Tematy – WRZESIEO

Transkrypt

Tematy – WRZESIEO
Tematy – WRZESIEO
DOBRA WSPÓŁPRACA NAUCZYCIEL - RODZIC
Scenariusz na pierwsze spotkanie z rodzicami
Cele:
 Poznanie i integracja zespołu rodziców
 Określenie celów i zasad współpracy rodzice – wychowawca
 Poznanie swoich wzajemnych oczekiwań, związanych ze współpracą podczas realizacji zadań
profilaktyczno-wychowawczych
 Zapoznanie z programem wychowawczym placówki i wymaganiami/oczekiwaniami
edukacyjnymi
 Wybór trójki klasowej
Środki dydaktyczne:
program wychowawczy placówki, statut, emblematy z imionami rodziców, plakaty, wymagania/
oczekiwania edukacyjne dla danej klasy/grupy, różnokolorowe kartki
Metody i techniki:
- burza mózgów, graffiti, plakatowa, kierowania skojarzeń, „wirujące plakaty”, integracyjna
Formy:
- rozmowa kierowana, praca zbiorowa, praca w grupach, praca indywidualna
Przebieg:
1. Powitanie w kręgu – zabawa integracyjna:
„Mam na imię....Jestem mamą/tatą...
Każdy z uczestników krótko się wita i kończy zdanie: „chciałabym, aby moja córka (mój syn), będąc
uczennicą/uczniem/dzieckiem tej klasy/grupy...”
Tematy – WRZESIEO
2. Zawarcie kontraktu z rodzicami
a) zawieszenie trzech plakatów:
A – plakat z napisem: „Czego oczekuję od grupy?”
B – plakat z napisem: „Co mogę dać naszej grupie od siebie?”
C – plakat z rysunkiem kosza na śmieci
b) rodzice otrzymują trzy różnokolorowe kartki (A, B, C), które czytelnie wypełniają
- na jednej (A) piszą, czego oczekują od innych rodziców, by spotkania miały sens
i dawały jednocześnie poczucie bezpieczeństwa.
- na drugiej (B) piszą, co mogą od siebie dać podczas spotkań, by były sensowne, bezpieczne
i twórcze.
- Na trzeciej (C) piszą, jakich zachowań w grupie nie chcą, nie lubią, obawiają się (ta wypowiedź
pozostaje anonimowa).
3. Głośne odczytanie przez rodziców kartek A i B i zawieszenie ich na plakatach A i B.
4. Wrzucenie do pudełka anonimowych kartek (C).
5. Odczytanie kartek przez nauczyciela i zawieszenie na plakacie C: „kosz na śmieci”.
6. Zaproszenie rodziców do skomentowania zawartości kosza.
7. Rozmowa rodziców w parach na temat dwóch, trzech konkretnych oczekiwań wobec
innych w grupie, których spełnienie ułatwi współpracę.
8. Wykonanie przez rodziców wspólnej listy oczekiwań.
9. Głośne odczytanie przez nauczyciela oczekiwań, pogrupowanie ich według podobieństw sformułowanie kontraktu.
10. Zapisywanie umowy „Umawiamy się, że będziemy...”- każdy rodzic indywidualnie wyraża
zgodę na każdy punkt kontraktu.
11. Sformułowanie przez rodziców trzech oczekiwań wobec wychowawcy.
Tematy – WRZESIEO
12. Sformułowanie przez wychowawcę trzech oczekiwań wobec rodziców.
13. Dyskusja i sformułowanie kolejnych punktów umowy.
14. Złożenie podpisów pod kontraktem przez rodziców i nauczyciela.
15. Określenie celów i zasad współpracy rodzice – nauczyciel; wykonanie przez rodziców
w 5 grupach ćwiczenia metodą „wirujących plakatów”
 Po co szkole/przedszkolu współpraca z rodzicami?
 Po co rodzicom współpraca ze szkołą/przedszkolem?
 Po co dzieciom współpraca nauczyciela i rodziców?
 Kiedy współpraca nauczyciela z rodzicami może się udać (sytuacje warunki, zachowania
sprzyjające współpracy)?
16. Kiedy współpraca dorosłych się nie udaje (sytuacje, warunki, zachowania utrudniające
lub wręcz uniemożliwiające współpracę)?
17. Prezentacja plakatów, dyskusja.
18. Wspólne opracowanie planu współpracy rodziców i wychowawcy.
19. Zapoznanie rodziców z zasadami prawnymi regulującymi życie ucznia/dziecka
w szkole/przedszkolu (program wychowawczy, program rozwoju placówki WSO,
oczekiwania edukacyjne).
20. Omówienie spraw organizacyjnych klasy
 Wybór trójki klasowej
 Ustalenie terminów kolejnych spotkań
21. Zakończenie zebrania – pożegnanie z rodzicami.
Tematy – WRZESIEO
Uwaga!
Proponuję zmianę ustawienia krzeseł i ławek/stolików, poczęstunek (kawa, herbata, ciastka).
Można zmodyfikować scenariusz według własnego uznania. Wspólne opracowanie planu
współpracy można przełożyć na następne spotkanie, by zbytnio nie przedłużać pierwszego
spotkania.
Mirosława Matczak
Nauczyciel – Konsultant
ds. edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej WODN w Łodzi
Polecane pomoce dydaktyczne:
Karty – dobre maniery kod: 451051
w domu
Jestem grzeczny
kod: 451020
Rozwiązywanie
konfliktów w domu
kod: 451027
Gra Odkrycia
kod: 116143
http://www.mojebambino.pl/dojrzalosc-emocjonalnai-spoleczna/2591-karty-dobre-maniery-w-domu.html
http://www.mojebambino.pl/dojrzalosc-emocjonalnai-spoleczna/2590-jestem-grzeczny.htmll
http://www.mojebambino.pl/dojrzalosc-emocjonalnai-spoleczna/2595-rozwiazywanie-konfliktow-wdomu.html
http://www.mojebambino.pl/gry-swietlicowe/2616gra-odkrycia.html

Podobne dokumenty