pobierz - Akademia Orange

Transkrypt

pobierz - Akademia Orange
projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange
www.konnaganku.dramatyczny.pl
Scenariusz zajęć w świetlicy szpitalnej
Opracowanie: Małgorzata Parfieniuk i Bartłomiej Trzeciak
Temat zajęć: Pirackie przygody
Cele ogólne:
- wdrażanie do wspólnego zgodnego wykonywania podejmowanych decyzji w drodze naradzania,
dyskutowania, okazywania pomocy dzieciom słabszym i tym, które jej potrzebują w danej sytuacji
Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi współdziałać w zespole
- potrafi określić cechy prawdziwego pirata (odważny, dzielny, itd.)
- umie odgadnąć zagadki słowne i dźwiękowe
- umie ruchem wyrazić radość, smutek i inne uczucia
- potrafi wykonać polecenia zgodnie z instrukcją
Środki dydaktyczne:
symbole dla każdego dziecka (kotwica, ster, flaga z logo Planety Urwisa. Rozsypanka wyrazowa umieszczona
w kopertach dla trzech zespołów, krzyżówka, płyta z nagranymi dźwiękami, ilustracja przedstawiająca
skrzynię skarbów, list, skrzynia z ukrytym skarbem.
Przebieg zajęć:
I. Wprowadzenie tematu:
„Poszukiwanie załogi” - rozmowa z dziećmi nawiązująca do wakacji i chęci przeżycia przygód, złożenie
dzieciom propozycji, aby zostały piratami i zaciągnęły się na statek. Przedtem muszą się jednak wykazać
różnymi umiejętnościami. Dzieci określają też jakie cechy powinien mieć pirat.
2. „Hymn piracki” – „Bum cyk, cyk, cyk i rata rata nie ma to jak los pirata” - dzieci uczą się słów hymnu.
3. „Będziemy piratami” - dzieci otrzymują naklejki z pirackimi symbolami
4. Pierwsze zadania do wykonania: dzieci układają wyrazy z rozsypani sylabowej
a) grupa „steru” - wyrazy PIA-SEK, PI-RAT
b) grupa „kotwicy” - wyrazy WO-DA, ZŁO-TO
c) grupa „flagi” - wyrazy ME-WA, SKAR-BY
Z ułożonych wyrazów dzieci układają krzyżówkę i odczytują rozwiązanie STATEK.
5. „Wypływamy statkiem” - dzieci wypływają statkiem, aby przeżyć pirackie przygody, śpiewając hymn
piracki. Dopływają do „BEZLUDNEJ WYSPY”.
1
6. Drugie zadanie do wykonania - każdy z zespołów rozwiązuje zagadkę słowną i dźwiękową:
a) grupa „steru” – „Przebył śmiało wszerz i wzdłuż, oceany oraz wiele mórz” (pirat); rozpoznaje odgłosy
syreny statku;
b) grupa „kotwicy” – „Co to jest - na pewno szybko odpowiecie- cały świat na kartce tej odnajdziecie?”
(mapa); rozpoznaje odgłos wiatru;
c) grupa „flagi” – „Pod dowództwem kapitana pływa po morzach i oceanach” (statek); rozpoznaje odgłos
burzy, sztormu.
II. Zabawy ruchowe rozwijające wyobraźnię i współpracę w grupie
1.
2.
3.
4.
5.
zabawy z chustą KLANZY –„ Burza na morzu”
„Zanieś ranną piratkę”
„ Kto silniejszy ?” - przeciąganie liny między pirackimi ekipami
Poszukiwanie ukrytych kopert z zadaniami na wyznaczonym terenie.
„Wyprawa po skarb” - zabawa pantomimiczna: - dzieci pokazują jak zachowuje się pirat:
- który wspina się na górę po skarb,
- który odnalazł skarb i jest pewien że to złoto,
- który odkrył, że ma kamienie.
Po wykonaniu zadania dzieci wypływają ze śpiewem hymnu na „wyspę skarbów”.
III. Poszukiwanie skarbów pirackich
1. „Ukryty list”: jedno z dzieci z pomocą nauczyciela odczytuje treść odnalezionego listu. Śpiewanie hymnu.
2. „Odkrycie skarbu” - zabawa tropiąca: dzieci wykonują polecenia według instrukcji zawartej w liście
(2 kroki w przód, 3 kroki w stronę palmy). Odkrywają skrzynię ze skarbem.
3. „Pasowanie na piratów”: dzieci wykazały się wszystkimi umiejętnościami i zostają pasowane na piratów
(naklejenie odznak).
4. „Otwarcie skrzyni”: wręczenie piratom odnalezionych skarbów.
IV. Robimy prace plastyczne
Flaga piracka – przygotowujemy flagi wykorzystując różne techniki plastyczne.
V. Analiza tematu dnia
1. Spośród podanych cech charakteru piratów wybierzcie takie, które powinien mieć dobry pirat, dobry
kolega. Naklejcie je na zrobionych flagach. Złe cechy wrzućcie do pudełka. Zaklejcie pudełko.
Dobre cechy: grzeczny, odważny, opiekuńczy, pomysłowy, troskliwy, uczciwy, uczynny, zgodny, życzliwy.
Złe cechy: agresywny, kłótliwy, krzykliwy, leniwy, nieuprzejmy, okrutny, uparty, wybuchowy, złośliwy, chciwy
2. Zaczarujcie pudełko: 3 razy powiedzcie: „Czary mary fik, mik zły charakter znikł”. Prowadząca otwiera
pudełko z drugiej strony. W środku znajdują się włożone tam wcześniej cukierki. Złe cechy zostały
zamienione w słodycze, w nagrodę za wspaniałą zabawę.
Podsumowanie dnia:
1. Rozmowa dotycząca refleksji na temat mijających zajęć, luźne wypowiedzi dzieci.
2.Pożegnanie – „ Iskierka przyjaźni”.
2

Podobne dokumenty