pobierz plik

Transkrypt

pobierz plik
ANDRZEJKOWE OTRZĘSINY PIERWSZAKÓW
- scenariusz godny polecenia
Małgorzata Najder, Joanna Rewolińska
Jeszcze wczoraj miś pluszowy witał Was w przedszkolu.
Dziś z tornistrem pełnym książek chodzicie do szkoły…
Stało się tradycją, że co roku w naszej szkole uczniowie klas pierwszych bawią się w
listopadzie na „Andrzejkowych Otrzęsinach Pierwszaków” Zabawę przygotowują starsi
uczniowie dla swoich młodszych kolegów (mogą to być członkowie Samorządu Szkolnego)
Polecamy! Dzieci bawią się znakomicie. To ich pierwsze szkolne andrzejki, które dobrze
i długo wspominają.
CELE GŁÓWNE:
1.Integrowanie uczniów klas pierwszych ze środowiskiem szkolnym
2.Kształtowanie nawyków kulturalnego spędzania czasu wolnego
3.Utrwalenie zasad bezpieczeństwa i właściwego zachowania się w szkole
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń :
- zgodnie bawi się w grupie dzieci
-wykorzystuje zdobyte wcześniej doświadczenia szkolne do rozwiązywania zadań
-dostrzega konieczność współpracy w grach zespołowych
-zna i stosuje zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole
-wie, jakie są prawa i obowiązki ucznia
-odczytuje proste zdania
-rozpoznaje piosenki dziecięce
-wypowiada się na temat szkoły
Przebieg
Uczniowie klas pierwszych „tworzą pociąg” i wchodzą na salę z wychowawcami i uczniami
klas starszych w rytm piosenki: ,,Jedzie pociąg z daleka”. Zgromadzeni na sali gimnastycznej
uczniowie zajmują wyznaczone miejsca.
1.Powitanie (uczniowie starszych klas witają wierszykiem):
Jeszcze wczoraj miś pluszowy
Żegnał Was w przedszkolu.
Dziś z tornistrem pełnym książek
Chodzicie do szkoły.
Jeszcze wczoraj kolorowe klocki kolega układał,
Dziś ołówkiem w swym zeszycie
Pierwsze kreski stawia.
Jeszcze wczoraj barwne lale,
Stos zabawek różnych,
Dziś już szkoła, pierwsza klasa,
Czas Waszej nauki.
2. Prowadzący( Uczeń wita przybyłych gości):
Zebraliśmy się dzisiaj, aby zabawą i tańcem przyjąć uczniów klas I do naszej
uczniowskiej rodziny. Witam gorąco panią dyrektor, bohaterów dzisiejszego
andrzejkowego wieczoru, ich wychowawców, rodziców.
3. Wystąpienie przewodniczącego Samorządu Szkolnego:
Drodzy, mali przyjaciele! Od pierwszego września tworzycie z nami wielką szkolną
rodzinę. Wiecie, że w rodzinie każdy obok praw ma także obowiązki, które
powinien solidnie wypełniać. Naszym wspólnym obowiązkiem jest przede
wszystkim pilna nauka. Do niej wdrożą Was nauczyciele i rodzice. My – starsi
koledzy podamy Wam pomocną dłoń. Korzystajcie z naszych szczerych rad
i wskazówek. Możecie zawsze zwracać się do nas ze wszystkimi trudnymi
sprawami. Wiemy, że tych może być dużo.
Młodszy Kolego, Koleżanko – pamiętajcie, jesteśmy Waszymi starszymi
przyjaciółmi, którzy służyć Wam będą pomocą. Uśmiechnijcie się, bo przecież w
szkole jest radośnie. Cieszymy się, że jesteście z nami. Życzymy wam wielu
sukcesów na drodze zdobywania wiedzy!!!
4.Prowadzący:
Na pewno solidnie i rzetelnie pracowaliście przez trzy miesiące. Pamiętajcie, pracujcie
wytrwale przez cały ten rok i następne lata nauki szkolnej.
Ale porządny uczeń „Trójki” nie tylko się uczy, ale i bawi. Teraz pokażcie wszystkim,
co potraficie. Postarajcie się udowodnić, iż w pełni zasługujecie na miano ucznia i
bądźcie pełnoprawnymi członkami naszej społeczności szkolnej.
5.Tańce i zabawy (Dzieci tańczą do znanych piosenek naśladując starszych kolegów. Tańce
przeplatane są punktowanymi zadaniami dla uczniów)
ZADANIA:
1.Dzieci piją sok z cytryny. Każdy uczeń wypija łyżeczkę soku i powinien się uśmiechnąć.
2.Uczniowie rzucają kostkami, odczytują numer zadania i odpowiadają na pytania dotyczące
życia szkoły, czytane przez starszych uczniów np.:
-W których salach lekcyjnych odbywają się zajęcia klas pierwszych?
-Jak nazywają się wychowawcy poszczególnych klas?
-Jak nazywa się pani dyrektor naszej szkoły?
-Kto jest patronem naszej szkoły?
-W jakim celu w naszej szkole nosimy mundurki szkolne?
-Do czego służą identyfikatory?
-Komu w szkole mówimy dzień dobry?
-Jak wygląda strój apelowy?
-Dlaczego nie biegamy po korytarzach szkolnych? itp.
3.Wybrani uczniowie klas pierwszych przebijają szpilkami balony i przy pomocy
wychowawców odczytują z kartek wypadających z balonów rady dla pierwszaków.
Wyjaśniają ich znaczenie.
-Nie biegamy po korytarzach.
-Odrabiamy zadania domowe.
-Nosimy mundurki szkolne.
-Jesteśmy koleżeńscy.
-Jesteśmy kulturalni.
4.Dzieci w parach tańczą z balonem bez użycia rąk
5.Wybrani uczniowie z zasłoniętymi oczami uzupełniają elementy twarzy Pani Andrzejowej
(zdjęcie poniżej)
6..Klasy na czas pokonują tor przeszkód.
7.Każda klasa śpiewa piosenkę lub hymn szkolny.
8..Dzieci rozpoznają znane im piosenki dziecięce.
9.Uczniowie rzucają do celu piłeczkami.
6. Prowadzący:
Pierwszaki były bardzo dzielne. Przeszły nasz „chrzest uczniowski”. Uważamy, że
mogą być przyjęci do naszej społeczności uczniowskiej.
Zanim to się stanie, złożycie obietnicę dyrekcji szkoły, rodzicom, wychowawcom i
nam- starszym kolegom.
Prowadzący czyta słowa obietnicy, a uczniowie chórem odpowiadają: obiecuję.
-Ja, najmłodszy uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 obiecuję , że zawsze i wszędzie
będę dbał o dobre imię swojej klasy i szkoły.
- Obiecuję punktualnie przychodzić do szkoły.
-Obiecuje szanować wszystkich pracowników szkoły.
- Obiecuję szanować sprzęt szkolny.
- Obiecuję być grzecznym uczniem i wypełniać sumiennie obowiązki ucznia.
- Obiecuję być dobrym kolegą.
7. Pierwszaki otrzymują dyplomiki otrzęsin i ustawiają się do pamiątkowych zdjęć
klasowych.
8. Starsi uczniowie dziękują za udział w zabawie.
Pamiątką spotkania są wspólne zdjęcia:
Powitanie pierwszoklasistów przez
starszych kolegów – listopad 2008
Uzupełnianie elementów twarzy pani
Andrzejowej -listopad 2008
Konkurs balonowy –listopad 2011
Tańce z wychowawczynią –listopad 2011
Wesołe tańce- listopad 2012