3 Mam prawo do własnej religii - Mała Szkoła

Transkrypt

3 Mam prawo do własnej religii - Mała Szkoła
Mała Szkoła – Wielka Sprawa
www.malaszkola.elementarz.edu.pl; e-mail: [email protected]; tel/fax. 32/25 25 199
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
SCENARIUSZ
Realizacja polityki równości płci
Temat zajęd: Mama pracuje, tata wychowuje…
Cele
Cel ogólny: przełamywanie stereotypów związanych z płcią
Cele szczegółowe:
- podniesienie świadomości dzieci w zakresie praw człowieka
- kształtowanie postawy szacunku wobec drugiego bez względu na płed
- kształtowanie szacunku wobec zadao realizowanych przez kobiety i mężczyzn w społeczeostwie
Rezultaty:
- wiedza na temat praw człowieka,
- postawa szacunku wobec człowieka bez względu na płed – tutaj postawa szacunku do
wykonywanych przez niego w życiu zadao,
- umiejętnośd współpracy w grupie,
- umiejętnośd dzielenia się własnym doświadczeniem, spostrzeżeniami.
Grupa docelowa:
- uczniowie klas I-III
Metody:
- gra dydaktyczna, metody słowne (pogadanka), metoda oglądowa (oparte na obserwacji), prace
manualne, metody oparte na naśladownictwie, metody waloryzujące.
Środki dydaktyczne:
- gra planszowa „To nasze prawa”, kartki, kredki, zabawki, tablica, mazaki.
Przebieg zajęd:
1. Nauczyciel rozdaje dzieciom grę dotyczącą praw człowieka „To nasze prawa”. Uczniowie
wykonują planszę, a następnie, po wytłumaczeniu szczegółowych zasad przez nauczyciela,
przystępują do gry.
2. Następnie nauczyciel rozpoczyna rozmowę o tym co robią zwykle kobiety i co robią zwykle
mężczyźni. Dzieci przywołują znane sobie role kobiet i mężczyzn. Nauczyciel notuje na tablicy.
3. Uczniowie otrzymują zadanie narysowania mamy/ babci w sytuacji, w której zwykle widzą
swojego dziadka oraz taty/ dziadka w sytuacji, w której widzą swoją mamę/babcię.
4. Następnie chłopcy mają za zadanie odszukad w sali lekcyjnej te zabawki, jakimi zwykle bawią
się dziewczyny, a dziewczyny – te, którymi bawią się chłopcy. Bawią się.
5. Po chwili zabawy dziewczyny i chłopcy prezentują plusy takich zabaw, czego można się
nauczyd, jakie uczucia towarzyszą podczas zabaw określonymi przedmiotami.
6. Nauczyciel przekazuje uczniom informacje o tym, że nie zawsze jest tak, że role są sztywno
wyznaczone. Kobiety też wykonują czynności, które nazywa się tzw. „męskimi” czynnościami,
a mężczyźni – tzw. „kobietce”. Podkreśla przy tym, że jest to normalne zjawisko i nie należy
się tego wstydzid.
Opracowanie: Katarzyna Sośniak, Anna Warszawska
Prawo do
własnej
tożsamości
Prawo do
wolności od
przemocy
Prawo do
własnego
zdania
Prawo do
godnych
warunków
życia
Prawo do
życia w
rodzinie
Prawo do
nauki
Prawo do
własnej religii
i kultury
Prawo do
odpoczynku
Prawo do
ochrony i
pomocy
Prawo do
wolności od
przemocy
Prawo do
zdrowia
12
Mam prawo
mied imię
12
Mam prawo
mied nazwisko
7
12
Mam prawo
uzyskad
obywatelstwo
7
Nikt nie
może na mnie
krzyczed
Nie wolno
zmuszad mnie do
oglądania nieprzyzwoitych
obrazków
7
Nikt nie
może mnie bid i
obrażad
2
Moi rodzice,
nauczyciele i inni dorośli
mają chronid mnie przed
niebezpieczeostwami
2
Jeśli stanie mi się
krzywda mogę uzyskad
pomoc od rodziców
instytucji (szkoła, policja itp.)
2
Mam prawo
do pomocy prawnej
10
Mam
prawo mied inne
zdanie niż moi
koledzy
10
Nikt nie może
zmusid mnie, abym
mówił coś z czym się
nie zgadzam
8
Nikt nie może
pozbawid mnie domu
8
Nikt nie może
zabronid mi jeśd i pid
10
Mam
prawo do
swobodnego
wypowiadania
swojej opini
8
Nikt nie
może sprawiad,
abym, czuł się
gorszy od innych
4
Rodzice i
4
Gdy jestem
4
Gdy się źle
opiekunowie powinni chory mam prawo do czuję, zawsze mogę
dbad o moje zdrowie opieki ze strony innych
pójśd do lekarza
5
Gdy jestem
zmęczony nauką
mogę odpocząd
grając w piłkę
5
Nikt nie może
mnie zmusid do pracy,
gdy jestem zmęczony
5
Mam
prawo pójśd spad
całą noc i nie
można mnie budzid
bez powodu
3
Mogę spotykad
się z osobami, które
wyznają taką samą
religię
3
Mam prawo
postępowad zgodnie z
własną tradycją,
zwyczajami
11
Nikt nie
może mnie bid,
szturchad, popychad
11
Mam prawo
odmówid, jeśli ktoś
prosi o coś
nieprzyzwoitego
9.
Mam prawo
rozwijad swoje
zainteresowania
6
Mam prawo
znad własnych
rodziców
START
9
Mam prawo
czytad książki
6
Mam prawo
do kontaktów z mamą i
tatą
3
Mam
prawo do własnej
religii
11
Nikt nie
może mnie
ośmieszad, krzyczed
na mnie, obrażad
mnie
9
Mam prawo
rozwijad swoje
umiejętności
6
Mam
prawo bawid się z
rodzeostwem
Wracasz na
start
Stao na
jednej nodze
Cofnij się o 3 Cofnij się o 3
pola
pola
Przejdź o 3
pola do
przodu
Powiedz co
lubisz robid
najbardziej
Powiedz,
jakie prawo
zanosisz na
metę
KONWENCJA
PRAW DZIECKA
GRA „To nasze prawa”
W jednej grze może brad udział od 3-6 dzieci. Dzieli się ona na dwa etapy:
Każde dziecko wyrzuca dwie kostki i sumuje wynik, np. ktoś wyrzucił 2+8=10. Szuka na KOLE numery
10 i czyta, jakie prawo zostało przypisane temu numerowi. Następnie spośród wyciętych kolorowych
pasów znajduje taki, który jest rozwinięciem prawa, jakie wylosował z koła.
Gdy przyjdzie na niego kolej wyrzucania kostek, jego zadaniem (drugi etap) jest wyrzucając kostką,
jak najszybciej zanieśd pasek do Mety, czyli zbioru praw – Konwencji praw dziecka. Za doniesienie
jednego paska z prawem dostaje jeden punkt. Gra trwa tak długo, aż wszystkie prawa zostaną
dostarczone do Konwencji praw dziecka. Wygrywa osoba, który zebrała najwięcej punktów.

Podobne dokumenty