Hospitacja diagnozująca

Transkrypt

Hospitacja diagnozująca
Prowadząca: Zofia Babik-Pietras
Koło matematyczne klas III
Scenariusz zajęć koła matematycznego klas III
w ramach projektu „Dolnośląska szkoła liderem projakościowych
zmian w polskim systemie edukacji”
Temat: Rozwiązywanie problemów w twórczy sposób metodą kruszenia.
Cel ogólny: Sprawdzenie u uczniów umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych metodą
kruszenia.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- potrafi poprawnie obliczyć działania na dodawanie, odejmowanie,
mnożenie, dzielenie w zakresie 100
- potrafi ułożyć pytania i działania do zadania bazowego
- umie dostrzec w zadaniu informacje nie podane wprost, ale wynikające
z pozostałych danych
- współpracuje w grupie
Metoda:
- zadaniowa
- praktycznego działania
Formy pracy:
- grupowa jednolita
- grupowa zróżnicowana
- indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
- logograf, treść zadań bazowych, karty do pracy grupowej, karty pracy
indywidualnej.
Przebieg zajęć
Rozwiązanie logografu:
81-78 =
(28:7)3 =
(54-9):5 =
37-8 =
13+5-1 =
(43+6):7 =
15+5-6 =
Liczby, które są rozwiązaniem wpisz do kratek logografu - słownie
Wyznaczone pola utworzą rozwiązanie
UMIEMY ROZWIĄZYWAĆ.......................................................
/Umiemy rozwiązywać zadania/
2.Wspólne rozwiązanie zadania metodą kruszenia – zadanie bazowe:
Na uroczystość klasową przygotowano 6 małych stolików 4-osobowych
i 4 stoliki duże 8-osobowe.
3.Układanie przez dzieci pytań szczegółowych typu:
- ile osób usiądzie przy stolikach małych?
- ile osób usiądzie przy stolikach dużych?
- dla ilu osób przygotowano miejsca?
- których stolików jest więcej?
- o ile mniej osób usiądzie przy stolikach małych?- itp.
Układanie do pytań działań i obliczanie wyników typu:
- 64=24
- 48=32
- 64+48=52
- 6-4=2
- 48-64=8
4.Sprawdzenie sensowności i poprawności ułożonych pytań poprze ich
analizę, układanie do nich działań i obliczanie wyników.
5.Rozwiązywanie zadań tekstowych w grupach.
Zadania bazowe:
- Mama kupiła prezenty dla dzieci 3 czapki po 8zł i 4 lalki po 9zł. Do kasy
dała 100zł.
Pytania szczegółowe typu:
- ile kosztowały czapki?
- ile mama zapłaciła za lalki?
- ile pieniędzy zostało mamie?
- o ile droższe były lalki od czapek?
- dla ilu dzieci mama kupiła prezenty?- itp.
Układanie do nich działań i obliczanie wyników:
- 38=24
- 49=36
- 100-(24+36)=40
- 36-24=12
- 3+4=7
Zadanie bazowe:
- Ala miała 6 znaczków z Mikołajami o nominałach 9 złotowych, a jej
koleżanka Ola 7 podobnych znaczków o nominałach 3 razy niższych niż Ala.
Pytania szczegółowe typu:
- ile kosztowały znaczki Ali?
- ile kosztowały znaczki Oli?
- ile kosztowały znaczki dziewczynek?
- o ile droższe znaczki miała Ala?
- ile razem znaczków miały dziewczynki?- itp.
Układanie do nich działań i obliczanie wyników:
- 69=54
- 7(9:3)=21
- 54+21=75
- 54-21=33
- 6+7=13
- W ogrodzie liczącym 100 choinek wycięto 7 rzędów po 5 choinek, a w to
miejsce posadzono 4 rzędy po 6 choinek.
Pytania szczegółowe typu:
- ile choinek wycięto?
- ile choinek zostało po wycięciu?
- ile choinek posadzono?
- ile było choinek było po posadzeniu?
- o ile więcej wycięto choinek niż posadzono?- itp.
Układanie do nich działań i obliczanie wyników:
- 75=35
- 100-35=65
- 46=24
- 65+24=89
- 35-24=11
6. Zabawy matematyczne - liczenie w zakresie 100 z użyciem edukacyjnych
gier komputerowych i projektora -„Wirtualna matematyka”, „Niezwykłe
wakacje”, „Fabryka zabawek”, „Raz, dwa, trzy licz i ty”.

Podobne dokumenty