Scenariusz zajęć ruchowych

Transkrypt

Scenariusz zajęć ruchowych
Scenariusz zajęć ruchowych w grupie dzieci 6-letnich
Temat: „W świecie grzechotek” - rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy
i ćwiczenia gimnastyczne.
Cel główny: dziecko ćwiczy i bawi się bezpiecznie jednocześnie czerpiąc radość z zabawy
i ćwiczeń.
Cele operacyjne: (dziecko)
 poprawnie chodzi na czworakach;
 ćwiczy skoczność, zwinność i zręczność;
 wysłuchuje pierwszą głoskę swojego imienia;
 - poprawnie liczy w zakresie.
Metody:
 czynne – zadań stawianych dziecku, ćwiczeń utrwalających
 słowne – objaśniania i instrukcji
 oglądowe – obserwacja i pokaz, osobisty przykład nauczyciela.
Forma: zbiorowa (z całą grupą).
Pomoce: wykonane przez dzieci „grzechotki” z surowca wtórnego.
Przebieg zajęć:
1. Dzieci maszerują po sali jeden za drugim trzymając w ręce przyrząd do ćwiczeń
(własnoręcznie wykonane grzechotki).
2. „Marsz z grzechotkami”- zabawa z elementem marszu. Dzieci przekładają grzechotki
z ręki do ręki podczas marszu: z przodu, z tyłu, nad głową,
3. „Znajdź swoją grzechotkę”- zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. Dzieci stawiają
grzechotki w dowolnym miejscu na sali. Na dźwięk grzechotki biegają
po sali, gdy grzechotka milknie dzieci zatrzymują się. Nauczyciel wymienia dowolna
głoskę, a dzieci, których imię zaczyna się na daną głoskę biegną do swoich grzechotek
i 5 razy uderzają nią o dłoń. Zabawa trwa tak długo, aż wszystkie dzieci wezmą w niej
udział.
4. „Podaj grzechotkę”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci dobierają się parami
i stają do siebie tyłem, w rozkroku. Wykonują skłon do przodu i podają sobie grzechotki
w okienku utworzonym z rozkroku, następnie prostują się i wymieniają się grzechotkami
nad głowa.
5. „Gramy na grzechotkach”- ćwiczenie mięśni grzbietu. Dzieci leżą na brzuchu, unoszą
grzechotkę oburącz i wygrywają taką liczbę dźwięków, jaką wskaże nauczyciel.
6. „Obejdź grzechotkę”- zabawa ruchowa z elementem czworakowania. Dzieci kładą
grzechotki na podłodze i obchodzą je na czworakach tyle razy ile usłyszą dźwięków
wygranych przez nauczyciela.
7. „Cwał w parach”- zabawa ruchowa z elementem biegu. Dzieci stają w parach
na obwodzie koła i podają sobie grzechotki - każda ręka trzyma jej koniec. Cwałują
po obwodzie koła w jedną i drugą stronę. Rytm wybija nauczyciel na swojej grzechotce,
przerwa oznacza zmianę kierunku.
8. „Przejście pod tunelem”- zabawa ruchowa z elementem skłonu. Dzieci stoją parami
naprzeciwko swojego partnera, i podają sobie grzechotki - każda ręka trzyma jej koniec
podnosząc do góry ręce tworząc tunel. Jedna z par przechodzi pod tunelem, następnie
kolejne pary wykonują to zadanie. Po przejściu tunelu pary stają na jego końcu.
Tunel co pewien czas obniża się.
9. „Przetocz grzechotkę”- ćwiczenie stóp. Dzieci siedzą w siadzie skulnym podpartym
i przetaczają grzechotki za pomocą stóp w przód i w tył.
10. Ćwiczenia uspakajające. Dzieci maszerują po obwodzie koła, wybijając rytm
na grzechotkach, odkładają je na wyznaczone miejsce.

Podobne dokumenty