Scenariusz zajęć polonistycznych dla kl. III Opracowanie: Marianna

Transkrypt

Scenariusz zajęć polonistycznych dla kl. III Opracowanie: Marianna
Scenariusz zajęć polonistycznych dla kl. III
Opracowanie: Marianna Truszkowska
Temat zajęć:
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat bożonarodzeniowych tradycji
i zwyczajów na podstawie wiersza L.J.Kerna „Szkoda…” i prezentacji multimedialnej „Zwyczaje
i tradycje bożonarodzeniowe”. Pisownia nazw świąt, zgrubień, zdrobnień i wyrazów z zanikiem
dźwięczności. Układanie i pisanie życzeń świątecznych.
Cele dydaktyczne zajęć:
Cel ogólny- Uczeń potrafi opowiedzieć o zwyczajach i tradycjach świątecznych
Cele szczegółoweUczeń
potrafi(wie, rozumie, zna):
- czyta wiersz i teksty z odpowiednią intonacją i interpunkcją.
- odpowiada na pytania w sposób zrozumiały dla innych, z zachowaniem struktur składniowych
- dokonuje analizy treści wiersza pt. "Szkoda…" L.J.Kerna w nawiązaniu do prezentacji multimedialnej
i własnych doświadczeń,
- zna i opowiada o kilku obyczajach świątecznych,
- zna i stosuje w praktyce zasadę pisowni nazw świąt wielką literą,
- redaguje życzenia świąteczne z wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa, dbając o poprawność
gramatyczną, stylistyczną i ortograficzną,
- dokonuje samooceny własnej pracy.
Cele wychowawcze:
- kształcenie właściwego stosunku do tradycji i zwyczajów świątecznych,
- wdrażanie do swobodnych wypowiedzi na tematy osobiste,
Metody pracy: rozmowa, ćwiczenia praktyczne, ekspresyjna, oglądowa.
Formy pracy: indywidualna (zróżnicowana), zbiorowa,
Pomoce i środki dydaktyczne:
- „Zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe”- prezentacja multimedialna
- Wiersz "Szkoda…",
- Ciekawostki związane ze sposobami obchodzenia świąt w innych krajach Europy,
- Słownictwo do tematu "Życzenia świąteczne",
- Podręcznik „Razem w szkole”
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu – prezentacja multimedialna „Zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe”.
Rozmowa na temat obejrzanej prezentacji. Przeprowadzenie w klasie quizu sprawdzającego znajomość
zwyczajów świątecznych. Losowanie i odczytywanie opisu danego zwyczaju świątecznego – pozostałe
dzieci odgadują jego nazwę.
2. Wyraziste czytanie (z odpowiednią intonacją i interpunkcją ) poszczególnych zwrotek wiersza
L.J.Kerna pt. „Szkoda…”przez dzieci. Rozmowa na temat wiersza i próby wymyślenia innego tytułu.
Wypowiedzi dzieci na temat treści wiersza:
 Jakie zwyczaje bożonarodzeniowe opisuje w wierszu poeta?
 Jakie uczucia towarzyszą ludziom w święta? Dlaczego?
 Kto odwiedza nas w święta?
 Który ze zwyczajów świątecznych lubicie najbardziej i dlaczego?
3. Wyszukiwanie w treści wiersza najczęściej powtarzających się fragmentów oraz rymujących się
wyrazów, odczytanie ich.
4. Odczytanie informacji Oskara nt. zdrobnień i zgrubień. Podkreślenie wśród podanych wyrazów
zgrubień i przepisanie ich obok. Rytmiczne odczytywanie przepisanych wyrazów.
5. Wymyślanie zdrobniałych wyrazów związanych ze świętami. N-l podaje wyraz (np. choinka, stół,
obrus, prezent, anioł, śnieg, opłatek), a dzieci podają zdrobnienia.
6. Ćwiczenie sprawdzające czytanie ze zrozumieniem. Przypomnienie pisowni nazw świąt. Uzupełnianie
zdań odpowiednimi wyrazami z ramki.
7. Głośne odczytanie wyrazów z zanikiem dźwięczności . Zwrócenie uwagi na podkreślone „litery
kłamczuchy”.
8. Rozmowa nt.- Jakie życzenia składamy sobie wzajemnie w czasie świąt? Indywidualne redagowanie
życzeń świątecznych z wykorzystaniem podanego w podręczniku słownictwa i zapisywanie ich na
wykonanej kartce świątecznej.
9 .Podsumowanie pracy uczniów na zajęciach i samoocena dzieci, które ustawiają się przy rozłożonych
na dywanie buźkach:
uśmiechniętej (jestem z siebie zadowolony; uważam, że świetnie pracowałem),
obojętnej (nie jestem z siebie zbyt zadowolony; nie wszystko mi się udało),
smutnej (nie jestem z siebie zadowolony, nic mi się dziś nie udało).
10.Zadanie i omówienie pracy domowej – Wymyśl i zapisz w zeszycie krótką historyjkę z podanymi
wyrazami: „gwiazdka, wstążeczka, trąba, drzewko”
Opisy zwyczajów do quizu
Zwyczaj ten związany z Bożym Narodzeniem jest popularny na całym świecie i dotyczy
przekazywania ciepłych, serdecznych słów do krewnych i znajomych na ozdobnej kartce papieru
Jest to dzień poprzedzający Boże Narodzenie. Nazwa tego dnia pochodząca z języka łacińskiego i
oznacza: czuwanie.
Na jej początku odczytuje się fragment Ewangelii mówiący o narodzeniu Jezusa. Następnie
wszyscy dzielą się opłatkiem i składają sobie wzajemnie życzenia.
Jest to jeden ze zwyczajów najbardziej kojarzących się nam ze świętami. 200 lat temu na
szczycie jodły umieszczano gwiazdę, która przypominała o gwieździe betlejemskiej.
Tradycyjne spożywanie wieczerzy wigilijnej poprzedza dzielenie się nim z jednoczesnym
składaniem życzeń. Przełamany - wyraża miłość i jedność uczestników Wigilii . Przypomina nam
o chlebie - darze Boga
Zwyczaj ten związany jest z życiem biskupa diecezji Bari, którym był święty Mikołaj
Msza św. która jest odprawiana o północy w noc Bożego Narodzenia. Bardzo często w tej
szczególnej Eucharystii uczestniczą całe rodziny.
Pieśni religijne, związane tematycznie z narodzinami Chrystusa.
Prezentowanie scen na temat przyjścia Pana Jezusa na świat.

Podobne dokumenty