Symetria względem prostej

Transkrypt

Symetria względem prostej
SCENARIUSZ LEKCJI
1. Informacje wstępne:
• Szkoła : Publiczne Gimnazjum nr 6 w Opolu
• Data :
• Klasa : I A
• Czas trwania zajęć : 45 minut
• Nauczany przedmiot: matematyka
2. Program nauczania: Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki
w gimnazjum M. Jucewicz, M. Karpiński, J. Lech
3. Temat lekcji: Symetria względem prostej – faza wstępna
Podstawa programowa:
Figury płaskie. Uczeń:
• rozpoznaje pary figur symetrycznych względem prostej.
4. Integracja: międzyprzedmiotowa
5. Cele lekcji:
• Wiadomości : kategoria A ─ zapamiętanie
Uczeń zapamiętuje:
♦ pojęcie punktów symetrycznych względem prostej ( A1)
♦ pojęcie figur symetrycznych względem prostej ( A2)
♦ własności punktów symetrycznych ( A3)
♦ pojęcie punktu symetrycznego do danego punktu względem prostej ( A4)
kategoria B ─ zrozumienie
Uczeń rozumie:
♦ pojęcie punktu symetrycznego względem prostej ( B1)
♦ w jaki sposób należy wyznaczyć figurę symetryczną względem prostej
(B2 )
•
Umiejętności: kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi :
♦ rozpoznać figury symetryczne względem prostej ( C1 )
♦ rysować figury w symetrii osiowej, gdy figura i oś:
-nie mają punktów wspólnych
-mają punkty wspólne ( C2)
♦ wykreślić oś symetrii, względem której punkty są symetryczne ( C3)
♦ rozwiązywać zadania tekstowe związane z symetrią względem prostej (C4)
kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
Uczeń :
1
♦ wykreśla oś symetrii, względem której figury są symetryczne ( D1)
♦ stosuje własności punktów symetrycznych w zadaniach ( D2)
•
Postawy i zainteresowania:
♦ Wyrabianie systematyczności w rozwiązywaniu zadań dotyczących
symetrii względem prostej
♦ Kształtowanie wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności
matematycznych
♦ Rozwijanie umiejętności pracy w zespole klasowym
♦ Motywowanie uczniów do kreatywności i samodzielności
♦ Kształtowanie postawy dialogu i kultury dyskusji ( komunikacji )
♦ Dbanie o estetykę : jasne i przejrzyste rozwiązanie zadań
6. Strategie nauczania :
• strategia asocjacyjna (kojarzenie) – uczenie się poprzez przyswajanie gotowej
wiedzy ( A )
• strategia podająca ( P )
• strategia oddziaływania na rzeczywistość ( S )
7. Metody nauczania:
• Pogadanka ( M1 )
• Burza mózgów( M2 )
• Metoda ćwiczeń ( M3 )
8. Zasady nauczania:
• Zasada przystępności ( Z1)
• Zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa ( Z2)
• Zasada łączenia teorii z praktyką ( Z3)
9. Formy pracy uczniów:
• Praca zespołowa ( F1)
• Praca w grupach : grupy dwuosobowe : uczniowie siedzący w jednej ławce
( F2)
10. Środki dydaktyczne:
• podręcznik
11. Wykaz piśmiennictwa :
• Dla nauczyciela:
♦ Matematyka 1, podręcznik : gimnazjum pod red Małgorzaty
Dobrowolskiej, GWO, 2009
♦ Zasady nauczania matematyki, F.Urbańczyk
♦ Karta pracy
• Dla ucznia :
♦ Matematyka 1, podręcznik : gimnazjum pod red Małgorzaty
Dobrowolskiej, GWO, 2009
♦ Karta pracy
2
12. Organizacja zajęć lekcyjnych ( struktura lekcji )
Etapy / fazy
lekcji
Zagadnienia,zadania,
problemy lekcji
Faza wstępna
Sposoby
Realizacji
Zagadnień
Zadań
problemów
Spełnienie
Założonych
Celów lekcji
Uwagi o realizacji
A1─ A4, B1─ B2,
Prezentacja w załączeniu
Podanie tematu lekcji
i zapoznanie uczniów
z celami lekcji
Prezentacja multimedialna dotycząca
symetrii względem prostej.
M1, M2, A, F1, Z2
Faza
realizacyjna
Zadanie wynikające z prezentacji
Zadania wynikające z karty pracy
Faza
podsumowująca
Podsumowanie zajęć
Uczniowie
rozwiązują zadanie
dotyczące
wyznaczania figur
symetrycznych
względem prostej.
Poszczególni
uczniowie rozwiązują
zadania.
Pytania sprawdzające
stopień opanowania
wiadomości o
symetrii względem
prostej.
Ocena pracy uczniów.
Uczniowie rozwiązują
rebus aby poznać
temat następnej lekcji
Zadania w załączeniu
(zał.1)
A1─ A4, B1─B2,
C1,─C4, D1-D2,
M3,S, P, Z2,Z3, F2
dyskusja nad poprawnością
rozwiązań
Załącznik 2
Zadania w załączeniu
(zał.3)
Zadanie zadania
domowego : zadanie 2
str.223, zad.5 str.224,
zad.3 str.227
Opracowała : Agnieszka Tomalak PG 6 Opole
3
Załącznik 1
KARTA PRACY
SYMETRIA WZGLĘDEM PROSTEJ
Zadanie 1.
Narysuj figury, punkty symetryczne względem podanej prostej.
1)
4
2)
3)
5
4)
5)
Zadanie 2
Czy narysowane koperty są symetryczne względem narysowanej prostej. Odpowiedź uzasadnij.
Opracowała : Agnieszka Tomalak PG 6 Opole
6
Załącznik 2
Rozwiąż
ąż rebus a dowiesz sięę jaki będzie
bęę
temat następnej
ępnej
ę
lekcji matematyki.
Załacznik 3 ( zadanie domowe )
Zadanie 2 str.223
Dwie małe litery alfabetu sąą lustrzanym odbiciem litery b. Które?
Zadanie 5 str.224
a)
7
Zadanie 2 str.227
Narysuj odbicia symetryczne względem
wzglę
prostej następujących
ę ą
figur:
a) prostej
b) półprostej
Rozważż różne
ż położenia
żenia danej figury względem
wzglę
prostej.
8

Podobne dokumenty