SCENARIUSZ ZAJĘĆ DODATKOWYCH Z PRZYRODY Temat

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DODATKOWYCH Z PRZYRODY Temat
Marzena Rybicka
nauczyciel przyrody
Szkoła Podstawowa nr 32
im. Armii Krajowej w Toruniu
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DODATKOWYCH Z PRZYRODY
Temat: KAPRYSY TATRZAŃSKIEJ PRZYRODY
Cele lekcji:
Uczeń zna:
Wymienia składniki pogody;
Nazywa przyrządy służące do pomiaru poszczególnych składników pogody;
Wyjaśnia zależność pomiędzy wzrostem wysokości a spadkiem temperatury i
ciśnienia atmosferycznego w górach;
Wymienia najważniejsze cechy pogody w górach;
Wymienia cechy wiatru halnego.
Uczeń umie:
Porównuje pogodę w górach i na nizinach;
Przyporządkowuje przyrządy pomiarowe do poszczególnych składników pogody;
Oblicza temperaturę na różnych wysokościach;
Charakteryzuje pogodę w Tatrach;
Wyjaśnia mechanizm tworzenia się wiatru halnego i określa jego cechy;
Wybiera odpowiednie elementy stroju na wycieczkę górską;
Wyjaśnia zasady bezpieczeństwa w czasie górskich wycieczek.
Widzi potrzebę stosowania zasad bezpieczeństwa w czasie górskich wędrówek;
Metody nauczania:
Słowne: pogadanka, praca z krzyżówką, dyskusja, elementy wykładu;
Obserwacyjna: obserwacja środków dydaktycznych - przyrządy pomiarowe, film,
mapy.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa.
Środki dydaktyczne:
Atlasy do przyrody, karta pracy, film “Pogoda w Tatrach”, przyrządy do pomiaru
składników pogody: deszczomierz, termometr, barometr, wiatromierz, mapa fizyczna
Polski.
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzająca:
1. Czynności organizacyjne - sprawdzenie obecności.
2. Nauczyciel rozdaje karty pracy - zał. 1.
3. Uczniowie wspólnie z nauczycielem rozwiązują krzyżówkę i zapisują temat lekcji.
Faza realizacji:
1. Nauczyciel prezentuje przyrządy służące do pomiaru składników pogody.
Uczniowie przyporządkowują składniki pogody do odpowiednich przyrządów.
2. Nauczyciel poleca zlokalizowanie na mapie hipsometrycznej w atlasie góry Tatry.
Następnie pokazuje Tatry na mapie ściennej.
Uczniowie oglądają film “Pogoda w Tatrach”. Nauczyciel prosi aby uczniowie
zwrócili uwagę na cechy pogody w górach, a szczególnie na jeden z jej elementów
tzn. temperaturę.
3. Nauczyciel pyta czym charakteryzuje się pogoda w górach? Uczniowie wymieniają
jej cechy. Nauczyciel wyjaśnia mechanizm tworzenia się wiatru halnego oraz określa
jego cechy.
4. Nauczyciel prosi, aby uczniowie porównali poznane na poprzednich zajęciach
cechy pogody na nizinach i w górach.
5. Nauczyciel prosi o wykonanie zadania 2 w karcie pracy - jak zmienia się
temperatura wraz z wysokością oraz 3 - mechanizm tworzenia się wiatru halnego.
6. Nauczyciel pyta o czym trzeba pamiętać gdy wybieramy się na wycieczkę w góry.
Zadaje pytania pomocnicze aby otrzymać odpowiedź: należy zabrać ze sobą
odpowiednie ubranie oraz należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa.
Uczniowie wymieniają elementy garderoby, które należy spakować do plecaka.
7. Nauczyciel dzieli klasę na kilka grup. Każda z nich ma sformułować jedną radę,
którą poleciłaby turyście aby jego wędrówki po górach były bezpieczne.
8. Uczniowie wspólnie z nauczycielem określają zasady bezpiecznych wędrówek po
Tatrach.
Faza podsumowująca:
1. Uczniowie wykonują zadanie 4 z karty pracy - określają cechy pogody w górach
Tatrach.
2. Ocena pracy poszczególnych uczniów.
Bibliografia:
1. Przewodnik metodyczny dla klasy V Przyroda wyd. Nowa Era;
2. Film “Pogoda w Tatrach” - Kaseta Nauka;
Załącznik 1
Zadanie 1. Rozwiąż krzyżówkę
1. Może być dodatnia lub ujemna, mierzymy ją w stopniach Celsjusza lub Farenchaida
2. Nacisk powietrza na ziemię.
3. Poziomy ruch powietrza z wyżu do niżu.
4. Składnik pogody, który mierzymy w milimetrach.
5. Zaliczamy do nich m.in.. gołoledź i szadź.
1.
2.
3.
4.
5.
Zadanie 2 Oblicz jaka będzie temperatura na szczycie góry o wysokości 1900 m n.p.m., jeżeli u jej
podnóża na wysokości 900 m n.p.m. termometry zanotowały temperaturę ( -10 C)
………………………………......................................................................................................................
...................................................................................................................................................................
Zadanie 3 Sporządź schemat obrazujący mechanizm tworzenia się wiatru halnego.
a. W koła wpisz oznaczenia W (wyż), N (niż);
b. Kierunek przemieszczających się mas powietrza zaznacz strzałką;
c. W odpowiednim miejscu narysuj chmurkę oznaczającą opady;
d. Pogrub strzałkę oznaczającą wiatr halny.
e. Wymień cechy wiatru halnego: ……………………., …………………………….., ………………
Zadanie 4 Wykreśl zbędne wyrazy:
Cechy pogody w górach:
a. W górach pogoda jest zawsze słoneczna/ zmienna
b. Im wyżej tym niższa temperatura i ciśnienie/tym wyższa temperatura i ciśnienie
b. Często wieje tu wiatr bryza/halny
c. Występuje tu dużo opadów/mało opadów
d. Częstym zjawiskiem są też mgły/zupełnie bezchmurne dni
e. Zima jest krótka i mrożna/długa i mrożna
f. Lato jest krótkie i chłodne/długie i gorące