scenariusz zajęć w ramach projektu edukacyjno – wychowawczego

Transkrypt

scenariusz zajęć w ramach projektu edukacyjno – wychowawczego
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W RAMACH PROJEKTU
EDUKACYJNO – WYCHOWAWCZEGO
PT. „PODAJMY SOBIE RĘCE – PODRÓŻ PO KRAINACH PRAW DZIECKA”
Miejsce prowadzenia zajęć: SOSW Nr 2
Data: 25.11.2014 rok
Godzina: 16.00 – 17.00
Osoby odpowiedzialne: Dorota Witkowska, Arleta Stolarek
Uczestnicy: dzieci i młodzież z SOSW Nr 2, świetlice socjoterapeutyczne przy Szkole
Podstawowej Nr 16, Nr 23, świetlica romska
Temat: „Dzieci dzieciom”- adopcja na odległość.
Cele:
Zapoznanie z problemami dzieci żyjących w krajach Trzeciego Świata
Poznanie pracy polskich misjonarzy prowadzących szkoły w krajach Trzeciego Świata
Wyjaśnienie słów adopcja na odległość, zachęcenie do pomocy dzieciom
przebywającym w ośrodkach misyjnych
Metody:
słowna
podająca
aktywizująca
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Prezentacja multimedialna, projektor, laptop, muzyka afrykańska
Przebieg zajęć:
1. Powitanie gości:
„Iskierka przyjaźni”- uczestnicy stoją w kręgu trzymając się za dłonie przy
splecionych rękach. Prowadzący mówi „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg,
niech powróci do mych rąk” i lekko ściska rękę osoby stojącej po prawej stronie.
Osoba ta przekazuje iskierkę dalej.
Przywitanie wierszem:
Stoimy ramię przy ramieniu
możemy być wielcy w oka mgnieniu
możemy być całkiem mali
Lecz nigdy nie będziemy sami.
2. Prezentacja korczakowskiego prawa dziecka przygotowanego w dowolnej formie.
3. Podróż do Afryki:
„Jedziemy do Afryki” - zaproszenie dzieci do wspólnej podróży do Afryki.
Dzieci tworzą wagony. Pierwsza osoba otrzymuje chustkę, chustka podawana
jest do tyłu, jak dotrze do ostatniego uczestnika następuje koniec zabawy.
„Afrykańskie powitanie” – nauka wiersza przewodnika
Afryka, Afryka – to gorący ląd
Afryka, Afryka jest daleko stąd
W Afryce, Afryce żyją krokodyle
W Afryce, Afryce spędzę miłe chwile
„Słoniowy berek” - wszystkie dzieci przybierają postawę słonia: lewą ręką
trzymają za praw ucho, prawa ręka wysunięta jest do przodu. Osoba, którą dotknie
berek musi iść za słoniem matką, dotykając trąbą jej pleców.
4. „Dzieci dzieciom – jak możemy pomóc? – burza mózgów.
5. „Adopcja na odległość” – projekcja filmu, prezentacji multimedialnej. Zapoznanie z zasadami
adopcji na odległość.
6. Podjęcie decyzji o przystąpieniu do programu, wspólne wypełnienie deklaracji.
7. Odczytanie listów dzieci adoptowanych na odległość.
8. Pożegnanie uczestników projektu, wręczenie pocztówek pamiątkowych zaproszonym świetlicą.

Podobne dokumenty