Szablon dla tlumaczy

Transkrypt

Szablon dla tlumaczy
Lekcja 31, 32 i 33
Materiał z podręcznika: Rozdział 17. Bazy danych
Konspekt lekcji „Bazy danych”
Temat: Bazy danych
Czas: 3x45 minut
Uczeń powinien znać pojęcia: baza danych, rekord, pole, formularz, kwerenda
Uczeń powinien posiadać umiejętności: biegłego wpisywania danych z klawiatury, biegłego wybierania poleceń z
menu, klikanie ikon, wyświetlania wybranego fragmentu okna programu
Cele lekcji:
Uczeń:
•
rozumie problemy, jakie stwarza konieczność uporządkowania dużej liczby danych.
•
wymienia znane mu komputerowe realizacje baz danych, podając ich wady i zalety.
•
wymienia znane mu realizacje baz danych na papierze, podając ich wady i zalety.
•
wyjaśnia różnice pomiędzy tabelami i kartotekami papierowymi a ich komputerowymi
odpowiednikami.
•
podaje cele i zasady optymalizacji baz danych.
•
podaje założenia wstępne dotyczące bazy danych o wskazanym przez nauczyciela przeznaczeniu.
•
precyzuje założenia wstępne dotyczące bazy danych o wskazanym przez nauczyciela przeznaczeniu.
•
wymienia zasady projektowania baz danych.
•
podaje praktyczne konsekwencje przestrzegania zasad.
•
zna zasady konstruowania baz danych.
•
wymienia role poszczególnych elementów składowych bazy danych.
•
szkicuje diagram bazy danych o wskazanym przez nauczyciela przeznaczeniu.
•
uruchamia program MS Access.
•
tworzy bazę danych, posługując się kreatorem.
•
wymienia obiekty, podając ich cechy.
•
definiuje wskazany przez nauczyciela element bazy danych.
•
logicznie uzasadnia wybór jego parametrów.
•
tworzy prostą bazę danych o określonym przez nauczyciela przeznaczeniu.
•
wpisuje do niej podane przez nauczyciela dane.
•
zmienia podane przez nauczyciela dane.
Formy pracy: praca indywidualna, praca ze wszystkimi uczniami jednocześnie.
Metody pracy: metoda praktycznego działania; pokaz — obserwacja; dyskusja.
Środki dydaktyczne: stanowisko komputerowe.
Przebieg lekcji:
1. Część organizacyjna
 Sprawdzenie obecności.
 Zapisanie tematu w dzienniku.
Powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji
 Znajduje w sieci informacje na temat struktury wiekowej społeczeństwa w Polsce. Wpisuje dane do arkusz.
Wykonuje wykres. Uzasadnia wybór typu wykresu.
Podanie tematu i zapoznanie uczniów z celami lekcji
 Celem lekcji jest poznanie specyfiki pracy z bazą danych Access.
Podanie nowego materiału
•
Naszkicowanie problemów, jakie stwarza konieczność uporządkowania dużej liczby danych.
•
Omówienie przykładów komputerowych baz danych.
•
Omówienie wad i zalet baz danych tworzonych na papierze.
•
Wyjaśnienie, na czym polega komputerowa realizacja bazy danych.
•
Omówienie sposobów optymalizacji baz danych.
•
Wprowadzenie do zagadnienia projektowania baz danych
•
Formułowanie założeń wstępnych.
•
Wprowadzenie do zagadnienia projektowania baz danych
— precyzowanie założeń.
•
Omówienie ogólnych zasad projektowania baz danych.
•
Wyjaśnienie zasad budowania baz danych.
•
Wykonywanie diagramu bazy danych.
•
Omówienie programu MS Access.
•
Omówienie obiektów, których używa się do budowania baz danych.
•
Wyjaśnienie celów i zasad definiowania pól.
•
Omówienie zasad aktualizacji danych w bazach.
Zdefiniowanie ćwiczeń do wykonania
•
Wymień bazy danych, których używasz.
•
Wymień znane Ci zastosowania kartotekowych baz danych.
•
Jakie informacje powinna zawierać baza danych wypożyczalni samochodów? Zaproponuj podział
informacji na tabele.
•
Jakie informacje powinna zawierać baza danych salonu samochodowego? Zaproponuj podział
informacji na tabele.
•
Czym baza danych salonu samochodowego różni się od bazy danych wypożyczalni samochodów?
•
Sprawdź, czy baza danych salonu samochodowego i wypożyczalni samochodów spełniają trzy reguły
projektowania baz danych.
•
Jakie warunki powinno spełniać pole bazy danych, aby mogło spełniać funkcję klucza?
•
Podaj pięć przykładów relacji 1-1.
•
Podaj pięć przykładów relacji 1-N.
•
Podaj pięć przykładów relacji N-M.
•
Naszkicuj schemat bazy danych wypożyczalni samochodów.
W kolejności określonej przez nauczyciela uczniowie wykonują ćwiczenia:
•
Uczniowie wymieniają bazy danych, których używają.
•
Uczniowie określają informacje jakie powinna zawierać baza danych wypożyczalni samochodów?
Zaproponuj podział informacji na tabele.
•
Uczniowie określają informacje jakie powinna zawierać baza danych salonu samochodowego?
Zaproponuj podział informacji na tabele.
•
Uczniowie wyjaśniają czym baza danych salonu samochodowego różni się od bazy danych
wypożyczalni samochodów?
•
Uczniowie sprawdzają, czy baza danych salonu samochodowego i wypożyczalni samochodów spełniają
trzy reguły projektowania baz danych.
•
Uczniowie projektują bazę danych zawierającą imię i nazwisko lub nazwę firmy i numer telefonu.
Podają jakie warunki powinno spełniać pole bazy danych, aby mogło spełniać funkcję klucza?
•
Uczniowie wymieniają pięć przykładów relacji 1-1.
•
Uczniowie wymieniają pięć przykładów relacji 1-N.
•
Uczniowie wymieniają pięć przykładów relacji N-M.
•
Uczniowie szkicują schemat bazy danych wypożyczalni samochodów.
Czynności końcowe
 Rozmowa na temat problemów napotkanych podczas wykonywania ćwiczeń.

Ocena pracy uczniów.

Samoocena uczniów.
 Omówienie najciekawszych spostrzeżeń.
Zakończenie lekcji
 Podanie tematu następnej lekcji.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 17.1.
Opracuj założenia dotyczące bazy danych firmy wywożącej śmieci.
Ćwiczenie 17.2.
Naszkicuj schemat bazy danych firmy wywożącej śmieci.
Ćwiczenie 17.3.
Wykonaj bazę danych firmy wywożącej śmieci.
Ćwiczenie 17.4.
Podaj trzy typy danych występujące w bazie danych Access oraz ich ograniczenia.
Ćwiczenie 17.5.
Typem danych, który ma najmniejsze ograniczenia jest Nota. Dlaczego używane są zatem inne typy danych.
Ćwiczenie 17.6.
Jaką rolę pełni klucz w bazie danych? Jakie pole będzie kluczem w bazy danych firmy wywożącej śmieci?
Ćwiczenie 17.7.
Jaką rolę pełni indeks w bazie danych? Jakie pole będzie indeksowane w bazie danych firmy wywożącej śmieci?
Ćwiczenie 17.8.
Jakie pola powinien zawierać formularz bazy danych firmy wywożącej śmieci?
Ćwiczenie 17.9.
Dodaj pole o nazwie Uwagi do bazy danych firmy wywożącej śmieci.
Ćwiczenie 17.10.
Wpisz do bazy danych firmy wywożącej śmieci dane trzech klientów. Wygeneruj raport.
System oceniania
Ocena „2”
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Podaj 5 przykładów baz
danych, których używasz
każdego dnia. Które z
nich są bazami
kartotekowymi.
Podaj 5 przykładów
kartotekowych baz
danych.
Wymień pola, które
powinna zawierać
książka telefoniczna w
telefonie komórkowym.
Czy ksiązka telefoniczna
telefonu komórkowego
musi zawierać pole
pełniące rolę klucza?
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Co to jest relacja?
Co to jest formularz?
Co to jest zapytanie?
Co to jest raport?
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Jakie są ogólne zasady
projektowania baz
danych?
Dlaczego w bazie danych
dane dzieli się na wiele
tabel?
Co to jest poziom
wewnętrzny bazy
danych?
Co to jest poziom
pojęciowy bazy danych?
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Co to jest poziom
zewnętrzny bazy danych?
Podaj trzy przykłady
relacji 1-1.
Podaj trzy przykłady
relacji 1-N.
Podaj trzy przykłady
relacji N-M.
Grupa 1
Grupa 2
Grupa 3
Grupa 4
Naszkicuj schemat bazy
danych wypożyczalni
samochodów.
Naszkicuj schemat bazy
danych salonu
samochodowego.
Naszkicuj schemat bazy
danych firmy kurierskiej.
Naszkicuj schemat bazy
danych gabinetu
stomatologicznego.
Ocena „3”
Ocena „4”
Ocena „5”
Ocena „6”