Przykładowy konspekt lekcji

Transkrypt

Przykładowy konspekt lekcji
Konspekty lekcji
A1
1
Lekcje wychowania fizycznego w budynku
Doskonalenie prowadzenia piłki
po linii prostej i łamanej
Łukasz Kalisztan
Miejsce:
sala gimnastyczna, opcjonalnie boisko szkolne
Przybory:
piłki nożne, pachołki, talerzyki, chorągiewki
Czas trwania zajęć:
45 min
Sugerowany wiek i płeć
ucznia:
12–16 lat, chłopcy
Liczba uczestników:
16
Cele zajęć:
Wiadomości:
– uczeń wie, jakie zmiany zachodzą w organizmie podczas wysiłku fizycznego.
Umiejętności:
– uczeń potrafi samodzielnie przeprowadzić ćwiczenia rozciągające i przygotowujące do wysiłku.
Postawy:
– uczeń ma potrzebę stosowania zasady „czystej gry”.
Metody i formy pracy:
metoda zabawowa klasyczna, naśladowcza ścisła, programowanego
usprawniania się
Zapis podstawy
programowej:
W szkole podstawowej
2. Trening zdrowotny. 3) demonstruje po jednym ćwiczeniu kształtującym
wybrane zdolności motoryczne oraz ułatwiające utrzymywanie prawidłowej
postawy;
5. Sport. Uczeń: 2) uczestniczy w sportowych rozgrywkach klasowych w roli
zawodnika, stosując zasady „czystej gry”: szacunku dla rywala, respektowania przepisów gry, podporządkowania się decyzjom sędziego, podziękowania za wspólną grę.
W gimnazjum
2. Trening zdrowotny. Uczeń: 1) omawia zmiany zachodzące w organizmie
w czasie wysiłku fizycznego; 5) opracowuje i demonstruje zestaw ćwiczeń
kształtujących wybrane zdolności motoryczne, w tym wzmacniające mięśnie
brzucha, grzbietu oraz kończyn górnych i dolnych, rozwijające gibkość,
zwiększające wytrzymałość, a także ułatwiające utrzymywanie prawidłowej
postawy ciała;
5. Sport. Uczeń: 4) stosuje zasady „czystej gry”: niewykorzystywanie przewagi losowej, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacji zwycięstwa i porażki.
Szczegółowe opisy ćwiczeń:
rozgrzewka A.2.1, ćwiczenia, gry i zabawy A.3.1
Wychowanie fizyczne w praktyce
A.1.1.indd 1
1
13-02-13 10:05
1
Konspekty lekcji
• Zbiórka w dwuszeregu.
• Przywitanie, sprawdzenie obecności.
• Podanie tematu zajęć.
mi
n
Czynności organizacyjno-porządkowe
2
Część wstępna
12
mi
n
Lekcje wychowania fizycznego w budynku
A1
Rozgrzewka
2
A.1.1.indd 2
6
mi
n
6
• ZABAWA „MŁYN”
Zawodnicy ustawieni w 4 rzędach
(w kształcie skrzydeł wiatraka) po kolei
biegną z piłką po obwodzie koła, wracają
do swojego rzędu i przekazują piłkę
następnemu zawodnikowi.
mi
n
A3.1
Część główna
25
mi
n
• ZABAWA OŻYWIAJĄCA „NAJLEPSZY DRYBLER”
Każdy zawodnik stara się jak najdłużej utrzymać przy piłce, jednocześnie
próbując wybić piłę innym graczom.
4
• ĆWICZENIA KOORDYNACYJNE
Uczniowie wykonują w truchcie po 4 serie ćwiczeń koordynacji ruchowej.
mi
n
A2.1
Wychowanie fizyczne w praktyce
13-02-13 10:05
Konspekty lekcji
A1
mi
n
6
mi
n
6
mi
n
mi
n
• Zbiórka. Plusy dla uczniów, którzy wygrali poszczególne formy rywalizacji.
• Omówienie zmian zachodzących w organizmie w czasie wysiłku fizycznego.
• Pożegnanie. Wybrani uczniowie zbierają sprzęt.
mi
n
Czynności organizacyjno-porządkowe
5
• ĆWICZENIA ROZCIĄGAJĄCE
Ćwiczenia z piłką wykonywane w staniu (skłony, „ósemki”, krążenia tułowia),
w siadzie i leżeniu (toczenie piłki i przenoszenie jej stopami za głowę).
3
Część końcowa
8
mi
n
• WYTRZYMAŁOŚCIOWA LAWINA
Zawodnicy dwóch drużyn ćwiczą różne rodzaje podań.
7
• ZABAWA „KTO LEPIEJ”
Każdy zawodnik biegnie do leżącej piłki, wykonuje bezbłędnie 5 podbić
piłki nogą (żonglerka) i wraca do swojego rzędu.
Lekcje wychowania fizycznego w budynku
• UKOŚNA SZTAFETA
Zawodnicy muszą przebiec z piłką określony
tor, po czym przekazują piłkę następnemu
zawodnikowi ze swojej drużyny.
1
Praca domowa
Przeprowadzenie statystyki wybranego meczu piłki nożnej pod kątem „spalonego”.
Wychowanie fizyczne w praktyce
A.1.1.indd 3
3
13-02-13 10:05

Podobne dokumenty