System rozgrywek ORLEN Ligi sezon 2015/2016

Rozgrywki ORLEN Ligi obejmują dwie fazy:
1) Faza zasadnicza: dwie rundy rozgrywane systemem „każdy z każdym - mecz i rewanż” z
udziałem 12 drużyn.
2) Faza play-off: W fazie play off o tytuł Mistrza Polski grają zespoły, które po zakończeniu
fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 4. Rywalizacja o tytuł Mistrza
Polski obejmuje dwie rundy. W I rundzie zespoły grają do dwóch wygranych meczów.
Gospodarzami pierwszego oraz ewentualnie trzeciego meczu będzie zespół, który po fazie
zasadniczej rozgrywek zajął wyższe miejsce w tabeli. Gospodarzami drugiego meczu będzie
zespół niżej sklasyfikowany w tabeli po fazie zasadniczej rozgrywek. Zwycięzcy rywalizacji
zagrają w rundzie II o miejsca 1 - 2, pokonani o miejsca 3-4.
W II rundzie zespoły grają do trzech wygranych meczów. Gospodarzami pierwszego,
drugiego oraz ewentualnie piątego spotkania będzie zespół, które po fazie zasadniczej
rozgrywek zajął wyższe miejsce w tabeli. Gospodarzami trzeciego ewentualnie czwartego
meczu będzie zespół niżej sklasyfikowany w tabeli po fazie zasadniczej rozgrywek.
Zespoły, które po zakończeniu fazy zasadniczej zajęły w tabeli rozgrywek miejsca 5-12
rozegrają w trzech rundach dwumecze o ostateczne miejsca w klasyfikacji sezonu
2015/2016 według następujących zasad: gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły,
które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami drugich
spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli.
Za wygranie meczu 3:0 lub 3:1 drużyny otrzymują 3 punkty meczowe, za wygranie meczu
3:2 drużyna wygrywająca otrzymuje 2 punkty meczowe, a drużyna przegrywająca 1 punkt
meczowy. Gdy stan rywalizacji w meczach, po rozegraniu drugiego spotkania wyniesie 1:1, o
zwycięstwie w dwumeczu decyduje większa liczba punktów meczowych. Przy równej liczbie
punktów meczowych będzie rozgrywany „złoty set” - tzn. set do 15 punktów z dwoma
punktami przewagi jednej z drużyn (zakończenie seta i meczu następuje przy wyniku 15:13,
16:14, 17:15, 18:16 itd.).
I RUNDA
o miejsca 1-4
Grają: A) 1 z 4; B) 2 z 3 (numery oznaczają miejsca w tabeli po fazie zasadniczej)
o miejsca 5-12
Grają: E) 12 z 5; F) 11 z 6; G) 10z 7; H) 9 z 8