Konspekt lekcji dla klasy I gimnazjum

Transkrypt

Konspekt lekcji dla klasy I gimnazjum
1
Konspekt lekcji dla klasy I gimnazjum
Tor przeszkód
(Opracowała: Ewa Dominiak)
Cele główne lekcji:
Umiejętności: Kształtowanie sprawności motorycznej na torze przeszkód.
Motoryczność: Doskonalenie i rozwijanie szybkości, zwinności , siły i wytrzymałości.
Wiadomości: Zainteresowanie uczniów wpływem ruchu na układ oddechowy.
Wychowawcze: Świadome uczestnictwo w doskonaleniu swoich umiejętności .
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna.
Pomoce: drabinki, ławeczki, materace, skrzynie, kozioł, piłki, stojaki.
Tok lekcji
Treść i przebieg ćwiczeń
Dozowanie
Część I – wstępno – przygotowawcza – 20 min.
1. Organizacja lekcji
Zbiórka, raport, powitanie.
Zapoznanie z zadaniami i przebiegiem lekcji.
2. Ćwiczenia
Marsz dwójkami dookoła sali, swobodny bieg
ożywiające
rzędem, na sygnał – siad skrzyżny, na drugi sygnał
– bieg swobodny.
3. Gra gimnastyczna:
Przygotowanie ławeczek do gry w 4 grupach.
bieżno – skoczna
Przeskoki przez ławeczkę z jednej strony na
drugą, z odbiciem na przemian lewą i prawą nogą.
4. Ćwiczenia ramion
Siad na ławeczce: ręce na kolana, chwyt z tyłu
ławeczki.
5. Ćwiczenia nóg
Chwyt z tyłu ławeczki: siad o nogach ugiętych,
siad o nogach prostych.
6. Ćwiczenia tułowia w Skłon w przód w siadzie o ugiętych nogach z
płaszczyźnie
chwytem za kolana.
strzałkowej
7. Ćwiczenia tułowia w W siadzie o nogach prostych, skłon tułowia w
płaszczyźnie
przód z oparciem rąk o podłoże.
strzałkowej
8. Ćwiczenia mięśni
Opad w tył do leżenia z ramionami na karku lub z
grzbietu i brzucha
ramionami w górę, powrót do siadu prostego.
Współćwiczący przytrzymuje za stopy – zmiana
ról.
9. Ćwiczenia tułowia w Postawa bokiem do ławki, rozkrok z oparciem
płaszczyźnie czołowej nogi na ławce. Skłon tułowia w bok do wewnątrz,
jedna ręka oparta o biodro, druga ugięta łukiem
nad głową.
10. Ćwiczenia mięśni W leżeniu tyłem na ławce – wymach lewej, prawej
brzucha
nogi w górę, trzymając się rękami za ławkę.
11. Ćwiczenia w
„Taczki” – jeden z ćwiczących wykonuje na
podporze
początku ławki podpór leżąc przodem w rozkroku.
Współćwiczący ujmuje go za nogi i przeprowadza
2 min.
6 razy
1 min
2 razy
6 razy
8 razy
4 razy
4 razy
6 razy
5 razy
6 razy
2 razy
2
12. Ćwiczenia
skocznościowe
Tok lekcji
na drugi koniec ławki.
Postawa zasadnicza przed ławką. Wejście
przodem na ławkę i zeskok w przód do półprzys.
Treść i przebieg ćwiczeń
6 razy
Dozowanie
Część II główna - 20 min
1. Przygotowanie
zadań
2. I stacja
3. II stacja
4. III stacja
5. IV stacja
6. V stacja
7. VI stacja
8. VII stacja
9. VIII stacja
10. IX stacja
11. X stacja
12. XI stacja
Przygotowanie pomocy (przyrządy, przybory) do 5 min
poszczególnych ćwiczeń (zadań) na obwodzie toru
przeszkód.
Start z pozycji leżącej przodem.
2 – 3 razy
Skrzynia – wejście dowolne na 3 – części skrzyni.
Jeden krok na skrzyni i zeskok w głąb na materac.
Dwie ławeczki gimnastyczne, odwrócone, ułożone
równolegle do siebie w odległości około 40 cm.
Przejście na czworakach w podporze.
Trzy materace. Skoki z materaca na materac z
odbicia jednonóż.
Ławeczka gimnastyczna zaczepiona za szczebel
drabinki na wysokości około 1 m. Wejście po
ławeczce na drabinkę, przejście bokiem przez
dwie drabinki i zeskok w bok lub w tył.
Bieg od drabinki do kozła, przejście pod kozłem
na czworakach lub pełzaniem.
Piłka do ręcznej (siatkowej). Rzut o ścianę i chwyt
z odbicia – powtarzamy 3 razy.
Trzy ławeczki gimnastyczne ułożone równolegle
w odległości około 1 m. Pokonujemy skokami
obunóż.
Przewrót na materacu.
Ławeczka wzdłuż. Przeskoki zawrotne.
Meta – bieg na czworakach do mety.
Część III końcowa – 5 min.
1. Czynności
organizacyjno –
porządkowe
2. Zakończenie zajęć
Odnoszenie przyrządów, przyborów na ustalone
miejsca.
Marsz uspokajający dookoła sali.
Dowolne ćwiczenia rozluźniające, korektywne.
Zbiórka, omówienie przebiegu toru przeszkód –
poszczególne ćwiczenia .Ocena.
Podanie zadania do realizacji na następną lekcjęKażdy uczeń otrzyma kartkę z napisanymi na niej
zdaniami, z których wszyscy razem będą musieli
ułożyć opowiadanie p: „ Pies w lustrze” w celu
integracji grupy.
2 min
2 min
1-2 min.