Scenariusz zajęć w klasie IVb

Transkrypt

Scenariusz zajęć w klasie IVb
Scenariusz zajęć w klasie IVb
Temat: Bezpieczne zachowania w szkole, w domu, na ulicy.
Zagrożenia.
Cele zajęć:
Uczeń:
- rozpoznaje niewłaściwe zachowania zagrażające bezpieczeństwu,
- podaje przykłady niebezpieczeństw, na które możemy być narażeni w domu, w
szkole lub na ulicy, np. idąc do (ze) szkoły,
- szuka rozwiązania sytuacji trudnych, zagrażających bezpieczeństwu własnemu
lub innych,
- zna zasady bezpiecznego zachowania się w domu, szkole, na ulicy (w drodze
do i ze szkoły),
- zna numery tel. alarmowych i zasady korzystania z nich.
Formy pracy:
- indywidualna, -zespołowa
Metody pracy:
- pogadanka, -dyskusja, -„burza mózgów”
Środki dydaktyczne:
- materiały piśmienne
Przebieg zajęć:
1.Czynności organizacyjno – porządkowe, powitanie uczniów.
2.Wprowadzenie do zajęć – przedstawienie tematyki zajęć.
3.Realizacja zajęć
Uczniowie pracują w trzech grupach „tematycznych” –DOM, SZKOŁA,
DROGA (ULICA)
*Każda grupa opracowuje zagadnienie bezpieczeństwa podając przykłady
sytuacji niebezpiecznych (stwarzających zagrożenie) i sposobów poprawy
bezpieczeństwa (działań, zachowań sprzyjających bezpieczeństwu) – zestawiają
je w tabeli; starają się podać jak najwięcej przykładów.
DOM
SYTUACJE NIEBEZPIECZNE
(STWARZAJĄCE ZAGROŻENIE)
DZAŁANIA, ZACHOWANIA SPRZYJAJĄCE
BEZPIECZEŃSTWU
-luźne kontakty
-nie używać takich kontaktów,
powiedzieć rodzicom – naprawią
usterkę
-obce osoby „kręcące się” przy domu,
mieszkaniu
-nie otwierać obcym, nie wdawać się
w rozmowy
SZKOŁA
SYTUACJE NIEBEZPIECZNE
(STWARZAJĄCE ZAGROŻENIE)
DZAŁANIA, ZACHOWANIA SPRZYJAJĄCE
BEZPIECZEŃSTWU
-przepychanki na schodach
-chodzenie prawą stroną schodów
-zaczepki słowne, popychanie
-zgłaszanie takich sytuacji
nauczycielom, nie zaczepiać samemu
-kradzież np. telefonu
-nie przynosić wartościowych
przedmiotów
DROGA (ULICA)
SYTUACJE NIEBEZPIECZNE
(STWARZAJĄCE ZAGROŻENIE)
DZAŁANIA, ZACHOWANIA SPRZYJAJĄCE
BEZPIECZEŃSTWU
-przebieganie przez ulicę
-przechodzenie na pasach
-chodzenie samemu po zmroku (może
nas ktoś zaczepić, pobić)
-unikanie chodzenia po zmroku, jeśli
musimy to idziemy pod opieką rodzica
lub w grupce
-mgła lub wieczór (jesteśmy mniej
widoczni)
-zakładamy elementy odblaskowe
*Prezentacja pracy przez poszczególne grupy.
4.Podsumowanie zajęć
-gdzie szukać pomocy w sytuacji zagrożenia - przypomnienie numerów
alarmowych służb ratunkowych, policji, straży miejskiej i zasad korzystania z
nich (nigdy nie dzwonimy bez potrzeby, podajemy w miarę precyzyjne
informacje i nie rozłączamy się jako pierwsi).
Prowadzący zajęcia:
mgr Edyta Felenczak

Podobne dokumenty