Moj zaczarowany świat

Transkrypt

Moj zaczarowany świat
Scenariusz zajęć z zakresu Arteterapii
Dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Temat: Mój zaczarowany świat.
Grupa: 4-8 osób
Cel zajęć:
- stymulacja zmysłów – dotyk, wzrok
- zachęcanie do dotykania
- pogłębienie świadomości w zakresie własnych upodobań kolorystycznych
- rozwijanie myślenia wyobrażeniowego i abstrakcyjnego.
Materiały: wełna czesankowa (mix kolorów), kartki papieru samoprzylepnego lub podkładki
filcowe, gąbki, igły do filcowania.
Przebieg zajęcia.
Zapraszamy uczestników do wspólnego stołu, na którym rozłożone są kłębki kolorowej wełny
czesankowej.
Polecenie: Wybierz kłębek w kolorze, który lubisz, który Ci się podoba. Dlaczego wybrałeś ten
kolor? Co Ci się kojarzy z tym kolorem? …. Zachęcamy uczestników, by rozmawiali o tym czy
np. ten kolor „pasuje” do danej osoby.
Zabawa „co by było gdyby….”
Zadaniem uczestników jest wymyślanie odpowiedzi.
Np. Co by było gdyby wszystko wokół było czerwone?
Co by było gdyby w domach nie było okien?
….. gdyby zamiast butów wszyscy mieli kolorowe kłębki wełny?
…..
Druga część zajęcia to filcowanie igłą na kawałkach filcowych podkładek lub wyklejanie filcu
na papierze samoprzylepnym. W tym celu należy przykleić papier klejem do kartonika –
stroną papierową – a następnie odkleić folię z części samoprzylepnej. Na powstałej w ten
sposób kartce klejącej można przyklejać kawałki wełny czesankowej układając kolorowe
pasma.
Polecenie: Co by było gdyby mógłbyś stworzyć swój kolorowy świat z wełny? Jak by wyglądał?
Korzystając z wełny – stwórz swój kolorowy świat.
Rozmowa: w jakich kolorach jest Twój świat? Z jakiego powodu wybrałeś te kolory?
Czy twój świat jest miękki i puszysty czy szorstki? Można się do niegoprzytulić?....

Podobne dokumenty