Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka w tym

Transkrypt

Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka w tym
Scenariusz zajęć edukacyjnych dl uczniów kl. IV b
Temat: Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka w tym
nietykalności cielesnej, a zwyczaje w szkole.
Cele zajęć:
Uczeń:
-rozumie pojęcie dóbr osobistych, w tym godności osobistej,
-uświadamia sobie prawo każdej osoby do poszanowania jego
godności
-uświadamia sobie konieczność zachowania ostrożności w kontaktach
z innymi, szczególnie obcymi, np. na forach internetowych,
-rozpoznaje sytuacje, które mogą budzić wewnętrzny opór,
-wie, że powinien budzące wątpliwości, niewłaściwe zachowania
zgłaszać bliskim lub innym zaufanym osobom dorosłym (pedagog
szkolny, wychowawca, nauczyciel, itp.)
Formy pracy:
-indywidualna, -zespołowa
Metody pracy:
-pogadanka, -dyskusja, -„burza mózgów”
Środki dydaktyczne;
-materiały piśmienne
Przebieg zajęć:
1.Czynności organizacyjno – porządkowe, powitanie uczniów.
2.Wprowadzenie do zajęć – przedstawienie tematyki zajęć.
3.Realizacja zajęć.
*Uczniowie próbują określić, co to są dobra osobiste – przykłady
takich dóbr zapisywane są najpierw przez dzieci – pracują w 4-5 osob.
grupach, następnie na tablicy (własne przybory, telefon, dom,
samochód, itp.).
*Przypomnienie, że każdy człowiek ma prawo do ochrony i obrony
swoich dóbr; gwarantuje to nam Konstytucja, a regulują przepisy
prawa karnego. W szkole, w domu obowiązują nas także określone
zasady zachowania.
*Rozmowa nt różnych sytuacji szkolnych, w których ktoś narusza
czyjeś dobra osobiste –
uczniowie podają przykłady typu:
-zabieranie komuś plecaka, rzucanie nim
-wyjmowanie bez zapytania, „pożyczanie” sobie przyborów
-chowanie dla żartu kurtek, stroju na wf.
*Uświadomienie dzieciom, że naszym dobrem, chociaż nie
materialnym jest godność osobista (poczucie godności). Mamy więc
też prawo do poszanowania własnej godności.
Rozmowa z dziećmi:
-jak rozumieją pojęcie godności osobistej, co dla nich oznacza to
określenie,
-przykłady sytuacji, zachowań innych osób, które mogą naruszać
naszą godność (dzieci najczęściej wymieniają przezywanie ich,
obrażanie rodziców, wyśmiewanie ubioru, fryzury)
Jeśli dzieci nie podadzą przykładów dotyczących np. prób
podglądania w szatni czy toalecie, nauczyciel naprowadza uczniów w
trakcie rozmowy na ten aspekt, związany z potrzebą intymności w
określonych sytuacjach.
*Przypomienie uczniom, że naruszamy prawo, gdy zamieszczamy
zdjęcia koleżanek/ kolegów w Internecie bez ich zgody – dane
osobowe, wizerunek to również dobro osobiste, które należy chronić.
*Dyskusja nt. „Jak zachować się w sytuacjach, gdy ktoś narusza nasze
dobra lub niewłaściwie zachowuje się wobec naszych koleżanek/
kolegów? Czy i do kogo zwrócić się o pomoc, jeśli czyjeś zachowanie
jest niewłaściwe, obraża nas, zawstydza, krępuje?”
4.Podsumowanie zajęć
-Każdy ma prawo do poszanowania swojej własności, ale także
godności.
-Należy reagować, gdy komuś dzieje się krzywda - wszystkie budzące
wątpliwości sytuacje należy zgłaszać dorosłym, szczególnie, jeśli
dotyczą naszego prawa do poszanowania intymności, nietykalności.
Zajęcia zrealizowane w kl. IV b w ramach godzin
wychowawczych.
Prowadzący zajęcia:
mgr Edyta Felenczak

Podobne dokumenty