Początek ycia ludzkiego, czyli

Transkrypt

Początek ycia ludzkiego, czyli
InterKlasa
Konspekt do lekcji WDŻ w klasie III z wykorzystaniem multimediów Początek życia ludzkiego, czyli
Autor: Małgorzata Sułecka-Czyż
21.11.2011.
KONSPEKT
Przedmiot: WDŻ
Klasa: III A, C
Nauczyciel: mgr Małgorzata Sułecka-Czyż Konspekt do lekcji
WDŻ w klasie
III Gimnazjum
z wykorzystaniem multimediów
Temat: Początek
życia ludzkiego, czyli o jednym z cudów przyrody I.
GŁÓWNE ZAŁOŻENIA LEKCJI:
Przedstawienie uczniom koniecznych
uwarunkowań do powstania życia ludzkiego. II.
CELE LEKCJI:
Wiedza
Uczeń pozna:
konieczne uwarunkowania do powstania życia człowieka,
organogenezę czyli jeden z cudów przyrody,
początek życia człowieka do 6. tygodnia życia.
Umiejętności
Uczeń potrafi:
wskazać ważne etapy rozwojowe życia człowieka w okresie
prenatalnym,
szanować osobę ludzką od momentu poczęcia.
Postawy
Uczeń uświadomi sobie:
wartość życia ludzkiego od momentu poczęcia,
wagę odpowiedzialności w sferze seksualnej.
III.
UWAGI DOTYCZĄCE REALIZACJI LEKCJI:
http://gim4tychy.pl/inter
Kreator PDF
Utworzono 2 March, 2017, 09:22
InterKlasa
Zajęcia trwają jedną godzinę lekcyjną temat lekcji wyczerpany w ciągu 45 minut. IV.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
1. Film Cud miłości. Od
poczęcia po narodziny (DVD). Producent: HAGI.
2. Podręcznik Wędrując ku dorosłości, s. 141-143; 147-149.
3. Ćwiczenia Wędrując ku dorosłości, s. 64.
4. Komputer i projektor.
V.
METODY I FORMY PRACY:
1.
Metoda heurystyczna metoda rozwija umiejętności myślenia; pytania nauczyciela aktywizują
uczniów, pobudzają do formułowania odpowiedzi; nauczyciel kieruje pracą uczniów za pomocą kolejnych
pytań i zadań.
2.
Rozmowa nauczająca.
3.
Projekcja filmu Cud miłości. Od poczęcia po narodziny pierwsze
35 min. (do kadru: Zarodek ma już 7 tygodni.)
4.
Rozmowa po filmie: wrażenia, uwagi, zapytania, refleksje.
5.
Ćwiczenie Gim. III-10a Życie człowieka.
6.
Dyskusja:
a) ustosunkujmy się do obiegowego sformułowania: Dziecko
niechciane.
b) rola ojca w przyjęciu i akceptacji dziecka.
VI.
PRZEBIEG LEKCJI:
OGNIWO WPROWADZAJĄCE
1.
Przywitanie się z klasą.
2.
Sprawdzenie obecności uczniów.
3.
Zapisanie tematu lekcji.
4.
Poinformowanie uczniów o czym będzie lekcja.
OGNIWO CENTRALNE
1.
Płodność mężczyzny i
zdrowie w sferze płciowości.
2.
Płodność kobiety i jej
zdolność do prokreacji.
http://gim4tychy.pl/inter
Kreator PDF
Utworzono 2 March, 2017, 09:22
InterKlasa
3.
Niezbędne warunki do
poczęcia dziecka.
4.
Początek życia jeden z
cudów natury.
5.
Rozwój życia człowieka w
pierwszych tygodniach fascynująca przygoda.
6.
Płeć dziecka;
uwarunkowania.
7.
Szacunek dla każdego
człowieka od momentu poczęcia: postawa ojca i postawa matki.
OGNIWO KOŃCOWE
Rekapitulacja pierwotna - zdania podsumowujące.
http://gim4tychy.pl/inter
Kreator PDF
Utworzono 2 March, 2017, 09:22