ZAGROŻONY GATUNEK – KRÓTKA LEKCJA O BAŁTYCKICH

Transkrypt

ZAGROŻONY GATUNEK – KRÓTKA LEKCJA O BAŁTYCKICH
Autorka scenariusza: Marta Grzywacz
ZAGROŻONY GATUNEK – KRÓTKA LEKCJA O BAŁTYCKICH FOKACH SZARYCH
KONSPEKT
CELE
 wspólne ustalenie, co to
znaczy, że gatunek jest
zagrożony wyginięciem
 rozwijanie narządu mowy
 wskazanie na mapie Polski,
gdzie jest Bałtyk oraz
Gdańsk
 zaznajomienie dzieci z
kilkoma zagrożonymi
gatunkami ( tygrys, panda
wielka, gepard, morświn)
rozwijanie percepcji
wzrokowej
 rozwijanie percepcji
słuchowej
 rozwijanie szacunku do
osoby mówiącej
wyjaśnienie kolejnej zabawy
OBSZAR (nr wg Podstawy
Programowej)
 wychowania dla
poszanowania roślin i
zwierząt (12)
 wspomagania rozwoju
mowy (3)
 wychowania rodzinnego,
obywatelskiego,
patriotycznego (15)
 kształtowania gotowości
do czytania i pisania (14)
 kształtowanie
umiejętności społecznych
(1)
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1) Rozmowa z dziećmi - „ Co to
znaczy, że gatunek jest
zagrożony?” - przypuszczenia
dzieci. Wskazanie na mapie
Polski Bałtyku oraz Gdańska.
Pokaz zdjęć kilku zagrożonych
gatunków.
Weryfikacja dziecięcych
hipotez.
2) Stacje – zadania empiryczno
– dydaktyczno - ruchowe.
Wyjaśnienie dzieciom,
iż wykonując każde zadanie
dowiedzą się czegoś na temat
„naszego” zagrożonego
1
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
 zdjęcia prezentujące
tygrysa, pandę wielką,
geparda, morświna
UMIEJĘTNOŚCI
 dziecko wie, co znaczy, że
gatunek jest zagrożony
wyginięciem
 dziecko próbuje
formułować swoje
przypuszczenia
 dziecko próbuje wskazać,
gdzie leży Gdańsk oraz
Bałtyk
 dziecko potrafi wymienić
kilka gatunków zwierząt
zagrożonych wyginięciem
 dziecko uważnie słucha
nauczyciela
 dziecko chętnie poznaje
zasady kolejnej zabawy
 rozwijanie odwagi do tego,
by dotknąć czegoś co jest
schowanego w pudełku –
bez patrzenia na to
 rozwijanie zmysłu dotyku
 zaznajomienie dzieci z
tym, jaka w dotyku jest
skóra foki
 rozwijanie sprawności
fizycznej dziecka
 rozwijanie cierpliwości
 utrwalenie zasady
czekania na swoją kolejkę
w zabawie ruchowej
 rozwijanie zmysłu dotyku
 zaznajomienie dzieci z
tym, w jakim środowisku
żyją foki
 rozwijanie percepcji
słuchowej
 rozwijanie narządu mowy
 ustalenie, jakie w dotyku
są foki
 odwołanie się do
wcześniejszych
doświadczeń dzieci
 poznawania siebie i
swojego otoczenia (4)
gatunku mieszkającego w
Bałtyku/ dostaną część obrazka
prezentującego „naszego
zwierzaka”.
Zadania:
I) Poznanie za pomocą zmysłu
dotyku „rodzaju skóry” jaki
pokrywa fokę.
 kawałek miękkiego futerka
 dziecko chętnie poznaje
świat za pomocą dotyku
 dziecko rozpoznaje za
pomocą dotyku, jaka w
dotyku jest skóra foki
 dziecko wykonuje skoki w
worku
 dziecko czeka na swoją
kolejkę, by nie powodować
zagrożenia dla innych
dzieci
 dziecko wie, w jakim
środowisku żyją foki
 wychowania zdrowotnego,
kształtowania sprawności
fizycznej (5)
 wdrażania do dbałości o
bezpieczeństwo swoje i
innych dzieci (6)
 poznawania siebie i
swojego otoczenia (4)
II) Skoki w worku – pokonanie
wyznaczonego dystansu – za
próbę wykonanie zadania
dziecko dostaje jedną część
obrazka prezentującego fokę.
 worek, pachołki
 pierwszy element obrazka
prezentującego fokę
III) Poznanie za pomocą zmysłu
dotyku środowiska w jakim żyje
„nasz” zagrożony gatunek.
 miska z wodą
 miska z piaskiem i
kamieniami
 wspomagania rozwoju
mowy (3)
 poznawania siebie i
swojego otoczenia (4)
IV) Pytanie - „ Jaki w dotyku jest
„nasz” zwierzak? Za poprawną
odpowiedź/próbę odpowiedzi
dziecko dostaje drugą część
obrazka.
 drugi element obrazka
prezentującego fokę
2
 dziecko uważnie słucha
nauczyciela
 dziecko odpowiada na
pytanie nauczyciela
 dziecko wie, jakie w dotyku
są foki – dziecko
odpowiada na pytanie na
podstawie swoich
wcześniejszych
doświadczeń
 dziecko uważnie organizuje
pole spostrzeżeniowe
 dziecko wie, co to znaczy,
że jakieś zwierzątko jest
ssakiem
 dziecko nazywa kilka
gatunków ssaków
 rozwijanie zmysłu dotyku
 rozwijanie percepcji
wzrokowej
 wyjaśnienie dzieciom, co
to znaczy, że jakiś zwierzak
jest ssakiem
 nazwanie kilku gatunków
ssaków
 rozwijanie percepcji
słuchowej
 rozwijanie narządu mowy
 ustalenie, gdzie mogą
mieszkać foki
 odwołanie się do
wcześniejszych
doświadczeń dzieci
 wychowania dla
poszanowania roślin i
zwierząt (12)
 wspomagania rozwoju
mowy (3)
V) Poznanie za pomocą zmysłu
wzroku / dotyku pojęcia „ssak”.
Rozmowa z dzieckiem – „Które
zwierzęta to ssaki”?
 butelka ze smoczkiem
 mleko
 obrazek kota, psa, małego
dziecka
 wspomagania rozwoju
mowy (3)
 poznawania siebie i
swojego otoczenia (4)
VI) Pytanie - „ Gdzie może
mieszkać „nasz” zwierzak?” Za
poprawną odpowiedź/ próbę
odpowiedzi dziecko dostaje
trzecią część obrazka.
 trzeci element obrazka
prezentującego fokę
 dziecko wie, gdzie mogą
mieszkać foki – dziecko
odpowiada na pytanie
na podstawie swoich
wcześniejszych
doświadczeń
 rozwijanie motoryki małej
 rozwijanie koordynacji
wzrokowo – ruchowej
 zaznajomienie dzieci z
jednym z ulubionych
smakołyków fok
 wychowania zdrowotnego,
kształtowania sprawności
fizycznej (5)
 kształtowania gotowości
do czytania i pisania (14)
VII) Łowienie rybek – zabawa
ruchowa. Wyjaśnienie dzieciom,
iż ryby są jednym
z
ulubionych smakołyków
zjadanych przez „naszego”
zwierzaka.
 piankowe rybki na tekturce
 mini wędka
 rozwijanie sprawności
manualnej
 rozwijanie myślenia
przestrzennego
 zabawy konstrukcyjnej
(10)
 wychowania przez sztukę
plastyczną (9)
3) Zadanie manipulacyjne –
złożenie obrazka składającego
się z czterech elementów.
 trzy części obrazka
prezentującego fokę
 białe kartki A4
 klej
 dziecko jest sprawne
ruchowo
 dziecko próbuje łowić rybki
 dziecko chętnie uczestniczy
w zabawie ruchowej
 dziecko wie, czym żywią
się foki
 dziecko układa obrazek z
trzech części
 dziecko próbuje
posługiwać się klejem
3
 rozwijanie percepcji
wzrokowej
 nauka posługiwania się
klejem
 nauka estetycznego
wykonywania pracy
plastycznej
 rozwijanie troski o swoje
miejsce pracy
 rozwijanie percepcji
słuchowej
 rozwijanie narządu mowy
 przypomnienie zebranych
informacji
 ćwiczenie pamięci
 rozbudzanie u dzieci
zainteresowania przyrodą i
zwierzętami
 przypomnienie informacji
dotyczących fok, należnej
im ochrony
 rozwijanie percepcji
słuchowej
 odwołanie się do
doświadczeń dzieci
 kształtowania gotowości
do czytania i pisania
 dziecko stara się
estetycznie wykonywać
zadania plastyczne
 dziecko troszczy się o
swoje miejsce pracy
 wspomagania rozwoju
mowy (3)
 wychowania dla
poszanowania roślin i
zwierząt (12)
4) „Foka szara” – rozmowa z
dziećmi na temat fok.
Przypomnienie zebranych przez
dzieci informacji.
Podanie przez nauczyciela
jeszcze kilku ciekawostek na
temat fok.
 kilka zdjęć prezentujących
fokę szarą
 dziecko chętnie rozmawia
z nauczycielem
 dziecko potrafi podać kilka
informacji dotyczących fok
 dziecko interesuje się
przyrodą i zwierzętami
 wspomagania rozwoju
mowy (3)
 poznawania siebie i
swojego otoczenia (4)
5) QUIZ – rozwiązywanie
zagadek słownych.
 QUIZ przyrodniczy
 dziecko uważnie słucha
nauczyciela
 dziecko rozwiązuje zagadki
słowne
 dziecko odwołuje się
do swoich wcześniejszych
doświadczeń
QUIZ


Jak nazywa się polskie morze?
Co to znaczy, że gatunek jest zagrożony?
4










Podaj przykład zagrożonego zwierzęcia.
Co to znaczy, że jakiś zwierzak jest ssakiem?
Podaj przykład jakiegoś ssaka.
W jakim otoczeniu mieszkają foki?
Czym żywią się foki?
Jaką skórę mają foki?
Jak długo mogą żyć foki?
Jak długie mogą być foki?
Ile mogą ważyć foki?
Gdzie w Polsce można spotkać foki?
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE







kończyny tylne wyciągnięte ku tyłowi, nieużyteczne przy poruszaniu się na lądzie
brak małżowin usznych
widzą bardzo dobrze, zarówno w wodzie, jak i na lądzie
pływają szybko i niezwykle zwinnie
pod wodą wytrzymują nawet do 40 minut
młode pokryte są białym, gęstym futerkiem, zwanym lanugo
Mogą nurkować do 200 m.
ŚRODOWISKO ŻYCIA



w chłodnych morzach obu półkul
w gromadach
w większości w strefie przybrzeżnej
5
OPIS
W Bałtyku występują trzy gatunki fok: foka szara, foka pospolita i foka obrączkowana. Największą, a zarazem najczęściej pojawiającą się u polskich wybrzeży foką jest foka
szara. Samce osiągają do 3 metrów długości i do 310 kg masy ciała[3] u największych osobników. Samice, które u każdego gatunku fok są nieco mniejsze, osiągają
przeciętnie 1,8 m długości i 155 kg masy ciała[3]. Liczebność populacji bałtyckiej szacuje się na 24,5 tysięcy osobników[4].
CECHY CHARAKTERYSTYCZNE







szara sierść,spód brzucha jaśniejszy,ciemne plamy na całym ciele
stare osobniki są prawie czarne
długi, wąski psi pysk
długie wąsy
twarde pazury
ostre zęby przystosowane do zjadania ryb i mięczaków
krótkie, owłosione płetwy
TRYB ŻYCIA
Foki wiodą wodno-lądowy tryb życia. Podczas gdy na lądzie są ociężałe i niezdarne, w wodzie okazują się być wspaniałymi pływakami. Są szybkie, zwinne i zdolne do
rozmaitych akrobacji. Nurkując, pozostają pod wodą zwykle do 10 minut. Śpią unosząc się na powierzchni wody, pod wodą, lub też wylegują się na lądzie. Uwielbiają
wygrzewać się na słońcu.
Foki szare prowadzą osiadłe życie, nie lubią dalekich wędrówek. Tylko młode osobniki wypuszczają się czasem na ponad 1000 km wycieczki. Są ostrożne i płochliwe. Młode
foczęta, które przychodzą na świat mają średnio 75 cm długości i ważą 6-10 kilogramów. Młode foczki pokryte są białym, gęstym futrem, nazywanym lanugo. Pozostają pod
opieką matki tylko w czasie 3 tygodni karmienia, później,zachęcane przez matkę ruszają w świat i od tamtej pory muszą już radzić sobie same.Ochrona
Całkowita; foka szara jest w Polsce gatunkiem rzadkim, narażonym na wyginięcie.
6
Dla przypomnienia faktu o trwających od niespełna 20 lat prób odbudowy populacji ssaków Bałtyku w roku 2009 Poczta Polska przygotowała serię czterech znaczków,
prezentujących mieszkańców Bałtyku w jednej scenerii wybrzeża, na której przedstawione są morświn, foka szara, foka pospolita i foka obrączkowana[6].
WSPÓŁCZESNE ZAGROŻENIA
W krajach północy w dalszym ciągu ssaki morskie są przedmiotem polowań. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zabijano co roku dziesiątki tysięcy fok
grenlandzkich. Obecnie myślistwo na przemysłową skalę zostało zakończone. Ludzie zamieszkujący Arktykę zabijają tyle zwierzyny, ile im potrzeba. Również liczebność
morsa została znacznie ograniczona w XIX i XX wieku. Mimo że połowy zostały ograniczone, istotny problem stanowi kłusownictwo. Na foki kapturowe nadal poluje się na
Grenlandii, ale także wiele z nich ginie zaplątanych w rybackie sieci. Przyłów, czyli przypadkowe złowienie foki, jest największym zagrożeniem tych zwierząt w Bałtyku.
Ofiarami przyłowu są najczęściej młode foki.
Zanieczyszczenia środowiska, a zwłaszcza duża koncentracja związków chlorowcopochodnych powoduje, że foki łatwiej zapadają na wszelkie choroby np. związane ze
zmianami patologicznymi narządów rodnych. W związku z tym foki nie zachodzą w ciążę, występują poronienia lub młode rodzą się chore.
Brak spokoju w siedlisku - zbyt duży rozwój turystyki i ekspansja człowieka na obszary nadmorskie powodują, że zwierzęta uciekają ze swoich tradycyjnych siedlisk w miejsca
spokojne.
POLOWANIA
Ssaki morskie od najdawniejszych czasów były przedmiotem polowań. Zarówno było to zajęcie ludności eskimoskiej, jak i ludzi zamieszkujących rejon wybrzeży Zatoki
Puckiej. Uzyskiwano z nich mięso, tłuszcz i skórę, a w przypadku morsów również kły. Kaszubi uważali, iż mięso focze jest posiłkiem postnym i zwykle suszyli je lub zasolone
przechowywali w beczkach. Skóra, zwłaszcza młodych zwierząt, była cennym produktem do wyrobu futer, tłuszcz zaś był wykorzystywany do wyrobu lamp. Ludzie północy
wykorzystywali skórę fok i morsów jako okrywę kajaków, z kłów morsów wytwarzano broń i ozdoby.
7
JAK DŁUGO ISTNIEJE HELSKIE "FOKARIUM" I W JAKIM CELU JE UTWORZONO?
Obiekt "fokarium" przy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG istnieje od 1999 roku, choć działalność na rzecz ochrony fok podjęta została już w momencie pojawienia
się w 1992 roku pierwszego podopiecznego - Balbina. Z założenia jest to placówka hodowlana, dzięki której w przyszłości foki znów zasiedlą południową część Bałtyku, a
jednocześnie ośrodek rehabilitacji chorych i osłabionych fok.
ILE FOK ZAMIESZKUJE OBECNIE "FOKARIUM"?
Mamy siedmiu stałych mieszkańców, w tym dwa samce oraz pięć samic. Wszystkie należą do gatunku foki szarej.
Głowa jest mała, pysk psi, spiczasty. Silnie uwstecznione kończyny przednie nie przydają się na lądzie, skierowane do tyłu służą do pływania. Foki pływają szybko, nurkują na
głębokość do 150m i mogą bez oddychania przebywać pod wodą do dwudziestu minut. Padają łupem rekinów, orek i niedźwiedzi polarnych. Ojczyzną foki szarej
(Halichoerus grypus) jest północny Atlantyk. Foki żywią się głównie rybami. Mają dobrze rozwinięty wzrok, jednakże ma to małe znaczenie w porównaniu ze zmysłem smaku
czy słuchu (mimo tego, że nie posiadają uszu zewnętrznych). Nawet ślepe foki bez problemu łapią zdobycz! Polują na ryby, ptaki morskie i bezkręgowce. Kiedy foka wykryje
potencjalną zdobycz, wyrusza na polowanie.
8

Podobne dokumenty