Smith” oraz antykwariatu z Zilverdistel. Stan dobry. 280 738 KUHN Alfred – Die polnische Kunst von 1800 bis zur Gegenwart. Mit 150 Abbildungen. Berlin 1930 Verlag von Klinkhardt & Biermann. 22,5 cm, s. 188, [1], 150 czarnobiałych reprodukcji w tekście. Opr. wydawnicza: ppł., tekt. Stan bardzo dobry. 120 739 [LILJEFORS] Bruno Liljefors. Eine Studie von Dr. K. E. Russow. Stockholm 1929 C. E. Fritzes Kgl. Hofbuchhandlung A.-G. 31,5 cm, s. 191, [2], liczne ilustr. w tekście, 24 tablice z barwnymi reprodukcjami (w paginacji). Broszura wydawn. (ubytki grzbietu, postrzępione krawędzie opr.). Wewnątrz stan dobry. Nakład 1000 egz. numerowanych; ten egz. bez numeru. Bruno Liljefors (18601939), szwedzki pejzażysta, postimpresjonista. Także malarz animalista. 120 740 [MATEJKO Jan] Album Jana Matejki. Z tekstem objaśniającym przez Kazimierza Władysława Wójcickiego. Warszawa [18741876] Własność, nakład i druk S. Lewentala. Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 44,5 x 63,5 cm, k. [2], portret (drzeworyt), tabl. ryc. 48 (drzeworyty), k. tekstu 48, [2]. Okazałych rozmiarów, pięknie wydany album poświęcony twórczości Jana Matejki (1838-1893). Stworzony wielkim nakładem pracy, ukazywał się w zeszytach przez kilka lat. Imponujący pod względem artystycznym i poligraficznym. Rysunki na klockach drzeworytniczych w większości wykonał własnoręcznie Jan Matejko, rytowali najwybitniejsi drzeworytnicy tamtego okresu, m.in. Jan Styfi, Józef Holewiński, Aleksander Regulski, Edward Gorazdowski, Andrzej Zajkowski. Jedno z ciekawszych i pionierskich wydawnictw Salomona Lewentala (1841-1902), wydawcy, księgarza, który w 1865 r. założył tygodnik „Kłosy”, kuźnię polskich talentów drzeworytniczych. Drzeworyty przedstawiają: portret Matejki oraz reprodukcje jego obrazów (m.in. Mikołaj Kopernik, Stańczyk, Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna, Jan Kochanowski nad zwłokami córki swojej Urszulki, Jan Kazimierz na Bielanach, Zygmunt August w Lublinie 1569 r., Stefan Batory pod Pskowem 1581 r.), wizerunki panujących władców (pochodzące z pieczęci i grobowców), jak również widoki zamków i budowli drewnianych (m.in. Krakowa, Lwowa, Wiśnicza, Żółkwi, zamku w Podhorcach). Do każdej z tablic dołączono tekst objaśniający pióra Kazimierza Władysława Wójcickiego. Dzieło odbito na specjalnie zamówionym papierze z fabryk Moesa w Pilicy i Roeslera w Jeziornie. Ekslibris „Z ksiąg St. Najmana” (sygnowany: „JHolewiński[19]07”). Okładki oryginalne, podniszczone, przetarte na krawędziach, zaplamione. Brak grzbietu oprawy. Oprawa do konserwacji. 700 741 MINIATURY Muzeum Narodowego. Opracował Emmanuel Swieykowski … Kraków 1902 Wydawnictwo Muzeum Narodowego. 17,5 cm, s. 96, [1], tabl. ilustr. 12, opr. z epoki: psk ze złoc. na grzbiecie. Katalog obejmujący 182 miniatury. Opracował Emmanuel Swieykowski (1874-1909), autor wielu monografii z zakresu historii sztuki. Egzemplarz Leona Dietza d’Arma (1902-1972) – kolekcjonera, architekta śląskiego, twórcy m.in. pierwszego kościoła w Katowicach zrealizowanego według wzorów awangardowej architektury europejskiej (ekslibris). Stan dobry. 120 740 742 MYCIELSKI Jerzy – I. Cztery portrety rodziny Oświecimów w kościele OO. Franciszkanów w Krośnie; II. Kilka polskich portretów z końca wieku XVIII przez Jerzego Mycielskiego. Kraków 1903 Nakł. Tow. Opieki nad Polskimi Zabytkami Sztuki i Kultury. 21 cm, s. [2], 25, tabl. ilustr. [9]. Opr. wtórna pł., przednia okł. brosz. zach. Studium autorstwa profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego o wizerunkach rodu Oświecimów herbu Radwan, ze słynną Anną Oświecimówną, której nieszczęśliwa miłość do brata stała się w XIX w. motywem przewodnim wielu utworów literackich i muzycznych. Część drugą wypełnia szkic o portretach rodów magnackich i wielkopańskich (Ilińskich, galicyjskich Komorowskich, Lubomirskich i Potockich). Tablice na pap.kredowym przełożone oryg. bibułkami. Zażółcenia na tych ostatnich. Poza tym stan bardzo dobry. 90 743 NA POSTOJU. Twórczość artystyczna żołnierzy Dywizji Strzelców Pieszych. Architektura, grafika, malarstwo, muzyka, poezja, proza, rzeźba, teatr. Francja 1940 – Szwajcaria 1943. 21 cm, s. 160, liczne ilustr. Broszura wydawnicza z odznaką Dywizji na okładce. Interesujące świadectwa artystycznego dorobku oficerów i żołnierzy dywizji gen. Bronisława Prugar-Ketlinga, po klęsce Francji w czerwcu 1940 r. internowanej w Szwajcarii. 100 135 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 744 744 „PAN” 1895, nr 3, September – October – November. 37 cm, s.[ 138-] 214, liczne ilustr. w tekście, m.in. winiety Hansa Thomy, tablic ilustr. 13 [zamiast 14], okł. oryginalne broszurowe zachowane [z drzeworytem Franza STUCKA na licu oprawy]. Egzemplarz Mieczysława Wallisa – wpis własnościowy. Uzupełnione drobne (bez szkody dla tekstu lub ilustracji) ubytki kartonowych okładek oraz grzbiet broszury. Brak tablicy ilustr. z litografią Henri Toulouse-Lautreca [przed s. 197]. Jedno z najlepszych pism z kręgu secesji, „Pan” ukazywał się w l. 1895-1900 w olśniewającej formie plastycznej, perfekcyjnie zaprojektowany typograficznie, zamieszczając w każdym numerze oryginalne drzeworyty, litografie i akwaforty najlepszych artystów tamtej epoki, jak Maurice Denis, Otto Eckmann, Max Liebermann, Henri ToulouseLautrec. W prezentowanym nr. 3 znajdują się dwie akwaforty Ernsta KLOTZA (ur. 1863); obie wymienia leksykon Thieme, Beckera (t. 20, s. 546 ); litografia Franza NAAGERA (18701942); akwaforta nieżyjącego już wówczas grafika szwajcarskiego Karla STAUFFERBERNA oraz drzeworyt barwny „Schwertlilien” Otto ECKMANNA (1865-1902 ), również wymieniony przez Thieme, Beckera (t.10, s. 329), jako jedno z arcydzieł artysty, a przez nas reprodukowany. Ponadto 8 tablic reprodukcji, m.in. obrazów Segantiniego i Paula-Alberta Besnarda. 3 800 POLSKA bibliografia sztuki 1801-1944. 745 Tom I. Malarstwo polskie. Część druga Malarze L-Ż. Opracowały Janina Wiercińska, Maria Liczbińska. Wrocław – Warszawa 1976 Zakład Narodowy im. Ossolińskich. 24 cm, s. 483, errata. Druk dwuszpaltowy. Opr. wydawnicza: pł., złocona tytulatura na grzbiecie i licu okładki. Płótno opr. we fragmentach odbarwione. Poza tym stan dobry. Z materiałów Instytutu Sztuki PAN, zgromadzonych pod kierunkiem Andrzeja Ryszkiewicza. 90 746 – Tom III Rzeźba. Opracowały Janina Wiercińska, Maria Liczbińska, Hanna Faryna-Paszkiewicz. Wrocław – Warszawa 1986 Zakład Narodowy im. Ossolińskich. 24 cm, s. XXVII, 464, errata. Druk dwuszpaltowy. Opr. wydawnicza: pł. czerwone ze złoc. tytulaturą. Z materiałów…/j.w./ 90 136 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 747 „RHEINLANDE” [Die]. Monatschrift für deutsche Kunst. 1900-1901, zeszyt 1 – 6 (półrocznik) October 1900 – März 1901. 31 cm, każdy zeszyt – 52 strony; liczne ilustracje, tablice reprodukcji malarstwa. 5 oryginalnych litografii: Christensena, A. Deussera, O. Heicherta, H. Hermannsa, E. Kampfa. Współoprawne: pł., napisy tłocz., złocone na grzbiecie i licu oprawy. 400 748 ROCZNIK Architektoniczny. Prace uczni prof. Szyszko-Bohusza w Szkole politechnicznej lwowskiej. Lwów 1912-1913 nakładem A. Szyszko-Bohusza. s. 12, 24 tablice ilustr. w tym 2 barwne, s. [6 – inseraty]. Broszura wydawn. /lekkie zabrudzenie okładki/. Rzadkie. 150 749 SIENNICKI Jerzy – Kamienica Celejowska w Kazimierzu Dolnym. (Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Lublinie. Prace Komisji Regionalistycznej nr 2. Ogólnego zbioru nr 4). Lublin 1929 Towarzystwo Przyjaciół Nauk. 25,5 cm, s. 63, [3], tabl. ilustr. 12, opr. współczesna: ppł. ze złoc. na grzbiecie, zachowana przednia okł. brosz. wydawn. Monografia kamienicy Celejowskiej – cennego zabytku renesansowego. Nakład 1000 egz., z czego 500 egz. numerowanych maszynowo na papierze bezdrzewnym, a ilustracje na kredowym (egz. nr 283). Rysunek na karcie tytułowej oraz inicjał wykonał P.J. Kurzątkowski. Zabrudzenia okładki wydawniczej i karty przedtyt. oprócz tego stan dobry. 100 750 STAROWIEYSKI Franciszek – Plakat „Muzeum Sztuki Złotniczej – Oddział Muzeum Kazimierza Dolnego”, 1979. Druk na czarnym tle, złotem i srebrem, 67,5 x 48 cm. Sygnowany /wdłuż prawego boku, drukiem/ „F. Starowiejski 1979”. Rzadkie. 300 SZTUKI PIĘKNE. Miesięcznik poświęcony architekturze, rzeźbie, malarstwu, grafice i zdobnictwu. Organ Polskiego Instytutu Sztuk Pięknych. Warszawa 1924-1934. 751 R. I: 1924-1925 Nr 7-12 (2. półrocze), 15 kwietnia-15 września 1925. Zachowane 5 okładek oryg. Opr. biblioteczna, przybrudzona. Zawiera m.in.: M. Treter – Grafika Wyczółkowskiego, Antoni Potocki – Władysław Ślewiński, Fr. Klein – Monotypie Wojciecha Weissa; A. Potockiego sprawozdanie 750 z Wystawy Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu, w tym obszerne omówienie udziału polskiego. 400 752 R. IV: 1927-1928 Nr 6-12 (2. półrocze), 15 marca 1928 – 15 września 1928. Liczne pieczątki Książnicy Kasyna i Koła Literacko-Artystycznego we Lwowie. Opr. bibl. przybrudzona. W roczniku dwa oryginalne drzeworyty Władysława Skoczylasa: „Ukrzyżowanie” i „Madonna”. 360 753 R. VIII: Nr 1-6, styczeń-czerwiec 1932 (1. półrocze). Opr. pł. złoc. Pieczątki wł. „Dr. Med. Czesław Laszczka Kraków”. Zawiera m.in.: Apoloniusz Kędzierski o swoim malarstwie, artykuły Wład. Terleckiego o Maurycym Gottliebie, o Wacławie Borowskim, Tadeusza Mańkowskiego o Królewskiej Fabryce Farfurowej w Belwederze, Jerzego Warchałowskiego o Janie Szczepkowskim. 360 754 R. II: październik 1925 – wrzesień 1926. M.in. Witold Wojtkiewicz, Olga Boznańska, Wojciech Weiss, Wilhelm Wyrwiń- 137 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl ski, Fałat, Konstanty Laszczka, Eugeniusz Zak (i ostatni z nim wywiad). Z zagranicy – Renoir, Degas, Bourdelle. Wystawy, przeglądy. Dwa oryginalne drzeworyty: „Św. Krzysztof ” Wł. SKOCZYLASA i „Wenus” W. WEISSA. Wszystkie tabl. ilustracyjne zachowane (w tym 4 barwne). Opr. introligatorska: pł. czerwone, tytulatura złoc. Grzbiet oprawy naderwany, narożniki uszkodzone. 560 756 755 TETMAJER Włodzimierz Przerwa – Noce letnie. Kraków 1902 Nakładem Księgarni D. E. Friedleina. 15,5 cm, s. 170, 1, ilustr. w tekście. Opr. introligatorska, sygnowana „M. Stefanik/ Kraków”: pł. z szyldzikiem. Okładka barwna broszury oryginalnej zachowana (z motywem stylizowanego orła piastowskiego). Opowiadania „Wigilia w obozie”, „W noc majową” na przemian z publicystyką („Chłop polski na uroczystości mickiewiczowskiej”) i artykułami o bieżących wydarzeniach artystycznych: „Witold Pruszkowski”; „Z powodu zawiązania się Stowarzyszenia Polskiej Sztuki stosowanej”; „Z powodu wystawy dzieł Juliusza Kossaka”. 120 [TOPOLSKI Feliks] – TOPOLSKI’S CHRONICLE. Topolski studiował w ASP w Warszawie pod kierunkiem T. Pruszkowskiego i należał do „Loży Wolnomalarskiej”. W 1933 przeniósł się na stałe do Anglii. Od 1935 r. ukazują się jego albumy rysunkowe („The London Spectacle”, 1935). W latach 1940-1945 jako korespondent wojenny Armii Polskiej wykonał tysiące rysunków dokumentujących walki na wszystkich frontach, wydane w wielu tomach, które przyniosły mu sławę światowà (Britain in Peace and War, 1941; Russia in War, 1942). Malarz, portretista, podróżnik, kronikarz wojen i codziennego życia, zdobywa ogromną popularność. Pozowali mu m.in.: królowa Elżbieta II, Bertrand Russell, Winston Churchill i Charles de Gaulle. „Kronika” ukazująca się od 1953 do 1967 r. została nazwana „antologią życia współczesnego, którą talent Feliksa Topolskiego przemienia w dzieło sztuki, przekraczające swój czas”. Retrospektywne wystawy „Kronik” urządzano w galeriach Nowego Jorku, Moskwy, Tokio, Hamburga i Izraela; również w Krakowie w TPSP w maju 1965 r. Wystawa monograficzna artysty została pokazana w Warszawskim Muzeum Narodowym w 1961 r. 759 138 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 756 T. XII, 1964 Nr 1-12 (253-264) [I półrocze]. Zawiera: The Pilgrimage of His Holiness Pope Paul VI to the Holy Land, Jordan – Israel (nr 1-6); The Royal Society. Tercenery Celebrations (nr 7-8); New York. Harlem Riots. July 1964 (nr 9-12). W tece oryginalnej, tekt. z napisem Topolski‘s Chronicle. Volume Twelve. Fot. przedstawia scenę z wizyty papieża Pawła VI w Ziemi Świętej. Podpis do tej kroniki: Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat. 1 200 757 T. XIV, 1966, Nr 13-24 (289-300) [II półrocze]. „China”; zawiera 12 arkuszy reportażu z pobytu artysty w Chinach. 600 758 TRETER Mieczysław – Pawilon wenecki sztuki polskiej. Wystawy zagraniczne a propaganda i zagadnienie sztuki narodowej (fakty-opinie-dokumenty). Z 16 ilustracjami. Kraków – Warszawa MCMXXXIII (1933) Tow. Szerzenia Sztuki Polskiej wśród Obcych. 29,5 cm, s. 41, [3], 16 ilustr. w tekście. Broszura wydawn. z ilustracjami na okładce (Pawilon polski w Wenecji). Osobne odbicie, z dodaniem 4 ilustracyj, z miesięcznika Sztuki Piękne (Rocznik IX, 1933, zeszyt 3 i 4). 90 759 [Witkacy] Les Cordonniers de Stanislaw Ignacy WITKIEWICZ. Le Théâtre des Quartiers d’Ivry présente… Plakat (29,5 x 20,5 cm, druk obustronny na papierze żeberkowym) do spektaklu „Szewców” St. I. Witkiewicza. Wystawianego, od 15 listopada do 12 grudnia 1976, w Teatrze dzielnicy d’Ivry w Paryżu. Ślady składania, minimalne naddarcie, lewy dolny róg uszkodzony (bez ubytku tekstu). 100 760 WZORY MEBLI zabytkowych i nowoczesnych. Z. 1-14 (11 vol.). Kraków 19271932 Nakładem i drukiem Miejskiego Muzeum Przemysłowego. 31-32 cm, k. 8; 10; 8; 8; 10; 11; 14; 13; 17; 12; 10. Zachowane okł. broszur wydawniczych. Ze zbiorów Henryka Bednarskiego ze Lwowa (pieczątka w zeszycie 1). Wydane przez powstałe w 1868 r. z inicjatywy Adriana Baranieckiego Muzeum Przemysłowe w Krakowie. Wydawnictwo stawiało sobie za cel popieranie rodzimego rzemiosła. Oprócz pomysłów nowych znajdują się w każdym zeszycie ilustracje mebli zabytkowych, które mogą służyć za wzór dla stylowych wnętrz, względnie za przykład harmonijnych form wytwarzanych przez dawnych mistrzów stolarskich. Liczne ilustracje przedstawiają projekty mebli do różnych pomieszczeń autorstwa: Kazimierza Kaczorowskiego, Czesława Wallisa, Bogdana Tretera, Józefa Czajkowskiego, Romana Schneidra, Edwarda Trojanowskiego, Juliana Pietrzyka, Karola Tichego. M.in. Zasada konstrukcji krzesła; Prace konkursowe na urządzanie gmachu Ministerstwa Wyznań i Oświecenia Publicznego; Drogi współczesnej architektury wnętrz; Sprzęty gdańskie. Niewielkie ubytki krawędzi i zabrudzenia okładek. Zeszyty 2-14 obłożone w przezroczystą kalkę (większość okładek rozerwanych na grzbiecie, składki luzem), wewnątrz stan bardzo dobry. Bardzo rzadkie w komplecie. 900 139 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 140 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Varia Gospodarstwo domowe. Życie rodzinne i towarzyskie. Wychowanie. Kulinaria. 761 CALLIER A. – Hygiena piękności. Praktyczny poradnik dla prawdziwie eleganckich kobiet na podstawie najlepszych źródeł skreśliła… Kraków – Warszawa 1903 Nakładem Księgarni D. E. Friedleina; E. Wende i Spółka. 17 cm, s. 277, [5], liczne inseraty reklamowe firm krakowskich i warszawskich. Opr. wydawnicza: ppł., blok luźny, ładna secesyjna okładka podniszczona, dolny róg k. tyt. uszkodzony bez szkody dla tekstu. 120 762 CZECHOWSKA Julia – 48 obiadów bezmięsnych i dań kolacjowych na sezon letni i zimowy. [Warszawa 1934] Nakład autorki. 22 cm, s. 96, opr. współczesna: ppł. ze złoc. na grzbiecie, zachowana przednia okł. brosz. wyd. Wydanie 1. Odbito 3000 egz. numerowanych (egz. nr 1724). Przepisy kulinarne kuchni jarskiej. Oprawa współczesna z odtworzoną na licu kartą tytułową. Konserwacja okładki broszurowej, stan dobry. Rzadkie. 90 763 DISSLOWA Marja – Jak gotować. Praktyczny podręcznik kucharstwa. Poradnik we wszelkich sprawach odżywiania, zestawiania menu, urządzania przyjęć, dekoracji stołu. Przejrzała i uzupełniła Pani Elżbieta. 261 ilustracyj jedno i wielobarwnych według dzieła „Les secrets culinaires” F. Nietlispach… Poznań b. r. Wydawnictwo Polskie R. Wegnera. 24 cm, s. XII, 870 (druk dwuszpaltowy). Opr. wydawnicza: pł. oryg., tłocz., złoc., krawędzie oprawy przetarte. Białe plamy na okładkach. 300 764 FABRYKA w domu. 180 sposobów domowego wyrobu mydła, artykułów kosmetycznych, past, atramentów, klejów, lakierów, farbowania i czyszczenia przedmiotów itp. Nakład drugi. Kraków 1940 Skład Główny Gebethner i Wolff. 19 cm, s. 63. Broszura wydawn., róg tylnej okładki urwany, poza 766 tym stan dobry. Bezcenne rady dla alergików, zwolenników ekologii i powrotu do natury. 100 765 GREY Allan C. – Samouczek tańców nowoczesnych dla pań. Warszawa 1935 Skład Główny Drukarnia Podstołeczna. 16 cm, s. 104, IV, il. 13. Propozycja nauki fox-trotta, tanga, walca angielskiego (bostona), walca wiedeńskiego (wirowego), slow-foxa i nowości sezonu 1935/36, to jest karioki. 100 766 KUCHMISTRZ polski czyli poradnik napisany przez doświadczonego w piérwszych domach polskich kuchmistrza, zawierający sposoby tak przyrządzania najwykwintniejszych potraw, jako też wykaz stosownych pokarmów i napojów dla różnego wieku i organizmu. W dwóch tomach. Warszawa 1856 W Drukarni Stanisława Strąbskiego. 21,5 cm, 141 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl s. 219, [3], brak k. przedtytułowej. Broszura wydawn. 80 769 MAZURKIEWICZ Karol ks. dr – Wychowanie w świetle chrześcijańskiej prawdy. Potulice 1937 Nakładem Seminarium Zagranicznego. 22 cm, s. 327. Opr. wydawnicza: pł. tłocz., złoc., stan bardzo dobry. W treści omówione zagadnienia: wychowanie i jego cele; podmiot i przedmiot wychowania; okresy wychowawcze; proces wychowawczy. 80 768 s. [4], 272, X; [6], 369, X. Opr. introligatorska, w jednym wol.: psk z epoki, stan dobry; w t. 2 zabrudzenia kart 200-201 oraz VII-X i wyklejki, niewielkie ślady zalania s. 180-240 na górnym marginesie. E. 2, 517. Oprócz przepisów zawiera menu na obiady, kolacje, przyjęcia i bale od 10 do 500 osób, opisy obiadów, m. in. u JO. Księcia Namiestnika w Płocku w roku 1832 (na 300 osób), Wielkiego Księcia Michała w Kijowie w 1844 r. (na 500 osób), poza tym sylwetki sławnych kucharzy, aforyzmy kulinarne. Rzadkie! 1 700 767 LASSAR-COHN, Dr. – Chemia życia codziennego. Wykłady publiczne. Z upoważnienia autora podług III.go wydania niemieckiego przełożył Maryan Stępowski, Asystent Pracowni Chemicz. Warsz. Tow. Farm. Z przedmową Juliana OCHOROWICZA, z 21 drzeworytami w tekście. t. I-II. Warszawa 1900 Biblioteka Dzieł Wyborowych. 18 cm, s. 160; 180, [4]; Oprawa introligatorska (w 1 wol.): pł. tłocz., złocenia. 100 768 MAJDAŃSKI Walenty – Polska kwitnąca dziećmi. Książka dla dorosłych. Okładkę projektował Tadeusz Gronowski. [Niepokalanów] 1947 Nakładem autora. 20,5 cm, 142 770 RADZIEJOWSKA W., KAPUŚCIŃSKA M. – Mamy owoce – róbmy przetwory! Praktyczne uwagi i wskazania dla przetwórstwa domowego, oraz łatwe i tanie przepisy na marmelady, konfitury, dżemy, soki, susze i suche konfitury i t. d. Ilustracje i okładka Antoniego Romanowicza. Warszawa 1931 Dom Książki Polskiej S. A. 16,5 cm, s. 30, [2], il. 10. Broszura wydawn. 90 771 ROŚCISZEWSKI Mieczysław – Dobry ton. Szkoła pożycia z ludźmi wszelkich stanów w stosunkach poufnych i ceremonialnych. Umiejętność dystyngowanego zachowania się w salonie, w teatrze, w resursie, w sklepie, na ulicy itp. Podręcznik praktyczny dla pań i panów. Wydanie czwarte. Warszawa 1920 Nakład i własność Księgarni Jana Fiszera. 17,5 cm, s. 172. Opr. wtórna: ppł. biblioteczne, podniszczone; s. 15 częściowo luźna. 60 772 SAMSON Jules – Wychowanie dziewcząt w rodzinie. Rady praktyczne matki. Przekład Jadwigi Sadowskiej. Warszawa [1892] Nakład i druk S. Lewentala. 19 cm, s. VII, 166. Opr. introligatorska: psk, lekko podniszcz. 90 773 SŁOMIŃSKI St. – Neurasthenia płciowa jako następstwo nadużyć przedwczesnych. Szkic popularny. Warszawa 1899 Nakładem Hieronima Cohna. 19 cm, s. 125, [5]. Brosz. wydawnicza, ubytki grzbietu, na okładce pieczątki własnościowe: owalna „Księgarnia Wł. Naramowskiego w Kielcach / Skład nut i mat. piśmiennych”, prostokątna: „Skład Główny w Księgarni Juljana Guranowskiego w Warszawie Senatorska N˚32”. 80 774 SARYUSZ STOKOWSKA Marzena – Co, kiedy, jak i z kim. Żnin (Wlkp) [lata 30. Plik pobrany ze strony www.portolan.pl XX w.] Nakład Ilustrowanego Dwutygodnika Kobiecego „Moja Przyjaciółka”. 16 cm, s. 78, [2], brosz. wydawnicza. Poradnik domowy wydany nakładem dwutygodnika „Moja Przyjaciółka”, założonego w 1934 r. przez Alfreda Ksyckiego. M.in. dobór odpowiedniego stroju do okoliczności, zachowanie się przy stole. Najwięcej miejsca poświęcono zasadom organizowania różnego rodzaju przyjęć, sporządzania, dobierania i podawania potraw i trunków. Stan dobry. Bardzo rzadkie. 140 775 WAXMAN Józef – Tańce narodowe. Podręcznik do nauki kujawiaka, oberka, mazura, krakowiaka, trojaka z ilustracjami i dokładnym opisem kroków i figur. Wydanie trzecie rozszerzone z ilustracjami. Poznań 1937 Czcionkami drukarni M. Załachowskiego. 20 cm, s. 112, fotografie. Broszura wydawn. 100 776 WOJCIESZEK Anna – Jak przerabiać owoce bez cukru. Wydanie trzecie. Warszawa 1941 Nakład Gebethnera i Wolffa. 17,5 cm, s. 79. Broszura wydawn., skasowane pieczątki własn., stan dobry. Zawiera m. in. dietetyczne przepisy na marmolady, galaretki, suszone owoce i octy owocowe – dostosowane do warunków wojennych.Nieaktualne pieczątki własn. 80 777 777 ZBIÓR 12. ozdobnych, czterostronicowych kart imieninowych, z lat 18881905 (część z naklejonymi aplikacjami), z odręcznie pisanymi życzeniami – wszystkie do tej samej osoby. 21,5 x 14 cm (11 kart), 28 x 22 cm (1 karta); drobne przetarcia na krawędziach, gdzieniegdzie drobne ubytki. Wielka rzadkość! 240 778 ZAWADZKI M. A. – Sekretarz dla zakochanych z dodaniem „kodeksu światowego” czyli rozmówki salonowe i towarzyskie. Jak zdobyć szczęście w miłości i powodzenie u kobiet? napisał… (autor „Polskiego Sekretarza dla wszystkich”). Tytuł okładkowy: Przewodnik zakochanych. Wydanie dziesiąte. Warszawa b. r. [przed 1916] Wydawnictwo „Księgarni Popularnej”. 21,5 cm, s. 62. Broszura wydawn.; wydanie gazetowe, ze śladami zaczytania, prawy dolny róg k. tyt. urwany, krawędzie postrzępione. „Przewodnik” w dużej części opisuje świat, który już nie istnieje. Wiele sytuacji towarzyskich i form zachowania dziś może budzić śmiech jako sceny saty- 779 143 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl ryczne, ale jednocześnie jest to dobra okazja poznania tamtego świata. 100 779 AMBROŻEWICZ Józef – Pszczolarz litewski czyli Gruntowna, wyczerpująca i najpraktyczniejsza nauka pszczolnictwa oparta na naturze i przyrodzie pszczół … przez Ks. … Warszawa 1892 W Drukarni St. Niemiery. 20 cm, s. 68, il. w tekście 27, portret autora. Brosz. wydawn. z rysunkiem na okładce, stan dobry. Rzadkie. 150 780 AMTLICHES Fernsprechbuch für den Distrikt Warschau. Urzędowa Książka telefoniczna dla Dystryktu Warschau. [Warszawa] 1942] Deutschen Post Osten, według stanu z dnia 1 sierpnia 1942. 29,5 cm, s. 224, [4] – inseraty. współoprawne: SPIS handlu, przemysłu i zawodów do urzędowej książki telefonicznej dla Generalnego Gubernatorstwa. Branżowa książka telefoniczna (tytuł również w języku niemieckim), s. 212, VI, [IV] – inseraty. Broszura wydawn., grzbiet uszkodzony, 1 k. luzem, s. 1-22 zagięte rogi, drobne ubytki. 300 781 BIBLJA Szaroszpatacka. Podobizna kodeksu Bibljoteki Ref. Gimnazjum w Szaroszpataku, wydał Ludwik Bernacki zasiłkiem kultury narodowej. Kraków 1930 Polska Akademja Umiejętności. 31,5 cm, s. 20, tabl. z ilustr. [2]; podobizna kodeksu na k. nienumerowanych. Egzemplarz w znacznej części nierozcięty. Broszura wydawn.: drobne ubytki grzbietu, postrzępione krawędzie okładek. Wewnątrz stan dobry. Nakład 220 egzemplarzy. Biblia Szaroszpatacka, gdyż rękopis do drugiej wojny był przechowywany w mieście Sárospatak na Węgrzech. Przekładu dokonano dla królowej Zofii, ostatniej żony Władysława Jagiełły – stąd inna nazwa tego zabytku: Biblia królowej Zofii. Rękopis zaginął, ale tekst jest znany dzięki oferowanej tu fotokopii ogłoszonej przez Bernackiego w 1930 r. 500 782 BIERNACKI Mikołaj – Teologia pasterska według ostatnich decyzji Kongregaccyi Rzymskich i postanowień Papieskich. Warszawa – Poznań 1911 w drukarni „Dziennika Poznańskiego”. 22,5 cm, s. [2], 374. Opr. 144 wtórna: psk, złoc. napisy na grzbiecie, okł. oryginalna zachowana, ekslibris W. O. PorayaBiernackiego. 80 783 [BIERUT] Płomyk. Rok 39 Nr 14 z 15 – 31 marca 1956. Numer poświęcony Bolesławowi Bierutowi po jego śmierci. Na okładce w żałobnej ramce portret Bieruta, zmarłego w Moskwie 12 marca 1956. 70 784 BONASEWICZ B. – Określenie porywistości wiatru za pomocą anemometru. Wilno 1926 b. wyd. 23 cm, s. 12, 3 tabl. rozkł. (wykresy pomiaru). Broszura wydawn. Druk hektograficzny. Na okładce dedykacja autora dla prof. Szymańskiego. 40 785 BUDOWNICTWO ogólne. Podręcznik dla samouków. Korespondencyjne kursy techniczno-handlowe. Zeszyt 1-8. Roma 1946 Stowarzyszenie Techników Polskich we Włoszech. 20,5 cm, s. 160, il. w tekście 166; 40, il. w tekście 44; 44, il. w tekście 46; 61, il. w tekście 32. Opr. wydawnicza: ppł., ekslibris Edwarda Krechowiaka. 100 786 CYPRIAN Tadeusz, GARDULSKI Bolesław – Podręcznik fotografii dla początkujących. Poznań 1928 Kazimierz Greger. 15 cm, s. 110, [2], il. w tekście 23, tablic il. 12. Broszura wydawn., drobne ubytki grzbietu,, górny róg okładki uszkodzony. 60 787 CZUWAJ, bo i wypadek nie śpi!. Wykłady z zakresu bezpieczeństwa pracy. Warszawa 1938 Wydawnictwo Centralnego Związku Średniego i Drobnego Przemysłu. 21 cm, s. VIII, 197, rys. 21, fot. 13. Broszura wydawn., stan bardzo dobry. 80 788 DEYKE K., STOCZKIEWICZ A. – Sekretarz Frazeologiczny w 4 językach polskim, francuskim, niemieckim i angielskim w zakresie handlu, przemysłu, żeglugi i szkoły. Z przedmową Dra Feliksa Hilchena… Opracowali: b. Dyrektor Banku… i b. emigrant ameryk. Wydanie I. Gdańsk [1930] Nakładem Wydawn. „Sekretarza Frazeologicznego”. 23 cm, s. 385, [5]. Broszura wydawn. W odezwie wydawnictwa czytamy: „Sekretarz Frazeologiczny […] jest pierwszym dziełem tego rodzaju w literaturze handlowej polskiej […]. Dzieło to obejmuje […] zdania i zwroty Plik pobrany ze strony www.portolan.pl handlowe używane w mowie, w korespondencji dla słów od A do Z, a nadto początki i zakończenia listów, spis towarów, wzory dokumentów wekslowych i handlowych i t.d.”. 200 789 EVERT Władysław Ludwik – Jego dławiąca mość …. kryzys. Nakład trzeci. Warszawa 1936 Nakładem czasopisma „Dziś i Jutro”. 19 cm, s. 110. Broszura wydawn., niewielkie ubytki grzbietu, poza tym stan dobry. „Kryzys!... Kryzys urósł do poziomu ośrodka życia, działań, trosk, utyskiwań i wyrzekań… Kryzys! Panowie! niema żadnego „kryzysu” – kryzys jest fikcją, którą stworzyliśmy sami i która trwa, gdyż sami chcemy tego, aby trwała”. Tak rozpoczyna swoją fascynującą rozprawę autor, członek Łacińskiej Akademii Nauk i Literatury w Paryżu. 100 790 FIUMEL Antoni – Podręcznik pielęgniarstwa i ratownictwa. Wydanie III poprawione i uzupełnione. Warszawa 1939 Nakładem Koła Wydawniczego Oficerów Korpusu Sanitarnego. 24 cm, s. [6], 504, 196 ilustr. w tekście. Brosz. wydawn., blok brosz. częściowo luźny od s. 465, ostatnie karty luźne, grzbiet podniszczony. 150 791 GUILLOIS Ambroży – Katecheta na kazalnicy. Układ kazań, konferencyj i nauk o głównych przedmiotach wiary chrześcijańskiej, przez X. … Dzieło pozgonne, wydane przez X. Alix. Z francuzkiego tłumaczył Leon Rogalski… Tom I: Dogmata. Warszawa 1859 Nakład i druk J. Glücksberga. 22 cm, s. [8], 530, [4], opr. introligatorska: psk, przetarcia na krawędziach oprawy, plamy na kilku pierwszych kartach. 80 792 HIRSCHFELD Ludwik – Anatomia opisująca ciała ludzkiego. T. III: Opis układu naczyniowego człowieka (Angiologia) wraz z uwagami fizjologicznemi przez… Warszawa 1863 w Drukarni Karola Kowalewskiego. 20,5 cm, s. VI, 440, XV, [2]. Oprawa wydawn.: psk z epoki, złoc. napisy na grzbiecie, przetarcia. Jedynie tom III Anatomii. 120 793 HUBL Ludwik, NECHAY Jerzy – Roboty żelbetowe. Praktyczny podręcznik dla techników i mistrzów budowlanych. Rozszerzone II wydanie książki „Kurs żelbetnictwa”. Londyn 1946 Polish Technical Publishing 797 Trust. 21,5 cm, s. 186, il. w tekście 184. Broszura wydawn. Ekslibris Edwarda Krechniaka. 80 794 [IWONICZ] Zenon ORŁOWSKI – Naukowe podstawy zdrojownictwa. Zdroje i zdrojowiska polskie. Odbitka. Warszawa 1936 Nakładem Warszawskiej Ajencji Wydawniczej „Delta” Sp. z o.o. 24 cm, s. 13, [2], fot. Iwonicza. 40 795 JACHIMECKI Zdzisław – Stanisław Moniuszko (1819-1872). Warszawa [przed 1922] Nakład Gebethnera i Wolffa. 20,5 cm, s. IX, 293, [3], portret artysty w fotografii. Opr. wydawnicza: ppł., s. I-X luźne. Na k. tytułowej dedykacja: „Córce Mistrza /Jaśnie Wielmożnej Pani /Zofii Wyhowskiej /z wyrazami najgłębszego /poważania /Zdzisław Jachimecki /Kraków 24 września /1921”. 200 796 JASIŃSKI Ignacy – Nie pijmy wódki i żadnych napojów alkoholowych! Zebrał Ks. … Warszawa 1930 Nakład i własność SS. Loretanek. 18,5 cm, s.32. Broszura wydawn. 60 797 JĘDRZEJEWICZ Jan – Kosmografija. Napisał… lekarz wolnopraktykujący, właściciel obserwatoryjum astronomicznego w Płońsku. Ze wstępem historycznym H. Merczynga. Warszawa 1886 W drukarni Noskowskiego. 22,5 cm, s. XLVI, [2], 400; 242 il. w tekście, rozkładanych tablic ilustr. w litografii 10, 1 fot. Opr. wtórna: ppł. Bi- 145 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl blijoteka Matematyczno-Fizyczna Kasy im. J. Mianowskiego, seryja III, tom IX. 100 798 „JOURNAL des DEMOISELLES”. Paryż. Miesięcznik. 22 cm. R. IV, 1836, z. 1-12, s. 384, 4 tablice w litografii, 1 staloryt [brak 1 stalorytu oraz 2 tablic mody, kolorowanych]; współoprawne: R. V, 1837, z. 1-12, s. 384, 4 tablice w litografii, 2 staloryty [brak 2 tablic mody]. Oprawa wtórna: ppł. biblioteczne. Nieaktualne pieczęcie własn. W R. IV brak k. tytułowej. s. 1-2 naddarte, podklejone. K. 297 /298 naddarta, bez szkody dla tekstu. 600 799 KALENDARZ na rok 1931. Kalendarz reklamowy firmy PERUN. Warszawa 1931 Francuskie Towarzystwo Akcyjne PERUN. 16 cm, s. 136, ilustr. w tekście. Opr. wydawnicza: tektura. Ciekawa typografia, przykład wzorowego druku reklamowego. 90 798 800 KALINOWSKI Adam, ZIEMKIEWICZ Teofil – Jak urządzać ślizgawki. Ślizgawki na stawach i boiskach. Bieżnie do jazdy szybkiej. Boiska hokejowe. Warszawa 1935 Nakładem Koła Wychowawców Fizycznych w Warszawie. 16,5 cm, s. 31, [3], il. 15. Broszura wydawn. 60 801 [KANAREK Eliasz] Mr. PICKWICK in Timberland. 14 drawings by Elias Kanarek with a Preface by James Laver. Warsaw (Warszawa) 1937 Published by the Polish State Forests. 23 cm, s. 12, [2], k. tabl. ilustr. 14, brosz. wydawnicza przewiązana na grzbiecie ozdobnym sznurkiem. Żartobliwe wydawnictwo reklamowe Lasów Państwowych z ilustracjami Eliasza KANARKA (1902-1969), malarza, członka Bractwa św. Łukasza, współautora siedmiu obrazów historycznych przeznaczonych do sali honorowej pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. Po wybuchu wojny pozostał w USA i kontynuował działalność artystyczną. Miejscami zażółcenia w tekście, tablice z ilustracjami w stanie bardzo dobrym. Rzadkie. 500 801 146 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 802 [KOLĘDY] Dwie Kolendy w łatwym układzie na chór mieszany. 1. J. Gall Tryumfy Króla niebieskiego. 2. K. Stecenko Na Ordanskij riczci. Litografował i sztychował nuty J. Konarzewski. Łuck b.r. Wołyński Związek Młodzieży Wiejskiej. 26 cm, k. [4]. 50 KONIUNKTURA Gospodarcza. Wydawnictwo Instytutu Koniunktur Gospodarczych i Cen. Warszawa [1928-1939]. Miesięcznik [1928-1931, później kwartalnik]. Redaktor: Edward Lipiński [od 1929, nr 10]. 29,5 cm. 803 Rok III, 1930 Nr 1 – styczeń. Dołączony spis treści R. II, 1929 40 804 Rok III, 1930 Nr 2 – luty 40 805 Rok III, 1930 Nr 3 – marzec 40 806 Rok III, 1930 Nr 4 – kwiecień 40 807 Rok III, 1930 Nr 5 – maj 40 808 810 Rok III, 1930 Nr 12 – grudzień 40 809 Rok IV, 1931 Nr 2 – luty. Brzegi kart zaplamione. 40 810 KRZYWOSZEWSKI Stefan – Z przeżyć i wrażeń myśliwskich. Z 24 rysunkami Kamila Mackiewicza. Warszawa [1927] Gebethner i Wolff. 30,5 cm, s. 124, [4], ilustracje w tekście, 7 tablic ilustr. (w paginacji). Oprawa: karton wydawn., ilustracja na okładce, uszkodzony grzbiet w górnej i dolnej części, poza tym stan wewnątrz bardzo dobry. 150 811 LANGER Olgierd – Zasady ogłaszania. Wydanie pierwsze. Warszawa 1927 Nakładem Instytutu Naukowej Organizacji. 20 cm, s. [8], 361, [3], il. w tekście 35. Opr. wydawn.: pł. złoc., tłocz. Publikacja oparta na wykładach prowadzonych w Wyższej Szkole dla Handlu Zagranicznego we Lwowie. Wnikliwa analiza rodzącego się rynku reklam w Polsce. Lektura obowiązkowa dla każdego, kto zajmuje się marketingiem. 240 814 147 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 812 LIBELT Karol – Koalicya kapitału i pracy. Napisał… Wydanie 1. Poznań 1868 Nakładem autora. 21 cm, s. [6], 74. Opr. wtórna: ppł. z epoki, grzbiet lekko uszkodzony, przetarcia na krawędziach oprawy, poza tym stan dobry. Nalepka własnościowa „Z księgozbioru Władysława Wszelaczyńskiego Nº 2354”. E. 2, 596. Rzadkie. 160 813 LUTOSŁAWSKI Witold – 20 kolęd na głos i fortepian. 20 Noëls polonais pour chant et piano. Melodje i teksty zaczerpnięto ze śpiewników X. M. Mioduszewskiego /1843/ i ze zbiorów Kolberga. Okładkę i układ projektował L. Gardowski, rysunki wykonała B[ogna]. KRASNODĘBSKA. Kraków 1947 Polskie Wydawnictwo Muzyczne. 33,5 cm, s. 40. Broszura wydawn. 100 814 MALINIAK Juljan – Tytoń w dawnej Polsce. Drzeworytami ozdobił Stanisław O. Chrostowski. Warszawa [1932] M. Arct. 22,5 cm, s. VII, 63, il. 10: inicjały, finaliki w drzeworycie i 1 tablica drzew. (w paginacji). Broszura wydawn., blok luźny. Okładka z ilustr. drzeworytową zabrudzona. Stan tekstu dobry. Zawiera oprócz historii produkcji tytoniu w Polsce, fragmenty z literatury polskiej oraz obszerną bibliografię tematu. Rzadkie. 200 815 MAŁKOWSKI Witold (1884 -1962) – Album 16. karykatur, l. 40-te XX w. Tusz, piórko, akwarela, wymiary rysunków ok. 15 x 12,5 cm; sygnowane monogramem „WM”. Przyklejone na karty albumu 24 x 32 cm; okładki albumu z tektury, grzbiet związany. Karykatury nieokreślonych osób. Na jedynej o większym formacie (15 x 21 cm) data 4 października 1942 r. i nazwisko: „Zygmunt Krachulec”. Ostatnia z karykatur (siedemnasta) innej ręki, sygnowana monogramem wiązanym „BL”. Słownik Artystów Polskich o artyście: „Jeszcze w gimnazjum rysował karykatury […]. W 1912 zamieszczał rysunki w satyrycznym dwutygodniku Abdera…”. 500 816 MAŁY rocznik statystyczny 1939. Warszawa 1939 Nakładem Głównego Urzędu Statystycznego. 16,5 cm, s. XXXII, [2], 424. Broszura wydawnicza, stan dobry. Kompletny opis stanu państwa tuż przed wybuchem II wojny. Bezcenne źródło historyczne. 90 148 817 MENU lunchu na m/s. Batory z dnia 17 kwietnia 1954 roku w klasie turystycznej (w języku angielskim). Polish Ocean Lines. 28 cm. K. [2]. Na okładce reprodukcja obrazu Józefa Pieniążka z 1930 roku przedstawiającego kościółek w Dębnie. 100 818 MENU kolacji na TS /S Stefan Batory z niedzieli 27 kwietnia 1969 roku (Przesmyk Belle Isle) w klasie pierwszej (tekst w języku polskim i angielskim). Polskie Linie Oceaniczne. Gdynia America Line. 29,5 cm. K. [2]. 80 819 MENU śniadania na m/s. Batory z dnia 19 lipca 1954 w klasie turystycznej (tekst w języku francuskim). Polish Ocean Lines. 29 cm. K. [2]. Na okładce reprodukcja obrazu Józefa Pieniążka z 1937 przedstawiającego parę w strojach ludowych z Podegrodzia. 100 820 MIRSKI-ŚWIATOPEŁK Antoni (1907-1942), ksiądz jezuita, zamordowany w czasie wojny przez Niemców na Białorusi – Książeczka służbowa, L. 5463. Warszawa 1935 Związek Harcerstwa Polskiego. 13,5 x 8,5 cm, s. 24, fot. legitymacyjna. Rubryki ręcznie wypełniane. Wystawiona 21 I 1936 r. przez Komendanta Chorągwi Harcerzy — ZHP Okręg Lubelski (podpis nieczytelny). Z odręcznym podpisem właściciela pod fotografią oraz podpisem drużynowego (ksiądz Tomasz Rostworowski). Liczne podpisy i adnotacje wewnątrz książeczki dotyczące przebiegu służby od 1922 r., wraz z udziałem w obozach, przydziałem organizacyjnym (ostatni Wilno). Stan bardzo dobry. 120 821 [MUZEUM Śląskie] Stanisław JANIK – Zwiedzajcie Muzeum Śląskie [1939]; gwasz, 39 x 30 cm, sygnowany po prawej farbą „St. Janik”, u dołu po lewej ponownie, atramentem „Stanisław Janik”. Na odwrocie napis atramentem: „prof. Rutkowski/ Wykonanie trwało 4 godziny wraz ze szkicami wstępnymi”. Praca powstała podczas zajęć Rysunkowego Ogniska Wakacyjnego Liceum Krzemienieckiego. Kazimierz M. RUTKOWSKI (1899-1949), malarz i grafik, był wykładowcą na tych kursach. 360 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 822 NATURGESCHICHTE der Vögel. Mit 195 kolorierten Abbildungen auf 30 Tafeln nebst erläuterndem Texte und 46 Text-Illustrationen, worunter 32 kolorierte Abbildungen von Vogeleiern. Zum Anschaunngs-Unterricht für die Jugend in Schulen und Familien. Mit einem Vorwort Prof. G. H. von SCHUBERT. Neunte Auflage. Esslingen & München b.r. J. F. Schreiber. 32 cm, s. [10], 22, 122, tablic il. XXX. Opr. wydawn.: ppł. Seria: Historia naturalna zwierząt, roślin i minerałów. Część II: Ptaki. Piękne chromolitografie. 240 823 OCHOROWICZ Juljan – Pierwiastki charakteru narodowego. Szkic z psychologii i kultury pierwotnej Słowian centralnych. Warszawa 1907 Nakładem i drukiem M. Arcta. 19 cm, s. 87. Broszura wydawn., reperowana; drobne ubytki grzbietu. Bibljoteka Kultury Polskiej [t. I]. 60 824 OCZAPOWSKI Michał – Gospodarstwo wiejskie obejmujące w sobie wszystkie gałęzie przemysłu rolniczego teoretyczno-praktycznie wyłożone przez… Wydanie drugie. T. I: Agronomia. T. II: O nawozach. [Tylko dwa tomy z dziesięciu]. Warszawa 1848 Nakładem S. H. Merzbacha. 21,5 cm, s. XXXVII, [2], 145; 218, [6]. Opr. wtórna: ppł. bibl. K. tytułowe w obu tomach podklejone, poza tym stan dobry. 300 OGRODNIK. Dwutygodnik poświęcony sprawom ogrodnictwa polskiego. Organ subsydiowany przez Towarzystwo Ogrodnicze Warszawskie i Koło Ogrodników i Miłośników Ogrodnictwa. [Warszawa 1911-1939]. Redaktor [1914-1925] i wydawca [19171924]: Fr.[anciszek] Szanior. 27 cm. 825 Rok VII, 1917, Nº 1-24 (całość rocznika). Opr. introligatorska, pł. z tłocz. tytułem i rokiem na licu i grzbiecie. Pieczątka własn. „Henryk Melchinkiewicz”. 240 826 Rok XII, 1922, Nº 1-23 /24 (całość rocznika). Opr. introligatorska, pł. z tłoczonym złotem tytułem na licu i szyldzikiem. Pieczątka własn. „Henryk Melchinkiewicz”. Ślady kołatka na niektórych kartach. 240 822 827 OKOŁOWICZ Norbert – Wspomnienia z seansów z medium Frankiem Kluskiem. Zbiór dokumentów i materiałów dowodowych z 96-ciu fotografjami i szkicami zjaw, foremek i odlewów zmaterjalizowanych części ciała oraz 23 planami, wykresami i tablicami. Warszawa 1926 Książnica Atlas. 25 cm, s. [16], IV, 588, [4], tablic ilustr. XXXII. Broszura wydawn., okładka po starannej konserwacji, na s. 1-17 niewielkie ślady zalania. Egzemplarz nierozcięty. Relacja z sensacyjnych seansów mediumicznych, żywo dyskutowanych w okresie międzywojennym. Rzadkie. 400 828 OKRASZEWSKI A. (oprac.) – Materjałoznawstwo dla Szkół Dokształcających Zawodowych Rzeźniczo-Wędliniarskich i do użytku praktycznego. Łódź 1933 Wydawnictwo Księgarni Łódzkiej „Czytaj”. 15,5 cm, s. 48, il. w tekście 5. Broszura wydawnicza. Bibljoteka Instytutu Rzemieślniczego w Łodzi. 90 829 PRAWO HIPOTECZNE w Królestwie Polskim. Objaśnione przez Walentego Dutkiewicza, b. Profesora Prawa Cywilnego…. Dodatek (przypisy i orzecznictwo) opracował Ludwik Frenk, adwokat. Warszawa 1936 Marian Ginter-Księgarnia Wydawnictw 149 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Prawniczych. 24 cm, s. 399. Opr. wydawnicza: pł. z tłoczeniami, złocone napisy. 100 834 830 [PREZYDENT RP] „Zarząd miasta Nowego Sącza zawiadamia, że z okazji IMIENIN Najdostojniejszego Prezydenta Rzeczypospolitej IGNACEGO MOŚCICKIEGO na intencję Jego pomyślnych rządów odbędzie się w środę dnia 1 lutego 1939 r. […] Uroczyste NABOŻEŃSTWO […]. Wszystkich właścicieli realności wzywa się o [!] udekorowanie w dniu 1 lutego b. r. swych domów flagami o barwach narodowych. Prezydent miasta mgr St. Nowakowski”. 47,5 x 82,5 cm. Drukarnia Katolicka Alojzego Mółki w Nowym Sączu [druk czcionką czerwoną]. Ślady składania. 100 831 PRZYSZYCHOWSKI Felicjan – Słownik polsko-rossyjsko-niemiecki terminów garbarskich ułożony przez… Warszawa 1895 Druk Jana Cotty. 18,5 cm, s. 28. Broszura wydawn., okładka brosz. naddarta w dolnej części grzbietu. Rzadkie. 150 832 ROCZNIK Lekarski Rzeczpospolitej Polskiej na rok 1938. Urzędowy spis lekarzy. Stan rozmieszczenia lekarzy z dnia 15 maja 1938 r. Warszawa 1938 Naczelna Izba Lekarska. 21 cm, s. [7], IV, szpalt 942 (druk dwuszpaltowy), 945-1289 (druk trzyszpaltowy). Dodatek, s. [11]: ”Spis lekarzy, którzy ukończyli studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w czasie od 1 września 1935 r. do 30 czerwca 1938 r.”. Opr. wydawnicza: pł. tłocz., złoc., przetarcia grzbietu, wewnątrz stan dobry. 280 833 ROCZNIK Przemysłu Odrodzonej Polski 1946-1947. Pod naczelną redakcją Kazimierza Dąbrowskiego. Łódź – Warszawa [1947 ?] Spółdzielnia Wydawnicza „INGOS”. 30,5 cm. Opr. wtórna: karton, grzbiet pł., zachowana tylna okładka. W słowie wstępnym czytamy: „Rocznik […] ma na celu […] zaznajomienie najszerszych rzesz społeczeństwa z ogromnym dziełem Odbudowy życia gospodarczego Państwa […] i dostarczenie dla ogólnego użytku informatora adresowego, któryby ułatwiał znalezienie źródeł zakupu i dostaw we wszystkich dziedzinach przemysłu…”. 200 841 150 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 834 ROCZNIK Wydziału Lekarskiego w Uniwersytecie Jagiellońskim. Tom VIII. Z widokiem zakładu klinicznego i 3ma tablicami. Kraków 1845 [wł. 1846] w Drukarni Uniwersyteckiej. 22,5 cm, s. [4], 233, 1 tablica w Litografii Inst. Tech. Krak., sygnowana „Balicki 1846” i „A. Płonczyński mal.”. Oprawa papierowa, ochronna. Nieaktualne pieczątki własn. Blok książki przełamany. Egz. nierozcięty. W treści m. in.: Czynności Wydziału Lek.; Sprawozdanie z zarządu szpitali krakowskich; Sprawozdanie o stanie zdrowia zwierząt w kraju W. M. Krakowa hodowanych i na strawę zabitych; Wiadomość o 2ch lekarzach polskich z w. XVI; Wpływ stanu meteorologii na śmiertelność. Litografia przedstawia widok Zakładu Klinicznego UJ. 200 Senatu] Drukarnia Państwowa. 29 cm. Druk nr 155, część 1-18. Broszura wydawn. 150 835 ROGALA Leon – Najstarsze czeskie imiona osobowe /dwuczłonowe/. Warszawa 1970 Dział Wydawnictw SGGW. 23,5 cm, s. 95. Nakład 100 egz. Druk powielaczowy. 80 840 SKARŻYŃSKI Tadeusz – Sztuka sprzedawania. Warszawa 1923 M. Arct. 23 cm, s. 158. Broszura wydawnicza. Jeden z pierwszych polskich podręczników psychologii rynku. 100 836 RUSKO-polska terminologija zi zbyrkoju inszych słiw do szkilnoj i priwatnoj nauki. Zładiw Josif TANCZAKOWSKIJ, uczitiel szkoli im. M. Szaszkiewicza u Lwowi. Lwow [Lwów] 1910 nakładem autora. 21,5 cm, s. 90, [1]. Opr. wtórna: ppł. biblioteczne. Pieczątki własn. „Kuźma Michajło” i inna słabo czytelna. Słownik ukraińsko – polski do użytku szkolnego i prywatnego. Rzadkie! 200 837 [RYBKOWSKI Jan] Trzy listy gratulacyjne w maszynopisie, dla wybitnego reżysera filmowego z okazji: 1. 65 rocznicy urodzin i 40-lecia pracy twórczej, datowany 4 kwietnia 1977 od I Sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka (podpis odręczny); 2 i 3: 75 rocznicy urodzin i 50-lecia pracy twórczej z dnia 2. 04. 1987 od Prezesa Rady Ministrów Zbigniewa Messnera (podpis odręczny) i Jana Dobraczyńskiego z 3.04.1987 (podpis odręczny). 30 cm, w okładce do pism urzędowych i kopercie Prezesa Rady Ministrów. 300 838 [SENAT] Sprawozdanie Komisji budżetowej o preliminarzu budżetowym na okres od 1 kwietnia 1937 roku do 31 marca 1938 roku. Sprawozdanie Generalne i Ustawa Skarbowa oraz sprawozdania szczegółowe. Senat Rzeczypospolitej kadencja IV. Warszawa 1937 [Tłoczono z polecenia Marszałka 839 SIENKIEWICZ Krystyna – Haftowane gałgany. Wiersze – Agnieszka OSIECKA. Wydanie 1. [Warszawa] 1988 Młodzieżowa Agencja Wydawnicza. 19 cm, s. 84, [28 – reprodukcje prac aktorki]. Broszura wydawn. Na k. tytułowej dedykacja: ” Od czasu do czasu jest zima, /raz na rok, albo i dwa /nie narzekajmy na klimat /i bierzmy, co los nam da! /Agnieszce /Agnieszka Osiecka /piosneczka /z Cyrku Piosenek /z STS u /Wwa 10. XI. 88”. Dołączone zdjęcie 18 x 13 cm, przedstawiające Elżbietę Czyżewską i Agnieszkę Osiecką [?] na pikniku. 200 841 [SŁOWACKI] Królowi Duchowi na dniu powrotu. Okładka Zofii STRYJEŃSKIEJ. Redagował Tadeusz Świątek. Kraków czerwiec 1927 Teatr Miejski im. J. Słowackiego. 22,5 cm, s. [72], liczne ilustr., fotosy ze spektakli, afisze, projekty scenograficzne. Teksty Stanisława Estreichera, Józefa Kotarbińskiego, Mieczysława Brahmera, Juliusza Kleinera i in. Wykaz przedstawień dramatów Słowackiego od 1850 roku. Ubytki grzbietu, okł. naderwana przy krawędziach. Ekslibris „Z księgozbioru Jana Gębicy” na odwrocie okładki. 120 842 STADTMÜLLER Karol – Niemiecko-polski słownik lotniczy. Przejrzany przez komisję językową Akademji Umiejętności w Krakowie. Lwów – Warszawa MCMXXI [1921] Książnica Polska T-wa Naucz. Szkół Wyższ. 16,5 cm, s. 28. Broszura wydawn., dolny róg k. tytułowej urwany, okładka brosz. naderwana w dolnej części grzbietu. 120 STROJE POLSKIE, z: Sylvain Marechal, Costumes civils actuels de tous les peuples, Paryż 1788. Miedzioryty kolorowane ręcznie akwarelą. 843 KOBIETA Z KRAKOWA (Femme de cracovie) 17,5 x 11,5 cm. 240 151 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 844 POLAK (Polonnois), 17,5 x 11,5 cm. 240 845 SZKOLNE schroniska wycieczkowe. Informator VIII. Rok 1934. Warszawa 1934 Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Skład Główny Książnica – Atlas T. N. S. W. 17 cm, s. 246, [10], ilustr. w tekście, 2 tablice fot., mapa rozkł., „Mapa szkolnych schronisk wycieczkowych”. 30,5 x 37,5 cm. Broszura wydawn. 100 846 TATWICZNY zegar szczęścia. Wydanie drugie. Bydgoszcz b.r. Nakładem Polskiego Kalendarza Astrologicznego, Fr. A. Prengel. 19 cm, k. [2], zegar z ruchomą tarczą, karton. Przedwojenny prospekt opisujący wpływ na nasze zachowanie promieniowania pochodzenia kosmicznego, które przedostaje się na ziemię w postaci tajemniczych rytmicznych wibracji (tatw). Zamieszczono tabelę miejscowości i zegar z ruchomą tarczą pozwalającą sprawdzać odpowiednią tatwę. Stan bardzo dobry. Rzadkie. 120 843 847 TYMCZASOWE ogrody działkowe Zarządu Miejskiego w r. 1941. Wskazówki uprawy. Warszawa 1941 Zarząd Miejski m. Warszawy, Wydział ogrodniczy. 21 cm, s. 28, [4], il. 5. Broszura wydawn. lekko podniszczona na grzbiecie, ślad zagięcia, podkreślenia czerwoną kredką w tekście.Rzadkie. 100 848 [WEDEL i GWIAZDY FILMU] „GWIAZDY EKRANU olśniewają urodą i talentem – CZEKOLADA WEDLA budzi zachwyt nieporównaną delikatnością i subtelnością smaku”. 35 miniaturowych portretów gwiazd filmowych, 6 x 4 cm z zacytowanym tekstem reklamowym na odwrocie fotografii. M.in. Charlie Chaplin, Luise Brooks, Gary Cooper, Joan Crawford, Rudolf Valentino, Jadwiga Smosarska, Adam Brodzisz i Eugeniusz Bodo (wspólne zdjęcie). 200 849 WERMAN Henryk – Prawo o rozwodzie i separacji. Przepisy kodeksów obowiązujących i ustaw związkowych, orzecznictwo sądowe austriackie, rosyjskie i polskie. Warszawa 1939 Księgarnia Prawnicza. 24 cm, s. 266, [2]. Brosz. wydawn., stan dobry. 100 844 152 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 846 850 WIADOMOŚCI Filmowe. Wydawnictwo Filmowego Serwisu Prasowego. Warszawa, Centrala Wynajmu Filmów. R. 2 – 1959, Nr 1-53 ( styczeń – grudzień). 28 cm. Oprawa introligatorska, imitacja płótna. 200 851 WOHLFEIL Kazimierz – Praktyczna grammatyka języka niemieckiego napisana przez… Wydanie trzecie. Lwów 1822 Wytłoczono u Józefa Jana Pillera, C. K. Rządów Kraiowych i szkoł Normalnych Drukarza i Księgarza. 18 cm, s. XVI [brak s. XV-XVI], 17-391. Opr. wtórna: ppł. [współopr.]: WOHLFEIL Kazimierz – Drugi Rozdział Praktycznyej grammatyki niemieckiey przez… ułożoney dla ćwiczenia się w Składni słów. Trzeci Nakład. Lwów 1822 j.w., s. 171. „Mających chęć nauczenia się jezyka Niemieckiego, lub tych, którym albo powołanie albo okoliczności wskazują tego konieczną potrzebę, podzielić można na dwa gatunki główne: iedni nie życzą sobie więcey, tylko aby w obcowaniu towarzyskiem i w sprawach obywatelskich rozmówić się mogli zrozumiale i płynnie […]; drudzy zamierzaią sobie, aby w czasie zostawali na urzędach kraiowych, chcąc przeto interesa większey wagi sprawować, lub też literaturze się poswięcić. […]. Ninieysza Gramatyka praktyczna obydwom tym gatunkom osob służyć może za prawidło”(z Przedmowy). 200 848 153 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 852 853 852 [WITKACY] Stanisław Ignacy Witkiewicz – O ontologicznej beznadziejności logiki, fizykalizmu i pseudo-naukowego monizmu wogóle i o perspektywach koncepcji monadystycznej. Odbitka z XL Rocznika Przeglądu Filozoficznego. Warszawa 1937 Druk Piotr Pyz i S-ka. 24,5 cm, s. 15. Na karcie tytułowej tej rozprawy odręczna dedykacja autora, atramentem: „Panu Doktorowi Alfredowi Tarskiemu ofiarowuje (Witkacy) z wyrazami szacunku, sympatii i podziwu Zakopane 1937 20 /VII”. Alfred TARSKI (1901-1983), logik, filozof, matematyk, był już wówczas samodzielnym myślicielem, co najmniej od opublikowania Pojęcia prawdy w językach nauk dedukcyjnych (1933), która to książka przyniosła mu światową sławę, stanowiąc przełom w historii logiki. Tarski wyjechał w końcu sierpnia 1939 r. na kongres filozoficzny do USA, gdzie już pozostał. Wykładał na Uniwersytecie w Berkeley, stworzył własną szkołę logiczną, był prezesem Międzynarodowej Unii Historii i Filozofii Nauki. Stał się najbardziej znanym w świecie nauki polskim filozofem XX wieku. Witkacy miał odpowiednie przygotowanie i kwalifikacje intelektualne, by czytać i rozumieć prace Tarskiego – a nie było takich czytelników wielu. Dedykacja na własnej rozprawie, która dla autora miała wielkie znaczenie, świadczy też o wzajemnych relacjach obu filozofów – gdyż Witkacy z pewnością był także bardzo interesującym partnerem ówczesnych dyskusji i sporów filozoficznych. Ważny przyczynek do dziejów życia umysłowego w Polsce. 2 800 853 WOLTER Tadeusz – Wzory pisma ozdobnego (modèles d’alphabets). Warszawa [1929] Nakładem autora. 19 x 25 cm, k. 1, 18 tablic ilustr. Broszura wydawnicza. 60 854 ŻABIŃSKI Jan – Z psychologii zwierząt. Ilustrowała Maja Berezowska. Warszawa 1956 PZWS. 20,5 cm, s. 166, [4], il. w tekście 50, fot. autora, opr. wydawnicza: tektura. Na wyklejce dedykacja odręczna dla Lecha Emfazego Stefańskiego i „pani Heleny”. 120 854 154 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 855 855 HELPOLSKI-KUTER Szczepan (1901-1988 lub 1989) – „Szarża kawalerii 1 Pułku Szwoleżerów im. Józefa Piłsudskiego”. Akwarela, ołówek, 25,5 x 41,5 cm w świetle passe-partout, sygnowana l.d. „S. HelpolskiKuter /1939”. Reprodukowana: Żołnierz Wolności. Horyzont, nr 195 z 1987 r., s. 5 – jako ilustracja artykułu Kawaler dwóch Krzyży Walecznych, pióra Wiesława Babiarza. Do obrazu dołączona obszerna nota biograficzna i ksero w/w artykułu. 600 856 MEDAL pamiątkowy z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja. Na awersie popiersie króla Stanisława Poniatowskiego trzymającego Ustawę i napis w otoku: „W PAMIĘĆ 100 LETNIEJ ROCZNICY KONSTYTUCYI 3 MAJA 1791”; na rewersie: na tarczy herby Polski, Litwy i Rusi z Matką Boską Częstochowską w centrum i napis w otoku: „KRÓLOWO POLSKI WYBAW NAS NEW-YORK 3 MAJ 1891 R”. Medal w etui plastikowym; 5 x 5 cm. 500 856 155 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 858 SYGNET męski, patriotyczny z Orłem i Pogonią w owalu. Po bokach wizerunki Orła w koronie. Srebro. 600 859 TŁOK pieczętny z herbem Wieruszowa (Wierusz). Srebro, agat. Wysokość 4 cm, tłok 2 x 2,5 cm. Srebro pr. 800. Herb pochodzenia prusko-pomorskiego. Występował na ziemi wieluńskiej. Używało go ponad 20 rodzin, m.in. Niemojowscy i Kowalscy. „Bo są podwójni Kowalscy. Jedni się Wieruszową pieczętują, na której Kozieł w tarczy jest wyimaginowany z podniesioną zadnią nogą, a drudzy Kowalscy mają za klejnot Korab…” (Zagłoba w rozmowie z Rochem Kowalskim). 900 857 DEWIZKA miedziana w formie plecionego paska dekorowana plakietą z orłem w koronie – połączona z monetą srebrną pięćdziesięciokopiejkową z 1896 r. Na awersie popiersie cara Mikołaja II; na rewersie dwugłowy orzeł z Pogonią w centrum. 600 156 860 OBIEKTYW PHOS Varsovie w oryginalnym futerale. PLANISTIGMAT Nº 310 1:8 F = 200 mm. Futerał skóra, klamry metalowe, wewnątrz wyściełany aksamitem, sygnowany na wieczku „Phos Varsovie”; średnica 5,5 cm, wysokość 5,5 cm. Fabryka przyrządów optycznych Phos założona została przez Aleksandra Ginsberga w 1899 r. w Warszawie, początkowo przy ulicy Leopoldyny, poźniej Belwederskiej. Była to jedyna wówczas firma optyczna na terenie imperium rosyjskiego. Produkowała światowej klasy obiektywy i aparaty fotograficzne oraz na potrzeby wojska celowniki artyleryjskie, peryskopy, wizjery, lornetki. W Warszawie działała do wybuchu I wojny, potem władze rosyjskie ewakuowały fabrykę wraz z personelem do Petersburga. Rzadkość! 600 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 860 859 157 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Indeks osobowy ADAMCZEWSKI Stanisław 1 ALCYATO Jan Chrzciciel 314 ALEXANDER AB ALEXANDRO 657 AMBROŻEWICZ Józef 779 ANCZYC Władysław L. 245 ANECDOTES du Nord 658 APOLLINAIRE Guillaume 128 ANDREJEW Leonidas 6 ANDRIOLLI E. M. (ilustr. ) 186 ANDRZEJEWSKI Jerzy 247 ARSKI Stefan 316 ASKENAZY Szymon 317 ASNYK Adam 129 130 131 ASSERMET François 659 AUGUSTYNOWICZ Aleksander 713 AWERCZENKO Arkadij 5 AVRILLON Jean-Elie 660 AXER Otto (ilustr.) 39 BALBERYSZSKI M. 461 BALIŃSKI Stanisław 133 BARANOWSKI Józef 268 BARBA Eugenio 702 BARCZ Bolesław 197 341 373 411 507 BARRET-BROWNING Elżbieta 132 BARTŁOMIEJCZYK Edmund (ilustr.) 144 BARTOSZEWICZ Kazimierz 318 BARTUSÓWNA Maria 134 BARUCH Maksymilian 485 BATES H. E. 7 BATOWSKI Zygmunt 703 BAWOROWSKI Jerzy 564 BELMONT Leo 462 BERENT Wacław 8 9 158 BEREZOWSKA Maja (ilustr.) 32 160 315 854 BERMAN Mieczysław (ilustr.) 167 218 472 BIAŁOSZEWSKI Miron 135 136 BIELECKI Tadeusz 319 320 BIERNACKI Mikołaj 782 BLUMENTAL Nachman 477 BŁYSKOSZ Józef 565 BOBRZYŃSKI Jan 428 BOCCACCIO Giovanni 10 BOCHNIAK Adam 501 BOGUSŁAWSKI Antoni 137 BOGUSZ Marian (ilustr.) 189 190 BOKIEWICZ Jan (ilustr.) 51 BONASEWICZ B. 784 BONIFACIUS VIII 662 BORDOWICZ Maciej Zenon 246 BORKIEWICZ Adam 321 BORKOWSKI-DUNIN Jerzy Sewer 346 BOROWSKI Tadeusz 11 BORWICZ Michał Maksymilian 463 464 BOSSUET Jakob Benign 663 BRATKOWSKI Jan 322 BRATKOWSKI Stefan 246 BRANDSTAETTER Roman 247 BRATNY Roman 12 BRAUN Jerzy 138 BRAUN Mieczysław 139 140 BRODZIŃSKI Kazimierz 13 BRONIEWSKI Władysław 141 BRUNELLESCHI Umberto 538 BRYAN Julien 450 BRZECHWA Jan 269-272 BRZESKI JANUSZ MARIA (ilustr.) 7 391 BRZĘCZKOWSKI St. (ilustr.) 259 508 BRZĘKOWSKI Jan 142 BUKOWSKI Andrzej 497 BUKOWSKI Jan (ilustr.) 267 BUNIKIEWICZ Witold 248 BURNETT Francis H. 273 BYSTROŃ Jan St. 323 487 CALLIER A. 761 CARY Lucjan 14 CELNIKIER Izaak (ilustr.) 187 CHMAJ Ludwik 324 CHĘTNIK Adam 499 CHODKIEWICZ Jan Karol 552 CHODOWIECKI Daniel 633 704 CHODŹKO Ignacy 15 16 CHOŁONIEWSKI Antoni 325 CHROSTOWSKI Stanisław Ostoja 317 385 434 546 814 CHOPIN Fryderyk 553 CIECHANOWIECKI Andrzej 705 CLAUDEL Paul 249 CLEMENCEAU Georges 548 COMES Natalis 664 CYCERON 666 CYPRIAN Tadeusz786 CZAJKOWSKI Michał 17 CZAPLIŃSKI Władysław 326 CZAPSKA Maria 327 CZARTKOWSKI Adam 328 392 417 CZECZOT Andrzej 648 649 CZECHOWSKA Julia 762 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl CZECHOWSKI Aleksander 365 CZERMAK Wiktor 329 CZERMAŃSKI Zdzisław (ilustr.) 47 173 CZERPER E. (ilustr.) 44 CZOŁOWSKI Aleksander 502 CZUCHNOWSKI Marian 18 330 DALI Salvadore 634 DAMBROWSKI Samuel 667 DASZEWSKI Władysław (ilustr.) 121 172 201 DASZYŃSKI Ignacy 332 DAVID François A. 682 DAWSKI Stanisław 635 DĄBROWSKI Jan 333 DEDINGER Johann 668 DEDIO Stanisław 464 DEMBIŃSKA Anna 334 DEOTYMA - patrz Łuszczewska Jadwiga DERYNG Antoni 465 DESSELBERGER Jerzy (ilustr.) 149 DEX Leo 274 DĘBICKI Stanisław (ilustr.) 59 DĘBICKI Zdzisław 143 DISNEY Walt 284 – 288 DISSLOWA Marja 763 DŁUBAK Zbigniew (ilustr.) 189 DMOWSKI Roman 20 319 320 377 462 DOBRACZYŃSKI Jan 19 DOBROWOLSKI Stanisław Ryszard 144 DOBROWOLSKI Tadeusz 706 DORÉ Gustaw 541 DUFY Raoul (ilustr.) 128 DUNIKOWSKI Xawery 716 717 DUNSANY, lord 251 DURAND Jean N. L. 708 DYGAT Stanisław 21 DYTEL Zdzisław 145 DWORAK Krystyna (ilustr.) 135 EHRLICH Ludwik 337 EILE Henryk 338 526 EVERT Władysław Ludwik 789 FAJANS Maksymilian 573 FEDEROWICZ Jan Kanty 566 FELDMAN Wilhelm 22 FENELON François de Salignac 669 FENICHEL Abba 463 FERRER F. W. 275 FERSTER Karol 463 FILIPOWICZ Kornel 24 FILIPOWICZ Zofia 146 FIUMEL Antoni 790 FLAXMAN John 534 FLEURY Claude 670-680 FORSTER Charles 533 FREDRO Maksymilian (ilustr.) 185 FRIESE Christian 339 FRYDERYK August I 554 FRYDERYK Jagiellończyk 555 GACKI Stefan K. 147 GADOMSKI Jan 25 GAJ Jacek (ilustr.) 46 GALLI Edward M. 148 GAŁCZYŃSKI Konstanty Ildefons 149 150 GASZYŃSKI Konstanty 26 GAWIŃSKI Antoni (ilustr.) 291 GĄSIOROWSKI Wacław 340 GELBARD Izabela (Czajka) 466 GÉRALDY Paul 151 GERSON Wojciech 632 636 GINSBERT J. 341 GIRS Anatol 197 341 373 411 507 GIRARD Gabriel 681 GLIKSMAN Georges 467 GLIŃSKI Kazimierz 152 GLOGER Zygmunt 342 GOETEL Ferdynand 507 GOJAWICZYŃSKA Pola 27 GOMBROWICZ Witold 28 GOMULICKI Wiktor 153 491 527 GOTARD Jan 637 GOTTLIEB Leopold 536 GÓRSKI Mikołaj (ilustr.) 59 GÓRSKI Konrad 29 GRABOWSKI Stanisław 638 GREY Allan C. 765 GROCHOWIAK Stanisław 154 GRODZIEŃSKA Wanda 155 GRONOWSKI Tadeusz (ilustr.) 203 531 768 GROTOWSKI Jerzy 702 GRUBIŃSKI Wacław 29 GRUDZIŃSKI Stanisław 156 GUILLOIS Ambroży 791 GUMOWSKI Marian 347 HANDELSMAN Marceli 336 HAHN Wiktor 343 HANCARVILLE P. F. Hugues d’ 682 HAMILTON Wiliam 682 HARLENDER Zdzisław 30 HARTLEB Kazimierz 344 345 HEIDRICH Andrzej (ilustr.) 34 35 36 54 158 315 HELPOLSKI-KUTER Szczepan 855 HEMAR Marjan 157 HERBERT Zbigniew 158 HERTEL Józef 498 HERTZ Jan Adolf 252 HEZJOD 159 HILLAR Małgorzata 160 159 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl HILLER Karol 719 HIN-BAK Hanna 161 HIPOKRATES 683 HIRSCHFELD Ludwik 792 HIRSZFELD Ludwik 364 HISZPAŃSKA-NEUMAN Maria (ilustr.) 11 236 HOLEWIŃSKI Józef (ilustr.) 544 HOŁUJ Tadeusz 31 HOMER 534 684 HORACY 685 HOSZOWSKI Konstanty 348 HULEWICZ Jerzy (ilustr.) 9 10 249 HUTTICH Johann 686 HUZARSKI Jerzy 462 ICIEK S. A. 484 IŁŁAKOWICZÓWNA Kazimiera 276 IWANOW Wsiewołod 32 IWASZKIEWICZ Jarosław 33 34 35 162 163 249 IŻYCKI Władysław 36 JACKOWSKI Tadeusz 639 JACHIMECKI Zdzisław 795 JAKUBOWSKI Wojciech 640 641 JALOVEC Karel 710 JAN XXII 662 JAN KAZIMIERZ, król Polski 556 JANIK Stanisław 821 JANOSZANKA Michalina 500 JANOWSKI Aleksander 277 JANUSZEWSKA Hanna 278 JÁROSY Fryderyk 37 38 JASIŃSKI Ignacy 796 JASTRZĘBOWSKI Wojciech 415 JAWOROWSKI Jerzy (ilustr.) 2 202 JĘDRZEJEWICZ Jan 797 JOHN Edmund (ilustr.) 261 160 JÓŹWIAK Teofil 642 JUSZCZAK Wojciech (ilustr.) 125 KAGANOWSKI Efraim 39 KAHAN Henryk 513 KALETA Roman 315 KALICKI Witold (ilustr.) 293 294 KALINOWSKI Adam 800 KALLIMACH Filip Buonaccorsi 366 KAMIŃSKI Jan Nepomucen 253 KAMIŃSKI Zygmunt 551 KAMOCKI Franciszek 349 KANN Maria 469 KANAREK Eliasz (ilustr.) 801 KAPLIŃSKI Leon 632 KAPUSTA Janusz 539 KAPUŚCIŃSKA M. 770 KARASIEWICZ Władysław 367 KARPIŃSKI Światopełk 164 KERMISZ Józef 470 KIEŁCZEWSKI Ignacy Skarbek 40, KIENIEWICZ Stefan 368 KIRKOR Stanisław 350 KLEMENS V 662 KONARSKA Janina (ilustr.) 157 701 KONARSKI Szymon 350 352 -356 KONDRATOWICZ Ludwik 165 KONOPNICKA Maria 166 167 254 279 280 KONWICKI Tadeusz 41 42 KORBOŃSKI Stefan 43 KORCZAK Janusz 471 KOŘISTKA Carl 522 KOROSADOWICZ Zbigniew 523 KORZON Tadeusz 369 KOSSAK Juliusz (ilustr.) 204 KOSSAK Wojciech 735 KOŚCIUSZKO Tadeusz 343 557 KOTFICKI Benedykt 688 KOTSIS Aleksander 632 KOWALSKA Ewa 168 KOWARSKI Felicjan S. 720 KOZICKI Stanisław 370 KRAKOWSKI Aleksander (ilustr.) 14 KRASICKI Ignacy 536 537 KRASIŃSKI Zygmunt 66 558 KRASNODĘBSKA-GARDOWSKA Bogna 813 KRASZEWSKI Józef Ignacy 281 282 KRAUSHAR Alexander 371 KROPOTKIN Piotr 372 KRZEMIENIECKA Lucyna 283 KRZYWICKI Teodozjusz 169 KRZYWOSZEWSKI Stefan 810 KUBALA Ludwik 374 KUBAŠTA Vojtěch 308 KUCHARZEWSKI Jan 375 KUCZBORSKA Irena (ilustr.) 269 KUGLIN Stanisław (ilustr.) 238 KUHN Alfred 738 KUKIEL Marian 376 KUŁAKOWSKI Mariusz 377 KUMANIECKI Kazimierz Wł. 378 KWAŚNIEWICZ W. 265 267 KWIATKOWSKI Remigiusz 170 LA FENESTRE Jerzy 44 LA FONTAINE 538 LAM Stanisław 4 LANGE Antoni 171 LANGER Olgierd 811 LANTIER E. 45 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl LASSAR-COHN 767 LEC Stanisław Jerzy 46 172 LECHOŃ Jan 47 173 LEIXNER Otto 48 LEJKIN N. A. 49 LEMAŃSKI Jan 174 LENARTOWICZ Teofil 175 176 177 LENICA Jan (ilustr.) 42 LESZCZYŃSKI Edward 178 LESZCZYŃSKI Jan 179 LEŚMIAN Bolesław 180 LEŚNIEWSKA Aleksandra 289 LEŚNIEWSKI Czesław 379 LEŚNODORSKI Bogusław 380 LESZIN-KOPERSKI Jerzy 125 LIBELT Karol 812 LIDIN Władimir 50 LIGOCKI Edward 181 LIGUORI Alfonso 689 LILJEFORS Bruno 739 LIMANOWSKI Bolesław 381 LINKE Bronisław (ilustr.) 26 722 LIPIŃSKI Wacław 382 LIPKOWSKI Józef 182 LOEFLER Leopold 632 LORENTOWICZ Jan 126 LUDWIG Emil 386 LUTOSŁAWSKI Witold 813 LYALL Edna 290 ŁASZCZYŃSKA Olga 351 ŁAZARSKI Władysław 317 ŁEMPICKI Stanisław 387 ŁOWMIAŃSKI Henryk 388 ŁOZA Stanisław 331 ŁUSZCZEWSKA Jadwiga 291 MACHAN Wacław (ilustr.) 137 MACKIEWICZ Kamil (ilustr.) 63 299 810 MACKIEWICZÓWNA Maria (ilustr.) 293 MACPHERSON James 183 MADEJ Bogdan 51 MAJDAŃSKI Walenty 768 MAJEWSKI Mieczysław 643 MAKOWSKI Tadeusz 535 MAKUSZYŃSKI Kornel 134 184 MALCZEWSKI Antoni 185 186 MALECZYŃSKI Karol 389 MALINIAK Juljan 814 MAŁACHOWSKI Juliusz 559 MAŁKOWSKI Witold 815 MANN Z. 528 MANDALIAN Andrzej 187 MANDELSZTAM Osip 187 MARCZAK-OBORSKI Stanisław 189 190 MARCZYŃSKI Adam (ilustr.) 211 MARK Bernard 472 473 MARSCHALL Bogusław 344 MARTIALIS Marcus 690 MARYLSKI-ŁUSZCZEWSKI Antoni 567 MASTKOWSKI Zygmunt 52 MATEJKO Jan 632 740 MAZURKIEWICZ Karol ks. 769 MELEZIN Abraham 474 MENDELSONOWA Maria 390 MENKES Zygmunt 723 MICIŃSKI Tadeusz 53 MICKIEWICZ Adam 54 91 192 193 560 561 MIĘDZYRZECKI Artur 194 MIKLASZEWSKI Jan Samuel 430 MIKUCKI Sylwjusz 357 MIKULSKI Kazimierz (ilustr.) 23 MILOSZ Czeslaw 539 MIŁOSZ Oskar 195 MIRABEAU Gabriel 691 MIRSKI-ŚWIATOPEŁK Antoni 820 MISKY Ludwik (ilustr.) 239 240 MOCZULSKI Leszek Aleksander 196 MONIUSZKO Stanisław 562 795 MONTGOMERY of Alamein 391 MORAND Réne 540 MORAWSKI Stanisław 392 MORCINEK Gustaw 393 MORGAN, Lady 55 MROZOWICKA Irena 292 MROŻEWSKI Stefan (ilustr.) 90 MUCHARSKI Jan (ilustr.) 38 MÜLLER-BOHN Hermann 394 MYCIELSKI Jerzy 742 MURILLO Didacius 692 NAGLEROWA Herminia 56 NAŁKOWSKI Wacław 57 NANKE Czesław 358 NECHAY Jerzy 793 NEUGEBAUER Salomon 693 NIEDZIELSKI Bolesław 58 NIEMCEWICZ Julian Ursyn 198 NIEMOJEWSKI Andrzej 59 NIEMOJOWSKI Jan Nepomucen 399 NIRSTEIN Zygmunt 650 651 NIŻYŃSKI Marian 199 NORBLIN Stafan (ilustr.) 5 6 NORWID Cyprian 54 (rys.) 60 61 255 NOWACZYŃSKI Adolf 62 NOWAKOWSKI Zygmunt 63 OCZAPOWSKI Michał 824 OCHOROWICZ Juljan 823 OKOŁOWICZ Norbert 827 161 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl OKRASZEWSKI A. 828 OLSZEWICZ Bolesław 383 OPPENHEIM Józef 524 OPPMAN Artur 293 294 503 ORŁOWICZ Mieczysław 530 ORŁOWSKA-GABRYŚ Maria (ilustr.) 297 ORŁOWSKI Zenon 794 OSSENDOWSKI Ferdynand A. 483 486 495 504 506 OTWINOWSKI Stefan 475 OWIDIUSZ 64 PACZKOWSKI Jerzy 200 PACZOSKA Irena 295 PAJZDROWSKI Nikodem 510 PASEK Jan Chryzostom 404 PASTERNAK Leon 201 PASZKOWSKA W. 296 PAWLIKOWSKAJASNORZEWSKA Maria 202 PERDELWITZ Richard 405 PETERSOWA Zofia 65 PIASECKI Bolesław 406 PIENIĄŻEK-ODROWĄŻ Jerzy 359 PIŁSUDSKI Józef 407 408 426 PINI Tadeusz 66 PIWARSKI Jan Feliks 570 PIWARSKI Kazimierz 409 PLUMELLE Georges 543 PŁOMIEŃSKI Jerzy E. 67 PNIEWSKI Władysław 508 PODHORSKI-OKOŁOW Lech 203 POL Wincenty 204 POLIŃSKI Józef 494 PONIATOWSKI Józef, książę 563 POPIEL Karol 416 PORAZIŃSKA Janina 297 POSSELT Franz 694 162 POTOCKI Szczęsny Stanisław 417 POTWOROWSKI Tadeusz (ilustr.) 256 PRÉVOST Marcel 543 PROCAJŁOWICZ Antoni (ilustr.) 181 212 231 PRÓCHNIK Adam 421 PRUS Bolesław 544 PRZEZDZIECKI Renaud (Rajmund) 422 PRZYBOŚ Julian 205 PRZYBYSZEWSKI Stanisław 68 423 PRZYSZYCHOWSKI Felicjan 831 PUSZKIN Aleksander 545 PUZYNA Józef 88 RABSKI Władysław 424 RACINE Louis 206 RADEK Karol 425 426 RADZIEJOWSKA W. 770 RAMUZ Charles F. 257 RAPACKI W. 69 RAPPAPORT Józef [RAORT] 512 RAZUMOWSKI Kirył 568 REMBOWSKI Jan 53 RÉVEIL Achille 534 RIMBAUD Jan A. 206 RODZIEWICZÓWNA MARIA 70 – 88 ROGALA Leon 835 ROGOSZÓWNA Zofia 299 ROŚCISZEWSKI Mieczysław 771 ROZTWOROWSKI Michał 335 ROŻANKOWSKI Teodor (ilustr.) 1 273 ROŻENEK Jakub 429 RÓŻEWICZ Tadeusz 209 210, 211 RÓŻYCKI Samuel 569 RUSSELL of LIVERPOOL 430 RUSZCZYC Ferdynand 143 452 RUDNICKI Marek (ilustr.) 141 155 RUDZIŃSKI Andrzej (ilustr.) 162 247 RYBKOWSKI Jan 837 RYDEL Lucyan 212 RYMKIEWICZ Władysław 246 [SADI] SA’DY z Szyrazu 213 SAMSON Jules 772 SAPIECHA Eustachy 431 SAPIEHOWIE 431 SAWICZEWSKI Stanisław (ilustr.) 503 SAWKA Jan (ilustr.) 196 SCHILLER Fryderyk 214 SCHMID Chanoine 300 SCHMIDT Georg 568 SCHNITZLER Artur 258 646 SCHOUPPE Alfred 632 SCOTT Walter 301 SEMET Maecellin 543 SÉVIGNÉ Madame de 432 SHAKESPEARE William 215 216 546 SIEDLECKI Michał 217, SIEMASZKO Olga (ilustr.) 141 223 282 SIEMIRADZKI Henryk 729 SIENKIEWICZ Krystyna 839 SIENKIEWICZ Henryk 89 90 SIENNICKI Jerzy 749 SIESTRZYŃSKI Jan 570 SIMMLER Józef 632 SKARBEK Fryderyk hr. 448 SKARSZEWSKI Jan Żuk 433 SKARŻYŃKI Stanisław 434 SKARŻYŃSKI Tadeusz 840 SKOCZYLAS Władysław 644 645 550 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl SKOKOWSKI Stanisław 218 SKRZYPEK Stanisław 435 SKULSKI Władysław 436 SŁOMIŃSKI Stanisław 773 SŁONIMSKI Antoni 2 219 SŁOŃSKI Edward 127 143 SŁOWACKI Juliusz 90 220 547 841 SROKOWSKI Jerzy (ilustr.) 283 STACHOŃ Bolesław 437 STACHURSKI Marian 123 STADMÜLLER Karol 842 STAFF Leopold 221 222 223 STALIN Józef 224 STAROWIEYSKI Franciszek 652 750 STASZEWSKA Danuta (ilustr.) 154 194 STARZYŃSKI Roman 438 STARZYŃSKI Stefan 520 STĘPOWSKI Janusz 259 STOKOWSKA Saryusz Marzena 774 STOPKA Andrzej (ilustr.) 247 STRUTYŃSKI Juliusz 225 SUE Eugeniusz 91 – 96 SUSKI Julian 441 SWIEYKOWSKI Emmanuel 741 SWIFT Jonathan 302 SYROKOMLA patrz Kondratowicz L. SZANCER Jan Maria (ilustr.) 278 306 529 537 SZEKSPIR William patrz Shakespeare SZELĄGOWSKI Adam 442 SZELBURG Zarembina Ewa 97 SZEWCZENKO Taras 226 SZTABA Zygmunt 303 SZUJSKI Józef 260, SZWANKOWSKI Eugeniusz 521 SZYMANOWSKI Karol 98 TAGORE Rabindranath 261 TARNOWSKI Juliusz 571 TARNOWSKI Stanisław 227 TARSKI Alfred 852 TAUBER-ZIÓŁKOWSKI Andrzej 100 TCHÓRZEWSKI Jerzy (ilustr.) 219 THEMERSON Franciszka (ilustr.) 270 THON Ozjasz 479 TETMAJER Kazimierz Przerwa 101 102 228 229 230 231 755 TOMASZEWSKI Henryk (ilustr.) 21 222 TOPOLSKI Feliks 199 (ilustr.) 756 757 TOULOUSE-LAUTREC Henri (ilustr.) 547 TRAPP Georg H. 646 TRAUGUTT Romuald 444 TREPKOWSKI Tadeusz 316 TRETER Mieczysław 758 TRIPPLIN Aniela 103 TROCZYŃSKI Konstanty 104 T’SERSTEVENS Albert 99 TUWIM Juljan 105 232 TYCZYNA Paweł 233 TYROWICZ Marian 445 TYSZYŃSKI Aleksander 106 UJEJSKI Kornel 234 ULANOWSKI Tadeusz 446 UNIECHOWSKI Antoni 475 536 547 653 654 655 656 UNDSET Sigrid 549 URUSKI Seweryn 360 USZACKA Maria (ilustr.) 272 WAJWÓD Antoni 393 WALENTYNOWICZ Marian (ilustr.) 295 WALEWSKA Marja 449 WASYLEWSKI Stanisław 550 WAŚKOWSKI Antoni 235 WAŚKOWSKI Wacław 545 WATULEWICZ Józef 361 WAXMAN Józef 775 WELOŃSKI Pius 488 WERMAN Henryk 849 WESTWALEWICZ Stanisław (ilustr.) 124 WĘGIERSKA Zofia 119 WĘŻYK Franciszek 309 WEYSSENHOFF Józef 107 108 WIECZORKIEWICZ Bronisław 109 WIERZYŃSKI Józef 452. WIERZYŃSKI Kazimierz 236 237 WILBIK Teresa (ilustr.) 272 WIŚNIEWSKA Maria 262 WIŚNIEWSKA Wanda 310 WISZNICKI Mikołaj (ilustr.) 277 WITKIEWICZ Stanisław 110 731 759 852 WITKIEWICZ Stanisław Ignacy 53 731 759 852 WITWICKI Władysław 457 WITZ Ignacy (ilustr.) 97 421 WŁODARSKI Aleksander 362 WOHLFEIL Kazimierz 851 WOJCIESZEK Anna 776 WOJTKIEWICZ Witold (ilustr.) 178 WOLTER Tadeusz 853 WÓJCIK Karol 186 WRONIECKI J. J. (ilustr.) 195 WRÓBLEWSKI Kazimierz 454 WUJEK Jakub, 699 WYGODZKI Stanisław 238 WYPLER Jan 363 163 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl WYSPIAŃSKI Stanisław 22 263 264 ZACHAREWICZ Konstanty (ilustr.) 53 ZAGÓRSKI Jerzy 239 ZAGÓRSKI Włodzimierz 240 ZAIDENMAN L 481 ZAK Eugeniusz 732 540 733 ZAKRZEWSKI Włodzimierz 647 ZAMECZNIK Stanisław (ilustr.) 271 ZAMOYSKI Stanisław 456 ZAPOLSKA Gabriela 111 ZAWADZKI M. A. 778 ZBIERZCHOWSKI Henryk 311 164 ZECHENTER Witold 240 ZEGADŁOWICZ Emil 112 242 243 ZIELIŃSKI Tadeusz 457 481 ZIEMKIEWICZ Teofil 800 ZIENKIEWICZ W. 528 ZIMMER Szczepan 113 ZJAWIŃSKI Bolesław 341 373 385 ZUBRZYCKI Jan Sas 458 ŻABIŃSKI Jan 854 ŻECHOWSKI Stefan (ilustr.) 18 ŻELEŃSKI-BOY Tadeusz 501 ŻEROMSKI Stefan 1 114 – 117 551 ŻEROMSKI Tadeusz 459 ŻMICHOWSKA Narcyza 118 119 ŻMUDA Alfred 476 477 ŻUŁAWSKI Jerzy 265 266 267 ŻURAKOWSKA Zofia 312 ŻYWINA Józef 244 Indeks nie obejmuje działów: Portrety; Widoki Plik pobrany ze strony www.portolan.pl Indeks rzeczowy AFRYKA 483 AMERYKA PŁN 484 ALKOHOL 796 ANATOMIA 792 ANTOLOGIE i ALMANACHY 2 3 4 19 105 120-127 508 ANTROPOLOGIA 823 AWANGARDA ROSYJSKA 721 728 BALNEOLOGIA 794 BAŁTYK i okolice 197 409 411 442 490 508 513 532 BIBLISTYKA 59 661 662 667 669 699 781 BIOGRAFIE i OPRACOWANIA 1, 19, 20, 40, 47 54 66 69 88 98 100 106 113 319 320 327 366 367 368 374 379 381 390 421 425 426 431 444 449 454 BHP 787 BLISKI WSCHÓD 486 BUDOWNICTWO 785 793 CERAMIKA 712 715 725 DEMOGRAFIA 768 EKONOMIA 668 789 803 804 805 806 807 808809 812 EPISTOLOGIA 25 61 110 377 691 FILM 89 848 850 FOTOGRAFIA 786 860 GENERALNE GUBERNATORSTWO 400-402 420 780… HISTORIA II RZECZPOSPOLITEJ 332 341 373 385 407 410 412 419 451 455 492 507 511 514-519 525 838 HUCULSZCZYZNA 492 495 JĘZYKOZNAWSTWO 851 852 KASZUBY 497 KONSTANCIN 498 KOSMOGRAFIA 797 KRESY WSCHODNIE 492 502 505 506 KRYTYKA LITERACKA 22 28 67 100 104 106 109 KSIĄŻKA (historia), 735 737 KUCHNIA i KSIĄŻKI KUCHARSKIE 762 763 766 KURPIE 499 LEGIONY 321 LITWA 15 16 LOGIKA 853 LUTNICTWO 710 MEDYCYNA 832 834 METEOROLOGIA 784 MINIATURY 724 741 OGRODNICTWO 825 826 847 OPRAWY artystyczne i sygnowane 22 59 108 119 186 197 265 267 317 341 373 385 543 735 PAMIĘTNIKI i DZIENNIKI 25 27 328 333 340 399 404 417 PEDAGOGIKA 769 772 PIELĘGNIARSTWO 790 PODRÓŻE 45 434 483 484 486 PORADNIKI 761 764 767 POWSTANIA NARODOWE 338 339 418 PRAWO 313 335 336 337 378 380 400 401 402 419 439 444 455 456 657 665 696 697 698 829 838 849 PRZETWÓRSTWO SPOŻYWCZE 770 776 PSYCHOLOGIA ZWIERZĄT 854 PSZCZELARSTWO 779 REKLAMA 799 811 840 848 ROLNICTWO 824 825 826 SATYRA 5 49 64 107 227 815 SEKSUOLOGIA 773 SŁOWNIKI 105 788 831 836 842 SPORT 800 STAROŻYTNOŚĆ 45 63 657 682 684 685 686 STATYSTYKA 816 SZKŁO ARTYSTYCZNE 725 SZKOLNICTWO ZAWODOWE 785 793 828 ŚLĄSK 489 TANIEC i TANIEC TOWARZYSKI 765 775 TATRY 492 522 523 TEATR POLSKI 702 714 841 TEOLOGIA 324 670-680 782 791 TURYSTYKA 845 TYTOŃ 814 UZDROWISKA polskie 794 WARSAWIANA 39 450 485 487 494 498 503 520 521 526 527 528 529 530 531 ZŁOTNICTWO 705 ŻYCIE TOWARZYSKIE – Obyczaje 25 315 328 392 771 774 777 778 165 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl WYKAZ SKRÓTÓW acc. = accessit (współwydane/y) adl. = adligat (współoprawne/y) akw. = akwaforta b.a. = bez autora b.m. = bez miejsca wydania BN = Biblioteka Narodowa b.r. = bez roku wydania b.w. = bez wydawcy brosz. = broszura ded. = dedykacja drzew. = drzeworyt E. = Estreicher egz. = egzemplarz faksym. = faksymile, faksymilia fot. = fotografie ilustr. = ilustracje j.w. = jak wyżej k. = karta k. tyt. = karta tytułowa litogr. = litografia łac. = łaciński/a/e miedz. = miedzioryty 166 NK = Nowy Korbut opr. = oprawa pap. = papier perg. = pergamin pl. = plansza, karta pł. = płótno p.-p. = passe-partout PSB = Polski Słownik Biograficzny psk= półskórek ppł. = półpłótno pperg. = półpergamin ryc. = rycina rys. = rysował ryt. = rytował s. = strona/y sygn. = sygnował/sygnatura t. = tom tabl. = tablica/e tłocz. = tłoczenia wol. = wolumin/y współopr. = współoprawny wyd. = wydanie/wydał złoc. = złocenia Plik pobrany ze strony www.portolan.pl 167 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl WARUNKI SPRZEDAŻY 1. Przedmiotem aukcji są książki i obiekty kolekcjonerskie, powierzone przez Klientów Domowi Aukcyjnemu. 2. Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI podejmuje się sprzedaży, w imieniu Właścicieli, przedmiotów będących ich wyłączną własnościa, nie objętych postępowaniem sądowym i skarbowym, wolnych od zajęcia i zastawu oraz jakichkolwiek praw osób trzecich. 3. Ceny podane w katalogu są cenami wywołania rozpoczynającymi licytacje. 4. Aukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi przepisami prawnymi przez upoważnioną osobę – Aukcjonera. 5. Aukcjoner ma prawo wycofać dowolne obiekty bez podania przyczyny, decyduje o tzw. postąpieniu w licytacji, a także rozstrzyga sytuacje sporne. 6. Opisy zawarte w katalogu mogą być uzupełnione lub zmienione przez Aukcjonera przed rozpoczęciem licytacji. 7. W licytacji biorą udział wyłącznie osoby, które posiadają numer licytacyjny. Odbiór numeru licytacyjnego jest równoznaczny z zaakceptowaniem Regułaminu aukcji i warunków sprzedaży. 8. Osoby, które nie biorą osobiście udziału w aukcji, mogą dokonać zakupu za pośrednictwem organizatora, lub korespondencyjnie z podaniem oferowanej ceny – limitu, który pozostaje informacją ściśle poufną. Zgłoszenie udziału w aukcji za pośrednictwem organizatora zobowiązuje Klienta do kupna obiektu co najmniej po cenie wywołania. 9. W zamówieniach korespondencyjnych prosimy podać nr katalogowy, nazwisko autora i pierwsze słowo tytułu oraz najwyższą oferowaną cenę (limit). Informacje te mają charakter ściśle poufny. Korespondencję prosimy kierować na adres: Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI, 05-822 Milanówek, ul. Grodeckiego 17, e-mail: [email protected], [email protected] 10. Zakończenie licytacji danego obiektu następuje w momencie uderzenia mlotkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy kupna-sprzedaży. 11. Do wartości kontraktu doliczamy 7% opłaty organizacyjnej. 12. Kupione przedmioty wysyłamy pocztą kurierską; można je także odebrać w siedzibie Domu Aukcyjnego, w Milanówku, ul. Grodeckiego 17. 13. Całość należności za kupione przedmioty powinna być zapłacona gotówką lub przelewem, nie później niż po siedmiu dniach od daty Aukcji. Po tym terminie Dom Aukcyjny ma prawo anulować kontrakt i obciążyć Nabywcę kosztami wynikłymi z tego tytułu. Wpłaty prosimy kierować na konto: Dzieła Sztuki, Maria Ochalska 66 1020 1097 0000 7902 0003 2409. 14. Prawo własności zakupionego obiektu przechodzi na Nabywcę w momencie dokonania całej wpłaty. 15. Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI gwarantuje zgodność opisu katalogowego ze stanem faktycznym. W przypadku wykazania rażącej niezgodności stanu przedmiotu kupionego z opisem, nabywca ma prawo zwrotu takiego obiektu do 14 dni od daty aukcji. 16. Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI nie ponosi odpowiedzialności za wady prawne i ukryte wady fizyczne wystawionych na aukcję przedmiotów. 17. Biblioteka Narodowa, Biblioteka Jagiellońska, Archiwum Główne Akt Dawnych oraz Muzea Narodowe mają prawo pierwokupu po najwyższej wylicytowanej cenie. Dom Aukcyjny przypomina: zgodnie z obowiązującymi przepisami gromadzimy dane osobowe Klientów dokonujących transakcji o wartości powyżej 15 000 euro. 168 okl_336x235s5g12_168str.qxd 11/12/12 12:58 AM Page 2 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl okl_336x235s5g12_168str.qxd 11/12/12 12:58 AM Page 1 Plik pobrany ze strony www.portolan.pl DOM AUKCYJNY OKNA SZTUKI AUKCJA 25 (175) 1 grudnia 2012 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI 05-822 Milanówek ul. Grodeckiego 17 WARSZAWA, 1 XII 2012