Od chemii się wszystko zaczyna
Transkrypt
Od chemii się wszystko zaczyna
Od chemii się wszystko zaczyna .... Scenariusz zajęć Iwona Zbieranek, Agnieszka Korzempa, Hanna Robaczewska Poniższy scenariusz został opracowany dla potrzeb kółka chemicznego, ale można go odpowiednio zmodyfikować i przeprowadzić nietypową, a przez to ciekawą dla uczniów zintegrowaną lekcję: chemii, sztuki i języka polskiego. Zajęcia te pokazują w jak różnorodny sposób można wykorzystać jeden materiał dydaktyczny – tutaj tekst piosenki “Chemiczny walc” zespołu GOLEC uORKIESTRA. Cel ogólny: Wskazanie roli chemii w życiu codziennym i odzwierciedlenia tego w utworach. Cele szczegółowe: a) język polski – uczeń zna piosenkę pt. “Od chemii się wszystko zaczyna” rozumie pojęcia: paralelizm składniowy, anafora, zgrubienie analizuje i interpretuje utwór GOLEC uORKIESTRY pt. “Od chemii się wszystko zaczyna”, określa rolę chemii, podaje definicję miłości, wskazuje środki stylistyczne potrafi ocenić, co jest właściwym tematem piosenki; b) sztuka – uczeń zna tekst i melodię piosenki “Od chemii się wszystko zaczyna”..., umie zaśpiewać tę piosenkę rozumie zależność układu tanecznego od metrum piosenki ujmie zatańczyć w rytm piosenki zna sposoby ekspresjii muzycznej i plastycznej będącej ilustracją tekstu umie przedstawić tekst piosenki w dowolnej formie plastycznej; c) chemia – uczeń zna definicję chemii jako nauki przyrodniczej wyjaśnia pojęcia chemiczne występujące w tekście piosenki wyszukuje znaczenie nieznanych pojęć w słowniku chemicznym lub słowniku wyrazów obcych porównuje ze sobą wyjaśnienia pojęć chemicznych wypisane z tekstem piosenki z opisami słownikowymi, poszukuje analogii między nimi. 1 Metody pracy: burza mózgów metaplan praca w grupie przekład intersemiotyczny. Środki dydaktyczne: tekst piosenki, “Słownik terminów literackich”, “Słownik wyrazów obcych”, “Słownik chemiczny” arkusze szarego papieru, markery magnetofon, płyta z nagraniem piosenki instrumenty perkusyjne. PRZEBIEG ZAJĘĆ I. Podanie tematu i wskazanie celu zajęć II. Część muzyczna Ćwiczenia dykcyjne Prezentacja, a następnie wspólny śpiew piosenki z repertuaru GOLEC uORKIESTRA pt. “Od chemii się wszystko zaczyna...” III. Część polonistyczna Wprowadzenie: wskazanie na popularność piosenek braci Golców Opracowanie tematu: określenie roli chemii na podstawie omawianego tekstu (zastosowanie “burzy mózgów”, zapis w formie metaplanu) Środki stylistyczne i ich funkcja w piosence - anafora i paralelizm składniowy (ze “Słownika terminów literackich”) “Bez chemii nie byłoby Ciebie bez chemii nie byłoby mnie”, - zgrubienie: “Od serducha ogień bucha” podanie definicji miłości zapisanej w treści utworu (“burza mózgów i metaplan) omówienie pojęć bezpośrednio związanych z chemią. IV. Część chemiczna próba samodzielnego wyjaśnienia pojęć chemicznych znanych z lekcji chemii 2 wyszukiwanie nieznanych pojęć w słowniku chemicznym albo słowniku wyrazów obcych przypomnienie definicji chemii, zapisanie jej w formie metaplanu odniesienie w/w pojęć i definicji do tekstu piosenki, wskazanie analogii np. - substancja złożona - wiązanie chemiczne - chemia jako nauka badająca skład, budowę, właściwości - opis oddziaływań występujących między substancjami a dwojgiem ludzi. V. Część muzyczno- plastyczna wyszukanie metrum piosenki – kołysanie z akcentowaniem pierwszej miary taktu śpiew piosenki z wyszczególnieniem każdej miary taktu za pomocą instrumentów perkusyjnych opanowanie układu tanecznego, taniec w parach przy piosence przykład intersemiotyczny słów piosenki – plastyczna ilustracja tekstu prezentacja i krótkie omówienie prac. VI. Podsumowanie odwołanie do tematu zajęć i wskazanie ukrytego sensu piosenki poczęstunek czekoladą na osłodę wszystkich gorzkich niepowodzeń miłosnych. Informacja o Autorach Autorki tekstu: Iwona Zbieranek, Agnieszka Korzempa, Hanna Robaczewska pracują w Gimnazjum nr. 1 w Barcinie. 3