Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Milanówek, ul. Grodeckiego 17
okl_416x270s3_39_189_88str.qxd 3/29/15 9:09 PM Page 1 DOM AUKCYJNY OKNA SZTUKI AUKCJA 39 (189) 21 kwietnia 2015 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Milanówek, ul. Grodeckiego 17 WARSZAWA, 21 IV 2015 okl_416x270s3_39_189_88str.qxd 3/29/15 9:09 PM Page 2 katalog dost´pny w internecie: www.oknasztuki.pl fotografia cyfrowa – Agata Cio∏ek (tel. 22 822 73 74) opracowanie graficzne – ALFA T¸UMACZENIA i DTP D. Stukach i V. Stukach Spó∏ka Jawna – 0 601 156 866 bli˝sze informacje, dokumentacja, ekspertyzy, zamówienia pocztowe, telefoniczne i mailowe 05-822 Milanówek, ul. Grodeckiego 17 tel. 0 503 122 535, (22) 755 83 11 e-mail: [email protected] konto: Dzie∏a Sztuki, Maria Ochalska 66 1020 1097 0000 7902 0003 2409 Wydawca: Maria Ochalska, Dzie∏a Sztuki, Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Aukcja 39 (189) wtorek, 21 kwietnia 2015 o godzinie 18.00 w Paƒstwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, ul. Kredytowa 1 Wystawa przedaukcyjna w dniu aukcji od godziny 13.00 1 1 Moj˝esz KISLING 2 (1902 Kraków – 1973 Warszawa) AKT NA KANAPIE TOAST, 1936 litografia barwna, 39,5 x 58,5 cm, sygnowana p.d. „Kisling” rysunek na tekturze, kredkà, o∏ówkiem z elementami akwareli, 62 x 43,5 cm, sygnowany i datowany p.d. „J. Szancer /1936” W latach 1907-1911 studiowa∏ malarstwo w krakowskiej ASP u Józefa Pankiewicza. Za jego radà, wraz z Szymonem Mondszajnem, wyjecha∏ na dalsze studia do Pary˝a. Tam jego twórczoÊcià zainteresowali si´ krytycy André Salmon i Adolf Basler. Nazywany by∏ „ksi´ciem Montparnasse’u” ze wzgl´du na koligacje towarzyskie i sukcesy finansowe. Przyjacielskie relacje ∏àczy∏y go z polskimi twórcami: Tadeuszem Makowskim, Eugeniuszem Zakiem, Ludwikiem Markusem, Romanem Kramsztykiem i Melà Muter. By∏ jednym z najwybitniejszych przedstawicieli École de Paris lat mi´dzywojennych. 1 200 4 Jan Marcin SZANCER (1891 Kraków – 1953 Sanary-sur-Mer) Jedna z bardzo nielicznych, zachowanych prac przedwojennych artysty. Ukoƒczy∏ Akademi´ Sztuk Pi´knych w Krakowie. Oprócz pracy rysunkowej i malarskiej, zajmowa∏ si´ tak˝e pisaniem felietonów, bajek, scenariuszy. By∏ pierwszym kierownikiem artystycznym Telewizji Polskiej, wspó∏twórcà czasopism „Âwierszczyk” i „Przygoda”. Jego rysunki charakteryzuje wyjàtkowa dba∏oÊç o szczegó∏y, wierne odwzorowanie realiów historycznych, kostiumów, wystroju wn´trz, delikatny, romantyczny charakter, zw∏aszcza w odtwarzaniu postaci kobiecych, najcz´Êciej gibkich i pe∏nych gracji. 3 500 2 5 3 6 4 3 Tadeusz KULISIEWICZ (1899 Kalisz – 1988 Warszawa) CHORA KROWA, 1929 drzeworyt na papierze, 28 x 26 cm, sygnowany i datowany pod klockiem o∏ówkiem „Kulisiewicz 29 r.”. Drzeworyt w∏àczony nast´pnie do teki SZLEMBARK wydanej w 1932 roku w Warszawie. Wystawiany: Wystawa polskiej grafiki mi´dzywojennej, w Muzeum Okr´gowym w Toruniu, w 1985 r. Literatura: Maria Groƒska, Grafika w ksià˝ce, tece i albumie, Wroc∏aw 1994, poz. 348. Kazimierz Wierzyƒski we wst´pie do teki Szlembark pisa∏: „Szlembark jest to wieÊ w Gorcach, w ojczyênie W∏adys∏awa Okrana. [...] W okolicy, gdzie szosa przecina Dunajec i przechodzi na lewà stron´ jego pràdu, Êród rozleg∏ych zboczy pofalowanych pagórkami, do Êcian niewielkiej kotliny przywiera osiedle, z którego wywodzi si´ ksi´ga niniejsza. Obrazy w niej zamkni´te wiodà nas w podró˝ po tamecznym Êwiecie. [...]. DwanaÊcie tych kart, to niejako dwanaÊcie stacyj po drodze niedoli i trudu cz∏owieka, który zamieszka∏ ziemi´ twardà i niezdobytà [...]. Smutny ten kraj le˝y naprzeciwko Tatr i patrzy na nie wyp∏owia∏emi oczami, jak gdyby patrzy∏ na swoje w∏asne przeciwieƒstwo. Szlembark poszerza nas o nowà przestrzeƒ cz∏owieka i talentu, o nowy odcinek kraju i kultury”. 4 Tadeusz KULISIEWICZ MATKA, 1936 drzeworyt na papierze, 11,5 x 12,5 cm w Êwietle passe-partout, sygnowany o∏ówkiem pod klockiem l.d. „Matka”, p.d. „Kulisiewicz” Wystawiany: Wystawa polskiej grafiki mi´dzywojennej, Muzeum Okr´gowe w Toruniu, w 1985 r. 500 1 200 7 5 5 Maja BEREZOWSKA (1893 Baranowicze – 1978 Warszawa) ZABAWY KUCHENNE, 1965 akwarela na papierze, 21,5 x 16 cm w Êwietle passe-partout, sygnowana i datowana p.d. „maja berezowska /65” Nauki pobiera∏a w prywatnej szkole M. Roericha w Petersburgu oraz w Krakowie u J. Pankiewicza i L. Wyczó∏kowskiego. Studiowa∏a te˝ w Pary˝u oraz w Monachium. W latach 1920-1926 by∏a ˝onà Kazimierza Grusa – satyryka i ilustratora lwowskiego. Przez kilka lat mieszka∏a w Pary˝u. Do kraju powróci∏a w 1946. Tematem jej prac by∏y kompozycje kwiatowe i sceny erotyczno-obyczajowe. Oprócz malarstwa zajmowa∏a si´ te˝ scenografià, projektowaniem plakatów i wystrojem wn´trz. 1 500 6 6 Maja BEREZOWSKA W KOMNACIE, 1959 akwarela na papierze, 31 x 22 cm w Êwietle passe-partout, sygnowana i datowana p.d. „maja 59” Z cyklu „Piórkiem przez stulecia”. 1 500 8 7 7 Maja BEREZOWSKA PAè i DAMA DWORU akwarela na papierze, 31 x 22 cm, sygnowana p.d. „maja” Reprodukowana m.in. na ok∏adce wydawnictwa Maja Berezowska. Antologia twórczoÊci, Warszawa 1994. 1 500 O gdybym by∏a panià Majà, z∏ocistà bym znalaz∏a sieç, ∏owi∏a ch∏opców bym w ruczaju, by z tego ˝ycia ciut-ciut mieç. Agnieszka Osiecka, Pajàk 8 8 Maja BEREZOWSKA IGRASZKI MI¸OSNE, 1956 akwarela na papierze, 22 x 31 cm w Êwietle passe-partout, sygnowana i datowana p.d. „maja 56” Reprodukowana m.in. na obwolucie ksià˝ki: Maja Berezowska Piórkiem przez stulecia, Warszawa 1985. 1 500 9 9 Janusz ¸ONICKI (1898 – 1973) PEJZA˚ PODBESKIDZKI olej na p∏ótnie, 57 x 72,5 cm, sygnowany p.d. „J.¸ONICKI” Absolwent (1918) ASP w Krakowie. Artysta zwiàzany z artystycznym Êrodowiskiem Górnego Âlàska. Wspó∏za∏o˝yciel – z Janem Wodyƒskim, Leonem Do∏˝yckim i Aleksandrem Rakiem – katowickiego oddzia∏u ZPAP. 2 800 10 10 Andrzej MIERZEJEWSKI (1915 Zakopane – 1982 Warszawa) PEJZA˚ ZE SZLEMBARKU, 1946-1948 olej na p∏ótnie, 55,5 x 73 cm, na odwrocie: „386” – numer w katalogu pracownianym artysty oraz napis na blejtramie: „Andrzej Mierzejewski 1946-1948” Obraz z pracowni artysty. „Andrzej Mierzejewski uwa˝a∏, ˝e sztuka jest efektem temperamentu twór- cy. Powinna dzia∏aç na inne temperamenty. I twierdzi∏, ze obrazy powinny mówiç same za siebie, powinny walczyç o swój byt. I to nie tylko teraz, lecz stale i uporczywie dojrzewaç w czasie. [...]. Jego ˝ycie obfitowa∏o w wiele traum. W dzieciƒstwie prze˝y∏ przedwczesnà utrat´ ojca. W latach wojny – aresztowanie przez NKWD (po dwóch latach wyszed∏ na wolnoÊç w 1946 r. dzi´ki staraniom brata). Potem dotkn´∏a go choroba i Êmierç pierwszej ˝ony Marii. W koƒcu sam musia∏ walczyç ze Êmiertelnà chorobà. Tworzy∏ poza ugrupowaniami, nie wiàza∏ si´ z bie˝àcym ˝yciem artystycznym. Wystawia∏ rzadko. Najwa˝niejszy indywidualny pokaz mia∏ w 1980 r. w Zach´cie. W 2004 roku jego prace by∏y eksponowane na wspólnej wystawie Jacka, Andrzeja i Jerzego Mierzejewskich w warszawskim Muzeum Narodowym. [...]. Malarstwo Andrzeja Mierzejewskiego ma wiele êróde∏ inspiracji. Niewàtpliwie najsilniej na wyobraêni´ artysty oddzia∏a∏ kubizm Picassa, ekspresjonizm i egzystencjalizm […]. Artysta rzadko swym pracom dawa∏ tytu∏y, wi´kszoÊç z nich nazywa∏ po prostu kompozycjami” (Monika Kuc, Prawdy nale˝y szukaç w sobie, Rzeczpospolita, 16.07.2014). Wyraêny jest w tym pejza˝u wp∏yw malarstwa ojca, Jacka Mierzejewskiego; patrz Ogród w Zakopanem (1915) w Muzeum Narodowym w Warszawie. 9 000 11 11 12 13 12 14 11 Halina BIA¸OSZCZY¡SKA (1928 – 1997) STARE DOMY w KAZIMIERZU, l. 40-te akwarela, 29 x 39 cm, sygnowana p.d. „H.Bia∏oszczyƒska” 1 200 12 Halina BIA¸OSZCZY¡SKA KAZIMIERZ, ul. Nadrzeczna, 1949 akwarela, 29 x 39 cm, sygnowana p.d. „H.Bia∏oszczyƒska 10. 49” 1 200 13 Leokadia OSTROWSKA (1875 Warszawa – 1952 Kielce) WILLA z TARASEM w OGRODZIE pastel, 37 x 52 cm w Êwietle ramy, sygnowana o∏ówkiem p.d. „Ostrowska” Malarka dzia∏ajàca g∏ównie w Pary˝u, przedstawicielka École de Paris. 3 500 14 Apoloniusz K¢DZIERSKI (1861 Suchedniów – 1939 Warszawa) „STUDZIANNA w OPOCZY¡SKIEM”, 1880 akwarela, 28 x 47 cm w Êwietle passe-partout, sygnowana i datowana p.d. „A. K´dzierski /Studzianna 1880” na odwrocie dwie kartki wystawowe TPSP w Krakowie z 1916 r. i Zach´ty w Warszawie (1916) oraz napisy o∏ówkiem, m.in. z tytu∏em dzie∏a. Jest to prawdopodobnie najwczeÊniejsza na rynku antykwarycznym praca artysty. Studzianna – wieÊ w województwie ∏ódzkim, w powiecie opoczyƒskim, w gminie PoÊwi´tne. We wsi sanktuarium Matki Bo˝ej Âwi´torodzinnej wraz z barokowà bazylikà mniejszà (widocznà na prezentowanej akwareli). W bazylice znajduje si´ obj´ty kultem religijnym Cudowny Obraz NajÊwi´tszej Rodziny. Wychowany w Radomiu, warsztatowe tajniki malarstwa pozna∏ dzi´ki Józefowi Brandtowi, z którym od 1877 sp´dza∏ waka- cje w jego majàtku ziemskim Oroƒsko. Za radà Brandta, do 1885 pobiera∏ nauki w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Wojciecha Gersona i Antoniego Kamiƒskiego. Wspierany finansowo przez Brandta, od 1886 kontynuowa∏ studia w monachijskiej Akademii Sztuk Pi´knych. W 1889 osiad∏ na sta∏e w Warszawie; w 1894 zajà∏ pracowni´ przy ul. Senatorskiej 36, z której korzysta∏ do koƒca ˝ycia. Uczestniczy∏ w ˝yciu artystycznym w kraju: zosta∏ przyj´t y do grona cz∏onków Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, elitarnego ugrupowania skupiajàcego najwybitniejszych polskich twórców. Przy∏àczy∏ si´ te˝ do grupy Od∏am, kontestujàcej w latach 1910-1911 artystyczny profil „Sztuki”. Debiut artystyczny K´dzierskiego nastàpi∏ w 1882 w warszawskiej Zach´cie; w 1886 artysta po raz pierwszy prezentowa∏ swe prace w krakowskim TPSP. 4 000 13 15 15 Aleksander J¢DRZEJEWSKI (1903 ˚ytomierz – 1974 Wroc∏aw) AUTOPORTRET (?), 1926 olej na sklejce, 22 x 20 cm, sygnowany l.d. monogramem „A./J.” i datowany poni˝ej „1926”. Uczeƒ Konrada Krzy˝anowskiego od r. 1921, nast´pnie Tadeusza Pruszkowskiego w Warszawskiej Szkole Sztuk Pi´knych (19231929). Od 1928 w Bractwie Âw. ¸ukasza, z którym wystawia∏, m.in. na weneckim Biennale (1934). W l. 1930-1939 prezentowa∏ swà twórczoÊç m.in. w Londynie, Moskwie, Pary˝u i Berlinie. 3 600 16 W∏adys∏aw SKOCZYLAS (1883 Wieliczka – 1934 Warszawa) AUTOPORTRET M¸ODZIE¡CZY, mi´dzy 1905 a 1910 16 akwaforta, sucha ig∏a, 24,5 x 21 cm na arkuszu 36 x 27 (zagi´cia rogów arkusza) Z powodu alergii (uczulenie na glin´ i farby olejne), bardzo wczeÊnie musia∏ porzuciç malarstwo olejne i rzeêb´. W pierwszej fazie Skoczylas prowadzi∏ swe poszukiwania artystyczne w zakresie kilku technik graficznych. W jego litografiach dominowa∏a dekoracyjnie traktowana plama barwna, obwiedziona gi´tkim konturem; w akwafortach przewag´ zyska∏a dramatyczna nastrojowoÊç o modernistycznej proweniencji. Nowa praca, jak potem wspomina∏, „wzi´∏a go z miejsca”. „Twarz Skoczylasa jest doÊç pe∏na, otwarte spojrzenie cechuje stanowczoÊç i si∏a, usta sà zmys∏owe jak u ludzi lubiàcych ˝ycie” – pisa∏a w jego biografii Maria Groƒska. 4 500 14 17 Wojciech KOSSAK (1857 Pary˝ – 1942 Kraków) PORTRET KAPELANA LEGIONÓW, ks. Ludwika BRYDACKIEGO, 1929 olej na tekturze, 47,5 x 35 cm, sygnowany i datowany l.d. „Wojciech Kossak 1929”. Na odwrocie, na tekturze napis „kapelan legionowy ks. Ludwik Brydacki” Ludwik Brydacki (1894-1942), zamordowany przez Niemców w KL Dachau. Odznaczony Krzy˝em Zas∏ugi. Kapelan legionowy, póêniej zwiàzany z diecezjà sandomierskà. 6 000 15 18 18 Stanis∏aw CZAJKOWSKI 19 Ferdynand RUSZCZYC (1878 Warszawa – 1954 Sandomierz) (1870 Bohdanów – 1936 tam˝e) KAPLICZKA w GÓRACH, ZIMÑ PRZEDWIOÂNIE – Studium. Widok z okien pracowni artysty w Bohdanowie, 1899-1900 gwasz, akwarela na tekturze, 30 x 40 cm, sygnowany p.d. „STANIS¸AW CZAJKOWSKI” 2 500 olej na p∏ótnie naklejonym na tektur´, 35,3 x 29,2 cm, na odwrocie fragmenty kartki wystawowej z warszawskiej Zach´ty (czytelne m.in. tytu∏ Studium i Rusz... Ferdynand”), zapewne z r. 1907. Do∏àczona Opinia syna artysty – Edwarda Ruszczyca, z 15 IV 2002, stwierdzajàca bezsporne autorstwo obrazu. Czytamy w niej m.in.: „Kompozycja [...] przedstawia fragment istniejàcego wówczas modrzewiowego dworu w Bohdanowie. Bohdanów by∏ majàtkiem rodzinnym Ruszczyców, le˝a∏ w d. powiecie oszmaƒskim w Ziemi Wileƒskiej /obecnie Bia∏oruÊ/. 16 W 1870 roku we dworze bohdanowskim urodzi∏ si´ Ferdynand Ruszczyc, przysz∏y malarz, rysownik, grafik, inscenizator, dzia∏acz spo∏eczno-kulturalny, pedagog – profesor Szko∏y Sztuk Pi´knych w Warszawie (1904-1907), Akademii Sztuk Pi´knych w Krakowie /1907-1908/ i Wydzia∏u Sztuk Pi´knych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie /19191932/. Po ukoƒczeniu w 1897 Akademii Sztuk Pi´knych w Petersburgu Ruszczyc przebywa∏ w latach 18981904 g∏ównie w Bohdanowie, gdzie istnia∏ stary dwór modrzewiowy z 1690 r. i du˝y, murowany, pi´trowy dom zwany Murem, gdzie na I pi´trze artysta urzàdzi∏ swojà pracowni´. Powsta∏ wówczas najs∏ynniejsze jego obrazy jak m.in. Ziemia, 1898, Ballada 1899, M∏yn 1898, Pustka 1901. W owych latach Ruszczyc namalowa∏ wiele studiów olejnych, których tematem by∏y ulubione przez niego motywy zwiàzane z okresem budzàcej si´ wiosny, topniejàcego Êniegu czy roztopów wiosennych. Przyk∏adem mogà byç studia Ânieg nad wodà z 1899 czy Krajobraz wiosenny, 1900. 19 Opiniowane Studium Ruszczyca przedstawia widok z okna pracowni artysty na cz´Êç Êrodkowà dworu z gankiem, widocznym w prawej górnej cz´Êci obrazu. Obok ganku pokrytego gontem, fragment Êciany dworu z kawa∏kiem oÊnie˝onego dachu; poni˝ej z prawej strony obrazu widaç kawa∏ek grzàdki biegnàcej wzd∏u˝ domu z z ˝erdkami podtrzymujàcymi krzewy. [...]. Studium przecina na ukos Êcie˝ka z topniejàcym Êniegiem, biegnàca wzd∏u˝ ku wej- Êciu do ogrodu. Z lewej strony Studium u góry zaznaczone jest pionowymi pociàgni´ciami p´dzla wysokie, drewniane ogrodzenie ogrodu. Godnym uwagi jest, ˝e artysta w swoich studiach z lat ok. 18981900 czy te˝ w omawianym Studium, stosowa∏ zestawienie Êwietnie oddanej bieli Êniegu z ciemnoniebieskim kolorem wody. Interesujàcym jest tak˝e zapis artysty w jego Dzienniku: Bohdanów 15 IV 1900 Ânieg. Obfity Ênieg, taki bia∏y na s∏oƒcu, taki siny w cieniu. Mi´kki topnieje. Czuç, ˝e zniknie pr´dko jak si´ zjawi∏ nagle, niespodziewanie. Zjawisko pi´kne i krótkotrwa∏e, jak zawsze najpi´kniejsze. Przez okno pracowni maluj´ studium i wydaje mi si´ silne...”. 40 000 17 20 Jan WODY¡SKI (1903 Jas∏o – 1988 Warszawa) DZIEWCZYNA w FOTELU akwarela, 55,5 x 35 cm w Êwietle passe-partout, sygnowana l.d „WODY¡SKI” Uczeƒ Tadeusza Pruszkowskiego w Szkole Sztuk Pi´knych, Wojciecha Weissa w krakowskiej ASP i – ponownie w Warszawie – Felicjana Szcz´snego Kowarskiego, z którym zwiàza∏ si´ na d∏u˝ej zostajàc w 1937 r. asystentem w jego pracowni. Wspó∏tworzy∏ wraz z nim grup´ Pryzmat, z którà wiele wystawia∏. Ca∏y przedwojenny dorobek straci∏ w Powstaniu. Po wojnie – pedagog w Toruniu i Sopocie, a od po∏owy lat 50-tych w Warszawie. „TwórczoÊç Jana Wodyƒskiego mocno wpisana jest w kràg polskiego koloryzmu. […]. Elementy ekspresji w sztuce Wodyƒskiego wyst´pujà wyraênie pod koniec lat szeÊçdziesiàtych: artysta podkreÊla je duktem p´dzla tworzàc wr´cz poszarpane formy, secesyjne linie i mi´sistà faktur´. Ekspresji s∏u˝à te˝ barwy o wyrafinowanych zestawieniach ro˝nych tonacji. Jest to nieustanna próba koloru […]. Kolor, synteza form, precyzyjne operowanie p∏aszczyznami, dyscyplina kompozycji, a tak˝e przekaz impresyjnych doznaƒ [stawiajà go] w rz´dzie wybitnych polskich malarzy wspó∏czesnych” (Anna Prugar-MyÊlik). 3 200 18 21 Aleksander KOBZDEJ (1920 Olesko na Ukrainie – 1972 Warszawa) PORTRET M¸ODEJ WIETNAMKI, 1954 tempera na papierze, 61 x 47,5 cm, sygnowana p.d. „Kobzdej” 9 000 19 22 Piotr STACHIEWICZ (1858 Nowosió∏ki GoÊcinne na Podolu – 1938 Kraków) WAZON z KWIATAMI we WN¢TRZU, 1887 pastel, gwasz na papierze, 63 x 44 cm, sygnowany i datowany p.d. „P. Stachiewicz 87” Uczeƒ Matejki, monachijczyk. Od 1886 r. pracowa∏ w Krakowie. Malarz scen religijnych (Legenda o Matce Boskiej), wyidealizowanych portretów kobiecych, Êwietny ilustrator Sienkiewicza. 2 500 20 23 Franciszek Antoni HAYDER (1905 PrzemyÊl – 1990 Gliwice) MARTWA NATURA z KWIATAMI w WAZONIE olej na tekturze, 54 x 45,5 cm, sygnowany p.d. „F. HAYDER” Malarz, rysownik, muzealnik. Kszta∏ci∏ si´ w krakowskiej ASP pod kierunkiem J. Mehoffera, X. Dunikowskiego i J. Wojnarskiego. Do 1935 mieszka∏ w Krakowie, skàd przeniós∏ si´ do Warszawy. W czasie powstania warszawskiego sp∏on´∏o mieszkanie artysty wraz z pracownià. Po wojnie zamieszka∏ w Gliwicach. Przedwojenna twórczoÊç artysty nawiàzuje do osiàgni´ç polskiego koloryzmu, lata powojenne to inspiracje Cézanne’m i postkubizmem Picassa i Braque‘a. 1 800 21 24 24 Antoni UNIECHOWSKI (1903 Wilno – 1975 Warszawa) 25 Franciszek TUREK 26 (1882 Kraków – 1947 tam˝e) UCZTA, projekt ilustracji do Juliusza S∏owackiego Preliminaria peregrynacji do Ziemi Âwi´tej j.o. ksi´cia Radziwi∏∏a..., l. 50-te tusz lawowany, piórko, akwarela, papier, 27 x 40 cm (w Êwietle oprawy) Znakomity rysownik i malarz. Studia artystyczne odby∏ w latach 1924-1929 w warszawskiej Akademii Sztuk Pi´knych. Tworzy∏ g∏ównie ilustracje ksià˝kowe, odznaczajàce si´ lekkà kreskà, rysunki piórkiem i tuszem, lawowane gwaszem lub temperà. Ilustrowa∏ klasyk´ polskiej i obcej literatury. 1 200 „WEJÂCIE NA KAZIMIERZ (przed zburzeniem)”, 1912/1913 akwarela na kartonie naklejonym na tektur´, 24,5 x 27 cm, sygnowana i datowana l.d. „K. 1912 – K. 1913 /FRA. TUREK”, na odwrocie, na tekturze kartka wystawowa Towarzystwa Przyjació∏ Sztuk Pi´knych w Krakowie z r. 1913 z r´cznie wpisanymi informacjami o akwareli. Akwarelista, studiowa∏ w Akademii Krakowskiej (19021907). „Uczeƒ Wyspiaƒskiego, zas∏u˝ony odtwórca starego Krakowa, ca∏e ˝ycie poÊwi´ci∏ utrwalaniu p´dzlem pi´knoÊci zabytków miasta”. W 1925 r. mia∏ wystaw´ indywidualnà we Lwowie; w Muzeum Historycznym m. Krakowa odby∏a si´ wystawa poÊmiertna artysty. W Centrum Kultury ˚ydowskiej zorganizowano z kolei wystaw´ monograficznà w 2001 roku. 1 500 22 Tadeusz CIEÂLEWSKI syn (1895 Warszawa – 1944, zamordowany przez Niemców w sierpniu w Warszawie) DORO˚KA NA RYNKU STAREGO MIASTA akwaforta, 18 x 23 cm na arkuszu 25 x 35 cm, u do∏u, o∏ówkiem pod p∏ytà: „1935” (l.d.), „T. CieÊlewski” (p.d.) Rycina nie notowana w katalogu prac artysty (Maria Groƒska, Tadeusz CieÊlewski syn. ˚ycie i dzie∏o, Wroc∏aw 1962). Co wi´cej, data 1935 nie wydaje si´ pewna, skoro monografistka odnotowuje, ˝e po r. 1933 „artysta zostaje ju˝ tylko drzeworytnikiem” (j.w., s. 47). Ostatnie znane akwaforty i suche ig∏y T. CieÊlewskiego syna datowane sà na r. 1933. 1 300 25 26 23 27 Stanis∏aw BAGIE¡SKI (1876 Warszawa – 1948 tam˝e) WIEJSKA ZAGRODA olej na tekturze, 25,5 x 35 cm, sygnowany l.d. „S. Bagieƒski” Studia w Monachium (19011903) i w Pary˝u. Od 1900 r. wystawia w Zach´cie, gdzie w l. 1922, 1929 i 1939 pokaza∏ kolekcj´ prac. Batalista, pejza˝ysta, ilustrator wspó∏pracujàcy m.in. z „Tygodnikiem Illustrowanym”. Obrazy m.in. w Muzeum Narodowym i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. 2 800 27 28 Stanis∏aw CZAJKOWSKI (1878 Warszawa – 1954 Sandomierz) PRZED ZAGRODÑ, 1928 olej na tekturze, 25 x 35,5 cm, sygnowany i datowany p.d. „St. Czajkowski 28”, Na odwrocie naklejona kartka maszynopisu z „Orzeczeniem” Leszka Ludwikowskiego z dnia 22 VII 1983 r., potwierdzajàcym autorstwo obrazu. 2 500 28 24 29 Henryk GRUNWALD (1904 ¸azy k. Warszawy – 1958 Warszawa) PEJZA˚ z SOSNÑ i KRZY˚EM, 1926 olej na p∏ótnie, 81 x 69 cm, sygnowany i datowany p.d. „H. GRUNWALD 1926” W l. 1924-1928 studiowa∏ w warszawskiej ASP; po studiach a˝ do wybuchu wojny by∏ asystentem w pracowni technik metalowych. Malowa∏ pejza˝e i portrety, uprawia∏ grafik´, a przede wszystkim z∏otnictwo. W 1930 mia∏ pierwszà indywidualnà wystaw´ w Salonie Garliƒskiego; bra∏ m.in. udzia∏ w wystawach w Pary˝u (1937) i Nowym Jorku (1939). Wystawa monograficzna, poÊmiertna w warszawskim Muzeum Narodowym (1960). W czasie wojny prawie ca∏y dorobek artysty uleg∏ zag∏adzie. RzadkoÊç antykwaryczna. 4 000 25 30 30 Wac∏aw TRACEWSKI Czes∏aw WASILEWSKI (1875 Warszawa – 1947 ¸ódê) WYJAZD NA POLOWANIE, ok. 1900 ROZTOPY – SANNA olej na p∏ótnie, 32 x 48 cm, sygnowany l.d. „W. TRACEWSKI”. Malarz, rysownik, czynny na prze∏omie wieków XIX i XX w Warszawie. Pracowa∏ m.in. jako rysownik „Kolców”. W maju 1900 wystawia∏ w Salonie Spó∏ki Artystów. 5 000 26 31 (1865 – 1904) olej na p∏ótnie, 46 x 70 cm, sygnowany p.d. „Cz. Wasilewski” 10 000 31 27 32 32 (1903 Jas∏o – 1988 Warszawa) Jan WODY¡SKI 33 Zofia (Sonia) LEWICKA (Lewitska) „PRZÑDKI KROÂNIE¡SKIE”, 1971 (1882 Cz´stochowa – 1937 Pary˝) olej na p∏ótnie, 60 x 81 cm, sygnowany dwukrotnie „Wodyƒski”: p.d. i (lekko zatarte) l.d.; na odwrocie, na p∏ótnie, autorskie: tytu∏, rok powstania i wymiary. W PARYSKIM PARKU, l. 20-te WIDOK z TARASU – Pejza˝ z po∏udnia Francji akwarela na papierze naklejonym na tektur´, 22,5 x 28,5 cm, sygnowana p.d. „Z. Lewitska”. akwarela na tekturze, 44x 54,5 cm, sygnowana p.d. „Peské” Artystka z rodziny ukraiƒsko-polskiej. Od 1905 mieszka∏a stale w Pary˝u, studiowa∏a malarstwo w École des Beaux-Arts. PoÊlubi∏a malarza Jeana Marchanda. Wystawia∏a cz´sto, od 1910 roku, g∏ównie w Pary˝u, gdzie mia∏a te˝ wystawy indywidualne w l. 1925 i 1930. Równie˝ we Lwowie uczestniczy∏a w wystawach w l. 30-tych – ogólnych oraz z grupà malarzy ukraiƒskich. Zajmowa∏a si´ te˝ drzeworytem (m.in. cykl z 1914 r. o tematyce patriotycznej polskiej) oraz ilustracjà ksià˝kowà. Polak z kresowej rodziny ziemiaƒskiej, od 1891 w Pary˝u (naturalizowany w 1921 r.). W Polsce uczy∏ si´ w Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona, we Francji w Académie Julian. W 1895 r. wzià∏ udzia∏ w manifestacji grupy Nabistów. Pierwszà indywidualnà wystaw´ mia∏ w 1901 r. Uczestniczy∏ w ˝yciu paryskiej Polonii, w r. 1921 wzià∏ udzia∏ w Wystawie Polskiej Sztuki w Grand Palais. Kolekcjonerkà jego prac by∏a Maria Sk∏odowska-Curie. Pejza˝ysta, osiàgnà∏ mistrzostwo w przedstawieniach drzew (le po¯te des arbres, wg krytyka francuskiego). „Sztuka Peskego ukszta∏towa∏a si´ w kr´gu poszukiwaƒ francuskich postimpresjonistów” (SAP). 4 200 2 000 34 Jan (Jean) PESKE (1870 Go∏ta na Ukrainie – 1949 Le Mans we Francji) 3 800 28 33 34 29 35 35 Stanis∏aw CZAJKOWSKI (1878 Warszawa – 1954 Sandomierz) „JANOWIEC”, 1948 olej na tekturze, 21,5 x 27 cm, sygnowany i datowany l.d. „STANIS¸AW CZAJKOWSKI 1948”. Na odwrocie, o∏ówkiem tytu∏ i data: „wrzesieƒ 1948 r.”. Poni˝ej, atramentem dedykacja malarza: „Pani Karolinie Beylin z serdecznymi s∏owami”, dat. „Warszawa 18 czerwca 1949”. 4 000 36 Jan KOSTKA czynny w l. 20-tych XX w. KOPKI ZBO˚A o ZMIERZCHU olej na tekturze, 19 x 46,5 cm, sygnowany l.d. „JKostka” Wystawia∏ m.in. w Wilnie w latach 1925 i 1927, w Lublinie w 1924 r. Byç mo˝e obraz to˝samy z Kopkami zbo˝a, niegdyÊ w∏asnoÊcià Izabeli WoÊko w Warszawie. 2 500 36 30 37 Andrzej MIERZEJEWSKI (1915 Zakopane – 1982 Warszawa) PEJZA˚ z PIOTROWIC, 1940 olej na p∏ótnie, 52 x 91,5 cm, na odwrocie, na kroÊnie napis: „ANDRZEJ MIERZEJEWSKI 1940”, na p∏ótnie „5” (numer w katalogu pracownianym artysty). Z pracowni artysty. Jeden z najwczeÊniejszych zachowanych obrazów Andrzeja Mierzejewskiego. Piotrowice ko∏o Na∏´czowa – posiad∏oÊç Brzeziƒskich, gdzie od 1939 r. artysta wraz z bratem Jerzym prowadzi∏ gospodarstwo, sp´dzajàc tam niemal ca∏à okupacj´. Tam te˝ w paêdzierniku 1944 r. zosta∏ aresztowany przez NKWD i skazany na 10 lat wi´zienia. W lutym 1946, m.in. dzi´ki staraniom brata, zwolniono go, skrajnie wyczerpanego z obozu w Orszy. 9 000 31 38 38 Tadeusz CIEÂLEWSKI syn (1895 Warszawa – 1944, zamordowany przez Niemców w sierpniu w Warszawie) „ÂNIEG w WARSZAWIE”, 1936 drzeworyt (odbitka farbà niebieskà), 12,5 x 16,5 cm na arkuszu 24 x 27,5 cm, sygnowany l.d., o∏ówkiem pod klockiem: „T. CieÊlewski jr.” Istniejà te˝ (Muz. Narodowe w Warszawie, Gabinet Rycin UW) odbitki farbà czarnà. Drzeworyt przedstawia fragment ulicy na Mariensztacie z kawiarenkà poÊrodku i Êniegiem na dachach domów i ulicy. Literatura: Maria Groƒska, Tadeusz CieÊlewski syn. ˚ycie i dzie∏o, Wroc∏aw 1962, w katalogu nr 197. 1 200 39 32 40 39 Stanis∏aw GIBI¡SKI 40 (1882 – 1971) W∏adys∏aw JAROCKI (1879 Podhajczyki na Ukrainie – 1965 Kraków) Z KOÂCIO¸A akwarela na papierze, 48 x 67,5 cm, sygnowana p.d. „S. Gibiƒski” NA GROMNICZNÑ Uczeƒ Fa∏ata w krakowskiej ASP (od 1902), od którego z powodzeniem przejà∏ zarówno technik´, jak tematy i styl. Znakomicie oddawa∏ zw∏aszcza sceneri´ zimowà. Wystawia∏ wiele, najcz´Êciej w krakowskim TPSP, by∏ ilustratorem czasopism. W 1982 w krakowskim Pa∏acu Sztuki Towarzystwo Przyjació∏ Sztuk Pi´knych zorganizowa∏o wystaw´ w stulecie urodzin malarza. Na odwrocie dwie pieczàtki Salonu Artystów Malarzy Polskich w Krakowie /ul. Urz´dnicza 48 /z odr´cznie wype∏nionymi informacjami o obrazie (tam tytu∏ „Z koÊcio∏a”) oraz „Gwarancja autentycznoÊci”. 3 000 olej na tekturze, 50 x 70 cm, sygnowany p.d. „W∏. Jarocki” Jedna z typowych dla artysty scen rodzajowych inspirowanych folklorem Huculszczyzny. Uczeƒ Mehoffera i Wyczó∏kowskiego, cz∏onek „Sztuki” i wiedeƒskiej Secesji. Wyk∏adowca krakowskiej ASP, redaktor „Sztuk Pi´knych”. 4 800 33 41 Yves-Marie LE GOUAZ (1742 Brest – 1816 Paris) wg rysunków Nicolasa Ozanne’a (1728-1811) 41 „PORT w ROUEN WIDZIANY z WYSPY de la CROIX”, 1776 miedzioryt z akwafortà, kolorowany akwarelà, 20 x 24,5 cm na arkuszu 26 x 36 cm, sygnowany na p∏ycie „N. Ozanne del.” i „Y. le Gouaz sculp.” Jeden z serii 60 sztychów wydanych w serii „Nouvelles vues perspectives des ports de France”, Pary˝ 1776. 600 42 42 „PORT ST. MALO”, 1776 miedzioryt z akwafortà, kolorowany akwarelà, 20 x 24,5 cm na arkuszu 26 x 36 cm, sygnowany na p∏ycie „N. Ozanne del.” i „Y. le Gouaz sculp.” j.w. 600 43 44 34 45 Josef LIESLER 45 (1912 Vidolice – 2005 Praha) Czeski malarz, grafik, twórca plakatów, projektant znaczków pocztowych. Wyraêne sà w jego twórczoÊci inspiracje surrealizmem, tak˝e przetworzenia i cytaty z dzie∏ mistrzów od Goi do Salvadora Dali. Dzie∏a w kolekcjach czeskich, niemieckich, w Stanach Zjednoczonych, tak˝e w Galerii Uffizi we Florencji. 43 MOST w PRADZE, 1948 akwaforta, 16 x 12 cm na arkuszu 22 x 18,5 cm, sygnowana i datowana o∏ówkiem pod p∏ytà „Liesler 48”. 300 44 TURYÂCI PRZED PA¸ACEM ARCYBISKUPIM na HRADCZANACH w PRADZE, 1948 akwaforta, 12,5 x 16 cm na arkuszu 18,5 x 22 cm, sygnowana i datowana o∏ówkiem pod p∏ytà „Liesler 48”. Gennaro GRECO (1665 Neapol – 1714 tam˝e), przypisywany PORT MORSKI w NEAPOLU z PA¸ACEM WICEKRÓLA, ok. 1700 olej na desce fazowanej, 15 x 23,5 cm, niesygnowany; na odwrocie, na desce napisy: „Merport zu(r) Napoli […] des Pallazz vom Vice Re:” i nr „281” oraz, poni˝ej – „Vue de la Court des Palais Royale ∫ Naples. Esquisse peint par Gennaro Greco vers 1700” i „No. 138”. Neapolitaƒski malarz architektury, ozdabia∏ tamtejsze koÊcio∏y i pa∏ace arystokratów. W 1708 wstàpi∏ do miejscowej gildii malarzy. 2 800 300 35 46 46 Stanis∏aw BORYSOWSKI Jan WODY¡SKI (1903 Jas∏o – 1988 Warszawa) MARTWA NATURA RYBA olej na p∏ótnie, 74 x 60 cm, sygnowany l.d. „Borysowski” olej na p∏ótnie, 46 x 56 cm, sygnowany l.d. „Wodyƒski” Absolwent krakowskiej ASP, nast´pnie u Pankiewicza w paryskiej filii tej uczelni. W okresie mi´dzywojennym bra∏ udzia∏ w presti˝owych wystawach sztuki polskiej, m.in. w Galerii Tretiakowskiej, na Biennale weneckim (1934), w Carnegie Institute w Pittsburgu. Po wojnie wyk∏ada∏ na uczelniach artystycznych w Toruniu i Gdaƒsku. 4 000 36 47 (1906 Lwów – 1988 Toruƒ) 7 800 47 48 48 Aleksander SO¸TAN (1903 Chersoƒ – 1994 Warszawa) „RYBA I. Z cyklu AKWARIUM”, 1965-1967 technika mieszana, 45,5 x 37 cm, sygnowana u do∏u o∏ówkiem: p.d. „A. So∏tan /Warszawa”, poÊrodku tytu∏, l.d. technika. Na odwrocie napisy autorskie oraz „Litografia barwiona”. Grafik, uczeƒ Skoczylasa i Wyczó∏kowskiego w warszawskiej Akademii (dyplom 1937). Wiele wystawia∏ od 1935 r., tak˝e w Moskwie, Budapeszcie, Hamburgu. 1 000 37 49 50 50 Jerzy SZWAJCER (Jotes) (1892 – 1967) KARYKATURA W¸ADYS¸AWA BRONIEWSKIEGO o∏ówek na kartonie, 14 x 17 cm, niesygnowany. Na odwrocie, o∏ówkiem: „W. Broniewski /rys. Jotesa (Jerzy Szwajcer)”. 49 Kazimierz SICHULSKI 300 (1879 Lwów – 1942 tam˝e) KARYKATURA MARIANA DÑBROWSKIEGO, 1934 o∏ówek na papierze, 26 x 19 cm w Êwietle passe-partout, sygnowany i datowany p.d. „Sich /1934” Marian DÑBROWSKI (18781958), dziennikarz, od 1918 r. dyrektor i w∏aÊciciel koncernu prasowego IKC (Ilustrowany Kurier Codzienny), od 1939 r. na emigracji we Francji, póêniej w USA. 800 38 51 52 Wg rysunków M. E. Andriollego, sygnowanych i datowanych „1881”, sztychowa∏ A. Zajkowski (dwie ryciny sygnowa∏ Charles Baude, jednà – A. H. Tegetmeyer). E. XIX, III, 164. Banach 788. Luksusowa edycja arcypoematu. Rysunki Andriollego wesz∏y do kanonu polskiej ilustracji ksià˝kowej. Niezwyk∏y egzemplarz: z 25 tablicami (drzeworyty na tincie), zamiast 24, opisanych w literaturze. Cykl kartonów do Pana Tadeusza (tusz i gwasz) z 1881 r. znajduje si´ obecnie w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Absolwent Cesarskiej Akademii Sztuk Pi´knych w Petersburgu i Akademii Âw. ¸ukasza w Rzymie. Powstaniec 1863 r., po ucieczce z wi´zienia pracowa∏ w Londynie i Pary˝u jako ilustrator czasopism. Po próbie przedostania si´ do kraju aresztowany i zes∏any do Wiatki (1866-1871). Po amnestii, w Warszawie tworzy∏ ilustracje do „Tygodnika Illustrowanego”, „K∏osów” i „Biesiady”. W l. 1883-1886 ponownie w Pary˝u. W ostatnim okresie ˝ycia powróci∏ do olejnego malarstwa religijnego, które to tematy podejmowa∏ ju˝ w Wiatce. 51 Czes∏aw WDOWISZEWSKI 52 Micha∏ Elwiro ANDRIOLLI (1836 Wilno – 1893 Na∏´czów) (1904 Kulebaki, gub. Ni˝egorodzka – 1952 Warszawa) 600 „PAN TADEUSZ czyli Ostatni zajazd na Litwie..., „PALACZ ZE SZPITALA PRZEMIENIENIA PA¡SKIEGO”, 1922 rysunek o∏ówkiem na kartonie, 34 x 25 cm, sygnowany po prawej „C. Wdowiszewski” i datowany powy˝ej „23 /XI 1922”. Poni˝ej tytu∏ rysunku. Wczesna praca jednego z za∏o˝ycieli warszawskiego Bractwa Âwi´tego ¸ukasza, który podobnie jak Jan Gotard zajmowa∏ si´ oprócz malarstwa równie˝ rysunkiem i grafikà. Wi´kszoÊç przedwojennego dorobku artysty zosta∏a zniszczona podczas powstania. z illustracyami E. M. Andriollego”, Lwów [1882] nak∏adem Ksi´garni H. Altenberga [Drukiem F. A. Brockhausa w Lipsku]. 37 cm, s. [8], 294, [1]. W drzeworycie: 25 tablic ilustr., 10 ilustr. w tekÊcie, 12 inicja∏ów, 13 finalików. Brzegi kart z∏ocone. Tekst w ozdobnych ramkach. Oprawa: p∏ótno, t∏oczenia, z∏ocone tytu∏y na licu i grzbiecie oprawy. Stan bardzo dobry. 1 600 39 53 54 53 Maria SZABLEWSKA (ur. 1935) „POMNIK POLEG¸YCH ˚O¸NIERZY RADZIECKICH w WARSZAWIE”, 1981 olej na p∏ótnie, 38 x 46 cm, sygnowany i datowany p.d. „MSzablewska 81”, na odwrocie, na kroÊnie tytu∏ pracy oraz pieczàtka Komisji Kwalifikacyjnej W. S. P. N. [Warszawskie Stowarzyszenie Plastyków Nieprofesionalnych] z odr´cznie wpisanà datà „3 XI 1981”. Na odwrocie, na p∏ótnie autorskie: „Plener: cmentarz w Warszawie poleg∏ych ˝o∏nierzy radzieckich w 1945 r. w czasie odbijania Warszawy z ràk niemieckich. Malowa∏a Maria Szablewska w 1981 r. na wystaw´ w Domu Przyjaêni polsko radzieckiej w Warszawie”. Córka malarki Stanis∏awy Barwickiej-Nowak, wnuczka malarzy W∏adys∏awa i Mieczys∏awa Barwickich. Malarstwa uczy∏a si´ pod kierunkiem matki, a nast´pnie m.in. u Marii Kruszewskiej-Rotwand i Jerzego Baurskiego. Od 1978 r. nale˝y do Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków, uczestniczàc w wielu wystawach. 2 000 40 55 54 Stanis∏awa BARWICKA-NOWAK 55 Jerzy PO¸Eå (ur. 1912) (1901 Warszawa – 1998 tam˝e) ODPUST NA BIELANACH OSIEDLE WARSZAWSKIEJ SPÓ¸DZIELNI MIESZKANIOWEJ NA MOKOTOWIE, ok. 1950 olej na p∏ótnie, 65 x 81 cm, sygnowany l.d. „J. Po∏eç”. 4 000 akwarela na papierze, 32 x 22,5 cm, sygnowana l.d. „St. Nowak” Bratanica malarzy W∏adys∏awa i Mieczys∏awa Barwickich. Studiowa∏a malarstwo i rysunek na Wydziale Sztuk Pi´knych U.S.B. w Wilnie w l. 1927-1931, m.in. u Ferdynanda Ruszczyca i Ludomira Âlendziƒskiego (dyplom 1931). Pracowa∏a jako nauczycielka rysunku w szko∏ach Êrednich na Wileƒszczyênie, a po wojnie we Wroc∏awiu i Warszawie. 1 500 41 56 56 W∏adys∏aw CHMIELI¡SKI (1911 Warszawa – 1979 tam˝e) SANNA akwarela na tekturze, 16,5 x 25 cm, sygnowana p.d. „W∏. Chmieliƒski”. 2 500 57 57 Ignacy ZYGMUNTOWICZ (1875 – 1947) TARG NA KONIE olej na tekturze, 20 x 33 cm, sygnowany p.d. „I. Zygmuntowicz”. 2 500 58 58 Stanis∏aw STUDENCKI (1900 – 1944) POWRÓT z POLA, 1929 olej na tekturze, 19 x 26 cm, sygnowany i datowany l.d. „St. STUDENCKI 1929 r.” Absolwent krakowskiej ASP (1922) 2 500 42 59 Jerzy KOSSAK (1886 Kraków – 1955 tam˝e) TR¢BACZ olej na desce, 24 x 18 cm, sygnowany u do∏u „Jerzy Kossak” (sygnatura w niewielkiej cz´Êci uzupe∏niona przez konserwatora). 4 000 43 60 Edmund Jerzy KANIEWSKI (1909 – 1982) KAPLICZKA MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ, 1937 olej na p∏ótnie, 40,5 x 45,5 cm, sygnowany i datowany p.d. „E. J. Kaniewski 37” Uczeƒ Tadeusza Pruszkowskiego w warszawskiej ASP. Cz∏onek grupy artystów plastyków Lo˝a Wolnomularska. 2 600 44 61 W∏adys∏aw BARWICKI (1865 Pu∏awy – 1933 Lublin) CHRYSTUS z KORONÑ CIERNIOWÑ olej na p∏ótnie, 52 x 47 cm Z posiadania rodziny artysty. Malarz, rzeêbiarz, poeta. Ucz´szcza∏ do pracowni sztuki stosowanej Wandalina Strza∏eckiego i Klasy Rysunkowej Wojciecha Gersona. Na prze∏omie XIX i XX w. wykona∏ dekoracje wn´trz znanych lubelskich obiektów, m.in. Teatru Letniego „Rusa∏ka”, w 1912 r. i panoram´ Lublin w cukierni W∏adys∏awa Rutkowskiego (obecnie „Lublinianka”). Wspó∏pracowa∏ z Teatrem Miniatur jako scenograf. W 20-leciu mi´dzywojennym nale˝a∏ do popularnych postaci zwiàzanych z lubelskim Êrodowiskiem kulturalnym. Tworzy∏ g∏ównie obrazy o tematyce religijnej, pejza˝e i portrety (m.in. kredkowy portret Wojciecha Gersona), malowa∏ te˝ kwiaty. Mia∏ wystawy w Lubelskim Towarzystwie Artystycznym (1888-1931). Dzie∏a Barwickiego „posiada∏y wytworny charakter poczucia linii, a w barwie tworzy∏y harmoni´ i si∏´” (G∏os Lubelski”, 1933 nr 4). 4 000 45 62 Józef RAPACKI (1871 Warszawa – 1929 Olszynka k. Skierniewic) PRZED STARO˚YTNÑ ÂWIÑTYNIÑ („Fragment z Âwiàtyni Eskulapa w Pompei”?), 1898 olej na p∏ótnie, 45 x 69 cm, sygnowany i datowany l.d. „Józef Rapacki /1898 r. /I /XII” na odwrocie, na p∏ótnie napis: „JÓZEF RAPACKI”. Malarz, rysownik, litograf. Uczeƒ Gersona (1885-1887). W l.18891891 studiowa∏ w Monachium. W 1898 po raz pierwszy wyjecha∏ do W∏och, gdzie bywa∏ potem kilkakrotnie. W 1908 osiedli∏ si´ w Olszance, w której mieszka∏ do koƒca ˝ycia. Ju˝ z Monachium przysy∏a∏ obrazy na wystawy w Zach´cie. W 1900 r. wyró˝niony na Wystawie Powszechnej w Pary˝u, w 1906 w konkursie Wiedeƒskiego Stowarzyszenia Grafików. Jego twórczoÊç uhonorowano tak˝e licznymi nagrodami na konkursach i wystawach krajowych. Z pierwszej podró˝y artystycznej do W∏och w 1898 r. Rapacki wystawia∏ obrazy z Zach´cie w l. 18981902; ich tytu∏y znamy z opracowania J. Wierciƒskiej (Katalog prac wy- stawionych w TZSP w Warszawie w latach 1860-1914, Ossolineum 1969). Sà to g∏ównie widoki pompejaƒskie: Fragment z teatru w Pompei, Uliczka w Pompei, Fragment z Âwiàtyni Eskulapa w Pompei. Przedstawiony tu obraz, z pewnoÊcià namalowany podczas pierwszej w∏oskiej podró˝y artysty, mo˝e byç jednym z wystawianych w Zach´cie w l. 1898-1902. 7 000 46 63 Ludwig NOSTER (1859 Strzelce Krajeƒskie – 1920 Berlin) ODWIEDZINY w SZPITALU, 1884 olej na p∏ótnie dublowanym, 72 x 92 cm, sygnowany i datowany l.d. „L. Noster Friedeberg 1884”, na odwrocie, na kroÊnie, uszkodzona kartka z odr´cznymi: nazwiskiem autora, miejscem powstania, fragmentami tytu∏u dzie∏a („Besuch... Grossmutter [...] pital”) i napisami fragmentarycznie zachowanymi. Ludwig Noster urodzony w Strzelcach (d. Friedeberg N/M) ukoƒczy∏ berliƒskà Akademi´ Sztuki. Kszta∏ci∏ si´ tak˝e w Düsseldorfie. W 1888 r. zosta∏ nadwornym malarzem cesarskim. W 1906 mianowany profesorem Akademii Sztuki w Berlinie. Malowa∏ g∏ównie sceny rodzajowe i portrety, zw∏aszcza cesarza Wilhelma II i wielu pruskich arystokratów i artystów. Znaczna cz´Êç jego dorobku zosta∏a zniszczona podczas II wojny Êwiatowej. Na cmentarzu w Strzelcach Krajeƒskich zachowa∏ si´ marmurowy secesyjny pomnik nagrobny malarza, d∏uta berliƒskiego artysty Hansa Latta (1859-1946). Reprodukowany m.in.: – Heimatkalender für den Kreis Friedeberg N/M, 3 (1918), s. 8; – Pomnik Ludwika Nostera, Strzelce Krajeƒskie 2012 (folder). 12 000 47 64 Feliks Micha∏ WYGRZYWALSKI (1875 PrzemyÊl – 1944 Rzeszów) ARABOWIE PRZED MECZETEM, 1942 olej na p∏ótnie, 66 x 54 cm, sygnowany i datowany p.d. „F. M. Wygrzywalski 42” W ozdobnej ramie snycerskiej. Monachijczyk, studiowa∏ te˝ w paryskiej Académie Julian. Mieszka∏ w Rzymie, od 1908 r. osiad∏ we Lwowie. Pejza˝ysta, portrecista, autor cieszàcych si´ powodzeniem scen rodzajowych. Do tematów orientalnych powraca∏ cz´sto, poczàwszy od podró˝y do Egiptu w 1906 r. 5 500 48 65 Aleksander LASZENKO (1883 Annówka, gubernia Charkowska – 1944 W∏oc∏awek) ARAB NA WIELB¸ÑDZIE, 1924 olej na p∏ótnie naklejonym na tektur´, 59 x 44,5 cm, sygnowany i datowany p.d. „A. Laszenko /Gizâh 1924”. Na odwrocie, o∏ówkiem dedykacja autora: „Dla Ireny Kozie∏∏ówej obraz Laszenki malarza z Kujaw”. 3 600 49 66 67 50 68 66 Brunon G¢STWICKI 68 (1871 Gàbin – 1952 Warszawa) akwarela na kartonie naklejonym na tektur´, 36 x 48,5 cm, sygnowana l.d. „B. G´stwicki”, na odwrocie naklejka wystawowa „I Wystawa Pejza˝u Polskiego” w Bydgoszczy z danymi oraz odr´cznie informacje autora z tytu∏em pracy. „DOLINA NARWI”, 1929 Patrz poz. 81. 1 200 67 Kazimierz LASOCKI (1882 Kwidzyƒ – 1969 Toruƒ) „OSADA RYBACKA NAD WIS¸Ñ” olej na p∏ótnie, 60 x 100 cm, sygnowany i datowany l.d. „K. Lasocki Lubienica 1929” na odwrocie kartka wystawowa z Zach´ty (1930) z odr´cznie wpisanymi: autorem, tytu∏em i cenà. Monachijczyk, uczeƒ A Ažbégo (1896-1898). W l. 1901-1904 asystent w prywatnej szkole Konrada Krzy˝anowskiego. Nast´pnie przez dziesi´ç lat mieszka∏ w Rzymie i Anticoli, przyje˝d˝ajàc cz´sto do kraju. Wzi´ty pejza˝ysta, zapraszany przez w∏aÊcicieli malowa∏ w wielkich majàtkach ziemskich m.in. na Wo∏yniu i Ukrainie. Wyspecjalizowa∏ si´ w scenach z byd∏em, ale malowa∏ te˝ pejza˝e „czyste” jak tu przedstawiony, studia kwiatów i portrety, z du˝à bieg∏oÊcià warsztatowà, „w podobnym stylu jak Che∏moƒski” – wedle ówczesnej krytyki. Wystawia∏ bardzo wiele, w okresie mi´dzywojennym corocznie w Zach´cie, tak˝e w Krakowie, Lwowie, Wilnie i Poznaniu. Maria SZABLEWSKA 6 000 (ur. 1935) „JEZIORO WIGRY”, 1994 olej na p∏ótnie, 61 x 46 cm, sygnowany i datowany p.d. „M. Szablewska 1994”; na odwrocie, na p∏ótnie – napisy autorskie. 3 000 51 69 69 Leokadia BIELSKA-TWORKOWSKA (1901 Chrzanów k. Krakowa – 1973 Warszawa) „KRZEMIENIEC – KLASZTOR FRANCISZKA¡SKI”, 1936 akwaforta, 17,5 x 23 cm, sygnowana na p∏ycie monogramem artystki i u do∏u o∏ówkiem: „L. Bielska”, data „1936” i „2/XX” (druga z dwudziestu odbitek). Przygotowana do teki Krzemieniec, wydanej w 2 egz. w 1936 r. i powtórzonej w 1943 r. w 20 egzemplarzach numerowanych. Literatura: – M. Groƒska, Grafika w ksià˝ce, tece i albumie..., Wroc∏aw 1994, poz. 74 i 75. Uczennica Tadeusza Pruszkowskiego, reprezentowa∏a sztuk´ polskà na wielu mi´dzynarodowych wystawach m.in. w Brukseli, Genewie, Londynie i Nowym Jorku. 1 200 52 70 Otto AXER 71 (1906 PrzemyÊl – 1983 Warszawa) Józef SZYLLER (1900 Czeladê – 1978 Opole) RUINY ZAMKU w B¢DZINIE, 1937 WIDOK z PRZEMYÂLA, ok. 1950 olej na p∏ótnie naklejonym na p∏yt´, 33,5 x 55 cm, sygnowany p.g. „OAxer” Uczeƒ Wojciecha Weissa i Karola Frycza w krakowskiej ASP, nast´pnie do 1930 r. w Pary˝u. Od wczesnych lat, równoczeÊnie z malarstwem zajmowa∏ si´ scenografià, wspó∏pracujàc z teatrami we Lwowie, ¸odzi i Warszawie. 3 600 olej na p∏ycie, 50 x 72,5 cm, sygnowany i datowany p.d. „J. Szyller 37” Malarz, grafik, scenograf. Dyplom w 1930 u Karola Tichego w warszawskiej Akademii Sztuk Pi´knych. Do wybuchu wojny pracowa∏ w Sosnowcu, m.in. jako grafik „Kuriera Zachodniego” i scenograf teatrzyku „Arlekin”. Od 1929 cz∏onek „Bloku”, uczestniczy∏ w wystawach grupy w Krakowie i Sosnowcu. Po wojnie osiedli∏ si´ w K´dzierzynie. Wystawia∏ wiele na Opolszczyênie, tak˝e w Katowicach, Wroc∏awiu, Szczecinie i Warszawie; w 1971 r. mia∏ wystaw´ indywidualnà w The Pradewarn Gallery w Oxfordzie. 2 800 70 71 53 72 72 Stanis∏aw Kaczor BATOWSKI (1866 Lwów – 1946 tam˝e) „TOWARZYSTWO SZKO¸Y LUDOWEJ”, koniec XIX w. olej na p∏ótnie (en grisaille), 29,5 x 21 cm, sygnowany p.d. monogramem „S.K.B.”. Monachijczyk, w l. 1903-1914 mia∏ w∏asnà szko∏´ malarstwa we Lwowie. Wybitny batalista, malowa∏ tak˝e portrety, pejza˝e, ilustrowa∏ powieÊci Sienkiewicza. 2 500 73 73 Eliasz KANAREK (1902 Skowierzyna – 1969 Scotsville, USA) „ÂWI¢TY FRANCISZEK z ASY˚U”, 1924 o∏ówek, tusz, piórko, 34 x 30 cm, u góry, r´kà autora, tytu∏ rysunku. Na odwrocie, o∏ówkiem: „ELIASZ KANAREK r. 1924 /stwierdzi∏ Antoni Michalak”. Antoni Michalak (1902-1975) – wybitny malarz, jeden z za∏o˝ycieli Bractwa Êw. ¸ukasza, do którego nale˝a∏ równie˝ Eliasz Kanarek Rysunek po zachowawczej konserwacji. Podklejone drobne naderwania papieru. Doklejony lewy dolny naro˝nik. PoÊrodku zagi´cia, fragment naderwany. RzadkoÊç antykwaryczna. 5 400 54 74 Zygmunt SCHRETER (1896 ¸ódê – 1977 Pary˝) PARTIA SZACHÓW pastel na tekturze, 36 x 52 cm w Êwietle passe-partout, sygnowany p.d. „Z. Szreter /Paris”. Malarz, muzyk. Pochodzi∏ z ∏ódzkiej rodziny fabrykanckiej zasymilowanych ˚ydów. W czasie I wojny uczy∏ si´ w Berlinie w akademii malarstwa prowadzonej przez Lovisa Corintha. Wystawia∏ w ¸odzi w l. 1927, 1932 i 1933. W nast´pnym roku zamieszka∏ na sta∏e w Pary˝u. Tworzy∏ pod wp∏ywem Cézanne’a Êwietliste pejza˝e, kameralne widoki wn´trz i martwe natury, tak˝e portrety. Najwy˝ej cenione sà jego obrazy przedstawiajàce wn´trza inspirowane kubizmem i sztukà japoƒskà. Wystawia∏ wiele na paryskich salonach, w Berlinie, Amsterdamie, Zurychu, Jerozolimie, w Stanach Zjednoczonych. W 2011 w Muzeum m. ¸odzi urzàdzono wystaw´ „Zygmunt Schreter – ∏ódzki pary˝anin”. 3 000 55 75 75 Micha∏ STA¡KO (1901 Sosnowiec – 1963 Zakopane) KRAJOBRAZ TATRZA¡SKI olej na tekturze, 14,5 x 19,5 cm, sygnowany p.d. „M. Staƒko” Pejza˝ysta Tatr. Legionista, przed 1930 osiad∏ w Zakopanem, gdzie mia∏ pracowni´. By∏ cz∏onkiem Szczepu Rogate Serce Stanis∏awa Szukalskiego. Po wojnie zwiàza∏ si´ ze Êlàskim Êrodowiskiem artystycznym. 1 600 76 76 Józef CZAJKOWSKI (1872 Warszawa – 1954 tam˝e) ÂCIE˚KA NAD GÓRSKIM POTOKIEM, 1917 olej na tekturze, 24 x 33,5 cm, sygnowany i datowany l.d. „J. Czajkowski 917” Starszy brat Stanis∏awa Czajkowskiego. Pejza˝ysta, portrecista, tak˝e projektant wn´trz, tkanin, mebli; pedagog, wspó∏za∏o˝yciel towarzystwa Polska Sztuka Stosowana i „¸adu”. Monachijczyk, uczy∏ si´ tak˝e w wiedeƒskiej Szkole Rzemios∏ Artystycznych; najbardziej jednak w jego twórczoÊci malarskiej widoczny jest wp∏yw szko∏y pejza˝owej Jana Stanis∏awskiego. 77 2 000 77 Micha∏ Wiktor CZEPITA (1884 Buczacz – 1941 Warszawa) PEJZA˚ PODGÓRSKI z RZEKÑ olej na p∏ótnie naklejonym na tektur´, 34 x 39 cm, sygnowany p.d. „M. W. Czepita”. 1 500 56 78 Kazimierz BRZOZOWSKI (1871 – 1945 Zakopane) U PODNÓ˚A TATR, 1942 olej na tekturze, 48 x 40 cm, sygnowany i datowany l.d. „KBrzozowski 1942”; na odwrocie, na tekturze „Brzozowski”. Malarz, autor plakatów, projektant, zwiàzany przez ca∏e ˝ycie z Zakopanem. Projektowa∏ tkaniny i meble. W r. 1910 by∏ wspó∏za∏o˝ycielem, a nast´pnie dyrektorem Stowarzyszenia Kilim. Odznaczony dyplomem honorowym na Mi´dzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Pary˝u w 1925 r. 2 400 57 79 79 W∏adys∏aw BARWICKI Marian MOKWA 81 Brunon G¢STWICKI (1889 Malary – 1987 Sopot) (1882 Kwidzyn – 1969 Toruƒ) KSI¢˚YCOWA NOC NAD JEZIOREM, 1931 NA ¸ODZI RYBACKIEJ, 1930 „ZAMARZNI¢TA ZATOKA PUCKA” olej na sklejce, 34 x 57,5 cm, sygnowany i datowany l.d. „W. BARWICKI 1931.” Z posiadania rodziny artysty. 2 500 58 80 (1865 Pu∏awy – 1933 Lublin) akwarela na papierze, 22 x 17 cm, sygnowana i datowana l.d. „Mokwa /1930” 2 000 akwarela na kartonie, 36 x 48,5 cm, sygnowana p.d. „B. G´stwicki” Ukoƒczy∏ berliƒskà Akademi´ Sztuki. W l. 1905-1919 pracowa∏ w Berlinie jako ilustrator i karykaturzysta dla „Lustige Blätter”. Od 1920 mieszka∏ w Toruniu, nale˝a∏ do Konfraterni Artystów, wystawia∏ m.in. w Zach´cie. Wspólnie z m∏odszym bratem Feliksem (18841935) namalowa∏ dla ratusza toruƒskiego wielkoformatowy obraz Powitanie wojsk polskich 18 I 1920 r. w Toruniu, zniszczony w 1939 r. przez Niemców. W 1946 r. w Toruniu zorganizowano wystaw´ zbiorowà braci G´stwickich (16 akwarel i 12 obrazów olejnych Brunona). W 2011 r. z okazji stulecia Zwiàzku Polskich Artystów Plastyków odby∏a si´ wystawa pod witkacowskim tytu∏em 622 upadki Bunga, gdzie równie˝ prezentowano m.in. obrazy Brunona G´stwickiego. Wystawiany: – Pejza˝ pomorski, Pomorski Dom Sztuki w Bydgoszczy, 1948. Zob. poz. 66. 80 1 200 81 59 82 82 John GREIG 83 (czynny w l. 1800 – 1824) „THE CHARTER HOUSE, FROM THE SQUARE”, 1804 miedzioryt z akwafortà kolorowany r´cznie akwarelà, 18 x 23 cm, sygnowany na p∏ycie „Drawn & Engraved by J. Greig”; tam˝e tytu∏ i wydawca. Pochodzi z czasów wspó∏pracy Greiga z Jamesem Sargantem Storerem w Londynie (18031812). Sztycharz, litograf, pejza˝ysta angielski. M.in. autor portretu St. Augusta Poniatowskiego (1800). Thomas WILLIAMSON (czynny w Londynie w l. 1800 – 1832), wg George’a MORLANDA (1763 – 1804) „MORLAND’S WOODMAN”, 1805 miedzioryt punktowy barwny, 54 x 43 cm, sygnowany na p∏ycie u do∏u: „Engraved by Thomas Williamson from the Orginal Painting by Geo: Morland”. W stylizowanej ramie biedermeierowskiej. Rycina wymieniona w leksykonie: Thieme-Becker, t. 36, s. 29. 1 500 500 60 83 61 84 Wojciech GERSON (1831 Warszawa – 1901 tam˝e) „ZACHWYCENIE” (Flisacy), 1864 litografia, 52,5 x 40,5 cm, sygnowana i datowana na kamieniu p.d. „Wojciech Gerson 1864”. Pod rycinà: „Malowa∏ W. Gerson” (l.d.), „Litografowa∏ W. Gerson” (p.d.), po Êrodku: „Odbito w Zak∏adzie Artystyczno-Litograficznym A. Dzwonkowskiego i Sp. w Warszawie”. Litografi´ wykona∏ Gerson wed∏ug w∏asnego obrazu, namalowanego w tym samym roku (dziÊ w zbiorach Muz. Narodowego w Warszawie). Grafika by∏a premià Towarzystwa Zach´ty Sztuk Pi´knych za r. 1864. Literatura: – J. Wierciƒska, Towarzystwo Zach´ty Sztuk Pi´knych w Warszawie, Ossolineum 1968, s. 192; – A. Vetulani, A. Ryszkiewicz, Materia∏y dotyczàce ˝ycia i twórczoÊci Wojciecha Gersona, Wroc∏aw 1951, s. 11, 23, poz. 80; – Wojciech Gerson 1831-1901. Katalog wystawy monograficznej, Muz. Narodowe w Warszawie, 1978, poz. V, 12, reprodukcja: il. 101. Grafika po starannej konserwacji. Na marginesach widoczne Êlady podklejania. 1 500 62 85 Franciszek SMUGLEWICZ (1745 Warszawa – 1807 Wilno) MIESZKO I wprowadza chrzeÊcijaƒstwo do Polski (Miecislaus I. Idola confringi per totum Regnum lege publica jubet), ok. 1791 miedzioryt, 35,5 x 39,5 cm, sygnowany pod kompozycjà „F. Smuglewicz inv.t et delin.t in Varsaviae” oraz „Hier. Carattoni sculp. Romae”. Rycina po starannej konserwacji. Literatura: – W kr´gu wileƒskiego klasycyzmu. Katalog przygotowany pod kierunkiem El˝biety Charaziƒskiej i Ryszarda Bobrowa, Warszawa 2000 Muzeum Narodowe, s. 231-233. Reprodukcja tam˝e. Przed uroczystoÊcià chrztu w Gnieênie Mieszko I rozkaza∏ zniszczyç posàgi i Êwiàtynie pogaƒskie (wg D∏ugosza, co powtarza Naruszewicz). Rycina przedstawia w∏adc´ nadzorujàcego wykonanie rozkazu. Franciszek SMUGLEWICZ jest pierwszym polskim malarzem historycznym. Inspirowany przez Ko∏∏àtaja, zamierza∏ cykl Historyi krajowej w stu kopersztychach. Ukaza∏o si´ jedynie 9 rycin (Smuglewicz wykona∏ ponadto jeszcze 6 rysunków). Rytowano je w Rzymie, Dreênie i Warszawie. Mieszka I... sztychowa∏ Girolamo Carattoni (1749-1809) w Rzymie. RzadkoÊç antykwaryczna. 3 500 63 86 86 Marian ˚ELAZKO (1907 – 1959) PRZEKUPKI w MIASTECZKU akwatinta, 20 x 15 cm na arkuszu 30 x 24 cm, sygnowana p.d. o∏ówkiem pod p∏ytà „˚elazko”. Grafik. Ukoƒczy∏ ASP w Krakowie w 1938 r. W latach 1950-1959 w Pracowni Form Reklamowych Wydzia∏u Grafiki tej˝e uczelni. 300 87 Stanis∏aw OSTOJA-CHROSTOWSKI (1900 Warszawa – 1947 tam˝e) WAWEL, 1934 drzeworyt, 17,5 x 20,7 cm, sygnowany na klocku p.d. monogramem „S. C” i pod klockiem, p.d. o∏ówkiem, „St. O-Chrostowski” (l.d.): datowany p.d. „1934”. Rycina wielokrotnie wystawiana, m.in. w Londynie (1936), Berlinie i Monachium (1935), Rapperswilu (1937). Reprodukowana m.in.: Agata Pietrzak, Stanis∏aw Ostoja-Chrostowski (19001947), Warszawa 2007, w katalogu artysty poz. 151 i reprodukcja na s. 171. Wybitny grafik, profesor i rektor Akademii Sztuk Pi´knych w Warszawie. 600 87 64 88 Tadeusz CIEÂLEWSKI syn (1895 Warszawa – zamordowany przez Niemców w sierpniu 1944 w Warszawie) „TARG NA SZEROKIM DUNAJU”, 1929 akwaforta, 19,5 x 14,5 cm na arkuszu 27 x 21 cm, sygnowana na p∏ycie l.d. „1929 T. CieÊlewski syn inv. del. et sc.”, z prawej znak wydawcy (Jakuba Mortkowicza); tak˝e sygnowany odr´cznie o∏ówkiem „T. CieÊlewski syn”. Jedna z 18 akwafort z widokami staromiejskimi, zamówionych przez wydawc´ Jakuba Mortkowicza jako ilustracje do ksià˝ki Pieʃ o Rynku i zau∏kach Artura Oppmana. „Ksià˝ka odnios∏a wspania∏y sukces w 1931 r. na Mi´dzynarodowej Wystawie Ksià˝ki w Petit Palais w Pary˝u” (M. Groƒska, Tadeusz CieÊlewski syn. ˚ycie i dzie∏o, Wroc∏aw 1963, s. 47; tam˝e w katalogu dzie∏ artysty poz. 579). 900 65 89 ROSJA zachodnia (Neue militarische Situations = und Postkarte von WEST = RUSSLAND), Norymberga 1812. Tytu∏ i legenda tak˝e w j´z. francuskim miedzioryt kolorowany liniowo, 52,5 x 80 cm w Êwietle passe-partout Autor – J. E. Knittel. Wydawca Friedrich Campe w Norymberdze. Miedzioryt przyci´ty do odcisku p∏yty. Mapa obejmuje równie˝ cz´Êç ziem Rzeczypospolitej pod zaborem rosyjskim. 1 200 66 90 MORAWY (Tabula generalis Marchionatus Moraviae in sex circules divisae...), Norymberga [1720]. Autor: Johann Baptist HOMANN (1664-1724). Wydawca: Johann Christoph Müller. miedzioryt kolorowany akwarelà, 48 x 57 cm. 2 500 67 91 Zbigniew RYBCZY¡SKI (ur. 1949 ¸ódê) „ANALIZA S[AN] FRANCISCO” technika w∏asna (print), 29 x 21,8 cm na arkuszu 43 x 43 cm, sygnowana o∏ówkiem p.d. „Zbig /2007”; poÊrodku, o∏ówkiem, tytu∏ pracy i okràg∏a pieczàtka „ZB/IG”; po lewej „5/10” – odbitka piàta z dziesi´ciu wykonanych przez artyst´. 3 900 68 Zbigniew RYBCZY¡SKI – artysta sztuk wizualnych, autor eksperymentalnych filmów animowanych, operator, twórca wideo. Studiowa∏ w ∏ódzkiej Filmówce. Pracowa∏ w ∏ódzkim Studio Ma∏ych Form Filmowych Se-ma-for; tu zrealizowa∏ swoje wielkie dzie∏o Tango, nagrodzone Oskarem w 1982 roku. Jest autorem wielu wybitnych filmów, laureatem nagród takich jak Emma, Srebrny Lew, The Golden Gate Award, posiadaczem patentów w dziedzinie udoskonalenia obrazu elektronicznego, doktorem honoris causa ∏ódzkiej Wy˝szej Szko∏y Filmowej. Pracowa∏ na uniwersytetach w Nowym Jorku, Kolonii, Tokio. W latach 2009-2013 tworzy∏ wroc∏awskie Centrum Technologii Audiowizualnych. 92 Zbigniew RYBCZY¡SKI o „STEREOSCOPIC 180 ” technika w∏asna (print), 29 x 19,5 cm na arkuszu 43 x 43 cm, sygnowana o∏ówkiem p.d. „Zbig /2007”; poÊrodku, o∏ówkiem, tytu∏ pracy i okràg∏a pieczàtka „ZB/IG”; po lewej „5 /10” – odbitka piàta z dziesi´ciu wykonanych przez artyst´. 5 200 69 93 94 MODES DE PARIS, 1838 miedzioryty kolorowane akwarelà, 20 x 16,5 cm w Êwietle passe-partout; w XIX-wiecznych, bidermeirowskich ramkach. 95 Stanis∏aw RZECKI (1888 Warszawa – 1972 tam˝e) „DON ALVARO”, l. 20. XX w. projekt kostiumu tempera, o∏ówek na kartonie, 48 x 33 cm, sygnowana p.d. monogramem „StR” 93 Trzy suknie damskie; datowany na p∏ycie „1838” i „‹. 6. A.” 360 94 Suknia kobieca i dwaj panowie we frakach na p∏ycie „‹ 43” i „A”. 360 70 Do 1908 studiowa∏ w Szkole Sztuk Pi´knych w Krakowie, m.in. u T. Axentowicza i S. Wyspiaƒskiego. Bra∏ wtedy udzia∏ w programach Zielonego Balonika – rysowa∏ i komentowa∏ karykatury; wyst´powa∏ tak˝e w 1909 w warszawskim Momusie. By∏ za∏o˝ycielem Instytutu Sztuk Plastycznych w Warszawie i jego dyrektorem (od 1926 do 1937); tak˝e wieloletnim pedagogiem. Wspó∏pracowa∏ z tygodnikiem „Liberum veto”. By∏ jednym ze wspó∏autorów zbioru Teka Melpomeny. W 1909-1913 studiowa∏ w Pary˝u. Po powrocie za∏o˝y∏ w Warszawie Tow. M∏oda Sztuka. Walczy∏ w Legionach Polskich. W 1915 rozpoczà∏ wspó∏prac´ z teatrami warszaw- skimi jako scenograf i projektant kostiumów. Wspó∏pracowa∏: z Teatrem Powszechnym (kostiumy do Cyda, 1915), z Teatrem Polskim (kostiumy do Ksi´cia Niez∏omnego i dekoracje do Cyrulika sewilskiego, 1918), z Redutà (kostiumy do Fircyka w zalotach, 1920 i dekoracje do PierÊcienia wielkiej damy, 1936). Projekty jego spotyka∏y si´ z uznaniem. J. Lorentowicz pisa∏, i˝ „Rzecki wniós∏ do swych dekoracji i kostiumów takà dyskrecj´ tonu ogólnego, tyle smaku i harmonii, ˝e odbija∏ nadzwyczajnie od jaskrawoÊci barw najznakomitszych swych kolegów”. PoI wojnie zrealizowa∏ jeszcze par´ projektów scenograficznych: w Teatrze im. S∏owackiego w Krakowie (Fantazy, 1946), oraz w Warszawie w Teatrze Kameralnym (Sprytna wdówka, 1950) i Teatrze Narodowym (Szko∏a ˝on, 1959). 1 000 95 96 Jerzy FELDMAN 96 (1909 Lwów – 1956) „SGANAREL”, projekt kostiumu do inscenizacji Szko∏y m´˝ów Moliera akwarela, gwasz na papierze, 31,5 x 22,5 cm w Êwietle passe-partout, sygnowany p.d. „Jerzy Feldmann”, u góry autorskie: tytu∏ sztuki, imi´ postaci. Studiowa∏ malarstwo w Akademii krakowskiej (1929-1932) i architektur´ w Pary˝u (19321936). Po wojnie poÊwi´ci∏ si´ scenografii teatralnej (m.in. w Cz´stochowie, Kielcach, Bielsku-Bia∏ej). Sganarel w Szkole m´˝ów jest starajàcym si´ o r´k´ dziewczyny, która zdradza go jeszcze przed Êlubem. 800 71 97 Andrzej PÑGOWSKI (ur. 1953) „PIE¡ o ZAMORDOWANYM ˚YDOWSKIM NARODZIE”, 1986 plakat do spektaklu w Paƒstwowym Teatrze ˚ydowskim im. E. R. Kamiƒskiej w Warszawie (tekst Icchaka Kacenelsona, prapremiera w 1986 r.). offset, 93 x 65,5 cm, sygnowany przy prawej kraw´dzi „A. Pàgowski”. 400 72 98 Andrzej PÑGOWSKI „CHAGALL – Zaczarowany Êwiat” plakat do spektaklu w Paƒstwowym Teatrze ˚ydowskim im. E. R. Kamiƒskiej w Warszawie (scenariusz i re˝yseria Szymon Szurmiej). offset barwny, 96 x 67 cm, sygnowany przy lewej kraw´dzi „A. Pàgowski”. 480 73 99 TACA z uchwytami zdobionymi dekoracjà floralnà, Wiedeƒ 1856 srebro pr. „13” (trzynasto∏utowe); taca z drewnianà podstawà krzy˝akowà, 78 x 46 cm, waga 3 935 g. Cechy krajowe austriackie oraz cechy z∏otnika, trudno czytelne (byç mo˝e J. HUEBER). 9 000 74 Z kolekcji Barbary i Jerzego Wojnarów Jerzy Wojnar – mistrz Êwiata w saneczkarstwie, trzykrotny rekordzista Êwiata w szybownictwie. Urodzi∏ si´ 7.10.1930 r. we Lwowie. Ojciec Józef by∏ po wojnie profesorem AGH w Krakowie. Ucz´szcza∏ do szko∏y Êredniej w KroÊnie. Tam te˝ w 1946 r. rozpoczà∏ latanie na szybowcach. W latach 1954-1955 ustanowi∏ 3 Êwiatowe rekordy szybowcowe: pr´dkoÊç na trasie trójkàta 100 km (94,716 km/godz.), przelot docelowo-powrotny (488 km) i pr´dkoÊç na trasie trójkàta 200 km (56,885 km/godz.). W saneczkarstwie zdoby∏ z∏oty medal w Krynicy w 1956 na mistrzostwach Êwiata, ponownie w 1961 r. w Szwajcarii, a w 1962 w Krynicy zosta∏ wicemistrzem Êwiata. Uczestniczy∏ w zawodach saneczkarskich w dwóch zimowych igrzyskach olimpijskich: w 1964 i 1968 r. Z zawodu in˝ynier ceramik, pracowa∏ jako pilot doÊwiadczalny. Zmar∏ w Warszawie 2 lutego 2005 roku. Kolekcja powstawa∏a od 1952 roku, w wyniku fascynacji twórczoÊcià Nikifora i przy okazji cz´stych pobytów na obozach sportowych w Krynicy, gdzie trenowa∏ na torze lodowym do jazdy na sankach. Do 1968 roku obrazy kupowane by∏y od samego Nikifora, natomiast po jego Êmierci od Mariana W∏osiƒskiego, tylko nieliczne w Desie Warszawskiej. Kolekcja dotychczas nigdy nie by∏a wystawiana. 100 NIKIFOR w TELEWIZJI ¸ÓDZKIEJ, 1965 akwarela na kartonie, 17,5 x 24,5 cm; na odwrocie dwie pieczàtki. 3 100 75 101 101 W SZKOLE w KRYNICY akwarela na tekturze, w autorskiej tekturowej ramce, 16,5 x 16,5 cm. Na odwrocie dwie pieczàtki. 2 500 102 WN¢TRZE CHATY z SIEDZÑCYM NIKIFOREM i CHATA WIEJSKA ZIMÑ akwarela z dwoma przedstawieniami, na kartonie, 22,5 x 12,5 cm. Na odwrocie dwie pieczàtki i napis „500 Z¸”. 2 800 76 102 77 103 WILLA NA WSI akwarela na papierze, 25,5 x 20 cm W autorskiej, papierowej ramce. Na odwrocie pieczàtka. Zabrudzenia, zagniecenia papieru. 2 700 78 104 KRAKÓW akwarela na papierze, 20 x 29 cm. Na odwrocie szkic o∏ówkowy oraz pieczàtka. 2 800 79 105 STANICA PODHALA¡CZYKÓW kredka na kartonie, 22 x 26,5 cm. Na odwrocie pieczàtka. 2 700 80 106 DOMY w KRYNICY akwarela na tekturze, 28,5 x 38,5 cm. Na odwrocie odr´cznie „1000Z¸” oraz 8 pieczàtek. 4 500 […] Nikifor malarz wspó∏czesny nie ma mecenasa swà prostà inwokacj´ zaczyna zdaniem twierdzàcym ˝e jest sierotà i zajmuje si´ malarstwem […] w blaszanym pogi´tym pude∏ku mieszkajà okruchy t´czy barwne kamyki z których Pan Bóg zrobi∏ mozaik´ ziemi kawa∏ek burzy kawa∏ek liÊcia kawa∏ek wody p´dzelkiem wylenia∏ym jak mysi ogonek dotyka delikatnie kamyków Êwiata […] Zbigniew HERBERT – Nikifor 81 107 107 CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTA¸Y i DWIE MARIE akwarela na kartonie, 9,5 x 15 cm. Na odwrocie dwie pieczàtki i napisy: „25 Z¸”, „200 Z¸”. 1 400 108 CHRZEST CHRYSTUSA w JORDANIE o∏ówek, kredka na papierze, 21 x 15 cm. Na odwrocie pieczàtka i napis „500 Z¸”. 108 2 200 109 OSTATNIA WIECZERZA o∏ówek i kredka na kartonie, 21 x 11,5 cm; na odwrocie dwie pieczàtki i napis „300 Z¸” 1 700 82 109 83 WARUNKI KUPNA i SPRZEDA˚Y 1. Przedmiotem aukcji sà dzie∏a sztuki i obiekty kolekcjonerskie powierzone przez Klientów oraz stanowiàce w∏asnoÊç Domu Aukcyjnego. 2. Dom Aukcyjny podejmuje si´ sprzeda˝y, w imieniu W∏aÊcicieli, obiektów b´dàcych ich rzeczywistà w∏asnoÊcià, nie obj´tych post´powaniem sàdowym i skarbowym, wolnych od zaj´cia i zastawu oraz jakichkolwiek praw osób trzecich. 12. Aukcjoner mo˝e zaoferowaç niektóre obiekty po cenie ni˝szej ni˝ wywo∏awcza. W takim przypadku zawierana jest transakcja warunkowa, która dochodzi do skutku po zaakceptowaniu wylicytowanej ceny przez w∏aÊciciela przedmiotu. 13. Nabywca jest zobowiàzany do zap∏aty ca∏ej kwoty wylicytowanej bezpoÊrednio po zakoƒczeniu aukcji. Na poczet ceny zalicza si´ wadium. 3. Dom Aukcyjny podaje w katalogu cen´ wywo∏ania, rozpoczynajàcà licytacj´. Do ceny wylicytowanej zostanie doliczona op∏ata w wysokoÊci 15%. 4. Aukcja jest prowadzona zgodnie z polskimi przepisami prawnymi przez upowa˝nionà osob´ – Aukcjonera. Postàpienie w licytacji okreÊla Aukcjoner. W przypadku, gdy nabywca nie zap∏aci ca∏ej kwoty, jest zobowiàzany bezpoÊrednio po zakoƒczeniu aukcji podpisaç umow´ kupna-sprzeda˝y podajàc swoje personalia. Dane osobiste Nabywcy pozostajà do wy∏àcznej wiadomoÊci Domu Aukcyjnego. 5. Aukcjoner ma prawo dowolnego rozdzielania lub ∏àczenia obiektów oraz ich wycofania z licytacji bez podania przyczyn. 6. Opisy zawarte w katalogu aukcji mogà byç uzupe∏nione lub zmienione przez Aukcjonera lub osob´ przez niego wskazanà przed rozpocz´ciem licytacji. 7. W licytacji biorà udzia∏ wy∏àcznie osoby, które wp∏aci∏y wadium i posiadajà numer licytacyjny. Odbiór numeru licytacyjnego jest równoznaczny z zaakceptowaniem regulaminu aukcji. Dom Aukcyjny mo˝e nie przyznaç prawa udzia∏u w licytacji bez podania przyczyny. 8. WysokoÊç wadium jest ka˝dorazowo okreÊlana przez organizatora. Wadium jest wliczane w kwot´ wylicytowanà, a w przypadku niedokonania ˝adnego zakupu – zwracane. 9. Osoby nie mogàce osobiÊcie wziàç udzia∏u w aukcji, a pragnàce dokonaç zakupu, mogà to uczyniç za poÊrednictwem organizatora, telefonicznie lub korespondencyjnie. W tym celu, w dniach poprzedzajàcych aukcj´ nale˝y wp∏aciç wadium w wysokoÊci 10% ceny wywo∏awczej oraz podaç oferowanà cen´ – limit (nie dotyczy to licytacji telefonicznej), który pozostaje informacjà ÊciÊle poufnà. Przedstawiciel organizatora licytuje w imieniu Klienta do ceny nie wy˝szej ni˝ zg∏oszona. Zg∏oszenie udzia∏u w aukcji za poÊrednictwem organizatora zobowiàzuje zamawiajàcego do kupna obiektu co najmniej po cenie wywo∏ania. W przypadku zg∏oszenia wi´cej ni˝ jednej oferty kupna, organizator reprezentowaç b´dzie Klienta, który zaoferowa∏ najwy˝szy limit i mo˝e rozpoczàç licytacj´ od kwoty wy˝szej ni˝ cena wywo∏ania. 10. Zakoƒczenie licytacji danego obiektu nast´puje w momencie uderzenia m∏otkiem przez Aukcjonera i jest równoznaczne z zawarciem umowy kupna-sprzeda˝y. 11. Nabywcà staje si´ osoba oferujàca najwy˝szà cen´ – wyjàwszy, gdy dzieje si´ to w sytuacji sporu. Aukcjoner ma prawo spór rozwiàzaç lub ponownie zaoferowaç obiekt. 14. Ca∏oÊç nale˝noÊci za kupione obiekty winna byç zap∏acona gotówkà lub przelewem, nie póêniej ni˝ w ciàgu siedmiu dni od daty aukcji. Je˝eli wp∏ata nie nastàpi w wymaganym czasie, Dom Aukcyjny ma prawo anulowaç kontrakt i obcià˝yç Nabywc´ wszelkimi kosztami wynik∏ymi z tego tytu∏u. 15. Prawo w∏asnoÊci zakupionego dzie∏a przechodzi na Nabywc´ w momencie dokonania ca∏ej wp∏aty. 16. Odbiór wylicytowanych przedmiotów winien nastàpiç bezpoÊrednio po wp∏aceniu nale˝noÊci. W innych przypadkach przechowywanie i dostarczanie przedmiotów odbywa si´ na koszt i ryzyko Nabywcy. 17. Organizator gwarantuje autentycznoÊç oraz zgodnoÊç ze stanem faktycznym innych istotnych cech przedmiotów opisanych w katalogu. Gdyby jednak opis nie odpowiada∏ stanowi faktycznemu, nabywca mo˝e w ciàgu 14 dni od daty aukcji zwróciç przedmiot. Zakwestionowanie opisu katalogowego musi byç udokumentowane wiarygodnymi ekspertyzami. 18. Organizator nie ponosi odpowiedzialnoÊci za wady fizyczne i prawne kupionych przedmiotów. Wszelkie mo˝liwe reklamacje b´dà rozpatrywane zgodnie z przepisami prawa polskiego. Dom Aukcyjny przypomina: – zgodnie z obowiàzujàcymi przepisami gromadzimy dane osobowe Klientów dokonujàcych transakcji o wartoÊci powy˝ej 15 000 euro; – zgodnie z Ustawà o muzeach z 21.XI.1996, muzea rejestrowe majà prawo pierwokupu obiektów bezpoÊrednio na aukcji za kwot´ wylicytowanà. Takie prawo majà tak˝e Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagielloƒska. INDEKS AUTORÓW ANDRIOLLI Micha∏ Elwiro 52 AXER Otto 70 BAGIE¡SKI Stanis∏aw 27 BARWICKA-NOWAK Stanis∏awa 54 BARWICKI W∏adys∏aw 61, 79 BATOWSKI Stanis∏aw Kaczor 72 BEREZOWSKA Maja 5-8 BIA¸OSZCZY¡SKA Halina 11, 12 BIELSKA-TWORKOWSKA Leokadia 69 BORYSOWSKI Stanis∏aw 46 BRZOZOWSKI Kazimierz 78 CHMIELI¡SKI W∏adys∏aw 56 CHROSTOWSKI Stanis∏aw Ostoja 87 CIEÂLEWSKI Tadeusz syn 26, 38, 88 CZAJKOWSKI Józef 76 CZAJKOWSKI Stanis∏aw 18, 28, 35 CZEPITA Micha∏ Wiktor 77 FELDMAN Jerzy 96 GERSON Wojciech 84 G¢STWICKI Brunon 66, 81 GIBI¡SKI Stanis∏aw 39 GRECO Gennaro, przypisywany 45 GREIG John 82 GRUNWALD Henryk 29 HAYDER Franciszek Antoni 23 JAROCKI W∏adys∏aw 40 J¢DRZEJEWSKI Aleksander 15 KANAREK Eliasz 73 KANIEWSKI Edmund Jerzy 60 K¢DZIERSKI Apoloniusz 14 KISLING Moj˝esz ?1 KOBZDEJ Aleksander 21 KOSSAK Jerzy 59 KOSSAK Wojciech 17 KOSTKA Jan 36 KULISIEWICZ Tadeusz 3, 4 LASOCKI Kazimierz 68 LASZENKO Aleksander 65 LE GOUAZ Yves-Marie 41, 42 LEWICKA (Lewitska) Zofia (Sonia) 33 LIESLER Josef 43, 44 ¸ONICKI Janusz 9 MIERZEJEWSKI Andrzej 10, 37 MOKWA Marian 80 NIKIFOR 100-109 NOSTER Ludwig 63 OSTROWSKA Leokadia 13 PÑGOWSKI Andrzej 97, 98 PESKE Jan (Jean) 34 PO¸Eå Jerzy 55 RAPACKI Józef 62 RUSZCZYC Ferdynand 19 RYBCZY¡SKI Zbigniew 91, 92 RZECKI Stanis∏aw 95 SCHRETER Zygmunt 74 SICHULSKI Kazimierz 49 SKOCZYLAS W∏adys∏aw 16 SMUGLEWICZ Franciszek 85 SO¸TAN Aleksander 48 STACHIEWICZ Piotr 22 STA¡KO Micha∏ 75 STUDENCKI Stanis∏aw 58 SZABLEWSKA Maria 53, 67 SZANCER Jan Marcin 2 SZWAJCER Jerzy 50 SZYLLER Józef 71 TRACEWSKI Wac∏aw 30 TUREK Franciszek 25 UNIECHOWSKI Antoni 24 WASILEWSKI Czes∏aw 31 WDOWISZEWSKI Czes∏aw 51 WILLIAMSON Thomas 83 WODY¡SKI Jan 20, 32, 47 WYGRZYWALSKI Feliks Micha∏ 64 ZYGMUNTOWICZ Ignacy 57 ˚ELAZKO Marian 86 okl_416x270s3_39_189_88str.qxd 3/29/15 9:09 PM Page 2 okl_416x270s3_39_189_88str.qxd 3/29/15 9:09 PM Page 1 DOM AUKCYJNY OKNA SZTUKI AUKCJA 39 (189) 21 kwietnia 2015 Maria i Andrzej Ochalscy Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI Milanówek, ul. Grodeckiego 17 WARSZAWA, 21 IV 2015
pobierz katalog aukcji
Wydawca: Maria Ochalska, Dzie∏a Sztuki, Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI
Bardziej szczegółowo