Scenariusz obchodów Dnia Ziemi

Transkrypt

Scenariusz obchodów Dnia Ziemi
Scenariusz z obchodów Dni Ziemi – „Moje spotkanie z przyrodą” – wycieczka do lasu
SCENARIUSZ Z OBCHODÓW DNI ZIEMI – KWIECIEŃ 2006
Temat: „Moje spotkanie z przyrodą” – wycieczka do lasu.
„Uczyć się od przyrody moŜemy tylko na jej łonie. Przyroda nie
jest wtedy tylko kulisami naszych zajęć, ale jej nastrój przenika
wszystkie nasze poczynania.”
CELE:
główny
− kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwraŜliwienie na jej piękno i
konieczność jej poznawania
− rozbudzenie ciekawości poznawczej i zachęcenie do aktywności badawczej
operacyjne
− dostrzeganie piękna przyrody
− poszerzenie wiedzy ekologicznej
− budzenie radości podczas zabaw w lesie
− rozwijanie inwencji twórczej dziecka
PRZEBIEG:
1. Wyjście do lasu. Przedstawienie dzieciom celu wycieczki. Zwrócenie uwagi na
bezpieczeństwo podczas wycieczki.
2. Zabawa na polanie w lesie. „Pochód drzew”.
Dzieci-drzewa maszerują po obwodzie koła. Na sygnał słowny (wysokie topole) idą na
palcach, z ramionami wysoko uniesionymi w górę. Na hasło „wierzby płaczące” – idą
pochylone do przodu, z opuszczonymi rękami.
3. „Przywitaj się z powietrzem” – dzieci stoją w kręgu, wdychają i wydychają powietrze,
wykonują kilka przysiadów, podskoków i wymachów.
4. Krótka rozmowa nt. przyrody (dzieci ruchem pokazują jaką mamy pogodę).
5. „Szukamy wśród drzew przyjaciela” – dzieci wybierają sobie drzewa (podział na
zespoły). Zapoznają się z nim za pomocą dotyku, węchu i wzroku (przytulają się,
obejmują) wąchają korę, przyglądają się gałązkom i pękom.
„Moje drzewo nazywa się …” – dzieci po obserwacji nadają imię drzewu, opowiadają
o nim.
„Co mówi moje drzewo” – dzieci zapoznają się z drzewem za pomocą słuchu.
Przykładają do pnia najpierw ucho, a potem rolkę po papierze toaletowym
(wypowiedzi dzieci).
„Czy drzewa naleŜy szanować?” – wypowiedzi dzieci (nie niszczyć kory, nie zrywać
liści, nie łamać gałęzi).
6. „Chować – znajdować” – na polanie ukryte są małe koperty, w których znajdują się
zagadki o tematyce przyrodniczej. Dzieci próbują odszukać koperty, wręczają
znalezioną kopertę nauczycielce i po odczytaniu odgadują zagadkę.
7. „Prowadzenie po omacku” – dzieci dobierają się parami. Zabawa polega na ostroŜnym
prowadzeniu nic nie widzącego partnera (oczy zamknięte, lub zawiązane) do
interesującego przedmiotu (korzeń, drzewo, mech, szyszki itp.). Następnie osoba z
zamkniętymi oczami powinna ów przedmiot dotknąć, powąchać go i posłuchać. Cel:
1
Scenariusz z obchodów Dni Ziemi – „Moje spotkanie z przyrodą” – wycieczka do lasu
nauka postrzegania swojego otoczenia „bez oczu”. (Na zabawę poświęcamy wiele
czasu, gdyŜ uczucie bycia prowadzonym powinno być doświadczeniem przyjemnym,
a nie biegiem na przełaj.)
8. Zabawa ruchowa „Dzieci i drzewa” – dzieci łączą się w pary, jedno jest drzewem (stoi
nieruchomo) drugie biega; na hasło „ukryj się” – kuca za swoim drzewem.
Następnie wszystkie dzieci „zamieniają się” w drzewa i stojąc w małym rozkroku,
unoszą do góry ręce naśladując szum wiatru (lekkiego i silnego).
9. KaŜda grupa otrzymuje słoik, do którego zbiera ciekawe okazy (skarby lasu).
Nauczycielki zabierają słoiki do przedszkola. (Zebrane okazy zostają umieszczone w
„kącikach przyrody”).
10. Propozycja wyciszenia i relaksu w lesie.
− zamknij oczy, oddychaj spokojnie, powoli
− powąchaj powietrze, które cię otacza
− przysłuchaj się i róŜnicuj róŜne dźwięki
− otwórz oczy, popatrz w niebo.
11. Zasadzenie drzewka w ogrodzie przedszkolnym.
Opracowanie
mgr Olga Nietupska
2

Podobne dokumenty