Kliknij aby zobaczyć scenariusz zajęć otwartych.

Transkrypt

Kliknij aby zobaczyć scenariusz zajęć otwartych.
opracowała mgr Agnieszka Szczepanek
Niepubliczne Przedszkole Językowe „Smyki” w Tychach
SCENARIUSZ ZAJ ĘĆ RUCHOWYCH W GRUPIE DZIECI 4-LETNICH
Temat: Zabawa „W drodze do krainy Wiosny”
Cel: Doskonalenie cech motorycznych : koordynacji ruchowej, zwinności, szybkości, siły, wyczucia ciała i przestrzeni,
Motoryka:
rozwijanie cech motorycznych: szybkości, zwinności, siły, poczucia równowagi
wzmocnienie stawów i mięśni kończyn dolnych i górnych, profilaktyka płaskostopia
doskonalenie orientacji w przestrzeni
Umiejętności:
rozwijanie umiejętności: chodzenia po równoważni, reagowania na sygnał, rzutu do celu, wspinania się, pełzania, chodzenia na czworakach, wyczucia ciała w
przestrzeni.
Wiadomości:
zasady bezpieczeństwa w czasie zabaw i ćwiczeń,
utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania ćwiczeń,
zasady i reguły zabaw .
Miejsce ćwiczeń: hol przedszkola przeznaczony do zajęć ruchowych
Pomoce: nagranie muzyki tanecznej i relaksacyjnej, magnetofon, tamburino , kolorowa taśma klejąca,
Przybory: woreczki gimnastyczne dla każdego dziecka, tunel z materiału, 8 kręgli, 6 krzesełek, ławeczka gimnastyczna, krążki sensoryczne, płotki, 2 mini
zjeżdżalnie.
Metody:
 opowieści ruchowej,
 tor przeszkód,
 bezpośredniej celowości ruchu (zadaniowa).
Formy:
 indywidualna, po kolei
 w parach i małych grupach
 grupowa
Czas trwania: do 30 minut
Tok zajęć:
Opis zabawy lub ćwiczenia
Czas
Pomoce
I. Część wstępna.
Ćwiczenia organizacyjno – porządkowe
Zbiórka- ustawienie w siadzie skrzyżnym w kole, sprawdzenie gotowości do zajęć,
2 min
Rozgrzewka, zabawa ożywiająca
inhibicyjno- incytacyjna
„Marcowa pogoda”
Ustawienie: w rozsypce
Na hasło „Jest ciepło” dzieci swobodnie biegają po sali ,
na mocne uderzenie tamburina i hasło „Mróz” zastygają w bezruchu,
na stopniowe coraz szybsze dźwięki tamburina i hasło „Odwilż” zaczynają poruszać się
- budzić - rozciągając ciało we wszystkich kierunkach,
na hasło „deszczyk” podskakują i strząsają z siebie kropelki.
Na hasło „Parasol” zabierają woreczki rozrzucone po sali, kładą je na głowie i
maszerują po sali starając się nie zrzucić woreczka,
na hasło „Kałuże” rzucają woreczki na podłogę i przeskakują przez nie.
Nauczyciel zaprasza dzieci w niebezpieczną podróż do krainy Wiosny.
„Przejście przez rwącą rzekę”
Ustawienie: w rzędzie, za wyznaczoną linią,
Dzieci rzucają woreczki – „Kamienie” tak, aby ułatwić sobie przejście przez rzekę.
Następnie kolejno przechodzą po woreczkach i kamieniach sensorycznych do
„mostku”- ławeczki starając się z niej nie spaść.
4 min
Tamburino
Woreczki gimnastyczne w
ilości liczby dzieci
5 min
„ Przejście przez ciemny i gęsty las”
Ustawienie: w szeregu
Dzieci przedzierają się przez przeszkody:
Przejście pod „zwalonymi pniami drzew”– przechodzenie pod płotkami,
Przejście przez „króliczą norę” – tunel,
Bieg slalomem pomiędzy „drzewami” – ustawione gęsto w szeregu kręgle,
Przejście przez „gęste zarośla” – marsz z wysokim podnoszeniem nóg pomiędzy
położonymi na ziemi krzesełkami
„ Przejście przez góry”
Dzieci wchodzą na pierwszą zjeżdżalnię i zjeżdżają z niej, wchodzą po pochylni drugiej
zjeżdżalni i schodzą z niej po drabince tyłem do szczebli.
Na koniec dzieci dobierają się w pary i w siadzie skulnym w oparciu plecami o siebie
starają się usunąć z drogi ostatnią przeszkodę – głaz zagradzający wejście na polanę,
gdzie mieszka Wiosna.
Po przejściu trasy dzieci otrzymują kwiat –kotylion zaproszenie na bal u Wiosny.
5 min
Woreczki gimnastyczne.
Wyznaczony 2 liniami szeroki
obszar „rzeki” z
porozrzucanymi krążkami
sensorycznymi i ustawioną na
końcu ławeczką.
Płotki, tunel z materiału, 8
kręgli, 6 krzesełek różnej
wielkości
II. Część zasadnicza.
Tor przeszkód:
1. Zabawa z elementem rzutu,
ćwiczeniami równoważnymi i
ćwiczeniami przeciw płaskostopiu
2. Zabawa z elementem pełzania,
czworakowania, ćwiczeniami
równoważnymi i zwinnościowymi.
3. Zabawa z elementem wspinania się i
ćwiczeniami siłowymi
4 min
2 mini zjeżdżalnie
III. Zabawa rozluźniająca
Swobodna ekspresja taneczna
Relaksacja - ćwiczenia oddechowe,
uspokojenie organizmu
„Bal na łące pani Wiosny”
Po wspólnym uprzątnięciu sali dzieci tańczą swobodnie do muzyki.
„Odpoczywamy słuchając śpiewu ptaków”
Dzieci wykonują głębokie wdechy ze wspięciem się na palce i podniesieniem bokiem
nad głowę ramion, wydech z opuszczeniem ramion i opadaniem na pięty.
Następuje zakończenie zajęć.
3 min
2 min
Magnetofon, nagrania muzyki
tanecznej
Nagranie muzyki relaksacyjnej